Recht en orde in kosmische ruimte KAPPIE en de SUPERSKOOP Maandag 31 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 De kosmos Schaderegeling Fel uitslaande brand snel bedwongen Tal van problemen Heerser over heelal Scherts-krijger 1 uit Hawaii kivam groeten brengen Vrouwen die het heelal verkennen UTRECHT. Mevrouw dr. I. H. Ph. de Rode- Verschoor, privaat-docente in het luchtrecht aan de universiteit in Utrecht, is een vrouw met een levendige geest die zich gemakkelijk in hoger sferen beweegt, al staat zij wetenschappelijk met de beide voeten op de grond. Wie met haar spreekt komt onmiddellijk onder de indruk van haar grote kennis die ook uit een indrukwekkende reeks publicaties blijkt. Op interna tionale luchtvaartcongressen is zij een veelgevraagde spreekster en zo zal zij ook in de komende dagen het woord voeren op het tiende internationale ruimte vaartcongres. Het onderwerp van haar rede is; The influence of outer space exploration on mankind (De invloed van de doorvorsing van de wereldruimte op de mens). Zij zal daarin aandacht schenken aan de wetenschappelijke kant die de bouw van raketten en andere ruimtevaartuigen mee brengt, aan de militaire aspecten en aan de politieke vraagstukken. Doch daarmee zijn de mogelijk heden lang niet uitgeput, want ook andere vragen doemen op: de betekenis van de kosten bij de bouw van ruimteschepen, de sociologische aspecten, die van de godsdienst enzovoorts. Er zijn sedert ok tober 1957 tientallen kunstmanen de wereld ruimte ingezonden. Het begint boven ons druk te worden! Het wordt nog drukker zodra men een begin gaat maken met de bouw van televisie- kunstmanen en ruimte stations, die vaste banen om de aarde of de maan (zoals op nevenstaande fantasie) zullen be schrijven. Tegen die tyd zal men het niet meer zonder verkeers- en rechtsregels in de we reldruimte kunnen stel len. Ook vrouwen hou den zich als deskun digen bezig met het vaststellen van die regels. Mevrouw De Rode zoekt in een veelheid van paperassen naar een ma nuscript waarin de indrukken van het juridisch colloquium op het ruimte vaartcongres in Amsterdam gehouden, zijn neergelegd. Zij vertelt ons dan, dat een aantal op dit gebied gespe cialiseerde juristen zich tezamen in de Rolzaal te Den Haag met de onder havige kwesties heeft bezig gehouden. De kosmische ruimte, vertelde de Amerikaanse gedelegeerde Fulton, zal in de volgende oorlog misschien wel het belangrijkste strijdperk worden. Voordat het zover komt, moeten Oost en West bij voorkeur in het ka der van de Verenigde Naties, tot over eenstemming komen over het recht van de ruimte. De vertegenwoordiger van Joegoslavië, Smirnoff, toonde zich een voorstander van een beperkte vrij heid van de kosmische ruimte. Hij meende dat de ruimte boven een bepaalde grens vrij moet zijn, maar dat een internationale organisa tie, b.v. de Verenigde Naties, contro le zal moeten uitoefenen op het ge bruik van ruimtevaartuigen voor vreedzame doeleinden. Deze mening word door vele andere juristen ge deeld. De voorzitter, dé Amerikaan Ha ley, wees op de noodzakelijkheid van het feit dat landen die een kunstmaan lanceren, radiocontrole over deze ruimtevaartuigjes moeten kunnen hou den. Tevens wees hij op de noodzake lijkheid om de radiofrequentie welke door de kunstmanen wordt gebruikt, zo te regelen dat zij de frequenties wel ke voor andere doeleinden noodzake lijk zijn, niet hinderen. de op Dllillililllllllllllllllllllllilliliiiljllf Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op