Britse pers op en Franse de vuist Caballero M-Brigadiers lGonA4rdöiick Politie-ambtenaar nam gevonden voorwerpen mee Vier broertjes naar ouders in Moskou aartenmakeri 1 KAPPIE en de SUPERSKOOP 1 Vrijdag 21 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 NIET MALS „ENGELAND JALOERS" STIEFKIND VAN DE ADMINISTRATIE Amerikaanse rechter: Nieuw wapen tegen overschrij ding maximumsnelheid Door cafémakker doodgereden Zoekt U iets beters? FLITS 1 GORDON Aardmassa's sluiten weg naar doden af kunnen alle kanten uit! GRATIS TOEGANG Kattenmeppen strafbaar JACQUES BL0NDEAU DE TINTELS ze vooEpeRe- Gezonken schip geborgen Jack Dunkley Russische onderzeeboot maakte zeer lange reis PARIJS (Reuter) In Pa rijs maakt men er bepaald geen geheim van dat de Brits-Fran se betrekkingen op het ogenblik een dieptepunt bereikt hebben. De Franse ambassadeur in Londen, Chauvel, arriveerde gisteren in de Franse hoofdstad om rapport uit te brengen over een onderhoud dat hij de dag te voren had met de Britse onder minister van buitenlandse za- ken Profumo. Volgens het Foreign Office heb- ben de heren alleen over de toe stand in Laos gepraat, maar geen zinnig mens in Parijs gelooft daar iets van. Chauvel moest uitzoeken j of de Britse regering achter de fel le anti-Franse campagne staat die momenteel door een belangrijk deel van de Engelse kranten wordt ge voerd. Deze zijn allesbehalve te spreken over de Franse politiek met betrekking tot de kernwapens (de eigen Franse atoombom!) Al gerije en de Navo. De uiteenzetting van de heer Pro fumo wordt in doorgaans zeer goed ingelichte kringen beschreven als „koel en lang niet gerustellend". De reactfes van de Franse pers op de gewraakte artikelen in Enge- Figaro had het donderdag over ,,de verbazingwekkende houding van de Britse pers ten opzichte van. Frank rijk'' en over .,de sarcastische stuk ken die de meest? Britse bladen da gelijks aan de Franse politiek wijden" Vooral het feit dat ook The Times meedoet aan het oefenen van kritiek op Frankrijk zint Le Figaro aller minst. Men maakt zich in Parijs vooral bezorgd over de reacties die al dit geschrijf kan hebben op landen die de Franse positie in Algerije kunnen beïnvloeden In het bijzonder vreest men reac ties in de Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties. Deze zal zich door de anti-Franse gezindheid in En geland zeer zeker gesterkt voelen. Tekenend voo rde situatie van het! ogenblik is ook wat Combat i (onafh.) g'steren schreef. De cam-, pagne in de Britse pers. aldus dit I blad. is het gevolg van Britse geïr riteerdheid nu Frankrijk zich op het Advertentie gebied van de kernwapens in de rich ting van gelijkheid met Engeland be weegt. zo nie met Amerika. Het zal nog verscheiden* maanden duren voor wij de eerste Franse kernbom kunnen laten exploderen, aldus Com bat. en de tegenstanders van Frank- j rijk rekenen op deze vertraging om met alle beschikbare middelen Frank- rijks entree in de atoomclub te voor- komen. In andere Franse bladen wordt ge- suggereerd dat Engeland jaloers is op Frankrijks bezit van de Sahara. Ook zou de doorsnee Engelsman bezorgd zijn ..omdat Frankrijk nu al zovele maanden achtereen dezelfde regering heeft." Zelfs de doorgaans zeer rus tige Le Monde schrijft dat over het geheel genomen in de Brit se pers een toenemend wan trouwen te lézen is aangaande de Franse initiatieven. ROTTERDAM - Lijnbaan 55 DEN HAAG - Hoogstraat 30 AMSTERDAM - Leidsastraat 74-76 Eisen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek luidt de eis die de officier van justitie heeft uitgespro ken tegen de 