MOEDER VAN EEN VOLK SLECHTS ZELDEN MOEDER VAN HAAR KIND ROKJES DALEN MET KLIMMEN D Houdt tl van houding Geelzucht ontstaat bij gebrekkige hygiëne ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Waar grootse levens tragisch zijn Probleem van Erigelse koningin is de zorg van vele vrouwen Geen tijd Gemis (doorRita, Beukimn) Prinses Margaret In oorlog en warmte DIEET RUST NOODZAKELIJK NIEUWTJES van de week Werkloosheid toegenomen Democratie Blikvanger Zaterdag 29 augustus 1959 IN vroeger eeuwen was het nagenoeg uitsluitend de vrouw op de troon, waarvan men als vanzelfsprekend aannam dat zij moe der werd en was en tegelijk nog een heel andere taak buiten het gezin uitoefende. Nu het geen uitzondering meer is dat een gehuwde vrouw, ook al heeft zij kinderen, een vooraanstaande functie gaat of blijft he kleden, plaatst een koningin die haar derde kindje verwacht de moeilijke dubbele taak van career-woman en moeder plotseling weer in het middelpunt van de belangstelling. N DE AFGELOPEN WEEK is er in Engeland en in vele Engels sprekende landen en wereldde len in verband met de aankondi- ging van dit blijde nieuws voor het Britse koninklijke gezin, veel ge schreven over de gehuwde vrouw met een functie die een baby verwacht of kinderen heeft en de invloed daarvan op haar loopbaan. Tussen de vele sentimentele verha len. die op die aankondiging in de boulevardbladen volgden, tussen de voorspellingen over haarkleur, kleur van de ogen, de sexe en de naam die de toekomstige baby zal dragen, de den die uiteenzettingen het sympa thiekst, het menselijkst aan. Zij werkten in Engeland bijvoor beeld in de hand, dat velen zich plot seling weer eens realiseerden, dat hun koningin niet alleen maar een symbool is, zich voor het heil van het Gemeenebest overal vertonend, maar ook een mens, een vrouw. De belangrijkste careerwoman van het land, die een zo drukke dagtaak heeft, dat zij zich maar af en toe eens kan veroorloven met haar twee schattige kinnderen, prins Charles en prinses Anne te spelen, al moet zij daar even sterk als iedere andere moeder naar verlangen. Men neemt meestal aan dat een kind als het zijn moeder dikwijls hele dagen niet ziet, veel lijdt onder dat gemis, ook al is het uitstekend ver zorgd. De moeder voelt echter als vol wassene wellicht nog sterker dat ge brek aan kontakt, of zij nu een ko ningin is of een werkende vrouw, die zich met wetenschappelijke onderzoe kingen bezighoudt of in het zakenle ven een rol speelt. Niets verandert het leven van een careerwoman zo ingrijpend als het verwachten van een baby. Blijft zij ook na de geboorte van haar kindje haar beroep aanhou den, wat steeds meer gebeurt, dan moet zij als moeder veel vreugde missen. Zij is het die maanden lang lichamelijk ge handicapt wordt als het kleintje zich aankondigt, zij die het ter wereld brengt. Anderen aan wie zij voor haar werkkring de ver zorging van haar baby voor het grootste deel of geheel moet overlaten, genieten echter van de eerste gestamelde woordjes, de eerste glimlach, de eerste wan deling buiten met de kinderwa gen, het eerste spel, de eerste dag in het kinderschooltje enzo voorts. Die vreugden in ruil voor het bezit van een kind vallen de caree '-woman als moeder slechts bij uitzondering te beurt, want zij kan niet altijd en wel licht zelfs zeer weinig bij haar kleintje zijn. In haar werkkring kan zij eigenlijk niet eens laten merken, dat zij tijdens het dicteren van brieven aan de secre taresse, het uitwerken van plannen, het ontvangen van zakenrelaties of wat ver der in haar functie zoal van haar wordt verlangd, aan die baby thuis denkt. Als zij haar werk niet voor haar kin-1 deren stelt, zegt men al gauw: Zie je' wel, het gaat niet zo'n getrouwde vrouw in een werkkring, hoe intelligent en be-1 kwaam zij ook mag zijn en ook al werkt zij harder dan haar mannelijke collega's. Van de andere kant moet zij echter ook weer de indruk wekken, dat zij zich liever in het vertellen van sprookjes, het nieuwste soort luiers of het klaarmaken van babygerechten zou verdiepen, wil zij niet voor een monster van een moe der worden gehouden. Het is opmerkelijk hoe de houding van haar mannelijke collega's tegen over haar