„Armelui's raket" met lichte wrevel bezien en bepraat „zaninefaten" zaten zonder veel bekijks op het ij MACMILLAN ZOEKT NAAR ACTIE VOOR KOMENDE BRITSE VERKIEZING Lichte kost laat leven Reuzepassagiersschepen zijn nog niet gebouwd VEEL RIMPELS Tramkaartjes uit remise verdwenen In Engeland weer schepen opgelegd Kalme tweede Dam-tot-Dam-dag Delfts meisje is weer spoorloos EISENHOWER BEMOEDIGT BERLIJNERS Taxi-examen vele vrouwen te zwaar Zaterdag 29 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Eisenhower: Filmcroquetpolitiek SPOED NAAR MOSKOU Belgische deserteurs bij Vaals gepakt Amsterdamse politie in effectieve strijd tegen jeugdbenden DE GAULLE Ruimtevaartcongres te Londen „LICHTGEWICHT" GROTERE PLANNEN Baby in wieg gestikt MUZIKALE PRESTATIE Dagrecord: 9.21 min. door Baarnse oogarts DAAN GELD BLIJFT GROOTSTE MOEILIJKHEID GIJSBRECHT NAATJE PLICHT AANTREKKELIJK BAGATEL DE MENS Eisen Vasthoudend Einde zomershow televisie") Halve wereld heeft GEEN RADIO Van onze correspondent LONDEN. Vanmorgen zal president Eisenhower, na alle op het Schotse kasteel Balmoral ondervonden koninklijke hartelijkheid terugvliegen naar het Engelse vliegveld Benson bij Oxford, waar Macmillan hem zal afhalen om samen het weekeinde door te bren gen op zijn officieel buitenverblijf Chequers. Toen premier Macmillan de journalis ten daar gistermiddag ontving en rond leidde zei hij joviaal: „Wij hopen dan samen weer wat werk te verzetten maar niet te veel. Chequers is een heer lijk oord om te werken, maar ook om te rusten, met een spelletje croquet op het gras bijv. Iedereen kan dat spelen. En misschien wat naar een film kijken. De president houdt van Westerns, well ik heb hier klaarliggen wat U een middel eeuwse Western zou kunnen noemen! Richard III met Sir Laurence Olivier. Laat U echter niet verleiden te denken, dat dit weekeinde voor Mac en Ike een dolce far niente zal zijn. Daarvoor zijn er nog te veel rimpels glad te strijken in het laken op Navo's tafel. Macmillan is het met Eisenhower eens, dat diens treffen met Kroesjtsjef niet geschikt is voor werkelijke onderhande lingen. Maar met het oog op de eigen binnenlandse politieke toestand is hij nu veel meer gebrand op een spoedige topconferentie dan Ike, die misschien meer garanties over het eventuele sue ces daarvan wenst. Het is deze komende topconferentie waarover dit weekeinde op Chequers het meest te doen zal zijn. De 22ste en 29ste oktober lijken nog steeds de waarschijn lijkste data voor de Britse algemene verkiezingen al zou Macmillan ok tot het vroege voorjaar kunnen wachten. Dit alles neemt echter niet weg dat er ook volgens Macmillan een vrij be< hoorlijke basis voor een top zal moeten bestaan. De ministers van buitenlandse zaken slaagden er in Genève niet in, deze te scheppen. Een tweede soortge lijke conferentie na Kroesjtsjefs reis, maar vóór die van Eisenhower, behoort daarom niet tot de onmogelijkheden. Volgens het jongste publieke opinie onderzoek liggen de conservatieven nu acht procent op de Labouroppositie voor. Het aantal politiek nog in de grondverf staande leden van het Britse kiezerskorps is echter nog zo groot, dat het deze kloof zou kunnen vullen. Met stille trom zijn gisteren twee voormannen van Labour naar Rusland vertrokken. De pers besteedde er wei nig aandacht aan omdat de vorstelijke ontvangst van Eisenhower zo veel plaats innam. Gaitskell en Bevan reizen eerst naar Moskou en zullen dan te Jalta door Kroesjtsjef worden ontvangen. Vlak voor hun vertrek hebben zij even met de Amerikaanse minister Herter Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in naai de diefstal van een aantal pakketten