Straks om 10 uur grijpt de Gaulle Ike's rechterfiaud BON Nu de winter maanden komen! PARIJS LOOPT UIT OM STERKE MANNEN TE BEJUBELEN Luchtmacht beproeft drukpakken Schilders weer aan het werk DRAADOMROEPNETTEN MET VERLIES WORDEN OPGEHEVEN x Afscheid van ZO KOMT HIJ VAST NIET prof. Kors Frankrijk beseft het historische moment UIT ONS SEPTEMBERNUMMER M oensdag 2 september 1959 ZEKUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Looneis afgewezen GIFT BOETE GEEN VERVOLGING FUNCTIONARISSEN VERBLIFA GESTOLEN AUTO LEEG TERUG Tegemoetkoming aan gedupeerden Zeer grote golven Engel and vaanI ers Nieuw onderdak voor bloedtransfusiedienst Nog eventjes... en we zitten weer midden in de winter Dat betekent: lange avonden. Dat betekent: vele vrije uren. Dat betekent: Doe het zélf! Wat een vreugde, dat zélf doen. Wat een besparing, dat zélf maken. Handenvol geld DEZE WINTER WORDT EEN "GOUDEN" TIJD! Als U nü een abonnement neemt op DOE HET ZELF krijgt U één gulden cadeau en... U gaat goud verdienen! Denkt U eens in wat U allemaal voor Sint Nicolaas kunt gaan maken... Speelgoed-voor Uw kinderen... Practische en mooie geschenken voor Uw vrouw... Enige avonden gezellig werk en U verdient honderden guldens! Denkt U ook eens in hoeveel gerieflijker U Uw huis kunt maken... Hoeveel werk U Uw vrouw kunt besparen... Hoeveel plezier en voldoening U van Uw vrije tijd kunt hebben. Een bank/logeerbed Overdag een mo dem zitmeubel: 's nachts een goed bed. Een schimmelaantasting die Roest genoemd wordt Een interessant ar tikel leert U hoe U deze aantasting van- Uw planten kast bestrijden. Verder natuurlijk onze vaste ru brieken Tuin Foto Electronica en vele waardevolle tips, en ge gevens die U aansporen: DOE HET ZELF! De werking van de bromfiets Aan Maandblad DOE HET ZELF, v Postbus 955, Rotterdam. Ja, noteer mij tot wederopzegging voor een abonnement: o met betaling per 3 maanden. Ter intro- ductie: eerste kwartaal f 1.50; daarna f 2.50 4T o met betaling per 12 maanden. Ter intro- of ductie: eerste jaar f 8.-: daarna f9.- 3 één hokje zwart maken. Ik gireer pas na ontvangst van Uw opdracht bevestiging of wacht aanbieding af van kwi tantie. E.E.G. niet aangetast Laatste fase in fraude met Hawker Hunters Van onze correspondent PARIJS De goede stad Parijs, het volk van Parijs, de Franse legering, de president van de republiek, wachten op president Eisenhower. Vanochtend orn tien uur komt hij met zijn Boeing 707 op het vliegveld le Bourget aan. Onderaan de staatsietrap zullen de Gaulle met zijn premier Debré staan. Gedrieën zullen zij de eredetachementen van marine, luchtmacht en leger inspecteren, nadat de volksliederen zijn gespeeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Koninklijke Er is een microfoon en wil Eisenhower een paar woorden spreken, dan kan hij dat doen. Men verwacht ook wel, dat hij de traditionele verklaring van „Verheugd in Frankrijk te zijn", zal afleggen. Daarna "worden in de met een grote tent ruimer gemaakte officiële wachtkamer de leden van de regering en andere officiële per soonlijkheden aan het Amerikaanse staatshoofd voorgesteld. Vervolgens kan de blijde inkomste in Parijs plaatsvinden. Zestig motorrijders van de republikein- Se garde zullen het ere-escorte vormen; een deel van hen zal in V-formatie rond om de auto met de beide presidenten rijden. Onderwijl zullen 101 salvo's wor den gelost. Eerst nadat de stoet door de meest volkrijke wijken van le Bourget, Ia Courneuve en la Villette zijn gereden, zal het dak van de auto worden geopend. Ter hoogte van de Opéra zullen de motorrijders door de republikeinse garde te paard worden vervangen, die Eisen hower naar het ministerie van buiten landse zaken aan de Quai d'Orsay zullen geleiden. Vlaggentekort Reeds gisteren hingen van nagenoeg alle huizen en kantoren langs de 11 km lange route de Franse en de Amerikaanse vlaggen uit. Van de laatste was er overi- luchtmacht is bezig met een onder een. in geheel Frankrijk geen meer te I ?