SPLITSING BEDREIGT LAOS OP ZIJN SMALST t)ar°tenmal<ei% Pacifist had thuis een wapenarsenaal Amerika bespreekt hulpverlening Nehroe spreekt duidelijke taal tot Rood China Chefariae,,4 WÏr KAPPIE en de SUPERSKOOP I DE NATUUR VREEMDE BRAND IN FLATGEBOUW Tabaksinschrijving begint 1.1 september Vier betrouwbare middelen in 1 tablet zeeuw sen dagrlad tangbeweging desertie Knoop dit in uw oorI 98 ct Schuldige aan fout onvindbaar FOKKER BRAZILIË NIET BEZET Bondsrepubliek betaalt Denen schadevergoeding Zoon liep naar politie 1 ARSÈNE LUPIN JACQUES BL0NDEAU DE TINTELS UILSKUIKEN I Jack Dunkley El ten en Tudderen worden weer Duits zo n11 er referendum VMWni1 in en om uw huis Stamoorlog in Natal vergt drie doden Uit de kerken Woensdag 26 augustus 1959 Pag. 2 Advertentie VIENTIANE Steeds ver der dringen de communistische rebellen in het binnenland van Laos door, waardoor met het! uur het gevaar groter wordt dat zij het land in tweeën snij den. De twee hoofdsteden van Laos, Vientiane, waar de rege- Advertentie ring zetelt en Loeang Prabang, I de koninklijke residentie, zien! de opstandelingen steeds dich ter naderen. De provincie Sam Neua is zo goed als omsingeld door de communisten. Steeds dichter bij komen de twee colonnes rebellen die een tangbeweging rond deze provincie uitvoeren. De regering van Laos heeft de Ver enigde Staten om financiële hulp ge vraagd deelde president Eisenhower dinsdag op zijn persconferentie in Washington mee. Het verzoek is met voorrang in behandeling genomen. De hulp is vooral bedoeld ter ver sterking van de politie van Laos en van de binnenlandse veiligheidsdien sten. Het beeld van de strijd in Laos is hoogst verward als gevolg van het uit-. Met 1 Van Nehe's .Afteruooo" theebuiltje (groot formaat) zee minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is Jus minder dan 1 cent per kop! Ihee zetten met .Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk enproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLFJ Afternoon theebuiltjes (groet formaat) doos van 20 sta Ai T.b.c.-explosie in Ede Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Hoe het komt dat de controlekaart van de door T.B.C. besmette militair te Ede zoek is ge raakt zal wel nimmer duidelijk wor den. Er is een nauwgezet onderzoek ingesteld maar desondanks heeft men niet kunnen vaststellen aan wie de administratieve fout moet worden ver weten. Er zijn inmiddels maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. Het zoekraken van de kaart leidde onlangs tot een grote explosie van T.B.C. onder de militairen van het garnizoen te Ede. De militair die be smet was kwam uit een tuberculeus milieu. De staatssecretaris van oorlog j laat thans onderzoeken of en zo ja in hoeverre het noodzakelijk is vrij stelling van militaire dienst te ver lenen aan dienstplichtigen die uit een tuberculeus milieu afkomstig zijn. Dit deelt staatssecretaris Calmeyer mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Lamberts en Couzy. Vrouw in arrest Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Als het vermoeden van de Nijmeegse politie juist is, heeft een 51-jarige bewoonster van een torenflat aan de Heidebloem straat te Nijmegen, de inwoners van dit flatgebouw aan ernstig gevaar blootgesteld. Zij woonde op de elfde verdieping van het complex en de buren hadden haar gevraagd tijdens hun vakantie op het huis te passen en de bloemen te begieten. Wapengekletter bij Indië NEW DELHI (Reuter, AP). Elke Chinese schending van het grondge bied van de grensstaten Bhoetan en Sikkim zal door Indië met geweld van wapenen worden beantwoord. Deze bijzonder krachtige verklaring legde premier Nehroe dinsdag in heP Indi sche parlement af. Indië heeft ver dragsverplichtingen ten opzichte van deze staten, aldus Nehroe, en is ver- antwoordelijk voor hun defensie. Bhoetan en Sikkim liggen in d'e zui delijke uitlopers van de Himalaja, langs' de noordelijke grens van Indië en Tibet, tussen Nepal en het noordoostelijke grensgebied. Troepenconcentratie De laatste tijd oefenen de Chinezen druk uit op Bhoetan en Sikkim. Op Ti- betaans grondgebied' brengen zij grote troepenmassa's samen, die door de re geringen van de twee grensstaten als een