PARIJS WORDT GEZUIVERD TWEEDE BEZOEK AAN LONDEN? SOEKARNO SUST GEMOEDEREN RUIMTEREIS 'iN KLEINE RUIMTE enblokkeert de salarissen Leger van Laos slaat terug Donderdag 27 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 VEILIGHEIDSDIENSTEN EN SCHILDERS WERKEN NU ONDER HOOGSPANNING GEMEENSCHAPPELIJKE TAAL: MYSTIEKE BAND TUSSEN ENGELAND EN AMERIKA de Amerikaan zoals men die in Amerika rookt Suezkanaal wordt gemoderniseerd Regenbuitje redde corso van Zundert Kroesjtsjef wenst normale handel met Bonn PRESIDENT OP PAD Geen maatregelen zonder overleg Mississippi kiest een „blanke" gouverneur Indonesië bezuinigt verder Minder subsidies meer huur PLEIDOOI VOOR PACHTERS EN HYPOTHEEKBOEREN Onjuiste normen het nieuwe nummer Man razendsnel in het rond geslingerd Tocht met raket in Amerika nagebootst Toestand iets gunstiger Tweeling geboren in vliegtuig Duizelingwekkend Buitelingen «rdbeving in Mexico Vijf Spanjaarden ezeltje-rijdend naar Soestdijk LANGZAAM MUZIEK VOOR IRENE Subsidies gevraagd LAATSTE NIEUWS Schorsing van proeven met kernwapens Belangrijke opdracht voor werf Holland Israël schippert niet langer meer Nog witter... stralend wit... Van onze correspondent PARIJS Het officiële Parijs is in afwachting van president Eisenhowers bezoek. 2 september, des ochtends om 10 uur, zal hij op het vliegveld van le Bourget aankomer De grote ont vangstsalon van het stationsgebouw wordt tha met bezemen gekeerd en opgeverfd. Voor de ingang ervan is men bezig een soort tent van 12 bij 8 m te bouwen. Daarin zullen de diploma tieke en militaire persoonlijkheden, die bij Eisenhowers aan komst aanwezig zullen zijn, een plaats vinden. Uit de Nationale Meubelbergplaats zullen Louis Quinze en empire ameublemen ten komen en kostbare gobelins en kleden om de ontvangstsalons te stofferen. Van onze correspondent LONDEN Vanavond om kwart voor zeven wordt president Eisenhower, vergezeld van minister Herter, op London Airport verwacht voor het tweede bedrijf van zijn Europese reis. Dit zal langer zijn, maar waarschijnlijk heel wat minder geduld en diplomatie vergen dan het eerste. Niet alleen omdat premier Macmillan met zijn nieuwe „elastische diplomatie" de reizen der grote staatslieden begon, maar ook door het feit dat aan beide zijden der Atlantische Oceaan een gemeenschappelijke taal wordt gesproken. Advertentie Amerika leent geld KAIRO (Reuter). Volgens het Egyptische ministerie van economische zaken heeft de regering van de Ver enigde Arabische republiek overeenstem ming met de Wereldbank bereikt over een lening ter financiering van uitbrei ding en modernisering van het Kanaal van Suez, dat bevaarbaar gemaakt moet worden voor zeer grote schepen. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft reeds in juni een overeenkomst gesloten met Nederlandse en Belgische firma's voor het uitvoeren van werken ten bedrage van ruim tien-en-een-half miljoen gulden. Dat geld zou moeten strekken voor het uitvoeren van de eer ste faze van het uitbreidingsplan, die veertien maanden in beslag zou nemen. Eigen nieuwsdienst ZUNDERT. Ze hebben daar in het Zundertse er eerst wel een beetje mee in gezeten. De zomer was zo warm en zo droog. Zou het lukken de tienduizenden dahlia's voor het traditionele bloemencor so op de eerste zondag in september - op haar mooist te hebben? Maar zietzicht moeten houden. Ook zijn incf irin i-i.,J ui. ii,t De veiligheidsdiensten, die verant woordelijk zijn voor het welzijn van de president tijdens zijn verblijf in Frank rijk zijn ook reeds druk aan het werk. Alle bijzonderheden van het bezoek worden tot in détails geregeld. Twee keer per dag komt een commissie van deskundigen op het