°®k -?aar de medis.che ««volgen van koop of te huur. Zelfs uit de steden aan AMSTERDAM (ANP). De presi dent van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft gisteren, uitspraak doende in het korte geding tussen het Amsterdamse schildersbe drijf J. Oosterom en zeven bij deze fir ma in dienst zijnde schilders, die in staking waren gegaan, deze laatsten ge last maandag het werk te hervatten op straffe van een dwangsom van 25 gul den per dag. De schilders werden ver oordeeld in de kosten van het geding: 75 gulden per man. De schilders, die 18 augustus wegens een loongeschil in staking gingen, zijn gisteren al weer aan het werk gegaan. Van de zijde van de firma Oosterom is meegedeeld, dat zij afgelopen zaterdag van de aannemer der woningen, waarin de gedaagden schilderwerk verrichten, had vernomen, dat de staking inmid dels was opgeheven. Door „derden" er werd geen naam genoemd zou het verschil tussen het loon (173,40 gulden per woning), dat de firma Oosterom nu betaalt en het ver langde loon (190 gulden) worden bijbe taald. De firma Oosterom deelde mee, dat zij aan de schilders geen enkele concessie heeft gedaan, In het vonnis werd onder andere ge zegd, dat tussen partijen een arbeids overeenkomst bestaat, waarop de C.A.O. van toepassing is, volgens welke aan de schilders een loon mag worden betaald van 113,65 gulden per woning. In feite wordt door de firma aan de schilders, in strijd met deze C.A.O. gedeeltelijk „zwart" loon, 178,40 gulden per woning, betaald. Deze overtreding heeft de fir ma reeds een boete van vijfduizend gul den gekost. De C.A.O. komt de hoedanigheid van wet toe, waarvan de rechter de inner lijke waarde of billijkheid niet mag be' oordelen. De van de zijde der schilders gestelde aanspraak op een beloning voor herstel werk (extra plamuurwerk aan door de fabriek geplamuurd afgeleverde, maar beschadigde deuren), die de firma wei gert te betalen, is aldus het vonnis in strijd met de wet. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. De zaak tegen de di recteur en een verkoopleider van de Ver- blifa, die ervan werden verdacht te heb.- ben meegewerkt aan het leveren van slechte helmen aan Luxemburg, is ge ëindigd. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem heeft het beroep in cassatie bij de Hoge raad tegen de beslissing van het hof dat geen termen aanwezig vond voor het instel len van een strafvervolging legen de directeur en de verkoopleider inge trokken. De beide functionarissen van de Ver- blifa lieten hun raadsman een bezwaar-1 schrift indienen tegen de dagvaarding. die tegen hen was uitgebracht. De recht bank in Arnhem verklaarde dit verzet ongegrond en gelastte, dal de strafver volging zou doorgaan. Het hof in Arnhem echter, dal het be zwaarschrift in hoger beroep te behan delen kreeg, vond geen termen daarvoor aanwezig. De procureur-generaal bij het hof tekende direct cassatie aan bij de Hoge raad om een verder onderzoek niet uit te sluiten. Hij had namelijk voor het indienen van het beroep maar drie dagen de tijd. Het onderzoek heeft hem er inmiddels ook van overtuigd, dat niet voldoende termen aanwezig zijn om een strafver volging tegen de directeur en de ver koopleider in te stellen. Roof te Dieren BRUMMEN. De politie van Rheden heeft de auto opgespoord, die is gebruikt bij het vervoer van de brandkast, die uit het kantoor van de Gelderse Tramwegen te Dieren is ontvoerd. De auto stond in Amersfoort en is in beslag genomen. De brandkast bevatte ruim zesduizend gul den van de tramwegen, auto-papieren, 32 gulden van een loterijpot en loten van het kantoorpersoneel en ruim tweehon derd gulden van de personeelsvereniging. de Middellandse zee, die ze nog weieens nodig hebben, heeft het Parijse gemeente bestuur ze geleend. Wat gisteren ook reeds duidelijk bleek, is. dat het volk van Parijs in overgroten getale zal komen opzetten om „lke" hulde te betuigen. Alle vensters langs de route zijn besproken en vele winkeliers kondig den gisteren aan, dat zij vanochtend zou den sluiten om gelegenheid te hebben de president te gaan toejuichen. Gouden sleutel mee Aan die toejuichingen zal het zeker ook niet ontbreken