„Zeeland Presenteert" wordt voortgezet in Amsterdam SPAANSE AANSLAG OP THOLEN MISLUKTE MEER BRAMEN GEVEILD DAN OOIT TEVOREN Zeeuwsvlaams YLAS verdwijnt over de grens Land- en tuinbouw vormen slechts schrale troost UITGAVE ZEEUWS GEDENKBOEK Spaarregeling voor de gemeente-ambtenaren Uitgebreid programma voor feestelijkheden in Yerseke ROOMBOTER Oude Avondmaalstafel te Kloetinge in ere hersteld Ter gelegenheid van opening nieuwe griffiegebouw Twee verraders onthalst Uit de kerken 45 nieuwe huizen in Terneuzen Vrijdag 28 augustus 19d9 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagbl au Afwachten II GEKOOKTE MOSSELEN GRATIS OP DE DAM MEDEWERKING HOOGTEPUNTEN Zomer pro gramma van V.V.V. Oostkapelle afgewerkt BAARLAND HELPT DE SPORTVERENIGING alleen boter en... is boter is niet te vervangen! „DAG DOMINEE" Southern Clipper naar de Schelde RUIM 360 JAAR GELEDEN Prijs valt tegen CHR. SCHOOL WORDT Gouden huwelijk ZATERDAG GEOPEND I Kam vierde onder grote belangstelling j Gevaarlijk zivemmen VERHEUGEND VERSCHIJNSEL? ALLERMINST! Stukje grond Vijf jaar praktijk „Irene" in nieuwe capes Protestants-Christelijk J-jET IS een gezond standpunt van een werkgever als hij tracht het meest waardevolle product te verkrij gen met behulp van de minst kostbare arbeidsinspanning. Wij bedoelen daar mee dat iedere werkgever in deze tijd moet streven naar mechanisatie omdat handkracht veelal te kostbaar is. Ter bestrijding van werkloosheid en I ter bevordering van de werkgelegen heid, zijn de laatste jaren zo hier en daar vele openbare werken uitgevoerd. Wij zijn van mening dat met deze pro jecten een goed werk wordt gedaan. Dat „goed" is echter betrekkelijk. Een werk dat met behulp van me chanische werktuigen wordt uitge voerd, kost aanzienlijk minder dan wanneer alles met handkracht wordt gedaan. Vaak het dubbele of meer wordt aan hetzelfde project ten koste gelegd, omdat de mechanisatie zoveel mogelijk wordt geweerd. Als nu teveel de aandacht op het geld en op het werk wordt gericht, en te weinig op de mens, wordt het moeilijk om openbare werken uit te voeren op de meest kostbare wijze. Door een structurele werkloosheid in Zeeland, en een aanzienlijke sei zoenwerkloosheid in de winter, hebben wij het grootste belang bij het beleid dat zal worden gevoerd in het kader van de werkgelegenheid. Helemaal gerust zijn we daar niet op. De Randstad kent deze problemen niet of nagenoeg niet. En is het alge mene regeringsbeleid niet overwegend, wij zouden bijna willen schrijven ten volle gericht op de grote problematiek van de grote stedelijke agglomeraties? Natuurlijk, wij weten ook wel dat Eeeland met nog geen 300.000 inwo ners geen indruk maakt om haar getal. Wij willen daar echter tegenover stellen dat het beleid van een regering nooit gericht mag zijn op het dienen van een meerderheidsbelang. Iedere minderheid, hoe klein ook, dient de volle aandacht te hebben. Richt de leiding van een gezin zich vaak niet met de meeste zorg tot dat kind dat de meeste hulp nodig heeft? In de grote Staatshuishouding mag de regering de belangen van de klein tjes niet verwaarlozen. Zij mag niet alle aandacht richten op het sterke en gezonde. Als wij hier klein zijn, en in ver- men met een praalwagen in de op- houdmg tot de Randstad zijn we dat, rocht. en als wij zwak zijn, betrekkelijk is dat tv, u a a ook 70 en als de „;„i. Reeds thans is bekend, dat 250 ge- strut tuur ziek is nodigden de feestelijkheden zullen bij- aat is zo bij structurele werkloosheid wonen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal aanwezig zijn en ook de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen