Spaarbekken van ruim vijf miljoen kub. bij Philippine IA it Ijet l even ley berken Geef dat kind een ijsje Gereformeerde Gemeente te Kamperland bouwt eigen kerk „De bromvlieg bromt bijna tien jaar Eerste twee fasen moeten in 1968 gereed zijn sauïjus-"» «sasantsEfTS s ttsasa aars Over enkele dagen begint uitvoering van project Burghs sportterrein wordt zaterdagmorgen geopend Schip met hout omhoog gevaren Rusland en de kerk CONCURRENTEN VOOR NEDERLANDS FRUIT OP WESTDUITSE MARKT Op kwaliteit Feestdag „Wewico" Groots project van waterleiding mij. «gggggg "«JE»» STÏW2 StVS Oude haven verdwijnt Ongevallen op rijksweg bij Kapelle komt het aan PAKHUIS ONDER DE HAMER GEMEENTELOKAAL WORDT KERKGEBOUW EERSTE EN ENIGE IN ZEELAND Tentoonstelling van Zeeuwse sieraden en klederdrachten Woensdag 26 augustus 1939 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ST. JANSTEEN- Aan de weg van het mosselkwekersdorp Philippine naar de vroegere zeearm De Braakman zal binnen af zienbare tijd een geweldig spaarbekken ten behoeve van de water leiding worden aangelegd, dat in perioden van moeizame waterwin- nigg zoals in droge zomermaanden als reservoir zal dienen. Dit spaarbekken ka nna voltooiing uniek voor Nederland worden ge noemd, ornadt nergens in den lande op deze wijze zoals de N.V Waterleidingmaatschappij „Zeeuws-Vlaanderen" zich dit voorstelt, water aan de bodem wordt onttrokken. Dit waterreservoir, waarvan de totstandkoming in verschillende fasen zal gebeuren, zal naar hui dige berekeningen een bedrag vergen van vijftien miljoen gulden. De totale nuttige inhoud zal vermoedelijk liggen in de orde van grootte van vijf miljoen kubieke meter. De eerste twee fasen tot een totaal van 250.000 m3 zullen in 1968 gereed moeten zijn en de kosten van deze projecten worden geraamd op 1.775.000. Deze medelingen deed de minister vanRieme-Boeehoute. die halverwege de Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. grens en de Westerschelde van zoet ini ,.„n Tprneuzen naar Gent temeer ook RILLAND. Het Nederlandse schip Larenberg (3764 br. reg. ton) van de fa. Vinke en Co te Amsterdam is gis teren in het Nauw van Bath, nabij het daar liggende wrak van het Turkse vrachtschip Spanta, omhoog gevaren. Het schip, dat beladen was met hout, liep machineschade op. Boten uit Ant werpen waren gisteravond onderweg om 1 leden behoren, te trachten het schip vlot te trekken. I r~7~ i, Schieting te Terneuzen tweede pluk aardbeien v TERNEUZEN. De handboogmi]. „De BRUINISSE. In een tuin aan de Zeeuwsche Schutters" uit de Zandstraat j Noordstraat te Bruinisse plukt men voor i heeft de vastgestelde schieting gehouden, SINT ANNALAND De tijd dat het laatste schip de oude haven zal binnen lopen is nabij. Thans gebruikt men een vaargeul die alleen nog bij vloed te gebruiken is. Het zijn uitsluitend zandschepen die nog binnenkomen, om het materiaal aan te voeren voor de aanleg van herverkave lingswegen. Binnen afzienbare tijd zal de oude haven geheel voor het scheepvaart verkeer gesloten zijn en dan zal de druk te op het havenplein ook wel tot het ver- j de tweede keer nog regelmatig aardbeien. De planten van een zeer vroeg ras hebben buitengewoon goed gedragen. Na de regen van begin Juli gingen verschillende plan ten opnieuw bloeien en nu worden nog tientallen rijpe aardbeien geplukt. waaraan 36 schutters deelnamen. De uitslag is: hoogvogel Aug. Meert, Sluiskil; zijvogls: P. van Troost, Sluiskil en R. Saey Katte (België); kallen: Ed. Kaas, Zandstraat en R. Begheyn, Terneu zen. genover de pers, na een werkbezoek aan Zeeuwscli-Vlaanderen waarbij hij zich in het bijzonder heeft beziggehouden met de bestudering van de problemen rondom de zoetwaterhuishouding in dit gewest. De bewindsman was de gast van de directie van de waterleiding maatschappij. Pieken werkzaamheden zullen deze duikers "u j» konstaatige «ij* (waarvan er een ligt bij de Minister Le- ze naar het reservoir worden geleid.lvbru2 in sluiskil en de andere ter Vnnr het onvaniren en liiri^rpn van *yDnfS m öiUlSKU en ae anaere