RUNDERHORZELLARVENBULTEN EN HET KANTONGERECHT KRIS 3£raó Revolutie in de fotografie! AGFA OPTIMA Interessant programma Zeeuwse korfbalbond Beroepingswerk wordt degelijk bestudeerd Binnenkort aanbesteding bejaardencentrum Kortgene Flitsen uit de kerken door Zeeland Agfa Optima met magische toets! de volledig automatische kleinbeeldcamera Werk aan boulevard vordert goed Rust van St. Laurens werd in de kleine uurtjes wreed verstoord fesi- GRINT, DAT NIET ZINKT Uit de kerken Generale synode te Utrecht Nieuw deputaatschap voor uiterst tere zaak Nu al de spreektijd gerantsoeneerd Burgerlijke stand Leven weer duurder Gemeente garant voor exploitatietekort Veel mogelijkheden Eerste elektrotechnische beurs opent 1 september Voorhof der televisiekijkers OFFER DRIESPRONG Russen op Rhodos Sprong in het (luister Gemengd - gedwongen Donderdag 27 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Advertentie MIDDELBURG „Deze feest vierders gingen te ver", vond de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, tijdens de zitting van de Middelburgse kantonrechter. „Het komt beslist niet te pas om midden in de nacht de rustende dorpsgenoten uit de slaap te doen opschrikken." Hij eiste een boete van 10 subs, twee dagen hechtenis tegen elk van de vijf jeugdige inwoners van St. Lau rens, die een verjaardagsfeest te luidruchtig hadden besloten. Tij dens de zitting kwam het verhaal uit de monden van drie van de vijf verdachten naar voren. Aan het eind van een verjaardagsfeestje besloten de jonge lieden jurken aan te trekken. Daarna trokken ze luid zingend en schreeuwend door het rustige St. Laurens en sloegen daarbij op een emmer. De bewoners van de rustige van Sit- terstraat schrokken wakker en vooral onder de gemeenteambtenaren bevon den zich de slachtoffers. Het vonnis van de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh was iets milder dan de eis: een boete van 7,50 per persoon. Twee verdach ten waren niet op de zitting versche nen en werden bij verstek veroordeeld. Tweemaal werd het vee van de landbouwer L. M. uit Oudelande met een tussentijd van drie weken gecon troleerd. En twee keer vertoonden verschillende dieren dé bulten van de runderhorzellarven. De kantonrechter merkte op dat verdachte toch wel zeer slecht voor zijn dieren zorgde. ..U interpreteert de zaak erg opper vlakkig", antwoordde verdachte hem. „Het is geen sinecure om constant toezicht op het vee uit te oefenen. De weide ligt twee en een halve kilome ter van mijn woning. Bovendien heb ik de dieren met zalf behandeld. Dat doe ik regelmatig". „Ik vind uw interpretatie van de uitoefening van het bedrijf wel erg oppervlakkig", aldus mr. Moolen burgh, ,.U handelt in strijd met de runderhorzelwet. U bent uw verplich tingen niet na gekomen." De eis luid de: twee maal 15 of drie dagen. De kantonrechter vond de eis van de of ficier echter te clement: twee maal 25 of vijf dagen. Verdachte vond 'het erg veel en denkt er over in hoger beroep te gaan. De melkslijter A. J. F. uit Goes heeft een weide en koeien. Die koeien lopen echter geregeld op het terrein van zijn buurman de D. „Als het maar beter geregend had", riep verdachte ter zitting uit. „Nu lopen ze eenvoudig door de droge sloten heen." Maar hij had voor een goede afrastering moe ten zorgen. „Die van mijn buurman is ook zo goed iiiet. Daar lopen de die ren dwars doorheen. Als je het aan raakt gaat het kapot". Om deze be wering te staven legde hij een bos prkkkeldraad voor de kantonrechter op tafel. Inderdaad oud en roestig prikkel draad. Hoewel het zijn buurman toebe hoorde lag het daar toch maar in de rechtzaal. „U hebt uw weide niet van een goe de afrastering voorzien en bovendien hebben uw dieren op een andermans terrein