Zorgen om Nederlandse belangen FOKKER -RIO ZAL OPEN Gerucht over reis van Eisenhower naar Indië INDIENOG GEEN TEGENACTIES PRINSES AAN HET ROER EXPEDITIE ZAT BIJ DE VERKEERDE RIVIER Geruisloze dieven namen miljoen aan juwelen mee BRAZILIAANSE REGERING AAN ZIJDE VAN DE LUCHTMACHT OIJDE KANONNEN UIT ZEE GEVIST JANDOEKSENSR. OVERLEDEN Vier mensen gedood in verkeer Vergeefs Pleit beslecht Avenger verongelukt op Karei Doorman Volledig akkoord bij gesprek in Londen Loon voorstel! en wegvervoer niet in behandeling Vliegtuig vergeefs op afgesproken plaats Veiling van thee uit Indonesië Spaanse ezeltjes hebben rust nodig Geveltoerist aangehouden Versterkingen stromen naar Assam INDONESIË KRIJGT ONDERZEEËRS De Biltbewolkt V Aangenamer Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bi) geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4345 Maandag 31 augustus 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Braziliaanse regering heeft zaterdag bepaald dat de fabriek van Fokker te Rio de Janeiro dinsdag zal worden heropend. Dat is een besluit, dat volkomen in strijd is met de uit spraak van de Braziliaanse rech ter, die onlangs in kort geding bepaalde dat het Braziliaanse ministerie van luchtmacht zich van overneming van de fabriek diende te onthouden, zolang een proces over de contractuele ver plichtingen van de fabriek nog gaande is. De Braziliaanse rege ring begaat dus nu onmiskenbaar een onrechtmatige daad tegen over Fokker-Rio. Vrijdag nog had de Nederlandse rege ring in sterke bewoordingen aangedron gen op een bevredigende regeling tussen Fokker-Rio en de Braziliaanse lucht macht. De Braziliaanse ambassadeur in Den Haag, de Sousa-Leao, werd vrijdag op het departement van buitenlandse za ken ontboden, waar hem werd verzocht er bij zijn regering op aan te dringen dat de Braziliaanse luchtmacht zich op de meest korte termijn bereid zou ver klaren met Fokker-Rio in het reine te komen. De Nederlandse regering is ernstig be zorgd over de schade, die dreigt te wor den aangebracht aan de belangen van de Nederlandse aandeelhouders en de crediteuren van de fabriek van Fokker. De ambassadeur werd er op gewezen dat men in Den Haag de indruk had gekre gen dat er sprake was van een optreden van enige luchtmacht-officieren, die het recht in eigen hand namen. Of de Brazilaanse regering al op de hoogte was van de Nederlandse diploma tieke boodschap, toen zij zaterdag be paalde dat, ongeacht het verzet van de i directie van Fokker-Rio, de fabriek zou worden geopend, is niet duidelijk. Wel duidelijk is dat de Braziliaanse regering zich inmiddels volledig heeft gesteld achter wat Nederland nog noemde „op treden van enige luchtmachtofficieren, die het recht in eigen hand namen". Blijkbaar heeft de anti-Fokker-stro- ming in de Braziliaanse regering het pleit nu gewonnen, want tot nu toe be perkte het conflict zich duidelijk tot Fokker en de Braziliaanse luchtmacht. De regering bleef op de achtergrond. Het conflict brak in mei uit. Beide par tijen beschuldigden elkaar van het niet nakomen van verplichtingen. De fabriek werd door de directie gesloten. Het ge schil werd voorgelegd aan de rechter. Het ministerie van luchtmacht dat eige naar is van de grond' en d'e fabrieksge bouwen, wilde de fabriek heropenen. Dat werd verhinderd door de rechterlijke uitspraak in kort geding. In het proces is nog geen uitspraak gevallen. Professor Van Emden. directeur van Fokker-Rio, is inmiddels naar Brazilië teruggekeerd. De Braziliaanse regering had hem onlangs toestemming gegeven naar Nederland te reizen. De overige Nederlandse leden van de staf hebben sinds het uitbreken van het conflict Brazilië niet mogen verlaten. