Vandaag begint historische bespreking METAAL KRIJGT 5PCT. INEENS NIEUWS OM 22.30 EN 23.55 MOEDER VAN 13-JARIG INBREKERTJE IN PANISCHE N.T.S.: tegen reclame, vóór exploitatie GORDIJNTJE VERRIED EEN VAN DE VIER UITBREKERS LEEFDE ANGST De Bilt: Zonnig SKscsa traaarvwR 's.r„ aSKj-ïar Koeler CONFERENTIE KERNWAPENS VERDAAGD Geheim vliegtuig van R.A.F. verongelukt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Werktijd Staking Zeewacht voor de luchtmacht Champagne stroomde langs de Vlieland Elf uur vervalt Twee gulden voor 400 ivoorden Vader wist van niets Behulpzame bromfietser veroorzaakte botsing Drie andereu nog steeds spoorloos Goedgeefse koeien t Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREÜKER Zeeiiwscli Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 15e Jaargang no 4342 Donderdag 27 augustus 1959 Gistermiddag begon Eisenhowers Europese reis halverwege Bonn en Keulen op het vliegveld Wahn, waar de president door de West- duitse autoriteiten werd begroet. Eisenhower is de eerste Ameri kaanse president die een officieel bezoek aan Duitsland brengt Vandaag houdt hij besprekingen met Adenauer. Vanavond, na uitvoerig met de Duitse kanselier van gedachten te hebben gewisseld over de toe komst van Duitsland, de ontwape ning en de kwestie-Berlijn, gaat Eisenhower naar Londen voor overleg met de Britse regering. Ook zal hij een particulier bezoek brengen aan koningin Elizabeth. Op pag. 5 vindt u daarover meer. Tenslotte komt het bezoek aan Parijs. Algemeen wordt verwacht dat Eisenhower, wiens doel het is, de Europese eenheid te herstellen eer liij Kroesjtsjef in Washington ontmoet, in Parijs de hardste no ten te kraken zal krijgen. Op pag. 5 vertelt onze Parijse correspon dent hoe de stemming in Parijs is op dit historische ogenblik. BONN JUICHT EISENHOWER TOE Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De lonen van de arbeiders in de metaalindustrie zullen met vijf procent worden verhoogd. Het College van rijks bemiddelaars heeft daar gisteren na eindeloze besprekingen met de werkgevers en de werknemers in de metaalnijverheid zijn fiat; aan gegeven. De rijksbemiddelaars hebben tijdens dei onderhandelingen hun autonomie j tegenover de regering getoond. De! regering wilde een verhoging van drie procent op 1 augustus 1959 en twee procent op 1 augustus 1960 toekennen in plaats van de door werkgevers en werknemers voorge stelde vijf procent met ingang van 1 augustus jl. Het College van rijks bemiddelaars heeft geweigerd dit regeringsvoorstel ter onderhande lingstafel te brengen. Ten aanzien van de arbeidstijdverkor ting is overeengekomen dat op 1 april 1960 een verkorting van één uur per week mag worden ingevoerd, die daarna per onderneming bekeken geleidelijk kan worden opgevoerd. Bedrijven, die prijsstelten op invoe- ring van een verkorting^ ineens van drie uur per week, mogen dat pas; op 1 januari 1961 doen. De metaalnijverheid had voorgesteld die verkorting al op 1 januari a.s. in J te voeren. De rijksbemiddelaars kon-j den daar echter niet mee instem-1 men, omdat zij meenden dat dat een' kostenverhogende factor zou gaanj vormen. Een knelpunt bij de onderhandelingen,i waarover men het tenslotte toch j eens is geworden, was dat de werk-l gevers en werknemers deze en ook latere loonsverhogingen per se onaf hankelijk wensten te zien van de verkorting van de arbeidstijd. Nu zal men op 31 december 1961 weer mo gen gaan praten over een eventuele nieuwe loonsverhoging met het oog op het aflopen van de komende c.a.o. op 30 september 1962. Des morgens hadden nog vierduizend man personeel van Werkspoor- Amsterdam even gestaakt. Motief was het gerucht dat Rijksbemidde laars van een verhoging van de lonen ineens met vijf procent niet wilden weten. In oktober verder GENÈVE (Reuter, AP). De confe rentie in Genève waarop de mogelijk heden werden onderzocht om te komen tot een beëindiging van proeven met kernwapens is verdaagd tot 12 oktober. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de Verenigde Staten, de Sowjetunie en Groot Britannie. Het reces geeft president Eisenhower en premier Kroesjtsjef gelegenheid om de punten waar men het in Genève niet over eens kon worden grondig te bespre ken, tijdens hun komende overleg. De afgelopen weken hebben de deskun digen van de drie landen die het over leg voerden overeenstemming bereikt over de mogelijkheden voor het contro leren van kernexplosies op zeer grote hoogten. Vooral de punten van een mogelijk I akkoord over een stopzetting van de proeven met kernwapens waar de Sow- I jetunie het recht van veto over wil heb- I ben. leverden moeilijkhecten op bij het i overleg. Hierover is dan ook geen over- eenstemming bereikt. Van onze correspondent BONN Omstuwd door juichende Duitsers is president Eisenhower gisteravond in Bonn aangekomen voor een gedachtenwisseling met hondskanselier Adenauer ter voorbereiding van Tijdens de over tocht over de At lantische Oceaan van het vliegtuig van Eisenhower lagen op zee, ver spreid over gere gelde afstanden, Amerikaanse oor logsschepen klaar om hulp te bieden wanneer er iets mis mocht gaan met de Boeing 707, waarmee de presi dent de reis naar Bonn maakte. Van Shell naar Shell Eigen Nieuwsdienst Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De radio-nieuws uitzending van 's avonds elf uur gaat naar alle waarschijnlijkheid verval len. In de plaats van deze een kwar tier durende, uitzendingen komen dan een uitzending van tien minu ten om half elf, en een van vijf a acht minuten vlak voor middernacht. Het is al een oude gedachte, deze hervorming, maar men heeft in Hil versum de zaak extra gedegen beke ken omdat men een zo vast punt in het radioprogramma als een nieuwsuitzen ding niet overijld wilde verzetten. STROOMLIJN Men verwacht de plattelandbewoners, de bevolking van kleinere steden en allen in de grote centra die vroeg op moeten en dus vroeg naar hed gaan, te gerieven met een uitzending reeds om half elf. Maar tussen half elf en twaalf pleegt nog een stroom nieuws binnen te ko men, en een moderne nieuwsvoorzie ning eist dat die niet pas de volgende morgen wordt uitgezonden. Laat-opblij- vers zullen dus tegen twaalven nog het laatste nieuws kunnen horen. OVERLEG De Nedetlandse Radio Unie en het A.N.P. plegen nog overleg over deze Voor het eerst drukken Eisenhower en Adenauer elkaar op Duitse bodem de hand. Hun ontmoeting maakte de indruk van op rechte hartelijkheid. (Telefoto) Voorwaardelijke steun Van onze kunstredactie AMSTERDAM. De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, heeft zich in beginsel bereid verklaard om aan de redacties van letterkundige tijdschrif ten een subsidie te verstrekken waaruit een extra honorering van de creatieve arbeid van letterkundigen, voor deze periodieken verricht, kan worden ge financierd. Deze subsidie, die twee gulden per pagina van 400 woorden bedraagt, gaat in op 1 september. De staatssecretaris meent dat boek besprekingen die minder dan 400 woor den tellen, niet voor de extra honorering in aanmerking komen. De eerste uit kering van de subsidie zal geschieden nadat de tussen 1 september en 1 janu ari verschenen nummers van een tijd schrift aan de staatssecretaris zijn toe gezonden. Publikaties die door de uitgever of de redactie zijn gehonoreerd met een be drag van minder dan vier gulden per 400 woorden tellende pagina, zullen niet worden gesubsidieerd. Verder bevat de instructie van de staatssecretaris de mededeling dat de extra honorering alleen geldt voor auteurs van Nederlandse nationaliteit. Bijdragen van Belgische auteurs zullen: in de toekomst onder de regeling kun nen vallen, zodra de Belgische regering zich bereid heeft verklaard Nederlandse Gistermiddag evenwel kregen deregeling, en als zij ertoe be stakers te horen