Regering buigt voor de Gaulle Caballero Artistiek lawaai begeleidde start van Dam-tot-Dam-race PEIL VAN ONDERWIJS DAALT MET SPRONGEN HET BEZOEK AAN ALGERIJE Werknemers dringen met rug tegen de A Nieuwe storingen met Boeings-707 GijsbrechtVaarwel o brouwerskar maar ik kom morgen weer Vrijdag 28 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Een tragische geschiedenis in één aflevering Zoekt U iets beters? Wit boord Iets H Selectie Onbillijkheid Onder de maat Schildersbedrijf op Geen toespraken Niet juist De enige lief nieuwe nummer v\ Wortel ONDER WATER NET ALS DE PONT RUMOER BEKEURING Pag. 5 Het stiefkind Advertentie Het verontrustende gevolg van het lerarentekort is dat het peil van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs met sprongen daalt. Nog krijgen de meeste leerlingen wel les, nog staat er altijd wel iemand voor de klas, maar voor bijna vijfentwintig proeent is die iemand geen leraar. Het is een bezitter van een akte m.o. A, hoewel een akte B hem pas bevoegdheid geeft. Het is een student die zijn kandidaats heeft, hoewel hij eigenlijk zijn doctoraal zou moeten hebben. Het is in vele gevallen zelfs iemand zonder akte A of kandidaats: een onderwijzer met hoofdakte van een lagere school, een eerstejaarsstudent, ja een bakker met een middenstands diploma. Een lerares met een akte A voor Engels, wordt gevraagd ook maar Franse les te geven, een leraar oude talen daarnaast Nederlands. DE directeuren en rectoren kronkelen zich in aller lei bochten, passen en meten, strijken en bui gen, om hun pupillen maar niet de straat op te hoeven sturen. Deden ze het maar wel! Dat zou een schok ge ven. De ouders zouden te hoop lopen. En de minister zou zijn staatssecretaris in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tans over het lerarentekort niet kunnen laten zeggen: .Jk zal op korte termijn nagaan, welke voorzieningen nog ge troffen zouden kunnen worden ter tegemoetkoming in de moei lijkheden hij het voortgezet on derwijs misch gevormde ambtenaren. „Waar deloos" noemen de leraren dat rapport omdat men bij het onderzoek alleen de leraren met een volledige betrek king, dus alleen de hoogst betaalden, heeft betrokken en bij de ambtenaren ook de lager gesalarieerde groepen heeft mee laten tellen. Dat onder scheid is des te belangrijker gewor den omdat men niet het gewogen re kenkundig gemiddelde als vergelij kingsbasis heeft genomen, maar van beide beroepen het middelste salaris naar grootte (de mediaan). Hoe zeer de minister zelf voelt dat er van een onbillijkheid sprake is, blijkt uit het feit dat het overleg over de salarissen is hervat. DAT ZOU EEN SCHOK GEVENv De maatschappelijke waardering voor het beroep van leraar is gedaald. Het getal der leerlingen dat de middelbare scholen bezoekt, is sterk toegenomen. Voor zover dat een ge volg is van de toenemende bevolking, tijdelijk versterkt door de geboorte golf van de naoorlogse jaren, zou dat geen nood geven, omdat dan ook het aantal kandidaten voor het leraar schap zou toenemen. De afschaffing van het schoolgeld, de uitbreiding van het aantal scholen, de hogere wel vaart, de toegenomen zucht bij de ouders naar het spierwitte boord brachten mee dat ook minder uitge sproken studiehoofden naar de mid delbare school gingen. Het gemiddelde intelligentie-quotiënt daalde dus en daarmee naar verhouding het aantal geschikten voor leraar. Het bedrijfsleven en de overheid zijn een steeds groter beroep gaan doen op de academici. Dat geldt in het bij zonder voor de exacte vakken, maar ook doctorandi van andere studie richtingen worden steeds meer ge vraagd voor hoge posten (waar vroeger