Geheime dienst werkt perfect in Yerseke Gemaskerden in Arnemuiden Kaat Mossel deze keer niet naar Yerseke HONDERDEN ENVELOPPEN PLAKKEN Neuzen dicht voor damp van olie uit sardienepuf Burgemeester wil haring of kuit Regisseur in badcostuum Zaterdag 29 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Zeeland presenteert krijgt dubbel portie Breitas en naaimachine in de kast TOVERSPREUK SPONTAAN GEEN GESPREK De lieer Korstanje: AFSCHEID HOOFD CHR. ULO SCHOOL Gemeentebode benoemd IERSEKE. In de raadsvergadering werd besloten een subsidie van 1000 gul den toe te kennen aan „Zeeland presen teert". Hoewel B. en W. vorgesteld had den om 500 gulden te geven waren de raadsleden op vier na van mening dat het bedrag verdubbeld moest worden. Voorts besloot men een geldlening van 100.000 gulden aan te gaan bij de Boe renleenbank. De bouw van een nieuwe telefooncel gaat niet door. De verplaatste en nieuw ingerichta bilbliotheek aan de Vlasmarkt van de openbare leeszaal en biblotheek te Goes zal op vrijdag 4 september a.s., des avonds om acht uur door burgemeester H. K. Michaëlis worden geopend. U YERSEKE. Sedert enkele weken werkt in Yerseke een |Ugeheime dienst. Een dienst, die perfect werkt. Er is geen® glspeld tussen te krijgen, ondanks de hardnekkige pogingen, hie® =gfdaartoe aangewend worden. De Yersekenaren zijn er intussen® tjlwel achtergekomen, dat de meeste activiteiten van deze ge-H ipheime dienst worden ontplooid in de avonduren. Dan wordt® j|jachter slot en grendel fluisterend het werk gedaan. En om® |j:nu maar direct uw nieuwsgierigheid weg te nemen: deze ge-H ®heime dienst heeft totaal niets te maken met de onderwereld §g of daaromtrent. Nee, het houdt allemaal verband met „Zee- jgland presenteert", de feestelijke opening van het oester- en= ssêmosselseizoen op donderdag 3 september a.s. in Yerseke. 18 Ook de leden van de vissers vereniging benutten elk vrij ogenblik om te werken aan hun praalwagen. De voorzitter, de heer C. Pekaar, ontbreekt nooit op het appel als er gewerkt moet worden. Hoog op de wagenhoudt hij toezicht. Ook de schooljeugd blijkt veel belangstelling te tonen voor hetgeen gewrocht wordt. geen moment bang. dat de wagen niet klaar komt. Dat lukt altijd, zeggen de vissers. En dan behoeft niemand er aan te twijfelen. Ook in andere lokaliteiten wordt door de leden van de andere verenigingen alles klaargestoomd voor de optocht. De geheimzinnige sfeer ontbreekt ech ter nergens. En op donderdagmiddag 3 september, des middags om één uur wordt de geheime dienst ontbonden. Dan gaat de optocht van start Ja, dat „Zeeland Presenteert" houdt de gemoederen bezig in Yerseke. Zo op het oog is er niets van te merken, maar achter de schermen (en achter gesloten deuren) worden daarentegen bergen werk verzet. Dag in, dag uit en avond na avond. Het is ons gelukt om een kijkje te ne men achter de schermen. Overigens niet, nadat wij met de hand op ons hart beloofd hadden ons te onderwer pen aan de wetten van de geheime dienst. Nou, en dat hadden wij er graag voor over. GEHEIM. Dat is op het ogenblik de toverspreuk in Yerseke. Met name heeft dit betrekking op de optocht, die, ongetwijfeld als een der hoogte punten van .Zeeland Presenteert", des middags door de straten van Yer seke zal trekken. Verschillende buurt verenigingen, en de vissersvereniging zullen met een praalwagen aan deze tocht deelnemen. En hier ligt nu het geheim, want de Damstraat bijv. mag niet weten wat de Marijkelaan doet en de leden van de vissersvereniging houden ook allen hun mond potdicht. Jedére vereniging wil rhet een prach- tige