Nieuwe Christelijke school te Zoutelande geopend Today, more than ever KENT Domburgse bende wil herrieschoppers te lijf gaan Dankbaarheid en vreugde Muziekfestival te Kruiningen slaagde uitstekend Vier miljoen vol bij de spaarbank Hoedekenskerke Burgemeester Brandt vol lof over zorg voor „zijn' jeugd Concordiate Tholen viert vijfenzeventigjarig bestaan Maandag 31 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zweeds vrachtschip aan de mond Fruitschuur afgebrand Westberlijnse kinderen in Valkenisse Schadevergoeding voor de Westhoek nog niet urgent HECHTE KONTAKTEN WERDEN GESMEED Bromfietser reed tegen lichtmast DS. KLOOSTERMAN NAM AFSCHEID Uit de kerken Landbouwers sloegen hand aan de ploeg Subsidieverzoeken in raad Westkapelle Bloemententoonstelling in veiling Kapelle Kampeerders maken teveel lawaai Kon. onderscheiding voor vice-voorzitter De heer A. Rorije HBB af Muziekschool start met omlij nd leerplan Raad Wolf aartsdijk Middelburg Muziekkorps maakt rondgang Geen peren meer naar Zweden Ploegkam pioenschap Oost Z.-Vlaanderen Oesterexport begonnen Ernstig gewonde bij botsing Nieuwe sortering uien Sehuttersconcours te Kapelle Advertentie VLISSINGEN. De Belgische zee sleepboot „Scaldis", die in Vlissingen op station ligt, is zaterdagmiddag, te zamen met het bergingsvaartuig Bruin vis" van Van der Taks berging uitge varen om assistentie te verlenen aan het 2297 brt ton metende Zweedse s.s. ,,Britta", dat zaterdag rond het mid daguur bij de Thamesmonding aan de grond is gelopen door nog onbekende oorzaak. Zondagmorgen om elf uur werd het schip vlotgesleept door vier Engel se sleepboten en de Nederlandse sleper ,,Maas" van L. Smit uit Maassluis. Het schip zal in Vlissingen in droogdok gaan voor bodemonderzoek en eventuele re paratie. De sleepboot Scaldis en het ber gingsvaartuig Bruinvis, die geen contact hebben kunnen maken zijn onverrichter- zake in Vlissingen teruggekeerd. raad der Herv. gemeente te Zoutelan de en de heer J. Douw namens de ker- keraad van de Geref. (vrijgemaakte) kerk. Het hoofd der school, de heer H. J. Schoenmaker, dankte de sprekers voor hun goede wensen en voor de aange boden geschenken en sprak de wens uit dat het onderwijs in de nieuwe school voor veel kinderen, ook en vooral in hun latere leven, tot zegen zal zijn. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van: „Dankt, dankt nu allen God". ZOUTELANDE Grote vreugde heerste er zaterdagmiddag In de kring van bestuur, ouders, personeel en leerlingen van de Christelijke school, toen het nieuwe schoolgebouw waarnaar tal van jaren was uitgezien en dat er is gekomen, dank zij de vasthou dendheid van de voorstanders van het Christelijk onderwijs in deze gemeente kon worden geopend. De officiële opening vond plaats door de waarnemend burgemeester, de heer J. de Pree, die de sleutel kreeg aangeboden door Leuni Verhage. Vooraf vond in hotel Middendorp een korte samenkomst plaats, die door d§ voorzitter van het schoolbestuur, ds. Van Dullemen, werd geopend. Nadat de waarnemend burgemeester de school had geopend, kwamen de belangstel lenden in het handenarbeidlokaal bij een. Ds. Van Dullemen getuigde hier niet alleen van de werkzaamheden, die moesten worden verricht om tot school- bouw te komen, doch ook van de blijd schap en de dankbaarheid, die in Zou telande heerst. Hij hoopte* dat in de nieuwe school tot Gods eer zal wor den geWerkt en dat God het opderwijs zal zegbnen. Twaalf sprekers dienden zich daarna aan. Waarnemend burge meester De Pree roemde de goede samenwerking tussen school en gemeen tebestuur en bood namens de gemeen te een zonnewijzer