euws uit h keyk en LELIE II ,^Arneniuidenbedwong oud-Zeeuws elftal Muziekfeest te Kortgene en yerget til en verge* wfajwji KUNT U REKENEN? de was de deux uit! Groot recreatieprogramma van Ned. Herv. stichting Ontmoetingen Gereformeerde jeugd week Duizend-guldengrens geacht. Toch slaagden de ouderen erin voor SSZ bereikt Brabant domineerde in Ronde van Rilland Zomeravondconcert op het water PERSONEEL PZEM HIELD SPORTDAG m éls Heeft U weieens gedacht aan de kosten die U hebt als U thuis wast? Korte berichten N.C.R.V. maakte opnamen Doe Uw was naar wasserij II FLINKE MEISJES Maandag 31 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 het roer om te gooien, maar Carol Van een onzer sportverslaggevers ARNEMUIDEN Het oud- Zeeuws (zondag)elftal, dat in de drie voorafgaande wedstrijden steeds als overwinnaar het veld kon verlaten, heeft zaterdag tegen de KNVB-club „Arnemui- den" een 43 nederlaag geleden. Wel verschenen de veteranen met slechts enkele invallers binnen de lijnen, maar dit neemt niet weg, dat de prestatie van de za terdagvoetballers er mag zijn. Want zelfs zonder de geblesseer de Van der Schraafende even eens door een blessure reeds na enkele minuten van het veld verdwenen Van der Sluys, kreeg Arnemuiden toch nog een select gezelschap tegenover zich. De thuisclub heeft hard voor de overwinning gevochten, een zege, die uiteindelijk ook wel verdiend mocht heten. Enkele foutjes van de Zeeuwse doelman hielpen daarbij een handje, al dient erkend, dat de hinderlijke wind, vooral voor de beide keepers, veel moeilijkheden in de weg legde. Arne muiden had zich klaarblijkelijk goed voorbereid en zij tegenwapenen met succes gekozen. Door te trachten het tempo op te voeren en het spel te ver plaatsen zoals dat heet, tastten de ..vissers" hun sportieve tegenstanders in hun zwakste zijde aan. De wedstrijd begon sensationeel, want reeds bij een der eerste aanvallen ver scheen Van der Sluys plotseling alleen voor Becks, maar een dijblessure be lette hem een gemakkelijke kans te be nutten. Helaas moest hij daarna naar de kleedkamer gaan, wat de voorhoe de van de gasten nog meer verzwakte. In de 23e minuut leidde een combi natie tussen Carol en Outermans tot een doelpunt van laatstgenoemde, maar j een minuut later bracht Van de Ket-| terij de scoreschaal weer horizontaal, j (11). Daarna strafte Poortvliet een foutje van Moens. die een schot van Van de Ketter jj liet glippen, doeltref fend af (21)waarna De Ruiter ge lijk maakte, doch de scheidsrechter annuleerde dit laatste doelpunt. Toch werd nog voor rust een 22 stand be reikt door een treffer van Carol. In de tweede helft zag het er voor de gecombineerden niet zo best uit en nadat Neufeglise eenmaal op de doel lijn redding had gebracht, schoot Meer man raak. Ook dit doelpunt werd even wel door de scheidsrechter niet geldig RILLAND. De Ronde van Rilland, een wedstrijd op gewone fietsen die za terdag voor de vijfde maal werd ver reden, is een Brabantse aangelegenheid geworden. Verhagen uit Ossendrecht werd winnaar door zijn naaste rivaal Bode uit Pindorp in de eindsprint te kloppen. Kosten uit Kapelle hield de Zeeuwse eer nog hoog door met ge- j ring verschil als derde door de finish j te gaan. Onder de ongeveer dertig vertrekkers bevonden zich slechts enkele Zeeuwen en dit is eigenlijk wel spijtig voor de wakkere organisatoren en het talrijke publiek. Opnieuw is bewezen dat een I wielerwedstrijd in dit genre goede en sportieve strijd kan bieden. De talrij ke premies die in deze course