Tanks staan gereed in centrum Chinezen rukken D T A K A RT A f FT Dl OOS Assam binnen W oedende wegpiraat dreigde met dolkmes De banken weigeren alle uitbetalingen Vrouw steekt man met mes „OPEN" VRACHTEN NAAR DE GROTE MEREN De Bilt: Koel GRENSPOST VAN INDIË VIEL IN RODE HANDEN EISENHOWER OP BALMORAL Schotse wind was onbescheiden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 29 augustus 1959 L/J ixlVnil 1 11 VJ i li li /JJV/V/U crfakpost van ziin geraakt is ruim 155.000 vi GROTE WINST PHILIPS Jeugdbende stal 100 brommers Betrapte rover sprong in sloot Bankroet Niet voor ambtenaren Zwakheid Wijziging A.W.W. voorgesteld V rouwenover schot in Den Haag Visser gewond op gestrand schip Strauss gaf een helikopter LAATSTE NIEUWS GEVECHT OP RIJKSWEG 13 LEVENSGEVAARLIJK GEBARENSPEL INGEREDEN Vrouw lag maand dood in haar huis RUZIE OM WEEKLOON BRAND TEISTERDE STEENFABRIEK Scheepvaart in moeilijkheden Truck doodt jongetje Rode kernwapens blijven rusten RAAD ADVISEERT TOT OVERLEG Waterschap zegt erfpachten op Zomer nadert einde Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Bembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 1 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4344 DJAKARTA (Reuter) In Djakarta groeit snel een crisissfeer. Met geweren gewapende politie-agenten zijn op wacht gezet bij de banken. In het centrum van de stad stonden gisteren enkele zware tanks. Maandag, 1 september nadert, de datum waarop de maandsalarissen moeten worden uitbetaald. De meeste bedrijven zullen daar niet toe in staat zijn door de dras tische waardevermindering van het geld en de blokke ring van negentig procent van de bankrekeningen boven de 25.000 roepiah. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. De resultaten van Philips over het eerste halfjaar hebben alle verwachtingen overtroffen. De netto winst bedraagt 127 miljoen en ligt hiermee 40% boven die van dezelfde periode van 1958. Ook de omzet vertoont een verdere stijging en wel van 14%. Opmerkelijk is dat de winstmarge aan zienlijk is verbeterd. Deze steeg van 5,9% tot 7,2%. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse kinder politie heeft acht jongens van veer tien tot achttien jaar aangehouden, die in de afgelopen maanden ongeveer honderd bromfietsen hebben gestolen. De leden van de groep werkten nauw samen. Zij schroefden de brom mers uit elkaar en ruilden de onder delen, waardoor de brommers onher kenbaar werden voor de eigenaars. Soms lieten zij de brommers na in tensief gebruik gewoon ergens staan. Verschillende eigenaars zijn al weer in het bezit gekomen van hun voertuig jes. Door de uitvoerige sloperijen wordt het onderzoek van de politie bemoei lijkt. Met passen en meten zijn er uit het in beslag genomen materieel zes complete brommers tevoorschijn ge komen. De bende, waarvan de aanvoerder 25 diefstallen op zijn naam had staan, werd opgerold, nadat een jongen zijn vader een bromfietsmotortje had laten zien. De jongen behoorde niet tot de club. De vader vertrouwde het zaakje niet en toen hij van zijn zoon had gehoord, wie de gulle gever van het motortje was, waarschuwde hij de politie. Eigen nieuwsdienst RIDDERKERK. Dank zij een snel le reactie van de politie te Ridderkerk is daar eergistermiddag de 29-jarige A, K., een oude bekende van de justitie, ge arresteerd, korte tijd nadat hij een greep had gedaan in de kas van de aannemer Bulsing. Deze heeft zijn werkplaats op het drukste punt van het dorp. Zijn vrouw drijft een boekwinkel, die via een kan toortje in directe verbinding met de werkplaats staat. Mevrouw Bulsing hoorde, dat er iemand in de werkplaats bezig was en zag, dat een jongeman een bundel bankbiljetten uit de kas haalde. Zij vloog hem, ondanks