MAAN MELDT NIEUWS Kunstmanen geven geld Ceta-Bever VLEKKENPASTA1 Geld naar de maan - niet in het water KAPPIE en de SUPERSKOOP Zaterdag 22 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 WERELDOMVATTEND 40.000 KILOMETERS ANGST VERDWIJNT SNELHEID TE GROOT PUBLIEK RENDABEL? DE TINTELS Dahliatentoonstelling in Hillegom gaat niet door Jack Dunkley miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Zelf aan de slag De Schouwse duiven hadden de wind mee Vogt: Voorzichtig Enkelaar: Interessant Lensink: Heden Enige weken geleden schreyen wijDe planetaire televisie komt er vlugger dan u denkt. In vier arti kelen vertelden wij u hoe Amerikaanse technici die droom tot werkelijkheid hopen te maken. Inmiddels is in de Verenigde Staten voor het voorbereidende werk al een bedrag van verscheidene miljoenen dol lars uitgetrokken Alleen daaruit blijkt al, dat de mannen en vrouwen, die in het Amerikaanse Congres bepalen hoe de belasting gelden besteed zullen worden, er van overtuigd zijn dat het plan, kunstmanen te gebruiken voor het relayeren van televisie-uitzendingen, geen hersenschim is. Wie hebben de Amerikaanse volksvertegenwoordigers die overtuiging geschonken? Mannen met klinkende na men, wier stem ook buiten de Verenigde Staten groot gezag heeft. Onder hen bevinden zich niet alleen ruimte vaartpioniers, maar ook hoogleraren en grootindustriëlen. 25 7IJT ge niet van oordeel dat hij daar hij een heiden is de gelegenheid moet krijgen zich tot ons geloof te bekeren?" „Natuurlijk", zei Santorini, „is het zeer edelmoedig van u dit te overwegen, signor. Ik zal hem voor een jaar tot de galeien veroorde len. Op die wijze zal hij gelegen heid hebben de genade van Chris tus te leren kennen, en misschien de dwalingen zijns weegs in te zien voordat hij tenslotte wordt te rechtgesteld." „Fra Mauro heeft me verteld dat El Hakim een kundig kaartenma ker is en vele reizen heeft ge daan", vervolgde Di Perestrello. „Mijn prins, Dom Henrique, zoekt mensen die hem behulpzaam kun nen zijn bij een bestaand plan om de wereld in kaart te brengen, en aldus te helpen bij het ontdekken van nieuwe landen waar zij, die niets van onze Heer en Verlosser weten, kunnen worden onderricht." De rechter haalde de schouders op. „Venetië en Portugal zijn con currenten, signor. Waarom zouden we uw prins helpen de overhand op ons te behalen?" Hierop wist Dom Bartholomeu niet direct een antwoord, maar Do- na Leonor nam snel het woord, en Andrea was ervan overtuigd dat haar vader's tussenkomst te zijnen gunste haar werk was. „Als de Turken het Westen aanvallen, Uwe Excellentie", merkte ze op, „zul len we zo veel mogelijk omtrent hun land en hun strijdkrachten te weten moeten komen. Het zou jam mer zijn Hakim terecht te stellen voordat alles wat hij weet in kaart zou zijn gebracht en beschreven tegen de tijd dat de Turken inder daad tot de aanval overgaan." „Dat is inderdaad een krachtig argument, madonna", gaf Santori ni toe. „De Raad van Tien maakt zich ernstig bezorgd over de Turkse dreiging." „Maak hem dan tot slaaf in dienst van Prins Henry," drong zij aan. „Fra Mauro zal hem inwijden in de geheimen van de Kerk, zodat zijn onsterfelijke ziel zal worden gered. En de kaartenmakers van de Prins zullen de inlichtingen die hij ons kan verstrekken, gebruiken teneinde de Turken en de Moren te verslaan." Santorini aarzelde. „Zoals ge zegt", zei hij, „het zou prachtig zijn als zijn kennis ertoe zou bij dragen de Turken en Moren te be keren tot het Christendom." „Hij zal