werden uitgeloofd brachten volop leven in de brouwerij. Het was Verhagen die de! meeste van deze premies in de wacht sleepte. Een grote premie ter waarde j van 25 voor de renner, die het eerst kans zag een ronde uit te lopen kon niet worden uitgereikt omdat niemand! bij machte bleek dit huzarenstukje tei volbrengen. Daarom werd besloten dej premie te schenken aan de bejaarden; van Rilland-Bath en dit is een bijzon-1 der sportieve geste. Er waren al 22 van de 40 te rijden j ronden onder de wielen doorgegaan; voordat de beslissende fase aanbrak. De sterk dominerende Verhagen demar-l reerde op dit moment en kreeg Bode! aan zijn wiel mee. Deze tandem dwong1 een vrij snelle beslissing af want het! was al spoedig duidelijk dat er onder i het restant van het veld geen renners meer waren, die nog kans zouden zien. het gat te dichten. De uitslag was: 1 C. Verhagen (Os-1 sendrecht) 60 km in 2 uur 7 min.; 2 C. Bode Pindorp 3 op 350 m B. Kos- ten (Kapelle); 4 C. van Meel (Pindorp) 5 J van Achtmaal (Pindorp); 6 B. Jo- chems (Wouw). 7 P. Jochems (Wouw), 8 P Beurmans (Ossendrecht). 9 P. Bo- de (Pindorp). 10 J. Cleiren (Putte-Ka- pellen (België), 11 H. van Iwaardeni 1 Krabbendijke), 12 P. Basters (Nieuw- Vosmeer), 13 F. Bode (Pindorp). WEMELDINGE. Op uitnodiging van de vrienden van het water, de vereniging „het Kanaal" te Wemeidinge, zal het Harmoniegezelschap „Euphonia" uit Goes l o.l.v. dirigent A. van der Cingel een con- j eert geven op een dekschuit in de binnen- haven te Wemeidinge. Bij gunstige weersomstandigheden zal dit concert worden gehouden op zaterdag Na afloop van dit concert zal het or- kest „The Orpheans", eveneens uit Goes, j deze avond besluiten met vrolijke klan ken. schoot tegen het houtwerk, waarna De Ruiter keihard naast vuurde. Toen Van de Ketterij vanaf de zij lijn een schot loste, dat door de wind geholpen in het net verdween en Poort vliet even later de voorsprong tot 42 opvoerde, was het pleit beslecht. Wel reduceerde Bode de achterstand nog tot 43, maar daarbij bleef het. Na afloop overhandigde de heer Har ry Plompen uit Middelburg een tegel aan de winnende ploeg, waarbij hij de verheugende mededeling deed, dat het oud-Zeeuws elftal in de vier wedstrij den. die het voor Sport Steunt Zonne veld" speelde, met de opbrengst van de ze wedstrijd 126) de duizend-gulden- grens juist had overschreden. Een spelmoment uit de wedstrijd Arnemuidenoud-Zeeuws elftal. De twee achterspelers van het Zeeuwse elftal lopen terug naar het verlaten doel, maar dat belette de midvoor van Arnemuiden (midden) niet om een doelpunt te scoren. VLISSINGEN. De sportclub P.Z.E.M. had zaterdag een sportmiddag georga- 1 niseerd, welke gehouden werd op de gemeentelijke sportterreinen aan de Baskenburgseweg te Vlissingen. Aan deze sportwedstrijden, bestaande uit voetballen en touwtrekken, werd door P.Z.E.M.-personeel uit de gehele pro vincie deelgenomen. Er waren 5 voet balelftallen samengesteld en wel de vol gende combinaties: Middelburg, Vlissin gen, Goes, Zierikzee en Terneuzen. Bo vendien was er een veteranenelftal uit Vlissingen en Middelburg. Er werden telkens wedstrijden van een half uur gespeeld. De uitslag was als volgt: 1. Vlissingen met 3 gewonnen, 1 gelijk: 2. Zierikzee met 2 gewonnen, 1 gelijk en 1 verloren; 3. Middelburg met 1 ge wonnen, 2 gelijk en 1 verloren; 4. Ter- neuzen met 1 gewonnen, 1 gelijk en 2 verloren; 5. Goes met 1 gelijk en 3 verloren. Van de veteranen toonde Vlissingen zich sterker dan Middel burg door met 10 te winnen. Het