haar tengere postuur, aan en slaagde erin vijftien tientjes uit zijn colbertzak te grissen. De dief sloeg verbouwereerd op de vlucht, achtervolgd door de heer Bul sing, die net thuis kwam. Mevrouw toog er eveneens achteraan en liep een sur veillerende politieagent tegen het lijf, die haar terstond bijsprong en groot alarm sloeg. Klopjacht Onmiddellijk werden Ridderkerk en omgeving afgezet. De heer Bulsing had de rover door de tuinen zien vluchten. Na een bermsloot tekende zich in het weiland duidelijk een nat spoor af, waar uit kon worden afgeleid, dat de vluchte ling in de sloot terecht was gekomen. Met een politiehond werd de buurt ver der uitgekamd en men vond K. kletsnat in een bestelauto van de rubberfabriek Bakker, die in een garage van het be drijf stond. Hij ontkende aanvankelijk de hem niet afgenomen buit te hebben verstopt, maar moest later toegeven een dertig biljetten van een rijksdaalder en een gulden te hebben begraven. Van morgen wordt de man in Rotterdam voorgeleid. Handelslieden hebben sinds eergiste ren getracht bij de banken waarde papieren en cheques te gelde te maken, maar de banken konden slechts tot kleine bedragen gaan, want ook zij zit ten zonder geld. In handels- en ban kierskringen werd gisteren al voor speld, dat kleine bedrijven bankroet zullen gaan, als de regering niet zeer snel maatregelen neemt om de volle dige stagnatie in het geldverkeer te doorbreken. Ook gisteren lagen handel en im- en export weer volkomen stil. Het in uiter ste verwarring gebrachte bedrijfsle ven wacht nog steeds op aanvullende regelingen. Intussen heeft minister Djuanda gis teren bekend gemaakt, dat de gedeel telijke blokkering van salarissen boven tweeduizend roepiah per maand, niet geldt voor ambtenaren. Hij zei, dat deze maatregel alleen zal worden toegepast op de salarissen van werkers in staats ondernemingen, in onder toezicht van de staat staande bedrijven en in over genomen bedrijven (waaronder dus de overgenomen Nederlandse bedrijven). Het omzetten van negentig procent van de bankrekeningen boven de 25.000 roepiah in gedwongen leningen aan de Indonesische staat tast de belangen van de hele buitenlandse handel aan, aldus de Londense Times in een be schouwing over de monetaire maatre gelen in Indonesië. Geen enkele buitenlandse onderne ming, aldus het blad, kan werken bij zulk een systeem, zelfs al had zij ook maar enig vertrouwen in een derge lijke gedwongen belegging. Een sterke regering, die vertrouwt op haar be kwaamheid en die een wei-overwogen economisch beleid volgt, kan haar toe vlucht nemen tot drastisch ingrijpen, maar de maatregelen, die de Indonesi sche regering heeft genomen, lijken eerder voort te komen uit zwakheid dan uit kracht", aldus The Times. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Staatssecretaris Rool- vink van Sociale zaken heeft een wets ontwerp ingediend, dat vsorkomt, dat een bepaalde categorie weduwen, die door het vervroegde in werking treden van de A.W.W. tussen ka en schip zou vallen, nu ook haar deel van de wedu- wenuitkering zal krijgen. Volgens het oorspronkelijke wetsont werp zouden alle weduwen, die op 1 januari 1960 de leeftijd van zestig jaar hadden bereikt, recht op pensioen kun nen doen gelden. Nu de wet echter op 1 oktober aanstaande al van kracht wordt, zouden alle weduwen, die in de periode 1 oktober1 januari 1960 zestig jaar worden, geen recht op pensioen kunnen doen gelden. Dit is natuurlijk niet de bedoeling. Vooral niet omdat deze categorie reeds op uitkering rekende. De staatssecretaris heeft dit hiaat dan nu ook opgevuld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse bevol king blijft teruglopen. De daling die vorig jaar reeds werd geconstateerd heeft zich