AARDENBURG krijgt een OUDHEIDKAMER 14 it het leven her herben In dienst van God Tliolen richt zich tot Bergense raad De dag van Talavera Veel vondsten uit de bodem Ring Bromfietsers letten i niet op de streep DE HEER DEKKER JUBILEERDE Vuurstenen Grondwerk Twee scholen in plan uitbreiding Kruiningen Banden klappenscooter slaat tegen grond Samenvoeging van grenskantoren Sportveld Waarde zaterdag in gebruik GROTE ZWEMSHOW Feestdag „Wewico" De Duitse kerkendag Haagse Comedie in Zeeland met Arbeider onder heet asfalt Aan het werk Bijbelsedoopdienst Nieuwe tehuisleiders te Middelburg W oensdag 2 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 IN AARDENBURG zijn de laat ste jaren door veel gewoel en ge graaf zoveel vondsten gedaan, dat alles niet meer in een klein hoekje kan worden geborgen. Daarom besloot men een oud heidkamer in te richten, waar de vazen, amphoren, munten, scher ven, vuurstenen enz. kunnen wor den tentoongesteld. En zo is men thans druk bezig de oude brand weerkazerne op de hoek van de TERNEUZEN De witte streep bij een kruispunt blijkt bij zondere moeilijkheden met zich mee te brengen. Da^ ondervonden twee verkeerszondaars, die zicht voor de Terneuzense kantonreeh-i ter, mr, H. van der Belt, hadden te verantwoorden. J. K.. fabrieksarbeider te Terneuzen. I had op 8 augustus rijdende op zijn brom-1 fiets, komende uit de Prins Hendrikstraat te Axel op de hoek Kerkdreef niet ge stopt voor de witte streep en de weg niet vrijgelaten voor hel verkeer. K„ die nog maar drie minuten op zijVi nieuwe brom fiets reed. had door zijn zenuwachtig heid niet goed opgelet. De officier vond het minder prettig om juist op zo'n kruispunt zo'n zenuwachtig iemand tegen te komen en eiste voor het eerste ten laste gelegde vijftien gulden of drie dagen en voor het tweede vijf gulden of een dag. Rekening houdende met de om standigheden ^e^teagde de kantonrech te? het eerste tot tién gulden of twee dagen. Een der vitrines in de Aardenburgse oudheidkamer. markt om te toveren in een klein museum. Er is al een aantal vi trines gereed en de vondsten zijn l«r reeus uitgestald. Aardenburg, dat reeds vóór de vroege middeleeuwen oujkt te zijn ontstaan, moet omstreeks ïzuu een piaats van oe- texenis geweest zijn. Dit valt altnans at te leiden uit de vete oude arcnieistUK- kem die uit deze bloeiperiode öewaard geoïeven zijn. Een tiental jaren geleden vermoedde nog niemand, dat de geschie- denis van Aardenourg zo ver terug zou voeren, maar in de jaren na de laatste wereldoorlog heeft de bodem vele van haar geneimen bloot gegeven. Het pegon bij de restauratie van de St. Baafs, waar men op een aantal be schilderde sarcofagen stootte, die uit de periode van 1200 tot 1500 dateren. De Sint Baafs moet een voorganger gehad hebben, een houten kerk. want bij de restauratiewerkzaamheden vond men op dezelfde plaats een grote offersteen en daarachter een stronk van een gewel dige eikeboom, met dikke wijdvertak te wortels. Men neemt aan, dat dit de offerplaats is geweest uit de Germaan se periode en dat hier hét altaar moet hebben gestaan van de houten kerk. teriaal naar boven, zoals terra-cotta en terra-nigra scherven van Romeinse oor- i sprong. Ook werden van de inheemse bevolking uit de Romeinse tijd resten-1 van Vlaams-Romeins aardewerk gevon- j den. Verder bewezen de opgravingen, dat Aardenburg vroeger een legerplaats vari Romeinse legioenen is geweest. De Romeinse woonlaag werd gevonden op een diepte van 1.75 meter boven op een j 25 a 30 centimeter dikke veenlaag. Deze laag werd ontdekt op de zgn. Oude Vlas- markt, waar men voor een nieuwe Wijk rioleringssleuven aanlegde. Vrijwilligers, gemeentewerklieden en de heer J. Ros- seel deden hier onder leiding van de heer J. van Hinten uit