zich wel hoeden moei lijkheden te veroorzaken als hij zich daarmee van de doodstraf kan redden," merkte zij op. Santorini's gezicht klaarde op. „De Prins kan hem altijd direct laten terechtstellen. Ik zal Uw ver zoek inwilligen, madonna." Hij wendde zich nu tot Andrea. „El Hakim - ge zijt veroordeeld tot eeuwige slavernij in dienst van Signor di Perestrello en Prins Hen ry van Portugal. Maar vergeet het niet één misstap uwerzijds kost u het leven!" Andrea onderdrukte zijn woede over de onrechtvaardigheid van de ze uitspraak. Wat het vonnis be treft, hij besefte volledig hoe dicht hi] bij de dood was geweest, en dat alleen de aanwezigheid van Dom Bartholomeu en zijn dochter en vooial Dona Leonor's krachtige ar gumenten hem dit hadden be spaard. Het zou zeer zeker ver standiger zijn niet opnieuw Santo rini's woede te wekken door te pro testeren dat hij onschuldig was en daarom besloot hij zo erkentelijk mogelijk te zijn voor deze veran dering. „De gevangene blijft in zijn cel tot uw schip gereed is voor de reis." zei Santorini tot Di Peres trello. „We mogen geen moorde naar vrij laten rondlopen door de straten van Venetië zelfs niet om uw prins een genoegen te doen!" „Daar stemmen we gaarne mee in," verzekerde Dom Bartholomeu hem. "Ge kunt ervan verzekerd zijn dat Uw vonnis stipt zal worden uitgevoerd." Andrea Bianco stond aan de boeg van de karveel Santa Paula en zag de omtrekken van Venetië lang zaam vervagen in het schemer licht. Wordt vervolgd Advertentie SOMMIGE van die meningen, die de doorslag hebben gegeven, toen het er om ging hoeveel miljoenen het Congres zou uit trekken voor het voorbereidende werk, geven wij hief weer. Dat van dit voorbereidende werk eerst de Amerikaanse strijdkrachten zul len profiteren is begrijpelijk. Ook de burgerluchtvaart is immers uit de militaire voortgekomen! Aan die Amerikaanse opinies voe gen wij drie Nederlandse toe. In de ene, van de grote radiopionier Willem Vogt, klinkt het vermaan dor Mat haastige spoed zelden goed is e tweede, van Carel Enke- laa de hoofdredacteur van het NTS-journaal, geeft blijk van be langstelling voor de mogelijkheden. In de derde, van de televisie-regis seur Ton Lensink, blijven de tele visievraagstukken van het ogenblik primair. KUNSTMANEN zullen, afgezien van hun grote nut voor de wetenschap, al heel gauw hun geld kunnen opbrengen." Deze me ning kregen de leden van het Amerikaanse aardrijkskundige ge nootschap onlangs te horen van dr. Lloyd V. Berkner, oud-voorzitter van de internationale federatie van wetenschappelijke organisaties. ..De recente kerstboodschap van pre sident Eisenhower", zo vervolgde dr. Berkner, „heeft de aandacht geves tigd op de mogelijkheden van het ge bruik van kunstmanen als tussensta tions in het berichtenverkeer." Dr. Berkner doelde op de draadloze her uitzending naar de aarde van de boodschap van de Amerikaanse pre sident, die aan het einde van het vo rige jaar werd opgevangen door een Amerikaanse raket van het type At las, die toen als kunstmaan om de aarde draaide. „Het is zeker op allerlei wijzen mo gelijk de beschikking te krijgen over duizenden nieuwe kanalen voor het berichtenverkeer over grote afstanden door het benutten van relayerende kunstmanen die hun energie zullen onttrekken aan het zonlicht. De waarde van dergelijke kana len voor vtlerlei doeleinden, waar onder internationale televisieuitzen- dingcn, overtreft verre de kosten van de kunstmanen zelf." OP dit financiële aspect ging dr. Louis G. Dunn, de leider van een van