heeft zijn tegenwoordigheid toegezegd. Om negen uur in de morgen wordt al met de feestelijkheden begonnen, want dan beginnen de vissers met de versiering van hun schepen. Om tien uur begint de optocht van Yerseke's schooljeugd met begeleiding van ..Mozart". Een half uur later wor den honderden ballonnén opgelaten op het haventerrein. De Rijkspolitiekapei wordt om elf uur bij het monument in de Langeville verwacht, waarna de kapel zich zal presenteren aan het ge meentebestuur en het comité Zeeland Presenteert" voor het gemeentehuis. Van een onzer verslaggevers aERSEKE. De feestelijke opening van het oester- en mossel seizoen onder het motto Zeeland Presenteert" op donderdag 3 september in aerseke zal worden vervolgd met een grootscheepse Zeeuwse manifestatie voor het paleis op de Dam in Amsterdam. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft spontaan medewerking verleend en de Dam beschikbaar gesteld voor de mensen uit Yerseke op zaterdag 5 september. Uiteraard is het comité Zeeland Presenteert" daarvoor zeer erkentelijk. hoe de vlag er voorstaat. Dit belooft worden. Na al deze hoogtepunten worden de feestelijkheden echter niet gestaakt. Op het programma staan voorts het o p- treden van het Benelux-ensemble op het podium in de haven, een concert door Concordia" in de muziektent, twee uur cabaret op het sportterrein aan de Marijkelaan en als klap op de vuurpijl een groot vuurwerk, eveneens op het sportterrein. Maar dan zal het inmiddels wel elf uur zijn geworden en behoort „Zee land Presenteert", dat donderdag voor de vierde maal van start gaat, weer tot het verleden. Tot september 1960. gen de Rijkspolitiekapei Mozart" en Concordia" uit Tholen. grote, Deze manifestatie, van zaterdagavond; kwart voor acht tot hal el, belooft een grandioze presentatie te worden van de Zeeuwse oester- en mosselwe- Pm kwart voor drie wordt de vloot reld. Voor dit feest moeten zelfs de schouw gehuden op de Oosterscbelde, trams wijken. Op deze avond zullen de waaraan meer dan honderd fraai ver- tramlijnen omgelegd worden. De Am- slerde visserschepen zullen deelnemen, sterdammers zullen kunnen genieten °.ok een achttal mosselschepen uit Wie- van een portie gekookte mosselen, die ringen^ zal meevaren, evenals de Prins gratis worden aangeboden. Op de Dam Hendrik, het opleidingsschip van zal een grote ketel geplaatst worden met een vuuroppervlak van maar liefst drie vierkante meter. In vijf miniten kunnen 30 kg mosselen gekookt wor- het den.... De hoofdstedelingen kunnen voorts luisteren en kijken naar ihet optreden van de muziekvereniging Mozart" uit Yerseke, de zangvereniging „Excel sior" uit Yerseke en de volksdans groep van „Medioburgum" uit Middel burg. Voor dit optreden heeft de ge meente Amsterdam de grote muziek tent beschikbaar gesteld. De mosselen worden aangeboden in een achttal kramen. Ook zal een groep dames in Zeeuwse klederdracht de reis meemaken. Natuurlijk zal ook het Amsterdamse gemeentebestuur ku nen proeven van het Zeeuwse zeeban ket In Yerseke zelf zal het feestgedruis op 3 september niet van de lucht zijn. Het is een verheugend verschijnsel, dat nu ook de bevolking daadwerkelijk medewerking verleent. Het neemt een aantal taken uit de hand van het comité. De straten ver sieren de inwoners zelf, evenals et plaatsen van de ere-poorten. Er zijn zeifs enkele buurtverenigingen opge richt met de bedoeling o muit te ko onderwijsfonds voor de binnenvaart. Tijdens deze schouw zullen de eerste oesters van het nieuwe seizoen weer aangeboden worden aan de Commissa ris der Koningin. Het comité heeft ook een vreemde ling in het gezelschap, nl. de Spaanse