Doodsoorzaak ook voor dr Zeldenrust vraag maastrichts OVERVAL OP OUDE VROUW VOOR RECHTBANK VREEMDE ZAAK Chefarine 4 Poolse herdenking werd hetze tegen Adenauer WEINIG KANS OP SAMENWERKING IN RUIMTEVAART ZEGT DE RUS SEDOF Beter uit nieuws Laos Start van Nederlandse mode in teken van de ruimtevaart WENSR.K. STUDIEC Verplichte verzekering tegen ziektekosten voor iedereen zéML beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Koningspaar ontsnapt aan bomaanslag Traag „Mogelijk" draaier Stomp Geen discriminatie van het verzet IJspatrouilles uit de lucht Wel vrije keuze ziekenfonds of particulier VRIENDENHAND GEWEIGERD Ad interim AMERIKA PLANNEN GROTE TAAK Jongetje kwam onder passerende autobus Betere verbindingen voor het noorden WÏF WINT9 zii 20 lc'8en a' .d*e Proeven ziin opga- was interessant voor de kleinere landen Bouwvakarbeider gedood Woensdag 2 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In de klei ne, onooglijke en broeierige hou ten noodbarak. waarin de straf kamers van de Amsterdamse rechtbank gedurende een ingrij pende verbouwing van het paleis van justitie zijn ondergebracht is gisterochtend het proces be gonnen tegen de vier jonge Am sterdammers die allen betrokken zijn geweest bij de geruchtma kende overval in een koinenijs- winkeltje in de Bankastraat in de nacht van 7 op 8 maart j.l. De 67-jarige winkelierster C. Belles, werd bij die gelegenheid gestompt, ge slagen en met een touw aan handen en voeten gebonden. Zij stierf enkele uren na de overval aan een hartver- lamming. De officier van justitie had aan twee van o'e verdachten, de 24-jarige schil der Tijs van G. en de achttienjarige oud-papierperser Piet M.. diefstal met braak en geweldpleging, de dood ten gevolge hebbende, te laste gelegd. De twee andere jongelieó'en, de 28- jarige cafetariahouder Wim van V. en de achttienjarige loodgieter Arie de H., werd verweten dat zij. de een meer dan de ander, medeplichtig aan de wandaad waren. Al aan het begin van het bijzonder traag verlopende proces, dat morgen zal worden voortgezet, werd het dui delijk dat het de officier van justitie moeite zal kosten om de rechters er van te overtuigen, dat de oude eigena res van het komenijswinkeltje is over leden tengevolge van het geweld, dat haar overvallers haar hebben aange daan, want dr. J. Zeldenrust, de be faamde patholoog-anatoom, kwam om standig verklaren dat het vrouwtje had geleden aan ernstige aderverkal king. De hersenslagader, een van de kransslagaders van het hart en de hartspier waren daardoor aangetast. „Ze had' ieder ogenblik van de dag kunnen sterven", zo legde dr. Zelden rust uit. De rechtbank en de officier wilden weten of zij zich misschien was dood- geschrokken. ..Mogelijk", oordeelde de medicus, maar hij wild'e daaromtrent geen posi tieve uitlatingen doen. Er was im mers van alles mogelijk? Natuurlijk kon het zijn dat de hevige emotionele beleving van de overval, of een hard handige bejegening de hartverlam ming had uitgelokt. Maar nogmaals, het stond medisch gesproken niet vast. De twee verdachten, die bij de ver klaringen van dr. Zeldenrust het mees te belang hadden, glimlachten elkaar tijdens diens verhandeling eens triom fantelijk toe. Zij zaten breeduit tussen de politiemannen, een stok in de lin kerbroekspijpen (tegen ontvluchtings- pogingen), voor het overige zo uit de vage wereld van straatschuimers ge stapt. Tijs droeg een hemelsblauw met bont gevoerd buis en suèdeschoenen, versierd met een stervormig beslag. Piet had een overhemd aan van imi- latietijgervel. Overigens was het niet geheel koen en ei tussen Tijs en Piet. Zij beschul digden elkaar nl. om strijd van de mishandeling van de winkelierster. Beiden spraken zij van „de hand op de mond": de mond was die van de oude juffrouw Belles, maar van wie was de hand? Tijs had tijdens het vooronderzoek gezegd: „Piet zal wel wat te ruw zijn geweest". Maar Piet zei: „Ik heb het hele mens niet gezien. Ik