de belangrijkste Amerikaanse ruimtevaartlaboratoria, in een ver klaring die hij aflegde voor de Con grescommissie voor de ruimtevaart, wat dieper in. ..Ik ben van oordeel", zei hij, ,,dat het belangrijkste resultaat van de ve le ruimtevaartprojekten het gebruik van kunstmanen voor een de gehele wereld dfovattend berichtenverkeer zal zijn." Een vergelijking met de kapitalen die nu worden uitgegeven voor het be richtenverkeer, waaronder ook de te levisie gerekend wordt, valt volgens hem gunstig uit. ,,Een zorgvuldige analyse van de relatieve kosten van kunstmanen en van het huidige berichtenverkeer toont aan, dat zelfs nu een relaye- ringskunstmaan per kanaal minder zou kosten dan onze onderzeese tele- foonkabels en ongeveer evenveel als de tegenwoordige overzeese radiover bindingen. Het allerbelangrijkste is echter dat mét kunstmanen bereikt kan worden, wat nu nog niet mogelijk is: de bandspreiding die vereist is voor televisie, voor het verwerken van zeer vele telefoongesprekken langs een kanaal en voor een be richtenverkeer, waarop men zich steeds kan verlaten." Dr. Dunn doelde, sprekend over de betrouwbaarheid, op de onderbrekin gen in het radioverkeer door de tel kens terugkerende uitbarstingen op de zon (de zogeheten zonnevlekken) en op breuken in onderzeese telefoon- en telegraafkabels. ,,Men kan veilig voorspellen", zo vervolgde hij, ,,dat deze speciale toe passing van raketten meer directe in vloed zal hebben op de gewone man dan welke andere ontwikkeling in de ruimtevaart ook." WANNEER zal het zover zijn? Een van de weinigen die zich aan een voorspelling heeft gewaagd is Frederick C. Durant, oud-voorzitter van de internationale federatie van ruimtevaartverenigingen: ,,Ik ben er zeker van dat wij in 1968 een de gehele wereld omvattend berichtenverkeer zullen onderhouden met behulp van een stelsel van kunst manen die op ongeveer 40.000 kilome ter van de aarde in een etmaal om de aarde draaien. De practische eco nomische voordelen van dat met overheidsgelden te financieren stelsel zullen dan zijn bewezen en men zal dan overgaan tot commercieel ge bruik ervan." ZODRA de mensheid van kunst manen gaat profiteren, zo meent dr. Arthur Kantrowitz, de direc teur van het laboratorium voor ruim tevaartonderzoek van de Avco Corpo ration, zal de angst voor de militaire aspecten van de ruimtevaart verdwij- al op aarde tegelijk naar een televi sieuitzending gekeken zal worden, stelt Vogt de vraag of er wel behoef te is aan wereldomvattende televisie. „Alles wat straks kan, doen we nog niet. Het moet zin hebben, kunstmanen moeten ons in staat stellen te doen, wat hier op de aardbodem niet, of moeilijk gaat." GEEN KRINGEN I ■35 PER TUBE DE hoofdredacteur van het NTS- journaal, Carel Enkelaar, verge lijkt de plannen die in Amerika gemaakt worden met het huidige stre ven naar overbrugging van de Atlan tische Oceaan. ,.Bij een van die proeven heeft men vliegtuigen de lucht ingestuurd die het beeld van de aarde opvingen en door zonden zodat het signaal op vrij gro te afstand ontvangen kon worden. Hoe hoger het vliegtuig des te groter de reikwijdte. Waarom dus geen kunst maan die het zelfde doet en waardoor j een behoorlijke afstand kan worden overbrugd!" Al vindt Enkelaar niet elke directe Amerikaanse televisie-uitzending in teressant genoeg „om er op het oos telijke halfrond een nacht voor op te blijven", toch boeien hem de moge lijkheden van een snellere nieuws- voorziening. „Men zou een directe uitzending of een journaalfilm uit Amerika