veel ..selfmade-men" zaten). Verder zijn altijd bestaand hebbende bezwaren tegen het leraarsambt zwaar der gaan wegen- te vermoeiend rooster (29 uur onafgebroken aandacht voor de klas plus correctie); niet spectacu lair genoeg (je ziet nooit het resul taat); weinig promotiekansen (je kunt alleen directeur of rector worden) en afkeer bij de geslaagde voor het leraar schap. NIEUWE opleidingsmogelijkheden geschapen voor de akte m.o. aan de universiteiten; DE BELONING voor de extra les uren verhoogd; DE 55-JARIGE en oudere leraren met slechts akte A ontslagen van de verplichting nog de akte B te halen; DE STUDIERECHTEN voor het gym nasium alfa en beta uitgebreid; EEN BEROEP op de leraren gedaan extra lessen te geven. WAT ZOU DE MOETEN DOEN? MINISTER NOG Om te beginnen de salarissen ver hogen, roepen de leraren. Vooral de jon geren met weinig dienstjaren, zonder volledige betrekking, verdienen niet best, gemeten naar de levensstandaard die zij moeten ophouden, naar hun jarenlange studie, naar vergelijkbare functies elders. Én zelfs als ze een volledige betrekking hebben, dus ge zien hun geiinge ervaring boven hun krachten, moeten werken, liggen de verhoudingen scheef. Is er bij deze groep dikwijls sprake van een mini male bestaansmogelijkheid, bij het klimmen van de jaren stijgt wel de welstand Al wordt wat men welstand noemt, meestal pas verkregen door bijlessen onderwijs aan avondscholen, lidmaatschap van examencommissies enzovoort, dus door extra arbeid. De ouderen van dertig jaar zullen dan wel geen honger lijden, maar daar spreekt weer meer het verongelijkt zijn ten opzichte van academici in andere betrekkingen. LLE bezwaren tezamen vormen wel een goede selectie. Degenen die tegen de verdrukking in leraar worden, behoren dan wel bij uitstek tot de geroepenen. Zal de klasse van de leraar dus toenemen, daar komen er niet méér mee. Wat heeft de minister tot nu toe gedaan om het lerarentekort te ver kleinen? Hij heeft: MEER renteloze voorschotten voor universitaire studie en studie voor middelbare akten toegekend met de bepaling dat een vijfde van het totale bedrag wordt kwijtgescholden bij ieder jaar dat men als leraar bij het v.h.m.o. werkzaam is; IJ zou ook niet kunnen wachten op een tijdrovende enquête door het Centraal bureau voor de statis tiek. Hij zou dan iets moeten doen, terstond. BIJVOORBEELD. De lerarensalarissen zonder vijven of zessen gelijk trekken met die van de hogere ambtenaren; premies toekennen aan tot lesge ven bevoegden die zich alsnog bij het onderwijs melden; lessen in de avonduren zetten op dat bezitters van akte B en aca demici uit het bedrijfsleven inge schakeld kunnen worden; radio- en televisieuitzendingen voor het middelbaar onderwijs in stellen en misschien nog andere dingen doen. Hij zou in ieder geval moeten han delen om de huidige nood te over bruggen en tegelijkertijd alle mid delen direct aangrijpen om de studie voor ieraar aan te moedigen. Dus niet zoals in 1956 57 pas op ruimer schaal renteloze voorschotten toekennen en nieuwe opleidingsmogelijkheden scheppen, op zijn minst vier jaren na dat de leraren hem voor een tekort hadden gewaarschuwd. Maar neen, de directeuren houden het schip nog drijvende door de ga ten te stoppen met middenstandsdi ploma's, aktes A en kandidaatspapie ren en zij recruteren hun bemanning zelfs uit de gepensioneerden. NU kunnen de onbevoegden ook wel les geven, er zitten vaak heel goede leerkrachten bij, maar zij blij ven onder de maat van de academici en de bezitters van akte B. Zij staan niet genoeg boven de stof, zij kunnen de leerlingen minder vertellen bui ten het boekje om, hun