moest met mijn lantaarn Tijs bijlichten toen die in het slaapkamertje met haai- bezie was, maar ik moest ook de andere kant opkijken om de tuin m de gaten te houden". gaan, ging de gezinsverzorgster naar beneden. Zij begaf zich niet, zoals een der rechters logisch had gevonden, naar het winkeltje, maar belde aan bij een verderop wonende melkboer. Daar kreeg zij geen gehoor, en zij spoedde zich weer naar bed. Toen 's morgens vroeg het keeshondje en de papegaai •van juffrouw Belles grote kelen op zetten, ging ze weer naar de melkboer. Die was ondanks het feit dat het zon dag was nogal matineus, en in zijn winkel werd de politie gebeld. De ge zinsverzorgster, een van de belangrijk ste getuigen op die dag, ging vervolgens spoorslags met haar zuster naar Ant werpen, een dagje uit. Van wie was nu het plan voor de overval uitgegaan? Tijs en Piet. en ook de van medeplichtigheid beschuldigde Arie waren het erover eens dat het intellect achter de misdaad huisde in het brein van de cafetariahouder Wim van V. Hij verkeerde in constante geld nood, en hij had de jongens ook tot enkele andere inbraken en diefstallen waarvoor ze gisteren tevens terecht stonden aangezet Zijn verdediger, mr. Jeljer de Jong, de raadsman van „het goede heertje", had door het parket van de officier zes getuigen a décharge laten dagvaarden, om de ontkenning van zijn cliënt te steunen. Wim van V. heeft in het huis van bewaring, waar hij nu ruim zes maanden zit, al een hoorspel geschreven „onschuldig veroordeeld". Zijn cafetaria, waar de jeugdige ban dieten geregeld samenkwamen, en zelfs de nacht doorbrachten, is inmiddels in andere handen overgegaan. Volgens Tijs, Piet en Arie had Wim ook de ge weldpleging in het plan geïntroduceerd. „Als die juffrouw wat doet geef je haar een draaier", had hij gezegd. Met Arie had hij in de nacht van de misdaad buiten het winkeltje staan wachten om, als het nodig mocht zijn, bij te springen. Arie had, zo verklaarden Tijs en Piet eenparig, met dat alles maar weinig te maken. Hij was niet ingelicht, hoewel hij in de avond en nacht van 7 op 8 maart tweemaal met de cafetariahouder naar de Bankastraat was gegaan. De eerste keer was het een vergeefse tocht. Tijs en Piet, die toen de situatie in de school verkenden, vonden de zaak te „link". 's Nachts had Wim hen gewekt. Arie. die gisteren met een rood hoofd het antwoord op vele vragen van de rech ters schuldig bleef, had de volgende dag, toen bekend werd dat juffrouw Belles was overleden, gevraagd „hoe konden jullie er toe komen om dat mens te slaan". Piet had geantwoord: „Dan had ze maar niet moeten gillen". De eerste dag van het proces, waarin nog geen requisitoor is gehouden, werd behalve door veel verwarrende zaken gekenmerkt door een voorval, dat een wat onduidelijk licht wierp op het voor onderzoek van de politie. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Piet zei plotseling tegen een als getuige gehoorde rechercheur: „Het zal wel in geen enkele verklaring staan, maar misschien kunt u nu meteen vertellen waarom u me op het bureau tijdens het verhoor een stomp voor mijn kop heeft gegeven". De rechercheur, zich breed uit zettend, reageerde met stemverhef fing: ,.nee, lieve schat, dat gelooft toch niemand van jou." Maar Piet bleef doorvragen en tenslotte wendde de politieman zich tot de president: „Ik heb hem op een avond alleen maar zijn hand onder zijn hoofd weggehaald". DEN HAAG. De conferentie van het voormalige verzet in Den Haag. waaraan vijftig afgevaardigden uit elf landen deelnamen, heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd dat de ver zetsbeweging geen enkele discriminatie zal accepteren. Sommige regeringsleden in Bonn zou den een onderscheid willen maken tus sen de slachtoffers van de nazi's. De herstelbetalingen zouden in de eerste plaats ten goede dienen te komen van degenen die buiten hun schuld in de con centratiekampen terecht zouden zijn ge komen, zoals