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Jan Mosk, lood- visser bij uitnemendheid, heeft eind vo rige week op de rede van Den Helder twee eeuwenoude kanonnen uit de diep te van de zee opgehaald. De stukken, die 300 kg per stuk wogen, droegen het opschrift Anno 1540: in één van de lo pen zat nog een kogel. Verleden jaar deed Jan Mosk van zich spreken door de grote partijen lood, die hij uit de Noordzee wist te halen. Sa men met zijn broer, een duiker, is hij sindsdien doorgegaan met het afzoeken van de zeebodem. De kanonnen hebben zij gehaald uit het wrak van een schip, dat dateert uit de Tachtigjarige oorlog. Ook hebben zij nog een groot aantal ijzeren kogels en drie stenen kruiken boven water ge bracht. Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN. Zaterdagmorgen is met een zware plons het wrak van een Avenger van de Karei Doorman over boord gezet. Het gebeurde in water van 26 meter diepte, op ongeveer 12 mijl bewesten IJmuiden nadat de Avenger, overigens een type vliegtuig, dat voor de Marineluchtvaartdienst zijn tijd heeft gehad, bij een deklanding was vernield. Tegen tien uur moest de machine na een oefenvlucht boven de Noordzee op de Karei Doorman, die toen op tien mtjl uit de kust lag. binnenkomen. Alles was voor een normale deklanding^ in ge reedheid gebracht en alles leek ook goed te gaan tot het moment, waar- op de Avenger voorbij de brug van hel vliegdekschip raasde op weg naar de vangkabels aan het eind van het dek. Daar moet iets verkeerd zijn gegaan, want de tip van de rechter vleugel raak te een uitstekend deel van de brug, de machine kantelde en sloeg over de kop te pletter tegen het dek. Er brak geen brand uit. hetgeen de vlieger het leven heeft gered: nu kon hij met een paar schrammetjes uit de cockpit kruipen. Een lid van het dekpersoneel kreeg ook onbetekenende wondjes beide mannen hebben direct na het ongeluk de dienst hervat. Van onze correspondent LONDEN. Er is, mag men de wel wat summiere officiële mededelingen geloven, geen spoor van wanklank geweest tijdens de geheime besprekingen die Eisenhower en Macmillan dit weekeinde op het landgoed Chequers hebben ge-' houden. Alle aspecten van de internationale politiek (zoals ontwapening, de spanning aan de grenzen van Indië en China, de Duitse kwestie, Laos, China, Frankrijk, Algerije en de Navo) zijn ter sprake ge komen in aanwezigheid van de ministers van buitenlandse zaken. Herter en Selwyn Lloyd, en er heerste algehele overeen stemming. Op vragen over de details van het be sprokene werd noch door de officiële Amerikaanse woordvoerder, noch door de woordvoerder van het Foreign Office ant woord gegeven, hetgeen vele verslagge vers en correspondenten ernstige klachten ontlokte. Zij moesten het stellen met een overigens amusant verhaal over de wijze waarop Eisenhower en Macmillan zich na de besprekingen hadden vermaakt, over het eten en over de korhoenders die de Engelse koningin tot het diner had bijgedragen, maar politieke bijzonderhe den bleven geheim. EENS Dat verklaart wellicht dat er zo hard nekkig wordt gezegd dat Eisenhower, be zorgd óver de toestand aan de Indiseh- Chinese grens, na zijn bezoek aan Moskou een reis naar Indië zal maken. Dit gerucht wordt in de hand gewerkt door het Indische Hoge commissariaat, maar tegen gesproken door de Amerikaanse ambas sade. Het is overigens wel duidelijk gewor den dat Eisenhower en Macmillan het inderdaad volledig eens zijn geworden over de wijze waarop de Amerikaanse president Kroesjtsjel tegemoet zal treden en over de eventuele topconferentie die het gevolg behoort te zijn van de nu komende bezoeken over en weer. Eisenhower zal. wanneer althans zijn bezoek aan de Gaulle evenveel succes oplevert als dat aan Adenauer en Mac millan, de Russische leider de verzekering kunnen geven, dat het Westen inderdaad weer een eenheid is die niet bereid is, voor geweld te wijken, Eisenhower en Macmillan hopen dat Kroesjtsjef daaruit de gevolgtrekking zal maken dat hij maar beter met het