visie is be perkter. kortom zij missen de eigen schappen die meer dan het Leerpro gramma, het karakter van het mid delbaar onderwijs bepalen en boven het lagere onderwijs stellen. Het v.h.m.o. verschaalt daardoor. Misschien accepteert de minister; dat nu maar. Liever dan allerlei i 1 i 1 i 1 l 1. noodmaatregelen te nemen, aanvaardt ÖCllUClerSpatrOOn lUCllt Zllll IiaiT Dl] (Ie TCCMer hij misschien dat het peil van het l middelbaar onderwijs een aantal ja-, ren onder het gewenste blijft, dat leerlingen in bepaalde vakken geen eindexamen kunnen doen en voor yy hen dan maar het eindcijfer van de afgelopen cursus als geldend wordt genomen in de hoop dat het na 1965 gaat dagen, na de vloed van de ge boortegolf en de resultaten van de le rarenopleidingen. Maar uit de huidige bevolking van de middelbare scholen moet dan ook weer een lerarenkorps worden ge- recruteerd! Het is statistisch bewezen dat de aard van het middelbaar on derwijs beslissend is voor de duur en het rendement van de universitaire studie. Door het huidige slechte on- derwijspeil zou voor een tiental jaren OED, stel: de salarissen worden f verhoogd. Wat moet er meer ge beuren? De leraren zeggen: De onbillijkheid wegnemen dat na vijf jaar leraarschap ieder jaar een vijfde van het kwijt gescholden bedrag van het renteloze voorschot bij het salaris wordt geteld, waarna over het aldus ontstane in komen nog eens belasting wordt ge heven. Volgens de belastingwetten is dat correct, in zoverre, dat het juister zou zijn indien het vijfde deel bij het salaris zou worden geteld in het jaar dat het als kwijtgescholden kan worden beschouwd; de leraar betaalt dan min der belasting omdat hij dan nog geen vijfjaarlijkse salarisverhogingen heeft gehad. Maar afgezien daarvan blijft het een vreemde figuur dat het Rijk per jaar een vijfde kwijtschelding belooft, ofschoon het in feite minder kwijt is Indien voor deze zaak een oplossing zou worden gevonden, zou een deel van het onbehagen bij de leraren wor den weggenomen Zoals het indertijd ook ten dele werd weggenomen toen de leraren na veel strijd net als de ambtenaren verblijfsvergoeding kre gen, al bleef de betaling met terug werkende kracht tot op heden nog uit. Onbehagen bij de leraren is fnuikend voor de sfeer van het korps en dat houdt adspii'ant-leraren weg. Minder onbehagen, meer adspiranten. Verbetering van de salarissen en het wegnemen van andere achterstellingei. zullen op korte termijn altijd een hap uit het lerarentekort nemen, maar zij zullen pas na verloop van jaren goed uitwerken. VOOR de lange termijn zal de minis ter het evenwel niet nodig vinden meer maatregelen te nemen dan hij al heeft genomen omdat hij door de aan tallen studenten aan de universiteit en de belangstelling voor de studie voor een akte m.o. voor" de jaren van 1965 tot 1970 hoopvolle perspectieven ziet. Als zijn „hoopvol" wil zeggen dat er geen onbevoegden meer nodig zijn voor het middelbaar onderwijs en hij krijgt gelijk, dan zullen meer maat regelen ook niet nodig zijn. Daarbij aangenomen dat hij het slechte studie rendement in zijn hoopvolle perspec tieven heeft verwerkt. Geen onbevoegden meer. dat zal dan moeten inhouden dat er een groot per centage van akte B-bezitters onder de leraren zal zitten. Dat zal een vooruit gang zijn vergeleken met nu. Voor degenen die terugverlangen naar het oude gedegen academische peil, schijnt de commissie-Dalmulder de perspectieven nog mooier te zien dan de minister. In naar rapport „De ontwikkeling van het aantal academici tot 1980" komt zij tot de verwaching dat na 1970 aan de behoefte aan aca demici in ons land zal kunnen worden