wagen voor de dag komen. En al poogt men dan via allerlei omwe gen aan de weet te komen met wel ke wagen men meerijdt, de nieuws gierigen komen er toch niet achter. Want de geheime dienst werkt per fect. Ieder houdt zijn kiezen op elkaar. Het geheim blijft bewaard. Men neemt het in Yerseke overigens nog al sportief op. En van deze sportiviteit maakt men geen geheim. Zo werken de leden van de buurtvereni ging Marijkelaan achter zware deu ren aan een pracht model onder toe zicht van de heer H. A. Ossewaar- de, de voorzitter van de gymnastiek vereniging. Spontaan verlenen de buurtbewoners hun medewerking en soms zijn meer dan dertig dames bezig met het klaar maken van de wagen. De breitas en de naaimachine zijn voorlopig opge borgen want voor dit werk is nu geen tijd. Gezellig keuvelend onder el kaar komt er uit de Marijkelaan een prachtige wagen te voorschijn. Wij verklappen alleen nog. dat er vijfdui zend rozen, die alle vooraf gemaakt moeten worden, voor de wagen ge bruikt worden. De rest is geheim Voor de dames van de Marijkelaan be tekent het lidmaatschap van de ge-: heime dienst een bijzonder zware op-i gave, maar er zijn nog geen slacht-j offers gevallen, zo vernamen wij. Voor mannen is meestal deze taak wat lichter. Zij kunnen beter zwijgen, zo wordt in het algemeen verondersteld. De leden van de vissersvereniging zijn momenteel niet gauw te porren voor een gesprek. Het geheim moest eens ontfutseld worden. Ook de vissersver eniging neemt met een wagen deel aan de optocht. Onder leiding van de voorzitter, de heer C. Pekaar, tevens gemeenteraadslid, zullen ook de vis sers met een fraaie wagen voor het voetlicht komen. Achter grote garage-1 deuren is het motief in grove lijnen uitgewerkt. Het idee voor deze wagen; is geboren in het bestuur van de ver eniging. Men kan èr echter niet elke dag aani werken, want de schippers hebbennisse overleden de heer A. H. Stols, die! overdag en ook vaak 's avonds hun in de Hervormde gemeente vele jaren arbeid. En vele schippers varen uit voogden. naar de Waddenzee. Men is echter I deel uitmaakte van het college van kerk- YERSEKE. De heer B. J. Korstanje, de ijverige secretaris van het comité „Zeeland Presen teert", dat de feestelijkheden or ganiseert, kan het niet precies zeggen, „maar ik weet toch wel zeker, meneer, dat ik elk jaar bij de voorbereiding van het oester- en mosselfeest, honderden enve loppen moet vouwen en plakken". Wij geloven de heer Korstanje graag. Het is voorwaar geen kleinigheid. Een feest van een dergelijke grote omvang kost een enorme voorbereiding en orga nisatie. En de secretaris moet in de regel de administratie, die dit allemaal weer met zich meebrengt, voeren. Maar de heer Korstanje doet dit werk met liefde. ,,Och, je groeit er eigenlijk he lemaal in. En ik weet wel, het eerste jaar, dat was in 1955, waren er nog vele schoonheidsfouten, maar dat is nu voorbij. De organisatie loopt nu erg soepel". Dat wil echter niet zeggen, dat de heer Korstanje kan luieren. Integen deel, want het uitnodigingen schrijven, brieven vouwen en plakken komt elk YERSEKE Het hoofd van de chr. ulo-school, de heer L. Ytsma, die naar Pijnacker vertrekt heeft tijdens een bij eenkomst van het schoolbestuur, waar bij ook vele ouders tegenwoordig waren, afscheid genomen. Deze bijeenkomst werd gehouden in de consistorie van de geref. ikerk. De heer Ytsma werd harte lijk toegesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Blaay, door het hoofd van de chr. lagere school, de heer J. Jonkheer en door de heer J. W. Bol. De nieuwe leerkrachten kre gen tegelijk