ter hoogte van Driekwart tussen Stroodorp en Sas van Gent moeten verdwij nen. Men zal zich nu nader moeten be raden over nieuwe voorzieningen in dit gebied. Voor het opvangen en dirigeren van het Belgische water, daar waar het nog juist zoet is dit kan nog op Neder landse bodem gebeuren is gedacht aan zogenaamde plastic vloeren, met welk systeem men reeds in de Verenig de Staten en Groot-Brittannië succesvol- vaar ;r Dilrnttpr mpprlppl-H-p De noodzaak van dit spaarbekken j le resultaten heeft geboekt. Naar minis- wordt duidelijk indien men bederf, dat iter Van Rooy ons vertelde, zal dit pro-j ZUlIen ae totale KOSten voor de Zeewsch-Vlaanderen een gebied is metcedé voor Nederland geheel nieuw i vooirzienillfiieïl in de kia- een beperkte c.pcciteit. Vooral in de zijn. Het ligt in de bedoeling te begin-! droge zomermaanden kost het de direc- nen met een proefspaarbekken van naadlZOne ongeveer tie van de waterleidingmaatschappij heel wat hoofdbrekens om aan de grote vraag naar water te voldoen. Ofschoon er een hechte samenwerking heerst ussen ir. G. P. M. Dikotter en de zijnen en de Nationale Maatschappij van waterleidin gen in België, bestaat toch vooral ver schil van mening over de levering van Belgisch water aan Nederland. De curve van het waterverbruik in Zeeuwsch- Vlaanderen en trouwens ook elders vertoonde in de zomerperiode van thans aanzienlijke pieken. De directie van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" had nu gaarne gezien, dat de Belgen juist in die pieken periode de helpende hand zouden bieden. De zuiderburen huldigen e chter het standpunt, dat het alleen maar mogelijk is over het gehele jaar constante hoe veelheden water aan NederLand te leve ren. Deze houding van de Belgen heeft Plastic vloeren Het ontworpen spaarbekken zal zijn water betrekken uit de overtollige voor raden water uit de driehoek Kaprijke- KAPELLE. Twee keer vond ei giste ren een ongeval plaats op de rijksweg on- i der de gemeente Kapelle. Beide malen moesten weliswaar de artsen er aan te j pas komen, maar het liep toch ook nog j betrekkelijk goed af. Het eerste ongeval) vond dinsdagmorgen plaats onder Schore. In de richting Bergen op Zoom reed een auto bestuurd door de heer E. J. T. uit Bergen op Zoom. Uit de Noordweg num mer één in Schore kwam op dat moment een bestelwagen bestuurd door de heer F. N. v. d. W. uit Oss. Deze verleende geen voorrang aan de op de rijksweg rij dende aulo en botste er boven op. De heer v. d. W. werd daarbij aan het hoofd gewond en naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd. Van daar uit kon hij later naar huis worden gebracht. Beide auto's werden beschadigd. Het tweede ongeval vond 's middags plaats in de buurt van de Smokkelhoek. Hier kreeg de motorrijder P. K. uit IJ- muiden plotseling een lekke band en ging daarbij met zijn motor over de kop. De motorrijder liep een hersenschudding op en brak een sleutelbeen. Een elfjarig neefje van hem dat op de duo zat kwam met de schrik vrij. Dr. Fagee Schaefer verleende de eerste hulp. De heer K. kon na behandeld te zijn naar familie in Vlis- singen worden vervoerd. zes miljoen 50.000 m3, waarvoor reeds de voorgan-j gulden bedragen, waarvan twee ger van minister Van Rooy een krediet van s 70.000 toezegde. miljoen direct voor rekening van de maatschappij zullen komen. De Het terrein voor het spaarbekken met pompstation en zuiveringinstallatie zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 130 ha. Met de Domeinen is reeds over eenstemming bereikt over het overne men van de grond in erfpacht. Kanaalzone investering van de overige vier miljoen houdt nauw verband met de verwachte toekomstige ont wikkeling van de industrie in het gebied van Terneuzen tot aan Sas van Gent. De directeur van De bewindsman onderhield zich gis-1 waterleidingmaatschappij teren met het bestuur van de water- s J leidingmaatschappij ..Zeeuwsch-hoopte, dat met betrekking tot de- Vlaanderen" ook over de formule een !ze werken ook de nodige Steun verhoogde rijksbijdrage te ontvangen