aan. Vervolgens spraken de heren A. A. Leenhouts. in specteur l.o., de heer D. Kodde, na mens de kerkeraad der Geref. gemeen te, architect Penhof uit Vlissingen, die een geschenk voor het onderwijs of freerde, aannemer Jakobsen uit Melis- kerke. schilder C. Pakkebier, die een elektrische klok aanbood, de heer Spar- rentak uit Westkapelle, die een film strook ten geschenke gaf, de oud-voor zitter, ds. W. Oosthoek te Westkapelle, ds. Van Heesen namens de kerkeraad van de Geref. kerk te Meliskerke, de heer J. Lievense, namens de kerke- Drie mannen, die uitermate ver heugd zijn over het feitdat de nieuwe school in gebruik kon wor den genomen. Van l. naar rechts voor het schoolgebouw de heren ds. Van Dullemen, voorzitter van het schoolbestuur, het hoofd der school H. J. Schoenmaker en waarnemend burgemeester J. de Pree. KAPELLE Aan de Oostweg is een houten fruitschuurtje van de kweker D. de Jonge afgebrand en daarbij zijn wat kleine materialen en ladders verloren gegaan. Dank zij het spoedig optreden van de plaatselijke brandweer kon wor den voorkomen dat een in de nabijheid staande stenen schuur verloren ging. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het verbranden van afval, dat na dien vonken heeft verspreid. De schade wordt door verzekering gedekt. Water duurder op Schouwen Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE De directeur van de N.V, Waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiv eland", ir. J. L. van Sloten, vermoedt, dat de tarieven Van de maat schappij op Schouwen en Duive- land omhoog zullen gaan, wan neer drie nieuwe putten in ex ploitatie worden genomen. In een vergadering te Haamstede heb ben de fruit- en bloembollenkwekers sterk tegen a'e aanleg van de nieuwe bronnen geageerd, omdat zij van me ning zijn, dat de waterspiegel in de Schouwse Westhoek zozeer zal zakken, dat de kwekers hiervan nadeel zullen ondervinden. De belanghebbenden besloten een re kest over a'e schadevergoeding in te dienen bij bevoegde instanties. Het had hen zeer gegriefd, dat de Waterleiding maatschappij bij haar plannen niet meteen een schaderegeling had ontwor pen. Ir. Van Sloten deelde ons hier over mede, dat het nog niet nodig, is thans een schaderegeling te ontwerpen. Het verzoek de nieu-j we bronnen in exploitatie te mo-: gen nemen wordt ingediend bij! G.S., waarna het betreffende mi nisterie er kennis van neemt. Daarna wordt het ter visie bij de gemeenten gedeponeerd. Eerst dan, aldus ir. Van Sloten, is er. gelegenheid bezwaren in te die nen en over een eventuele schade-' vergoeding te spreken. Als er sprake is van schadevergoeding,: voegde hij hier aan toe, want dat; staat voor mij nog helemaal niet. vast. ZEEUWSE RIVIERA. Onder de vele vakantiegangers, die het afgelo pen weekend weer naar hun „haard steden" terugkeerden, behoorde ook de laatste groep Duitse mijnwerkers, die deze zomer in Valkenisse haar vakantie heeft doorgebracht. Er zijn dit seizoen ongeveer 450 mijnwerkers, verspreid over zes groepen, telkens voor twee weken op Walcheren ge weest. De Eschweiler Bergwerks Verein uit Aken heeft zoals wij reeds eerder ver telden in Valkenisse de beschikking over een groot voormalig herenhuis, dat elke zomer voor de jongens wordt ingericht. Dit centrum is een van de vele vakan tietehuizen. die de E.B.V. in heel Euro pa heeft. Het is in de eerste plaats be doeld om de vooral jongere werknemers de nodige ontspanning te geven, maar daarnaast tracht de E.B.V. ook contac ten te leggen met jeugdorganisaties en sportverenigingen. Zo hebben de Esch weiler jongens bijvoorbeeld dit seizoen verschillende voetbalwedstrijden