du zoiderverdie-1 ping van het perceel Willebrordusstraat 125 had de achttienjarige M.T.S.'er Arie Stoel zondagmiddag voorbereidingen ge troffen om een onderdeel van zijn brom fiets te solderen toen zijn zuster hem riep om een kopje soep te komen drin ken Hij liet zijn soldeerbout op het brandende gaskomfoor liggen, maar nauwelijks beneden hoorde hij op zol der een verdacht geluid. De gloeiende bout was van het com fooi op de onder de bromfiets uitgespreide kranten geval len en de brand die daarvan het gevolg was bleek met een ijlings aangedragen teil water niet meer te blussen. Weinige tellen later stond de gehele zondefverdicping in vuur en vlam en dat was het begin van eei fel uitslaan de brand die in de dichtbevolkte buurt heel wat consternatie verwekte De brandweer, onder leiding van hoofdman J S C. Schoufour, bestreed het vuur met twee hoge- en twee lage- druk-stralen en hoewel het dak reeds was ingestort slaagde zij er in de om vang van de brand tot de zolderver dieping tc beperken. De bromfiets en de op de zolder afgeschoten slaapkamer tjes gingen met het beddegoed in vlam men op. Mevrouw De Rode sprak over schaderegeling. Men kan deze drieërlei wijze beschouwen. 1. Door een aansprakelijkheidsre geling waarbij de schade volledig vergoed wordt, uitgaande van het prin cipe dat derden, welke niet deelne men aan het verkeer, zoveel mogelijk beschermd moeten worden, zoals dat voor het luchtrecht b.v. in de verdra gen van Rome van 1933 en 1952, is neergelegd. 2. Door een aansprakelijkheid waar- iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirtTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimi f£UXT V zich iet» mannelijkervoorstellen dan de ontzag wekkende proefnemingen met torenhoge rakettentien tallen tonnen zwaar? Toeh hebben in dat werkwaarin de top van het menselijke technische vermogen wordt bereiktook vrouwen een belangrijk aandeelm Onlangs bericht ten wij U du arover al uitvoerigBij de vrouwen die wij toen bij n intro duceerden was ook een Amerikaanse die in JK'e- derland werd geboren: Frankie van der Wal. Be meeste van die vrouwen hadden aandeel in de technische kant van de ruimtevaart. Fr zijn ook vrouwen die zich met de theoretische kant bezig houdenEen daarvaneen Nederlandse, zal binnen kort in Londen het woord voeren in het tiende in ternationale ruimtevaart- congres. Deze vrouwdr 1. H. Ph. de Bode—Xer- schoor, privaat-docente in het luchtrecht aan de Utrechtse rijksuniversi teit. heeft ons dezer dagen een indruk gegeven van de ruimtevaartvraagstuk ken, die haar als rechts geleerde bezighouden Mevrouw dr. I. H. Ph. de Rode- Verschoor is privaat-docente in het luchtrecht aan de universiteit van Utrecht. Als Nederlands deskundige gaat zij deelnemen aan het internatio nale ruimtevaartcongres in Londen. Wanneer wij met mevrouw De Ro de spreken over het luchtrecht zegt ze ons dat het moeilijk valt de gren zen te bepalen tussen luchtrecht en ruimtevaartrecht. Bij het luchtrecht is het grondprincipe, dat iedere staat de souvereiniteit voert over de lucht boven zijn land. Bij de ruimtevaart kent men verschillende theorieën o.a. die dat de souvereiniteit zich uit zou strekken tot onbeperkte hoogte. Men kan ook de souvereiniteit van het luchtrecht beperken tot aan de dampkring; alles wat daarboven ligt valt onder het ruimtevaartrecht. De Verenigde Naties zijn nog bezig een en ander te bestuderen. Die zullen een keus