voortgezet. Van 1 januari tot 1 juli is de bevolking met 554 zielen teruggelopen tot 606.825, vooral doordat er veel meer mensen uit Den Haag vertrokken dan er zich nieuw vestigden. Uit het laatste overzicht van het gemeentelijk bureau voor de statistiek blijkt verder dat in Den Haag ruim 32.000 vrouwen meer dan mannen iconen. IJMUIDEN (ANP) Bij een uitwijk manoeuvre voor een baggermolen is de Urker kotter UK 69 gistermiddag vast gelopen op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal, ter hoogte van het zij kanaal C. De kotter was onderweg van IJmuiden naar Urk, Een andere Urker kotter heeft de UK 69 vlotgebracht. Bij deze poging is een van de opvarenden van de UK 69, de 30-jarige H. Kramer met het linkerbeen bekneld geraakt in de staaldraad die beide schepen verbond. Het onderbeen werd afgekneld. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden- Oost opgenomen. ZIEKE NAAR LEIDEN Eigen nieuwsdienst LEIDEN. De Westduitse minister van defensie Strauss zélf heeft zijn be middeling verleend, om een zieke Ne derlandse beroepsmilitair te helpen. Met een helikopter van het Duitse leger kwam de heer Th. van Baarsen (32) gisteravond uit Mannheim in Leiden aan. De heer Van Baarsen was in een zie kenhuis te Mannheim opgenomen met een ontsteking aan het ruggemerg. De familie van de zieke, die in Santpoort woont, had gevraagd of hij naar Leiden kon worden gebracht. Dat zou voor hem het ziek-zijn veraangenomen en het de familie makkelijker maken hem te be zoeken. De directie van het ziekenhuis heeft daarop minister Strauss gevraagd of hij een helikopter ter beschikking wilde stellen. De minister ging akkoord. De heer Van Baarsen ligt nu in de neurologische kliniek van het Acade misch ziekenhuis. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI Troepen van communistisch-China zijn op enkele plaatsen de staat Assam binnengetrokken, een gebied dat deel uitmaakt van Indië. Op kleine schaal zijn er gevechten geleverd met Indische grens posten. Dit alarmerende nieuws maakte premier Nehroe vrij dag in het parlement in New Delhi bekend. Het gehele noordoostelijke grens gebied (waar Assam deel van uit- uitmaakt) is onder militaire controle geplaatst, aldus Nehroe, die mededeel de dat de Chinezen bij Subansiri een militaire post van het Indische grens- leger zo goed als omsingeld hebben. De 38 verdedigers hebben groot gebrek aan munitie. De luchtmacht van Indië probeerde enkele keren vergeefs voorraden voor de bedreigde post uit te werpen. Een vooruitgeschoven stelling bij Longju moest worden ontruimd, de Chinese druk was te groot. Ernstig Al dagenlang was het duidelijk dat de toestand langs de grenzen van Indië, Tibet en China hoogst ernstig was. Het was bekend dat Rood-China aanspraken doet gelden op een groot deel van het noordoostelijke grensgebied. Op Chinese landkaarten staat deze streek zelfs aangegeven als Chinees! Premier Nehroe heeft hiertegen herhaaldelijk bij communistisch-China geprotesteerd. Het gebied waar Indiërs en een 200 BIJZONDER hartelijk was de be groeting die president Eisen hower ten deel viel op Balmoral, het buitenverblijf van de Britse koninklijke familie in de Hoog landen van Schotland. Koningin Elizabeth verwelkomde haar Ame rikaanse gast bü het hek van het kasteel, nadat prins Philip Eisen hower van het vliegveld in Aber deen had afgehaald. Na de lunch liet de koningin Eisenhower tijdens een autorit een uur tje genieten van het heer lijke landschap in de omge ving. Zij zat zelf aan het stuur. Aan de oever van Loch Muich werd de thee gebruikt. Ook prins Charles en prinses Anne, de kin deren van de koningin, mochten hierbij zijn. Deze foto toont koningin en pre sident, kort na aankomst op Bal moral, gevolgd door de „zwaard drager" van de koningin, een mili tair van een der Schotse regimen ten. EVEN speelde de frisse wind in de Hooglanden prinses Marga ret parten, toen zij met haar ko ninklijke zuster gisteren president Eisenhower opwachtte. Hoog waai de haar rok op, enkele minuten voor de president arriveerde. Gelukkig toonde de wind zich be scheidener tijdens de begroeting. BRUSSEL (Reuter). Koning Leo pold gaat met zijn gezin op het kas teel Argenteuil wonen. Dit maakte de Belgische regering vrijdagavond laat bekend. Het domein Argenteuil is eigendom van de staat. Het ligt temidden van bossen in de omgeving van Waterloo. Koning Leopold besloot in mei het pa leis van Laeken te verlaten. Argen teuil is hem door de regering ter be schikking gesteld. Eigen nieuwsdienst DELFT. Een als razend om zich heen stekende en schoppende autobestuurder heeft donderdag middag op Rijksweg 13 ter hoogte van Delft een mede-weggebruiker en trwee vrachtwagenbestuurders met een mes naar het leven gestaan. Nadat een van de vrachtwagen chauffeurs hem met de aanzetslin- ger van zijn wagen had ingetoomd is de man met vrouw en zoon naar Leidschendam doorgereden, waar de politie hem 's avonds heeft gearres teerd. Onder beschuldiging van po ging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling is hij in het politie bureau te Delft opgesloten. Dit drama van de weg speelde zich in drie episoden af nabij het punt, waar de afrit van het viadukt Pauw molen op de Rijksweg 13 uitmondt. De Leidschendamse woesteling kwam daar de voorrangsweg oprijden zonder op het verkeer te letten, zodat een vrachtauto van een Amsterdamse expediteur scherp naar links moest uithalen en een inhalende Volkswa gen, bestuurd door de inspecteur der belastingen J. Rauwenhorst uit Voor burg sterk moest remmen om een he vige botsing te voorkomen. Toen de inspecteur de grijze Consul van de overtreder inhaalde maakte hij het bekende gebaar met de vinger naar het voorhoofd. Er ontwikkelde zich een gebarenspel tussen de beide bestuurders die er op uitliep, dat de man uit Leidschendam zijn wagen in de bermstrook parkeerde terwijl de bestuurder van de Volkswagen achter hem ging staan. De expediteur bracht zijn wagen voor de twee auto's tot stilstand. Achteraan het rijtje stopte een tankauto met benzine van Gulf, bestuurd door de Schiedammer H. Al ders, die het incident uit de verte had gezien en er zich ook al kwaad over had gemaakt. De bestuurder van de Consul la ter bleek het de 49-jarige R. te zijn gaf echter direct daarop weer gas en reed rakelings langs de chauffeur van de expeditieauto, die nog maar net opzij kon springen. Een paar honderd meter verderop stopte R. voor de tweede keer en weer gingen zijn opponenten om hem heen staan. De vrachtrijder, een forse Am sterdammer, kwam andermaal de ka- bine uit maar R. had inmiddels een mes in de hand naar het zeggen van de drie getuigen een zwaar dolk mes, volgens R. zelf een ongevaarlijk pennemesje waarmee hij woedend op de chauffeur afkwam. Deze draai de zich om, R. stak, maar miste de rug van de Amsterdammer op een haar na. De vrachtrijder had een bijrijder bij zich in de wagen, die zijn maat te hulp schoot, maar door R. in de buik werd getrapt. In die tussentijd had de chauf feur zelf de aanzetslinger uit de ka- bine gegrist en toen R. deze vervaar lijke afweer zag koos hij eieren voor MAASTRICHT. Op vakantie in een camping in de buurt van Cannes aan de Rivièra is de zeventienjarige Aloisius Hellebrand uit Vaals veron gelukt. De jongeman was met een school vriend van het gymnasium te Heer len, Jo Sampermans, een tochtje in de bergen gaan maken. Hellebrand strui kelde bij het beklimmen van een rots en stortte in een tien meter diepe rotskloof. Zwaar gewond lag