directe bedreiging wordt gevoeld. „Elke schending van d'e grens van deze protectoraten," zei Nehroe, „zal een schending zijn van onze grenzen en wij zullen ons zeker verdedigen tegen elke binnendringer." Dieptepunt Deze verklaring die niets aan duide lijkheid te wensen over IaatT betekent een regelrechte waarschuwing aan het adres van communistisch China. Reeds dagen lang werd het duidelijk dat 'd'e betrekkingen tussen China en Indië op het ogenblik een dieptepunt hebben be reikt, als gevolg van de Chinese aanspra ken op de grensstaten. Vooral sedert de opstand tegen de Chinese bezetter* in Tibet is de a'ruk op Bhoetan en Sik kim zeer groot geworden. De Chinezen delen in Tibet pamfletten uit, waarin wordt opgeroepen mee te werken aan de bevrijding van de twee staten van „hun kapitalistische onder drukker Indië." In Bremen: Eigen nieuwsdienst BREMEN. Op 11 september zal in Bremen de eerste inschrijving worden gehouden van Indonesische, tabak. Die dag zullen ongeveer vijf duizend balen Deli-dekblad (waarover het kort geding heeft gelopen) en voorts Java-tabak ter inschrijvingj worden aangeboden. Op 18 september en 2 oktober vol- j gen inschrijvingen uitsluitend voor Ja va-tabak en op 30 oktober waarschijn lijk een slotinschrijving op nog te ver wachten Deli-tabak. De organisatoren overwegen ook nog inschrijvingen in de cember te houden. In totaal verwacht men van de oogst- 1958 ongeveer 22.000 balen tabak uit, Noord-Sumatra, maar het is de vraag of deze partijen alle, in verband met organisatorische moeilijkheden, nog dit jaar aangeboden kunnen worden. Aan Java-tabak worden een honderdduizend balen verwacht. Geen invloed Twee plaatsen Eergisteravond werd in het flat gebouw alarm geslagen voor- brand op de elfde verdieping in de apar- tementen van de 51-jarige vrouw. Het vuur was gauw gedoofd, maar tegelijkertijd werd brand gemeld in de flat ernaast, waar een kussen en een matras lagen te smeulen. Ook die was snel uit. Intussen had de vrouw, bij wie het eerste brandje was ontdekt de politie meegedeeld, dat er tijdens'een korte afwezigheid uit haar kamer 2200 gulden was ge stolen. Ontkenning De politie vertrouwde het zaakje niet en arresteerde de vrouw, op ver denking van brandstichting en valse aangifte. Tot gisteravond is zij blij ven ontkennen met deze vreemde samenloop van omstandigheden iets van doen te hebben gehad. RIO DE JANEIRO (Reuter) De fabriek van Fokker in Brazilië is maan dag niet door het ministerie van lucht vaart in bezit genomen. Dat heeft de brigade-generaal Julio Americo dos Reis. die door de Brazi liaanse regering is aangesteld ais be heerder van het bedrijf, meegedeeld. Zondag werd gemeld dat de generaal had gezegd, dat de gesloten fabries maandag in beslag zou worden geno men en dat de produktie van vliegtuigen zou worden hervat. Het blijft nog steeds een open vraag of de stemming op de Bremense markt voor de Indonesische tabak zoveel be ter is geworden. Immers volgens het I Duitse recht oefent de uitslag van het; kort geding geen enkele invloed op het j verloop van het hoofdproces, dat de ko-j mende inschrijvingen zal overlappen!' In Bremense handelskringen houdt men er al rekening mee, dat de Nederland-; se gerechtelijke actie tegen de ise tabaksmarkt wel zou kunnen voortduren. blijven van officiële mededelingen van de strijdkrachten. Niemand verheelf evenwel in Vientiane, dat de militaire situatie hoogst ernstig is. al werd gis teren bekend dat de regeringstroepen de militaire post Sopsang hebben ver overd, op de grens van de provincies Sam Neua en Loeang Prabang. Intussen is bevestigd dat pro-commu nistische eenbeden, die gedeserteerd zijn uit het leger van Laos. wisten door te dringen tot op 50 kilometer van Loeang Prabang. Vier wrkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderent De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben bun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen lalen. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN 'IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. KOPENHAGEN (Reuter) West- OPLEIDING Het grootste gevaar dreigt thans in het dal van de Cadinh waar het land op zijn smalst is. Daar voeren de op standelingen een beweging uit om het noorden van Laos van het zuiden te Duitsland zal 26.370.000 kronen scha- le.lcle"- ,Het versterken van de rebel- devergoeding betalen aan Denen die len m hel noordoosten van het land, tijdens de tweede wereldoorlog lanee in de provincie Sam Neua. duurt on- J iveeae weieiaooiiog lange verminderd voort. Deze versterkingen ln &evang'enschap m Duitsland bereiken de rebellen via het berg- nebben doorgebracht. De overeen- achtige oerwoudgebied langs de grens komst waarbij dit is geregeld werd met het communistische Noord-Viet- maandag ondertekend. nam- De Denen die voor schadevergoeding Amerikaanse en Franse groepen zul- in aanmerking komen krijgen tien kro-j len volgende week op grote schaal be- nen (ongeveer vijf en een halve gul-' ginnen met de opleiding van het leger don) voor iedere dag die zij in een van Laos. I Duits kamp hebben doorgebracht. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Een man met revolu tionaire denkbeelden, die achter is gebleven bij de tijd en de veran derde omstandigheden en daardoor een krampachtige levenshouding ging aannemen. Zo schetste de officier van juslitie bij de Arnhemse rechtbank de 57-jarige Arnhemse leraar L. W. die een voorraad hand granaten, een geweer en wat muni tie in zijn woning had verborgen en zich wegens overtreding van de vuurwapenwet moest verantwoor den. De officier achtte de overtreding bewezen en eiste tegen verdachte leen man met communistische sympathieën) een geldboete van honderdvijftig gul den alsmede eon gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van ciVie jaar en verbeurd verklaring van het oorlogstuig. Illegale werker Verdachte gaf toe dat hij het geweer in huis had gehad maar ontkende hardnekkig te hebben geweten dat hij ook handgranaten had verborgen. „Ze zaten in een bus en daar heb ik nooit in gekeken", vertelde hij de president. De wapens waren afkomstig van een bejaarde (inmiddels overleden) dame uit Oosterbeek met wie verdachte in de oorlog veel illegaal werk had ver richt. Bij een hooglopende huiselijke twist had een zoon van de leraar enkele maanden geleden bij de politie aan gifte gedaan van het feit dat zijn vader wapens in huis had. De man werd daarop gearresteerd. Hij heeft op grond van de vreemdelingenwet drie maanden in hechtenis gezeten omdat hij van origine Fransman is. Hij had indertijd zijn geboorteland verlaten omdat hij principiële bezwaren tegen het dragen van wapens had Moedig Zijn raadsman wees op verdachtes moedige houding in de bezettingstijd. Hij had vele Joden verborgen en ook een arbeidsbureau in Arnhem in brand gestoken om daardoor vele door de be zetter belangrijke gegevens te ver nietigen. Advertentie Volgens zijn verdediger interesseerde verdachte zich helemaal niet voor wapenen en daarom acht hij het waar schijnlijk dat de leraar inderdaad niet wist dat hij handgranaten in huis had. Hij pleitte voor een veel lichtere straf. 28 Mi te zijn, of misschien juist om dat hel voorgebergte bekend als Sa- gres, dat ver in zee uitstak op de plaats waar de beide oceanen elkaar ontmoeten, voor hem nu reeds een symbool vormde van de grote ge heimen die nog te doorvorsen wa ren in wat men toen de Westzee noemde, had Prins Henry verko zen hier zijn zetel te vestigen. Zijn vader had hem tot Gouver neur van Algarve benoemd, de naam van de zuidelijke provincie en tevens tot Graaf van Viseu. en hier was hij steeds blijven wonen. Het stadje Villa do Infante was maar klein Het bestond uit wat huizen, een uitkijkpost, een gele genheid waar de experts die in dienst van Prins Henry stonden elkaar konden ontmoeten, een ka pel en de bescheiden residentie van de Prins zelf. Maar wat het aan omvang te kort kwam vond zijn vergoeding in de hoedanigheid van de bevolking en de hoge stan daard van het intellect. Door de jaren heen had de Prins hier ve len van de voornaamste kaarten makers. aardrijkskundigen, zee vaarders, sterrekundigen, wiskun digen en denkers van de wereld bijeengebracht; velen van hen wa ren gevlucht voor de gevreesde In quisitie van het nabije Spanje. Ook was er geen gebrek aan meer praktische mannen voor de taak die de Infante op zich had genomen: namelijk het onderzoe ken, in kaart