touw trekken werd door de combinatie Wal cherenZuid-Beveland van Zeeuws- Vlaanderen gewonnen. Na afloop van de wedstrijden begaf men zich naar de Centrale Zeeland aan de Edisonweg, waar in de conferentiezaal door de voorzitter van de Sportclub de prijzen werden uitgereikt. Met 38 jonge duiven nam de P.V. „O. W.T.B." te Kapelle deel aan een wed vlucht uit Orleans. De uitslag was: 16 J. L. de Jager; 29 Jac. Schrier; 3 J. L. D. Schrier; 4. J. C. Nijsse; 5. J. Ridder hof; 7 P, D. de Boe; 8. A. J. P. Luteyn; 10 M. Pieterse. HUIS TER HEIDE. De twee gerefor meerde jeugdorganisaties houden dit jaar de jeugdweek van 12 tot 19 september. In deze week wordt van ouderen en jonge ren bijzondere aandacht gevraagd voor het jeugdwerk, dat ruim 70.000 meisjes en jongens in hun clubs en jeugdverenigin gen verbindt. Zondag 13 september zal de jeugdzon- dag zijn. In de kerken zal dan voor de jeugd van onze tijd en in het bijzonder voor het jeugdwerk van de Gereformeer de jongeren, het hartelijk meeleven van de gemeente worden gevraagd. In gezinnen en bij alleenwonenden wor den in de dagen voor de jeugdweek 160.000 folders in vierkleurendruk be zorgd, waarvan Bert Bouman voor een belangrijk deel het ontwerp verzorde. De jeugdbladen verschijnen in deze week met speciale edities. In tal van plaatsen worden intensieve voorbereidingen getroffen voor grote sa menkomsten. Koos van Doorne schreef voor deze ontmoetingen een uitnemend toneelstuk in drie bedrijven: „Opdracht voor jou!" RINGRIJDERIJ SOUBURG. De Souburgse ringrij- dersvereniging hield zaterdag in het dorp een ringrijderij, waarvan de uit slag als volgt is: 1. P. de Visser, 31 ringen, 44 beurten; 2. J. Hogesteg^r 28 r. 3. J. Koole 26 r. 4. M. Filius 25 r. 5. M. Janse 25 r. 6. Jan Melse 22 r. 7. J. v. Eenennaam 21 r. 8. J. Melse sr 21 r. 9, P. Castel 19 r. 10. A. W. Bakker 18 r. 11. T. Bosselaar 18 r. 12. J. Joziasse 16 r. 13. K. Janse 15 r. 14. R. Geljon 15 r. 15. L. Jobse 14 r. 16. D. v. Eijkeren 13 r. 17. C. Joziasse 13 r. 18. I. Ovaa 12 r. 19. F. de Witte 11 r. 20. W. Bakker 10 r. 21 C. Hoge- steger 2 r. De prijs voor de meeste volgringen was voor M. Janse met ze ven ringen. Bekerwinnaars waren J. Hogesteger, P. de Visser en Jan Melse. De pollepel verwierf M. Filius. KORTGENE. Veel goede en Om half drie ontving het gemeente- waarderende woorden werden zater dagmiddag in het gemeentehuis ge sproken aan het adres van de jubi lerende koninklijke muziekvereniging „Eendracht maakt Macht", Deze vereniging bestond tachtig jaar en daarom was het zaterdag feest in Kortgene, waren er zes muziekge zelschappen uit de omgeving aanwe zig om de feestvreugde te helpen ver groten en wapperden vrolijk de vele vlaggen. Iedere huisvrouw in deze tijd moet kunnen rekenen. En goed ook, om met haar hele huishoudgeld uit te komen I Vele huisvrouwen zouden wel graag van de wasdagzorgen af zijn, doch weten bij benadering niet hoeveel het hen zou kosten als ze de was de deur uit zouden doen. Zij durven er daarom niet aan te beginnen. Mogen wij U daarom eens een handleiding geven wat het voor Uw gezin zou kosten als U de was mee zoudt geven aan Wasserij „DE LELIE" uit Bergen op Zoom? Wat verbruikt een gezin aan wasgoed 1 volwassene gebruikt per week V/2 kg. wasgoed, als alles meegegeven wordt (ook lakens en slopen, enz.). 