Elysée bijeen. Hun plannen worden aan de Gaulle zelf voorgelegd; zonder zijn goedkeuring mag niets worden gedaan. In het ge bouw, waarin het ministerie van buiten landse zaken is gevestigd', aan de Quai d'Orsay, zijn de staatsievertrekken voor de Amerikaanse president in gereedheid gebracht. GEEN VERLOF Reeds zijn een paar honderd man van de Amerikaanse F.B.I. (fed'erale poli tie) te Parijs aangekomen. Bij deParijse politie zijn alle verloven ingetrokken. Zelfs administratief personeel zal moe ten meehelpen voor de veiligheid van Eisenhower te zorgen. Alle huizen langs de diverse routes welke hij zal nemen zijn op discrete wijze gecontroleerd. Ieder parcours is in sectoren verdeeld', die elk een commissaris van de Franse inlichtingendienst aan het hoofd krij gen. Hij zal de agenten langs beide zijden van de rijweg opstellen: één voor iedere vijftien meter op plaatsen waar weinig publiek is, één op tien meter op punten waar veel publiek zal zijn. In a'e huizen waar personen wonen die op een of andere wijze „verdacht" zijn wor den ook inspecteurs gestationeerd even als op de kruispunten en grote pleinen. Niemand zal op de daken mogen tij dens het voorbijtrekken van de hoge gast, alleen de brand'weerlieden. die toe- er spe ciale brigades die de riolen en métro tunnels onder de te volgen weg zullen bewaken. DRIE PUNTEN Dat wat het materiële van Eisenho wers bezoek betreft. Veel belangrijker is hetgeen hij generaal de Gaulle te zeggen zal hebben en wat deze laatste hem wellicht zal mededelen over de Franse plannen met Algerije. Vrienden van Frankrijk en Fransen met een brede blik hopen vurig dat de Gaulle zich te genover Eisenhower niet zal laten mee slepen door herinneringen aan een hou ding, die hem tijdens de jongste wereld oorlog inderdaad vaak succes heeft ge bracht en Frankrijks positie versterkt: die van het veel eisen en van het stijf hoofdig op zijn standpunt blijven staan. Drie punten zullen zeker wel ter sprake komen. De Algerijnse kwestie, de plaats van Frankrijk binnen de Navo en de wens van Frankrijk om zo snel mogelijk over een eigen atoombom te beschikken. Het is mogelijk dat de Gaulles drie daagse reis naar de Algerijnse depar tementen, welke hij vandaag begint, hem inspiratie zal geven voor een oplossing van het probleem. Men kan trouwens slechts constateren dat het Franse volk. zo goed als bijna de hele wereld, dat nu van hem verwacht. In ieder geval kan men er op rekenen dat Eisenhower hem deelgenoot zal maken van de hoop van Frankrijks bondgenoten en vrienden dat de strijd in Algerije nu zo snel mo gelijk geëindigd zal worden in een geest] van humanisme. DERDE MACHT;1 MOSKOU (Reuter! Gisteren is te Ook het probleem van Frankrijks po- Moskou de tekst bekendgemaakt van sitie binnen de Europese bondgenoot- de boodschap die Kroesjtsjef enige dagen schappen is delicaat. Het gaat verder r geleden aan Adenauer heeft doen toe-1 oan eon kwestie van commando's, van komen. Hij zegt daarin dal de Russisch- net weigeren atoomwapens van niet- Duitse betrekkingen nu in een kritiek Franse herkomst in Frankrijk te bewa- juist in de kritieke tijd betrok de lucht en Viel de zo vurig begeerde regen. Het duurde maar even, maar het was juist genoeg en juist op tijd. Nu staan de planten, zo verzekerde ons burgemeester Manders, er schitterend bij. Heel Zundert is aan het snoeien, om te maken, dat zij op tijd in bloei staan. Reeds wordt avond aan avond druk aan de wagens getimmerd. Bloem voor bloem Zaterdag, 5 september, begint de mas sale pluk, waarna bloem voor bloem op de wagens zal worden gespijkerd, pre cies volgens het patroon, zoals de advi serende kunstenaars dat hebben aange