visser Mosselero Oesterano. Tijdens het spel „Om de parels van de Oos- tersehelde" zal hij worden ontvangen en de Zeeuwse oesters proeven. Spanje blijkt de meest natuurlijke oesterban'ken ter wereld te bezitten. Daar worden de oesters echter gevist en niet gekweekt zoals hier. En ieder een is nieuwsgierig of de Spanjaard de Zeeuwse oester waardig zal keuren. Dit spel, dat wordt opgevoerd op een drijvend toneel in de haven, zal voorts worden opgeluisterd met zang, dans en declamatie. Ook het element verrassing zal in dit programmaon derdeel niet ontbreken. Via een ont vanger-zender zal mtn in contact staan met een kotter op de Ooster- schelde, waarvan de schipper vertelt Advertentie waardoor de samenleving door een chronische ziekte wordt bedreigd, dan is het de taak van die Overheid om juist dat kleine, dat zwakke, dat zieke, de helpende hand te bieden. Nog vóór dit aan het grote, sterke en gezonde wordt gedaan. Wij zijn bijzonder belangstellend naar de werk- gelegenheidspolitiek. Als het de regering ernst is met haar streven naar een waarlijk Christelijk Sociaal beleid, zal zij geid, en in ver houding tot het bevolkingsaantal, veel geld op tafel moeten leggen voor de Randprovincies. Opdat zij een vol waardig deel kunnen uitmaken van het grote geheel. In Zeeland hebben wij behoefte aan subsidiëring van dure. d.w.z. materiaal- intensieve werken. Het is mogelijk hier en daar de structuur te verbete ren en ons voor te bereiden op een ge zonde ontwikkeling. Wegens geldge brek mag hier niet worden getempo riseerd. Want we hebben geen behoefte aan een nog snellere toename van het aantal miljonairs. Dat lijkt ons noch christelijk, noch sociaal. A. J. K. In de middaguren volgen de pro grammapunten, die ongetwijfeld de hoogtepunten zullen vormen van de festiviteiten. Om één uur start de grote optocht door het dorp. Tal van praalwagens zullen in de stoet meerijden, die allen verschillende facetten van de oester- en mosselcultuur zullen uitbeelden. Om één uur start de grote optocht door het dorp. Tal van praalwagens zullen in de stoet meerijden, die allen verschillende facetten van de oester- en mosselcultuur zullen uitbeelden. Voor de muzikale begeleiding zor- OOSTKAPELE. De muziekvereniging „Crescendo" gaf een concert op de mu ziektent. Na afloop marcheerde het korps met het tamboerkorps naar de omgeving van het kampeerterrein, waar een groot vreugdevuur werd ontstoken. Ook hier speelde Crescendo populaire nummers, Een groot aantal bezoekers vermaakte zich rondom het vuur. Dit was het be sluit van het programma dat op initiatief van VVV „Mooi Oostkapelle" deze zomer maanden werd afgewerkt. Door het prachtige weer zijn de diverse evenemen ten uitstekend geslaagd, in het bijzonder het zomeravondconcert dat „Crescendo" in de duinen verzorgde. BAARLAND. De gemeenteraad heeft vergaderd onder voorzitterschap van bur gemeester Van Liere. Op de ingekomen subsidieverzoeken van de bond tegen het vloeken van de Rijks- politie-kapel te Den Haag, van de afd. reclassering van het Leger des Heils en van de provinciale bond „Het Wit-Gele Kruis" werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Een verzoek van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse ge meenten om een bijdrage in een geschenk van de Zeeuwse gemeenten t.g.v. de ope ning van het gebouw van de provinciale griffie werd ingewilligd. Op voorstel van B. en W. werd besloten de voor het rijkspersoneel geldende in terim-regeling ziektekosten 1959 van toe passing te verklaren op het gemeenteper- soneel. Voorts heeft mevrouw M. Nijsse ont slag gevraagd als badmeesteres. Dit ontslag werd onder dankbetuiging voor de bewezen diensten op de meest eervolle wijze verleend. Van de sportvereniging Baarland Oudelande kwamen verzoeken binnen be treffende de ingebruikneming van het nieuwe speelveld. Besloten werd de vereniging enigszins tegemoet te komen. B. en W. stelden voor het onderhoud van het terrein voor reke ning van de gemeente te laten komen. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Voor het aanbrengen van een zgn. „ballenvanger'.' werd een bedrag van 200,beschikbaar gesteld. De heer De Mol merkte nog op dat het niet gewenst is rijwielen op het veld toe te laten. Besloten werd bij de kleedka mers een fietsenstalling te bouwen. Bij de rondvraag wees de heer De Vriend op de aanleg van waterleiding in de onrendabele gebieden. De spreker dacht hier aan Bakendorp waar met smart op de aanleg wordt gewacht. De voorzitter deelde evenwel mee dat het werk gestadig voortgaat. Elk jaar wordt een aantal percelen aangesloten. Advertentie KLOETINGE. In de morgendienst zal a.s. zondag de Hervormde Gemeen te te Kloetinge het Heilig Avondmaal vieren. In deze dienst zal voor het eerst weer de avondmaalstafel worden ge bruikt, die door vorige geslachten hier voor was bestemd, schrijft ds. Klooster man in het kerkblad van de Hervormde Gemeente in de ring Goes. Wij hebben namelijk ontdekt, schrijft ds. Klooster man, die zondagavond afscheid hoopt te nemen van; zijn gemeente wegens ver trek naar Rotterdam, dat de oude ver vallen tafel (ongeveer driehonderd jaar oud) in de consistorie sin werkelijkheid de tafel is. geweest, waaraan men, eeu- VLISSINGEN. Na een ingesteld on derzoek is vast komen te staan dat de schade aan het Zweedse tankschip „Southern Clipper" groot 13.069 bruto registerton, van zo ernstige aard is, dat een langdurige reparatie noodzakelijk zal zijn. De „Southern Clipper", die zondag avond j.l. aan de tankcleaning afmeer de voor het schoonspuiten van de tanks, zal hersteld worden door de mij „De Schelde". De echte Enge/se sigaret van distinctie en goede smaak Ten overstaan van notaris Kram te Kapelle werd in café Traas te Baarland ten verzoeke van de erven S. de Leeuw verkocht de woning Raadhuisstraat A 45 met bijbehorend erf en schuur. De heer J. Nijsse te 's-Gravenpolder schreef in voor 2222.waarna bij de veiling het pand door de heer F. C. Reijerse te Am sterdam werd gekocht voor 2272.—. wen geleden, aanzat. In alle stilte heb ik gelden kunnen verzamelen voor de restauratie, die onder toezicht van Mo numentenzorg is voltooid. Ds. Klooster man schrijft verheugd te zijn dat de ta fel nu weer in de kerk staat en dat nog voor zijn vertrek de tafel gereed is gekomen. In het kerkblad van deze week heeft de scheidende predikant een speciaal afscheidswoord geschreven voor de „kinderen in Kloetinge". ,,'k Heb het altijd fijn gevonden bij jullie enik zal jullie „dag dominee" op straat heus echt missenDank je we Iftoorvoor alle vriendelijkheid." Ds. Kloosterman citeert daarna het vers: „Jezus zegt, dat Hij hier van ons verwacht, dat wij zijn als kaarsjes brandend in de nacht." HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) „Hierover zijn deze twee, Ha- rinckman en Sipesteyn gevanghen ende van deze stukken bij hen lieden bekent zijnde, zo zijn ze in den Haghe den thienden October daarover onthalst". Met deze zin eindigt de ge schiedschrijver zijn verhaal over een gebeurtenis, die ruim 360 jaar geleden plaatsvond. Na een zegevierende veldtocht door Brabant had de graaf van Hoheulo in 1577 het eiland Tholen voor de Prins ver overd. Twintig jaar later beproefden de Spanjaarden door een listige aanslag het eiland te heroveren, wat