1 kind van 310 jaar gebruikt 1 kg aan wasgoed per week, alles meegeteld. Zo kunt U het aantal kilo's wasgoed voor Uw gezin per week uitrekenen. Om maar enkele te noemen 1. huur wasmachine 1.75 als U zelf een wasmachine hebt, kost U deze inclusief onder houd, reparatie enz. omdat u eens in deze 4 a 5 jaar een nieuwe moet kopen per keer toch ook 1.75) 2. Soda, zeeppoeder, chloor, water 0.95 3. Gas of kolen voor heet water en elektriciteit voor wasmachine 0.35 4. loon was- of werkvrouw 6.50 En dan te bedenken dat Wasserij „DE LELIE" U voor 60 ct. per kilo van al die natte rompslomp, droog- en strijkproblemen afhelpt U wint er een dag mee en kunt dus meer tijd besteden aan Uw kinderen en U andere plichten. Wasserij „DE LELIE" ievert U de mangelwas voor 60 ct. kastklaar thuis. U krijgt daarvoor Uw goedgewassen, gedroogd, machinaal gestreken en standaard gevouwen, terwijl het zogenaamde opmaakgoed (als schorten, boorden, overhemden, werkjassen, enz.) keurig wordt geperst. Voor strijk goederen, welke zich in Uw was bevinden, zoals o.a. overhemden, boorden en schorten wordt voor opmaak een gering toeslag extra berekend. Schrijf nog heden aan de service-afdeling van Wasserij „DE LELIE" uit Bergen op Zoom en onze chauffeur komt de volgende week bij U bestuur, directeuren en besturen van de deelnemende verenigingen, t.w. Wilhel- mina te Colijnsplaat, Apollo te Wissen- kerke, Excelsior te Kats, Ons Genoe gen te Kamperland. Adver.do te Wol- phaartsdijk en Oefening en Uitspanning te Kattendijke. Wethouder P. J. Bom sprak de jubi lerende vereniging in hartelijke bewoor dingen toe. Burgemeester Schuit kon wegens familieomstandigheden niet aan wezig zijn. De heer Bom was ervan overtuigd dat E.M.M. niet alleen in het dorp, maar ook daarbuiten graag ge zien wordt. Hierna werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de andere mu ziekverenigingen en door enkele ere-le- den. De ruim tachtigjarige heer G. F. Maris merkte op. dat hij de vereniging reeds in 1901 had verlaten en dat er van de toenmalige leden misschien nog vier in leven zijn. De hierna volgende sprekers complimenteerden allen de ju bilerende vereniging: de heren C. Kra mer te Kats, J. C. Maas namens de bond van harmonie- en fanfaregezel schappen in Zeeland en namens Wilhel- mina te Colijnsplaat, I. Stokman te Wis- senkerke, M. Leempoel te Kamperland, L. Nieuwenhuize te Kattendijke, de heer P. C. Schippers, mede namens de zeeuwse zangersbond en tenslotte de heer W. Dingemanse. de Stichting niet tot doel winst te een klankbodem hebben gekregen, dat wil zeggen: niet ledig wederkeren. Het recreatie-programma richt zich dus positief op actie. Bovendien heeft Het werk van de stichting Recrea tie-centra van de Nederlandse her vormde kerk breidt zich sterk uit. In het afgelopen seizoen brachten ruim veertig colleges van burgemeesters en wethouders uit recreatie-gemeenten een bezoek aan het centrum van de stichting ,,Het grote bos" te Doorn. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat vertegenwoordigers van de stich ting op dit ogenblik onderhandelingen hebben lopen over de opzet van een groot recreatie-centrum in alle be staande en opkomende recreatie-ge- bieden in ons land. Dit geldt voor het Friese merenge bied, waar onderhandelingen over de opzet van een centrum aan het Snee- kermeer het verst gevorderd zijn; de Zuid-oosthoek van Friesland waar de stichting in het komende voorjaar een centrum hoopt te openen te Appelscha; de provincie Drente, waar de stich ting al een centrum heeft te Dwinge- loo; de Overijsselse heuvelrug, waar ook op verschillende plaatsen contac ten zijn gelegd; de Veluwe, waar een centrum te Ermelo is overgenomen en waar een paar andere