Sint Kruis be langrijke vondsten. Onder de veenlaag stootte men op een bewoningslaag uit het l stenen tijdperk en hier werden vuurste- I nen voorwerpen gevonden, die naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodem onderzoek werden gezonden. Een zestal ,.iaren geleden werden aan de zuidzijde t van de Sint Baafskerk opgravingen ge- I daan onder leiding van de heer Renaud 1 van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek, waarbij eerst op vier meter diepte de Romeinse woonlaag werd bereikt. Bij rioleringswerkzaamhe den in de Markstraat werden voorts de eiken palissaden van een Romeinse sterkte gevonden. Van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig bodemonderzoek komt nog een hoe veelheid vuurstenen terug, terwijl daar ook nog scherven zijn, die tot de oor spronkelijke vazen en amphoren moeten worden samengesteld. Hoewel het museum nog niet voor be- zoek is opengesteld, kunnen belangstel- lenden toch reeds een kijkje nemen. Ook de duizend jaar oude Sint Baafs is een steeds groter wor dende trekpleister, daar deze in 1958 door ruim 3500 rriensen werd bezocht en er van januari tot he den een bezoekerstal van 6000 is bere'ikt. Hieronder waren veel buitenlanders, zoals Belgen, Duitsers, Amerikaanse studenten, Afrikanen en Turken. Bij de wederopbouw van de gemeen te Aardenburg heeft men veel grond werk moeten verrichten voor funderin gen van de huizen en de aanleg van riolerings- en bestratingswerkzaamhe- den. Bij het graven van sleuven voor de' riolering kwam veel belangrijk ma- Prof. dr. G. J. Oordt, hoogleraar te Utrecht, de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en de gouverneur van West- Vlaanderen, ridder Pierre van Outrieve d'Idewalie, bezochten met andere leden van de Belgisch-Neder landse Zwincommissie maandag het Zwingebied, waarbij zij constateerden dat de geul weer de kust van Neder land nadert. U ziet van links naar rechts de professor, de commissaris en de gouverneur. ZIEKENHUISKWESTIE OOK ZEEUWSE ZAAK Een haag belemmerde het uitzicht voor P. P. de S., timmerman te Westdorpe, die op 30 maart met zijn bromfiets rij dende op de St. Janstraat te Zuiddorpe linksaf wilde naar de kom. Hij was niet gestopt voor de witte streep en had de weg niet vrijgelaten voor een hem te gemoetkomende auto. Een aanrijding was het gevolg, waardoor De S. een week lang niet kon gaan werken. Het bij hem achter opzitten de zoontje werd gewond en er ontstond veel schade. Mr. Lébret, de officier, vond de verwondingen van het kind de ergste straf die de vader door zyn nalatigheid had gekregen en eiste 25 gulden of vijf dagen, dit om hem voortaan voorzichtiger te laten zijn. Mr. Van der Belt deed, gezien de omstandig heden, uitspraak 20 gulden of vier dagen. De heg die een belemmering was, is In middels ingekort. Van de boot te Perkpolder komende wilde C. H. G., landbouwer te 's-Graven- polder, twee voor hem rijdende auto's inhalen. Toen hij naast de tweede was gekomen, bemerkte hij een hem tegemoet komende auto. De ruimte tussen de twee achterelkaar rijdende wagens was te klein om er tussen te gaan rijden. Hij hield in, ging nog langzamer rijden, maar de naast hem rijdende auto deed dit eveneens, zo dat G. geen kans kreeg. Toen die wagen ten slotte remde, was G. doorgereden G. stond terecht omdat hij het verkeer in moeilijkheden zou hebben gebracht, wat hij ten stelligste ontkende. De toen naast hem zittende mejuffrouw A. J. M. B., eveneens uit 's-Gravenpolder, beves tigde de woorden van G. Mr. Van der Belt was verwonderd dat zij, nu het zo lang geleden was, meer wist dan bij het ver hoor. Volgens mejuffrouw B. had zij toen gedacht: „Ik zeg maar niks". Daar deze zaak niet duidelijk was, vroeg mr. Lebret aanhouding van de zaak teneinde