echter op een grote mislukking voor hen uitliep. Hoe dat toeging? Op een schone augustusdag in 1597 had op het Huis te Wouw een vergadering plaats met minder goede bedoelingen. Van hieruit zou de operatie geleid wor den om Tholen te veroveren. De Span jaarden, niet bij machte om met geweld van wapenen in het grotendeels Staatse Zeeland een offensief te beginnen, tracht ten door misbruik van wraakzuchtige lie den, hun plan te volvoeren. De hoofdaanlegger van dit complot was Pieter Harinckman, geboortig van Zierik- zee, die twee jaar tevoren om gepleegde valsheden uit Holland en Zeeland geban nen was. Sindsdien liep deze onbetrouw- Van onze fruitteeltmedewerker KAPELLE, De grootste drukte met de pluk van de bramen is voorbij. De kwantums die dagelijks op de veiling in Kapelle-Biezelinge werden aangevoerd, bedroegen een en twee weken geleden twintig ton en meer, maar op het ogen blik is dat teruggelopen tot tien ton per dag en soms zelfs nog minder. Volgende week zal dat aanbod nog verder terug lopen en in verband hiermede heeft de zijn 55-jarig huwelijksfeest. Des avonds ZOUTELANDE. Zaterdag wordt de bracht het fanfarekorps O.K.K. een sere- Prinses Ireneschool officieel geopend. Hetnade- schoolgebouw, dat van witte geglazuurde] stenen is gebouwd, is een ontwerp van de| architecten Steen Tuinhof uit Vlissin-j gen. Er zijn vier ruime leslokalen, een spreek-» kamer, een garderobe en een lokaal voor handenarbeid. Voorts is er een hal en een groot speelterrein, dat geheel betegeld is. De school is binnen in gezellige kleuren geschilderd, waarbij luxaflex voor de ra men en de in banen gekleurde linoleum gelegde vloeren voor een fleurig geheel zorgen. De jeugd zal maandag bezit nemen van hun school en deze dag in een feestélijke i sfeer doorbrengen. Maandagavond komen i de ouders en leden van de schoolvereni- ging in gebouw „Middendorp" bijeen; zij brengen daarna een bezoek aan de nieu we school. ST. ANNALANLD. De jeugd, die in deze zomerse dagen volop van de zwem- sport geniet, vindt het soms prachtig een uit de haven komend schip zo dicht mo gelijk te benaderen. Uiteraard brengt dit grote gevaren met zich mee, omdat het schroefwater zuigt en er dan grote kans bestaat dat de zwemmers door een schroefblad worden geraakt. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal (toezegging): J. van der Krift te Ermelo. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Treebeek: J. van Til te Middelstum. GEREF. GEMEENTEN Voor buitenstaanders is er gelegenheid Beroepen te Haledon, Avenue Pater- de school te bezichtigen op 1 en 2 sep- son New Jersey: A. S. U. Heerschap, tcmber van 7—9 uur s avonds. te Borssele. MIDDELBURG. Gedepu teerde Staten van Zeeland achten het van belang dat een gedenk boek van de provincie Zeeland verschijnt. Het ligt in de bedoe ling bij de opening van het nieuwe gebouw der provinciale griffie de vincies maar bovendien verkeert de ont wikkeling van Zeeland thans in een zo danig stadium, dat het van belang moet worden geacht ook op deze wijze aan dacht voor de provincie te vragen. Van onze correspondent EEDE. Het lijkt op het eer- Een slordige 25.090 is deze vinsturbine in een bedrijf te Eede waard. Hel apparaat staal nu werkeloos. Wanneer zal de tur- forS^e gezicht een verheugend ver- óme weer vlas verwerken? Gedeputeerde Staten hebben een o/-»V\iiY\cpl rlpf vppI "Wpflpvlprndc? Zeeuwse uitgeverij bereid gevonden zich s?