dat de vijf procent sluiten, gaat een en ander in op zondag 'auteurs toelagen te verlenen voor hun verhogmg-ineens er door was. Daar- 27 september. medewerking aan Vlaamse bladen. op is het werk hervat. De erkende vakbonden hebben van die staking uitdrukkelijk afstand i genomen. HENGELO Een behulpzame brom fietser. die twee meisjes wilde helpen bij het repareren van haar fiets, ver oorzaakte gisteravond op de rijksweg tussen Enschede en Hengelo een on geluk. waarbij een vrouw werd gedood en twee mannen werden gewond. De bromfietser, de 46-jarige H Baars uit Hengelo, wilde de weg oversteken om zijn brommer tegen een lantaarn paal te zetten. Halverwege werd hij ge grepen door een motor, bestuurd door de 58-jarige H. F. Wierbos. De motorrijder, zijn 54-jarige vrouw G. Wierbos-Molenmaker en de heer Baars sloegen tegen de grond en moesten ern stig gewond naar een ziekenhuis wor-1 den gebracht. De vrouw is daar overleden. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De 'N.T.S. heeft aan de staatssecretaris van o.k. en w. op diens verzoek een nota gezonden over haar standpunt inzake reclame in de televisie. Zoals bekend, is de N.T.S. tegen t.v.-reclame, maar als die er toch moet komen, wil zij deze zelf exploiteren. De staatssecretaris, die ook andere belanghebbenden heeft geraadpleegd, m het bijzonder de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij 'O.T.E.M.i. zal waarschijnlijk probe ren een compromis tot stand te bren gen tussen O.T.E.M. en N.T.S. Contact Zolang de O.T.E.M. nog niet over een eigen, tweede zendernet zou be ter onwaarschijnlijk, want de O.T.E.M. heeft steeds uitdrukkelijk gesteld, dat zij niets voelt voor een samenwerking waarin zij een deel van haar onafhan kelijkheid op het gebied van program-1 ma-verzorging en reclame-uitzendin gen zou moeten afstaan aan de N.T.S. I Van een onzer verslaggevers WADDINXVEEN. Het schokken de nieuws over de dertienjarige A. W. M. die meer dan elfduizend gulden bij inbraken en insluipingen bij elkaar had gestolen, heeft in Waddinxveen diepe indruk gemaakt. Vandaag wordt de jongen met zijn ouders, die na de ontmaskering van de jeugdige inbreker ook in arrest werden gesteld, voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. EIGEN INITIATIEF Het eerste onderzoek heeft 'onder tussen wel uitgewezen, dat de moeder van de jongen op de hoogte was van de kwalijke praktijken van haar zoontje. De vader wist kennelijk van niets. Hoewel pas na het verhoor door de officier van justitie en de rechter commissaris alle bijzonderheden om trent deze schokkende ontdekking aan het licht zullen komen, staat het nu wel vast, dat de ouders het kind niet tot diefstal hebben aangezet, zoals velen menen in Waddinxveen. GEHEEL OVERSTUUR De jongen zou na het stelen van het geldkistje met tienduizend gulden uit het kantoor van de speelgoedfabriek Sliedrecht, helemaal overstuur zijn ge weest, toen hij ontdekte dat er zoveel geld in zat. Hij had toen al op nogal brutale wijze duizend gulden gestolen uit het dressoir van de slager. Ook met dit geld had hij niet goed raad gewe ten, waarom hij het aanvankelijk had verstopt. De jongen had zich voordien bezig gehouden met diefstallen van kleinere bedragen. Een rijksdaalder hier, een tientje daar. Voor dit geld kocht hij allerlei dingen voor zichzelf. Toen zijn inbraken opeens duizenden guldens op leverden, heeft hij zijn moeder in ver trouwen genomen, die in haar panische schrik niet wist wat zij moest doen. Zij heeft volgens haar voorlopige ver klaringen getracht een oplossing te vinden om alles zonder opzien te baren weer in orde te maken. Maar voor zij daarvoor een plan had kunnen uitdenken, werd haar zoontje Van een onzer verslaggevers ARNHEM. Een van de vier ont- de verf voor het schilder feest schikken, zouden beide instellingen snapte gevangenen, nl. L. de W. is gis 'A' bestaande net moeien gebrui- termiddag