projecten van de stichting bijna „startrijp" zijn; de Utrechtse heuvelrug, waar het grote centrum te Doorn ligt en waar nu ook een concreet plan is voor een recrea tiecentrum te Rhenen; langs het Noordzeestrand, waar men reeds draait te Ouddorp aan Zee; het Delta gebied, waar nu al wordt onderhan deld over terreinen, die nog onder wa ter liggen; de Wadden-eilanden; Chaam in Brabant, waar in het ko mende voorjaar eveneens een centrum wordt geopend. /V ief commercieel Over het recreatie-programma deel de men ons van de zijde der Stich- ting Recreatie-centra van de Neder landse hervormde kerk nog het vol gende mee. De stichting wil het tegen overgestelde zijn van bestaande com merciële kampen, bestemd voor mas sale vakantiebesteding. Men noemde in dit verband de groeiende invloed van „Butlin". In deze kampen, aldus een woordvoerder van de stichting, worden de gasten beziggehouden met passieve recreatie. Men zit en kijkt naar een film of een andere vorm van goedkoop massa-amusement. Boven dien kan men er zijn tijd doden op een kermis. Men komt er armer aan geld en geest weer vandaan. De stich ting recreatie-centra wil haar gasten helpen de dingen zélf te doen. Late.n ontdekken, dat het spelend in de we reld zijn de oorspronkelijke wijze van bestaan is; hoe heilzaam een ontmoe ting met de natuur tijdens een wan deling kan zijn, welke verrukkelijke mogelijkheid tot ontmoeten er in de dans als de oudste van alle kunsten ligt; en hoe men bij elkaar weerstan den kan wegzingen, zodat er een ge meenschap ontstaat, waarin de dingen, die werkelijk de moeite waard zijn maken. Ze geeft integendeel de men sen, die geen geld hebben voorrang in al haar accommodatie, zoals ze ook een belangrijke diakonale functie ver vult. De laatste jaren zijn er contacten gegroeid tussen de stichting Recreatie centra en de protestantse kerken in België, Frankrijk en Duitsland, zodat plannen tot Europese uitwisseling in de maak zijn. Internationaal Orgel- congres De voorzitter van E.M.M., de heer A. Welleman sprak woorden van dank. Na deze ontvangst was het de beurt voor de muzikanten, die een rondgang door Kortgene maakten. Indrukwekkend was de gezamenlijk uitgevoerde mars bij de muziektent. Hierna was er een receptie in de Stadswijnkelder, waar nog verscheidene sprekers gelukwensen aanboden. In de avonduren waren er concerten en een taptoe van E. M. M. Een fakkeloptocht besloot deze geslaagde dag. SAMENWERKING LEIDT TOT SPORTTEREIN BURGH Zaterdagmiddag is het nieuwe sportterrein in gebruik geno men. De opening werd verricht door burgemeester Van Citters en culmi neerde in het ophangen van het naam bord. In zijn toespraak herinnerde de bur gemeester er aan, dat van 1953 af aan het project is gewerkt. Door goede sa menwerking van herverkaveling, Gront- mij, eigenaars van gronden en aanne mers van egalisatie- en draineerwerk kom men een glorieus resultaat berei ken. In het bijzonder moest hier ook worden gedacht aan de financilëe steun van de gemeente Amsterdam en van de sportvereniging Noordwijk. Tenslotte werd ook de vrijwillige arbeid van ve len uit de gemeente met lof genoemd. De heer Van Zuylen nam met zijn personeel de gras-inzaai voor zijn re kening en oud-domein-arbeiders en ge- meentepersoneel verzorgden de beplan ting. Leden van de sportvereniging „Burgh" bouwden het fraaie kleedlo kaal. De kerk in Oost-Duitsland heeft al vijfentwintig catecheten die het werk van een predikant doen. Zij hebben door de week hun gewone werk, maar trekken 's zondags de