geven. Er zullen meer wagens zijn dan ver leden jaar. al is het streefgetal van dertig nog net niet bereikt. Ook ditmaal zullen vele muziekkorpsen meetrekken in de kleurige stoet, die ongetwijfeld nog weer meer belangstelling zal trekken dan vorig jaar, toen zo'n 150.000 mensen kwamen kijken. Het loopt storm met de aanvragen om kaarten, zowel uit België en Duitsland, als van boven de Moerdijk. De Rijkspolitie zal met 560 man het ge heel in goede banen leiden. De afgelopen dagen is in de Britse pers vaak op bijna mystieke wijze geschreven over deze speciale band; het zou onjuist en gevaarlijk zijn deze geheel weg te cijferen. Daarbij moet niet worden ver geten dat Macmillan (die evenals Chur chill een Amerikaanse moeder heeft) de man was die de door Suez zwaar ge- iafelde transatlantische band weer wist te herstellen. INFORMEEL In regeringskringen wordt er voor de honderden buitenlandse journalisten die hier nu met Eisenhower aankomen de nadruk op gelegd dat, wat de Europese reis van de president verder ook mag omvatten, zijn besprekingen in Engeland geen onderhandelingen zullen zijn, maar algemene informele besprekingen tussen de twee grote partners over de ontmoe ting tussen Eisenhower en premier Kroesjtsjef. Naast Kwesties van algemene diplomatieke strategie zullen vanzelf sprekend voornamelijk de Europese vei ligheid. Berlijn, de eventuele hereniging van Duitsland, en de ontwapening wor> den besproken. Vooral wanneer zaterdag de beide regeringsleiders de ministers Herter en Lloyd bij zich zullen krijgen op Mac- millans buitenverblijf Chequers zullen de vermoedelijke plannen van Kroesjtsjef voor de besprekingen onder de loep worden genomen, in het licht van de ervaringen m Genève en Bonn, en de recente brieven van Kroesjtsjef aan Bonn, Parijs, en naar wij menen ook Londen. Tussen de drie hoofdsteden is er over deze brieven reeds ruime ge- dachtenwisseling geweest. GESPREK OP T.V. Morgen zal Eisenhower naar het kas teel Balmoral in Schotland vliegen voorj een kort bezoek aan koningin Elizabeth,' en maandag zullen „Mac" en „Ike" samen voor de televisie verschijnen, in een ge sprek waarvan naar het heet tevo ren niets op papier zal worden gezet. Dit laatste za! alweer de informaliteit van de besprekingen in en om Londen moeten onderstrepen. „Leunstoel-besprekingen, besprekingen aan tafel, en tijdens wande lingen in de tuin", zo zegt men steeds Wanneer Eisenhower op 2 september naar Parijs gaat zal hij zeker harder noten te kraken krijgen. De Gaulle kon wel eens diplomatiek vergeten zijn, dat het vandaag de verjaardag is van hun historische ontmoeting bij de bevrijding van Parijs. Velen in Londen verwachten dan ook dat Eisenhower na zijn bezoek aan Parijs naar Londen zal terugkeren voor een tweede bezoek. Dit zou dan offi cieel zuiver en alleen een korte rust be helzen, misschien op zijn Schotse kasteel Culzean. Het zou echter vreemd zijn als de halve Schot Macmillan hem dan niet nogmaals zou ontmoeten voor verdere besprekingen naar aanleiding van het in Parijs besprokene, om de westerse stra tegie voor de gesprekken met Kroesjtsjef in haar uiteindelijke vorm te kunnen gieten. President Soekarno is er gisteren persoonlijk op uitgetrokken om de reactie van het volk op zjjn jong ste maatregelen te peilen. In bur gerkleding, gezeten achterin een militaire auto, heeft hq een bezoek gebracht aan verscheidene kleine plaatsen in West-Java. De beslissing over de monetaire maatregelen is in het diepste ge heim genomen op het paleis van de president te Bogor. Om te voor komen dat er iets van de komende maatregelen zou uitlekken, was het ieder, die de beslissende vergade ring bijwoonde, verboden