hartelijke woorden van wel kom te horen. De gemeenteraad van Kruiningen zal op 1 september in vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt slechts één punt, n.l. een voorstel tot vaststelling van de uitgifteprijs voor bouwgrond in het Eindje de Rondte. jaar terug. ,,En dat kost je meestal een zee van werk en tijd. Bovendien offert hij er een groot deel van zijn vrije tijd mee op, want een ambtenaar ter ge meentesecretarie heeft ook zijn normale dagtaak. Ongetwijfeld zal de heer Korstanje op de late avond van de derde septem ber een grote zucht van verlichting sla ken. Dan zit het er weer op. Tot het vroege voorjaar van 1960, want dan be gint de voorbereiding aan het volgende nummer, dat opnieuw Zeeland Pre senteert" heet. YERSEKE. Na de vlootschouw zal op een podium in de haven het spel Om de parels van de Ooster- schelde" worden opgevoerd onder regie van de heer W. Glerum. Ook deze man werkt dus achter de scher men. Hij heeft de deelnemers(sters) gekozen, de stukken ingestudeerd, kortom alles wat een regisseur te doen staat. Op het ogenblik houdt de heer Glerum zich in ibadcostuum met de regie bezig. Hij vertoeft n.l. met vakantie aan het strand te Renesse (Wilheiminahaeve). Op zijn gemak kan hij nu alle stukken nog eens door nemen. En dat zal hij ook beslist doen, want, naar men ons vertelde, heeft hij op zijn vakantie een boekentas vol paperassen meegenomen. 's-GRAVENPOLDER Tot ambte naar-bode ter secretarie van de gemeen te 's-Gravenpolder is benoemd de heer A. Sturm te Alblasserdam. De bejaarde vissers uit Yer seke, die al enige tijd de beoefe ning van het visserij-ambacht vaarwel hebben gezegd, mogen graag nog eens een praatje hou den. En natuurlijk gaat het dan over de oester- en mosselvisserij. Van deze oude rotten in het vak kunnen wij ook niet anders ver wachten. Maar een verhandeling over de feestelijkheden rond „Zeeland Presenteert" zal beslist niet achterwege blijven. Deze festiviteiten hebben ook hun volle belangstelling. Het liefst voeren zij hun conversaties met het zicht op de haven en de oesterputten. Daar moet je visser voor zijn. ARNEMUIDEN. Wanneer u in Arnemuiden een gemaskerde man of vrouw tegenkomt, moet u echt niet denken, dat de nazaten Op ruim 77-jarige leeftijd_isjn Brui- van Al Capone op Walcheren zijn neergestreken. De eerbiedwaar dige Arnemuidenaren lopen slechts met een zakdoek voor het ge zicht, omdat ze de lucht van de plaatselijke vismeelfabriek, waar sardienepuf wordt gefabriceerd, niet meer kunnen verdragen. Des nachts slapen deze geknevelden met de ramen potdicht en ook over dag waakt moeder de vrouw angstvallig of vader niet vanwege de warmte ergens een venster openzet. Dit alles omdat „de lucht niet langer te harden is", zoals vele inwoners zeggen. ARNEMUIDEN. „Wanneer de vis sershaven van Colijnsplaat niet op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1960 voorkomt, dan zou ik de mi nister willen uitnodigen een werkbezoek aan Arnemuiden te komen brengen" aldus burgemeester W. H. v. d. Heiden. „Ik heb zojuist echter van rijkswater staat vernomen, dat het met die haven heus wel goed zit", ging hij verder, „en heb goede hoop, dat de toekomst althans de naaste voor de Arne- muidse vissers verzekerd is. Wat er na de afsluiting van de Oosterschelde zal gebeuren, daarover zullen we ons nu voorlopig maar geen zorgen maken, hoewel reeds thans voorzieningen wor den getroffen om de visserijbevolking ook na de dichting van de Oosterschel de een bestaan op een schip te waar borgen". Dit deelde burgemeester Van der Heiden mede op de aanvullingscur sus voor