de in zittende van de andere auto en de ver balisant te horen. Bij controle op radio's was op (j mei gebleken dat de fabrieksarbeider C. B. te Axel wel in het bezit was van een radio, maar niet van de daarbij behorende gel dige papieren. B., die geen snipperdag kon krijgen, was niet aanwezig, maar had zijn vrouw gestuurd. Deze had echter geen schrifte lijke volmacht, zodat zij alleen de eis van 12 of drie dagen en de uitspraak van 10 of twee dagen mocht aanhoren. Bromfietser botste tegen trottoirband BRUINISSE. De mosselkweker G. A. Padmos uit Bruinisse, die met zijn bromfiets uit Bergen op Zoom kwam, 1 slipte even buiten deze stad, toen hij j tegen een trottoirband reed. Hij kwam i te vallen en moest met een hersenschud- ding in het ziekenhuis te Bergen op i Zoom worden opgenomen. Zijn vrouw f die op de duo zat, bekwam wonden aan j gezicht en handen. THOLEN. De scooterrijder P. K. Kot uit Tholen is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. Hij reed doot Halsteren, toen zijn banden klap- i ten. Hij sloeg tegen de grond en liep vrij ernstige verwondingen op. P.V. „De trouwe duif" THOLEN. P.V. ..De Tropwe Duif" hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Weert. De uitslag is 1 en 10 L. Laban, 2 G. de Kok, 3 en 5 F. Kop- penhol, 4 P. de Boef. 6 H. Cornelisse, 7 J. Deurloo. 8 A, Laban, 9 D. Jan- sen. De uitslag 'e oude duiven uit Weert is: IV 2 A. Wagema- ker, 3 P. K Schot. Uitslag oude duiven "Puil, Engeland 1. fi en 7 J. Pra_: 2 n 9 L. Jansen, 3, 4 en 5 P. de Boef, 8 L. Laban. KRUININGEN. In een ongewoon korte vergadering besloot de gemeente- raad van Kruiningen tot vaststelling van de uitgifteprijs voor de in de vorige vergadering aangekochte bouwgrond in het Eindje de Rondte. Het voorstel van B. en W. om deze prijs te bepalen op 10.80 per m2 maakte het enige punt van de agenda uit. B. en W. wilden niet langer wachten om de saad een voorstel te doen. Immers Gedeputeerde Staten hadden bericht gedaan, dat zij het be sluit tot aankoop van de grond eerst zul len goedkeuren als de uitgifteprijs van de bouwgrond volgens de opgemaakte exploitatiebegroting bij raadsbesluit is vastgesteld en vaste financieringsmidde len zullen zijn verkregen. De voorzitter, burgemeester A. Schip per, vond dat de prijs is meegevallen. Een bedrag van 10,80 per m2 is te genwoordig alleszins aanvaardbaar. Het is de bedoeling, dat het gehele perceel ineens in exploitatie wordt gebracht, dat zal voordeliger zijn dan bijvoorbeeld en kele straten afzonderlijk aan te pakken. Er is groot gebrek aan een nieuw ge bouw voor de u.l.o. school, waarvoor een plaats in dit bouwplan is geprojec teerd. Ook is er sprake van een nieuwe lagere landbouwschool. De heer Witte was van mening, dat voor de best gele gen plaatsen een hogere prijs per m2 moet worden gevraagd. De heer Willemse bracht bij de rond vraag een te Oostdijk gehouden enquête ter sprake. Deze is gehouden vanwege de planologische dienst. De gemeente Kruiningen heeft hiertoe geen opdracht gegeven. De heer Willemse heeft verno men. dat de gemeente Krabbendijke dit heeft verzocht. Hij kan deze aktie van Krabbendijke niet waarderen. Het is de gemeente Kruiningen geweest die te Oostdijk veel goeds tot stand heeft ge bracht. Uit de ernstige aanrijding op de krui sing RijkswegZanddijk is weer eens gebleken, hoe gevaarlijk dit kruispunt is. Er gebeuren hier dikwijls ongeluk ken en het aantal „bijna-ongelukken" is nog veel groter. Het schijnt wel, dat men van de Zanddijk komende gemak kelijk geneigd is door te rijden, ondanks de grote overzichtelijkheid ter plaat se. De heer C. van Iwaarden zag gaarne naamborden geplaatst aan de polderwe gen en een bord „doodlopende weg" aan de ingang van het achterwegje. Veel vreemdelingen die de Veerhaven vlak bij zien liggen en denken deze zo te kunnen bereiken, slaan deze weg in en komen in moeilijkheden. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. De zieken huiskwestie Van Bergen op Zoom be perkt zich niet tot de gemeente Bergen op Zoom alleen. Over het verloop hier van maken nu ook de protestanten van de omliggende gemeenten zich ernsti ge zorgen. De ring Tholen van de Nederlands Hervormde Kerk, omvattende alle ker-j keraden en kerkvoogdijen der Neder-; lands Hervormde gemeenten van Tho len en St. Philipsland heeft een ver gadering belegd in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te Tholen waarin kennis werd genomen van de plannen tot de eventuele bouw van een r.k. ziekenhuis, uitgaande van de Stichting „Sint-Elisabethziekenhuis" met de liquidatie van het Algemeen Bur gergasthuis te Bergen op Zoom. Bur.gergasthuis te worden niet alleen de inwoners van Bergen op Zoom ver pleegd, maar ook die uit West-Brabant en Zeeland (Tholen - St. Philipsland en gedeeltelijk Zuid-Beveland). Na deze besprekingen heeft de ring Tholen de gemeenteraad van Bergen op Zoom en alle raadsleden persoon lijk een 'brief gestuurd waarin zij schrijven: In het Algemeen Bergen op Zoctti 1. De ring meent u er opmerkzaam op te moeten maken, dat het hier niet uitsluitend gaat, om een Bergen op Zoomse aangelegenheid, maar ook wel terdege de omgeving van Bergen op Zoom en in het bijzonder het eiland Tholen betreft: dit kan o.a. worden geïllustreerd met het feit, dat het aan tal niet r.k. patiënten in het Algemeen Burgerlijkgasthuis verpleegd zo groot is, dat de ring sedert jaren twee zie kenhuispredikanten heeft aangesteld. 2. Dat, mede in verband met het hierboven vermelde, een eventuele li quidatie van het Algemeen Bur.ger gasthuis. ongetwijfeld zal leiden tot het niet erkennen van de rechten en be langen van een zeer belangrijke niet- r.k. minderheid. Dit verontrust temeer daar de overheid toch de roeping heeft de rechten en belangen van een min derheid niet alleen te erkennen, maar zelfs te behartigen. 3. Dat ten overvloede de ring Tholen bij u niet de indruk wil wekken het goed recht te ontzeggen aan de r.k. meerderheid tot het stichten van een r.k. ziekenhuis, maar dat dit nimmer ten koste mag gaan van een anders denkende minderheid. In verband met bovenstaande motie ven wordt de "ring gedrongen u met klem te verzoeken geen medewerking te verlenen aan elke poging, die zal leiden tot de liquidatie van het Alge meen Burgergasthuis. 's HEER HENDRIKSKINDEREN. In alle stilte én zonder énige opsmuk is het jubileum verlopen van de heer S. Dekker, die gisteren het feit her dacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de Rotterdamsche Bank. De heer Dekker, die gaarne de aan dacht van zichzelf af zou leiden, heeft niettemin een carrière gemaakt die on ze belangstelling meer dan waard is. Van de grond af begonnen, is hij thans reeds vanaf 1946 algemeen pro curatiehouder aan de Rotterdamsche Bank en wegens zijn grote verdiensten is hem dan ook een decoratie te beurt gevallen. Overigens verwachtte men het jubileum in zeer besloten kring te vie ren, hetgeen ook volledig in overeen stemming was met de wensen van de jubilaris. TERNEUZEN. De grenskantoren Roode Sluis (op Nederlands gebied) en Moerbeke (op Belgisch gebied) zijn gis teren samengevoegd tot een kantoor op grond van het in april 1948 te Den Haag gesloten Belgisch-Nederlands verdrag be treffende samenvoeging van douanebe handeling. Het nieuwe kantoor, dat op Nederlands grondgebied staat, zal de naam: Roode Sluis—Moerbeke dragen. Van Belgische zijde was bij de samen voeging aanwezig de heer O. V. Herzele, controleur der douane en accijnzen te Lokeren en van Nederlandse zijde de heer