gelopen", merkte mr. Moolen burgh op. Conform de eis vonniste hij voor deze twee verzuimen met twee maal 7,50 of twee maal twee dagen hechtenis. Op 10 juli ving de winkelier J. A. v. d. G. uit Lewedorp een vis in de Bree- «watering. Maar de vis moest weer te rug. De hengel werd afgenomen en v. d. G. kreeg een uitnodiging om op het kantongerecht te verklaren waar om hij zonder vergunning in die water leiding had gevist. Dat hij 's nachts had gevist werd hem op de zitting nog niet eens ten laste gelegd. De hengel mag hij weer gaan halen. De kantonrechter ging er van uit dat verdachte te goe der trouw was geweest en vonniste con form de eis. Vijf gulden boete, bij niet betaling twee dagen hechtenis. Een elftal van de CJV „Obadja" te Kapelle speelde een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een elftal van de Gereformeerde jeugdcentrale in Kapelle. Laatsgenoemde won met 70. Voor de sanatoria „Sonnevanck" en Zonnegloren" werd in Kloetinge een bedrag van 100 gulden opgehaald. Een veertigtal dames uit Terneuzen heeft een dagtocht gemaakt naar Knocke. Het stralende weer deed de tocht uitnemend slagen. De gemeenteraad van Yerseke zal vrijdagavond vergaderen. Belangrijke agendapunten zijn de uitgifte van bouw grond en het aangaan van een geld lening. De heer R. Kavelaat te Terneuzen slaagde voor het examen V.B.O.B. en behaalde het diploma vakbekwaamheid banketbakker. Op het kruispunt Poelendaele Weg Vlissingse Singel te Middelburg gaf óe Rotterdammer C. D. met zijn wagen geen voorrang aan de automobilist W. F. L. O. uit Middelburg. Dit leidde tot een vrij ernstige botsing. Op advies van de ter plaatse aanwezige arts, dokter v. Slikke werd O. in een ziekenauto naar zijn huis gebracht. Beide wagens wer den beschadigd. Om te voorkomen dat tijdens het voet ballen de bal telkenmale achter de doelen in de aanplant verdwijnt, zullen er op het sportveld „De Saele" te Oosterland achter de goals schuttingen van vijf me ter hoog en een lengte van 30 meter wor den geplaatst. De palen en het benodigde harmonicagaas zal door de gemeente wor den gegeven, terwijl de leden der sport vereniging in hun vrije tijd de schuttin gen zullen plaatsen. Zaterdag speelde het voetbalelftal „Seolto" uit Nieuwerkerk in Duiveland een vriendschappelijke wedstrijd tegen W.H.S. 2 uit Sint Annaland. De thuisclub won met 71. De wedstrijd tussen „Seol to" 1 en W.H.S. 1 eindigde in een 21 overwinning voor „Seolto". Mevrouw Den EngelsmanGoedege- buure uit Sint Annaland heeft bij een val haar elleboog gebroken. De Langeweg te Sint Annaland is ge deeltelijk van een teerlaag voorzien. Ook het resterende deel zal worden geteerd, terwijl het stuk bij de ijsbaan wordt ver breed. liliilllUlliilllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllilllillilllilHIIIIillill! KOT 5 UTRECHT. Op de generale synode van de Gereformeerde kerken waren in de zitting van woensdagmorgen te Utrecht ver scheidene buitenlandse gasten aanwezig. Namens de Belgische christelijke zendingskerk sprak De AGFA OPTIMA rekent, denkt en handelt voor U. De MAGISCHE TOETS vervangt verwarren de cijfers en ingewikkelde handgrepen. Onzicht baar en nauwkeurig worden Tijd èn Lensopening vanzelf geregeld. Richt de AGFA OPTIMA op het motiefdruk de MAGISCHE TOETS in afdrukken maar foto klaar en altijd goed! Iedereen kan het onmiddellijk. Vraag direct brochure en demonstratie bij Uw fotohandelaar! tr-Wi' probeerde een oude 81-jarige vis handelaar bedorven haring aan de man te brengen, maar de politie heeft daar bijtijds een stokje voor gestoken. Wij zullen als regel om derge- e lijke berichten glimlachen. Inmiddels moet mij van het hart, dat deze viskoopman zon- der het te weten een typische af- s beelding heeft gegeven van