de Joden. Gedeporteerde verzetslieden, gijzelaars en de nabe staanden van de in de kampen overlede nen zouden volgens de regeringsleden daarvan moeten worden uitgesloten. De conferentie heeft nu een comité opgericht dat er voor zal ijveren dat al degenen die getroffen werden door het nazisme snel schadeloos zullen wor den gesteld. KOPENHAGEN. (Reuter) In no vember zal Denemarken beginnen met regelmatige speurtochten om vanuit de lucht gevaarlijke ijsbergen en drijfijs op te sporen. Deze „ijs.patrouilles" zijn het gevolg van de scheepsramp met de Hans Hed- toft, de Deense Groenlandvaarder die in januari op een ijsberg stootte en met 95 mensen aan boord verging. De speurtochten zullen worden uitge voerd door twee Catalina amfibie-vlieg tuigen, die hun basis op Groenland zul len hebben. Zij zullen om de beurt pa trouilleren op de scheepvaartroutes ten zuiden van Groenland en de scheepvaart per radio waarschuwen voor ijsgevaar. DEN HAAG (A.N.P.). Wan neer, hetzij bij een verplicht, hetzij bij een vrijwillig ziekteverzeke ringsstelsel, als toelatingsgrens de weistandsgrens wordt aangenomen, dan zullen voor degenen wier in komen boven die grens ligt, wette lijk geregelde garanties moeten be staan. Risico's die zij niet alleen kunnen dragen, moeten zij voldoen de en onopzegbaar kunnen verze keren. Dit is een van de uitspraken van een commissie die in 1954 werd ingesteld door het r.k. Centrum voor staatkundige vorming. De commissie werd in hoofd zaak belast met de bestudering van de vraag welk stelsel van ziektekostenver zekering het op de beste wijze moge lijk zou maken dat iedere Nederlander zich van de nodige medische hulp ver zekert. Nieuwe opzet De commissie heeft de vraag in gro te lijnen op twee wijzen opgelost. Ten eerste door aan te geven hoe zij zich verbetering van het bestaande stelsel denkt, ten tweede door het opstellen van een nieuwe opzet. Bij de voorstellen tot verbetering van het bestaande systeem, behoort het ad vies om ^ziekenfondsen grotere financiële vrijheid te geven bij een verantwoorde bedrijfseconomische werkwijze. Voorts meent de commissie, dat indien er geen aanmerkelijke wijziging in de inkom stenpositie door ontstaat, het goed is de WARSCHAU (Reuter) drie uur dinsdagmiddag huilden de sirenes in geheel Polen om een periode van stilte en nage dachtenis aan te kondigen. Het gehele openbare leven van het land kwam tot stilstand. Auto's, trams en treinen stopten. Polen herdacht het feit dat vdbr twintig jaar de Duitse aanval op dit land begon, een aanval die een periode van onnoemelijk lijden inluidde. Op een grote herdenkingsbijeenkomst bij het graf van de onbekende soldaat op het Vrijheidsplein midden in War schau hield premier Cyrankiewicz een grote herdenkingsrede, die voor een groot deel gewijd was aan beschuldigin gen aan het adres van de Westduitse bondsrepubliek. 99 „Krokodillentranen Tot 25.000 Polen, op het plein bijeen, zei Cyrankiewicz: „Aan de vooravond van de twintigste verjaardag van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, heeft de heer Adenauer gisteren kroko dillentranen gestort over het lot van Polen en op verraderlijke en cynische wijze gepoogd een wig te drijven tussen Polen en de Sowjetunie. De kanselier had het op de fundering gemunt van Polens politiek, die vriendschap met de Sowjetunie is". „Oorlogsavontuur" De Poolse premier doelde op de uiter mate verzoeningsgezinde -radiorede van bondskanselier Adenauer, maandag avond gehouden, waarin hij herdacht hoe Nazi-Duitsland twintig jaar geleden door de onverhoedse aanval op Polen de tweede wereldoorlog ontketende. Op zeer felle wijze trok premier Cyrankie wicz van leer tegen wat hij noemde ,,de Duitse militaristen, de krachten die een nieuw oorlogsavontuur voorbereiden". Stortregen Terwijl de sirenes de herdenkings plechtigheid in Polen aankondigden be gon het te stortregenen. Cyrankiewicz hield zijn rede zonder jas, al spoedig De