in zijn woning aan de Vin ken. Vooral gezien de komende uit- - - - [Hxg SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN vraag gratis boskja 'gezelligheid door klour* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden breiding van de zendtijd zou dit na tuurlijk een nauw contact noodzake lijk maken De O T E.M heeft van meet af aan laten weten, dat zij bereid is tot over leg mef de N.T.S en coördinatie. Een kenslraat te Arnhem weer gepakt. L. de W." was een van de uitbrekers uit liet komende overleg tussen de Amerikaanse president en de Russische leider Kroesjtsjef. Het bezoek zal van korte duur zijn; vanmid dag vertrekt Eisenhower al weer naar Londen en volgende week is Parijs als laatste étappe van de korte rondreis aan de beurt. Eisenhower kan niet klagen over gebrek aan belangstelling van het Duitse publiek. Honderd duizenden hebben hem langs de weg van het vliegveld naar Bad Godesberg, waar hij in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur de nacht zou doorbrengen, hartelijk begroet. Man nen, vrouwen en kinderen zwaaiden met Ameri kaanse en Duitse vlaggetjes en er ëen'Veidens schip" waren enige doeken gespannen met opschriften als: We like Ike and Conny (Adenauers voornaam luidt Conrad) en die en die stad dankt Ike en Conny. Er waren ook spandoeken met poli tieke strekking, kennelijk van organisa ties van vluchtelingen uit het Duitse oos ten luidend: helpt ons, vijftig miljoen Duitsers zijn vrij, maar twintig miljoen zijn dat niet. Elders werd er op ge wezen dat de grens aan de Oder en de Neisse (de huidige grens tussen Oost- Duitsland en Polen niet de definitieve grens van Duitsland kan zijn en ook werd op heterdaad betrapt door de melkbe, <?e hoge bezoekers eraan herinnerd dat SCHIEDAM. Dat was gistermiddag een nogal ingewikkelde geschiedenis rondom de nieuwe 18.000 tons turbine- tanker Vlieland. In de eerste plaats komt het niet zo vaak voor, dat de doop van een schip gebeurt als het al kant en klaar is. Dat was nu het ge val, omdat de Schiedamse werf Wilton- Fijenoord de tanker gebouwd had in een van haar vaste dokken. Intussen mag gezegd worden, dat zel den een fles champagne zo grondig aan gruizels is geslagen tegen een scheeps huid als hier het geval was. Mevrouw J. Kolff-Scheffer, echtgenote van een i der commissarissen van de Stoomvaart- mij. Rotterdam, deed haar taak per- fekt. Werfdirecteur ir. B. Wilton of- freerde haar voor deze dienst een fraaie broche en kapitein H. J. Bouman zei: U 'helbt ons behoed voor het varen op zorger Blonk, die in zijn slaapkamer op wacht was gaan zitten. Mevrouw M. heeft onder tranen ver klaard, dat haar jongen haar plechtig had beloofd er mee op te houden: een belofte die hij onmidd'ellijk daarna weer schond. Deze verklaring is nog niet op haar betrouwbaarheid nagegaan. Hoewel nog lang niet al het gestolen geld is teruggevonden en het vrijwel zeker is, dat belangrijke bedragen nimmer meer voor de dag zullen komen, is de verwachting gerechtvaardigd, dat toch nog een groot deel van het gestolen geld terecht komt. milliliililillllllflllllllllllillllllilliilllliliilllllllllillllillllllllllllim Eigen nieuwsdienst de Oder en de Elbe Duitse rivieren zijn. Op tijd Eisenhowers vliegtuig, een Boeing 707, was precies op tijd om half zeven ge land. Anderhalf uur tevoren waren reeds tientallen journalisten uit de Verenigde Staten, eveneens met een Boeing 707, gearriveerd, speciale verslaggevers voor Eisenhowers Europese reis. Het Westduitse kabinet, met Adenauer aan het hoofd, was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Adenauer, zijn mi nister van buitenlandse zaken von Bren- tano en het hoofd van de afdeling proto col van het ministerie van buitenlandse zaken von Braun, broer van de Ameri kaanse rakettenspecialist professor Wer- nher von Braun, hebben Eisenhower bij het verlaten van het vliegtuig welkom