oudere vissers, die met ingang van half september elke zaterdagmid dag op de Vlissingse visserijschool zal worden gegeven. Uit Breskens, Vlissin- gen en Arnemuiden kwamen tot dusver al zestig inschrijvingen binnen. Omstreeks dezelfde tijd dat de ruige vissers uit Arnemuiden weer in de schoolbanken gaan zitten, hopen burge meester Van der Heiden en vertegen woordigers van de vissersvereniging en de Zevibel bij minister Korthals in au diëntie te worden ontvangen. De burge meester van Arnemuiden heeft hierom verzocht, omdat hij nu eindelijk wel eens wilde weten hoe het er nu met de haven van Colijnsplaat voorstaat. „Ze zijn er al zolang over bezig, maar er gebeurt maar niets." vertrouwde hij ons toe, „ik wil nu haring of kuit heb ben..! Mocht de haven van Colijns plaat op de begroting staan, dan nog zal het een jaar duren voordat de vis sers uit Veere en Arnemuiden er ge bruik van kunnen maken. Maar dan is er tenminste zekerheid, nu niet. Er zijn wel eens mensen, die zich hebben afge vraagd waarom de Arnemuidse vissers geen ligplaats kiezen in Vlissingen of Breskens. Het antwoord kan kort zijn Omdat deze havenplaatsen te ver van de visgronden afliggen en de Arnemuidse schepen niet op grotere afstanden zijn berekend. De rond vijfentwintig sche pen tellende vloot moet het elders zoe ken. Colijnsplaat zou de. beste oplossing zijn. Als er nu nog een schadevergoeding los zou komen, zouden de Arnemuide naren betere en grotere schepen kun nen kopen, waarmee ze ook andere vis serij kunnen bedrijven. De ervaring hiervoor hopen ze althans theoretisch voorlopig op te doen op de aanvul lingscursus in Vlissingen. KAAT MOSSEL en Pieter Cornelisz., de waard uit ,,De Drie Haeringen", zijn vorig jaar tijdens de feestelijkheden van „Zeeland Presenteert" getrouwd. Zij leiden een gelukkig huwelijksleven. Het echtpaar zal het oester- en mosselfestijn echter niet bij kunnen wonen. Vooral voor Kaat levert het bezoek bezwaren op, want naar verluidt, zou zich een klein mosseltje aandienen Een officiële bevestiging van dit bericht konden wij echter niet krijgen. Maar goed, Kaat en Pieter kunnen niet van de partij zijn en daarom heeft het comité zich moeten bezinnen op an dere mogelijkheden. Het gemis van een verlovings- en huwelijksfeest meent het comité nu afdoende te kunnen compen seren door de opvoering van het spel Om de parels van de Oosterschelde", zoals wij gisteren ook al gemeld heb ben. Spaanse beivondering De opvoering van dit spel belooft iets moois te worden. Nadat de schepen van de vlootschouw zijn binnengelopen wordt de Spaanse oestervisser Mosselero Oes- terano ontvangen. Dit wordt een spec taculair onderdeel van het programma. Hij houdt een toespraak, keurt en j proeft het heerlijke zeebanket en daar bij zal de Spaanse bewondering heus niet achterwege blijven. De Spanjaard, die met een flink gevolg naar Yerse ke komt, zal ook kennis nemen van de wijze, waarop de oesters in de Zeeuw se wateren worden gekweekt. In Span je wordt dit produkt nl. gevist. Wij twij felen er niet aan, dat Mosselero Oes- terano met interesse de kweekmethode zal volgen. Dit spel wordt voorts opge luisterd met zang, dans en declamatie. En natuurlijk gaat aller belangstel ling ook uit naar de première van de mars Zeeland Presenteert". Deze mars, die gecomponeerd is door de bekende Vlissingse dirigent Piet de Rooy, zal ten gehore worden gebracht door de harmonie Mozart" uit Yer seke. Achter gesloten deuren (al weer!) wordt door de muzikanten druk gerepeteerd, want zij staan er op dat deze mars vlekkeloos en zon der enige dissonant wordt