C. G. Zegwaart, waarnemend hoofd van de inspectie der Invoerrechten en Accijn zen te Terneuzen. De samenvoeging heeft geen verruiming van het goederenvervoer WAARDE Het nieuwe sportveld van Waarde zal op zaterdag 5 september of ficieel in gebruik worden genomen. De officiële opening wordt verricht om half drie. De wedstrijden daarna vangen aan om drie uur. SOUBURG. Tot besluit van het zwem- seizoen organiseert de Souburgse Zwem vereniging „Luctor et Emergo" op zater dag 5 september een grote Zwemshow, te geven door de kunstzwemploeg „The Glamour Swimmers", van de onderlinge dameszwemclub „O. D. Z." te Rotterdam. Het programma, dat des avonds van acht tot tien uur met schijnwerperbelichting zal worden uitgevoerd, bevat naast solo en groepsnummers kunstzwemmen, ook komisch schoonspringen, en besluit met een grandioos waterballet. WEMELDINGE. De Wemeldingse Winkeliers Combinatie „Wewico" heeft zaterdag een feestdag georganiseerd, die geheel is geslaagd. In de middag was er voor de jeugd een autopedrace en daarna een tweetal wie- Ierronden, waarvoor ook van de zijde van het publiek veel belangstelling was. 's Avonds bracht de fanfare-vereniging O.K.K. o.l.v. dirigent A. van dér Cingel een licht gevarieerd concert en hield de „Wewico" een collecte ten bate van het Uniformen-comité. Ook tijdens onze vakantie neemt God geen vrij-af. Er is nog zoveel te doen in -deze gebroken wereld. Ook is Hij aan geen plaats gebonden. Overal wil Hij Zijn stem doen horen. Menigeen heeft deze ervaring opgedaan, toen hij nabij of in den vreemde, met vakantie was. Hoe weldadig kan die geestelijke verbonden heid zijn, juist als wij overigens onbekenden van elkaar zijn, bijv. in een internationale gemeen schap. Bijoalle verschil van taal, gevoelen wij dan toch de werking van dezelfde Geest en weten wij ons één in de ruimte van Zijn koninkrijk. Het klein-menselijke vlucht dan voor Zijn aangezicht, dat vriendelijk over ons licht en ons zegent door Zijn tegenwoor digheid. MtfNGHEN, waar Hitier zijn snode plannen heeft uitgebroed voor de laatste wereldoorlog en de Jodenver volging, was dit jaar van 12 tot 16 augustus het trefpunt, waar de protes tantse christenheid van Duitsland ande re klanken heeft doen horen op haar negende Kerkendag. Ook vertegenwoor digers uit het buitenland, van 82 ker ken uit 23 landen, waren daar saam- gekomen, om zich geestelijk te sterken en in dienst van God alle wraakge- dachten uit de oorlog te bannen. Enkele tienduizenden waren daar bij één rond het algemene thema: Gij zult Mijn volk zijn. De opzet van deze jaar lijkse kerkendag is niet uitgegaan van enkele predikanten, maar meer alge meen in het leven geroepen door actie ve kerkleden, die een nieuwe geest wil den wakker roepen en wachters op de vervallen muren wilden zijn. flet ging niet in de eerste plaats om een massa-betoging, maar om de enkele mens temidden van velen. Op allen werd een persoonlijk beroep gedaan tot een nieuwe levens-beslissing. De luther se bisschop Dietzfelbinger. die de inlei dende preek hield, verkondigde, dat het Woord, dat God spreekt, krachtig ge noeg is, om een massa mensen in een gemeenschap om te zetten, waarin de enkeling niet behoeft onder te gaan. Ook de grote levensvragen in het he den werden door onderscheiden sprekers, ouderen en jongeren, belicht. Actuele onderwerpen werden behandeld, a Het wonder, dat God met ons mensen spreekt, de mens in de ban van radio en televisie, hoe staat een christen te genover bepaalde politieke tegenstan ders. Benadrukt werd, dat als de Chris tenen werkelijk Gods volk zijn, zij de politieke, sociale en paedagogische pro blemen niet mogen omzeilen. Zij moe ten ook op deze terreinen zich afvra gen, wat Gods wil is. Als God werke lijk met het christelijk