^nsel' a*1 Veei van Nederlands vlas naar RpIoip *et s gedenkboek vlas naar Belgie wordt uitge-an iNe~e«anas vias naai tfelgiejstaan is er niet in te Vinden> maar b heeft als voerd. Uitvoer immers brengt de- ekent de dood voor een bloei-, is iets. met het uitgeven van het te belasten. Deze uitgeverij j 1 i 'voorwaarde gesteld, dat de gemeente, genodigden en uiteraard ook deeen subsidie ten bedrage van 16.000 gul-viezen in het laatje haar vlassers belangrijke steun te geven 1 en bracht veel goedkoop vlas op de j Europese markt. Rusland kwam de markt met haar goedkoop produkt over stromen. De Belgische vlassers krijgen een belangrijke steun van de regering, waardoor het hun mogelijk wordt, het Nederlandse vlas op te kopen en tot vlaslint te verwerken, op een wijze die lonend is. Ook de Nederlandse vlassers krijgen regeringssteun, maar veel te weinig om met hun Belgische vakgenoten te kunnen concurreren. De Nederlandse vlassers moeten met lede ogen aanzien, hoe op een kleine hoeveelheid na al het vlas naar onze zuiderburen gaat. Voor de Zeeuwsch Vlaamse vlassers is het inmiddels zaak geworden, naar een ander levensonderhoud om te zien. Er is een aantal vlassers, dat nu een broodwinning vindt als vlascommis sionair, dus in dienst van de Belgische concurrenten. Degenen die naast hun vlasbedrijf nog een stukje grond had den gemakkelijk om zelf wat vlas te telen of om het uit te leggen ma ken daar nu gebruik van door over te schakelen op de landbouw. Maar om landbouw op te bedrijven zijn deze stukjes grond te klein. Tuin bouw zou een oplossing zijn. Maar de Nederlandse vergunningen maken het de ex-vlassers in dezen wel bijzonder moei lijk. Men moet ervaring hebben. Goed, er zijn cursussen, die ook druk worden ge volgd. Maar ook moet men vijf jaar praktijk in de tuinbouw hebben. En wel ke vlasser heeft dat? Witlof verbouwen mag, maar wortels inkuilen om de bekende en veel gevraag- de witlofkroppen te krijgen, is niet toe- I gestaan. Andere vlassers hadden een stukje wei. Ze zijn nu veehouder geworden. jHet stukje wei is te klein en een be- het veiling' in Kapelle-Biezelinge besloten dat met ingang van volgende week de veiling en aanvoer van bramen op vrij dag komt te vervallen. Naar gelang de aanvoer daarna afneemt zal het aantal leveringsdagen verder worden ingekrom pen. Alle bramen die op Zuid-Beveland groeien, worden dit jaar centraal ge veild op de veiling in Kapelle-Biezelinge. Ook de veilingen van Goes en Krabben- dijke brengen hier hun bramen. Hier door is. bereikt dat geen versnippering van het aanbod plaats vond. Vooral tij dens de eerste aanvoerweken, toen er veel bramen werden gekocht voor ex port naar West-Duitsland, was dat erg belangrijk. Tot op heden zijn er reeds veel bra men geleverd in Kapelle. Een hoeveel heid van ongeveer vierhonderd ton bra men acht men dit seizoen op deze vei ling niet onmogelijk. De aanvoeren van dit jaar overtreffen die van de voor gaande. Het areaal heeft de laatste ja ren weer enige uitbreiding ondergaan en de oogst was zeer overvloedig. De prijs blijft de laatste tijd wel op peil, maar is toch niet zodanig dat van een goede teelt kan worden gesproken. De eerste weken dat er bramen aange voerd mochten worden werd van 90 cent tot een gulden per kg betaald. De laat ste weken echter liep de prijs van zes tig cent tot zeventig cent per kg en er zijn wel dagen waarop de prijs zelfs nog beneden de 60 cent per kg kwam. In 1957 heeft het Landbouw Econo misch Instituut een onderzoek ingesteld naar de kostprijs van bramen in het teeltgebied Kapelle-Biezelinge en omge ving en men kwam toen op een kost prijs van 65,90 per honderd kg. Reeds enkele weken achtereen wordt deze kost prijs nauwelijks betaald. Wat dat betreft lag het het vorig jaar heel wat beter want toen was de gemiddelde prijs van de bramen in Kapelle-Biezelinge 1,08 per