via een kunstmaan naar Europa kunnen re layeren, teneinde de beelden daar op filmstroken vast te leggen, zodat zij op een geschikt ogenblik door elk te levisiestation kunnen worden uitge zonden. Ongeveer op de manier dus die enkele malen tijdens de experi mentele nieuwsuitwisseling via het technisch coördinatiecentrum in Brus sel is toegepast. De vraag is dan wel waar de nieuwscoördinator moet zitten: in het Palais de justice in Brussel of op de kunstmaan." „Relayerings-kunstmanen zullen de meningen over de ruimtevaart gron dig tüijzigen, en wel omdat men dan duidelijk kan zien welk nut de ruimtevaart kan hebben Ook dr. Kantrowitz gelooft dat op de kosten, hoe hoog ook, de baten zullen volgen: ,,Men bedenke, dat onze huidige uit gaven voor het electronische berich tenverkeer (radio, telefoon, etc.) jaar lijks miljarden dollars bedragen. Het is daarom duidelijk, dat een daaraan superieur berichtenverkeer met behulp van kunstmanen jaarlijks veel meer waard zal zijn." HET is niet onmogelijk met die kunstmanen", meent de Neder landse radio-pionier Willem Vogt, „maar zal deze maanlicht-televisie rendabel zijn? We moeten het dan met „echo"-energie stellen. Deze zal altijd een fractie zijn van wat men oorspronkelijk uitzendt. Rust men de kunstmaan (duur en tijdelijk!) uit met relaiszenders, dan is menselijk toezicht op die zenders nog niet geheel te missen. Maar zelfs kunstmanen lossen het vraagstuk niet op van de aardse taal barrières. Er zijn dus zoveel klank kanalen nodig als er talen zijn." Na te hebben gewezen op de gebon denheid van de mensheid aan de wis seling van dag en nacht, waardoor het wel zelden zal gebeuren dat over- DE televisie-regisseur Ton Lensink j verdiept zich liever nog niet in de toekomstmogelijkheden al be seft hij wei dat daarmee een veel groter publiek bereikt zal kunnen wor den. „Het zou ook veel moeilijker zijn", meent hij, „dat zoveel grotere .publiek tevreden te stellen. Die ge dachte maakt me wel wat bang. Voor reportages en dergelijke lijkt wereld-televisie me inderdaad heel belangrijk. Maar voor mijn eigen werk zou het van weinig in vloed zijn. Je werkt met je drie of vier camera's, je maakt je uitzen ding, en op dat moment is het van minder belang of er twintig of twin tig miljoen mensen zitten te kijken. Waar het mij om gaat, dat is: ge woon heerlijk televisie-maken." Sllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllil ziet u merieerj nu de BABY KOMT en ZO... ALS het MIS SCHIEN MOGE LIJK ZOU Z UN JAJAjIKSNAP HET, PAUL, ik zal ea «es OVER DAN KEN LISSE. De op zaterdag 29 en zon dag 30 augustus vastgestelde jaarlijkse nationale dahliatentoonstelling, die dit jaar in Hillegom zal worden gehouden zal niet doorgaan. De reden daarvan is dat een aantal van de grootste inzen ders zich bij gebrek aan bloemen heeft moeten terugtrekken. alsjeme gezien i gelukkig hadschat ik ipan z.un WE Ging naar binnen) uit dezor- en ik heb hem PRE") gen/wat hl™oi™a-ïvmr] heb je. het op staatgekregenp door inn DE NATUUR IN EN OM UW HUIS In vochtige lEnssre GSONO "SPINAZie ZJ»«lEH 22 AUGUSTUS Dahlia's hebben nogal eens last van zwarte luizen en die kunnen het gewas veel schade toebrengen. U zult er du* iets tegen moeten doen. Er zijn velf middelen die gebruikt kunnen worden Poliflor zomer is een handig middeltj. dat men voor dit doe! wel gebruiker: kan. Het wordt in kleine flesjes ver kocht en men dient een oplossing van twee en een half procent te maken; be sproei uw planten daarmee tegen de avond en dan liefst