het pa leis te verlaten. De telefoonver bindingen waren tydelijk afgesne den. De afgekondigde maatregelen zijn geprezen als moedig door de presi dent-directeur van de Bank van Indonesië, oud-minister van finan ciën Jusuf Wibisono, lid van het hoofdbestuur van de (doorgaans in de oppositie zijnde) Masjumi. Trou wens, aldus Wibisono, ik heb ze toen het kabinet-Djuanda nog aan de macht was zelf voorgesteld „Gemengd bedrijf" Indonesië DJAKARTA (AFP). Indonesië zal, indien het maatregelen zou ne men tegen gemengde bedrijven waar Nederlands kapitaal in is vertegen woordigd, eerst overleg plegen met de niet-Nederlandse aandeelhouders. Dat heeft minister Subandrio verklaard in een onderhoud met een verslaggever van de televisie-afdeling van de B.B.C. Op de vraag of hij niet dacht dat de Indonesische maatregelen buitenlandse investeerders zullen afschrikken, zei Subandrio: het is beter dat er geen grote buitenlandse kapitalen worden geïnvesteerd zolang de nationale eco nomie niet voldoende is versterkt. Dat zou de nationale economie slechts schaden. JACKSON (AP!. Ross Barnett, kampioen van de rassenscheiding, is gekozen tot gouverneur van de Ameri kaanse staat Mississippi. Hij is lid van de democratische partij. Op 19 januari 1960 aanvaardt hij zijn ambt voor de tijd van vier jaar. „Ik ben krachtig voorstander van rassenscheiding", zei hij na zijn verkiezing, „en gematigd heid ken ik niet". Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Bond van land- pachters en 'hypotheekboeren is bevreesd dat pachters zowel als hypotheekboeren hun lasten'steeds sterker zullen zien stij gen, terwijl hun inkomen moeilijk zal kunnen toenemen. Enerzijds is het be stuur verontrust door het streven van de regering naar inperking van de produ- centensubsidies, anderzijds door de aan gekondigde huurverhoging voor woningen van 20 procent, een beoogde loonstijging in de landbouw van acht procent en een verwachte verkrapping van de geld- en vermogensmarkt in 1960 door een nieuwe conjuncturele expansie. Vele pachters en hypotheekboeren staan al aan de rand van hun zelfstandigheid, aldus het be stuur. De bond is o.m. van mening dat met name de pachtprijsnormen voor de be drijfsgebouwen niet juist zijn vastgesteld en moeten worden verlaagd en dat vooral op slechtere gronden een wanverhouding is ontstaan tussen de pachtbedragen voor grond aan de ene kant en die voor ge bouwen aan de andere kant, waardoor pachters van slechtere gronden in nood raken. Herziening van de pachtprijsnormen acht het bestuur daarom noodzakelijk en wel vóór november 1959 vanwege de sa menhang tussen paehtprijsnormen en ga- rantieprijsbeleid. Het wijst er voorts op dat het paehtprijspeil van 1952/53 tot DJAKARTA. De maatregelen, die de Indonesische regering maan dag op economisch gebied heeft ge troffen, zijn nog maar een begin. President Soekarno heeft dat giste^ ren in een radiorede duidelijk ge maakt. Hij noemde de maatregelen „de eerste activiteit" om de roepiah te versterken, de prijzen te drukken, het staatsinkomen te vergroten en de be grotingstekorten te verlagen. Het doel was volgens hem meer kapitaal te stadium zijn gekomen. Rusland wenst nu samenwerking op zakelijke basis, met voorbijgaan aan de ideologische ver schillen, „die altijd hebben bestaan en ook altijd zullen blijven bestaan". Wat Kroesjtsjef met name wenst is herstel van de normale economische betrek kingen, waarvan beide landen zullen profiteren. Dat er twee onafhankelijke Duitse staten zijn vind Kroesjtsjef een vol dongen feit en het is niet verstandig, zegt hij. om te beweren dat het anders is. Advertentie ren, van het weigeren van het verlenen van startbanen