bren"en en verove ren van de kuststreek van het vas teland van het zuidelijke Afrika. In Lagos werkten een compleet legertje hout- en metaalbewerkers, smeden en bankwerkers, bouwers van karvelen en barkassen, zeil makers en kuipers, mannen wier leven en werken bestond uit het bouwen en uitrusten van de sche pen waarmee de meer stoutmoe- digen de zeeën bevoeren. Gelukkig was er evenmin gebrek aan moedige zeelieden in Lagos en mannen als Eric Vallarte, de rood harige reus uit het Noorden. Als afstammeling van een hele reeks ontdekkingsreizigers, wier speur tochten hen naar het westen, naar Thule en het befaamde Groene Land hadden gevoerd, zelfs, be weerden sommigen, naar het ge heimzinnige „wijnland" waar een mwwmwt zekere en zijn Eric, bijgenaamd de Rode zoon Lief in een paar uur hun boten hadden gevuld met sap pige vruchten was Vallarte een ervaren kapitein. In Lagos vond men ook onver vaarde Portugese kapiteins als Joao Gonzales Zarco en Tristao Vaz Teixeria, die met lompe bar kassen - voorlopers van de latere snelle karvelen zoals die, waarmee Andrea Bianco naar Lagos was ge komen - de Gelukzalige eilanden eerst opnieuw hadden ontdekt en om ze later te koloniseren. Niet minder glorieus waren de ver richtingen van Gil Eannes de Azu- rarra geweest, die als eerste om de bars-vooruitstekende punt van Kaap Bojador aan de zuidkamer was gevaren. Dit voorgebergte met zijn tot ver in zee uitgestrekte zandbanken had al eeuwen lang ontdekkingsreizigers afgeschrikt en dus zeelieden beschermd - vol gens geruchten - voor zeeën die sisten en kookten door de tropische hitte, voor monsters die een schip tussen hun machtige kaken konden verbrijzelen, en zelfs voor de rand van de aarde, waar zowel schepen als mannen overheen zouden val len om nooit weer terug te keren. Het moet echter worden gezegd dat slechts weinig verstandige mensen in Portugal en ook elders dit geloof in een aarde, die plat was en dus ergens een rand had, deelden Zeker niet door hen, die in Villa do Infante bijeenwaren, en die allen heel goed wisten wat de oude Grieken reeds lang geleden hadden besloten, namelijk dat de 'aarde zo rond was als een appel. Bovendien was men het er alge meen over eens dal de vierhoekige massa van land en ingesloten zee- en, die het bekende en bewoonde land vormde, zich in oostelijke richting uitstrekkend tot het eiland Cipangu voorbij het domein van de Khans, China genaamd, zowel als westwaarts naar de legenda rische eilanden van Antillia, St. Brendan en de Hand van Satan in de Westelijke Zee dreef op de oppervlakte van de wateren die de, wereldbol bedekten. De jongste stap van dit koene ontdekkingsprogramma,, door Henry begonnen, was nog slechts enkele jaren geleden, door twee andere, mannen voltooid. Antom Gonqales, en Uno Tristram waren langs de, kust van Afrika ver naar het zui den gezeild, waar ze waren geland en mannen met een donkere huid gevangen hadden genomen die naar het strand waren gekomen om hen te begroeten welke buit zé geketend in triomf mee terugvoer den naar Portugal. De ontdekkingen van Antom Goncjales en Uno Tristram hadden' prins Henrv ertoe gebracht Bar- tholomeu di Perestrello naar Romé af te vaardigen om de paus té verzoeken de kerkschatten ter be- verstrekken om schepen en man nen naar het zuiden te zenden om de ongelovigen te vangen en te bekeren. Hierdoor, zo redeneerde hij, zouden de onsterfelijke zielen van de vijand in aanraking worden gebracht met de kennis van dé ware God en Zijn gezegende Zoon,, aldus hun redding bewerkstelli gend. Dat bij die procedure de lichamen van de gevangenen met behoorlijke winst in slavernij zou den worden verkocht aan hen. die hen aan hun land en hun familie hadden ontrukt, was niet meer dan vanzelfsprekend. Zulke din gen beschouwde men als iets heel gewoons en volkomen juist. Wordt vervolgd piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimi J door Vrij naar 1 Maurice Leblane ïlllllllllllllllllllllllimilllllimitHl HM,.. WAT PI DOKTER ME VERTELD HTsEFTSeVES- TI &T A L M10 N VERM OE- DeHs.oeuEioeRVAN DEB6MDEI3GE- VJON D GERAAKT DOOR WETSCHOT VAN RAyMONDe, maar z'nmede- RJCHTIGEN HEB BEN KANS GEZIEN hemweqte halen üJIIIHIIIIIIIIIIIlIHlItlllllllllllllllllll LOTTUM. Na een urenlange vispartij, die hem niets had opge- leverd, deponeerde de heer N. uit eenT'totNeifs' 1964 Lottum moedeloos zijn hengel met worm en al in een bergschuurtje 5ll!llllllilllllllllllllllllilllll!lll||||| achter zijn huis. Nog dezelfde nacht kreeg hij beet. Een uilskuiken, dat zich te goed had willen doen aan de worm, had zich in de haak vastgebeten. Het diertje herkreeg de volgende morgen zijn j vrijheid en zal, eenmaal volwassen, waarschijnlijk wijzer zijn dan welke oeiOEi/wie IS DAT,HARRY -p dat is oe Hieuw CAISSIÈRE ZIET eesoeDuiTjHEr NI V\ k.