geheten. Er werden 21 saluutschoten af- Ir. Wilton heeft in een vriendelijke toespraak velen voor hun medewerking bedankt, vooral ook -omdat er wat moei lijkheden overwonnen moesten worden. Hij droeg ten slotte het schip over aan de Petroleu-mmij. La Corona, die tot de Koninklijke/Shell Groep behoort. Overdrachten De Vlieland werd gaarne aanvaard door de heer A. D. Olie maar hij gaf het schip na enkele minuten door aan de Stoomvaartmij. Rotterdam (een zus teronderneming van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd), die de bouwopdracht van de werf had overgenomen. Dezelfde middag vertrok de Vlieland naar Mena el Ahmadi bij Koeweit, zulks in opdracht van Shell Tankers Ltd. te Londen, die het schip voor twintig jaar heeft gehuurd. Zo kwam het schip van de Shell via een omweg toch weer terecht bij de Shell, maar kapitein en bemanning dragen de uniform van de Rottercfamsche Lloyd. gevuurd. Na het inspecteren van de erewacht, g UTRECHT. Nederland 2 bestaande uit eenheden van het West- 2 heeft de hoogste melkopbrengst S i duitse leger, het luchtwapen en de ma- iu -rine (Eisenhower gaf daarbij zijn ogen goed de kost) en na de leden van het kabinet te hebben voorgesteld hield Adenauer een korte begroetingstoe spraak. waarin hij verklaarde dat het Duitse volk in de buitengewoon moei lijke tijd waarin wij leven de Verenigde Staten als kampioenen van de vrijheid in de wereld beschouwen. Adenauer dankte Eisenhower ervoor, dal hij op zijn reis naar Europa ook Bonn heeft willen aandoen en hij sprak de overtuiging uit, dat de gedachtenwisseling, die Eisen hower met een aantal Europese slaats- lieden zal hebben de vrede en de vrijheid in de hele wereld zal dienen. per koe ter wereld. Dat vertel- g de de voorzitter van het Neder- 2 lands rundvee stamboek, pro- fessor ir. W. de Jong gisteren 2 in Utrecht naar aanleiding van g g de jubileumtentoonstellingen die.H g het Nederlands rundvee stam- jg boek en het Fries rundvee g stamboek in september houden, g De tentoonstellingen worden op j§ g 3 en 4 september in Den Bosch 2 2 en op 8, 9 en 10 september in 2 Leeuwarden gehouden. 2 g Professor De Jong zei, dat 2 2 de melkopbrengst van de Isra- 2 2 elische koe die van haar Ne- g 2 derlandse soortgenoot evenaart. 2 iïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiniiiiiïï Na dagenlange spanning LONDEN (AP>. De Victor, het nog geheime vliegtuig van de R.A.F. dat sinds donderdag op een proeftocht wordt vermist, is verongelukt, aldus een me dedeling van het Britse ministerie van 'bevoorrading. Een uur na de start is 'het vermoedelijk plotseling geëxplodeerd en in stukken in zee terechtgekomen. Tot op het ogenblik van de ramp heeft men het met radar kunnen volgen. De gezagvoerder van een vrachtschip heeft bericht dat hij donderdag voor de kust van Wales explosies heeft gehoord en iets later een waterzuil had waarge nomen. Het zoeken naar wrakstukken waaruit men zou kunnen opmaken wat er pre cies is gebeurd, wordt met onvermin derde kracht voortgezet. De Victor is dat hij daar wel zou komen om zijn vrouw te ontmoeten. Bij een eerste bezoek van de politie had De W. zich zo goed schuilgehouden, dat hij onvindbaar bleef. De rechercheurs. - -- deden toen net. alsof zij de mededelingen een straalbommenwerper met vier mo- van de vrouw van De W wel geloofden, i toren- speciaal ontworpen voor het ver- t -i maar één rechercheur stelde zich dicht voeren van waterstofbommen. Het vlieg- het huis van bewaring No. I aan de <je woning verdekt op en hield het'ulS wordt in Engeland beschreven als Eusebiusbinnensingel. die in de nacht huis in de gaten. de snelste en machtigste bommenwer- van vrijdag op zaterdag met zijn maat Toen deze rechercheur op een gegeven Per van deze bjd- enige tralies van zijn cel had doorge-ogenblik zag, dat De W. een gordijntje kHofen valf rtp6NTB^worHt' 1 vil,d en vervolgens langs aan elkaar