meestal gaat veranderen, in de tijd dat zij haar baby verwacht of lichamelijk bij de verzorging daar- van nog zeer nauw betrokken is. Zij houdt eigenlijk plotseling weer op gewoon collega te zijn, waarvan men de capaciteiten, bewonderde zon der het verschil in sexe daarbij een rol te laten spelen. Men hoeft met haar als concurrente nu zij aanstaande moeder is veel min der rekening 4'* houden. te"/1- jante gaven zij ook ma? beschikken Zij wordt weer het vrouwtje, op de plaats waar zij hoort! Net als van ieder ander k:nd waren de eerste woorden van prins Charles en prinses Anne mum-mum" en papa Maar er was meteen ook al een derde naam bij en dat was Nan-nan. Die Nan- nan was de kinderverzorgster zuster Lightbody. Nan-nan zeiden het kleine prinsje en prinsesje al gauw meer dan mama en papa, want Nan-nan kleedde en baadde hen. gaf hun hun eerste speelgoed, leerde hen lopen en ging met hen wandelen in het park van Bucking ham Palace. Hun moeder, die dat zeker heel dik wijls liever had gedaan dan statiebe- zoeken afleggen, ministers ontvangen of schepen te water laten, had daarvoor geen tijd. Van een careerwoman die zonder dringende noodzaak als moeder een beroep blijft uitoefenen zou men nog I kunnen zeggen, dat zij zich vrijwillig 'van die vreugde berooft. Een koningin heeft echter geen keuze, zo'n dubbele taak is haar eenvoudig door haar afkomst op de schouders ge- jlegd. Nu er zoveel vrouwen hebben gestu deerd of zich op andere wijze voor een beroep hebben bekwaamd, is er echter voor menige careerwoman van een ab soluut vrije keuze nauwelijks sprake meer in dit opzicht. Door echte, diep ingewortelde belang stelling voor haar beroep en de be hoefte om haar capaciteiten als intelli gent en begaafd mens te blijven gebrui ken, kan een gehuwde vrouw met een functie zich eenvoudig verplicht of van uit haar persoonlijklieid genoodzaakt voelen, zo'n dubbele taak van moeder en werkende vrouw op zich te nemen. Als man kan men daar makkelijk luchtig over oordelen, want men kent die problemen eenvoudig niet. Komt er ooit een echtgenoot voor de keuze te staan ook maar iets van de voldoening die hij in zijn werk vindt te moeten op geven, omdat hem het geluk te beurt viel vade rte worden? Zo'n vergelijking was tot voor kort eenvoudig absurd in mannenogen. Daarom is het zo opmerkelijk dat ook mannen die aanhalen, nu er in ver band met de derde baby die koningin Elisabeth verwacht, plotseling zo veel over de gehuwde vrouw met een functie wordt geschreven. De baby, die het volgend jaar in fe bruari geboren zal worden, zal in de zelfde kamer van Buckingham Palace ter wereld komen, als het eerste kind van koningin Elisabeth; prins Charles, die nu tien jaar oud is. Vier dokters waren bij die bevalling en die vier zorgden ook voor haar, toen prinses Anne werd geboren. Als het derde kindje komt, zal een van hen daar nu echter niet meer bij zijn. Dat is dokter Sir William Gilliatt, die vorig jaar bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Zijn assistent Ha rold Peel zal hem vervangen. Twee ver pleegsters zullen reeds een week voor de geboorte, hun intrek nemen in Buckingham Palace. Het blijde nieuws dat Engeland nu be zig houdt, heeft de pennen ook weer in beweging gebracht over het onder werp prinses Margaret. Men vraagt zich af of het wel recht vaardig is de prinses die haar huwelijk met Peter Towsend opgaf uit plichts besef tegenover haar land, geen belang rijker taak toe te kennen dan af en toe schepen te water te laten, padvindsters toe te spreken, burgemeesters de hand te drukken en de kranten met foto's te verfraaien, genomen o- een of andere gent, aantrekkelijk en geestig, mogen wij haar als jonge vrouw dan veroor delen tot zulke min of meer nietszeg gende bezigheden, die voor haar zelf toch ook allesbehalve bevredigend moeten zijn, zo merkt hij op. party, hoe aardig die plaatjes ook zijn. Als zij de plicht voor de liefde stel de, kan die plicht voor haar dan niet wat aantrekkelijker, wat belangrijker worden gemaakt, zo merkt bijvoor beeld Peter Baker op in de Sunday Express. Prinses Margaret is intelli- In dit verband suggereert men op het ogenblik in verschillende Engelse kran ten de prinses