zitting werd er niet overzich telijker op toen Tijs tijdens zijn ver hoor de leiding van de president overnam. Met onvoorstelbaar radde tong ondervroeg hij zijn maalre pliceerde hij op opmerkingen van de officier van justitie en ging hij met een van de rechters een debat aan' over de vraag wanneer tijdens het, Op een gegeven ogenblik snelde hij op de tafel van de rechtbank toe en begon ongevraagd iets op een platte grond uit te leggen. De rechters, advo caten, de officier en een aantal politie mannen schaarden zich in een knikken de cn mompelende kluwen om hem heen. Van een onzer redacteuren vaarders- in spe in opleiding zijn en dat het onjuist is te veronderstellen dat al over twee jaar een Rus een kunstmaan- reis zal kunnen volbrengen. Uit die woorden en boven *n taI van Amerikaanse voordrachten werd medegedeeld in woord en beeld v. T j c r\r over de Amerikaanse voorbereidingen, tieke vlak. Proiessor Leonid Sedoi, maakten velen op dat de Amerikanen sfinxachtige leider van de Russische op dit gebied wel eens een flinke voor delegatie op het tiende ruimtevaart-sprong op de Russen kunnen hebben, congres, liet gisteren in zijn mede-i In generaalsuniform gaf brigade-gene- delingen hierover doorschemeren dat J raai Don Flickinger van de Amerikaan- er weinig kans op dergelijke samen- j se luchtmacht een overzicht van de werking in het gioot is. LONDEN Over de vraag of de 11a y ji si Ia Sowjetunie bereid zal zijn samen met de Verenigde Staten en andere landen In de nacht van 7 op 8 maart waren de grote toekomstige ruimtevaart- de twee jongens vanuit het dakraam projecten uit te voeren die de macht van Piets ouderlijke woning in dei van zelfs de rijkste landen te Bankastraat op het dak van een nabij-' gaan m0et beslist worden in het poli-1 gelegen school geklommen. Zij waren i door het gebouw naar beneden gedaald, hadden zich ip een van de lokalen voorzien van een stevig raamkoord en waren vervolgens over de schutting van de naast de school gelegen tuin van de winkelierster geklommen Zij kwamen het huisje aan de achterkant binnen Nadat juffrouw Belles onscha- de lijk was gemaakt doorzochten de ban dieten de woning. Hun speurtocht leverde een bedrag van 317 gulden op. Zij verlieten de winkel aan de straat kant. maan, het plan, waarmee hij het vorige jaar in Amsterdam sensatie verwekte. logie bij de opleiding van de kunstmaan- vaarders zal kunnen spelen, sprak de Amerikaanse dr. T. C. Helvey in een verdere uitweiding over zijn plan voor een opleiding voor een reis naar de VOOR uit het vele dat Onder psychofarmacologie verstapt hij het tegengaan met behulp van medicij nen van de geesteliijke alwijkingèn, die zich bij de ruimtevaarders kunnen voor doen als gevolg van het wegvallen van de zwaartekracht of het opstijgen met razende snelheden. tij- de meer technisch gerichten gaven gisteren ingenieurs van de Ameri- Kaanse maatschappij A.V.C.O. een uit eenzetting over hun plannen voor een parapluvormige kunstmaan. Het in- en j uitschuif bare, schermvormige gedeelte van de kunstmaan zal moeten dienen loongrens voor ongehuwden te verlagen tot b.v. 4500 en voor gehuwden tot b.v. 6000. In dit laatste geval wordt de loongrens voor ieder kind verhoogd met 500. De commissie heeft echter ook een geheel nieuwe opzet voorgesteld. Uniform percentage Dit voorstel houdt in, dat de-Zieken fondsraad als premie een uniform per centage van het belastbaar inkomen vaststelt. Ongehuwden betalen de halve premie. Het gezinshoofd betaalt een pre mie over het gehele belastbare gezins inkomen (uitgezonderd het inkomen van zelfverdienende kinderen, omdat die zelf verzekerd kunnen zijn). De commissie stelt verder voor dat zowel het parti culiere verzekeringswezen als de zieken fondsen wettelijk geregeld worden en dat iedere ingezetene vrij is zich bij de ene dan wel bij ,de andere aan te sluiten. De aansluiting bij een ziekten- kostenverzekering (dus de particuliere) worden