wanneer Eisenhower en de Gaulle vanmiddag van het Elysée uit eerst een krans gaan leggen bij het graf van de Onbekende soldaat onder de Are de Triomphe en daarna door het Parijse gemeentebestuur op het raadhuis zullen worden ontvangen. Eisenhower krijgt er de gouden sleutel van de stad. Particu liere ondernemingen en officiële instanties te Parijs hebben hun personeel vroeger vrijgegeven om die zegetocht te kunnen aanschouwen en men kan erop rekenen, dat het van de gelegenheid gebruik zal maken. Ook de man in de straat veelt namelijk zeer wel van hoeveel betekenis dit bezoek voor Frankrijk kan zijn. Zelfs zonder de regie, welke de overheid kennelijk op touw heeft gezet om Eisenhower duidelijk te laten blijken hoezeer men prijsstelt op zijn komst. Die regie blijkt uit veel details, zoals bijv. het instellen van goed kope tarieven voor het zenden van wel komsttelegrammen aan de president. Onder vier ogen Een eerste onderhoud onder vier ogen zullen de beide staatslieden vanmiddag tussen twaalf en een in de werkkamer van de Gaulle op het Elysée hebben. Langer zullen zij morgenavond, wanneer Eisenhower de nacht op het jachtslot Rambouillet doorbrengt, met elkaar kun nen praten. Over wat ter tafel zal komen is te dezer plaatse reeds verscheidene malen gesproken: de Algerijnse kwestie en de behandeling ervan in de Verenigde Naties, de positie van Frankrijk in de Navo en de wens van Frankrijk over de atoombom te kunnen beschikken. Nieuwe gezichtspunten zijn er de laatste dagen niét bijgekomen. Wel schijnt president de Gaulle met een vast omlijnd plan van zijn vierdaagse tocht door Algerije teruggekomen: hij wil dat er eerst pacificatie zal zijn en dat daarna de bevolking van Algerije, waar van dus de Mohammedanen ver in de meerderheid zijn, vrij zal kunnen beslis sen over de wijze, waarop zij aan Frank rijk of aan de Franse Gemeenschap ver bonden zullen willen blijven. het vliegen op grote hoogten. Als waar schijnlijk in de loop van het volgende jaar de eerste nieuwe straaljagers in gedeeld worden, zullen ook Nederland se vliegers zich in de bekende „druk pakken" moeten steken om het vliegen met deze toesteilen op zeer grote hoog ten te overleven. Het thans lopende on derzoek heeft tot doel na te gaan in hoeverre de vlieger-opleiding moet worden gewijzigd en welke drukpak ken onze vliegers het beste zullen be vallen. Welk nieuw type toestel de lucht macht ook zal kiezen als opvolger van de Thunderstreaks, Sabres en Hunters altijd zal het een toestel zijn met een operationèel plafond ver boven het thans gebruikelijke van dertig duizend voet. Deze grote hoogten ma ken niet alleen het gebruik nodig van een met overdruk werkend zuurstof apparaat, maar ook het gebruik van een drukpak. De sectie luchtvaartdestkundige aan gelegenheden van de inspectie militair geneeskundige dienst heeft deze eer ste drukpakken, in dit geval van Ame rikaans fabrikaat, reeds geprobeerd. Drie vliegers werden als proefkonijn gebruikt. Aan 'l lijf gegoten De pakken, die slechts in drie maten bestaan klein, middel en groot werden met veel zorg passend ge maakt, zodat zü de vliegers aan het lijf gegoten zaten en elke vasel van het katoenen weefsel de huid raakten. De drie vliegers werden in een drukcais- son naar een gesimuleerde hoogte van 65.000 voet gebracht. Na behouden „terugkeer op de grond" toonden de drie hoogvliegers zich zeer enthousiast over de ervarin gen. Het gebruikte drukpak werd ge garandeerd voor een hoogte op 70.000 voet gedurende een uur. Het gebruikelijke beschermingsmid del bij het vliegen op grote hoogten is de druk-cabine, die de atmosfeer om de vliegers kunstmatig op het normale „aardse" peil houdt. Moet de vlieger echter zijn toestel verlaten dan is hij zonder drukpak ten dode opgeschreven. Springt hij op een hoogte van 52.000 voet dan heeft hij zonder drukpak nog slechts twaalf seconden te leven. Op een hoogte van 63.000 voet zou zijn bloed gaan koken met direct dodelijk gevolg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De PTT heeft besloten een aantal draadomroepnetten, waarop