kunnen bepalen. Bij deze materie doen zich ook praktische vragen voor, zoals de scha de op de grond als gevolg van neer stortende projectielen of onderdelen daarvan. Ook vormen de radiogolven een probleem, want de zenders van de kunstmanen sturen golven uit die de uitzendingen van de op aarde geves tigde stations beïnvloeden. Xn 1956 heeft men in Rome de eer ste samenspraak gehouden op het ge bied van het ruimtevaartrecht; in 1957 te Barcelona en in 1958 werd die dis cussie voortgezet in ons land. Dat was in Amsterdam waar voor het eerst de ze vraagstukken in het kader van de Internationale vereniging voor ruimte vaart werden behandeld. In de eerst genoemde steden waren ze slechts „aangeraakt". bij bijvoorbeeld de schade veroor zaakt door overmacht wordt uitge sloten of waarbij de staat naar ana logie van hetgeen voor de luchtvervoer der in het verdrag van Warschau van 1929 is bepaald, niet aansprakelijk zal zijn, wanneer hij kan bewijzen de noodzakelijke maatregelen tot voor komen van de schade te hebben geno men. 3. Door het stichten van een interna tionaal garantiefonds onder controle van de Verenigde Naties. Een verplichting tot registratie van elk ruimtevaartuig is onverbrekelijk met een schadevergoedingsregeling verbonden, teneinde na te kunnen gaan welk ruimtevaartuig de schade heeft veroorzaakt. De Amerikaanse hoogle raar Gorove gaf een interessant over zicht over de juridische status van de kosmos. Hij merke op: „He who con trols the cosmic space, rules not only the earth, but the whole universe" (Wie de kosmos beheerst, is niet al leen meester op aarde maar heerser over het heelal). Deze hoogleraar ging eveneens de mogelijkheden na tot welke hoogte men de souvereiniteit zou dienen op te voeren. Over de grens van de damp kring merkte hij op dat deze zich vol gens de laatste onderzoekingen uit strekt tot ongeveer 30.000 mijl. Men kan niet aannemen dat het de bedoe ling was van de staten om hun souve reiniteit tot zover uit te strekken toen zij een overeenkomst sloten, gebaseerd op de volledige en uitsluitende souve reiniteit boven hun grondgebied. Het feit dat er geen toestemming is ge vraagd en gegeven om de kunstmanen boven anders gróndgebied te laten cir kelen, houdt niet in dat de staten een definitieve grens betreffende hun sou vereiniteit hebben erkend'. Dat men te genover <fe satellieten niet dezelfde houding heeft aangenomen als t.a.v. vliegtuigen, ballon: e.d. vloeide voort uit de wens de experimenten in bet ka der van het Internationale Geofysisch Jaar, d.w.z. wetenschappelijke proef nemingen voor objectieve non-agressie ve doeleinden, te bevorderen. De Verenigde Naties houden zich momenteel met drie vraagstukken be zig die door een internationale com missie bestudeerd zullen worden, nl. 1) is het mogelijk een grens aan te wij zen tot waar de souvereiniteit van de staat zich uitstrekt? 2) wat moet de juridische status van de kosmische ruimte zijn? 3) zijn de maan, de pla neten en andere hemellichamen ont vankelijk voor toeëigening door degene die er het eerst landt? Dit waren dus de hoofdpunten van de het vorige jaar gedurende een sa menkomst var, juristen op het terrein van de ruimtevaart gehouden voor drachten. Ovei enkele dagen wordt in Londen een nieuw congres gehouden door de Internationale federatie van ruimtevaartverenigingen en wel van 31 augustus tot 5 september. Mevrouw De Roue acht het een praktische noodzaak, de lucht boven 3090 km volkomen vrij te