voor raketten. De vraag is wat Frankrijk nastreeft: een soort derde macht in Europa? Hoopt het. daarnaar handelend, landen als Italië en Spanje als bondgenoten te krijgen en wellicht ook enige kleine landen die zich thans min of meer achteruit gezet voelen? In ieder geval zal de Gaulle voor (fat soort plannen en ideeën bij Eisenhower op geen enkele steun en sympathie kun nen rekenen. Integendeel: men verwacht in kringen van de Navo dat Eisenhower in dit verband uiterst overtuigende taai tegen de Gaulle zal gebruiken en dat hij er niet voor zal terugdeinzen, dui delijk aan het Franse staatshoofd uit een te zetten aan welk gevaar hij zijn land zal blootstellen wanneer hij de Navo nog verder ontrouw zou worden. Eisenhower komt om besprekingen te voeren, niet om te onderhandelen. Het is dus best mogelijk dat de Gaulle hem voorstellen zai d'oen in de trant van: wanneer de Verenigde Staten en Enge land ons toelaten tot de atoomclub zul len wij m ons land atoomwapens op slaan. De scala van mogelijkheden is groot. Zij wordt beheerst door politieke, militaire en financieel-economische pro blemen. en Frankrijk staat op het ogen blik in al die opzichten niet zo sterk als het zou wensen. Het prestige van Eisenhower bij ge neraal de Gaulle is zeer groot. Europa zou er mee gebaat zijn wanneer hij naar de president van de Verenigde Staten zou luisteren. Het is een gelukkige om standigheid dat Eisenhower eerst naar Het september-nummer van het popu- Bonn e.? naaJ* !s n^p a finaal i i code ei/1 li I o neer h,J te PariJs komt- De Gaulle zal lair-medische maandblad SPREEKUUR begrijpen dat hij alles wat hij de Franse THUIS is buitengewoon interessant. Er president vertelt ook in die twee andere et33ri v/rirtr li steden heeft besproken en dat hij aus staan legio artikelen in, voor U van n zekere zjn de* opinie van de gehele belang. Er wordt o.a. geschreven over: Westerse wereld vertegenwoordigt. Frankrijk kan in die wereld niet ge- Erfelijkheidsproblemen isoleerd blijven staan. Een nieuw vaccin tegen kinderver lamming. 20.000 meter de eerste parachute zich opende boven zijn ruimtecabine. Ook voelde hij de reacties bij het openen van de tweede parachute die de val nog meer moest afremmen op 5000 meter, boven de aarde en ten slotte de val op het water, bij een valsnelheid van ruim elf meter per seconde. Kapitein Cooper maakte de ruimtereis, vastgesnoerd op een stoel van rubber. YY7ASHINGTON (A.P., U.P.I.) In een klein hokje, dat niet van de begane grond is losgekomen, heeft een jonge Amerikaanse officier een ruim tereis van vier uur gemaakt. Deze reis. die voor het eerst, werd bijgewoond door een groep journalisten, maakte de officier de kapitein van de luchtmacht Leroy G Cooper jr. in een speciaal geconstrueerde centrifuge. Dit enorme apparaat staat in een onderzoe kingsstation van de Amerikaanse marine in Johnsville. Pennsylvania. Tijdens de proefneming werd Cooper aan alle krach ten blootgesteld die hij en zijn zes lot genoten tijdens hun eerste reis naar de wereldruimte ook zullen hebben te; VIENTIANE (Reuter, UPI). Iets doorstaan. gunstiger dan de afgelopen dagen Negen maal de normale zwaartekracht, was woensdag het nieuws van de Het eerste schooljaar Het beroepsgeheim van de dokter Het verkeersongeluk Het hart in het centrum SPREEKUUR THUIS geeft U elke maand LONDEN (AI". Hoog boven de At- i mtische Oceaan is giste-en aan boord een gezonde kijk op Uw gezondheid. van een Amerikaans passa„ ersvliegtuig Koop het nieuwe nummer. een tweeling geboren. Het gebeurde op de vlucht vrn Londen naar New York De moeder, mtvrovw Arruda uit North Darmouth in Massachussets, ei meisjes maken het uitstekend. Het