met het oog op de watervoorziening j van het departement zou komne. in onrendabele gebieden. Voorts wis- Minister Van Rooy hulde zich na1 selde hij van gedachten over de toe-; i komstigë watervoorziening in de ka- deze opmerking m een diep stll- naalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Van onze fruitteeltmedewerker GOES. Voor de afzet van de in ons land geteelde appelen en peren en voor de verschillende groentegewassen, is de Westduitse markt bijzonder belangrijk. Dat blijkt elke week weer uit de ex portcijfers. Zo zien we dat er in de twee de week van augustus bij een totale appelexport van 1145 ton er 954 ton naar West-Duitsland werden geëxporteerd. De totale perenexport bedroeg in die week 1712 ton en hiervan nam West- Duitsland een kwantum af van 1212 ton. Uit deze cijfers blijkt zeer duidelijk hoe belangrijk West-Duitsland is voor de Nederlandse tuinbouw, zeker wanneer we daar nog bij vermelden dat van de totale Nederlandse groentenexport in de tweede week van augustus van 14,7 mil joen kg er ruim elf miljoen kg naar West-Duitsland ging. Uit de verschillende berichten over de stand van de fruitoogst in West-Duits land blijkt dat het er dit jaar over het algemeen maar matig mee gesteld is en er wordt dan ook gerekend op een belangrijk kleinere oogst dan het vorig jaar. Naar aanleiding hiervan zijn er thans berichten uit West-Duitsland ont vangen dat het dit jaar niet in de be doeling ligt een gesloten periode voor de invoer van fruit vast te stellen. In voorgaande jaren gold meestal wel een dergelijke periode, waarin enkel Neder land fruit aan West-Duitsland mocht leveren. Dit kon dan gebeuren op grond van de speciale regeling met dit land, waarbij door ons land minimum export prijzen werden gegarandeerd. Het vorig jaar mochten enkel die rassen naar West-Duitsland worden uitgevoerd, waar van de marktwaarde in ons land lag boven de overeengekomen mi nimumprijs. Dank zij deze .speciale re geling en een nauwgezette toepassing door de betrokken Nederlandse autori teiten, kon ons land toen aan West-Duits land leveren in een periode dat andere landen er niet aan te pas kwamen. Voor het Italiaanse fruit b.v. ging toen omstreeks half september de grens dicht en het duurde tot half maart. Concurrentie Dit jaar zal dus waarschijnlijk de Westduitse grens niet voor de fruitin- voer uit andere landen dan Nederland worden gesloten. Voor de Nederlandse fruitkwekers betekent dit dat er reke ning gehouden moet worden met een grote concurrentie op de Duitse markt, in het bijzonder door fruit uit Italië. Er wordt wel een goede vraag verwacht, maar Italië heeft dit jaar een ruime produktie en zal dus in staat zijn veel te leveren. Desondanks is men in ons land over het algemeen niet pessimistisch over de afzetmogelijkheden voor Nederlands fruit. Want het fruit uit ons land heeft een goede naam in West-Duitsland. Binnenkort zullen Eisenhower en Chroestjev elkaar, over en weer, een bezoek brengen. Dit be tekent dus 'een persoonlijke ont moeting, weliswaar in gezelschap van een kleine staf, van twee top figuren van twee der meest in vloedrijke mogendheden ter we reld, op staatkundig gebied. Op zichzelf mag reeds dit contact een verblijdend teken genoemd wor den, nog los van de gunstige re sultaten welke, naar wij hopen, hiervan het gevolg mogen zijn. Tegenwoordig doet de leuze van vreed zame samenleving onder de volken op geld. Deze is echter alleen mogelijk, als men de openheid toont, elkaar in vrede te benaderen. Immers kwade geruchten op afstand, onkunde en halve waarheden ver troebelen zo gemakelijk de sfeer. Toegan kelijkheid en kennismaking, ook door toe ristisch verkeer, kunnen veel wantrou wen wegnemen, scheve voorstellingen recht trekken en een heilzame invloed oefenen op de geest, vooral van hen, die elkaar van nabij nauwelijks kennen. Voorwaarde blijft toch altijd de goodwill, die dan in daden moet worden omgezet. Veelal is nog de Sovjet-Unie, als haard van het communisme en bufferstaat tus sen Oost en West, ten aanzien van