geloof iets goeds in de wereld gegeven heeft, dan moet ook dit geloof zijn Jicht overal laten schijnen. Reeds maakten een ontroerende in druk, volgens een verslag van ds. D. ter Steege, de talloze groepen, die on- MIDDELBURG. Toen het gezel schap De Haagsche Comedie dit voor jaar aan de Stichting Zeeuwse Volks universiteit verzocht om voor het sei zoen 19591960 genoegen te nemen met zeer vroeg in september gelegen data en het na veel overleg bijna on doenlijk bleek om dagen te vinden die zowel voor het gezelschap als voor de ZVU acceptabel waren heeft de ZVU het aanvaarden van deze data ver gezeld doen gaan van de dringende vraag dan met een „zeer bijzondere voorstelling" te komen. De Haagsche Comedie heeft hierop geantwoord alles in het werk te stellen om voor 8 en 9 september a.s. voor stellingen van .,A touch of the poet" (De Dag van Talavera) mogelijk te maken. Het bestuur van de Zeeuwse Volksuniversiteit is dan ook buitenge woon verheugd, dat het toneelseizoen in Middelburg en Vlissingen zal worden in gezet met een belangwekkend stuk van de grote Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neili. Dat voor het eerst na een lange reeks tot gevolg, wel dat thans op slechts een ,r„„ nHnmrcnhn kantoor douaneformaliteiten behoeven te IL»o worden vervuld. Uitslagen zomeravond- voetbalcompetitie in Vlissingen (in Britannia op 9 sep- itember) optreedt, is extra verheugend. Het zal dan dit jaar voor de derde keer zijn, dat het voortreffelijke Haagse to neelgezelschap met speelsters en spe- jlers als Cees Laseur, Ida Wasserman ien Elisabeth Andersen met een van I zijn grootste toneelevenementen naar Rayon Goes. Typo's—Comb. N.S. 40. \„- Rayon Vlissingen. afd. I. Gebr. v. d. Berg t zeeland komt. SBLV 4—0; Watervogels—VAW 3—2; Coal I—Uiterton 7—2; PZEM—GPC 2—0; Uiterton -,De Dag van Talavera", het stuk, —VAW o—o. naar thans wordt aangenomen het laat ste dat O'Neill voltooide, schijnt te hebben^ behoord tot een cyclus van drie trilogieën die hij wilde schrijven maar nooit heeft beëindigd over opeenvol gende generaties van een Amerikaans geslacht. De Zeeuwse première van het stuk gaat in de Middelburgse Schouwburg op dinsdag 8 septembér des avonds om acht uur. Swift V kampioen SOUBURG. Het vijfde twaalftal van het Middelburgse Swift" is gister avond door een 62 overwinning op Animo III kampioen geworden van de avondklasse van de Zeeuwse Korfbal- bond. Met de rust stonden de Middel burgers al met 40 voor. Donderdagavond om half acht zal op het Animo-terrein in Souburg een Ücht- wedstrijd worden gespeeld tussen Ani mo I en Swift I. YERSEKE. De heer J. Bustraan, die werkzaam was boven op de in aan bouw zijnde brandweergarage te Yerse- ke, zakte dinsdag door het dak. Hij kreeg een emmer hete asfalt over zich heen en liep ernstige brandwonden op. Tot onderwijzer aan de chr. lagere school te Bruinisse is benoemd de heer B. Gerritsen uit Apeldoorn. danks de stromende regen toch waren opgekomen: padvinders. Amerikaanse militairen, soldaten van het Duitse le ger, diaconessen, meisjesclubs, oorlogs invaliden, vaders en moeders met hun kinderen. Verheffend was de gemeen schappelijke-zang, het samen-bidden van het „Onze Vader" en voor de deelne mers de viering van het heilig Avond maal. Velen zullen misschien bij de oproep gedacht hebben: ,,Ik behoor niet tot Gods volk" merkte de voorzitter op. Maar wie toch gekomen is, mocht er varen dat God ook hen bedoelde en een boodschap voor hen had. Het volle Gods leeft van Zijn trouw en zoekende zon daars-liefde. Hij roept ook degenen, die van verre staan, naderbij te komen en, zich bewust tot Zijn beschikking te stel len. Wij moeten mensen worden, die Gods zaak tot de onze maken en mo gen, ondanks onze nederlagen, ons ver