een verantwoordelijke en representatieve taak in Afrika te geven, waar de behoeften aan nauwere banden met de monarchie zich zo duidelijk de monstreren. Ook een heel opmerkelijk geluid wan- Het sprookje, dat koningen en ko ningskinderen zo'n enorm prettig le ven hebben, is in deze eeuw terug gebracht tot de werkelijkheid, die minder afgunst wakker roept. Ko ningin Elizabeth van Engeland is slechts zelden de moeder van haar kinderen, omdat ze de moeder van een volk moet zijn. Prins Charles (boven) kent zijn gouvernante beter dan zijn moeder en zijn zusje, prinses Anne (beneden) gaat met haar ver zorgster winkelen, zoals andere meisjes met hun moeder etalages gaan bekijken en een ijsje gaan eten in een lunchroom. De afstand, die de kinderen van hun moeder scheidt, moge pijnlijk groot zijn, deze schei ding zal echter voor koningin Eliza beth groter schijnen, omdat zij in vrijheid een keuze heeft moeten ma ken, die voor een plichtsgetrouwe vrouw slechts één mogelijkheid had. neer men zich realiseert hoe kort het eigenlijk nog maar geleden is, dat men het toch zeker voor een jonge vrouw uit betere kringen niet meer als natuurlijk vond, als tijdvulling alleen maar wat onbelangrijke beuzelarijen omhanden te hebben. Nu aanvaardt men bet zelfs voor een prinses als vanzelfsprekend, dat zij er naar verlangt iets te doen te hebben wat van werkelijke betekenis is en dat past bij haar intelligentie en capaciteiten. Van mannen gaan de suggesties in die richting uit. wat duidelijk demon streert hoe bij de andere sexe het be grip is gegroeid voor de behoefte van de vrouw, haar mogelijkheden ook buiten het gezin en moederschap om I te ontwikkelen. Een vooruitgang, die na slechts goed een halve eeuw vrouwenemancipatie, (indien men dat al weer verouderde I woord nog wil gebruiken, wel de moei- 'te waard is eens gesignaleerd te wor- !den. Een ..career" dus voor een jonge prinses zonder gezin en eindelijk en kele ms melen ree' rust. 6 o door man en kinderen voor de belang rijkste rareenvomnn van het Brn' e rijk, die als koningin een baby ver wacht. NAPOLEON had al last van geelzucht, niet persoonlijk wel iswaar, maar in de vorm van epidemieën, die zijn legers teisterden. Ook in de beide wereldoorlogen kwam geelzucht veel voor. De verspreiding van de ziekte wordt dus duidelijk bevorderd door een slechte hygiëne, zoals dat in oorlogstijd het geval is. Hetzelfde geldt o.m. voor paratyphus en dysen- I terie. Het is dan ook geen toeval, dat de cijfers van deze drie ziekten in deze warme zomer een aanzienlijke stijging verto- 1 nen. Het aantal gevallen van geelzucht is nu al ruim drie 1 maal zo hoog als in 1958. DE BESMETTING met geelzucht loopt men meestal op door contact met een geelzuchtpatiënt. Waarschijnlijk ook wel door zwemmen in besmet water. Pas 20 tot 40 dagen na de infectie wordt de ziekte duidelijk. In die tussentijd voelt de patiënt zich niet prettig: hij heeft last van misselijkheid, voelt zich moe en klaagt soms over pijn in de spieren en de rug. Zelden weet zijn dokter hem in dit stadium reeds te vertellen wat er aan de hand is. De oplossing komt als het oogwit geel wordt en nog later de huid als teken dat, zoals de volksmond zegt, ,,de gal door het bloed is geslagen". Inderdaad vindt men in bloed en uri ne de galkleurstoffen, die de zieke le ver niet kan vasthouden, want geelzucht is in wezen een ontsteking van de lever. Als men nu weet, dat alle door het lichaam opgenomen voedingstoffen door de lever verwerkt moeten wor den, is het begrijpelijk, dat het dieet bij iedere leveraandoening van veel belang is. In het algemeen kan men zeggen, dat vetten schadelijk, koolhydraten en eiwit ten daarentegen goed zijn voor de zieke lever. Eieren worden in het begin door gaans niet toegestaan, omdat zij naast eiwit ook een aanzienlijke hoeveelheid vet bevatten. Nog belangrijker dan het dieet is wel licht de bedrust. die goed en lang ge noeg moet worden gehouden, omdat zich uit de geelzucht anders een chronische leverkwaal kan ontwikkelen. Bij goede behandeling is dit risico echter niet groot en herstellen d'e meeste patiënten volkomen. Er is nog een tweede vorm van geel zucht, die zich bijna in niets onder