laten. Een bepaalde limiet heeft alleen zin als er effectief controle mogelijk is. Boven dien is het een wereldbelang als de ruimtevaart zich zo royaal mogelijk kan ontwikkelen. N5 :PMSWWÜi' 36. Het was voor de hoofdstedelijke bevolking van Batavierië een hele te leurstelling te bemerken, dat Kappie. de meester en Bizniz niet optraden vooi hun genoegen. Toen het plotseling geld stukken begon te regenen van de Zijde der belangstellenden, maakte Joseph Bizniz daar namelijk gauw een einde aan door uit het raampje van zijn op vallende auto enige dollarbiljetten te la ten waaien. Wie meent, dat het publiek daarop gunstig reageerde, vergist zich echter. Inplaals van hardzwoegende ko medianten, zag het in het vreemde groepje nu een aantal rijke Ameiikanen die buitenissigheden bedreven voor hui éigen genoegen. Na eerst wat getwist te hebben over de gevonden waardepapie ren. begon het volk nu erg onvriendelijk te doen. „Ze hebben ons een streek gespeeld, die uitlanders!" werd er geroepen. ..Wat zoeken jullie hier? Was thuis gebleven!" Gelukkig voor onze vrienden bereik ten zij juist op dat ogenblik het sta tion en daar mocht men zonder perron kaartje niet doordringen. zuchtte ,,Hè. hè. de kust is vrij!" Kappie opgelucht. ..Alle kniezenbieters op een gege ven moment dacht ik werkelijk, dat ze ons zouden enteren! Een deksels raar volkje, hoor, die Bataviriërs. AMSTERDAM. Zaterdag hebben de Amsterdammers, aangevoerd door burgemeester Van Hall. zich kunnen vergapen aan de geweldige afmetingen van een Hawaiiaanse scherts-krijger. de gouvernementsklerk Hokulani. Hij was met een vroeger parlements lid van Hawaii, mevrouw Kahanamolcu. naar Nederland gekomen om de groe ten te brengen van de gouverneur van zijn eiland, dat als vijftigste staal van i de Verenigde Staten binnenkort zijn eigen ster op de Amerikaanse vlag zal krijgen. Het bezoek aan Nederland vormt een I onderdeel van een Europese tour, die j tevens is bedoeld als reclame voor de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panamerican. In Amsterdam was de krijger in zijn kleurrijk kostuum de tafelheer van een scherts-Volendamse, een lieftallige em ployé van de Amsterdamse V.V.V. Tus sen aperitief en maaltijd werd het en thousiasme de krijger even te machtig. Zonder veel omhaal tilde hij de kleine Amsterdamse op, en hij liet zich door een fotograaf vereeuwigen. ..Leuk voor de mensen thuis" vond iedereen. A NDREA lachte. „Soms kan ie- mand alleen doen wat het bes te voor hem schijnt, en hopen dat dit tevens het goede is. Pax vobis- cum, goede meester Cresques." Het was de gewoonte van Senhor Bartholomeu di Perestrello om na het ontbijt te luisteren naar verzoe ken of klachten van leden van zijn huishouding en slaven, geschillen te vereffenen en de dagtaken toe te delen, zoals door Dona Leonor aanbevolen. Op de morgen na zijn gesprek met Mestre Jacomé ging Andrea naar Senhor Bartholomeu en zijn dochter. Hij wachtte gedul dig tot de andere slaven hun or ders hadden gekregen. Dona Leonor keek op de lijst die ze had opgemaakt. „Hakim deze morgen moet er hout worden gehakt," zei ze, „en vanmiddag gaat ge met me naai de markt om de manden te dra gen." Andrea boog het hoofd maar bleef staan. „Wat is er?" vroeg ze. „Hebt ge misschien liever ander werk?" ,,Ik zou graag een verzoek willen richten tot Dom Bartholomeu." „We zullen naar u luisteren Ha- kim, zoals we naar alle slaven luisteren," zei Senhor di Peresuel- lo. „Wat wenst ge?" ,,Ik zou