ge speeld tegen een Middelburgse club. Uit SOUBURG. Zaterdagmorgen om streeks half een reed de 39-jarige L. D. uit Vlissingen op de Nieuwe Vlissing- seweg onder Souburg met zijn brom fiets tegen een lichtmast. De botsing kwam zo hevig aan, dat de lichtmast afknapte en de bromfietsberijder zwa re verwondingen en een schedelbasis- fraktuur opliep. Hij moest naar het St. Josephziekenhuis in Vlissingen worden vervoerd. De oorzaak is niet bekend. Er was niemand in de buurt, toen het ongeluk gebeurde. KLOETINGE In een bijna geheel bezet kerkgebouw heeft ds. P. Kloos terman zondagavond wegens vertrek naar Rotterdam-Charlois afscheid ge nomen als predikant van de hervorm de gemeente te Kloetinge. De scheiden- de predikant, die de Kloetingse gemeen- te vijf jaar heeft gediend, hield een preek naar aanleiding van Lukas 12 vrs 36. „En Gij, weest gelijk mensen, die op hun Heer wachten". Aan deze dienst werd medewerking j verleend door het hervormd kerkkoor. Na de prediking sprak ds. C. Met selaar te Goes namens de ring, waar na de president-kerkvoogd, de heer L. J. Dekker net woord voerde namens kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek zong de gemeente ds. Kloosterman de zegenbede uit psalm 121 toe. Hierna dankte de predikant de sprekers. dit laatste contact vloeide een uitnodi ging om in Duitsland te komen spelen, voort. In het vakantieoord zelf werden meer malen feestavonden gehouden, die ook door andere toeristen werden bijge- 1 woond. Op deze avonden, die veelal wer- iden gevuld met zang, toneel en muziek, ontstond een hechte band tussen jonge .mensen van verschillende nationaliteit. Wij hoorden dit alles van de heer J. Wohlgemuth, die nu al voor het derde achtereenvolgende jaar als hoofdleider van het vakantietehuis optreedt. Hij noemde ook de goede samenwerking en verstandhouding met diverse instan ties als de provinciale V.V.V., het ge meentebestuur, enz. Dankbaar waren de jongens ook voor de excursies naar de werven van „De Schelde", Mi niatuur-Walcheren en de Deltawerken. Door middel van een aktie in het be drijf in Aken waren ook Westberlijnse i kinderen in de gelegenheid een vakan tie op Walcheren door te brengen. Vier weken lang zijn knapen uit de gesple ten Duitse stad in Valkenisse op „De Woeste Hoeve" geweest. De actie zal worden voortgezet, zodat volgend jaar zo mogelijk nog meer Westberlijnse kin deren naar Zeeland kunnen komen. De heer Wohlgemuth vertelde ons nog een persoonlijk schrijven van burge meester Willy Brandt van West-Berlijn te hebben ontvangen, waarin deze zijn voldoening uitspreekt over de wijze waarop „zijn" jongens door de E.B.V. zijn ontvangen en verzorgd. Het stukje „Heimat" is nu gesloten. Maar volgend jaar zullen weer nieuwe werkers in het zwarte goud de Zeeuwse Rivièrazon komen opzoeken. SOUBURG. De samenwerkende be sturen van de ZLM, de CBTB, de CJBTB, de LJG, de NCLB en de BOVAL organiseerden zaterdagmiddag in Oost- en West-Souburg een ploegwed- strijd, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond. Op het land van de heer L. W. Kodde op Noordbeek" maten vijf paardeploeger^ en negen tractor ploegers hun krachten. De heer I. Wis se uit St. Laurens slaagde erin de wis selbeker van de commissie te verove ren. Andere bekerwinnaars waren W. Mesu uit Arnemuiden en L. Verhage uit Koudekerke. De vijf bestgeplaatsten ko men uit in de provinciale wedstrijd in de Wilhelminapolder. De uitslag luidt: 1. I. Wisse, St Lau rens, paarden; 2. W. Mesu, Arnemui den, tractor; 3. L. Verhage, Koudeker ke, tractor; 4. L. Polderdijk, Nieuwland, tractor; 5. J. Crucq, Nieuwland, trac tor; 6. H. Dieleman, Gapinge, tractor; 7. P. Pouwer, Middelburg, paarden; 8. J. Markusse, Nieu"--land, tractor; 9. J. Menheere, Middelburg, paarden; 10. A. Lampert, Biggekerke, paarden; 11. W. de Visser. Ritthem, tractor; 12. D. Lo- rier. Middelburg, paarden; 13. Jac. Nood. Middelburg, paarden; 14. J. Beekman, Middelburg, tractor. WESTKAPELLE. De gemeente raad behandelde een aantal subsidie verzoeken. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om een gemeentelijke bij drage t.b.v. de dienst geestelijke volks gezondheid van het Wit-Gele Kruis. Ook de rijkspolitiekapel krijgt geen subsidie. Een voorstel om de Bond tegen het vloeken ook geen bijdrage uit de ge meentekas te verlenen was aanleiding tot een discussie tussen de heren P. Lievense (C.H.), die het standpunt van B. en W. verdedigde en J. de Visser (S.G.P.) en P. K. van Rooyen (C.H.U.) Het verzoek werd in stemming ge bracht en afgewezen. De reclasserings- vereniging van het Leger des Heils krijgt vijf gulden per jaar. Pro Rege en Humanistisch Thuisfront ieder tien gulden, de R.K. militaire bond vijf gul den. Aan de firma Pagter en Van Sluis werd grond verkocht voor tien gulden per vierkante meter en van de heer K. Roelse werd ruim 20 are grond ge kocht voor 75 ct. per vierk. meter. De enige sollicitant, die proefles zou komen geven i.v.m. een vacature aan de o.l. school, heeft zich teruggetrokken. Op een vraag van de heer J. de Visser deelde de voorzitter mede dat de wo ningbouw naar wens verloopt. Het ziet er echter naar uit, dat door de premie verlaging de belangstelling ietwat zal verminderen. THOLEN Voor het eerst zijn de muzikanten van de harmonie Concordia" uit Tholen zaterdagavond in nieuw uniform voor het voetlicht getreden. Zij hebben zich in volle glorie en vol ornaat aan het gemeentebestuur en aan de burgerij gepresenteerd. Deze uniformen vormen nl. een geschenk van de burgerij, dat in een korte spanne tijds (vanaf mei) kans gezien heeft om voldoende gelden binnen te halen voor de aanschaf van de nieuwe kleding. Dit cadeau komt op een wel bijzonder gunstig moment, want op zaterdag 12 september a.s. bestaat de vereniging nl. 75 jaar. Met een muziek festival zal dit jubileum gevierd worden. Concordia" neemt In de Thoolse ge meenschap een voorname plaats in en het weet zich verzekerd van de medewerking van een groot aantal ingezetenen. Het ge schenk spreekt boekdelen De muziekvereniging, momenteel 32 le den, leidt een bloeiend bestaan. Naast de harmonie-afdeling heeft de vereniging 'n tamboerskorps van achttien leden en bin nen enkele weken zal ook een signaalaf deling aan de vereniging worden toege voegd. En tenslotte beschikt de vereniging over een mandolineclub onder leiding van de heer Burgers. Over het begin der geschiedenis van de vereniging valt weinig te verhalen, omdat de archiefstukken verloren zijn gegaan. Wel is bekend, dat er nog een ander „Concordia" is geweest. Deze muziekver eniging heeft van 1840 tot 1872 de feesten in Tholen opgevrolijkt. Het korps ressor teerde toen onder het departement Tholen van het Nut van het Algemeen. Wegens een tekort aan leden is deze oude ver eniging in 1872 opgeheven en acht jaar later kwam het huidige „Concordia" tot stand. Uit deze beginperiode zijn nog wel enkele medaljes bewaard gebleven, die als kostbare bezittingen in de archieven bewaard blijven. Het vaandel van de ou de vereniging bevindt zich nog ter secre tarie. Uit een commissie van 't Nut is onder leiding van de heren I. van Gorsel en P, Laban de nieuwe vereniging (als wij het zo mogen noemen) geboren. In 1888 werd het vaandel aangeschaft voor de prijs van 500 frcs 273,95). De