haar innerlijke bedoelingen, een diep myste rie. Is haar streven naar vrede oprecht en op welke basis wil zij dit verwerke lijken? Hoeveel temeer geldt voor een volkeren-complex, wat wij voor ons per soonlijk leven reeds belijden moeten: Wie kan zijn eigen hart doorgronden, zijn hart zo vol arglistigheid? Vooralsnog zullen de spanningen wel voortduren tussen staten met een zo to taal anders gericht overheids-apparaat en sociale inslag, als dit met name in Ameri ka en Rusland het geval is en moet toe gefelijkheid zelfs een gevaar heten. Dit neemt echter niet weg, dat een vreed zaam contact van leidslieden verhelde rend kan werken en te prefereren is bo ven een koude oorlog, met waanvoorstel lingen en een bewuste leugen-campagne. Sikkel en hamer Symbolisch voor Rusland zijn de sikkel en hamer. Historisch gezien, is deze symboliek oorspronkelijk van religieuze betekenis. De sikkel stelde in vroeger eeuwen de sikkel van de maangodin As- dingmaatschappij nauw betrokken bij de Zoals men weet is ook de waterlei- zwijgen. Hij kwam, naar hij zei, om te luisteren. TERNEUZEN Dinsdagmiddag werd in ..Du Commerce" ten overstaan van notaris G.J. van Kampen in het open baar verkocht pakhuis en erf Lange Kerkstraat 61, groot 77 ca. en woonhui? met erf Lange Kerkstraat 51, groot een are elf ca. Koper werd de heer J.L. Scheele te Rotterdam. De koopsommen bedroegen voor pakhuis en erf respec tievelijk 11.000 en 6.000 gulden. Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll - -m 1 S° -f >v. 5 5 stond het welhaast vast dat een S ambtenaai uit Hengelo de onge- 5 twijïeld dikke" prijs van 70.000 gulden in de wacht zal slepen. S Dat is een aardig begin van het nieuwe seizoen. 35 Inmiddels zijn we niet vergeten S dat aan de goklust van het grote publiek ernstige bezwaren kleven. 2 Want geheel afgezien van de S principiële overwegingen, op grond waarvan we het gokken door en 2 door verwerpelijk achten, mogen we toch even herinneren aan de steeds weer opduikende krantenbe- richten, die gewagen van de treu- rige gevolgen voor mensen die aan de ..gokkoorts" ten onder zijn ge- gaan. Het is nu eenmaal zo. dat de kans om in één keer een fortuin- tje te verdienen sommige mensen naar het hoofd stijgt. Dat zijn de mensen die steeds grotere bedragen van hun inkomen gaan besteden om ze als inzet le gebruiken voor een pool of voor een loterij Niet zelden is men be- 5 reid zeer ver te gaan. omdat men ee SE in de verwaching leeft dat het „eenmaal" zal worden goedge- maakt. Dat is dus de prijs die de pool- =E winnaar opstrijkt: Een verzamo- 5 ling guldentjes, die vaak op een H onverantwoordelijke wijze werden e afgestaan door kleine mensen, die s een groot en fanatiek geloof hech- 5 ten aan de magische ontwikkeling 3 van het Lot. H Neen, het is toch maar beter er S helemaal niet aan te beginnen. ,Die gooser haalt ze uit Rot- jansdijk, daar ken je nooit tegenop!" Deze woorden, die we op de Goesse markt opvin gen, waren kennelijk de ontboe zeming van een zakeninstinct, dat zich bedrogen voelde. De koopman, die rasechte polsklokken wilde slijten, veeg de zich langs het voorhoofd en zei: „Jan, we gaan inpakken". En de daad bij het woord voe gende, pakte hij een koffer en begon zijn bezittingen bij el kaar te vegen. Was er een concurrent die afbraakprijzen op de markt had gebracht? We konden er niet achterkomen. Maar waar verleden week nog het gejammer van de kermis elk gesprek tot een inspannende bezig heid maakte, daar had zich nu het vertrouwde beeld hersteld. Het was marktdag in Goes; een van de drukste markten van het seizoen. Het is de moeite waard zich te realiseren dat de markt een unieke gelegenheid biedt een hele ver zameling nationaliteiten bij elkaar te zien. Het Zeeuwse land is bij de buitenlanders zeer in trek ge komen. En de handelaren houden er rekening mee. „No(n) plastic, 50 frs. -7,6 Auto covering. Housse d'auto- mobile". Zo'n bordje liegt er toch maar niet om, al is het een hele uit- zoekerij om er achter te komen wat er nu precies staat, Op de tafel