voldaan. Ten aanzien van hef middel baar onderwijs is het alleen de vraag of onder de behoefte wordt verstaan: volledige bezetting door academici. Of alle ramingen uitkomen of niet, er zijn op het ogenblik niet wel andere maatregelen te verzinnen die zouden moeten worden genomen, mocht het te zijner tijd falikant uitlopen. Wat dat betreft moeten we er maar het beste van hopen. Maar: teruggekeerd tot het nu: het middelbaar onderwijs wemelt van de onbevoegden: het peil zit onder het vereiste niveau. Wat doet de minister daar nu aan? Het hoofd in de schoot leggen en zo'n 170.000 leerlingen vijf jaar laten mod deren? Of: Noodmaatregelen nemen? Van onze correspondent PARIJS Premier Debré heeft gisteren de fractieleiders van de re geringspartijen gezegd dat de samen hang van de NAVO wel eens ge schaad zou kunnen worden wanneer Frankrijks bondgenoten geen begrip wilden tonen voor Frankrijks posi tie in Algerije. Men zou kunnen zeg gen dat zijn woorden niet erg ge lukkig waren aan de vooravond van Eisenhowers bezoek aan Parijs en op het ogenblik dat president de Gaulle een bezoek brengt aan Alge rije een bezoek waarvan belang rijke resultaten mogen worden ver wacht. De Gaulle heeft de eerste dag al een bezoek gebracht aan het zuidelijke deel van het departement Oran. Hij heeft daar o.a. de befaamde kolo nel Bxgeard, een van de militairen, die zich niet in het politieke avontuur van de 13de mei van het vorige jaar heeft verloren en toen bij zijn superieuren uit de gratie was, ontmoet. HET ligt in de bedoeling, dat de gene raal met vele officieren en onderof ficieren zal spreken. Officiële toespra ken zal hij niet houden. Na het uiterst korte communiqué, dat volgde op de ministerraad van woensdagmiddag (die door officiële woordvoerders van te voren als „de belangrijkste van de nieuwe republiek" was gekenmerkt) blijven er slechts veronderstellingen. Daaraan heeft de Parijse pers van gisteren zich met voor zichtigheid overgegeven. France Soir, als regel zeer goed ingelicht, meent te weten, dat in de ministerraad is geble ken dat een meerderheid van de mi nisters van oordeel is, dat er inder daad nieuwe stappen moeten worden gedaan, door bijv. nieuwe verkiezingen in Algerije te houden. DIE meerderheid is ook van oordeel, dat vele tot nu toe in Algerije ge volgde militaire en administratieve me thoden niet juist zijn gebleken en dat ook daarin verandering moet komen. Verder zou de Franse regering een stemmig hebben besloten: dat er voor Frankrijk geen sprake van kan zijn de Navo te ver laten; Bdat Frankrijk zelfs bij een veroor deling van de Verenigde Naties in de Algerijnse kwestie niet uit de Verenigde Naties zal treden. Het moet trouwens niet uitgesloten worden geacht, dat generaal de Gaulle zelf tij- Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) dens een bezoek aan Eisenhower een rede in de Verenigde Naties zal houden om de door Frankrijk gevolgde poli tiek in Algerije te rechtvaardigen; Cdat men wil overwegen de Fran se Gemeenschap om te zetten in een confederatie van onafhanke lijke staten. IN ieder geval heeft de regering aan president de Gaulle carte blanche ge geven voor Algerije, omdat zij wel be seft, dat hij de enige is, die voor de Algerijnse problemen een oplossing kan vinden. Het staatshoofd wordt op zijn reis vergezeld door een aantal Franse jour nalisten. Men begrijpt dat ook bij hen het maken van gissingen hoogtij viert. De meest voor de hand liggende en daardoor ook de meest logische schijnt, dat de Gaulle in een of andere vorm, vroeg of laat, een nieuw aanbod om te komen tot het staken van het vuren zal