tramkaartjes, bij elkaar tot een waar de van 12.500 gulden, die enige dagen geleden in een van de Amsterdamse remises werd gepleegd. De kaartjes behoorden tot een par tij, die een afrekenchef in de remise voor het aanvullen van z£«i voorraad van het hoofdkantoor had ontvangen. Op de dag van aankomst deed de chef dienst als conducteur. Toen hij drie dagen geleden zijn plaats achter zijn bureau in de remise weer innam, kwam de diefstal aan het licht. Het is de dief wel bijzonder gemak kelijk gemaakt. Binnen ieders bereik hangt in de remise een sleutel, die op alle aanwezige kaartentrommels past. Dergelijke trommels bevatten soms partijen plaatsbewijzen tot een waarde van 30.000 gulden. De dader zal overigens weinig ple zier aan de diefstal beleven. Enkele eenvoudige maatregelen zullen het onmogelijk maken, dat hij de genum merde kaartjes gebruikt zonder on middellijk in de val te lopen. MAASTRICHT. In de buurt van Vaals heeft de politie van Aken, ge holpen door speurhonden, twee Belgi sche militairen in de bossen gevonden en gearresteerd. Het waren deserteurs. Na hun desertie waren de twee Bel gen naar Aken gereden. Daar hadden zij een Amerikaanse legerauto gesto len, waarmee zij in de richting Eupen- Malmédy vertrokken. Bij de grensplaats Köpchen knup pelden zij in koelen bloede een doua nebeambte neer Zij stalen zijn revol ver en gingen de grens over. De douanier, hoewel zwaar gewond, slaagde erin de politie te bellen, die onmiddellijk achter het gevaarlijke duo aanging Op een stil weggedeelte hadden de Belgen de legerauto ach tergelaten. Daar in de buurt werden zij door speurhonden gevonden. De twee mannen, die nog meer op hun kerfstok zouden hebben, zijn overge bracht naar België Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De jeugdbenden hebben gisteravond in Amsterdam weinig kans gehad om zich te laten gelden. De politie had een bijzonder effectief controlesysteem in de binnen stad ontwikkeld: Alles wat maar een beetje het uiterlijk van een jeugdige herrieschopper had, werd zonder par don de duisternis van de grachten ingejaagd. Hier en daar kwam het tot kleine schermutselingen. Bij een poffertjes kraam op de Weteringschans, waar zich de „Leidsepleinjeugd" pleegt op te houden nu een stamcafé bij de Stadsschouwburg wordt verbouwd, moest de politie enkele charges uit voeren. Verscheidene „nozems" liepen daarbij gevoelige klappen op. kunnen praten, tussen diens besprekin gen met minister Lloyd door. Deze besprekingen golden de voorbe reidingen voor de gedachtenwisselingen op Chequers, maar ook de verscherpte toestand in Laos, waarover de Russi sche ambassadeur Malik juist een drin gend onderhoud heeft gehad met Lloyds onderminister, de markies van Lands- down. De Gauile zal bij de besprekingen van dit weekeinde een belangrijke factor worden. Maar misschien niet zo belang rijk als de afgelopen dagen hier en daar is voorgesteld. Adenauers aandrang op het gebruik van een zachte hand, uit angst voor een barst in de nieuwe as Bonn-Parijs was misschien gedeeltelijk overbodig. Hoe onhebbelijk De Gauile zich in veler ogen heeft gedragen ten opzichte van de Navo, Macmillan zal Eisenhower er waarschijnlijk van pro beren te overtuigen, dat De Gauile zo veel mogelijk steun moet krijgen, om dat een krachtig Frankrijk onontbeerlijk is in het westelijke bondgenotoschap. LONDEN (Reuter) Op 1 augustus jL lagen in Engelse havens 247 schepen opgelegd met een bruto tonnage van 1.437.824. Een maand eerder waren dit er 241 met 1.395.293 bruto registerton. Van de op 1 augustus opgelegde sche pen hebben 180 met een bruto tonnage van 1.004.432 onder Engelse vlag geva