wal wij allen, zonder uitzondering in wezen zijn: Handelaars in bedor- j| ven waren. Men hoort vele men- sen zeggen: ..Mijnheer, kom mij =e niet aan boord met verhalen over God en over een eindgericht, want ik zal het wel zonder die fabel- =j tjes stellen. Ik geef iedereen het zijne en ik doe mijn best. De rest komt dan heus wel goed. Maakl u zich over mij geen zorgen!" Hoort u hoe hier gemarchan- deerd wordt? j= Hoort u hoe er gewichtjes in de 5 schaal Worden gelegd? ..Ik geef iedereen het zijne". Nou, dan zal God als tegenpres- tatie voor mij t och zeker een 5 plaatsjreserveren. „En ik doe mijn best". Welnu, God kan tevreden zijn. 5 Maar diezelfde God heeft in Zijn grondeloze barmhartigheid niet nagelaten er steeds weer op te wijzen dat wij handelaars zijn in bedorven waar. Onze werken kunnen voor God niet bestaan. Hij kan ze niet zien! Daarom worden p en ik opge- roepen om naar Jezus te vluch- ten. Wie zich rchter Hem verschuilt mag weten dat zijn zonden be dekt zijn. E Als u dat doet, zult u eenmaa (misschien straks reeds!) teger God mogen zeggen: „Zie Heer e hier is mijn leven. Het mag orr Christus' wil gereinigd en gezui verd zijn. Het mag om Jezus' wil gewicli in de schaal leggen. De synode gisteren Van een medewerker UTRECHT. De hoofdnoot van de dag was gistermiddag voor het rap port over de liturgische formulieren en gebeden. Het belangrijkste punt van gisteravond: het hete hangijzer van het beroepingswerk. Over het eer ste ontwikkelde zich een hoogst inte ressant theologisch debatje over de schriftuurlijkheid van de drie ambten (predikant, ouderling en diaken): vol gen die wel zo gemakkelijk uit het nieuwe testament als men vaak dacht? De Kamper dogmaticus prof. Polman wierp de eerste stellingen op, prof. Nauta weerde zich, maar ypnd ten slotte dat'de synode geen wetenschap pelijk strijdperk is en prof, Dijk noem de de klempunten. die er met ripme met betrekking tot het diakenambt zijn. Het was, als gezegd, boeiend: weerga ve zou intussen geweldig veel ruimte vergen. De zaak is trouwens in ont wikkeling en komt nog op de synode terug: de commissie is uitgebreid met de hoogleraren Polman en Nauta (prof Dijk zit er al in) en moet de zaak nog even bekijken. Belangwekkend was nog het feit dat ook verder in de dis cussie het hervormde dienstboek-in- ontwerp steeds ter sprake kwam, waarvan nog op de vorige synode moest worden geconstateerd, dat het in gereformeerde kring zelfs in pasto rieën onbekend was. Binnenvaart TN DE MORGENZITTING bleef na drie A buitenlandse afgevaardigden nog tijd over te spreken over het werk onder de schippers. Men weet het: ook al staan deze schippers ergens kerkelijk ingeschreven, of ze er altijd zondags zijn is een tweede. De onmogelijkheid tot geregeld kerkelijk meeleven vraagt bijzondere kerkelijke aandacht. Nu de binnenvaart een Europese rol speelt, zijn internationale contacten tussen de kerken gelegd, waarbij met name is gesproken over de zondags rust in deze sector van het Westeuro- pese vervoer. Men probeert te komen tot een wettelijke regeling daarvan. Bij dit punt sprak als rapporteur, ouder ling A. Hogeweg uit Rotterdam. Zoals men in prof Polman later op de dag boeiend docent hoorde spreken, zo zag men in de heer Hogeweg de oud-wet houder, die met de raad van de Maas stad wel meer moeite gehad zal heb ben dan ditmaal met de synode, ook al maakten de kerkrechtelijke opmer kingen van prof. Nauta het hem niet gemakkelijk. Het was ouderling Hoge- wegs eerste synode, en als hij het zelf niet gezegd had, zou niemand het gemerkt hebben. Opschieten PRAESES VAN DER WOUDE, die van opschieten blijkt te houden, begon deze tweede dar de spreektijd al te rantsoeneren; eerst in de tweede ron de van de liturgische