kg. bare man rond met wraakzuchtige plan nen om, waar hij maar kon, de Staten afbreuk te doen. Een zekere Dirk van Sipesteyn uit Den Haag, commies over de schepen van munitie en bevoorrading, was door Harinckman overgehaald om in deze aanslag een minder mooie rol te spelen. Een weinig achtenswaardig gezelschap dus, dat met de Gouverneur op het Huis te Wouw de plannen in elkaar zette» Harinckman ontving hief reeds 600 of 700 gulden verradersloon, zogenaamd om de aanslag voor te bereiden. Wat zal de verrader, als de man achter het scherm, gegnuifd hebben bij de ge dachte aan de som gouds, die hij in zijn zak hoorde rinkelen. Sipesteyn, die meer handelend moest optreden, verbond zich, om een zeker aantal schepen in de buurt van Woens- drecht te voeren. Hier zouden dan 5000 man aan boord komen en de invasie op Tholen kon beginnen. Tot zover was alles geregeld. Het kwam nog maar op de uitvoering aan. Vol moed op de goede afloop ging het gezelschap uiteen, Harinckman met klin kende munt op zak en de belofte, dat, alt het plan lukte, hem het Rentmeesterschap over Beoost- en Bewesterschelde zou ge geven worden. Dat dit lang geen te ver smaden betrekking was bewijst wel het feit, dat tot hiertoe slechts mannen van adel dit ambt bekleedden. In gedachten zag hij, de gebannene, zich reeds op deze hoge post geplaatst. Dan kon hij zich eerst goed wreken. De Staten van Holland en Zeeland zouden weten, wie ze uitgebannen hadden! En Sipesteyn zweefde misschien wel *n admiraalsuniform voor ogen. MISLUKT Maar ook hier bleek weer, dat men de huid verdeeld had, eer de beer gevangen was. Op welke wijze de aanslag ontdekt is, vermeldt de geschiedenis niet. Maar vast staat, dat Harinckman en Sipesteyn al spoedig nu hun bezoek aan het Huii ta Wouw gevangen genomen werden. Bij hun berechting stapelde het bewijsmate riaal zich zodanig tegen hen op, dat hun niet anders overbleef, dan maar te be kennen. En hiermee hadden zij hun eigen vonnis geveld. Met het straffen van landverraders is men nog nooit mals geweest en in die tijd zeker niet. Beiden werden zoals reeds vermeld, veroordeeld tot de dood door het zwaard. Op 10 oktober 1597, 's morgens om elf uur, vond in Den Haag de executie plaats. Lang van te voren had zich een mensen menigte rond het schavot verzameld. Sipesteyn was in Den Haag geen on bekende persoonlijkheid en hadden wij de gesprekken op de strafplaats kunnen be luisteren, we hadden zeker weinig mede lijden met deze stadgenoot kunnen be luisteren. Met de veroordeelden was het overi gens droevig gesteld. Als het waar is, dat iedere verrader een lafaard is, dan bleek het hier wel duide lijk. Hun schone toekomstdroom was als een zeepbel uit elkaar gespat en hierdoor ontnuchterd, waren zij de wanhoop nabij. Als twee ellendige hoopjes mens werden zij naar het schavot geleid, waar zij hun straf niet ontgingen. A. J. S. TERNEUZEN. Het architectenbu reau L. de Bruyne te Terneuzen en het bureau Gouwetor en De Ranitz te Rot terdam hebben onderhands aan aanne mersbedrijf fa. gebr. Van de Poel te Terneuzen opgedragen het bouwen van 45 galerij- en portiekwoningen in de Tri- niteitspolder, voor rekening van de wo ningbouwvereniging „Werkmansbelang". Het gehele project is aangenomen voor de som van 693.000. 