hij drie uur buiten bewustzijn; hij overleed op de plaats van het ongeluk. zijn geld en het hazenpad, daarbij op zettelijk gehinderd door enige andere ooggetuigen-automobilisten, die hij echter wist te omzeilen. Inmiddels hadden velen het nummer van de vluchtende wagen opgenomen een uit de SG-reeks zodat het de politie in Delft bij aangifte niet moeilijk viel de man na zijn kwalijk gedrag te vatten. Tijdens het verhoor in Delft heeft hij toegegeven met een mes te hebben gezwaaid, maar het dolkmes zou hij niet bij zich hebben gehad. Later werd er een forse dolk bij hem thuis ge vonden, die het eigendom zou zijn van zijn zoon. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In haar woning aan de Riouwstraat is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de vrouw M. M. van der W. (74). Te oordelen naar de staat van ontbinding moet zij reeds aan het begin van deze maand zijn over leden. Aanvankelijk veronderstelde de politie, dat er sprake was van misdrijf, omdat mevrouw Van der W. niet onbe middeld was. De sectie wees evenwel uit, dat de doodsoorzaak geheel natuur lijk was. De vrouw leefde de laatste tijd een zaam. Haar enige zoon woonde in Ame rika; verder was er kennelijk niemand, die zich veel van haar aantrok. De leveranciers veronderstelden, dat zij met vakantie was. Een employé van een woningbouw vereniging, die onlangs aanbelde, kreeg echter argwaan toen hij de grote stapel post in de gang zag liggen. Hij waar schuwde de politie, die de deur openbrak. Het stoffelijk overschot is ter aarde besteld. Chinese militairen ten slotte slaags zijn geraakt is ruim 155.000 vierkante kilometer groot. Duizenden meters hoge bergen en ondoordringbare bossen maken Assam tot een der meest onherbergzame en ontoegankelijke gebieden ter wereld. Wegen en spoorlijnen ontbreken er volkomen, woeste stammen wonen op de hellingen van de bergen. Schermutseling Dinsdag begon de Chinese agressie in Assam. Twaalf Indische militairen van een grenspost raakten na een hevi ge schermutseling in Chinese gevan genschap, deelde Nehroe mee. Acht van hen wisten te ontsnappen. In juli en in het begin van deze maand waren er ook al incidenten aan de grens van Kasjmir en begin augus tus bij Chatangmu. Zes Indiërs werden daar door de Chinezen ontvoerd. Overal langs de grenzen van Indië is de patrouilleactiviteit van het leger opgevoerd om verder binnendringen van de Chinezen te voorkomen. Protest Een scherp protest van Indië tegen het optreden van de Chinese militairen in Assam is door Peking „met veront waardiging" van de hand gewezen, deelde premier Nehroe de ontstelde parlementsleden nog mee. Van het grensgebied tussen de staten Bhoeton en Sikkim die onder Indi sche protectie staan en Tibet is verder geen nieuws binnengekomen. Ook daar dreigt al sinds enige weken agressie van Rood-Chinese kant. Eigen nieuwsdienst VENLO. In een opwelling van drift heeft de dertigjarige vrouw F. G.-K. gistermiddag haar 49-jarige man P. G. in hun huis aan de Hoge- weg te Venlo met een broodmes twee steken toegebracht, één in de schouder en één in de linkerzijde. Na het drama moest de man ijlings naar het ziekenhuis worden gebracht. Hoewel hij niet in direct levens gevaar verkeert was hij zo zwaar gewond dat hij nog niet kon worden verhoord. De vrouw is kort na de steekpartij gearresteerd. Zij zal ter beschikking van de officier van justitie Worden gesteld. De kinderen van het echt paar vier meisjes van twaalf tot achttien jaar waren niet thuis toen het drama zich afspeelde. Achtervolgd Wél was een zuster van de vrouw in de woning. Zij verklaarde, dat het echtpaar onenigheid had gekregen over het weekloon dat de man die chauffeur is bij een expeditiebedrijf aan zijn vrouw afdroeg. De