onder dit talen wonder liggen tasjes in vele soorten en vele maten, en ze zijn allemaal bedrukt met het onuit roeibare molentjesmotief. Even onuitroeibaar zijn de be schilderde kabouterklompjes, die ontworpen zijn om een typisch Nederlandse dracht" in buiten landse huiskamers te vertegen woordigen. Ouerigens zijn er ook nog de stalletjes, die het oogmerk hebben een door en door Nederlands publiek te trekken: Witte jurkjes met blauwe nopjes en blauwe jurkjes met witte nopjes, bretels, boenders, borstrokken en gewone rokken. Het is een luemeling van kleu ren en van prijzen. Voor 98 cent (of dertien francs) kunt u de eigenaar(es) worden van een snoer echte namaak- stenen. Aantrekkelijk of niet, u bent hier om te kopen en u kunt er op een luidruchtige manier aan herinnerd worden. Ijsjes in allerlei maten soorten verdwijnen in Engelse, Duitse, Franse en Nederlandse monden. En voorts kunt u kanariegels knal-sokjes kopen, maar het is wel dringen want er zijn altijd dames die met wijd uitgespreide armen voor u gaan staan omdat klókrokken van onder tot boven bekeken moeten worden. Het was warm en druk en benauwd en we konden mee voelen met het kleine ventje, dat krijsend aan de arm van zijn moeder door de menigte heen werd gelaveerd. Geef dat kind dan ook een ijsje! KAMPERLAND. Voor het hartje van de winter hopen de leden van de gereformeerde gemeente in Kamperland hun diensten te kun nen houden in een eigen kerkgebouw. Dat is althans een vurig ver langen. Of het werkelijk zal lukken is uiteraard nog een vraag. In ieder geval is het zo, dat het besluit is genomen om het oude gemeente lokaal, waarin vele jaren is gekerkt, om te bouwen tot een fraai kerkgebouwtje. De firma A. C. van Hee te Kamperland zal over enkele dagen met dit karwei beginnen. De gereformeerde gemeente te Kam-een lokaliteit beschikbaar te stellen, perland is nog een vrije jonge gemeen- Dit verzoek werd ingewilligd, te. In augustus 1935 heeft dit kerkge-En zo kon liet gebeuren, dat de eerste noatschap voor het eerst diensten ge-diensten werden gehouden in de voor-1 houden in Kamperland. Voor deze da- malige openbare school. Daarbij werd turn trok de kleine groep van geref. i grote medewerking ondervonden van het gemeenteleden naar Kortgene. Op dengemeentebestuur, toen onder leiding duur was deze toestand echter niet te van burgemeester J. Geuze. Deze grote handhaven. Eerste diensten De Kamperlanders namen het initia tief om met een lijst, waarop handteke ningen werden verzameld, rond te gaan. Een gezamenlijk verzoek werd ingediend bij de kerZkeraad van de geref. ge meente in Kortgene 0111 te Kamperland i medewerking is tot heden ten dage be- stendigd gebleven, waarvoor deze kleine groep bijzonder erkentelijk is. De geref. men dë "kêrkzaaï binnen] ~waarïn"'pïaats gemeente heeft al de jaren door gratis is v001. g0 a 100 personen. Het pad loopt nn» IIr1 tron iln (rnm AA*, til frn_ bare tijd zal ook een Groene Kruisge- bouw verrijzen, zodat de gemeente eigenlijk niets meer had aan het lokaal. De geref. gemeente kreeg de kans dit gebouw aan te kopen en zij heeft dit ook prompt gedaan voor de som van 3500 met de bedoeling om het geheel 'te restaureren. De fa. van Hee maakte een ontwerp, dat de goedkeuring ver wierf van de leden, zodat niets meer de plannen in de weg stond. Ook financieel kwam dit project rond. De kerkeraad vertrouwt op de offervaardigheid van de leden, boven dien was enige reserve aanwezig en voorts ontvangt men grote, ook finan ciële, steun van de moederkerk in Kortgene (Kamperland is nog geen zelfstandige gemeente, maar de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat na de verbouw de kerk geïnstitueerd zal worden). De geref. gemeente Kortgene schenkt o.m. een nieuw orgel. Ook heeft men enkele geldleningen ge sloten. Fraai ontwerp Het kerkgebouw ziet er in het ontwerp bijzonder fraai uit. Via een trapportaal, dat iets buiten de voorgevel steekt, komt een lokaal van de gemeente mogen ge bruiken. De eerste jaren werd Gods Woord bediend onder leiding' van