gemeenten langs om in de kerkdiensten voor te gaan. Zij volgen speciale cursussen, waar zij worden voorbereid voor het werk, dat anders, door gebrek aan predikanten, zou blij ven liggen. De gehele Bijbel in het Hebreeuws zal binnenkort de grootste drukkerij van Tel Aviv verlaten. De eerste oplaag moet in de herfst met 15.000 exemplaren verschijnen. Een Noorse missionaris heeft in het te Bergen verschijnende dagblad „Dagen" op grond van erva ringen van vele jaren in Haifa bericht, dat de vijandschap tegen het christen dom onder de Joden afneemt; voor ve len, zo zei hij, is het Nieuwe Testament geen onbekend boek meer, Het Indische dagblad „Statesman" te Calcutta bericht, dat de autoriteiten van communistisch China een campagne in Tibet voeren, die gericht is op de volslagen vernietiging van het Boeddhis me. In honderden kloosters worden vol gens het blad de monniken verplicht om een deel van hun tijd te besteden voor politieke studie, met name van het marxisme. De monniken worden ook aangemoedigd Chinees chauvinistische liederen te zingen en aan gemeenschap pelijke dansen deel te nemen. De jong- sten onder hen worden aangespoord te trouwen. Het aantal van hen, dat opge leid wordt tot priester, is zwaar gedaald. In het klooster van Drefoeng, bij Lassa. zijn van 9000 novieten 2000 overgebleven. De Frankfurter predikant Karl Zeiss lid van de culturele raad van advies van de Duitse Sportbond, heeft na het dode lijk verongelukken van de Franse auto coureur Jean Behra te Berlijn scherpe kritiek geoefend op de tegenwoordig vorm van de autoraces. In een gesprek met de Evangelische Pressedienst ver klaarde Zeiss, dat men, indien de ren- methoden niet worden veranderd, moet streven naar een verbod van de auto rennen. De kleine Duitse protestantse kerk in Letland kan weer diensten in de Duit se taal houden. Een verbod van de Russische autoriteiten, dat veertien jaar geleden werd uitgevaardigd, werd na melijk opgeheven. I Het „Gesellschaft der Orgelfreunde" hield dit jaar haar jaarlijkse bijeen komst in ons land. Het deed dit, niet alleen om kennis te nemen van enige van onze wereldberoemde oude orgels, doch veel meer om een indruk te krijgen van hetgeen in de na-oorlogse jaren in ons land aan nieuwbouw en restauratie van orgels tot stand is ge komen. Men mag deze internationale belangstelling voor de huidige orgel situatie in ons land als een eervolle vermelding zien. Het congres ving aan met een ont vangst van de deelnemers door het gemeentebestuur van Utrecht ten stad- huize. Het openingsconcert werd ge geven in de Nioolaikerk te Utrecht. De cantorij van de Nieuwe Kerk te Groningen o.l.v. Evert Westra werkte hieraan mee. De organist der kerk, Lambert Erné, bespeelde het Marcus- senorgel. In de loop van de week wer den de volgende oude instrumenten be zocht: Alkmaar, Laürenskerk (kooror gel 1511; grote orgel 1645-1725); Am sterdam, Ronde Lutherse kerk (1830); Haarlem, St. Bavo (1738); Zwolle, Gro te Kerk (1721). Voor de nieuwbouw stelde men zich verder op de hoogte van de instru menten te: Amersfoort, Bergkerk; Emmeloord, herv, kerk; Haarlem, Nieuwe kerk; Loenén a.d. Vecht, herv. kerk; Rhenen. Cunerakerk; Wagenin- gen, Grote kerk. Behalve op het Bavo- orgel werden op al deze oude en nieu we instrumenten concerten gegeven, waarbij uit de aard der zaak een doorsnee uit de gehele orgelliteratuur ten gehore werd gebracht en waar aan behalve de beide reeds genoemde kerkmusici medewerkten: Klaas Bolt, Wim Daim, Bé Hollander, Willem Hülsmann, Piet