VETEN VERGETEN ONDER DRUK VAN CHINA Terreur op de Dam Eisenhower tussen de maarschalken en Pakistan komen uit nood tot elkaar Ook binnenlandse zorgen voor Nehroe WEERZIEN VAN DE OVERWINNAARS Het Zeeuwsch Dagblad Kroesjtsjefs Gepeupel beheerst het centrum van Calcutta De Bilt: Hetzelfde Tv-reportages Eisenhower O CO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hels kabaal Soekarno laat een chaos achter zich Ontslag N JUWELEN-ROVERS NOG NIET GEPAKT Orde op zaken Woedende gevechten tegen politie vlipotmo CALCUTTA (A.P.) In het een Hossend Paniek Koffie goedkoper Septembermaand - Vriendschapsmaand En hier is mijn nieuwe abonnee uit pure vriendschap voor mijn Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4347 Woensdag 2 september 1959 Eigen nieuwsdienst NEW DELHI. Terwijl de berichten over j militaire druk van communistisch China op Indië en aangrenzende landen ook gisteren bleven aan houden, voerde de Indische premier Neliroe dinsdag besprekingen met het staatshoofd van Pakistan, generaal Mohammed Ayoeb Khan. Zij besloten zich te zullen inspannen om een toenade ring tussen hun landen tot stand te brengen. Voor al voor Pakistan, dat zich steeds sterker door communistisch China bedreigd voelt, is dit op het ogenblik van het hoogste belang. President Ayoeb ontmoette Neliroe op doorreis naar Oost-Pakistan op het vliegveld van New Delhi. Hij zei dat Indië en Pakistan met het oog op de communistische bedreiging tot elkaar moe ten komen, willen zij blijven voortbestaan. Doen zij dal niet dan zal dat leiden tot beider ver nietiging. Ook dinsdag hielden de berich ten over enorme Chinese troe penconcentraties langs de gren zen van China, Bhoetan en Sik kim aan. Berichten over bombar dementen van Indisch grondge bied in het noordoosten bleven onbevestigd. Over tegenaanval len door de Indische grensverde- diging bij Longjoe, een post die sinds vorige week in Chinese handen is, kon geen bevestiging worden verkregen. Evenzeer tast men in het duister over wat er in het koninkrijk Bhoetan gaande is, de grensstaat in de Himalaja, waarvan de grenzen door Chinese troepen zijn ge schonden. Behalve met de moeilijkheden aan de grenzen met Tibet en communis tisch China kampt Indië nu ook mei een interne politieke crisis. Er is na melijk, o.a. als gevolg van de precane toestand langs de grenzen, een ernstig conflict uitgebroken tussen de minister van defensie, de 61-jarige Krisjna Menon en de chefs van staven van leger, vloot en luchtmacht. Menon heeft zijn ontslag ingediend, verluidde gisteravond in de Indische hoofdstad, nadat de chefs van de staven hadden gedreigd heen te gaan. In het parlement in New Delhi ont stond dinsdag een hels kabaal toen het nieuws over de politieke moei lijkheden begon uit te lekken. Menon weigerde iets te zeggen toen hem ge vraagd werd of hij ontslag had ge vraagd. Premier Nehroe wil deze kwestie zelf behandelen, was alles wat hij wilde zeggen. Generaal Thimaja, stafchef van het leger en zijn collega's van vloot en luchtmacht, verwijten minister Menon, dat hij in toenemende mate politieke invloed bij de strijdkrachten heeft toe gelaten. Menon zorgde er steeds meer voor dat alleen zijn aanhangers voor promotie in aanmerking kwamen. Hij heeft aldus in het leger en bij de an dere onderdelen der strijdkrachten een eigen vertrouwde kern opgebouwd. VAKANTIE OP BALI DJAKARTA (UPI-Reuter). Presi dent Soekarno is, op een ogenblik dat zijn land zich bevindt in een beklem mende economische crisis, op reis ge gaan. Hij heeft gisteren Djakarta voor twee weken verlaten voor een rondreis door Noord-~umatra en Borneo en voor een vakantie op