verplicht, aldus de commissie. Combinatie De commissie heeft ook een plan voor de combinatie van vaste premie en premie naar draagkracht. Iedere Ne derlander betaalt bijvoorbeeld twee pro cent van zijn inkomen via de belasting voor ziektenkosten. De opbrengst van deze heffing wordt verdeeld over alle instellingen die zich bezig houden met verzekering tegen ziektenkosten naar ra to van het aantal verzekerden, reke ning houdend met het plaatselijk kos- tencijfer. De ziekenfondsen heffen daar boven een vaste premie per hoofd of per gezin. De commissie meent, dat bij een der gelijk premiestelsel de loon. of inkom- stengrens kan worden gemist. De commissie acht het onwaarschijn lijk dat de gehele bevolking voor het ziekenfondsstelsel zal kiezen. Bovendien wordt op deze wijze ook het vraagstuk der verevening voor een groot deel op gelost, zo meent zij. PNOMPENH (Reuter). Enkele seconden nadat de 65-jarige. koning Norodom en koningin Kassamak Yan Cambodja dinsdag de privévertrek- •ken van hun paleis in Pnompenh ver lieten, klonk daar het scheurend ge- .weld van een luide explosie. Een pak je dat men daar juist voor hen open de bleek een helse machine te be vatten. Een hoffunctionaris, die het pakket uitpakte werd aan stukken gereten. Ook èen lakei werd gedood, twee andere bedienden' liepen vrij ernstige verwon dingen op. Het pakket was afkomstig van „een vriend in Hongkong". Dat stond er op tenminste. Het was bestemd voor de ko ningin. Men begon het in bijzijn van het ko ninklijk paar te openen, maar dit werk je duurde langer dan men dacht. De koning moest voor staatszaken elders in het paleis zijn. Hij vroeg zijn vrouw dan ook hem te vergezellen naar een andere zaal. Het pak bevatte twee dozen. In de binnenste bleek een krachtige bom te zitten. Advertentie Om was hij volkomen' doorweekt. Hij be sprak uitvoerig de verdiensten van de Poolse communistische partij bij de wederopbouw en het herstel van de in de oorlog aangerichte schade. „Niet alle landen kunnen begrijpen", zo zei hij, „hoe Polen leed tijdens die vrese lijke jaren". Hij herinnerde o.a. aan de gaskamers van de concentratiekampen Auschwitz, Majdanek en Lublin en het verschrikkelijke leed daar aangericht. Nimmer tevoren herdacht Polen het uitbreken van de oorlog op een schaal zoa'ls gisteren geschiedde. ONSTWEDDE. In Alteveer, ge meente Onstwedde, is gistermiddag het zesjarige jongetje B. H. Olieslager met zijn fiets komen te vallen. Op dat ogen blik raakte hem een passèrende vracht auto, bestuurd door N. G. te V. uit Em- mereompascuum. Het jongetje werd ernstig gewond en overleftd tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Win schoten. IvvvA i f-yVS /r Langer dan de „Masireechier Slaar" zingf.1, De „Mastreechter Staar", het be roemde, vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat ai ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men- jen in de fabriekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waar de- werk Let op deze merken, dan heeft U een goed product,/^ AARDEWERK en dan natuurlijk ven de H.V. SGHMR-CERAMIQUE V/H PETRUS REGOUT, MAASTRICHT VIENTIANE (Reuter) In de strijd in Laos schijnt sinds enkele dagen een wending ten gunste van de regeringstroepen merkbaar te zijn. De provincies Sam Neua en Phong Saly zouden weer onder controle van de regering zijn. Dit viel op te maken uit een over zicht, dat dinsdag op een persconferen tie in Vientiane werd gegeven, door de minister van buitenlandse zaken van Laos, Khamphan Panya. Het leger heeft thans het initiatief in hadden genomen in de guerrfllaoorlog tegen de communistische opstandelingen en is in staat een tegenaanval te lan ceren, verklaarde hij. Tegen vliegtuigen .Eerder was gezegd dat het meren deel der rebellen zich heeft teruggetrok ken in de richting van de Nóordviet- namese grens, ter voorbereiding van een nieuw offensief. Intussen doen pro-communistische ele menten van het leger van Laos gecon centreerde aanvallen op de vliegtuigen die voorraden uitwerpen voor de rege ringsstrijdkrachten in vooruitgeschoven stellingen. Tot nu zijn geen toestellen neergeschoten, maar enkele keren scheelde dat niet veel. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Voor de bestrijding van het vertrekoverschot in het noorden van het land zijn enkele duidelijk aan wijsbare middelen. Die hoopvolle uitla ting voor Friesland, Groningen en Drente kwam gisteren uit de mond van de mi nister-president prof. De Quay na z(jn tweedaags bezoek aan deze provincies. Een oplossing van de problemen, aldus de premier, zou in de eerste plaats liggen in een verbetering van de verbindingen tussen grotere en kleinere gemeenten, maar ook vooral met het westen en het centrum van het land. In het zuiden des lands is indertijd wel gebleken dat sinds er bruggen over de grote rivieren werden gebouwd, het contact met de rest van het land veel intensiever werd. Drempel Er zal rekening mee moeten worden gehouden dat een soort mentale drempel moet worden overschreden, omdat velen uit het bedrijfsleven in andere delen van het land het noorden slecht kennen. Dat zal tijd vragen en naast maatregelen van verkeer zullen er dan ook maatregelen in de culturele sector nodig zijn. De minister-president zei dat het mo- papegaai zijn ge- congres. weest?", kwam Tijs tussenbeide. „Nee", zei de gezinsverzorgster. „het was de papegaai niet, het was juffrouw Belles Het leek wel of haar plotseling de mond werd gesnoerd." j Bovendien had zij mannenstemmen gehoord. Dat alles was voor haar nog bey hgt, de hejjerstevan geen aanleiding geweest om alarm te slaan. „Ik dacht, misschien is juffrouw Belles wel net van de televisie thuis gekomen." Pas toen zij een uur na de eerste ge en om tijdens de terugkeer naar de aarde gelijk moet zijn op den duur het verlrek- waaraan de, de vaart geleidelijk af te remmen. De'overschot te keren en de mensen die in kunstmaan zullen,paraplukunstmaan zal binnen de zg. het noorden worden geboren een goede in het opleidings- stralingsgordels om de aarde kunnen gaanleef- en bestaanszekerheid te geven. Spartaanse lichamelijke en geestelijke training, die de zeven Amerikaanse Voor De Russen volharden dus in geheim-1 astronauten qioeten ondergaan, zinnigheid en afzijdigheid. De inmiddels) meer dan vijfhonderd congressisten ver- diepten zich niet in de redenen daar-j van. Zij schonken m meerderheid hunTot in de kleinste details worden Boven juffrouw Belles woonden aandacht aan beschouwingen over dedens de training de lichamelijke gezinsver/orgsters. Een van hen taak en plaats van levende wezens, en in; geesteliike beproevingen, klaarde, gisteren dat z.j s nachts m|de eerst£ plaats de mens in de ruimte- ||?ronauten ta e en Behoord16 een Va" vaart, onbetwist het hoofdthema van dit i worden blootgesteld. Kan het niet de naneBaai ziin ge- conSres' 'centrum nagebootst. Deze keiharde,draaien. - - kerels moeten het bewijs leveren, dat Een ander Amerikaans kunstmaanplan wassen, dat zij "bij hun positieven biij- omdat het voorziet in het lanceren van Telkens hoort men in de wandelgangen ven en bepaalde taken kunnen blijveneen onbemande kunstmaan van ruim 100 van Church House, het congresgebouw verrichten tijdens de duizelingwekkendekg door een geheel met vaste, en dus zeer dat in de schaduw van Westminster Ab-1 tocht in een kunstmaan om de aarde betrouwbare brandstof gevulde drietraps- Aan een mens, die alleen maar als raket van niet meer dan 11% m lengte. LEEUWARDEN. Tijdens bouw- een reis in een kunstmaan naar de aarde „dood gewicht" buiten bewustzijn in oen Die kleine kunstmaanraket zal een stuk werk te Franeker is de 46-jarige K. terugkeren, een Amerikaan of een Rus"kunstmaan ronddraait, heeft de wereld goedkoper kunnen zijn dan de toch naar Tjelsma uit Achlum gisterochtend iii Professor Sedof gaf gisteren op die niets, zo werd betoogd. In dat geval zal verhouding al voordelige Scout, waarvan een kelder gevallen en overleden. Nie- men meer hebben aan een rijk ge- Engeland, dank zij een overeenkomst metmand heeft het ongeluk zien gebeuren, instrumenteerde, onbemande kunst-, Amerika, spoedig gebruik zal maken. Van De rijkspolitie stelt een onderzoek in. maan. ideze nieuwe raket, de Envoy, verwacht j Het slachtoffer was gehuwd en vader Over de rol, die de psychofarmaco-'men veel. 