mijn vrijheid willen ko pen." Dona Leonor sperde de ogen op van verbazing. „Uw vrijheid ko pen? Waarmee?" „Met mijn kennis aangaande verre gebieden in de wereld en de routes waarlangs ze kunnen wor den bereikt." „Ge zijt een slaaf," zei Dona Le onor ietwat scherp. „Wat ge ook bezit, het behoort aan uw mees ter." „Ge vergist u, hnadonna. Mijn lichaam kan aan ketenen word n gelegd, doch mijn geest niet." Ze kreeg een kleur. „Onbe schaamde vlegel is dit weer een van uw streken?" „Ik bied, in ruil voor mijn vrij heid, mijn kennis van kaarten en scheepvaartwegen en misschien nog meer aan," verklaarde An drea. „Als ge die niet waardevol vindt, zijn er misschien mensen die een andere mening zijn toe gedaan." „Is dit uw dank dat we u van de scherprechter hebben gered?" vroeg Dona Leonor verontwaar digd. „Ik beloofde Signor Santorini dat hetgeen ge zoudt kunnen ver tellen, nuttig zou kunnen zijn." „Op dat punt is de rekening ver effend, madonna," zei hij rustig. „Senhor Vallarte heeft erkend dat, indien ik die moorse galei niet on klaar had gemaakt, ge ru een sla vin zoudt zijn van de Islam." Hierop verbleekte ze wat tn ze beet zich op de lippen. „Er is veel waars in wat ge zegt, Hakim," sprak Senhor di Perestrello. „Maar noch mijn dochter, noch ik, zijn ge rechtigd de waarde van uw kennis te beoordelen." „Vergunt u me dan een verzoek te richten tot de Infante?" vroeg Andrea. Sinds de vorige avond had An drea veel nagedacht, en steeds meer raakte hij ervan overtuigd dat hij zich niet tevreden moest stellen met zijn vrijheid in ruil voor de openbaring van zijn ken nis omtrent bet weinig bekende oostelijke deel van de wereld en de kundigheden van de Arabische zee vaarders in het bijzonder. Het was een gewaagd spel, maar als hij zijn troeven goed uitspeelde, zou Andrea Bianco wellicht weer een ereplaats in de wereld kunnen gaan innemen, vooral onder de vele knappe lieden die hier in Villa do Infante waren verenigd. En voor hem was dit van het grootste be lang. „Wat denkt gij ervan, dochter?" vroeg Dom Bartholomeu. „Hakim had gelijk toen hij mij herinnerde aan de verplichting die we tegenover hem hebben," erken de ze. „En het was verkeerd van mij dat ik hem liet bedreigen met lichamelijke tuchtiging. Indien Prins Henry erkent dat zijn kennis zijn vrijheid waard is, vind ik dat hij moet worden vrijgelaten." „Ik dank u, madonna," zei An drea kalm. ,,Ik wist wel dat ge rechtvaardig en redelijk zoudt zijn.'? Dona Leonor wierp het hoofd achterover. „Ge kunt gaan. Er valt nog "-erk te doen." Later op de morgen kwam Fra Mauro langs de houtopslagplaats waar Andrea met ontbloot bo venlichaam bezig was hout te hakken voor de keuken. Zijn be zwete huid glansde in de zor ter wijl hij even op zijn bijl rustte. „Buon giorno, frater," begroette hij de dikke monnik in het Itali aans. „Ge ziet er merkwaardig tevre den uit voor een slaaf!" zei Fra Mauro. „Ik zal misschien niet lang een slaaf meer zijn. Dom Bartholomeu zal de Infan e vragen te luisteren naar wat ik op mijn reizen heb ge leerd. Indien Zijne Hoogheid van oordeel is dat mijn inlichtingen mijn vrijheid waard zijn, dan her krijg ik die!" „Ge speelt hoog spel!" „Het hoogste. Het was al erg ge noeg een slaaf van de moren te zijn. Maar een slaai te zijn van blanken, van mijn gelijken dus, dat is honderd maal erger voor iemand met zelfrespect Ik zal alles doen om me daarvan te bevrijden." Wordt vervolgd

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2