scheidt van de eerste. Dat is de z.g. spuitgeelzucht. De merkwaardige naam geeft aan, dat deze geelzucht wordt overgebracht door de injectiespuit. Iemand, die geelzucht heeft gehad, houdt, ook al is hij geheel genezen, soms nog jarenlang de smetstof in zijn bloed. Daar heeft niemand last van mits hij niet op een kwade dag om een of andere reden een injectie krijgt. Daarbij komt namelijk altijd iets van zijn bloed in de naald terecht. Wordt deze naald nu niet voldoende gesterili seerd en dan opnieuw gebruikt voor een andere patiënt, dan kan deze worden besmet met het geelzuchtvirus. Het duurt echter 13 maanden voor dat de ziekte uitbreekt, dus nog langer dan bij de gewone geelzucht. Men is hier dan ook pas achter gekomen toen bij bepaalde bloedtransfusies abnormaal veel behandelde patiënten geelzucht kre gen. Het bleek toen, dat onder de bloed gevers er een was, die vroeger geel zucht had gehad. Tegenwoordig worden zulke donors van het geven van bloed uitgesloten. Spuiten en naalden moeten steeds zorgvuldig gesteriliseerd worden. Dit leidt bij die massa-entingen, zoals die tegen polio tot omslachtige en kost bare voorzieningen: Voor iedere prik een aparte spuit! Maar dat moet men er voor over heb ben om de spuitgeelzucht met zekerheid te kunnen voorkomen. Een zacht kussentje om het hoofd op neer te vlyen wanneer men thuis naar de televisie kijkt, wanneer men een lange treinreis maakt of aan het strand ligt, ontdekten wij deze week. Dat kussentje neemt in een handtas minder plaats in dan een portemonnaie, is in verschillende vrolyke kleuren ver- kryghaar en wordt voor het gebruik met de mond opgeblazen. Het geheel is verpakt in een plastic zakje dat in de zelfde kleur als het kussen is uitge voerd. Handig voor in de keuken is een klein metalen klemmetje, waarmede men snel en met weinig moeite wild kan plukken. Oorspronkelijk was dat roestvrije metalen apparaatje bedoeld als aardbei enontkroner. Het blijkt ech ter ook heel goed voor het plukken van gevogelte geschikt. Het klemmetje wordt tussen duini en wysvinger vast gehouden, waarby men de duim in een ring schuift. Met een snelle beweging wordt de kroon van een aardbei of een plukje veertjes tussen het metaal ge klemd en verwyderd. Voor kampeerders ontdekten wy nog een pannenset, waarvan de deksels ook dienst kunnen doen als braadpan nen. Die nieuwe deksels zyn voorzien van een grill-bodem, zodat wat men op die manier in het kamp bakt of braadt niet kan aanbranden. De pannen zijn van aluminium vervaardigd, bezitten af geronde randen en kunnen via bij de set behorende stapelringen, tijdens het koken op elkaar worden geplaatst. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze nieuwtjes te vinden zyn. Het rokken-vraagstuk ten voeten uit: Drie centimeter over de knie bij Heimvijf centimeter bij Car din, zeven centimeter bij Balmain en bo ven de knie bij Dior. ST. PHILIPSLAND. Nu het rooien i van de zilveruien ten einde is is de werk loosheid sterk toegenomen. Ook de voor uitzichten voor de mensen om weer aan de slag te komen zijn zeer ongunstig. Bovendien zijn bij het rooien van aard appelen haast geen werkkrachten meer nodig. Schoolhoofd jubileert ZOUTELANDE. De heer H. J. Schoen- maker, hoofd, van de School met de Bij bel, hoopt op maandag 31 augustus in ee samenkomst met ouders en leden zijn 25 jarig jubileum te vieren. Volgens de Japanse schrijfste, Michiko Sinukai, die dikwijl voor de radio in haar land spreekt, heeft de Oosterse vrouw de laatste jaren teveel vrijheid gekregen of genomen. In een ge zin dat. ik goed ken, vertelt dezt schrijfster, zijn de zeven doch ters de baas in huis. Wanneet hun vader hen iets opdraag waarmee zij het niet eens zijn weigeren deze meisjes eenvoudig te gehoorzamen. Hun ongehoorzaamheid moti veren die zeven Japanse jonge dochters als volgt: We leven in een democratisch land. wij zijn in de meerderheid, dus hebben wij het voor het zeggen. „Waarom mogen mijn knieën niet worden gezien?", vraagt Noëlle Adam zich terecht af. En zij laat ze dan ook zien! MAG de knie wel of niet ge zien worden is de vraag die velen bezig houdt, nu men over de roklengte zo uiteenlopende opvattingen blijkt te hebben. Het is grappig