'van vijf kinderen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Nog maar net is in alle grote modecentra het nieuws voor de winter vrijgegeven of ook in ons land worden de couturiers en modisten actief. In Amsterdam waar Charles van Limburg zijn nieuwe collectie toonde cn Harry Scheltens op hoedengebied met actuele noviteiten uitkwam, kregen wij daar de eerste resultaten van te zien. Bij de jonge ontwerper Van Lim burg werd de wintermode in het teken van de ruimtevaart geplaatst. Ligne Cockpit is daarvan de uitkomst en dat betekent zowel bij mantels als pakjes en japonnen, een min of meer torpedovormig silhouet. Wijde mouwen die als vleugels uit capevorige mantels tevoorschijn komen en sluike of bolle rokken die naar onder breder toelopen, zijn de meest in het oog lopende kenmerken van die lijn. Als een raketkegel Geïnspireerd op ruimtevaart-costuums zijn de mantels met diepe plooien op de schouders en een verborgen mouwinzet en de langere jasjes van de mantelpakjes, die om de heupen sluiten als de kegel om een raket. De boutiques komen ook bij de Neder landse modeontwerpers steeds meer in trek. Charles van Limburg stelde dit-' maal voor dat kleine voorportaal van de grote mode eveneens een speciale collectie samen. Rokken in heel kleurige weefsels uitgevoerd, komen daarbij op de eerste plaats. Ruimtevaart-effecten kwamen ook bij de kapsels naar voren, die door Louis van Limburg ontworpen werden. Het haar werd bij die ruimtekapsels boven de kruin hoog opgewerkt en opzij in torpedovormige omlijstingen rond het gelaat gelegd. Bont voor hoeden In hoger sferen zocht het eveneens de hoedenontwerper Harry Scheltens, maar dat dan vooral wat de hoogte van zijn nieuwe hoofddeksels aangaat. Het model daarvan is et in de eer ste plaats op berekend, de ge stalte sterk te verlengen in het teken van de verticale lijnen die Parijs weer bréngt. De rand ontbreekt meestal bij deze nieuwe hoeden, zodat de bol al de aandacht krijgt. Wordt die bol bij uitzondering vrij laag gehouden, dan vult een brede rand de eigenlijke hoofd bedekking aan. Juist die ontwerpen trokken het meest de aandacht door originaliteit. Bont en bontachtige viltsoorten blijken ook in ons land voor winterhoeden weer een uilverkoren materiaal. Met flair verwerkte Harry Scheltens daarnaast zijden weéfsels, geverfde maraboe veer tjes en zelfs pluizige draden smyrnawol, tot geestige of heel elegante bekroningen van de nieuwe mode. AKKRA (Reuter) Prins Philip heeft een uitnodiging aanvaard om in novem ber een bezoek te brengén aan Ghana. Koningin Elizabeth zou eigenlijk in no vember een bezoek aan dat land heb ben gebracht, maar de reis werd voor onbepaalde tijd uitgesteld toen bekend werd gemaakt dat zij een baby ver wacht. LAREN. De Amsterdamse graficus Flip van dei- Burgt heeft met zijn ten toonstellingen van houtsneden en litho's in Casino Hamdorff te Laren alle be zoekersrecords van dit kunstcentrum verbeterd. Tijdens de expositie gedurende de maand augustus zijn er 1500 bezoe kers geweest. Verscheidene werken zijn verkocht, ook naar het buitenland. 'I vraag een antwoord dat weinig uitzicht bood op spoedig te verwachten Russische successen op dit gebied. Hij zei dat in luiden het winkelbelletje hoorde over- de Sowjetunie nog geen kunstmaan-1 Bom is i-oor de nieuwe winterhoeden een belangrijk materiaal. Dit ontwerp Harry Scheltens is bijzonder origineel. De bol is in vossenbont uitgevoerd brede rand in vilt. en dm

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5