heugen op de laatste overwinning, wel ke Hem behoort. Die ons daarom op roept, het zout der aarde en het licht der wereld te zijn. Zo is menigeen weergekeerd, gesterkt in het geloof, om als een getuige van Christus in deze wereld te staan t en zich bewust te zijn van zijn geestelijke roeping, in verbondenheid met anderen. En wij mogen God danken voor het po sitieve getuigenis, dat juist hier weer klonk en bezielend inwerkte op de har ten van allen, die deze kerkendag heb ben bijgewoond- Het leven heeft voor velen na de va kantie zijn normale loop hernomen. Er is weer werken geblazen. De meesten zijn teruggekeerd in het gezin en heb ben hun taak hervat. De scholen zijn weer bevolkt. Een nieuwe leergang is aangevangen. Zullen zij, die les geven en de jongeren, die onderwijs ontvan gen, zich ook weten in dienst van God? Deze vraag geldt niet alleen het ge zin en de school, maar allen, die een roeping hebben te vervullen in de kerk, staat of maatschappij. Echter maar al te veel wordt het dienen van God ver staan als iets aparts, los van het da gelijks leven, op ,de zondag of in for mele plichtplegingen of in Schriftlezing en gebed. Zeker zal het dienen van God in dit laatste ook tot uitdrukking komen, maar niet hiertoe beperkt mogen blij ven. Ons gehele doen en laten, onze arbeid en rust zal in dit teken moeten staan, wil het goed en verantwoord zijn. "Wij hebben mogelijk gelezen, dat door onze koningin aan een Nederlandse zuster, Engelberts geheten, de Florence Nightingale Medaille is uitgereikt, na mens het internationaal comité van het Rode Kruis te Genève. Deze zuster heeft als verpleegster prachtig werk ge daan in ziekenhuizen en gevangen-kam pen. In het spoor van Florence Nigh tingale beschouwde zij dit werk als haar levensroeping. Na deze onderscheiding lazen wij van haar dit typerend ant woord: Vreemd dat zij mij hebben uil gekozen, waarom en waarvoor? Werke lijk, dat komt uit het diepst van mijn hart. Ik meen, dat het geen kunst is, als je zo met plezier je werk doet. Als je werk moet doen, dat je niet ligt en waar je geen lust in hebt; dan is het veel meer. verdiend, om dit te be- kronen. Dit tékent haar persoon, die zich in dienst van God wist gesteld. Zij is nu weer aan het werk in Nieuw-Guinea om jonge verpleegsters op te leiden. Zo zijn er, met dezelfde geest bezield, zen delingen op uitgegaan, de wijde wereld over en doen er velen, dichter bij huis in kerk en prediking, op politiek en so ciaal terrein, onder ouderen en jonge ren, in gevangenissen en verpleegin richtingen, op kantoor en in de fabriek en niet te vergeten in de huishouding, hun dikwijls moeizame werk, in dienst van anderen en ook van God. Het vertrouwde en bekende wordt nieuw, omdat hoger licht erover opgaat, waar God gediend wordt. Hij komt ach ter ons te staan. Hij is ons ook een zon en schild, omdat Hij ons pad be straalt en onze weg veilig leidt, door gevaren en beproevingen heen. Hij is ook onze toevlucht, op Wie wij telkens mo gen terugvallen en onze sterkte, omdat Hij ons doet ervaren, dat Zijn kracht in onze zwakheid wordt volbracht. In Zijn dienst wordt het waarachtig men selijke en inter-menselijke verdiept en geheiligd. ST. ANNALAND. In de Ned. Herv. kerk zijn zondag niet minder dan elf kin déren gedoopt, die nagenoeg alle bijbelse namen hadden. Er kwamen namen voor als Abraham, Simon. Maria enz. Er waren twee Abrahams, twee Dina's en verder nog een Johannes en een Paulus bij. MIDDELBURG. Ter vervanging van de heer Bakker, die benoemd is tot koster van de Westerkerk te Amster dam, heeft de familie" J. van Urk uit Enschede met ingang van 1 september de leiding van het Prot. Chr. Militair Tehuis te Middelburg op zich genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4