twist liep zö hoog, dat de vrouw haar man achtervolgde toen deze de kamer uit liep. In de keuken greep zij een mes en in de gang bracht zij de man beide messteken toe. Eigen nieuwsdienst HENGELO. Een felle brand heeft gisteravond bij de Hengelose steenfa briek Rientjes binnen een uur tijd de voorzijde van een grote vlamoven ver nield. Ook ging de electrische installa tie van het bedrijf, die in de oven was ondergebracht, verloren. De schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. De achterzijde van de oven, waarin onder andere voorraden olie en kolen lagen opgeslagen, kon worden ge spaard, De oorzaak van het vuur is niet bekend. ALMELO. Bij een duik in een par ticulier zwembad in de buurtschap Al- bergen heeft de 24-jarige B. Dalhoeve uit Almelo de nek gebroken. Hij is gis teren in een ziekenhuis te Enschede overleden. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. De opening, nog zo kort geleden, van de St. Laurens Zeeweg, die vrachtschepen van 900Q ton veroorlooft van de Atlantische Oceaan via de Grote Meren naar het hart van de Verenigde Staten op te stomen, heeft de internationale scheepvaart sneller en onverwachter in moeilijkheden gebracht, dan ieder in zijn meest pessimistische stemming had kunnen veronderstellen. De twee conferences, die onder andere de vervoerstarieven hebben vastgesteld voor goederen van Westeuropese havens naar havens in oostelijk Canada en naar de havens van de Verenigde Staten en Canada aan de Grote Meren, hebben thans verklaard, dat deze vrachten „open" zijn tot nader order. Dit besluit betreft alleen het uitgaande verkeer. Voor het vervoer in westelijke richting be staan derhalve thans geen vastgestelde tarieven. De betekenis van deze conferences is daarmee dus op dit punt aanzienlijk ver zwakt. De reden van het besluit, dat door de vijftien leden rederijen in Canada, Engeland, Noorwegen, Frank rijk, Duitsland, Zweden en Nederland (Oranje Lijn en Holland—Amerika Lijn) is genomen, is gelegen in de bijzonder grote toeneming van tonnage op de ver ruimde route. Een belangrijk deel van deze tonnage is eigendom van niet-leden van de con ferences. In het algemeen is daardoor een wanverhouding ontstaan tussen beschik bare lading en aanbod van tonnage. De aanleiding tot het open verklaren van de vrachten moet zeer waarschijn lijk gezocht worden in de aankondiging enkele weken geleden van de drie Duit se rederijen Hamburg Amerika Linie, Nord Deutscher Lloyd en Ernst Russ om per 1 en 30 september uit de twee con ferences te treden. Eigen nieuwsdienst DELFT. Omdat hij een kwartje tekort kwam bij een boodschap voor zijn vader reed de tienjarige J. B. Ver hoef uit Delft gistermiddag terug naar een sigarenwinkelier in de stad. Op de hoek Hugo de Grootstraat—Havenstraat werd de knaap, die de jongste is uit een gezin met zes kinderen, ingehaald door een met stenen geladen truck met opleg ger uit Meern in Utrecht. De jongen is gaan slingeren en viel onder de tandem- as van de oplegger, die over zijn hoofd ging. Hij was op slag dood. MOSKOU (Reuter.) Ook de Sowjetunie zal voorlopig niet over gaan tot een hervatting van de proe ven met kernwapens. Dit valt op te maken uit een verklaring van de Russische regering, die vrijdag door het persbureau Tass wereldkundig is gemaakt. Verloofd paar verdwenen VENLO. Reeds meer dan vier weken zijn de twintigjarige mejuf frouw G. Ph. uit Venray en haar ze ventienjarige verloofde M. C. uit Horst verdwenen. Ze waren een dikke maand geleden naar Duitsland ver trokken voor een vakantie in Goch, maar na een week keerden zij niet terug. Naar verluidt hadden de jongelui voordat zij op vakantie gingen te ken nen gegeven, dat zij nooit weer zouden terugkomen. Ziekenhuiskwestie Bergen