-fPU «HRF s (z U\ K. h v 'lllllllllllllllllllllllllllllllllIjlltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDjlllltlMlllllilllllllllllllllllllllllflIlllllllltllllllllltlllllllllllillllllllllllllillllllHI Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gebieden Elten De 28-jarige mejul'1'rouw J. Hummel uit Groningen is gisteren in haar woon- Tudderen zullen in elk" geval weer Duits plaats, toen zij aan het Eemskanaal piot- worden. In geen van deze gebieden zalseling links af sloeg, door een busje een volksstemming worden gehouden. De'gegrepen en gedood. Nederlandse en Duitse onderhandelings- delegaties zijn het er over eens. dat het houden van een referendum uit tactische overwegingen ongewenst is, zo vernemen j wij van welingelichte zijde. De grote lijnen van de met Duitsland te treffen ,,Generalbereinigung" zijn nui wel gereed. Men acht moeilijkheden bij het vaststellen van het verdrag echter niet geheel uitgesloten. Vooral met name over de financiële paragraaf zou nog wel eens kunnen wor den geredkaveld wanneer de Duitse de legatie onder leiding van dr. Lahr begin september in Den Haag komt om met staatssecretaris dr. Van Houten te praten. Het is aan te nemen, dat de onbe woonde grescorrectiegebieden bij Ne derland zullen blijven. Over enkele klei nere bewoonde gebieden is nog geen overeenstemming bereikt. Hijgend van het harde Lopen ston- Stephanotis wordt tegenwoordig veel als kamerplant gekweekt en dat is nog maar van de laatste jaren. Deze heer- den Kappic. de meester en J. Bizniz een lijk geurende plant wordt inplaats van ogenblik later in de zaal van het mo de oranjebloesem voor bruidsboeketten Iseum, waar een buitengewoon antiek lO' gebruikt. De plant zal nu wel uitgebloeid zijn en dan kan men eventueel te lan ge ranken wel een flink eind terug snoei en. Vroeg in het voorjaar kan er zono dig ook verpot worden en gebruik er dan de bekende bloemistengrond voor. komotiefje vol krullen en koperen ge heimzinnigheden stond te glimmen voor een nageschilderd ouderwets station. „Snappen jullie nou, waarom ik naar ihet museum wilde, jongs!"' vroeg Kap-1 pic, met stralende blik naar het treintje gebarend. „Daarmee zullen wij Dikke Mobie naar Lutjewier slepen. Ha! Die! heeft er na tuurlijk niet op gerekend, dat wij toch nog een trein zouden vinden!" De meester mat met kennersblik de tengere gestalte van het lokomotiefje. „Slepen zal wel gaan, al wordt het op een groot traject technisch wel onver antwoord," meende hij. „Maar de vraag is: hoe krijgen we hel ding ter leen? Bizniz legde een zware hayid op zijn schouder. „Laat dat maar aan mij over, boy!" riep hij vrolijk en met getrokken beurs snelde hij op een deur toe. waar een opschrift meldde, dat erachter de di recteur van hel museum zetelde PIETERMARITZBURG (Reuter) Op nieuw zijn bij gevechten tussen neger stammen in Zuid-Afrika drie mensen ge dood. Dit gebeurde in de provincie Natal, waar het de laatste weken toch al bij zonder onrustig was. Vuurwapens en assegaaienkwamen er aan te pas bij de stamoorlog. Beroepen te Ammerstol: C. Nieboer, kand. te Hoogezand. Aangenomen naar Wamel-Dreumel- Leeuwen (toezA A. Pijnackerhordijk, luchtmachtpredikant te Nijmegen; Naar Arkel, C. van Herwaarder. kand. ie Rot terdam; Naar Eist A. van Ginkel 'e Pesse (Drente); Naar Schagen: A. Schouten te Waaxem. GEREF. KERKEN Beroepen te Reitsum (Fr.) B Mien- tjes, kand. te Utrecht; Te Dirkshorn, J. H. van Goggelen, kand. te De Bilt. Ie Zwartebroek: C. E. v. d. Broek te Goen- ga (Fr.). OUD GEREF. GEM. Beroepen te Kampen: J. v. d. Poel te Ede.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2