voortdurend verlies wordt geleden, op te heffen. De exploitatie van deze netten levert niet eens de kosten aan onderhoud en elektriciteit op, zodat verbetering en vernieuwing van deze netten (de meeste zijn bovengronds) helemaal niet in aan merking komt. Voor het staken van de exploitatie heeft minister Korthals vergunning ge geven. Daarmee heeft hij gehandeld in overeenstemming met de eerder aan het parlement gedane toezegging na te gaan welke onrendabele netten zouden kunnen worden opgeheven, dit in verband met de grote tekorten in de exploitatie van de draadomroep. De gedupeerde abonnees zullen drie maanden tot een jaar vooraf worden op gezegd. Tussen het tijdstip van aanzeg ging en werkelijke stopzetting van de exploitatie zullen zij geen abonnements gelden meer verschuldigd zijn. Zij, die uit eigen zak grote kosten hebben ge maakt om een aansluiting te kunnen krijgen, zullen van de PTT een tegemoet koming in die kosten kunnen krijgen. Bij de opheffing zijn ongeveer 4200 abonnees betrokken, dat is minder dan één procent van het totale aantal. Welke netten De onrendabele netten, die opgeheven zullen worden zijn: in het telefoondistrict Amsterdam het hele net Beemster: in hel telefoondistrict Arnhem: de net ten Bennekom, Heumen, Kilder Lunteren. Ulft, Winsen. Wijchen en Zeddam; uit lopers van de netten 's-Heerenberg. Lo- bith, Rhenen, Terbors (Silvolde), Zelhem en Zevenaar (Babbcrich): in het telefoondistricl Breda, de netten Biervlist. Gilze, 's-Heerenhoek Hemkens- zand. Kapelle. Kruisland. Koudekerke Kloetinge. Krabbendiike. Lage Zwaluwe Ovezande, Oostburg. Philippine. Riien. St. Willebrord, Zaamslag. Zundert. Kiooster- zande en IJzendijke: in het telefoondistrict 's-Gvavenhage: de netten Langeraar Leijmuiden. Rijnsater- woude. Ter Aar en Zoeterwoude; uitlo pers van het net Koudekerk: in het telefoondistrict Groningen: de netten Een en Heiligerlee: uitlopers van de netten Borger Grotegast. Kloosterbu ren, Leens. Oude Pekela, Termunten, Vries en 't Zand; in het telefoondistrict 's-Hertogenboseh: de netten Asten, Bergeyk, Best, Budel, Drunen, Heeze. Mierlo, St. Oedenrode, Oirschot, Rosmalen, Veldhoven en Vlij men; in het telefoondistrict Leeuwarden: de netten Hommerts-Jutrüp, Jellum, Kou- dum, Mantgum, Midsland, Nijland, Oude Mirdum, Terhorne en Warns; uitlopers van de netten Oudega-Nijega, Óldemarkt, St. Nicolaasga en Zwaagwesteinde; in het teleoondistrict Maastricht: de netten Horst, Vaals en Waubach; uitlo pers van de netten Beek, Geleen, Maas tricht (vijf uitlopers). Meersen en Ven- ray; 111 het teleóondistrict Rotterdam: de netten Almkerk. Berkenwoude, 's-Gra- vendeel. Giessendam, Groot-Am mers, Hendrik Ido-Ambacht, Klaaswaal, Meer kerk, Numansdorp, Piershil. Slrijen en Streefkerk; een uitloper van het net Papendrecht: in het lelefoondistrict Haarlem: een uit loper van het net Heemskerk. Eigen nieuwsdienst HOEK VAN HOLLAND. - De Stoom vaartmaatschappij Zeeland heeft voor het eerst in haar bestaan in de maand augustus meer dan vijftigduizend pas sagiers vervoerd. Die vijftigduizendste in augustus was de heer A. Stuur uit Amsterdam, in gezelschap van zijn echtgenote. Hij meldde zich op de laat ste dag van de maand voor de dagboot uit Hoek van Holland. De heer en mevrouw Stuur hebben de reis naar Engeland als gg,st van de maatschappij Zeeland gemaakt. Zij kre-; gen bovendien enkele geschenken ter herinnering aangeboden, waaronder eenj miniatuurmodel van het m.s. Koningin i Emma, waarmee zij de overtocht maak ten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Met de opening van het centraal laboratorium dinsdag door koningin Juliana zal de bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis tegelijk het gloednieuwe complex gebouwen aan de Albert Ples- manlaan te Amsterdam -in gebruik ne men. Dat betekent voor de dienst het einde van een gebrekkige huisvesting, her en der door de stad verspreid. De plechtigheid van de opening za onder meer worden bijgewoond door enige internationaal beroemde mensen op hel gebied van de bloedtransfusie. On der hen zijn