ren, vergeleken met 177 (968.317 ton) een maand eerder. programma's In het kort) Van een onzer redacteuren LONDEN. De eerste Britse kunst maan is er, zij het voorlopig op ver kleinde schaal. De deelnemers aan het ruimtevaartsymposium van het Britse Gemenebest hebben het model, ver vaardigd van wit plastic, vrijdag te zien gekregen. Wat belangrijker was, zij kregen te horen dat met het thans beschikbare Engelse rakettenmateriaal deze kunstmaan op vrij korte termijn in een baan om de aarde kan worden gebracht indien de Engelse regering de nodig» miljoenen wil fourneren. Aan dit financiële kwestie, die sedert de aanvang als een groot vraagteken boven het symposium hangt, werd ook gisteren weer veel aandacht geschonken. Twee van de acht voordrachten waren er zelfs geheel aan gewijd. Zonneklaar bleek uit de boeiende uit eenzetting over het nieuwe Engelse kunstmaanplan, dat men het in Engelse industriële kringen slecht kan zetten dat Engeland zich tevreden moet stellen met een lichtgewicht-kunstmaan, die te zijner tijd door een Amerikaanse lan- ceerraket van het type Scout in een baan om de aarde moet worden ge bracht. Dat de Scout in Amerika de bij naam „armelui's raket" heeft gekregen zal op die wrevel zeker ook mede van invloed zijn geweest. De Amerikaanse Scout, zo deelde G. K. C. Pardoe van de rakettenfabriek De Havilland in zijn krachtige pleidooi voor een Engels kunstmaanproject mee, zal een Engels kunstmaantje van nog geen vijftig kilo lanceren. Daar staat tegenover dat het nieuwe Engelse plan voorziet in de lancering van een kunst maan van tenminste 450 kilo. Het plan biedt ook nog de mogelijk- Eigen nieuwsdienst HULST. Het zeven maanden oude dochtertje van het echtpaar Taalman te Hulst is gisteravond in haar wiegje gestikt. Het had bij het spelen een elastiekje, waarmee een rammelaar aaii de wieg was vast gemaakt, om de hals gekregen. Toen de moeder, kort nadat zij de baby had gevoed, even in de wieg keek, zag zij, dat haar kindje dood was. HULST. Bij het Rotterdams Kamer orkest o.l.v. de dirigent Piet Ketting, be hoorde de musicus Jo Ivens tot de vier beste van de dirigentencursus 1959. Hij kreeg een getuigschrift en werd onderscheiden om z'n grote muzikaliteit en om z'n enorme theoretische kennis. Deze prestatie zal worden beloond met een gastdirectie van het Rotterdams Kamerorkest op 30 september a.s. in de grote Stadsschouwburg van Rotter dam. Vorig jaar werd de heer Ivens derde, maar toen werden alleen de twee beste aangewezen voor een gastdirectie. Eigen nieuwsdienst DELFT. Sinds 16 augustus is de zestien jarige Elisabeth Steil ger uit Delft, wonend in de Van Bossestraat nummer 44 zoek. Zij is die zondagochtend 's morgens half elf zon der verder iets te zeg gen van huis gegaan en sindsdien spoorloos. Het is al de tweede keer dat Betty zoek is. De politie vermoedt, dat het kind zich niet in de buurt van Delft schuilhoudt. Er wordt voorlopig niet aan een ongeluk gedacht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Dam-Dam- race tussen Amsterdam en Zaandam heeft gisteren behalve enkele ver bazingwekkend snelle tijden weinig spectaculaire zaken opgeleverd. De Nederlandse spoorwegen waren samen met Van Gend Loos weer verreweg de snelste van de dag. Een beambte stoof met een enorm pak onder de arm in bestelauto's en extra- trein in acht minuten en 28 seconden van de hoofdstad naar de Zaanstreek In het pak zat een grote mol, die aan het Zaanse gemeentebestuur werd overhandigd ter assistentie bij het graven van een tunnel onder het Noordzeekanaal. De N.S. deden, even als de dag tevoren, buiten mede dinging mee. Zo boekte de Baarnse oogarts H. H. A. Hotte