een ouderling uit Kortgene, maar na verloop van tijd kreeg ook Kamperland een ouderling in de heer J. Verburg, die dit ambt nog bekleedt en een diaken, de heer M. Bustraan, die thans ook ouderling is. Omstreeks 1940 kon de geref. gemeen te beschikken over het gemeentelokaal aan de Veer weg. Een lokaliteit, waarin tijdens de bezetting de distributiekaar ten werden uitgedeeld en waarin na de oorlog allerlei vergaderingen, alsmede consultatiebureau werd gehouden. door het midden met links en rechts egelijke banken. Achter in de kerk komt de preekstoel. En links achter is de con sistoriekamer geprojecteerd. Door mid del van dubbele deuren kan deze ruimte ook bij de kerkzaal getrokken worden bij een eventuele grote schare toe hoorders. Het geheel ziet" er zeer eenvoudig uit, en degelijk en alle ruimte is benut. Aan de linkerkant, van het lokaal zal nog een gedeelte bijgebouwd worden, anders zou de kerk te klein zijn. Aan de voor- en achterkant komen voorts glas-in-lood- ramen. tarte voor en de hamer de werking van de onweersgod Thor. In de Middeleeuwen wordt de sikkel tot kromzwaard der Saracenen en de hamer de strijdmoker der Germanen. In 732 na, Christus hield de Germaanse hamer de sikkel der Mohammedanen tegen. De Poi tiers versloeg Karei Martel (martel bete kent strijdhamer) de uit het Oosten op dringende Saracenen, een slag, die in het Germaans Rolands-lied bezongen wordt, gevolgd door een overwinning van Karei de Grote. Na de Middeleeuwen staan de symbo len van vroeger meer passieve sikkel, vanwege de invloed der maan, welke men ondergaat, én het symbool van de actieve hamer, niet langer tegenover el kaar. Zij worden verenigd in de Russi sche symboliek. De sikkel wordt het sym bool van de landbouw en de hamer van de moderne industrie. Want de Sovjet- Unie stelt zich tot taak, een centrale en eigen plaats te geven aan de boeren- en arbeidersbevolking, meer naast elkaar, naar luid van Artikel I van haar Grond wet: De U.S.S.R. is een socialistische staat van arbeiders en boeren. In diepere zin' vertegenwoordigen sik kel en hamer dus platteland en stad. De Russische auteur G. Vernadsky, schrijver van het boek: „Geschiedenis van Rus land", stelt het zo voor, dat wij Rusland primair moeten zien als Eurazië, een ge bied, dat zowel Europees als Aziatisch is. De sikkel is dan het symbool van Azië, met zijn uitgestrekte landbouwgebieden en de hamer het symbool van Europa, met zijn nijverheid en industrie. Rusland, op de grens van beide werelddelen, heeft dan de roeping, als Eurazië, beide wereld delen nader tot elkaar te brengen en in de Sovjet-republiek de statenvorming te helpen bevorderen. Opvalend is, dat de grote leiders van het vroegere communistische regime, Sta lin en Molotov, in hun namen de stalen sikkel en de hamer vertegenwoordigen, Stalin is de man van staal en Molotov betekent de man van de hamer. Vele kerken gesloten In de Sovjet-Unie bestaat een duidelijk contrast tussen het bolsjewistische atheïs me, dat door de partü wordt gepropa geerd, èn de typisch Russische religiosi teit, die kenmerkend ïs voor brede lagen der bevolking. Outsiders hebben daaruit vaak gecon cludeerd, dat de Sovjet-bevolking in doorsnee niets van het communisme wil weten. Deze opvatting is even onjuist als de kapitalistische zijde vaak verkondigde stelling, dat de massa's in de kapitalisti sche landen eigenlijk vóór de Sovjet-Unie zouden zijn. In beide gevalen is de wens de vader der gedachte. Dr. H. van Praag merkt in zijn artikel over, „De Geest van de Sovjet-Unie" op, dat vier groepen door het Sovjet-systeem geëmancipeerd zijn: de boeren, de arbei ders, de vrouwen en de kinderen. Hij meent, dat door het nieuwe regime hun leven kansrijker is geworden, maar dat geleerden, kunstenaars, geestelijken, en opvoeders minder vrijheid genieten dan in het Westen. „De partij heeft altijd ge lijk", is een geliefkoosde leuze. Daarom kunnen „dwalingen" niet geduld worden. Als wij nu trachten te peilen, hoe het staat met de godsdienst-vrijheid in Rus land, dan blijkt