Westen kan samenwerken, de handel uitbreiden en samen met hel Westen de achtergebleven gebieden helpen. Aan het grote diner dat Eisenhower aan oude vrienden zal aanbieden zullen j dinsdagavond o.a. Sir Winston Churchill en Montgomery aanzitten. Oud-premier Het conege heeft nu besloten een brief i Eden heeft de uitnodiging niet aanvaard.aan de reoering te zenden met het ver- naar men zegt om redenen van gezond- ;zoek te bevorderen dat op zeer korte heid. Verder zullen tal van beroemdheden t i1n het 0VerIeg tot stand komt tus- uit de Tweede Wereldoorlog aanzitten,! regering en bedrijfsleven met be- generaals zowel als admiraals en lucht- t kkjn° tot de tarieven in de vervoers- I maarschalken. 1 4$ Een machtig gevoel moet in prinses Beatrix zijn op geweld toen zij zaterdagmiddag haar Groene Draeck over de Wielen in het Friese Langweer stuurde. Er stond een frisse bries, die het schip bruisend voort stuwde. Vanaf haar eigen jacht keek zij naar het zei- lersfeest ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de plaatselijke zeilvereniging, die vrijdag Konink lijk werd. *#*#*-«-*-«- De Prinses kreeg ook een prijs, al had ze er helemaal niet op gerekend, want het bestuur van de jubilerende vereniging vond, dat er op deze bijzondere dag ook een prijs moest zijn voor het schip, dat de meeste belang stelling trok. Er was geen twijfel aan of deze prijs, een wandbord van Makkumer aardewerk, was voor het schip van de Prinses. In stromende regen was de Prinses in de Sneker jachthaven aan boord van haar schip gegaan, maar in de loop van de middag brak de zon steeds weer door de wolken en de met witte zeilen bezaaide Wielen le verde een prachtig schouwspel op. *#*-&*-& Om ruim vier uur verliet prinses Beatrix haar schip om in een politievaartuig naar de wal te worden ge bracht. Daarna maakte zij een wandeling door de smalle dorpsstraat van Langweer, waarin de mensen rijen dik stonden opgesteld om haar toe te juichen. In het net geopende vakantiecentrum De Wielen nam de Prinses daarna niet alleen haar eigen prijs in ont vangst, maar zij reikte zelf ook enkele prijzen uit. Zij overhandigde een medaille, die door de Koningin en de Prins beschikbaar was gesteld, aan de winnaar in de 16 m2-klasse, de heer H. Olde Achterhuis te Hee renveen. De door haar zelf uitgeloofde medaille voor de eerste in de Valkenklasse was voor mr. R. Mulder te Langweer. De heren schieten uitstekend met elkaar op. Een andere conclusie is er niet te trekken uit deze foto van president Eisenhower en de Britse premier Macmillan, die het afgelo pen weekeinde voortdurend bespre kingen voerden op Macmillans huiten- verblijf Chequers. UTRECHT, bemiddelaars wil de loonvoorstellen van de werknemers- en werkgeversorganisa ties in het wegvervoer niet in behande ling nemen. Dat kan het ook niet, zegt het, indien niet van tevoren een beslis HOLLANDIA. (A.N.P.) Een vliegtuig van de expeditie op Neder- lands Nieuw-Guinea heeft donderdag Het College van rijks- urenlang vergeefs gezocht naar een groep expeditieleden, die in het ge bied van de rivier Sobger een door steek naar Hollandia zou uitvoeren. Pas de volgende dag bleek bij toeval, dat de groep was terecht gekomen bij sing is genomen over het. verzoek van een heel andere rivier dan de bedoe het° vervoersbedrijf om de loonsverho- ging en de verhogingen in verband met de huur- en melkprijzen, als kostenfac tor te mogen laten meetellen. sector. De werkgevers- en werknemersverte- j genwoordigers hebben de regering enige 'tijd geleden al gevraagd om een on- derhoud over de tarievenpolitiek in het WEST-TERSCHELLING. In het ziekenhuis te Groningen is zaterdag ochtend de heer J. Doeksen sr. op 75- jarige leeftijd overleden. De heer Jan Doeksen was in 1909 een an de drie oprichters van de rederij Doeksen op. Terschelling. Tot 1954 was hij directeur riefbinding