het dagrecord met een tijd van negen minuten en 21 seconden. Hij maakte gebruik van motoren en een extra-trein. Bij het stationnetje aan de Hembrug stapte hij uit en liet zich langs de speciaal geconstrueerde kabelbaan naar de rijweg vallen. De Amsterdamse firma Van Wees boekte een tijd van negen minuten 39 seconden, op de voet gevolgd door de Overveense heer I. W. Bootz, die 9.40 minuten maakte. Het drietal leiders werd op minuten-afstand gevolgd door een groot aantal anderen, die zich met speedboaten, racefietsen, auto's en wat niet al op het snelheidsrecord hadden gestort. Daan de Groot, die fietste en treinde, legde de afstand Zaandam Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Alhoewel het voor contract dezer dagen getekend is, blijken er nog ernstige financierings moeilijkheden te bestaan ten aanzien van de bouw van de twee passagier- schepen van 90.000 brt., die de Ame rikaanse hoteikoning H. B. Cantor bij de Deutsche Werft in Hamburg wil laten bouwen. In totaal kosten beide schepen 192 miljoen dollar: 160 miljoen voor de bouw alleen reeds en de rest aan rente en bedrijfs kosten tot het moment, dat de eerste opbrengsten geïncasseerd kunnen woeden. De heer Cantor, die inmiddels weer teruggekeerd is in New York. blijkt be reid twintig miljoen dollar in het project te steken. De fabrikant van de scheeps machines is genegen twintig procent van de bouwsom als een krediet op langere termijn ter beschikking te stellen. Het blijkt voorts, dat de legering van een niet met name genoemd Europees land, dat geïnteresseerd is bij het aan lopen van zijn havens door deze schepen, ook een twintig procent van de bouwsom op tafel wil leggen. Het vermoeden be staat, dat het hier gaat om België, omdat dit iand reeds een paar maal heeft doen blijken, dat Zeebruege als eindhaven zou moeten worden gekozen en dus niet Hamburg. Offirippl r, jpf Tegen andersluidende berichten in is noch de stad Hamburg, noch de Bonds regering officieel bij dit project betrok ken. Zelfs heeft Bonn op dit moment nog geen enkele garantie toegezegd. Vermoed i wordt, dat hierover eerst gesproken zal Amsterdam in tien minuten en achttien seconden af. Met de show-klasse was het gisteren niet zo uitbundig gesteld als op de eer ste dag van de race. Er kwamen wat namaak-kaninefaten (om het leuk te maken Zaninefaten genoemd) op een vlot over het IJ gedobberd. Vrijwel niemand echter had oog voor hen. Gijs- brecht van Aemstel, die eergisteren met een sprong het' vege lijf vanachter twee op hol geslagen paarden moest redden, trok gisteren Zaanwaarts op een brou- werskar inplaats van op een slee. De tocht verliep zonder incidenten. Vandaag loopt de race ten einde. De bijna voorhistorische „Naatje", die enige decennia geleden door de elektrische worden als minister Erhard uit Turkije zal zijn teruggekeerd. Maar als er gebouwd wordt, zal het op de Deutsche Werft zijn, aldus uitte zich optimistisch de directeur dr. William Scholz. Men is daarom in grote spanning of ten slotte voldoende geld en de nodige garanties verkregen zullen kunnen worden. De bouwplannen zelf zijn reeds uitge werkt, zelfs de namen zijn al bekend: Peace en Goodwill. De drijvende hotels zullen 2750 hutten tellen en onderkomens voor 1350 man scheepspersoneel. Vijftig dollar Airconditioning, televisie, een ijsbaan en bioscopen behoren tot de attracties voor het publiek. In twintig procent van de hutten zal men voor vijftig dollar de slechts vier dagen durende overtocht kunnen maken. De andere hutten kosten tot 125 dollar. Behalve Cantor is er ook nog de Ame- j rikaanse bankier Edgar Detwiler met zijn plan voor twee schepen van 108.000 