formulieren, gis teravond bij de bespreking van het beroepingswerk. Geen wonder: in eer ste instantie gaven zich over dit bran dende probleem niet minder dan negen sprekers op. De kwestie zal door deputaten van on der tot boven bekeken worden, en daarbij zal stellig ook aandacht val len op de artikelen van ds. D. J. Cou- vee. o.m. in de Zeeuwse Kerkbode, waarin voor deze tere aangelegenheid de figuur van een ..moderator" wordt aanbevolen, die predikanten en ge meenten bij elkaar zou moeten bren gen. Afwachten tot de volgende syno- de. ds. D. L. Zorn van Charleroi dè synode toe, namens de Eglise reformée évangélique indépen- dante sprak pasteur J. Bordreuil. De laatste buitenlandse spreker was rev. W. J. Mcdowell namens de Irish evangelical church. Ouderling A. Hogeweg uit Rotterdam lichtte het rapport toe van deputaten voor de arbeid onder de schippers. De rapporteur beantwoordde enkele opmer kingen, waarna de synode de handelin gen van deputaten goedkeurde. Daarbij werden de pogingen, die door de be voegde organen worden ondernomen om tot een wettelijke regeling van de zon dagsrust in het Westeuropese binnen scheepvaart te komen, van harte aan bevolen. De kwestie van een schippers- catechisatie per radio door een gere formeerde predikant, waarover dan met het IKOR contact zal worden opgeno men, werd voor nader beraad in handen van deputaten gesteld. In de middagzitting heeft de synode breedvoerig het rapport van deputaten voor de herziening der liturgische for mulieren behandeld. Een aantal spre kers opperde bezwaren en diende amen dementen in, waarvan sommige van in grijpende aard. De synode besloot ten slotte met algemene stemmen het rap port en de amendementen in handen te stellen van een commissie voor nader beraad. Vertrouwensmannen I11 de avondzitting- heeft de synode zich uitvoerig beziggehouden met het -probleem van hei- beroepingswerk waarvan door sommigen het systeem helemaal, door andemn uitwas sen worden aangevochten. Ter tafel was een voorstel van Almelo en van Over ijssel, gewijzigd door de commissie van onderzoek. Zoals bekend zijn de wrijfpunten voor al, dat bij het huidige systeem sommi ge predikanten beroep op beroep krij gen, andere nooit meer van standplaats veranderen, ook al zouden zij graag wil len, eenvoudig omdat de aandacht niet op hen gevallen is. Dan zijn er vakan te gemeenten, die niet kunnen „slagen", om nu maar niet te spreken van de gevallen waarin verandering van stand plaats voor gemeente en predikant een verfrissing zou betekenen. Het voorstel van de commissie, na mens wie ds. A. S. Timmer (Rotterdam) rapporteerde, beoogde een net van ver trouwensmannen over het land te leg gen, waarbij het contact tussen deze vertrouwensmannen nader werd uitge werkt. Aan deze regeling bleek bij de synode geen behoefte te bestaan. Trouwens, zo merkten enkelen op: als de voorstellen van het „verschralingsrapport" worden aangenomen, krijgen we misschien toch zielzorgers voor de predikanten, die in deze tere aangelegenheden dan wel het beste kunnen worden ingeschakeld. Prof. Nauta deed een tegenvoorstel: hij wilde niet in een zo moeilijke zaak zomaar beslissen en achtte het beter deputaten te benoemen die voor de vol gende synode deze kwestie van alle aan gevoerde en niet-aangevoerde kanten moesten bestuderen en zo mogelijk een voorstel doen. Dit tegenvoorstel werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel de ter mijn binnen welke een predikant na zijn intrede niet beroepen mag worden, tot vier jaar te verlengen. BELANGRIJK! De vraag naar Optima's overtreft de meest optimistische verwach tingen. Wanneer deze enige wérkelijk volautomatische came ra niet direct geleverd kan wor den, wacht dan. Want alleen de Agfa Optima is automatisch in optima forma! V-'-'-.V- 'It.