doen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Met veel opgewonden heen-en-weer geren over en onder IJ en Noordzeekanaal, met schallende reclameleuzen, artistiek rumoer en met ongelijk lopende start- en finishklokken is gisteren de eerste dag verstreken van de Dam-Dam-race. de wedstrijd tussen de centra van Amsterdam en Zaandam, waaraan veel prominenten uit de sector van overheid, bedrijf, radio en sport deelnemen. Het gezwoeg met motoren, raceboten, voorhistorische vehikels en extra-treinen heeft een diepe achtergrond: het feit, dat anderhalf miljoen Nederlanders in een zich intens uitbreidend industrie gebied samenleven, terwijl de ene helft de andere slechts kan bereiken via een uiterst trage pont verbinding. ving van de bestaande overeenkomst, die schriftelijk is vastgelegd. De schil ders moeten herstelwerk verrichten aan I 1*1 1 deuren, die al geplamuurd van de fa- Lumo'AITlPn APfl /<h*4nW briek komen maar die door het bijscha- JIC/11 CC/II v flKTUo yen later worden beschadigd. Voor dit] extra plamuurwerk verlangen de schil-! AMSTERDAM (ANP). Voor de der.s eeri beloning. De firma Oosterom I later weer een tekort worden gecre- president van de rechtbank te Amster- eerd. Nog afgezien van de omstan-dam, mr. U.W.H. Stheeman. heeft h*Xrl£fr bez* gewe™'o™tot over- d'gheid. dat leraren die zich financieel gisteren een kort geding gediend dat eenstemmmg te r?k!n. De schilders heb- acbtergesteld voelen, les moeten ge- het Amsterdamse schildersbedrijf J. ben dus niet direct het werk neergelegd. I v,c,f? .V.®e' ™eer c,an c,e 29 Oosterom tegen zeven bij deze firma De staking zal echter doorgaan als aan olliciele streefgetal voor een volledige dienst riin-"- --kiu--- j__ betrekking, eensdeels klagen over dc 1 rv van dp stand door df> n&u öemaaKt. Dinsdag is het echtpaar Van Male- ste.in-van Meerveld uit Barneveld zestig jaar getrouwd; uit het huwelijk zijn ze ven kinderen geboren; er zijn nu 24 kleinkinderen en vijftien achterkleinkin deren. Advertentie aanhangighun eisen niet tegemoet zal worden ge komen. onbevoegden, andersdeels minder ver trouwen wekken, slechte ambassa deurs zijn. Bovendien dient de hoop op nieuwe academici niet te hoog te worden gesteld omdat de statistiek leert dat slechts ongeveer zestig pro cent van de studenten binnen zes en een half jaar slaagt voor het kandi daatsexamen. De schilders waren wegens een loon- geschil vorige week dinsdag in staking gegaan. De firma eiste nu dat de schil ders op straffe van een dwangsom van honderd gulden per dag terstond hun werk zouden hervatten. Mr. J. M. Iïoofien. de advocaat van het schildersbedrijf, herinnerde er aan dat de schilders zijn aangenomen Volgens de eigenaar van het bedrijf, de heer Oosterom, die gisteren eveneens ter zitting aanwezig was, ,,is het al ja ren in het schildersbedrijf op loongebied een chaos". ,,Wij worden gedwongen aan de eisen van de schilders toe te geven. Wij krij gen van het bedrijfschap onze taneven <7EL of geen noodmaatregelen, uua. vjlai vatr ooiiiiuci j ai lil r— x 11 op de voorwaarden van de c.a.o. 1958 "PDaar moeten wij aan vasthouden, volgens welke als loon niet meer dan Is echter nlet mogelijk omdat bij 113 gulden per woning mag worden uit-klk"'eX ^k andere eisen worderge- betaald. Dit loon is echter bij zijn cliënl Nu heeft de EV- m Amsteidam ivtv/.j .O evi iicri ui i f\ II yncj, 111 dc opgevoerd tot 178.40 gulden per woning a»»e patroons gekneveld en ik ben de - - v 6 enige mijlpaal die nog in de weg staat. deze is ondersteboven gelopen dan wortel van het kwaad van het Le- hetgeen een overtreding betekent rarentekort moet worden uitgerukt de o.a o. en het bedrijf al een