dat over de ge hele wereld de verslaggeefsters die met de heel korte rokken van Yves Saint Laurent het eerst wer den geconfronteerd, daarover naar hun leeftijd enthousiast of fel afkeurend schreven. De knie is een bot en een bot laat men niet zien schreven de ouderen, die tijdens het tonen van al die korte rok ken in het huis Dior, tersluiks even hun knieën tevoorschijn schoven, maar die dan gauw weer bedekten, geschrok ken van de benige aanblik in de spie gels tegenover hen. De jongeren die de persshow bij woonden trokken echter met een glim lach hun toch al vrij korte rokken nog hoger op en toonden koket de zachte knierondingen, die dan tevoorschijn kwamen. Waarom eigenlijk niet, was duidelijk op hun gezicht te lezen. Waarom nu wij toch al korte rokken dragen nog niet even dat net iets minder in leng te, waardoor de knie nu eens ronduit de blikvanger wordt? Het enige wat door die jongeren, uit welk land dan ook afkomstig, in de overigens slecht ontvangen collectie van Dior werd geprezen, was dan ook die kortere -ok Zoals reeds tijdens die persshow blijven de meningen over de vraag of de knie we] of niet gezien mag worden verdeeld. Van het voor of tegen kan men doorgaans de leeftijd afleiden. Wie in het bezit is van mooie, gevulde knieën, is er vierkant voor zo'n korte rok te gaan dragen. Men had Dior niet eens nodig om daarvoor ambitie te krijgen, want de rokken stegen toch al de laatste maan den, vooral bij de jeugd. Ook in ons land toonden de teenagers frank en vrij hun knieën onder fleu rige jurken deze zomer. Zij gingen zelfs schoentjes met hoge hakjes dra gen, om dat nog beter te doen uitko men. Mag de knie gezien worden is nu dus de vraag. Wij zijn het met het ja van de jon geren eens, mits de vorm van dat ho gere deel van het been de moeite waard is om te tonen en men zich bovendien in houding en beweging naar die kor tere rok weet te gedragen. Zo'n korte rok kan heel pittig en jeugdig staan als men er de benen en het figuur voor heeft, is dat niet het geval dan zijn er vele andere oplossin gen mogelijk. Min of meer naar de leeftijd van hun klantenkring hebben de couturiers ditmaal immers zeer uiteenlopende roklengten uitgebracht ter keuze. Dat alle knieën botten zijn vinden we echter een botte bewering, al heelt wijlen Dior dat destijds dan vastge steld. Wie zich de twintiger jaren nog herinneren, weten wel beter. In Italië waar de korte rok deze zomer ai over al is ingeburgerd, bewees het uitzicht op mooi gevormde knietjes op de mon daine terrasjes aan de Via Veneto ons het tegendeel eveneens herhaaldelijk. Een kortere rok dus als daardoor een mooie, mollige knie tevoorschijn gaat komen en beter wat meer textiel wanneer op die plaats iets te verber gen valt. Het Westduitse vakverbond van mijnwerkers heeft alle 450.000 aange sloten mijnwerkers opgeroepen deel te nemer aan vergaderingen en demon straties die bedoeld zijn als protest te gen de moeilijkheden in de Duitse mijn industrie. Een goede houding en een goe de manier van lopen zijn heel be langrijk om een elegante indruk te maken. Dat wordt juist in ons land nog al te dikwijls over het hoofd ge zien. Zo'n goede houding en een sierlijke manier van zich voort bewegen, krijgt men echter niet cadeau. Hier zijn enkele oefenin gen die beweging en houding kunnen verbeteren. 9 Leg een dik telefoonboek op uw hoofd en loop daarmede over een rechte lijn op de grond. Wie dagelijks enige malen die oefening doet, bevordert daar door een mooie houding van hoofd, hals en schouders. Vindt u dat u bij het lopen de heupen teveel beweegt, controleer dat dan eens met behulp van een stok. Houdt met gestrekte armen een stok achter de rug. Probeer zo over een rechte lijn te lopen. De stok zal verhinderen dat u met de heupen wiegt en corrigeert eveneens de houding van de schouders. Om te leren het bovenlichaam rechtop te houden is het nuttig elke dag enige oefeningen in het lopen te doen terwijl er een band vrij strak om de bovenbenen is gebonden. U leert dan vanzelf kleinere passen te maken - u moet, wilt u het evenwicht niet vei '®A-, het bovenlichaam wel de juiste, gestrekte houding geven,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7