anderzijds dermate aan ban- van de rederij en nadien commissaris. heeff; gelegd, dat in de sector van Zijn broer Daan Doeksen is thans nogit - de enige in leven zijnde van de oprich- het wegvervoer van een uitzondeirngs-, ters van de rederij. I positie xprake is. wegvervoer. Zowel werkgevers- als werknemersor-1 ganisaties zijn van mening, dat d'e over heid het wegvervoer door haar vergun ningenbeleid en de opgelegde vervoers plicht enerzijds en door de sterke ta ling was. Voor haar vertrek had de groep met het basiskamp Ok Sibil een plaats aan de Sobger afgesproken, waar op 27 augustus een vliegtuig nieuwe voor raden zou moeten uitgooien. De piloot van de Twin Pioneer, die daarvoor donderdag de lucht in ging. kon de groep echter niet vinden en keerde onverrichter zake naar zijn basis te rug. De volgende dag heeft de piloot van een vliegtuig van de Cama het geluk gehad de tevoren afgesproken rooksignalen van de groep op te mer ken. Toen de plaats was vastgesteld, bleek, dat de gezochten waren terecht gekomen bij de A-rivier. Zij staat op de kaarten aangegeven net een stippellijn en een vraagteken omdat de loop niet bekend is en is van de rivier Sobger gescheiden door sen bergmassief van drieduizend me er hoogte. Enige uren, nadat de >roep was gevonden, werd in de buurt :en grote partij voedsel uitgeworpen. De leden van de kleine expeditie hebben intussen de A-rivier verlaten en zullen alsnog proberen over het bergmassief heen de eerder afgespro ken plaats aan de Sobger te bereiken. Zij hebben op het schema van hun tocht een achterstand van zestien da gen. De Franse expeditie, die kort gele den van Schiphol naar Nieuw-Guinea is vertrokken, krijgt het door de ver gissing van de Nederlanders waar schijnlijk wel gemakkelijk. Zij zou na melijk o.a. op zoek gaan naar de „on bekende A-rivier". A ntwerpen gewaarschuwd „Cap" in opschudding Eigen nieuwsdienst CAP d'ARTIBES. Avontu riers hebben dit weekeinde aan de Rivièra een miljoenenslag ge slagen bij een inbraak die voor de vakantiegasten vandaag het enige onderwerp van gesprek uit maakt. Het is de grootste juwe lenroof uit de geschiedenis van de Rivièra. De inbrekers moeten in de vroege zaterdagochtenduren met een speed boat geland zijn op het strand dat hoort bij de villa van de Engelse textielkoning Rawling. Zij zijn ver dwenen met een loodzware safe, die voor ongeveer een miljoen gulden aan juwelen bevatte. Het wonderlijke van deze inbraak is dat niemand iets gehoord heeft, zelfs de hond van de familie Raw ling schijnt geen kik gegeven te heb ben; in de naburige villa's waren op dat tijdstip echter nog luidruchti ge feestjes aan de gang. De politie vermoedt dat de inbrekers enige avonden tevoren als klandestiene gasten een feest in de villa hebben bijgewoond, om het terrein te ver kennen. „IK WIL SLAPEN De politie vermoedt dat vier man zaterdagochtend in een speedboat met afgezette motor geland zijn. Zij zijn regelrecht naar de kamer ge gaan waar mevrouw Rawling ge woonlijk slaapt, een van de zeer ve le slaapkamers in de villa. Toen vanochtend de tuinman zijn werk wilde beginnen, zag hij -sporen van een zwaar voorwerp dat dwars door de bloemperken gesleept was. Toen hij de rest van het personeel alarmeerde, wierp, een der gasten van de Rawlings een raam open en riep: „Stilte, ik wil slapen!" De tuinman gehoorzaamde, zodat het nog vele uren duurde voor de in braak werd ontdekt. GEMAKKELIJKE BUIT In de gestolen safe bevinden zich juwelen van mevrouw Rawling en haar dochter Patricia, een vriendin van de Aga Khan. Er zijn geen bij zonder grote of gemakkelijk her kenbare colliers bij, zodat de buit vrij gemakkelijk van de hand ge daan kan worden. De heer Rawling zelf scheen gis teren niet erg onder de indruk te zijn, want zijn eerste reactie was: „De juwelen zijn verzekerd." m ANTWERPEN, (A.N.P.) Naar