's-HEER ARENSKERKE. De raad der gemeente zal aanstaande maandag in openbare vergadering bijeenkomen. O.m. zal ter sprake komen de beschik baarstelling van een krediet voor de ver breding van de Spanjaardstraat te 's-H. Hendrikskinderen en de aanleg van een nieuwe straat in het uitbreidingsplan _'s- Heer Arendskerke (dorp) langs de woning van het hoofd der school. Deze laatste straat is mede noodzake lijk geworden door de vergevorderde plannen voor de bouw van een rusthuis achter de boerderij Oostweg 2. Voorts stellen burgemeester en wethouders voor om de Kerkring te 's-Heer Arendskerke verder te verbeteren. Van de heer Z. de Priester kan cle ge meente een perceel grand kopen in het uitbreidingsplan 's-Heer Arendskerke (dorp). B. en w. stellen de raad voor de grond aan te kopen. Voor de nieuwe aan te leggen straat te 's-Heer Arendskerke wordt de naam Slotstraat voorgesteld. Tn de onmiddellij ke omgeving van deze straat kan n.l. het vroegere slot van üe Heren van Schenge gesitueerd worden. die de va- leden van Provinciale Staten een herinneringsgeschenk aan te bie den en dit te doen bestaan uit eeni gedenkboek met betrekking tot]deze> naar zij menen, redelijke voor- dit gewest. waarde, akkoord verklaard. Enkele per- sonen zijn aangezocht, die zich met de Niet alleen bestaan reeds soortgelijke samenstelling van het boek zuilen be- uitgaven over vrijwel alle andere pro- lasten. den zal verlenen, waartegenover zij derlandse economie hard nodig z^o0n\vangenXemplaren Van het b0ek heeft, om te voorkomen dat de betalingsbalans naar de verkeer- Gedeputeerde Staten hebben zich met de kant doorslaat. Maar de zaak ligt jammer ge noeg geheel anders. De uitvoer ende industrie Vlaanderen. in Zeeuwsch- Geconcentreerd om St. Jansteen en Aardenburg bestond voor enige jaren een grote bedrijvigheid in de vlasverwerking. Er waren tientallen bedrijven en honder den gezinnen vonden er hun brood in. En toen ging het mis in dc Zeeuwsch Vlaamse Vlasindustrie Frankrijk begon De vlasbewerkingsmachines staan inmiddels te verinteresten. Verroesten mogen we niet zeg gen, want ze worden keurig on derhouden, voor het geval er be tere dagen komen Volgend jaar misschien, of over twee jaar. TERNEUZEN. Het tamboer- en pij perkorps „Irene" zal op de verjaardag van prinses Wilhelmina, 31 augustus, een mars maken door de stad. Voor het eerst steken de leden van „Irene" zich in hun nieuwe capes, die de kleuren rood en geel dragen. B. en w. vragen de raad voorts enkele kredieten beschikbaar te stellen n.l. voor de aankoop van verkeersborden, een uit breiding van de straatverlichting aan de Suikerheul, aankoop van nieuwe leermid delen voor de openbare lagere school te 's-Heer Arendskerke (dorp) en voor een geschenk ter gelegenheid van de opening van de nieuwe provinciale griffie. Verder zal de raad zich uitspreken over een aantal subsidieverzoeken, t.w. van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam, de Ned. Amateur Toneel Unie en de Rijks politiekapei. B. en w. stellen voor op deze verzoeken afwijzend te beschikken Wel wil het college tegemoet komen aan subsidieverzoeken van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor Langdurig Zieken en het initiatief-comité „De Be- velanden". In de laatstgehouden raads vergadering is op het verzoek van het initiatief-comité afwijzend beschikt, doch een nadere bespreking heeft ertoe geleid dat b. en w. alsnog aan de sub sidie-aanvraag willen voldoen. In verband met de aanhangige voor stellen tot het vaststellen van een spaar regeling voor het rijkspersoneel willen b. en w. ook voor het gemeentepersoneel 'n regeling in het leven roepen. De regeling komt hierop neer dat de door een ambte naar gespaarde bedragen, die vijf jaar op diens spaarrekening hebben gestaan voor een premie in aanmerking komen. Deze premie varieert van 1520 procent van het spaarbedrag. Tenslotte zal de raad kennis nemen van een nieuw uitbreidingsplan voor do kom Nieuwdorp.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3