- TERNEUZEN. Bij het binnenvaren van de haven liep de Marie 5 van de rederij Rademaker op de Oostdam van de Westhaven. Het schip werd getrokken de sl^P^bpofc ,.Tnrr>t>" "iïV rv^+r-' zulk een lekkage, dat het gevaar van zinken niet denKuecidig was. Mei reu den. Door de „John .P Best" en de dingskleden en bergingspompen heeft „Lion Letzer" van de U.R.S. te Antwer pen, de „Holland", de „En Avant" en de „Schelde" van de firma Muller is de Marie 5 des nachts bij opkomend wa ter vlotgetrokken en naar de buitenha ven gesleept. Na provisorisch te zijn ge dicht, is het schip woensdagavond ge schut en heeft ligplaats gekozen bij de Scheepswerf. Donderdag zal het zijn reis naar Gent voortzetten, maar men zal een gedeelte van de lading achterlaten. De Marie 5, die was geladen met 1350 ton grint, kwam van Wezel in West-Duitsland. Postduiven vlucht THOLEN. De P.V. hield een wed- vlucht vanaf Niederlahnstein. De uitslag luidt: L. Jansen 17, A. Laban 2, C. So- mers 3, G. de Kok 4, A. donge 5, F. Kop- penhol 6. J. Deurloo 8, M. Moeliker 9. Oude duiven: F. Koppenhol 1—6, L. La- ban 2, A. Wagenmaker "3, D. Jansen 4, J. Kegge 5, A. de Jonge 7, G. de Kok 8, P. Schot 9, P. Kegge 10. Chr. overheidspersoneel SOUBURG. De afdeling Souburg van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel vergaderde onder leiding van de heer A. Arendse P.Jz. Het' voornaamste agendapunt was de bespreking van de voorstellen voor de algemene ledenverga dering van de Bond in Rotterdam op 20 en 30 september en 1 oktober. Als afge vaardigden werden benoemd de heren L. de Bruijn en J. F. Huser. „De Zwaluw" OUD-VOSSEMEER. De P.V. „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanuit Niederlahnstein. De uitslag was: 1 en 3 A. Lindhout; 4 en 9 D. Eindhout; 5 en 10 J. Thoolenaar; 6 G. Havermans; 7 W. de Leeuw; 8 C. Boogaart. Uitslag oude duiven; 1 en 3 J. Thoole naar; 2 J. Boogaart; 4 C. van Tilbeurgh; 5 J. van 'de Zande; 6 M. van de Zande. VLISSINGEN Geboren: Marise A J dv A w Smits en P J Laport; Johanna N dv A Oreel en J Griep; Adriaan C en Anna E z en dv P A Ouborg en A C Vriens; Julia J dv J A W Groendijk en A C van Dalen; Adrianus zv A Paling en B v d Kop; Leunis P zv J van Sorgen en C M den Hollander; Jacobus F zv F Mechielsen en K J de Kam; Izaak T zv J Roelse en G M Leeuwenburg; Odette dv G Bots en S Labrie. Ondertrouwd: P v d Vliet, 45 j en J Mans bergen 26 j; L van Rijswijk, 25 j en M C Belzer, 21 j; W G Koster, 35 j en M J C Hendriks, 41 j. Gehuwd: I W de Jonge, 39 j en C M Wil- lemse, 35 j; C F J J de Ruijter, 29 j en J van Elten, 25 j; N Schot, 51 j en R Ribun, 34 jK J Pervoost, 25 j en M J Wielinga 22 j; J A Belfroid, 64 j en C de Klerk, 63 j; C van de Gaag, 29 j en W van Weele, 23 j. Overleden: W Steendam, 69 j ev A Blom: J Vleugel, 49 j ev M van Fraassen. Ringrijden te Souburg SOUBURG. Op de laatste zaterdag van augustus wordt weer een ringrijderij gehouden waarvoor zich reeds 22 perso nen hebben opgegeven. Er worden drie wisselbekers verreden. De wedstrijd begint om acht uur. Vijfenzestig jaar getrouwd OUD-VOSSEMEER. Op 30 augustus is het vijfenzestig jaar geleden dat de heer M. A. Lindhout en mevrouw J. Lind houtvan Overen in het huwelijksbootje stapten. Beiden zijn friet hun 86 en 85 jaar nog kras en de heer Lindhout rijdt nog dagelijks bij zijn zoon op de brom fiets mee om op het land te werken. DEN HAAG. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hoofd- en handarbeiders (op basis 1951 - 100) is van medio junitot medio juli drie punten gestegen, te we ten van 121 tot 124. De belangrijkste veranderingen speelden zich af in de sector voeding. Dit indexcijfer steeg met vijf punten: van 120 op 125.. Voornaamste oorzaak hiervan was een belangrijke stijging van het index cijfer van de groep aardappelen, groem ten en fruit (in het bijzonder van sla, bloemkool, komkommer, tomaten en zomerfruit). De stijging ging van 114 per 15 mei naar 122 per 15 juni en 156 per 15 juli. De droogte was hier ö'e grote boosdoener. KORTGENE. Een magnifiek bejaardencentrum zal binnen af zienbare tijd verrijzen aan de Ju- lianastraat te Kortgene. De plan nen zijn in een vergevorderd sta dium en men heeft goede hoop het werk dit najaar te kunnen aanbesteden. Het zal een tehuis worden dat aan de modernste eisen voldoet. Ruw geschat misschien moeten we zeggen ..voorzichtig geraamd-' zullen de bouwkosten in de buurt van 650.000 gulden liggen. Een aardig sommetje, maar het ligt in de verwachting dat men er ook veel voor zal hebben. De appartementen van de bejaarden zullen alle gelijkvloers liggen, hetgeen een niet te onderschatten voordeel zal betekenen. De architecten, de heren ir. A. Rothuizen en ir. P. J. *t Hooft, heb ben overigens een listig bestek gemaakt, want het is de bedoeling dat men straks ,.allè kanten uit kan". Men heeft nl. naast de gebruikelijke Van onze korfbalmedewerker GOES In het korfbalpro gramma van a.s. zaterdag ko men tal van interessante ontmoe tingen voor. Wij noemen hiervan in de eerste klasse Togo 1Zuid westers 1 en Olympia 1—Animo 1. De eerste wedstrijd is van be lang voor de bovenste plaats en de tweede voor de onderste plaats omdat bij winst Olympia 1 vrijwel veilig is. In 3a komt Stormvogels voor een krachttoer tegen BKC. Deze opgave zou voor de ploeg uit Westkapelle weieens te zwaar kunnen zijn, waarmede de kampioenskansen van Storm vogels vrijwel verkeken zouden zijn. AMSTERDAM. In de Apollohal te Amsterdam wordt van 1 tot en me: 8 september de eerste Elektrotechnische beurs gehouden gelijktijdig met de Firato in het .A I.-gebouw. Aa' de -eurs nemen uitsluitend fabri- -«nten en i~» rteurs van verlichtings artikelen en elektrische huishoudelijke apparaten deel. GEREF. KERKEN 1 Beroepen te Wolphaartsdijk: B. Min- tjes. kand. te Utrecht bedankt voor de benoemiftg tot evangelisatiepredikant in S j algemene dienst: H.H. Grosheide te Rot- Tf.lllllllllltllllllllllllllllllinilllKllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllÏÏÏ I dam-Charlois. Laatkomers zijn er altijd wel in kerkdiensten geweest, in de ene plaats rninder dan elders. Maar het moet in Charlotte in de Ameri kaanse staat Noord-Caroli- na wel heel erg zijn. Daar heeft de baptistengemeente aan de Parkweg besloten direct bij het begin van de dienst de deuren van cl: kerkzaal hermetisch te slui ten. Is er dan geen evang lie voor de laatkomers? Ja wel: als ze verlegen of bru taal (dat is vaak ook een vorm van verlegenheid. de kerk binnenkomen wor den ze bij de dichte deur opgevangen en naar oen apart klein zaaltje geleid, waar een pracht van een grootbeeld-televisie toestel staat. Via een lijn tje naar een camera in de kerkzaa! kunnen deze zon daars de dienst tóch vol gen... Men moet het idee en het geld er maar voor hebben. SAMENSPREKING De vrijgemaakte kerke- raad van Sneek stemt toe in een samenspreking met de gereformeerde raden van Sneek en Jutrijp-Hom- merts over de vraag of er een zó groot verschil in be lijdenis is, dat de voort- duur van kerkelijke ver deeldheid gewettigd is. Onlangs vermeldden wij op deze plaats de offer vaardigheid van de refor med churches in Australië: 96 gulden alleen voor kerk en diakonie. Nu krijgen wij cijfers onder ogen over de Amerikaanse doopsgezin den: liefst driehonderd gulden per jaar per ,,ziel'' lilaar daar zit dan ook alles in: opleiding, zending en evangelisatie, ziekenhuizen noodlijdende gebieden enz Toch nog een fors bedrag De