heer Croïn heeft daarvoor een reis ge maakt naar Lille in Frankrijk. Hij maakte een bedrag op van 15,16, zoals op het verteerbriefje, dat zich nog in het archief bevindt, staat aangegeven. En dit vaandel gebruikt de vereniging nog steeds. De eerste dirigent was de vader van de huidige directeur, de heer J. Verswijve- ren. Ook de heer P. M. van den Broek is vele jaren dirigent van de vereniging ge weest. Uiteraard zijn er in de loop der historie vele namen nauw met de vereniging ver bonden geweest. Wij noemen slechts jhr. Van Vredenburch, De Casembroot (de vader van onze Commissaris der Konin gin), Wagtho, Pot, oud-burgemeester van Stapelen, en Amsing. En deze lijst is nog met vele aan te vullen. Voor de oorlog nam de vereniging re gelmatig deel aan concoursen, maar na de oorlog, toen het korps geheel op nieuw opgebouwd moest worden, legde het bestuur meer de nadruk op het op luisteren van de feestelijkheden ter plaatse. Vlak na de bezettingstijd stond de ver eniging er zeer sober voor. Het ging ech ter crescendo, nieuwe instrumenten kon den worden aangeschaft, er kwam een tamboerskorps en de financiële basis werd gezond. Ook heeft 't bestuur in de moei lijke na-oorlogse tijd cursussen georgani seerd om de muzikanten op te leiden. De ze cursussen hebben een enorm succes opgeleverd. Al met al voerde dit de vereniging naar een hoger plan. En mede dank zij een energiek bestuur (A. F. Goedemondt, voorzitter, J. H. Bal, secretaris, J. Quist, penningmeester en J. van Elsacker, wnd. secretaris) is „Concordia" thans uitge groeid tot een bloeiende vereniging. En de muzikanten zelf, die trouw de repe tities bezoeken, hebben ook veel over voor hun korps. Natuurlijk zjjnHer nog wel enkele wen sen: een nieuw instrumentarium (hoewel de huidige instrumenten lang niet slecht zijn) en een nieuwe muziektent. „De jeugd breekt de oude muziektent af", ver klaarden ons enkele bestuursleden. Deze wensen zijn echter allemaal van later zorg. Nu heeft men het oog gericht op de presentatie in de nieuwe uniformen en het festival. KAPELLE Op 11 en 12 september a.s. zal de grote emballageloods van de veiling in Kapelle worden herscha pen in een bloementuin. Dan zal na melijk de eerste grote bloemententoon stelling worden gehouden van de Flo- raliavereniging „Kapelle-Biezelinge' Niet minder dan 600 schoolkinderen van Kapelle en Biezelinge hebben voor de ze tentoonstelling een bloem gekweekt. Deze zullen er worden tentoongesteld, en voor de school welke het beste re- sultaat behaalt, is een wisselbeker be schikbaar. Verder zijn er prijzen voor de leerlingen zelf. Het is de eerste keer dat een dergelijke tentoonstelling in Ka pelle wordt gehouden. Voorheen be stond er een commissie, die elk jaar voor de leerlingen van de openbare la gere school een bloemententoonstelling organiseerde. Deze is opgeheven en in de plaats is een vereniging gekomen die ook de chr. nationale school van Kapelle en de Herv. school van Bieze linge heeft ingeschakeld. Behalve de inzendingen van de school kinderen zullen ook particulieren hun bloemen in kunnen zenden en ook hier voor zijn prijzen beschikbaar gesteld. Verder zal er een schat van dahlia's te bewonderen zijn want de dahliagroep van de vereniging, heeft hiervoor bloe men gekweekt. Ook hiervoor is een wisselbeker beschikbaar. DOMBURG Zonder noemens waardige discussie ging de ge meenteraad van Domburg ak koord met het voorstel van b. en w. het plan voor de bouw van een zuiveringsinstallatie volgens bestek klaar te maken. De kosten hiervan worden geraamd op 14.600. Het plan zal in twee fasen worden gerealiseerd. Waar schijnlijk