Kee, Albert de Klerk. Koos de Koning, Haite van der Schaaf en Gezinus Schrik. Twee Nederlandse leden van de „Ge- sellschaft", dr. H. L. Oussoren te Was senaar, de rijksdeskundige voor de kerkorgels en dr. J. W. Doeve, secre taris van de orgelcommissie der Ned. herv. kerk, verzorgden de lezingen. Dr. Oussoren sprak over zijn onder zoekingen omtrent de werkwijzen van de oude orgelmakers bij het vervaar digen van hun pijpwerk; een onder werp, dat van groot belang is bij de restauratie van oude instrumenten. Dr. Doeve vertelde het een en ander over de ontwikkelingen rond de orgelsitua tie in onze kerk in de na-oorlogse ja ren. Kleine advertenties ST. JOSEPHSTRAAT 9-17 - BERGEN OP ZOOM - TEL. 5171 Specialisten in stomen en verven? onder regelmatige controle van Dr. Ir. H. J. de Wijs aangesloten bij de Stichting Wasserij Voorlichting Gevraagd voor zo spoedig Te koop: andijvieplanten, mogelijk een meisje v. lialve boerenkoolplanten en broco- dagen. Mevrouw Weststrate lie planten. M. Marinisse, v., U D de Grootstr. 80. Goes. Cittersstraat 53. St Laurens. !ei ie ?orna" 87eVGoes S Woirra. Valkenisfe 3. Lange Voorststraat 87. Goes.Biggekerke, tel. 01185-3^ C-- X- Wenst u goed steneïhverk en snel geleverd? Ga dan in j onze stencilafdeling praten. Kreukelmarkt 11, Goes. Fa.1 S. Birkhoff en Zn. Prima gebr. schrijfmachi nes en telmachines, ook elec. j Nieuwe koffermachine An- tares 165.Kantoormachi- VVU leiden op voor a»e "?^1 v d. Peijl, Tel. 352. rijbewijzen: A (scooter en motor). D-E (personenauto) I I C-E en D-E (vrachtauto en 'c koop 8-jarige zwarte bus). Autorijschool Jaspersc klepper wegens veranderin„ Nieuwe Vlissingseweg 366. motortruc Dorpspad Big- Middelburg, tel. 011803387.1 gekerke. Gekleurde lederen dames- Te koop een eikenhouten jasjes, reclameprijs nu 69.00: schrijfbureau met opstaande vraagt zicht zending. St An-1 boekenkast. Veerseweg 207 b. toine, Roosendaal. I Middelburg. I, VEEL VOLDOENING GEEFT HET WERKEN onder geesteszwakke kinderen en ouderen in STICHTING -s-OEEREN LOO—LOZENOORD TE ERMELO (Gld.), Christelijke inrichting voor Geesteszwakken, voor welke arbeid van 17 jaar en ouder worden GEVRAAGD op gunstige arbeidsvoorwaarden en met huisves ting in een gezellig huiselijk milieu Opleiding voor hel diploma Kinderbescherming A en gedeeltelijke opleiding voor het Zieken- diploma B. Volledige inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Geneesheer-Directeur. Stel dat ik nu bij God moest komen: Donderdagmiddag, klokslag drie vermoeid nog van het vele bomen over de nieuwe theologie. Stel, dat ik nu eens moest verdwijnen van hier, omdat de Heer mij riep. Dan zou ik dus voor Hem verschijnen met in mijn hand Barth's Dogmatik En als God dan de vraag zou stellen: wat heb je in je rechterhand? Dan moest ik Hem beschaamd vertellen: Das zweite Teil, der erste Band Ik vrees dat God wel zeer verbolgen zal zijn om ons gedisputeer: In plaats dat wij de Heiland volgen twisten wij om de ware leer. Dit vers liegt er niet om. Er is geen woord Frans bij. Het is de nood van de honderd-en-een kerken en duizend-en-een christenen dat ze allemaal denken de ware leer in pacht te hebben. Als je heel veel christenen hoort zijn ze allemaal bedroefd over de ketterijen van hup mede-christenen en ze blaken van ijver om deze mensen tot hun mening en hun waarheid te bekeren. Er wordt onderling gedispu teerd, hoffelijk of onhoffelijk, maar uiteindelijk zou den zij en ook wij allemaal wel het een of ander standaardboek der „Waarheid" onder de arm