vrijzinnigheid staal op een driesorong. schrijf prof. dr. P. Smits in Kerk en Wereld: 1. meedoen aar de wordende oecumenische theologie een theologisch gemiddelde dat sterker rechtse dan linkse trekker zal dragen; 2. pas op dc- olaat-s maken oo de oude vrijzinnige paden, zonder meer' 3. voortgaan op, er zonodig buiten de paden der vriizinnige vaderen, worste- lend om vernieuwing van de vrijzinnige theologie ir een oecumenische gezind beid ten dienste van hee7 de Hervormde kerk. Prof Smits kiest het laatste. OMHOOG De particuliere synode van de Noordhollandse ge- ref. kerken stelt aan de ge nerale synode voor de mi nimumbedragen van de predikantstraktementen met duizend gulden per jaar te verhogen. Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken is op het eiland Rhodos bij een in het vroegere paleis van de grootmeester der Johanniter-ridders (in de protestantse tak waarvan onlangs prinses Beatrix werd opgenomen). Voor het eerst woonden twee waarne mers namens de Moskouse orthodoxe patriarch de sa menkomst bij. Geref. persbureau? De Noordhollandse ge ef. synode stelt aan de ge nerale synode voor deputa ten te benoemen, die zich hebben te beraden op de beste, wijze waarop regel matige en objectieve be- "ichtgeving over en namens de kerken kan verzorgd tvorden. Het betreft hier een voorstel dat via de classis Amsterdam afkomstig is o.a. van de Amsterdamse oredikanten ds. P. N. Kruyswijk en dr. S. J. Rid derbos. Ook kwam in Noord holland nog ter sprake de publiciteit rondom kerkelij ke tuchtmaatregelen: men verzoekt de generale syno de om een algemene ge dragslijn (de ene classis maakt bekend wat de an dere wenst te verzwijgen). Onze verwachtingen: 1. Scampolo 1 Elto 1 2; Vios 1Swift 2 1; Olympia 1 Animo 1 3; Togo 1Zuidwesters 1 1; 2A. Tjoba 2Vedo 1 1; Elto 2Blauw Wit 1 2; Swift 3—Ondo 1 1; 2b. Zeelan- dia 1Luctor 1 2; De PoelVitesse 2; 3a. BKCStormvogels 1; Animo 2 Zuidzande 1; 3b. VZOD 1Kats 3; Dos 55Olympia 2 1; 3c. Scampolo 2Blauw Wit 2 1; WKV—Luctor 2 3. Adspiranten: a Togo aVedo a; b. On do aStormvogels; Animo cNoad a; c. ZeelandiaLuctor b; d. Swift Kwiek Vopo; Zuidw b—Dos 55; e. Animo e Atlas b; Swift VlotNoad b; f. Tjo baVolharding; Blauw WitVios. Gevonden voorwerpen MIDDELBURG. De commissaris van politie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te vérkrijgen over in het tijdvak van 20 tot en met 26 augustus 1959 als gevonden aangegeven voor werpen Zeildoeken jasje; vulpotlood; bruine week endtas, bruine portemonnee met inh: sleu tel aan. een touwtje; pak waarin diverse stukken zeep; groene garbardine regenjas; bruine portemonnee; bruine portemonnee inh foto; blauwe handschoen; huissleutel; groe ne das; wit hemd; korte broek; pet en rol closetpapier: lichtgroene regenjas; slipper maat 42; gymschoen; sleutel; lidmaatschaps kaart K.N.V.B. ten name van Rudolf Kes- een- en tweepersoonskamers ook ver trekken geprojecteerd die aan een slaap vertrek grenzen, waardoor de mogelijk heid ontstond om naar behoefte de slaapkamers apart te verhuren. Maar mocht het met de lange wachtlijsten nogal meevallen, dan kunnen de bejaar den die over een ruime beurs beschik ken dus een aparte slaapkamer krijgen. Bovendien heeft men een enkele comple te flat in het bestek opgenomen, bestaan de uit een woonkamer, een slaapkamer en een keukentje. De eerste plannen stammen reeds uit 1951. Initiatiefneemster was mevrouw Bom van Oeveren. Zij wist enkele men sen voor haar plannen te winnen en in november 1951 kon men overgaan tot de oprichting van de „stichting voor huis vesting en verzorging van bejaarden". Het ging echter niet zoals men ver wacht had, want toen in 1953 de woe dende elementen het Zeeuwse land teis terden, leek het erop dat de plannen van