op Zoom Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. De raad van Bergen op Zoom heeft gisteravond een motie aangenomen, waarin op de be stuurders van de Stichting St.Elizabeth- ziekenhuis en de regenten van het Al gemeen Burger gasthuis een dringend beroep wordt gedaan een bevredigende oplossing te zoeken voor de ziekenhuis kwestie. Ruim drie en een half uur hield de raad zich met het geschil bezig. Een motie, waarin werd verzocht de Centrale overheidscommissie om advies te vragen over de mogelijke exploitatie van twee ziekenhuizen in Bergen op Zoom, werd verworpen. BRESKENS. Tijdens een algemene vergadering van het binnenbeheer van het Waterschap „Oud eti jong Br es kens" kwam een verzoek van het buitenibe- heer aan de orde, waarin het waterschap werd gevraagd, de erfpachten van de uitgegeven gronden nabij de boulevard op te zeggen. Tevens was ter tafel een schrijven van rijkswaterstaat, waarin er op werd aangedrongen de gronden per 1 oktober ter beschikking te stellen. Rijkswaterstaat wil spoed betrachten met de aanleg van het kunstduin. Tijdens een besloten vergadering van Hoofdingelanden werd besloten dat de erfpachten door het Waterschap zullen worden opgezegd, in het vertrouwen dat rijkswaterstaat met de erfpachters min nelijke schikkingen zal treffen. Aan het begin van de vergadering bracht de voorzitter, de heer A. J. Cam- bier, de openbaarheid van de vergade ring in discussie. De voorzitter meende dat de vergadering niet openbaar diende te zijn. De burgemeester van Breskens was het daar echter niet mee eens. Na een schorsing werd besloten, dat de Hoofdingelanden in besloten zitting zou den gaan. Na afloop daarvan werd me dedeling gedaan van het in besloten zitting genomen besluit. Besloten werd voorts de Langeweg voor een gulden te verkopen aan de ge meente Breskens, die van deze weg een brede toegangsstraat zal maken. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met op klaringen, maar ook enkele ver spreid voor komende buien. Vrij koel. Over wegend matige wind tussen noordwest en noord. MIESJE: Regenjas mee nemen. Van onze weerkundige medewerker De zomer loopt naar zijn einde. Dat is de laatste dagen niet alleen in ons land gebleken, vooral in Noord-Scandinavië is het belang rijk kouder geworden doordat tus sen een depressie boven Finland en Noord-Rusland en een gebied van hoge druk boven de oceaan ten zuiden van IJsland grote hoe veelheden lucht uit het noorden worden aangevoerd. In Noord- Scandinavië is het zelfs al enkele malen tot sneeuw gekomen. In ons land, waar de tempera tuur woensdag in het oosten nog zomerse waarden bereikte, is dit donderdag en vrijdag niet meer gebeurd. Gisteren werd in Volkel nog 23 graden gemeten evenals op het vliegveld Twente, maar dat was ook de hoogste temperatuur. Daarentegen was in IJmuiden 18 graden de hoogste temperatuur. Aan liet strand zal het dus rijkelijk fris geweest zijn. Daarbij is het hier en daar tot buien gekomen. De meeste buien hebben echter hun naam maar nauwelijks verdiend; meer dan een millimeter regen was er tot gister avond nog niet gemeld. Er is dit weekeinde nauwelijks verandering in het bovengeschetste weertype te verwachten. Het ge bied van hoge druk vertoont nei ging zich in oostelijke richting uit te breiden, zodat er niet veel regen meer zal vallen; slechts plaatselijke buitjes zullen er komen en dan vrijwel uitsluitend in het noorden van het land. Tussen de buien door zal het ook tot opklaringen komen, De temperatuur zal er evenwel niet hoger op worden. Het blijft fris, vooral 's nachts, maar overdag kan de frisheid wel eens wat mee vallen als de zon zich vertoont, want de wind zal afnemen. >-JJ

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1