dra gen als God ons eens plotseling voor Zich zou roepen. Onlangs hoorde ik eens iemand zeggen: je spreekt de waarheid niet je leeft in de waarheid. Deze spreker wilde hiermee zeggen dat de waarheid niet in een bepaalde formule is te vangen, maar dat de waarheid een verhouding weergeeft. Bijvoorbeeld: door op een moment formeel de waarheid te spre ken kan deze waarheid in een bepaalde verhouding toch een leugen betekenen. Een waarheid ombarm- hartig uitgesproken kan bijv. een leugen betekenen in het licht van Gods gebod dat wij onze naasten lief moeten hebben. Het zijn dus de onderlinge ver houdingen die aangeven of iets waarheid is of leu gen. Sommige mensen spreken over de enige waar heid, de werkelijke waarheid of „de" waarheid en daarmee bedoelt natuurlijk iedereen zijn eigen waar heid. De waarheid verdraagt echter geen superlatieven De waarheid laat zich niet vangen in een systeem, al is dat systeem verankerd in geleerde boeken van geleerde proffen. Zij wil niet anders zijn dan de zui vere'verhouding tot de dingen van ons leven. Iemand die zegt een christen te zijn en zijn naaste bedriegt of afzet is een leugenaar, want een chris ten zijn betekent: in Christus zijn. Er zijn geen uit wijkmogelijkheden. Iemand die zondags in de kerk preken proeft en psalmen zingt en door de week in de omgang met zijn medeschepselen, hetzij mens of dier een wreedaard of een bedrieger blijkt te we zen, is een „schijnheilige" en staat naast de waar heid, ook al denkt hij die in pacht te hebben, en al liggen er nog zoveel theologische boeken vol ob jectieve waarheden op zijn schrijftafel. In een van de kernachtige boekjes van de Engel se schrijver Lewis, laat hij een duivel aan een van zijn collega's schrijven: „Als je denkt dat er niets meer aan te doen is, als de mensen dan toch chris tenen worden, dan moeten wij hen in een toestand trachten te brengen van wat ik noem: christen zijn en nog wat. Als ze met alle geweld christenen wil len zijn, laat het dan een soort christenen zijn die zich meer inlaten met bijzaken dan met hoofdzaken. Daar kwam het betoog van deze aartsbedrieger wel zo'n beetje op neer. Juist om deze bijzaken verlie zen veel christenen Christus Zelf uit het oog. De- fiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiMiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii ze mensen horen Christus' stem niet meer omdat zij te veel luisteren naar zichzelf en naar hetgeen an deren voor interessants te vertellen hebben. Wanneer wij in Christus willen leven, moeten wij eerst heel vee] ballast kwijtraken. Al onze gewichtigdoenerij, al onze wijsheden, al onze vondsten, al onze rich tingen en dogma's, al die z.g. waarheden waarom wij christenmensen elkaar verketteren, moeten wij kwijtraken om Christus Zelf te kunnen vinden. Wij zijn Christenen of we zijn het niet. Het is als met een weegschaal. Wanneer zij in ba lans staat, bevindt de wijzer zich precies midden in het huis. Christus is het huis van de schaal. Wij zijn de wijzer Wanneer onze wijzer zich in het huis bevindt, is de schaal in balans, maar wordt door allerlei bijkomstigheden een der schalen belast, dan verlaat de wijzer de schaal en slaat door naar rechts of naar links. Dan bevindt de wijzer (wij dus) zich in de leugen. Dit heeft Lewis, naar mijn me ning, bedoeld met „christen zijn en nog wat". Dat „en nog wat" moet er af. Maar voorlopig kan die duivel waar Lewis over schreef nog wel een poosje om ons grinniken. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6