de stichting heel ver op de achter grond geschoven moesten worden. Maar juist toen alles in slaap gesust scheen te zijn, opende zich een verras send perspectief. Na een ramp werd nl. in het kader van de hulpverlening een bedrag van 1.000.000 gulden ontvangen van Nieuw-Zeeland. Van dit bedrag kon een vierde gedeel te aangewend worden voor de bouw van het bejaardencentrum. Daarmee was een krachtige stoot in de goede richting gegeven. En thans nu men goede hoop heeft op een rijkssub sidie, kon de gemeente zich garant stel len voor een eventueel exploitatietekort. Neen, van een sprong in het duister kan men natuurlijk niet spreken, maar wel is het zo, dat nog geen enkele in dicatie gegeven kan worden omtrent het aantal te verwachten bewoners. Wel zijn reeds enkele aanvragen binnen, maar voor het grootste gedeelte moet men nog afwachten hoe het zal gaan. Begrijpelijk is dit wel, want de be jaarden die plannen hebben om het nieu we tehuis te betrekken willen eerst de kat uit de boom kijken. En geef ze eens ongelijk! Overigens, zoals de plannen thans liggen, zal wel niemand bedrogen uitkomen. Zal het lang duren voor de eerste oud jes hun kamers in „bezit" kunnen ne men? Neen, dat zeker niet. Het is beslist geen loos optimis me als men de opening van het nieuwe tehuis in de loop van het volgende jaar tegemoet wil zien. Mogen vele bejaarden, die thans nog in zorgelijke omstandigheden leven, er straks een waar Thuis vinden. Zaterdag a.s. wordt te Oud-Vosmeei de jaarlijkse wielerronde gehouden vooi Debat met Islam In Nederland drijft een tak van het mohammeda nisme zending. In een brief aan een aantal predikanten worden vragen gesteld over hun opvattingen. Aan het eind van de brief staat: Hebt u er bezwaar tegen, uw meningen uiteen te zet ten op een door ons geor ganiseerde samenkomst? De Amsterdamse bur gerlijke stand houdt er aan-1 tekening van, als een ba- by binnen acht maanden na het huwelijk wordt gebo ren. In de gereformeerde kerkbode voor de classis Zwolle geeft dr. D. van Swighem opmerkelijke ge gevens door over de resul taten van deze registratie met betrekking tot de Am sterdamse gereformeer den. Van de gereformeerde huwelijken is zes procent gedwongen. Maar wanneer de huwelijken gesloten wor- den met andere gerefor- meerden (vrijgem., chr. geref.). met hervormden, andere protestanten (lu- thers, remonstrants, doops-1 gezind), met roomsen of met buitenkerkelijken dan springt het „gedwongen"- percentage omhoog naar achtereenvolgens: 23 pet., 13 pet., 28 pet., 37 pet., en 26 pet. i xv.iN.v.D. name van rvuaoji ives- tn~ seninck; rode sjaal; kleine sleutel; zwarte amateurs en onafhankelijken. De bater portemonnee met inh; sleutel; Frans-Neder lands woordenboekje; ringetje: plastic ra tel aan een kettinkje; armbandje waarin wit steentje; regenjas; fototoestel in tas; tas inh bijbeltje en kam; zwart lederen porte monnee met inh; bruine regenjas inh enig gereedschap; lepel; ijzeren leef net; kussen in sloop; boodschappentas; deksel van melk bus no 805; paar sokken: rode portemon nee met inh en huissleutel. van deze ronde zijn bestemd voor hei plaatselijke Groene Kruis. De jaarlijkse selectie-ploegwedstrijd van de C.J.B.T.B. afd. Oostburg is zater dag bij de heer Cappon te Zuidzande op een perceel tarwestoppel gehouden. De uitslag was: 1. J. Cappon; 2. L. Minder- houd; 3. P. Lateyn; 4. M. Quaak; 5. S. Dekker. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van de boulevard te Vlissin- gen. Met de laatste fase van het werkdat in de afgelopen maanden grote belangstel ling heeft getrokkenis een begin gemaakt. Het zal dan tot het verleden behoren, dat bij stormiveer het water over de boulevard slaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4