de Amerikaanse generaal Grunther. voorzitter van het Ameri kaanse Rode Kruis en de Amerikaanse medicus dr. Philip Lcvine, die het be lang van de rhesusfactor in het bloed aantoonde. De bloedtransfusiedienst, die eind vo rig jaar ruim 133.000 donors had, be schikt met zijn nieuwe onderkomen over een zeer modern bedrijf. In 1956 werd met. de bouw van het' door architect J. J. van der Linden oniworpen centrum een aanvang gemaakt. In de loop van de laatste jaren werden de afdelingen geleidelijk naar het nieuwe gebouw over gebracht. Het complex bestaat uit drie hoofdaf delingen: een voor de apparatuur (ke telhuis, magazijn), een voor het bioche misch onderzoek en een voor het on derzoek naar de bloedgroepen en anti stoffen. Ook zijn de moedermelkcentra- le en de b'eentransplantatiedienst van het Rode Kruis in het nieuwe laborato rium ondergebracht. Een vleugel is ver huurd aan de militiare bloedtransfusie dienst. De kapitein ter zee A. P. Ferwerda is met ingang van 1 september tijdelijk bevorderd tot de rang van commandeur voor de duur dat hij belast zal zijn met het bevel over smaldeel 1 der Konink lijke marine. SPAAR HANDENVOL GELD Wederom waarde volle gegevensover de werking van dit populaire vervoer middel. O O NAAM02 STRAAT WOONPLAATS DATUM HANDTEKENING HILVERSUM. - Prof. dr. J. B. Kors O.P., de scheidende voorzitter van de KRO, die tevens voorzitter was van de NRU en de NTS, is bevorderd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Cals deelde dit mee aan prof. Kors, toen deze gistermiddag afscheid nam van de omroepwereld met een receptie in Hotel Gooiland. Een van de sprekers op dit afscheid was NCRV-voorzitter mr. A. B. Roosjen. Hij sprak de wens uit, die hij ook de wens van prof. Kors noemde: spoedige totstandkoming van de radiowet, en meer geld en meer tijd voor de tele visie. Prof. Kors noemde in zijn dankwoord zijn jaren in Hilversum „gelukkige jaren". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met de dreiging vat vijf dwangbevelen wegens in totaal 120.000 gulden aan verschuldigde in komstenbelasting zal de voormalige directeur van de Zeeuwse metaal maatschappij, B. M„ wel nooit terug komen. De dwangbevelen hangen in de gang van de Haagse rechtbank. M. is indertijd veroordeeld wegens omkoping van een ambtenaar van het ministerie van economische zaken, hetgeen de zogenaamde sehrootfraude tot gevolg had. Vlak voordat zijn zaak in hoger beroep diende heeft hij het land verlaten en tot nu toe heeft men geen spoor meer van hem ge vonden. Met ook het (belasting)zwaard van Damocles boven het hoofd is de kans dat hjj ooit vrijwillig terugkeert nog geringer geworden. DEN HAAG. De beperkingen, die de Duitse regering de bewoners van de „Zollgrenzbezirke" heeft opgelegd, waardoor de vrije invoer van boter en suiker sterk is belemmerd, tasten niet de beginselen van de E.E.G. aan. Dat blijkt uit bfet antwoord van minister De Pous op vragen van het Tweede-Kamer lid W. J. A. Mulder. Dc bewoners van het „douanegebied" kunnen in het kleine grensverkeer vijf honderd gram suiker en één kilo boter tweemaal per maand vrij invoeren. Toen de Nederlandse regering kennis nam van de voornemens van Bonn, wer den informele stappen genomen ter ver zachting van de maatregelen. Zij had den waarschijnlijk tcrt gevolg, dat drie kwart kilo boter meer vrij mocht wor den ingevoerd. DEN HAAG. De zaak betreffende de fraude bij de levering van onderdelen voor d'e Hawker Hunter straaljagers aan de Fokkerfabrieken is zijn laatste fase ingegaan. Zoals bekend had de 59-jarige direc teur van de Voorburgse fabriek Starlift J. V. zich bij deze leveranties met zeker 73.000 gulden bevoordeeld door het op maken van te hoge rekeningen. Zelfheeft hij betoogd' met de geraamde bedragen niet uit te komen en daarom zou hü er maar een kop op hebben gezet. De rechtbank zowel als het hof ver oordeelden V. tot een jaar gevangenis straf Voor de Hoge Raad zijn nu twee eassatiemiddelen aangevoerd tegen de beslissingen van het hof, die van for mele aard1 zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7