is verkrijgbaar bij kiosken, boek- in Massachussets, en de twee en tudschrmenhandelaren. of te wel negen maal zijn normale ge wicht was de „snelheid" die kapitein Cooper bereikte in zijn hokje, dat op een ruim zestien meter lange arm was gemonteerd. DIT hokje werd door de arm met dui zelingwekkende snelheid in het rond geslingerd. AJles was zo natuurgetrouw mogelijk nagebootst in de centrifuge, de start van de ianceerraket waarin de ruimte- reizigers van de toekomst van de aarde zullen vertrekken, de eigenlijke vlucht fronten in Laos. Hier en daar doen de regeringsstrijdkrachten zware te- j genaanvallen, die ten dele al succes hebben opgeleverd. Zo is de versterkte post Sop Vieng. i op 50 kilometer ten noordoosten van Vientiane, op de communistische rebel- len heroverd. Vorige week had het le ger deze post prijs gegeven, na twee dagen geconcentreerde aanvallen van de opstandelingen. Rond Pakseng, 50 km ten noordoos ten van de koninklijke residentie Loe-1 ang Prabang. deden zich gisteren scher- ïn de ruimte compleet met de toestandmutselingen voor met de rebellen die I van gewichtloosheid en de terugkeer °P deze afstand wisten door te drin-| naar de aarde. §en- „Het was een normale vlucht", zei Cooper „zoals wij de laatste dagen al TERREUR meer hebben meegemaakt Hij was wat duizelig geweest, vertelde hij na afloop van de vlucht. Tijdens de periode van gewichtloosheid had hij juist het gevoel alsof hij zwaarder was dan gewoonlijk „Zo nu en dan voelde ik wat pijn in mijn borst en ondervond ik enige moeite met ademhalen, met dikwijls" LIET hokje waarin de pseudo-ruimte- n reiziger zat. maakte allerlei bewegin gen zelfs buitelingen zoals een satelliet doet die in een baan rond de aarde draait. Ook de invloeden die zullen optreden bij hel terugkeren naar de aarde werden wondei Lijk nauwkeurig nagebootst. Coo per merkte wat er gebeurde toen op In Loeang Prabang stromen thans vluchtelingen binnen uit de provincie Phongsaly, waar eenheden van de op standelingen een ware terreurcampag- ne uitvoeren onder de bevolking. Verwacht wordt dat de Verenigde Sta ten Laos spoedig een krediet beschik baar zullen stellen- voor het opbouwen van een militie. Deze moet het leger bijstaan in de strijd tegen de commu nisten. Zodra het crediet is verleend zal Laos lichte wapens, uniformen en an dere uitrustingstukken kopen voor de hulpstrijdkrachten. Het leger van Laos krijgt op deze manier de handen vrij om de rebellen met aanwending van al le beschikbare middelen te bestrijden. concentreren in handen van de over heid ten behoeve van de ontwikkeling van het land. Algemeen wordt nu verwacht dat spoedig de belastingen zullen worden verhoogd. Soekarno's rede was tevens een po ging om de wijdverbreide onrust onder de bevolking weg te nemen. Zo ver zekerde Soekarno dat de bankbiljetten van honderd roepiah en van lagere waarden beslist niet in waarde zullen worden verlaagd. BEROEP VEEL geruster is het publiek er gisteren evenwel niet op geworden, toen werd aangekondigd dat de maand salarissen van overheidsdienaren maar tot een bedrag van tweeduizend roe piah volledig zullen worden uitbetaald. Alles wat een ambtenaar meer verdient zal voor de helft worden geblokkeerd, met dien verstande dat hij maximaal vierduizend roepiah netto krijgt uitge keerd. De minister van financiën, Djuanda, heeft een beroep gedaan op het parti culiere bedrijfsleven om dit voorbeeld te volgen. Dat zal ook wel gebeuren, al was het alleen maar omdat de be drijven door de regeringsmaatregelen over te weinig contanten beschikken om alle salarissen te kunnen uitbetalen. Vreemd is dat minister Djuanda niet heeft meegedeeld of de maatregel