Bali. Onder zijn gevolg van 51 man bevinden zich zes kabinetsminis ters en tien ambassadeurs, onder wie de ambassadeurs van de Verenigde Sta ten en van Rusland. Elite-troepen De in Djakarta achtergebleven leden van Soekarno's kabinet "ouden zich gis teravond beraden over de economische crisis. Als waarnemend gouverneur van de Bank van Indonesië is aangewezen mr. Indrakusuma, een van de directeu ren van de bank. De minister van fi nanciën in het vorige kabinet, mr. Su- tikno Slamet,. wordt genoemd als toe komstig gouverneur. Een bataljon elite-troepen is gisteren met onbekende bestemming uit Djakarta vertrokken. De minister van defensie, Nasution, wenste hun in een afscheids rede succes toe bij hün „operaties". In Djakarta werd gisternacht een luchtbe schermingsoefening gehouden. PRINSES IRENE had bij de rondgang nog pret van het tafereeltje, dat haar werd voor gezet, toen zij gisteren in Apel doorn de nieuwe christelijke huishoudschool opende. De Prinses, gekleed in een zachtgeel middagtoilet waarbij een veren kapje in pasteltinten, had als symbolische opening van de school aan een koord ge trokken, waardoor een gordijn openschoof. Daarachter was een groepje jonge leerlingen druk bezig ,,het huishouden te doen": zij kookten, streken, wa ren met verstelwerk bezig en verzorgden een namaak-baby. IEUWSGIERIG keek de Prin ses in een pan, waarin zich een geelachtige substantie be vond. „Wat maken jullie daar van?", vroeg zij de twee kook- stertjes. „O, ik zie het al", ont dekte ze voor de meisjes kon den antwoorden: „Pudding". Bü haar rondgang door het gebouw werd de Prinses in een van de lokalen een luxe reis- strijkijzer aangeboden. VvWWWWWVWWVWWWW NICE (U.P.I.) Hoewel de Franse politie direct vol zelfvertrouwen heeft verklaard dat de daders van de mil joenendiefstal aan de Rivièra binnen achtenveertig uur gepakt zouden worden, komt het eerste nieuws sinds zondag uit Milaan. Een gevangene in een Milanese gevangenis heeft de politie verteld, dat hij op de hoogte was van de plannen voor deze sensationele inbraak, en dat hij bereid was de namen van de daders op te geven. Volgens de autoriteiten in Milaan heeft hij dit inderdaad ook gedaan, maar de politie in Nice, die met het onderzoek is belast, wist gistermiddag nog van niets. Het is niet onmogelijk dat premier Nehroe het ontslag van het gehele kabinet zal aanbieden. Daarna zou hij opdracht krijgen om een nieuwe re gering samen te stellen, een regering ditmaal zonder Menon. De oppositie tegen Menon is in brede lagen van de bevolking bijzonder sterk geworden. Vooral de socialisten ver wijten hem dat hij zwijgt over de Chinese infiltraties in het noorden. Menon is zoals bekend uiterst links gezind. Hij moet niets hebben van premier Nehroe's huidige hardheid tegenover communistisch-China. Ook binnen het kader van de Congrespartij de partij van Nehroe en Menon bestaat er veel oppositie tegen Menons gedrag. Van alle kanten werd er gisteren in het parlement bij de regering op aan gedrongen orde op zaken te stellen in 's lands politiek. President Eisenhower had gisteren in Londen een gespek met Indië's Hoge Commissaris in Engeland Nehroe's zuster mevrouw Pandit. Zoals bekend is dezer dagen ge meld dat Eisenhower in de niet al te verre toekomst een bezoek aan Indië zou brengen. -ULx-LUXl- trum van Calcutta is het gisteren tot woedende gevechten gekomen tussen 1 'jl politie en duizenden betogers, die 1)111 IT 11 JE tegen het vallen van de avond in het JU I grootste deel van de binnenstad heer WASHINGTON (Reuter) Het ge-1 en meester waren, volg van premier Kroesjtsjef op zijn1 Maandag hadden communisten