uitgevoerd. Yerseke viert dus groot feest op 3 september, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ere-poorten verrijzen, de vissersschepen worden versierd en een ieder zet de feestmuts op. Ook voor dit feest worden weer vele buitenlanders verwacht. En dat is voor Yerseke van enorm belang. Hoe meer Fransen en Belgen oesters en mosse len eten, hoe beter het is voor de Yer sekenaren, want dan worden er goede zaken gedaan. Onmiddellijk dringt zich de vraag op: hoe lang duurt dat nog? De uitvoering van het Deltaplan vor dert met rasse schreden. Dit plan be tekent de nekslag voor de oester- en mosselhandel. Hoewel men met sombe re blik in de toekomst kijkt, toch zullen deze donkere schaduwen geen domper zetten op dë feestvreugde op 3 septem ber 1959. Onder het motto „Zeeland Pre senteert" gaat met veel feestvertoon het oester- en mosselseizoen open. Yer seke heeft heel veel te presenteren. Dat is in de loop der jaren wel duidelijk geworden. De damesgeassisteerd door enkele heren, uit de Marijkelaan helpen ijverig mee om op 3 september met de praalwagen goed voor de dag te komen. De huishouding wordt in de steek gelaten en met vereende krach ten wordt 'het model aanschou welijk gemaakt. Burgemeester W. H. v. d. Heiden, in wiens neusgaten ook de geur van de vismeelfabriek is doorgedrongen, neemt het alles met een korreltje zout. Hij vindt de geur niet zo onaangenaam. Per slot van rekening hangt het bestaan van de visserij toch ook voor een deel in te stellen, aanmerkelijk worden vergemakkelijkt. Intussen hebben B. en W. van Arne muiden de hoofden bij elkaar gestoken om de bezwaren van de dorpsbewoners j ernstig te bestuderen. Naar de heer Van der Heiden ons vertelde is het besluit van die vismeelfabriek af. Èn waarom gevallen op korte termijn een onderhoud aan te vragen met de directie van de vismeelfabriek, om te» trachten een op lossing te vinden voor het vraagstuk. zouden we dan boze woorden gaan zeg gen tegen de directie, die het uiteindelijk misschien ook niet kan helpen. De we hebben het zelf ook gero ken onaangename geur ontstaat doordat er teveel olie in de sardien- puf zit. Als er van de huidige hoe veelheid olie nu eens tien procent ver ..De kerels op de fabriek zijn harde werkers en er wordt een grote omzet gemaakt. Ik heb het volste vertrouwen, dat de lucht over enige tiid weer gezui verd is," aldus »de burgemeester van Arnemuiden. Het warme weer heeft mede bijgedra wijderd zou kunnen worden, zouden gen tot de wrevel van de bevolking de inwoners van Arnemuiden hun zak- van Oost-Walcheren. Er was weinij doeken voor hun neus kunnen wegdoen v :?<s en de dampen bleven hangen en hun slaapkamer weer kunnen ver- „Overigens," zo zei de burgemeester frissen. De d.rectie van de vismeel- ..rook ik laatst de lucht van de mest op fabriek is in samenwerking met de het land boven die van dc vismeel- directie van de fabriek in Tholen druk fabriek uit Dc heer Korstanje kijkt glunderend om het hoekje van een grote stapel enveloppendie voor verzending gereed zijn doende om een nieuwe machine in gebruik te doen stellen, die een groot percentage van de olie verwijdert. Lukt dit procédé, dan is het leed geleden. En zal het onderzoek, dat de Phar- maceutische Inspectie Volksgezondheid in Den Haag binnenkort van plan is De pufdamp heeft geen schadelijke gevolgen voor de mens. Wel was e sprake van, dat enkele inwoners van Arnemuiden en ook van Middelburg be dwelmd zouden zijn geraakt, maar ze kerheid dat dit van de puf geur moet zijn j gekomen, heeft men niet* 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5