wegschoof. liep de politieman het huis Gisteravond hebben twee beroemdeI Bonn bereid wésbDuitslan^'de'ei te laten bureau en is daarna weer naar het huisiKempff en de cellist Pierre Fourmer Zij van bewaring teruggebracht. speelden op hel festival van Edinburgh De W. zei niet te weten waar zijn maat (drie cello-sonates van Beethoven. Hun gebleven was, 'succes was zeer groot, Symbool Nadat Eisenhower Adenauers woor den had laten vertalen, antwoordde hij, voor de vuist weg sprekend, dat Adenau er in de Verenigde Staten het symbool is geworden van de vastberadenheid van het Duitse volk om sterk en vrij te blijven. Het kan ervan verzekerd zijn dat het Amerikaanse volk daarbij aan zijn zijde staat. Eisenhower verzekerde verder, dat ook de Westberlijners vrij zullen blijven. Hij is naar Bonn gekomen, aldus besloot Eisenhower, om met de Duitse politici enige problemen te bespreken, die voor I de Verenigde Staten en de Bondsrepu bliek van belang zijn. Men zal nu moeten afwachten welke: plannen Eisenhower heeft voor zijn over leg met Kroesjtsjef en wat hij van Bonn als bijdrage tot een ontspanning zal ver langen. De laatste dagen is duidelijk ge bleken. dat Bonn ervoor zal pleiten dat Eisenhower vooral met Kroesjtsjef het vraagstuk van de gecontroleerde bewa peningsbeperking bespreekt. Mocht op dit stuk enige vooruitgang worden be reikt, dan zal ten aanzien van de an dere vraagstukken, zoals de kwestie- Berlijn. tijd kunnen worden gewonnen, aldus rekent Bonn. Uit verklaringen van officieuze Duitse kant blijkt verder, dat Bonn zich als voorheen verzet tegen de vorming van een „militair uitgedunde zone" in Euro pa (zoals in het plan van de Poolse mi nister van buitenlandse zaken Rapacki wordt voorgestaan), omdat daardoor het militaire evenwicht in Europa zou wor den verstoord en de leden van de Noord-1 atlantische Verdragsorganisatie niet alle: gelijk zouden worden behandeld. Het be-1 houd van het militair evenwicht is vol-i gens Bonn een eerste vereiste. Wel is Tot hier geklauterd. De Arnhemse recherche had vooral het oog gehouden op de woning van De W. Een verdergaand compromis is ech-i in de Vinkenstraat. De politie vermoedde, Zal Eisenhower van Bonn echter meer vragen dan het wil bieden? Dat is de vraag waarop vandaag een antwoor d zal worden gegeven. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog met zon nige perioden. Matige wind tussen noordwest en noord. Koeler dan gisteren. MIESJE: Pas op voor een verkoudheid. 27, augustus; zon op 5.42, zon onder 19.41; maan onder 15.04. Van onze weerkundige medewerker Gisteren hebben zich verande ringen in de verdeling van de luchtdruk voorgedaan, die de moeite waard zijn te worden ver meld. Een kleine depressie, die over het noorden van de Noordzee naar de Oostzee trok, liet aan haar achterzijde koudere lucht flink oprukken, vooral in de hoge niveaus. Daardoor kon het vele vocht, dat zich ook boven ons land in de onderste lagen bevond, naar hoven ontsnappen, waardoor het minder drukkend werd buiten. Bovendien ging in de onderste lagen de temperatuur wat naar beneden. Het binnendringen van de koudere lucht heeft de be wolking enige tijd sterk doen toenemen. Soms zag de hemel er wat dreigend uil. maar tot regen is het niet gekomen. Aangezien de koudere lucht nog al droog is zal de bewolking van daag weer voor een groot deel verdwenen zijn, zodat de zon weer veel goed zal doen. De temperatuur echter zal in het zuiden en oosten van het land in Twente werd gistermiddag nog 27 graden gemeten lang niet zo hoog meer worden als gisteren. Aan de kust, waar de temperatuur van het zeewater voor een groot deel de temperatuur van de lucht bepaalt, zal het verschil minder groot zijn dan gisteren. Gezien de grote omvang van het gebied van hoge druk is er nor geen aanleiding binnen enkele dagen al regen te verwachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1