duidelijk, dat de voor stellingen hieromtrent nog verward en tegenstrijdig zijn. Dr. van Praag zegt, dat de kerken steeds meer voorrechten genieten. Zij worden in de gelegenheid gesteld tot oe cumenisch contact met het Westen. De kerkgebouwen zitten vol gelovigen, ter wijl hij meent, dat de Staat zelf grote sommen uittrekt voor de restauratie van oude kerken. Lijnrecht hiertegenover staat een mededeling van het Katholiek Nederlands Persbureau. Pater Horacek S. J. vertelt daarin, dat bij het uitbreken van de revolutie er meer dan 50.000 ker ken in Rusland waren, maar dat zij nu voor het grootste gedeelte gesloten zijn. In Moskou staan b.v. nog 25 kerken ten dienste van de godsdienst. Eens waren het er 700. In Leningrad waren eens 200 kerken, nu zijn het er nog 14. Om van de rooms-katholieke kerken maar te zwijgen: er staan er nog drie, één in Moskou, één in Leningrad, en één in Odessa. Volgens deze pater, die directeur is van het Ro meins Russisch College te Rome staat de Russische orthodoxe kerk onder voortdu rende druk, zelfs ondanks haar trouw aan het regime. Daarentegen wordt het atheïsme be schermd en begunstigd. Het aantal leden der atheïstische beweging is 400.000. Meer dan twee miljoen voordrachten over de godloosheid zijn in één jaar gehouden. Een zieke kan in een ziekenhuis een priester ontbieden, maar deze mag hem slechts terzijde staan, als de zieke afge zonderd is van alle andere patiënten. Hoopgevend is de kerkelijke si tuatie waarschijnlijk niet. Met pijn (en temeer ook in gebed?) gedenken wij dit volk, dat van ho gerhand zeker wordt tegenge werkt in zijn godsdienstig belij den. Stalin zei eenmaal tot Chur chill: God behoort tot ons verle den. Gelukkig mogen wij geloven, Als dit werk uitgevoerd is, zal Moeilijkheden KXTÏÏSSk1«"tES d» J&nSffttS3*A6Pi8'l»lVU. if— Zijner handen, als de geref. gemeente een door-de- Deze kleine groep van geref ge_ De nood IS Ons opgelegd, om tel- weekse-kerkdienst hield (hetgeen nog alC. ,,f.7_ I kens een dringend beroep op de eens het geval was) dan was het lokaal meestal bezet. De kerkeraad heeft dan ook al lang uitgezien naar een andere I mogelijkheid. Nieuwbouw vraagt een te groot financieel offer van de kleine groep I leden (thans ongeveer zestig). Ook van het Rampenfonds had men niets te j verwachten, omdat het gemeentelokaal j geen druppel water binnen de muren I heeft gehad. Intussen kreeg Kamperland in Renata een verenigingsgebouw en binnen afzien- meenteleden is uitermate dank baar, dat dit alles mogelijk is. Dankbaar jegens God, omdat Hij deze groep begenadigd heeft met Zijn zegeningen en bijgestaan heeft O. WENS VAN JAREN GAAT IN VERVELLING BURGH. Gesteund GOES. Op 29 september viert Zeelands enige bromfiets-* club ,,De Bromvlieg" zijn tweede' lustrum. De club is weliswaar niet de grootste, maar wel de oudste van Nederland, waarop men uiteraard erg trots is. De Noordwijk en Amsterdam is men er in Burgh in geslaagd, een sportterrein in orde te brengen. Zaterdag zal het worden geopend. Reeds op de eerste dag wordt het land in en ook voor verre afstan- een aantal Wedstrijden gehouden. Ook een Bromvlieg heefl teel eens pun tte. Muur over het (tlgemeen uordl goed voor liet materiaal gezorgdzodat man kementen tot het minimum beperkt blijven. den wordt de knalpot gebruikt. Zo werdj er in 1955 en 1956 een maakt naar Emmen. ralley-rit ge- uur waren de De wens een eigen sportterrein te be- I zitten, leefde al jaren in kringen van geheel gevulde bekerkast toont; De start was om 12 uur 's aan, dat er de afgelopen jaren e°zeemven in Goes te-1 Ook ill de wintermaanden zitten de veel en goed gebromd IS. Under rug Voorts wordt er ieder jaar een bromvliegen niet stil; in deze tijd voor de ruim twintig bekers en pla- clubkampioenschap gehouden, dat naast al worden veel feestavonden en eon- - „„v het Zeeuws kampioenschap, een wclko- quettes is ei OOK een van puns me wecjstrijd is. Gezeliigheidsritten Bernhard, prinses Beatrix en de worden veelvuldig gereden en deze ge- 1 Commissaris van de Koningin