kan het werk in DACW- verband worden uitgevoerd. De heer Joh. de Visser (SGP) uitte in de rondvraag klachten over de kam peerders, die naar zijn mening veel te veel herrie maken. De voorzitter, mr. W. J. E. Crommelin, bestreed de op merking van de heer De Visser. „Het loopt zo'n vaart niet", zei hij, „er zijn alleen veel meer kampeerders dan vo rig jaar, logisch dat het er dan ook iets luidruchtiger dan anders toegaat, maar de politie is waakzaam genoeg". De heer De Visser was niet overtuigd KRUININGEN. De Kon. Harmo nie E.M.M. organiseerde zaterdag een festival, dat zeer goed geslaagd is. De deelnemende verenigingen, Concordia uit Krabbendijke, Rillandia uit Rilland, Ons Genoegen uit Kapelle, Euphonia uit Goes, Scheldegalm uit Hansweert en Mozart uit Yerseke brachten reeds vroeg in de middag heel wat leven in de brouwerij. Er heerste vooral des avonds een gezellige drukte, toen de Kon. Harmonie Vlijt en Volharding Met ingang van 31 augustus 1959 is de heer A. Rorije ontheven van de be trekking van Hoofd Bescherming Bevo*- king van Vlissingen. De heer J. P. van der Leelie, plaatsvervangend H.B.B. is, in afwachting van de benoeming van een opvolger, door de burgemeester met de waarneming van genoemde betrek king belast. Ned. Herv. Kerk BEDANKT voor 's-Heer Arendsker- ke: F. J. Veldman te Colijnsplaat. BENOEMD tot vicaris te Zwijn- drecht: G. G. S. van Hoogstraten te Stadskanaal. Doopsgezinde Broederschap DRIETAL te Amsterdam: J. P. Keu ring te Enschede, F. R. v. d. Meulen te Ternaard en S. A. Vis te Aarden- I burg. HOEDEKENSKERKE. De heer D. Nieuwenhuize uit 's Gravenpolder wachtte zaterdag een grote verrassing. Hij was n.l. de spaarder, die op 18 augustus jl. de vier miljoen had vol- I gemaakt bij de coöp. boerenleenbank te Hoedekenskerke. De gelukkige spaar der werd uitgenodigd om op het kan- 1 toor van de kassier te verschijnen. In I tegenwoordigheid van het bestuur over- 'handigde de voorzitter, de heer J. Traas Pzn hem een enveloppe met inhoud. De bank heeft in de laatste jaren een ongekende groei beleefd. Begin 1954 werd de twee miljoen bereikt, eind 1956 de drie miljoen en deze maand werd de vier miljoen volgemaakt. Op de foto reikt voorzitter Traas de enveloppe uit aan de heer Nieuwenhui ze, terwijl de kassier, de heer C. Hoo- gerheide glunderend toekijkt. uit Roosendaal een concert gaf en toen daarna E.M.M. een populair concert verzorgde. Zaterdagmiddag werden de besturen der deelnemende verenigingen en de ge nodigden officieel ten gemeentehuize ontvangen. Loco-burgemeester P. H. A. Polderman sprak een woord van wel kom en vertelde enkele bijzonderheden uit de 95-jarige geschiedenis van E.M.M. De vereniging werd indertijd opgericht, nadat enkele individuele mu zikanten een gouden bruiloft hadden op geluisterd. Een bijzondere verrassing had hij voor de vice-voorzitter van de ver eniging, de heer M. van Nieuwenhuij- zen, die reeds veertig jaar lid is en zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging. Hem werd de zil veren medaille, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau uitgereikt. De voorzitter van E.M.M., de heer C. J. Karelse herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat iedere vijf jaar een jubileum van de vereniging met een concours wordt gevierd. Men heeft het nu iets soberder willen doen om bij het eeuwfeest een feest te geven, dat klinkt als een klok. Vervolgens feliciteerden tal van afge vaardigden van andere verenigingen het Kruiningse muziekgezelschap. De ver eniging ontving ook diverse geschenken. Notaris J. J. van Dijke bood namens de gezamenlijke buurtverenigingen een bedrag