en Amerikaanse reis zal bestaan uit onge-i andere linksgerichten veer honderd' personen: hierbij zijn in begrepen 39 Russische journalisten Een van de grootste moeilijkheden voor de organisatoren is het grote aan tal vertegenwoordigers van pers, radio en televisie, dat d'e reis van begin tot einde mee wil maken. Behalve de 39 Russen, hebben reeds 250 anderen een plaats gevraagd op het persvliegtuig dat Kroesjtsjef overal zal volgen. Er zijn in dit vliegtuig echter slechts 80 plaatsen beschikbaar. Het ministerie van buiten landse zaken zal d'e gelukkigen aanwij zen. van de avond was de politie de toestand niet meer meester, de betogers wierpen met straatstenen en met zelfgemaakte bommen, braken de straten op en vorm den barricades. De premier van de staat Calcutta heeft gisteravond verklaard dat het ge peupel op het ogenblik de toestand be heerst, en dat het ongetwijfeld zal trach ten nog meer onheil te stichten. De pre mier heeft reeds overleg gepleegd met het leger over maatregelen om de toe- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twintig be ruchte leden van de Amsterdam se onderwereld onder wie de gerenommeerde straatvechter Rinus Veth hebben gisteravond gewapend met ploertendoders, loden pijpen en zwepen een com plete charge uitgevoerd onder het talrijke publiek, dat zich rondom het nationaal monument op de Dam had verzameld om getuige te zijn van de activitei ten van de zg. nozems. De politie ondernam tegen het optreden van de knokploeg niets. Eergisteravond was het ook reeds tot een treffen gekomen tussen de onder wereld en een aantal nozems, die in de omgeving van de beurs van Berlage on rust zaaiden. Toen waren de donkere stegen in de buurt van de Warmoesstraat het toneel van de strijd. Gisteravond was de Dam, zoals in de laatste weken normaal geworden is, het toonbeeld van jeugdige opwinding. Hos sende jongelui verdrongen zich op de kleine steentjes. Voor het nationaal mo nument en langs de trottoirs mengden zich honderden nieuwsgierigen met de jongelui. Uit het duister van de Warmoesstraat doken om ongeveer tien uur plotseling twintig „zware jongens" op, die in donker Amsterdam als heer en meester regeren. Zij drongen zwaaiend met hun wapens op de menigte in, enkele minuten lang terreur op de Dam uitoefenend. Grote drommen vluchtten in paniek voor hen uit. Even plotseling als zij ge komen waren verdwenen ze weer. De tien tallen agenten, die op de Dam patrouil leerden, zagen werkeloos toe. Zij stonden onder de strikte order om de gebeurtenis sen kalm op hun beloop te laten en geen wapens te gebruiken. Het K.N.M.I. be- richtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig met zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: 't Wordt nu pas goed tennissen. 3 sept.: Zon op 5.53 uur, zon onder 19.25; maan op 6.18, maan onder 19.25. Oude strijdmakkers uit de tweede wereldoorlog weer bijeen. Dit ivas gisteravond in Londen een feit op het diner dat president Eisenhower vele van zijn medewerkers aanbood uit de tijd toen hij de zegevierende legers der geallieerden aanvoerde. Tot de aan wezigen behoorde in de eerste plaats Engelands premier uit die dagen, Winston Churchill, speciaal over gekomen uit het zuiden van Frankrijk. U ziet de bejaarde staatsman hier samen met Eisenhower en de Britse veld maarschalk buiten dienst Montgomery, eveneens een der genodigden. Van onze correspondent LONDEN. President Eisenhower zal vanochtend om half negen naar Parijs vertrekken, en met een helikopter van de Amerikaanse ambassadeurs woning Winfield House bij Regents Park opstijgen om het spitsuur op de we gen naar Londen Airport te