brt. ten behoeve van het Noordatlantisch verkeer. Er zouden hierover onderhande lingen in Londen gaande zijn met Ver- olme. Deze schepen zullen een achtdui zend passagiers moeten herbergen voor een passageprijs van DM 230 tot DM 370 zonder maaltijden. Onze scheepvaartredacteur tekent hier bij aan: Geruime tijd geleden al zei de heer Verolme hetzelfde als nu de heer Scholz beweert met Cantors plan: Als de schepen van Detwiler gebouwd wor den. doen wij het. Gisteren zei ons de heer Verolme: -- We doen het beste er zo weinig mogelijk over te zeggen. Dat is het beste om de Nederlandse zaak te behartigen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De vereniging Santé de la France is in het strijdperk getreden tegen de vaak al te cop;euze maaltijden, om spoeld door alcoholica, die in de Franse restaurants worden geser- veei -I aan gemotoriseerde wegge bruikers. De- zijn helaas dikwijls de oorzaak van verkeersongeluk ken. Op aanraden van deze vereni ging zijn tweeduizend langs de Franse wegen gelegen restau rants er toe overgegaan aan auto mobilisten en motorrijders dé jeuners-sport" te serveren: lichte, voedzame middagmaaltijden, sa mengesteld aan de hand van door bekende diëtisten verstrekte richt lijnen. Ook de vierduizend relais-rou- tiers serveren deze maaltijden. Restaurants, waar een dergelijke ..automobilistenlunch" kan wor den genuttigd zijn herkenbaar aan het schildje naast de ingang dat de inscriptie déjeuner-sport" draagt. De lunches worden geser veerd tussen 11.30 en 15.00 uur. Alcoholische dranken behoren niet tot de „vaste" onderdelen van de nieuwe maaltijden. Iets anders is, dat iemand die er om vraagt wel alcoholica kan krijgen. De oogarts H. H. A. Hotte uit Baarn is tot nu toe de snelste deelnemer aan de DamDam-race. Hij startte gister middag op de Dam in Amsterdam. Op het moment, dat de verkeersagent het stopbord liet verspringen rende de arts naar een gereedstaande motor, die hem even later bij het Centraal Sta tion afleverde. Met de trein ging het naar het station Hembrug, waar weer een motor stond, die hem naar de Dam in Zaandam bracht. De tyd van de vliegende oogarts was negen minuten en 21 seconden. tram van de Dam werd verdreven, zal in de persoon van Conny Stuart weer van stal worden gehaald. De Amster damse tram zal haar een ere-escorte geven: „om het goed te maken" en ver der zullen een paar kamelen van de partij zijn. Vijftig kano's met Batavieren zullen demonstreren, hoe aftands de ver binding tussen Amsterdam en Zaanstreek eigenlijk is. Zij worden aangevoerd dooi» de Noord-Amsterdamse industrieel T. C de Groot die zijn gebaarde rakkers zelfs in de Amsterdamse grachten wilde laten varen. De politie heeft dat verboden, maar de industrieel zal proberen er wat op te vinden. BERLIJN (Reuter). President Eisenhower heeft de bevolking van West-Berlijn een belangrijk steuntje in de rug gegeven door middel van een brief, die hij hun burgemeester, Willy Brandt, vrijdag stuurde. De president spreekt in deze brief de hoop uit, dat het in de loop van de besprekingen, die de komende maan den gehouden worden, mogelijk zal zijn een einde te maken aan de hui dige periode van spanning rond Ber lijn. Het is volgens Eisenhower vooral nodig geduld en verbeeldingskracht te hebben. Hij maakte nogmaals duidelijk, dat het Westen vastbesloten is het grond gebied van West-Berlijn tegen elke schending te vrijwaren en voorwaar den te scheppen die uiteindelijk zullen leiden tot heréniging van het Duitse volk. lieid van een dubbel zo zware kunst maan. Voor de uitvoering ervan zijn twee grote Engelse raketten beschikbaar, de Blue Streak (lange afstand) en de