tij delijk is of niet. HANDEL DE handel ligt intussen nog volledig stil. Afgezien dan van de leven dige handel die is ontstaan in de ontwaarde bankbiljetten van duizend en vijfhonderd roepiah. Voor bank biljetten van duizend roepiah (die dus officieel nog maar honderd roepiah waard zijn) werden gisteren op Pasar Baroe in Djakarta prijzen van 115 tot 125 roepiah betaald. Minister Djuanda heeft gisteren in een poging om de tijdelijk?) verlam-, mende werking van de monetaire maat- j regelen te verlichten, gewaarschuwd dat mensen, die weigeren de grote bankbiljetten tegen de nieuwe waarde te accepteren, streng kunnen worden gestraft. Kooplieden. hotelhouders, winkeliers weigerden gisteren en eer gisteren systematisch die bankbiljetten als betaling aan te nemen. SCHERPERE TOON yANDAAG zullen de banken weer open gaan. Zij moeten dan een gedetailleerd rapport van bij hen staande rekeningen ingediend hebben bij de Bank van Indonesië en het mi uister ie van financiën: In afwachting van nadere maatregelen is onderwijl 3ok de handel op Singapore en Hong- ong tot stilstand gekomen. De beschouwingen in de pers hebben gisteren een scherpere toon gekregen. Óver het algemeen acht men aanvul- 'ende maatregelen nodig en hier en laar wordt zelfs de vrees uitgesproken lat de maatregelen met te weinig over leg zijn doorgevoerd. Zo schreef een blad als Merdeka, dat toch zeer rege ringsgezind is: „Doorgaans zijn we goed in het doen van een revolutio naire stap. Maar wij missen de ver beeldingskracht om een dergelijke stap te voltooien. Daarom zijn alle stappen >p economisch en financieel terrein litijd mislukt en veroorzaakten zij of ragedies of comedies of waren zij ->elachelijk." MEXICO (AP). Het gebied ondom de Golf van Mexico is giste ren door een zware aardbeving ge troffen. Er is grote materiële scha de, maar van doden of gewonden was gisteravond nog niets bekend. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Van de zestienhon derd warme kilometers, die vijf Spaanse studenten samen met drie lieve ezeltjes moeten afleggen voor zij prinses Irene een der langoren kunnen aanbieden, zijn er nu een dikke duizend achter de rug. Gisteren kwam de langzame ka ravaan de Belgische grens over. Over tien dagen hopen José Se- co, Manuel Ibanez, Antonio Caffa- rena, Benjamin Casal en Antonio Felipe de Sinjorenstad te bereiken om dan na een korte rust verder te wandelen naar 's-Hertogen- bosch. Daar moeten ze de vijftien de september present zijn op de tentoonstelling Het Nederlandse Trekpaard want al zijn Spaanse ezels als deze Platero, Pérez of Reverte geen trekpaard, zij mo gen er als vertegenwoordigers van hun koppige ras toch zijn en zullen temidden der koud- en warmbloeden in Den Bosch voor waar geen slecht figuur slaan. De reis is wat langzamer verlo pen dan de ondernemende Madri- leense studenten aanvankelijk in het hoofd hadden. Begin juli is het groepje uitgeleide gedaan door velen en in gedachten gevolgd door bevreesde vrienden, die Olan- da een land dachten te zijn dat alleen maai- goed is om in te ver drinken, op trek gegaan. De studenten hebben onderweg in hun onderhoud voorzien door zang, dans en snarenspel en in me nig dorp op de lange route hebben de castagnetten bij verrassing be zit genomen van een klein Frans marktplein. Sinds gisteren zijn de drie ezels met hun vijf begeleiders op Bel gische grond. Pérez, de Castiliaan- se ezel met zijn zware kop en zijn expressieve ogen heeft de reis lankmoedig doorstaan, de Andalu- siër Reverte heeft een paar keer gehinkt en Platero, die geboren is in het land van de olijfbomen wilde af en toe noga] eens koppig zijn. Vooral met het oog op het ver keer hebben de studenten bij voor keur de kleine wegen gekozen. Van Antwerpen naar Den Bosch en eventueel naar Soestdijk is in deze Europese ezeltournee maar een ezelstap. De vijf mannen weten echter nog op geen stukken na, wanneer zij hun opwachting bij de Nederland se prinses kunnen maken. Ze zijn alleen benieuwd naar de keus van de prinses, die uit het drietal ezel tjes er één mag houden. Zelf hou den ze het op Pérez. 