vermijden. Gisteren heeft hij zich de hele dag aan eigen staatszaken gewijd, even uitrustend met een paar slagen golf in de tuin. Gisteravond bood Eisenhower in dit Engeland terugkeren en uit kunnen sla- voormalige droomhuis van de Wool- worth-miljonaire Barbara Hutton, zijn oude medewerkers uit de oorlog een diner aan. Het waren uren vol herinneringen, met "Sir Winston Churchill, die de avond te voren ook al met hem in Downing Street aanzat, na het televi siegesprek met MacMillan, met de drie veldmaarschalken graaf Alexander van Tunis, burggraaf Allenbrook en burggraaf Montgomery van Alamein; met drie luchtmaartschalken: Lord Tedder, die tijdens de oorlog Eisen howers plaatsvervanger was, burg graaf Portal, chef van de luchtstaf en Sir Arthur Harris; de marine was al leen vertegenwoordigd door Cunning- hams's voormalige staf-chef schout bij nacht Rover Dick. De admiraals Cun ningham en Mountbatten waren ver hinderd. Vrijdag zal Eisenhower uit Parijs naar HILVERSUM. De N.T.S. wijdt van daag twee extra uitzendingen aan de Europese reis van president Eisenho wer. Van 13.0013.55 uur: telerecording van het vertrek uit Londen en de aankomst maken. Hevige straatgevechten waren AMSTERDAM. De koffie wordt in Parijs, het gevolg, auto's weiden in brand ge- vandaag goedkoper. Het is een gevolg Van 17.45—18.50 uur: plechtigheden bij stoken, en er vielen tachiig gewonden van de daling van de prijzen op de we-.de Are de Triomphe in Parijs, bij de politie. reldmarkt. De verlaging van de koffie- Woensdag, donderdag en vrijdag zal Zes betogers hebben de dood gevon-t Prijs zal over het algemeen bedragen lhet N.T.S.-journaal uitgebreide aandacht den vijftig werden gewond door seho- tien, twaalf en veertien cent per pakje besteden aan het verblijf van de Ame- ten van de politie. Tegen het vallen van 250 gram. rikaanse president in Parijs. H een voedselmars door de stad" gehouden; de politie trad er hardhandig tegen op, en uit protest daartegen trokken gisteren tienduizend stand weer meester te worden studenten en scholieren langs het huis' van de premier van de staat Calcutta. Opnieuw moest de politie van gummi-1 knuppels en traangasbommen gebruik pen in een achttiende-eeuws hemelbed in het Schotse kasteel Culzean. Hij heeft hier een vleugel met tien kamers, die hem na de oorlog is geschonken door het Schotse volk. Dit oude slot was eerst het familiebezit van de markiezen van Ailsa, maar behoort sedert tien jaar officieel aan de Britse monumentenzorg toe. De huidige markies, die nog steeds een deel van het kasteel bewoont, zei ons gisteren: „Wij maken zelf de bedden voor Eisen hower en zijn mensen op, en wij dekken de tafels voor hen. Alles staat voor hem klaar." Advertentie Geef mij maar... We prijzen ons gelukkig, dat de septembermaand weer is aange broken. U weet wel, de vriendschapsmaand voor het Zeeuwsch Dagblad sinds vele jaren. Met veel belangstelling zien wij in de septemberdagen uit naar de vele schouderklopjes voor de Zeeuwsch Dagbladmensen, in de vorm van éen nieuwe abonnee uit pure vriendschap voor Uw en ons aller Zeeuwsch Dagblad. Hieronder hebt U de bon al. We maken het U ook nu weer gemakkelijk. U hoort nog wel meer van ons over die vriendschapsmaand. En wij horen van U? Met Uw nieuwe abonnee? Veel dank alvast. ViHOtNIA HO. 1 Aan de Adm. Zeeuwsch Dagblad Postbus 4, Goes Hierbij mijn nieuwe abonnee. Hij wenst het Zeeuwsch Dagblad tot 15 sept. 1959 gratis te ontvangen A en verder per week voor 56 ct., per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—. (Doorhalen wat niet verlangd wordt).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1