Belgische handelskringen verluidt, is de Antwerpse firma die met de Indonesische regering een overeenkomst heeft gesloten voor de veiling van thee .uit Indonesië in Antwerpen, gewaarschuwd door de Nederlandse eigenaren van de genationa liseerde theeondernemingen dat deze „zich alle rechten voorbehouden, met in- j begrip van een eventuele gerechtelijke I actie." De vorige week werd officieel in Ant I werpen meegedeeld, dat de eerste zen ding thee uit Indonesië op 17 septembei daar zal worden geveild. Het gaat om een partij van ruim 2400 kisten die eind juni met een Brits schip in de Antwerpse haven werd aangevoerd. Op dezelfde dag zal voor het eerst ook een partij van enkele honderden kisten thee uit Kon-go in Antwerpen worden geveild. De Kongolese thee werd tot dus verre in Londen op de markt gebracht, ROOSENDAAL. -— Twee oude vrou wen zijn gisteravond op de Rondweg te Roosendaal tegen het wegdek gesmeten door een motor die een vaart had van zeventig km per uur. De tachtigjarige weduwe L. Suykerbuik was terstond dood, de 62-jarige mevrouw Bruyns overleed op weg naar het ziekenhuis. Zij hadden de weg overgestoken zonder op het verkeer te letten. De motorrijder, de heer Van Waes uit Hontenisse, met zijn twintigjarige zoon Jan op de duo, kwam eveneens te vallen. De motor schoof ongeveer dertig meter over het linker gedeelte van de weg door en botste tegen de scooterrijder Van de Avoirt uit Ooster hout die zijn verloofde mejuffrouw Van de Bergh uit Dordrecht achterop had. De scooterrijders kwamen te vallen en liepen daardoor lichte schaafwonden op evenals de motorrijder. De heer Van Waes jr. kreeg een hersenschudding en een beenfractuur. De motor en de scoo ter vlogen in brand. Op de weg Breda-Tilburg kwamen de 36-jarige caféhouder J. van Berkel en de 44-jarige kelner A. van Esch, beiden uit Tilburg, zaterdagochtend om het le ven nadat ze met hun wagen op een tegenliggende auto en vervolgens tegen een boom waren gebotst. In de tegen ligger zater de fabrikant M. Gooijaards uit Goirle en zijn dienstbode mejuf frouw C. vr#n der Vouw. Zij werden zo gewond dat zij in een ziekenhuis te Goirle moesten worden opgenomen. KAPELLEN De drie Spaanse ezeltjes, waarvan er een aan Prinses Irene zal worden aangeboden, zijn met hun begeleiders vijf studen ten onderweg naar een welverdien de rust. Ze zijn op uitnodiging van jhr. Jan van Vredenburch, de erevoorzitter van Het Nederlandse Trekpaard naar diens buiten Beukenhof in Kapellen bij Antwerpen onderweg om daar op adem te komen. Nadat de wandelende expe ditie woensdag de hertog van Baena, ambassadeur van Spanje in België op bezoek heeft gehad, wordt de reis naar de Nederlandse grens voortgezet. Zater dag omstreeks tien uur in de ochtend kan de kleine karavaan de grenspost bij Wernhout passeren. Daarna is Den Bosch het voorlopige einddoel, waar de ezeltjes te zien zullen zijn op de ten toonstelling van het Nederlandse Trek paard. ROTTERDAM j— In de Pannekoek- straat te Rotterdam is zaterdagnacht de achttienjarige behanger W. S. aan gehouden omdat hij zich op verdachte wijze in een winkelportiek ophield. Het vermoeden dat hij zich op geveltoeris- me toelegde werd versterkt door het op hem bevonden gereedschap en na der aan de tand gevoeld bekende hij Schuldig te zijn aan een reeks in klimmingen die de laatste weken door hem waren ondernomen in het centrum en in het westen van de stad. Zijn buit bedroeg nu eens wat pasmunt en dan weer enige tientjes of wat winkelwaren. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI Versterkin gen voor de legerafdelingen in de Indische staat Assam, in het Noordoostelijk grensgebied, stromen thans toe. Zoals be kend hebben Chinese strijd krachten van Tibet uit vorige week enkele malen de Indische grens in dit gebied geschonden. Nog altijd houden zij enkele grensposten bezet. Een Indische militair, lid van een grenspatrouille, verloor bij de ge vechten van de laatste dagen het leven, zo is eerst thans bekend ge worden. Onbevestigde berichten uit het onherbergzame grensgebied mel den zelfs nieuwe gevechten, nadat Chinese troepen verder op Indisch gebied infiltreerden. Over het lot van de 38 Indiërs die tijdens de gevechten in Chinese gevan genschap raakten, is niets naders be kend geworden. Zij maken deel uit van de Assam Rifles, een para-militai re organisatie in het Indische leger. Vooralsnog onthoudt Indië zich van militaire tegenacties op grote schaal. Het wil eerst proberen de moeilijk heden langs de grenzen met Tibet en Rood-China op vreedzame weg uit de wereld te helpen. Protest Zondag liepen in Calcutta ruim dui zend mensen te hoop voor het Chine se consulaat-generaal. Zij protesteer den op luide toon tegen de Chinese agressie. Er werden maatregelen hier tegen geëist. Intussen doen ook in Indië geruchten de ronde dat president Eisenhower in de nabije toekomst naar Indië zal ko men voor besprekingen met premier Nehroe. In Londen sprak een woord voerder van de president deze geruch ten tegen, ondanks hardnekkige be richten in Britse zondagsbladen die het tegendeel wisten te melden. Bekend is dat Eisenhower en pre mier Macmillan de Chinese grensschen- dingen op Indisch gebied hebben be sproken. Dinsdag zal de Amerikaanse president een onderhoud hebben met de Indische ambassadrice in Londen, mevrouw Pandit, een zuster van pre mier Nehroe. geworden en het lijden van mijn volk elke beschrijving tart". De Dalai Lama vraagt alle beschaaf de landen ter wereld „onze zaak der vrede en rechtvaardigheid te steunen." De boodschap van de Dalai Lama heeft de organisatie der Verenigde Na ties voor een raadsel geplaatst. Er is in New York namelijk in het geheel geen brief van de Dalai Lama ontvan gen en men weet ook niet wat hij van de volkerenorganisatie verwacht. DJAKARTA. (Rtr.) De chef van de Indonesische marinestaf, kapitein-ter zee Martadinata heeft meegedeeld, dat de Indonesische marine onderzeeboten zal krijgen. Hij weigerde echter te zeg gen, waar zij vandaan komen en wan neer zij zullen aankomen. Tibet Het K.N.M.I. berichtte gister avond om 23.15 uur: Ook het tragische lol van het Tibe- aanse volk is het afgelopen week- ■inde nog eens onder de aandacht vanl ie wereldopinie gebracht, door een dra matisch beroep van de Dalai Lama opl de Verenigde Naties. Een speciale af gezant van de Dalai Lama bracht zijn boodschap naar New Delhi. De god-koning van Tibet zegt dat hem geen andere mogelijkheid over is ge bleven dan een beroep te doen op de volkerenorganisatie, omdat „het beeld van Tibet, vele malen donkerder is Zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot zwakke wind tussen noord en noordoost. De zelfde tempera turen als giste ren of iets hogere. MIES JE: De vlag zal mooi wapperen. 1 sept.: Zon op 5.50 uur, zon onder 19.30; maan op 3.55. maan onder 18 28. Van onze weerkundige mede werker De laatste zomermaand krijg! geen warm slot. Het gebied van hoge druk ten westen van Schot land breidde zich gisteravond over de Noordzee en het zuiden van Noorwegen uit, zodat de aan voer van lucht uit het noorden in stand wordt gehouden. Alleen zal de wind nu iets oostelijker worden en daarbij zwakker wor den, zodat het weer aangena mer wordt, te meer omdat de buiigheid zal vermindeven en de opklaringen breder zullen worden. Dit weekeinde is er niet veel re gen gevallen in ons land. Alleen in het noordoosten heeft het nog flink gebuid, in Eelde is twaalf mm regen genoteerd in 36 uur tijds, elders was het minder. In het zuiden is op tal van plaat sen helemaal niets gevallen. Dc temperatuur kwam zaterdag ner gens hoger dan negentien graden. Zondag is hier en daar twintig graden genoteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1