36-jarige adjunct-commies bij de gemeentepolitie te Rotterdam G.T. CHICAGO (AP) Vier broertjes zullen hoewel zij alle vier de Ameri-; Ikaanse nationaliteit hebben naar de Sowjetunie mogen verhuizen waar hun Russische ouders wonen. De vier i jongens ziin Peter, Paul. George en Richard Kozmin. achtereenvolgens drie, tien, elf en twaalf jaar. Een rechter heeft beslist dat de vier jongens niet langer in Amerika vastge- i houden mogen worden omdat zulks zou indruisen tegen de Amerikaanse beginse- j len van de menselijke vrijheid. De ouders van de vier jongens, Geor-1 [ge en Nadezjda Kozmin. die in 1950, naar de Verenigde Staten emigreerden! uit een vluchtelingenkamp in West-, Duitsland, keerden in 1957 naar de Sowjetunie terug. Zij mochten hun kin-! deren toen niet meenemen omdat die de Amerikaanse nationaliteit hadden. De j vier jongens werden onder voogdij ge plaatst. Ondergeschikt belang De rechter die zich heeft uitgesproken voor de terugkeer van de jongens naar de Sowjetunie ging er van uit dat de vier jongens in gezinsverband moeten kunnen leven en dat het een feit van onderge schikt belang is dat de ouders, die nu in Moskou wonen, een politieke overtui ging hebben die de overgrote meerder- I heid van de Amerikanen niet ligt. De ouders van de vier jongens wonen in Moskou. Hun vader is monteur en hun moeder is naaister. Eige- nieuwsdienst T ZANDVOORT. De bekende rally rijder Maus Galsonides uit Landvoor) heeft een nieuw apparaat uitgedacht om de s.,elheid van een voorbij rij dende auto gemakkelijk te kunnen ,vas1 stellen. Het bestaat uit twee slangetjes er een telmechaniek. De slangetjes worden tien meL. uit elkaar over de weg ge legd. De erover rijdende voorwielen van een auto schakelen het telmech. niek in en uit. Dat geeft dan een cij fer aan, dat met een tabel heneidt kan worden in de snelheid van de auto in kiiomete^s per uui. Het apparaat kan ook op afsta-d wo.'den bediend. De heer Gatsonides heeft octrooi op zijn vinding aangevraagd. Hij verwacht dat de politie er gebruik van za) gaan maken om het overschrijden van dc' maximumsnelheid vast te stellen. In zijn requisitoor heeft de officier duidelijk laten uitkomen dat er in deze zaak waarin T. wordt verdacht van verduistering van aan hem toe vertrouwde goederen bij de afdeling gevonden voorwerpen op het hoofd bureau, door de politie twee fouten zijn gemaakt. In de eerste plaats had déze man, aldus de officier, gezien zijn voorgeschiedenis (hierover liet de officier zich niet verder uit) nimmer tot hoofd van de afdeling gevonden voorwerpen moeten wor den benoemd. In de tweede plaats is het gebrek aan controle op deze afdeling zeker als een fout van po litiezijde aan te merken. Vertrouiven vergooid Aan de andere kant laakte de of ficier in hoge mate het gedrag van verdachte. Het vertrouwen, dat hel publiek in overheidsorganen stelt is hier vertrapt en vergooid. De om vang van de gepleegde fraude is daarbij van minder belang dan hel fait -se!L-zo zei, hij. T. bekende de drie hem telast^eleg- de feiten te weten verduistering van 55 uit de bij hem als gevonden voorwerpen gedeponeerde portemon- naies. Verduistering van 80 ontvan gen als opbrengst van leeg fust (vei- lingkisten etcc. die eveneens als ge vonden voorwerpen bij de politie wa ren gedeponeerd) en vernieling var, een z.g. vinderskaart welke als bewijs had moeten dienen voor een bij de po litie gedeponeerd fototoestel. T. gaf toe dat deze drie feiten heb ben behoord tot een serie soortgelijke. Hij zou ook autopeds hebben verkocht en links en rechts gevonden voorwer pen als