in geld aan. Ten slotte mocht E.M.M. een prachtige nieuwe vlag ont vangen, die bekostigd is geworden uit van de burgerij ontvangen giften en ac ties in het bedrijfsleven. MIDDELBURG. Zoals onlangs ge meld, zal de Zeeuwse Muziekschool met het nieuwe schooljaar beginnen met een speciale opleiding voor leden van har monie- en fanfarekorpsen, alsmede met 1 stemvormingscursussen voor leden van zangkoren. Voorts zal naast de tot dusver aan de school gebruikelijke vormen van muziek onderwijs (algemeen vormend, blok- en dwarsfluit, hobo, clarinet, koperen blaas instrumenten, viool, cello, piano, orgel, solozang en muziektheorie), bij voldoende deelname ook les worden gegeven in het bespelen van accordeon, guitaar, mando line e.a. tokkelinstrumenten. De inschrijving is hiervoor thans open gesteld, waarbij een zelfde systeem is in gevoerd als bij „gewone" onderwijsinstel lingen. In tegenstelling tot vroeger name lijk zal het als regel niet meer mogelijk zijn in de loop van het cursusjaar tot de school toe te treden, een systeem dat ge heel past in de ontwikkeling van de Ne derlandse muziekscholen, welke gaat in de richting van een omlijnd leerplan. WOLFAARTSDIJK. De gemeenteraad komt vrijdagmiddag om half drie in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. wijziging politieverorde ning, geschenk nieuwe prof. griffie, vast stelling nieuwe bouwverordening en grondruil met ned. herv. kerk t.b.v. rio leringsplan. MIDDELBURG. In verband met de verjaardag van H.K.H. prinses Wil- helmina zal het Middelburgs Muziek korps hedenavond een rondgang door de stad maken. Om acht uur zal het korps van de Singelstraat (concertzaal) vertrekken. Voor het huis van de bur gemeester zal om ongeveer kwart vóór negen worden halt gehouden om aldaar enkele nummers te spelen. De route luidt als volgt; Singelstraat. Korte Sin gelstraat, Brakstraat, Breestraat, Ne- derstraat, Rotterdamsekaai. Rouaanse- kaai, Bierkaai, Londensekaat, Houtkaai, Turfkaai, Hoogstraat, Gravenstraat, Markt. Langeviele, Beddewijkstraat, Vlasmarkt, Markt, Noordstraat, Hof plein. Wagenaarstraat, St. Pietersstraat, Kortedelft, Dam Z.Z. (woning burge meester). Dwarskaai, Beatrixbrug, Dam N.Z., Giststraat, St. ïeterstraat. K. en L. delft, Nw. Burg, Groenmarkt, Ba lans, Spanjaardstraat, Singelstraat. door de woorden van de burgemeester. Hij wilde de sluitingstijd eigenlijk maar liefst op elf uur zien gesteld. En ver klaarde zijn voorstel in stemming te willen brengen. Hij vond bijval bij zijn antirevolutionaire naamgenoot, die even eens meende dat de klachten niet zon der grond waren. Hij wilde de sluitings tijd evenwel graag zien op twaalf uur, welke mening ook de heer J. Warners (CHU) was toegedaan. De heer W. Bos (Gem. Bel.) kwam daarna met een onthulling, die verras send werkte: „Men fluistert", zo zei hij, „dat de Domburgers een bende willen vormen, die de lawaaischoppers te lijf zal gaan als dit volgend jaar weer mocht gebeuren". De voorzitter had voor deze gedachte weinig lofwaardige woorden. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel om de sluitingstijd op twaalf uur te brengen, afgewezen. Te- gen stemden de heren W. Bos (Gem. Bel,), J, F. Seijdel (GB), L. Dourleijn (Arb.) en A. Passenier (Arb.). GOES Met ingang van 1 septem ber wordt door Zweden de invoer van peren stopgezet. Ook Nederland mag dan geen peren meer naar dit land uit voeren. Op de Zeeuwse veilingen werd de laatste dagen van de afgelopen week nog veel gekocht voor Zweedse reke ning. De aanvoeren van peren waren toen groot, maar dank zij de grote vraag kon de prijs goed op peil blij. ven. Ook in andere jaren