1957/58 met circa 30 procent is gestegen, terwijl het producentenprijspeil in die periode vrijwel gelijk bleef. Ook pleit het bestuur met klem voor lagere pachtprijsnormen als in de prijs garanties voor de diverse agrarische pro- dukten geen volledige beloning voor de verschillende produktiefactoren is ver werkt. Andere punten waar de bond de aan dacht op vestigt, zijn de wenselijkheid de nieuwbouw en vernieuwing van agrari sche bedrijfsgebouwen te subsidiëren, een verruiming van de kredietfaciliteiten voor land- en tuinbouw en een verant woorde en goed gecoördineerde pacht en grondprijstaxatie, waarvoor de hui dige methoden „chaotisch, onwetenschap pelijk en onbillijk" zijn. Ernstig verontrust voelt de bond zich nog door de uitgebreide aankopen en onteigeningen door lagere overheidsorga nen, waardoor steeds meer pachters in moeilijkheden komen. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten zullen de schorsing van proeven met kernwapens uitbreiden tot 31 december. Dat is gisteren door het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken bekend gemaakt. Oorspronke lijk zou de schorsing op 31 oktober af lopen. Het besluit, dat door president Eisenhower werd genomen, houdt ver band met het reces van zes weken, waartoe gisteren werd1 besloten op de conferentie over het stopzetten van kern proeven te Genève. Eigen nieuwsdienst HARDINXVELD—GIESSENDAM. De N.V. Scheepswerf en machinefabriek Holland te Boven-Hardinxveld heeft op- iracht gekregen voor de Port authority of Thailand een zeewaardige hopper te bouwen. Het vaartuig krijgt een lengte van bijna 88 meter en een breedte van bijna vijftien meter. De beuninhoud zal tweeduizend kubieke meter bedragen Het is de belangrijkste opdracht, die de werf tot nu toe heeft gekregen. Zij valt samen met het gereed komen van een uitbreiding en modernisering van het bedrijf. Eén van de hellingen van de werf is verbouwd tot een betonnen hel ling, waarop schepen tot een lengte van negentig meter kunnen worden ge bouwd. Dit is voldoende voor het maken van de grootste baggerwerktuigen. Bij de nieuwe helling is een toren kraan van 31 meter lengte opgericht. Zij heeft een hefvermogen van twintig ton. Bovendien is een drijvende bok zodanig verbouwd, dat zijn hefvermogen is ver groot van vijftien tot twintig ton. JERUZALEM (Reuter). Israël zal de kwestie van de Inge Toft op de ko mende zitting van de Assemblee der Verenigde Naties aan de orde stellen. Dit deelde het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken dinsdag mee. Zoals bekend wordt de Inge Toft, een Deens vrachtschip met een uit Is raël afkomstige lading, sinds 21 mei in de haven van Alexandrië vastgehou den. Het schip had via het Suezkanaal naar het Verre Oosten willen varen. Vorige week werden op een Noors schip, eveneens in het Suezkanaal, acht voor Israël bestemde postpaketten in beslag genomen door de Egyptische autoriteiten, zo werd nog meegedeeld. GENT. Zesdaagse wielerwedstrij den moeten winterbanen toch een aardi ge stuiver opbrengen, gezien het feit dat in Antwerpen, waar jaarlijks het seizoen met een zesdaagse wordt gesloten, het seizoen nu zelfs ook nog met een ge opend zal worden. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5