boete van opdat dat onkruid niet weer de kop: 5000 gulden heeft gekost. De betrokken kan opsteken. Daartoe dienen de oor-schilders verlangen nu 190 gulden per zaken van het tekort te worden be-1 woning en bovendien zaterdags vrij. zien. j Pleiter bestreed het stakingsrecht. In Welke zijn die oorzaken? deze geordende maatschappij moeten de partijen zich aan de regels houden. De leraren zijn in 1956 uitgezon derd van de verhoging van de eind- Vpf>l werk salarissen van de hogere ambtenaren De regering heeft dat willen argumen- De heer Oosterom heeft zeer veel werk teren met het rapport van de werk-} en dreigt door de staking in een impas- onderzoek Als is er voor de heren geen rem meer. Ik betaal al veel meer dan is toegestaan. Ik betaal tot het oneindige. De ene keer is het een deur en dan zijn het de kozijnen. Er is altijd wel een reden om aan te vallen. Wij zijn nu gekomen op 178 gulden, maar zij moeten 185 gulden. Dat wordt je afgedwongen. Nu kan ik niet verder. Ik sta met mijn rug tegen de muur. Het bedrijfschap zegt: ..hand haaf uw tarieven, anders krijgt u boete". Op het ogenblik ben ik de enige in deze Het september nummer van het popu- lair-medische maandblad SPREEKUUR THUIS is buitengewoon interessant. Er staan legio artikelen in, voor U van belang. Er wordt o.a. geschreven over: Erfelijkheidsproblemen 0 Een nieuw vaccin tegen kinderver lamming. Het eerste schooljaar Hel beroepsgeheim van de dokter 0 Het verkeersongeluk Het hart in het centrum SPREEKUUR THUIS geeft U elke maand commissie voor het onderzoek naar se te raken daar de woningen moeten de salarispositie en het carriérever-worden opge'everd. De oorzaak van al grote strijd die tegen deze terreur stel loop bij het middelbaar onderwijs in'deze moeilijkheden is het tekort aan i ling neemt" vergelijking met de academisch ge- schilders Na deze hartekreet van de heer Oos- vormde ambtenaren in diverse over- Als woordvoerder van de schilders terom volgde nog een korte discussie tus- een gezonae kijk op uw gezonaneia. heidsdiensten De conclusie daarvan trad op de heer A. Korlaar. bestuurslid sen de president en beide partijen waar- Koop het nieuwe nummer, is dat het gemiddelde salaris van de van de EVC'58. De firma beroept zich bij mr. Hoofien vasthield aan de ei-- leraren over de gehele loopbaan ge-!op de arbeidsovereenkomst, aldus de rekend, ligt boven het gemiddelde sa-i heer Korlaar, maar de achtergrond van laris van de totale groep van acade-ihet conflict ligt juist in de niet nale- Eerst een vonnis en als de gedaagden ,^et js verkrijgbaar bij kiosken, boek- aan hun verplichtingen voldoen dan kan» verder worden gepraat. jen tijdschriftenhandelaren. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam onderstreepte dit gisterochtend door een demonstratie: de voettocht over de bodem van het Noordzeekanaal op de plaats, waar eens de door hem zo be geerde Coentunnel moet worden aange legd. Hij startte als deelnemer aan de race op de Dam te Amsterdam, uitge leide gedaan door zijn hoofdstedelijke ambtsgenoot mr. G. van Hall, die liever een IJtunnel wil aanleggen. Op zijn kanaaltocht werd de heer Fran ken vergezeld door de radio-verslagge ver Dick van Riin, die evenals hij in een duikerpak van de Koninklijke ma rine was gestoken. Een schout-bij-nacht hield aan de wallekant een oogje in het zeil bij de onderneming, die in het druk ke vaarwater nogal wat opzien baarde. Deed de Zaanse burgemeester geen serieuze gooi naar een snelheidsrecord, zijn diepwatergezel deed dat later op de dag wel. Hij boekte met motoren en speedboat een (officieuze) tijd van twaalf minuten en dertien seconden. De