op een droge dag en na tien dagen zal men dat nog eens moeten herhalen. Oleanders die men binnenshuis kweekt zitten nogal eens onder de schildluisjes er zitten dan kleine, bruine oneffen heden op het blad daar zal men iets tegen moeten doen Men kan de blaad jes éénmaal per week met een zacht zeepsopje liefst van groene zeep - afwassen, op den duur zal men ze be slist kwijtraken Oleanders die 's zomers met pot en al in de tuin worden inge graven zullen er veel minder last van hebben. De bloemknoppen komen ook veel beter open als ze 's zomers bui ten kunnen staan. Spinazie is een echte voorjaarsgroen te; nu kan ze echter ook voor het ge bruik in de herfst gezaaid worden. Dat kan men als een welkome afwisseling van de snij- en spercieboontjes beschou wen. Spinazie moet wel in een goed vochtopgevende grondsoort gezaaid wor den en spit ook wat oude mest onder en na opkomst zal men een lichte over bemesting moeten geven; de bekende roze tuin- en gazonmest kan men uit stekend voor dit doel gebruiken. 29. Bij het verkeersmuseum aangeko men, voorzag Kappie zich allereerst van een museumgids, die hij, gezeten op de stoep van het gebouw, mompelend begon door te bladeren. „Automobielen vaarraderen koetsen prevelde hij. „Diligence trekschuit.Drommels, daar heb ik ja niks aan! Vliegtuig.. stoomfiets. dat komt er dichter bij Hm, ah, hier heb ik het." Bij die laatste woorden was hij opge vlogen en duwde Bizniz en de meester, die niet-begrijpend hadden staan luiste ren, voor zich uit het gebouw in. „Afdeling vijf Al" riep Kappie' een der museumdienaren toe. „Deze kant uit, Heer," antwoordde deze met een geeuw en duidde met een lui gebaar in onbestemde richting. Biz niz scheen nu langzamerhand in de ga ten te krijgen, waar Kappie heen wilde. En omdat hij, zoals al zijn landgenoten, zeer bedreven was in het hollen door musea, nam hij als vanzelfsprekend de leiding. Terwijl Kappie en de meester zich juist naar boven wilden begeven om de tweede van de vier verdiepingen te bezichtigen, suisde Bizniz reeds alle trappen af om tenslotte de kelderver- trekken te gaan inspecteren. Vandaar galmde zijn blijde stem omhoog. „Gevonden! Ik heb hem het eerst ge vonden!" klonk het hol. En toen Kappie en de meester ter plaatse arriveerden, wees hun opdrachtgever schaterend op het groen uitgeslagen en door motgaten ontsierde uniform van een hooggeplaatst treinbeambte uit een romantisch verle den. BRUINISSE. De Schouwen-Duive- landse duiven hadden in letterlijke zin de wind mee en zij sloegen dan in het concours uit Troisdorf geen slecht figuur, al is het naburige St. Philipsland toch altijd nog juist iets beter! De eerst aankomende duif van de Bruse Trekker had een snelheid van 1463.90 meter, terwijl de winnaar van het con cours, een duif uit Tholen, een snelheid van 1522,63 meter wist te behalen. De uitslag voor de Bruse Trekker was als volgt: Ph. Steketee Bru 1, 5; A. S. de Koning Bru 2, 4; C. Bal Sjl. 3; T. Dalebout N.kerk 6, C. Dalebout N.kerk 9; C. S. Capelle Bru 10. Intussen is het vliegseizoen zo ver ge vorderd dat de kampioenschappen be kend zijn. Kampioen Fond bij de Bruse Trekker werd de heer T. Dalebout te Nieuwer- kerk, die zowel eerste duifkampioen als eerste hokkampioen werd. De heer C. de Jonge, Bruinisse, werd tweede duifkampioen en de heer J. Fol- mer, Nieuwerkerk tweede hokkampioen. Derde duifkampioen werd de heer T. Dalebout, Nieuwerkerk, derde hokkam pioen de heer Ph. Steketee, Bruinisse.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2