ging omstreeks deze tijd de Zweedse grens dicht voor peren. De sluiting duurt meestal tot het tijdstip waarop de eigen oogst voor een groot deel is geruimd. STOPPELDIJK. Zaterdagmiddag is de wedstrijd om het ploegkampioenschap van oost Zeeuws-Vla anderen gehouden op een perceel grond van de heer P. de Feyter te Stoppeldijk. De uitslag was: 1. J. Hoek, Zaamslag 79 p. 2. J. Willeman, Axel 77 p. 3. J. Kant. St. Jansteen 73 p. 4. P. Jansen. Hoek, 5. A. Sturtewaegen, Axel, 6. C. Overdulve, Zaamslag, 7. P. van Hoeve, Te-rneuzen, 8. M. de Nijs. Kloosterzande, 9. L. Kerckaard, Hengstdijk, 10. Domi- nieus Jansen, Hoek, 11. A. de Koeyer, Zaamslag, 12. A. Baard, Koewacht, 13. P. de Kraker, Terneuzen, 14. R. van Hoeke, Zuiddorpe. YERSEKE. Zaterdag is de export van oesters begonnen. Op een bijzon dere vergunning werden de eerste oes ters naar het buitenland vervoerd. Of ficieel mag op 4 september worden be gonnen met de verzending. KRUININGEN. Zaterdagmorgen is op de kruising Rijksweg—Zanddijk de vijftigjarige scooterberijder J. Ligthart Schenk, districtsmonteur van de PZEM te Kruiningen, in botsing gekomen met een uit de richting Yerseke komende personenauto, bestuurd door de heer A. Dek. commissionnair te Kruingen, waar bij de heer Ligthart Schenk zeer ern stig werd gewond. Met een schedelbasis- fractuur is hij vervoerd naar het zie kenhuis te Goes. De voertuigen liepen weinig schade op. De heer Schenk naderde uit de richting Goes het kruispunt en de heer Dek uit de richting Yerseke. GOES Zeer binnenkort is de minis teriële beschikking te verwachten inza ke een verandering in de groottesorte ring van uien. Hiertoe is enige tijd geleden door deskundigen geadvi seerd en met ingang van 21 september a.s. zal deze wijziging in werking tre den De groottesorteringen voor uien zul len dan worden als volgt: pieklers 20 28 mm. (uitsturend in kleinverpakking tot 5 kg.), pieklers 2535 mm, drielin gen 32—47 mm, gewone uien 40 mm en opwaarts met e en maximumverschil tussen de grootste en kleinste ui per verpakkingseenheid van 20 mm. Verder zullen pieklers van langwerpig flesmo- del niet voor uitvoer in aanmerking ko men. KAPELLE Zaterdagmiddag orga niseerde de handboogsociëteit „Willem Teil" een concours op de staande wip, waaraan werd deelgenomen door 43 schutters van zestien sociëteiten. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: C. Raas, „Willem Teil" Ovezande; le zij vogel E. Jerimiasse „Edele Handboog" Oudelande; 2e zij vogel F. van Loenhout „Jacoba van Beieren" Goes; le hoofd- kal C. Raas, „Willem Teil" Ovezande; 2e hoofdkal A. van Willegen, „Willem Teil" Kapelle; 'e onderkal J. Remijn- se, „Willem Teil" Ovezande; 2e on derkal P. van Wingen „Zorgvliet" Elle- woutsöijk; Meeste kleine vogels (6 stuks) M. Dalebout „Doel naar hoger" Wolfaartsdijk; le klep J. de Baar, „Wil lem Teil" Ovezande; 2e klep W. de Jonge „A.T.L.M." Kwadendamme; 3e klep G. Geense, „Edele handboog" Oudelande. Hengel wedstrijd in Kanaal door Zuid-Beveland KAPELLE Zaterdag werd door de hengelvereniging ,.De kanaalvissers" een bekerwedstrijd gehouden in het Ka naal door Zuid-Beveland, waaraan werd deelgenomen door dertig leden. On danks het goede weer wilde de vis niet bijten want allen bij elkaar vingen 990 gram vis. De prijzen waren als volgt: 1. .P J. Lepoeter 200 gram; 2 J. Schip per 90 gr.; 3 L. C. Oele 90 gr.; 4 J. P. Lepoeter 70 gr,; 5 M. C. Sloot- m ker 70 gr.; 6 A. Joosse 60 gr.; 7 A, van Boven 55 gr.; 8. J. Lepoeter 55 gr.; 9 Mej. M. v. d. Velde 50 gr; 1» C. van Ljere 50 gr. Junioren; 1 Jaap- ie Oele met 80 gr.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3