jonge Wout Bruynzeel stak hem de loef af met een tijd van tien minuten en 25 secon den. Hij werd winnaar van de dag. 4» Teddy (Een beetje) Schol ten, voor wie men een speciale aquavion (vleugelboot) had laten aanrukken, snelde in twaalf minuten en 51 seconden van Dam tot Dam Bij aankomst in de Zaanstreek ont stond er even verwarring over de ge maakte tijd. Zij was op dat ogenblik verreweg de snelste, maar de organisa toren konden het er niet over eens wor den of zij nu 12.12, 13.09 dan wel 12.51 minuten had geboekt. Men besloot tot het laatste. Deze tijd zal echter ook wel weer een wijziging ondergaan, nu is gebleken, dat in Amsterdam twee wedstrijdklokken ruim een minuut verschilden en een derde ongeveer twintig seconden afweek. In Zaandam werd er maar twee seconden verschil geconstateerd. De klokken wa ren net als de pontnooit op tijd. De Nederlandse spoorwegen overigens, die buiten mededinging deelnamen, wa ren iedereen te snel af. Een van de employés, die gebruik maakte van twee motoren en een extra-trein, stoof in zeven minuten, zestien seconden naar de Zaanstreek. Er waren er die minder haast hadden. Een paar leden van de roemruchte Am sterdamse artiestensociëteit ,,De Kring" hadden met ernstige gezichten inge schreven en het inschrijfgeld van vijftig gulden neergeteld, maar ze waren nog maar enkele seconden van start of zij onthulden hun ware bedoelingen. Op hun auto werden plotseling grote plakkaten zichtbaar, waarop zij hun afschuw over de race hadden neergeschreven. Onder grote hilariteit van een tijdens de middag-pauze volgepakte Dam daal den vanuit hoge winkelpanden in de buurt van het Nationaal Monument 20.000 pamfletten neer. De Amsterdammers werden in gekrui de taal gewaarschuwd tegen deelneming aan de Dam-Dam-race. „Er is maar één Dam", zo luidde een van de leuzen Verder werd de lezers vanaf het fraai volgeteken.de papier toegeroepen: ,,Volk van Nederlnd. Wat moeten wij aan de Zaan? Wij lusten geen koffie met koek jes. Op onze hoofden geen boter en ontbijtkoek. Laat u niet beetnemen." En zo meer. De in witte overalls gestoken kunste naars onderbraken hun reis naar de Zaan streek dan ook vrij spoedig. Een van hen kreeg een proces-verbaal, omdat hij en zijn kornuiten met hun ontelbare pam fletten de straat hadden bevuild. Dit artistieke incident, dat voor de Zaanse industriëlen het lichtpunt ople verde, dat velen van hen op het pamflet met naam en toenaam werden genoemd, veroorzaakte op de Dam een ware ver keerschaos. Het duurde enige tijd voor het wed strijdspektakel rustiger vormen kon aan nemen. Een in oud-Nederlands kostuum gesto ken echtpaar, dat per dilligence van Am sterdam naar Zaandam vertrok om daar behalve met de prikklok ook met de ernst van de echtelijke staat te worden geconfronteerd, ontsnapte nog juist op tijd het lawaai. Het verging hun beter dan de slee van een bierbrouwerij, waar van de paarden op een gegeven ogenblik op hol sloegen. Een auto en een brom fiets werden zwaar beschadigd en een zinnebeeldige Gijsbrecht van Aemstel, die op de slee de tocht naar het noorden had aanvaard, moest met een reuzesprong een goed heenkomen zoeken. Vandaag zal hij een nieuwe poging wagen. Voor enkelen heeft de eerste dag van de race een bittere teleurstelling opgele verd. 