Black Knight (middenafstand), waarmee men in Australië al geruime tijd met goed gevolg proeven neemt. Engeland, of het Britse Gemenebest, heeft er volgens Pardoe geen behoefte aan met de ruimtevaartreuzen Amerika en Rusland te wedijveren en kan zich zo'n wedijver financieel ook niet veroor loven. Maar het is de plicht van elk land dat zijn politieke onafhankelijkheid wenst te handhaven, dat het in technisch en wetenschappelijk opzicht bij blijft. Die overweging heeft in de eerste plaats een militaire achtergrond, maar zeker niet minder een commerciële en weten schappelijke. Wanneer Engeland gaat meedoen, kan het zich rustig beperken tot dat deel van de wereldruimte dat de maan omcirkelt en het grensgebied daarvan. De afstand doet er heus niet zoveel toe. Het Ge menebest heeft de hersens, de lanceer- installaties, en de industriële capaciteit. Ook voor de landen op het vasteland van Europa kan volgens Pardoe het Engelse plan aantrekkelijk zijn, vooral voor die landen die nooit zelf een kunst maan zullen kunnen lanceren. Andere sprekers behandelden de fi- nancieel-economische kant van het Engelse streven, daadwerkelijk het tijd perk van de ruimtevaart binnen te gaan. Over de sommen die nodig zijn liepen de meningen uiteen, maar allen waren het erover eens dat de 200.000 pond (ruim twee miljoen gulden) die de Engel se regering tot dusverre beschikbaar heeft gesteld een bagatel is. Ook de rol die de mens, als ruimte vaarder, te spelen zal krijgen, kwam aan de orde. Die rol zal voorlopig zeer klein moeten zijn. Rekenmachines zullen al het navigatiewerk voor hem doen, al thans zolang er voor hem niet meer reisruimte is dan een kleine capsule. Maar dit is, tenminste voor Engeland en de andere landen van het Gemene best, nog verre toekomstmuziek. In Hamburg 40 cliauffeuses Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De vrouwelijke taxi chauffeurs weten in Hamburg hun man netje te staan. Van de negentienhonderd taxi's worden er een veertig door vrou wen bestuurd, onderhouden en geëxploi teerd. Zij vatten hun taak als kostwin ner degelijk op; sommigen zijn ge trouwd met een collega, die 's nachts hun taak overneemt, om aldus hun be zit zo rendabel mogelijk te maken. Maar erg eenvoudig is het niet om aan het stuur als taxichauffeur in Ham burg plaats te nemen. De autoriteiten hier stellen hun eisen. Niet alleen dient de man of vrouw 21 jaar te zijn geweest en ten minste reeds twee jaar in het bezit van een rijbewijs te zijn, maar ook een veertig tal schriftelijke vragen moet foutloos beantwoord worden. AUe adressen van theaters en bioscopen, en die zijn er veel, ziekenhuizen, consulaten e.d. moe ten bekend zijn, zo goed als de onder ling kortste verbindingen in deze stad met zijn vele éénrichtingsverkeersstra- ten, wegverleggingen vanwege de uit breiding van de ondergrondse en be ruchte verkeersknooppunten. Op het mondelinge examen komt het gedrag tegenover de passagiers ter spra ke en ten slotte volgt er een uitermate zware praktijktest. De examinatoren constateren, dat er meer vrouwelijke dan mannelijke kandidaten sneuvelen, maar de vrouwen zijn vasthoudender en komen dikwijls tot viermaal op het exa men terug. ZONDAG 30 AGUSTUS RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: 8.00 Nws en postduivenber, 8.18 Gevar progr 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d jeugd IKOR: 10.30 Herv kerkd 11.30 Vragenbeantw VPRO: 11.45 Ber uit de kerken middag AVRO: 12.00 Gram 12.30 Sportspiegd 12.35 Gram 13.00 Nws en S.O.S.