inI ven meestal wel stof tot lachen. Zo zat GOES. Het ligt in de bedoeling tijdens de a.s. fruitweek in Goes een tentoonstelling te houden van Zeeuwse sieraden en Zeeuwse klederdrachten. De organisatie van deze expositie berust bij de Bond van plattelandsvrouwen in Zee- mlllllllllllllllltllllllllilllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllltllllllllTI I land. vorig jaar bij een van deze ritten de Zeeland. voorzitter, de heer L. Vuyk, fier op ikop, toen hij bij een plotselinge wen- Bij de oprichting, door de heren ding in een greppel kopje onder ging. Rouw, Tilroe en Bleuze, die ook nu De echtgenoten van de mannen berei- nog lid zijn, telde de club dertien le-iken de plaats van bestemming veelal den, maar het bromfietsleger groeide per bus of trein. Mevrouw Vuyk h'eeft snel en nu is er een ledental van 89,op deze wijze alle wedstrijden en gele mannen zowel als vrouwen. Vele keren j genheidsritten bijgewoond, hoewel zij per jaar trekt de club de provincie enjniet van „bromdïngen" houdt. tactbijeenkomsten georganiseerd. Daar- zoen", waarnaar met ongeduld wordt uitgezien. Natuurlijk zal ,,De Brom vlieg" zijn tienjarig bestaan vieren met een feestje, dat klinkt als een klok. Hierover zullen de leden zich niet on gerust behoeven te maken, omdat het bestuur, bestaande uit de heer Vuyk, voorzitter, de heer v. d. Sapden, pen ningmeester en mevrouw Hollestelle, secretaresse, dit met de bekende acti viteit zal doen. Russische orthodoxe kerk te doen, in de gemeenschap der kerken, om trouw te tonen aan Gods Woord onder deze zware druk, opdat ook in de moeilijke jaren.' De vele ge- de boodschap Gods in waar beden, die ongetwijfeld opgezonden heiden ^enheid' ^eds krachtiger zijn tot Hem heeft Hij in goeder-|en klaarder mo§e doorklinken, tierenheid aangenomen. i WEMELDÏNGE. Op zaterdag 29 au gustus a.s. organiseert de Wemeldingse Winkeliers Combinatie „WEWICO" een feestdag voor jong en oud. Het programma luidt als volgt: 2.30 n.m. Opgeven deelname autopedrace voor jon gens en meisjes van 5 tot 10 jaar bij het gemeentehuis. De start is om drie uur. Alle kinderen krijgen een verrassing, ter wijl er voor de snelste rijders (rijdsters) nog extra prijzen beschikbaar zijn. 4.30 uur n.m. Wielrennen met gewone fietsen, in twee groepen van 11 tot 14 jaar en van 15 jaar en ouder. Zowel voor jon gens als voor meisjes. Opgave voor deelname bij de heer Ma rien Pieterse, Dorpsstraat 59. Voor beide groepen zijn prijzen en premies beschik baar. 8 uur n.m. Concert van vrolijke muziek door de fanfare-vereniging O.K.K. Het concert zal gegeven worden vanaf een tent aan de Kanaalweg bij hotel Smits. In de pauze plm. 8.45 uur zullen de prij zen van autopedrace en wielrennen uit gereikt worden. door de andere inwoners van dit West- Schouwse dorp. Het zou echter nog ja ren lang hebben geduurd, voor men in Burgh aan een dergelijk veld zou toe komen. als niet van verschillende zij den belangrijke medewerking was ver leend. Noordwijk, dat Burgh na de ramp heeft geadopteerd, schonk 2400 en ook uit Amsterdam kwam een bedrag binnen. Met eigen krachten werd een kleedlo kaal gebouwd. Een aannemer bekroon de dit werk door er een dak op te plaat sen. Verf en electrische inrichting kon den tegen gereduceerde prijzen worden gekocht. Zaterdagmorgen om half twaalf zal naast wordt gewandeld en maakt men Vttïcteel wórden geopend Om plannen voor het komende „brom-sei- p h.„.hlnpn ,Ip B„.,striHp„ Twee Burghse voetbalelftallen spelen dan een wedstrijd tegen de eerste twee voetbalelftallen van Noordwijk. Na de voetbalwedstrijden kampt het eerste korfbaltwaalflal van Burgh tegen het S.D.K.B. twaalftal). 's Morgens worden de Noordwijkse gasten door het gemeentebestuur van Burgh officieel ontvangen. De landbouwer A. M. de Vlieger te DREISCHOR kwam bij het smeren van de jacobsladder met zijn arm tussen een drijfriem. Dokter Braber verleende eer ste hulp. waarna verdere behandeling in het Rode Kruis-ziekenhuis noodzakelijk bleek.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3