's Ochtends moest een deelnemer, wiens motorrijder een tegenligger had „gesneden", onverrichterzake huiswaarts keren, 's Avonds werd een personeelslid van Bruynzeel wegens het overschrijden van de vijftig kilometergrens in Zaandam afgewezen. programma's 1 ln het kort WASHINGTON (UPI). - Kort nadat Eisenhower veilig op het vliegveld Wahn was geland met zijn Boeing-707 werd bekend dat er zich weer twee storingen met dat type straalvliegtuig hadden voorgedaan. Een toestel verloor tijdens een proef vlucht een vleugelklap, maar kon veilig te Los Angeles landen. Een tweede Boeing-707, met niet min der dan 107 passagiers aan boord, kon aanvankelijk niet landen omdat het lan dingsgestel weigerde naar buiten te ko men. De reis werd gerekt tot de boord werktuigkundigen gelegenheid hadden gehad het met de hand naar buiten te pompen. Daarna maakte het reusachtige toestel een perfecte landing. In enkele weken hebben zich bij de Boeing-707, waarmee ook Nixon zijn reis naar de Sowjetunie heeft gemaakt, zeker tien storingen voorgedaan. Ongelukken zijn tot dusverre echter steeds uitgeble ven. Bij het bezoek van Eisenhower aan Europa zijn drie van deze vliegtuigen in gebruik: een voor de president zelf (de Columbine IV), een als reserve en een voor de Amerikaanse journalisten en fotografen uit zijn gevolg. ZATERDAG 29 AUGUSTUS I" RADIO 1 HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8,00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d jeugd; 9.05 Gym; 9.15 Gram; (Om 9.35 —9.40 Waterst); VPRO: 10.00 Tijdelijk uit- geschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor U en Uw gezin, caus; 10,30 Gram; 10.40 Lichte muz; 11.20 Buitenl. weekoverz; 11.35 Luit en zang. middag 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land en tuinb. meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Jazzmuz; 13.40 Muz. caus; 14.05 V d jeugd; 14.40 Lichte muz; 15.05 Boekbespr.; 15.25 Concertgeb. ork; 16.05 Vragenbe- antw; 16.20 Dansmuz; 16.50 Vakantietips; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.45 Hammond-trio; 19.00 Artistieke staalkaart: VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Het Nederl Bijbelgenootschap, caus; 19.55 Deze week, caus; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.35 Metropole ork; 21.15 Soc. comm; 21.30 Gram; 22.00 Sportnws; 22.30 Zigeunermuz; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d huisvr.; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben ie zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 De zon newijzer; 13.20 Gram; 14.00 V d jeugd; 14.10 Vocaal dubbelkwart; 14.30 Kron v. letteren en kunsten; 15.05 Gram; 15.40 Boekbespr; 15.50 Gregoriaanse zang; 16.20 V d jeugd; 16.50 Gram; 17.00 Lichte muz; 17.20 Mannenkoor; 17.50 Gram. avond 18.00 Journ. weekoverz.; 18.10 Strijkork; 18.30 V d jeugd; 18.45 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Lichtbaken, caus; 19.40 Kamerork en solist; 20.30 Gram; 21.00 Cabaretprogr; 21.30 Mannenkoor en har- monie-ork; 22.05 Lichte muz; 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: avond gebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.25—24.00 Nouveauté's. TELEVISIE NEDERLAND NTS: 20.00 Journ en weeroverz.; KRO: 20.20 Anno. 20.35 Sportact; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Ftlmprogr; 22.25 Epiloog. BELGIË VLAAMS 19.00 Kath. uitz; 19.30 Nws, act en weerber; 19.45 De week in beeld: 20.15 Filmprogr; 21.00 T.V.-feuill: 21.35 V. d. autoliefhebbers; 22.05 Overname v d TV v Monte Carlo: Cone 23.10 Nws; BELGIË FRANS 19.30 Film; 20.00 Journ; 20.35 TV-spel; 22.20 Operamuz; 23.10 Wereldnws. DUITSLAND 16.00 Progr. over bet wilde Westen; 16.3018.00 Documentair progr (Regionaal progr WDR: 14.00 Hier und Heute week journ.; NDR: 18.45 Die Nordschau; WDR- 18.45 Hier und Heute; 19.25 Vader is dobeste. NDR: 19.30 Tekentruckfilms). 20.00 Nws en act; 20.20 TV-spel; 21.20 Gevar. progr. Daarna: Het woord voor de zondag. 9

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5