-ber 13.07 Meded of gram 13.10 Gevar progr v d sold 14.00 Boekbespr 14.20 Radio Filh ork 15.10 Jeugdfestival Velp 1959 caus 15.25 Ra dio Filh ork 16.00 Lichte muz 16.30 Sport- revue VPRO; 17.00 Wat weet u ervan, klankb over Suriname en Nederl. Antillen 17.15 Nederland sinds 1945, caus VARA: 17.30 V d jeugd 17.50 Nws., sportuisl en sportjourn avond 18.30 Lichte muz; 19.00 Reisbeschrijving met muz 19.30 Cabaret AVRO: 20.00 Nws 20.05 Lichte muz 20.30 Don Juan de Bedrieger, hoorsp 21.15 Promenade-ork 21.50 Act 22.05 Gevar muz 22.30 Gram 23.00 Nws 23.15 Lichte muz 23.45—24.00 Gram HILVERSUM II 298 m ochtend NCRV: 8.00 Nws en weeroverz 8.15 Gram IKOR: 8.30 Goede morgen KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 11.30 Klassieke muz middag 12.15 Apologie 12.35 Graml2.55 Idem 13.05 De hand aan de ploeg, caus 13.10 Gram 14.00 Idem 14.20 Instrumentaal kwint. 14.45 Sopraan en piano 15.15 Gram 16.00 Sport 16.30 Vespers CONVENT VAN KERKEN: j 17.00 Gereform kerkd avond NCRV: 18.30 Verz progr 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Gewijde muz 19.30 Het Evnagelie van Johannes, caus KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram 20.40 La vide breve, ope ra 21.10 Gram 21.30 Amor verhandelt Pep pels, hoorsp (deel 2) 22.15 Gram 22.45 Avondgebed en lit kal 23.00 Nws23.1524.00 Gram VLISSINGEN. Als slot van de zo- mersihow zal vanavond een vuurwerk worden afgestoken nabij de Noliedijk om kwart voor elf. Voorts staat voor deze laatste avond nog een openluchtbal op 'het programma, dat om acht uur zal aanvangen. Dit bal zal gehouden worden op de Oude Markt. radio vandaag ZATERDAG Nee, wat de radiopro gramma's betreft kunt u beter nog een tijdje met vakantie blijven. Ook van avond is het weer treurig. Een lichtpuntje vormt Boordje los, waarin dit keer o.a. Yoka Beretty, Luc Lutz en Steye van Brandenberg liedjes presenteren (21.00). Deze zender geeft verder'lichte mu ziek om 20.30 en 22.05. Op Hilversum 1: Nederlandse arties ten op de plaat (20.05), en Hits aan de spits (21.30). Behalve een groot pianist is Wil helm Kempff ook scheppend kun stenaar. Vele toerkeii, waaronder voor orkest, koor, kamermuziek, piano en orgel verschenen van zijn hand. Vanavond om acht uur treedt Kempff op tijdens het Edinburgh- I Festival en speelt dan, behalve com posities van de drie grote B's, Bach, Beethoven en Brahmsook een werk van hemzelf, getiteld: Preludium, scherzo, introductie en toccata. U kunt deze grote kunstenaar om acht uur beluisteren over Engelands derde programma (194 en 464 m). De bariton Léon Combé is de solist in Drie liederen op tekst van Char les Vidrac, gecomponeerd door Jacques Ibert. Dit concert begint om tien over half acht over Hilver sum 2. Maurits van den Berg opent dit concert door het Radio-Kamer- Orkest met Oscar van Hemels Suite' voor kamerorkest uit 1936 en be sluit met he Festin de l'Araignée van Albert Roussel. TELEVISIE I NEDERLAND 16.00—17.00 Eurovisie: Rep. Europese ka no-kampioenschappen te Duisburg CON VENT VAN KERKEN: 17.00—18.00 Kerke! v d Baptisten Gemeente AVRO 20.00 Filmrep 20.30 Filmdocumentaire 20.45 Ge var progr AVRO, KRO, VARA en VPRO 22.00—22.30 Sportact. BELGIË VLAAMS 11.00 Hoogmis 14.00 Rep vanuit Namen Grote Prijs der Naties motorcross 14.45 Rep vanuit Gent van de Sterrit 17.30—18.00 Rep Grote Prijs der Naties motorcross 19.30 Nws., act en journ 20.00 Feuill 20.25 Idem 20.50 Intern Chanson-festival te Pe- saro 21.50 Beroemde bokswedstrijden 22.00 Nws en journ BELGIË FRANS 14.00 Rep vanuit Namen: Grote Prijs der Naties motorcross 16.00 Eurovisie: Rep Europ kano kampioensch 16.30 Eurovisie vanuit Turijn: Sportwedstr: 17.15-—18.00 Rep vanuit Namen: Grote Prijs der Na ties motorcross 19.30 De laatste der Mo- hicanen 20.00 Journ 20.30 Wij ontvangen hedenavond 20.50 TV-spel 20.50 Wereldnws DUITSLAND 12.0013.00 Intern borreluurtje 14.3015.00 V d kind 15.15—15.45 Report. 15.50—17.00 Europ kampioensch kano 17.15—18.00 Euro visie: Rep uit Namen v d Grote Prijs der Naties v Motorcross (Regionaalprogr; WDR 19.0019.25 Hier und Heute) 19.30 Week- journ 20.00 Nws 20.05 Stadt in Aufruhr. speelfilm 21.20 Gevar progr. MAANDAG 31 AUGUSTUS RADIO HILVERSUM I 402 111 ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Pianospel; 8.30 Gram: 9.00 Gym; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 11.00 Radiophilharm ork; 11.45 Voordr; middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.43 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram, 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Lichte muz; 14.15 Paul en Julia, hoorsp; 14.45 Gram; 15.15 Van mens tot mens. caus; 15.30 Gram; 17.00 Idem; 17.30 V d jeugd; avond 18.00 Nws; 18.15 Reg uitz: PSP, pol caus; 18.25 Amateurs-uitz; 18.50 Kamerork en soliste; 19.20 Radio- en TV-gesprek pres Eisenhower en Eng Min Pres Harold Mac- Millan; 20.00 Nationaal Progr: Nws; 20.05 Het Koningin Wilhelminafonds, caus; 20.10 Omroepork; 21.00 Herinneringen aan Prin ses Wilhelmina; 21.30 Songfestival 1909; 22.00 Zout water, zoet brood, klankb over de koopvaardij; 22.20 Gram; 22.30 Milit taptoe; 23.00 Nws; 23.15 Metropole-ork; 23.50—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muz; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.30 Politiekapel; 9.00 V d zie ken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Theologische etherleergang; 11.00 Gram; 11.20 Voordr; 11.40 Gram; 11.55 Kamer koor; middag 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Musette-ens en so list; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 Gelijk oversteken, quizprogr; 15.50 Gram; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Pia norecital; 17.00 V d kleuters; 17.15 Kna penkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Regerings- uitz: Klanken van St Maarten; avond 18.00 Orgelconc; 18.30 Koorzang: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Pianorecital; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram. Nationaal pro gramma; 20.0024.00 Zie Hilversum 1, DRAADOMROEP 4E LIJN 18.0020.00 Gram.pl. Van Beethoven, S'ymfonie nr. 2 in D gr. t. op. 36. Schu mann. Cone. v. piano en ork, in a kl. t, op. 54; Manfred-Ouverture. Brahms, Cone v. viool en ork. in D gr. t. op. 77. NEDERLAND AVRO: 17.00 Kinderprogr. NTS: 19.00 Rep Eisenhower; 19.20 Gesprek Eisenho- wer-MacMillan. BELGIË VLAAMS 19.30 Nws, act, journ en sportber; 20.15 Film v d jeugd; 20.30 TV-feuiil; 21.00 Euro visie: Kopenhagen: Rep Europ danskam- pioensch; 22.00 Nws en journ. BELGIË FRANS 19.30 Sport; 20.00 Journ; 20.30 Vanavond bij ons Jacques Verrières; 21.00 Rep Eur danskampioensch Kopenhagen; 22.05 Mu ziek voor u; 22.35 Nws. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.30—18.00 V d vrouw (Regionaalprogr: NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute. WDR: 19.25 Progr over Afrika. NDR: 19.30 Ork Mantovani.) 20.00 Nws, act en weerber; 20.25 TV-revue; 21.05 Gesprekken; 22.00 In tern races in Iffezheim. BIJNA 60 procent van de wereld bevolking, voornamelijk in Azië en Afrika, heeft geen, of geen bruik bare, radio. Er zouden ruim 350 mil joen toestelllen nodig zijn om ieder gezin in de onderontwikkelde gebie den te voorzien. Dit zegt de Unesco in een rapport aan de internationale radio-conferentie in Genève. De Unesco stelt daarom voor, een goedkoop radiotoestel te ont wikkelen, dat geschikt is voor massa- produktie. i

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6