geschenken onder zijn onder geschikten hebben uitgedeeld. De waarde van geld en goederen zou bij elkaar 270 hebben bedragen. Het reclasseringsrapport luidde onverdeeld gunstig. Ook dit rapport vermeldde de chaotische toestand die er op de al- staan. De raadsman, mr. J. Mentink, vroeg de rechtbank dringend rekening te willen houden met de omstandig heden waaronder de feiten zijn ge pleegd. Hij legde o.m. de nadruk cp een uitlating van superieuren van zijn cliënt die de afdeling gevonden voor werpen het stiefkind van de admini stratie zouden hebben genoemd. Voorts haalde hij een mededeling van een meisje van de administratie- aan die zou hebben gezegd: Voorwerpen die langer dan drie maanden op de af deling lagen namen wij altijd mee. Mr. Wentink wees de rechtbank op.= f de tragiek in dit geval waar het gaat, 1 IJ n6T om een man die in de loop van zeven- tien jaren een carrière bij de politie PETTEN. De 33-jarige veehouder J. Bakker uit Schagerbrug is woens dagavond laat onder Petten op zijn fiets door een vrachtwagen aangereden en gedood. Met de chauffeur van de vracht wagen had hij daar juist de hele avond gezellig in een café doorgebracht. De vrachtautobestuurder verklaarde later dat hij de man wel slingerend met zijn fiets had zien aankomen maar dat hij hem niet had aangere den. De sporen van de vrachtwagenwie len wezen echter anders uit. 24 IAIMAS keerde zich langzaam om, doch zei niets. „Kom - kent ge deze man, Di- mas?" drong de rechter aan. „Hij - hij is de dief die Joet Pa lazzo Bianco binnendrong," zei de oude man met bevende stem. „Is hij Andrea Bianco?" „Signor Andrea is dood...." Toen hij de dodelijke angst in de ogen van de oude man zag, besefte Andrea waarom hij al die leu gens vertelde. Dat betekende alleen dat hij onder dwang stond, dat Mattei had gedreigd hem te ont slaan, zodat hij honger zou moeten lijden na al die jaren; misschien zou het hem zelfs ziin leven kosten. „Dank u," zei Santorini. „Ge hebt ons alles verteld wat we wil den weten. Ge kunt gaan." De oude huisknecht was al bij de deur, toen Andrea impulsief zei: „Trek het u vooral niet te zeer aan. Dimas. Ik begrijp het en ik vergeef u." De oude man draaide zich half om en de dankbaarheid die uit zijn ogen straalde was ontroerend. San torini ontging dit evenwel, want hij zat alweer te beraadslagen met zijn schrijver. Toen de deur dicht ging, keek hij op. „En wat zegt ge nu, heer leu genaar?" vroeg hij gestreng. „Be weert ge nu nog iemand te zijn die ge niet zijt?" „Ik ben Andrea Bianco!" zei Andrea dapper. „En ik heb u niets anders dan de waarheid verteld." Santorini haalde de schouders op. „Ge zijt in elk geval standvastig. Doch we hebben nog' een getuige. Laat de man Vittorio Panimo hier brengen." De man die nu binnen werd ge bracht liet zijn blikken schichtig door het vertrek gaan. Toen hij Andrea voor de tafel zag staan, trok hij zich wat terug en met een bocht trad hij naar voren. „Uw naam?" vroeg Santorini. „Vittorio - Vittorio Panimo." „Ge zijt in dienst bij Signor Mat tei Bianco?" „Ja, Uwe Excellentie - als gonde lier." „Hebt ge enkele dagen geleden een dief achtervolgd, die in het Pa lazzo Bianco was binnengedron gen?" ,,J - ja, Uwe Excellentie..." „Waarom hebt ge dat gedaan?" „Hij had wat geld gestolen. Sig nor Mattei beval mij hem na te gaan met een van dé knechts, om die beurs terug te krijgen." „En wat gebeurde er toen?" „De moor moet ons hebben ge hoord. Hij wachtte ons op in een donkere straat. We wisten niet dat hij daar was, tot hij ons aanviel. Hij brak Bellini's nek terwijl ik trachtte hem te overmeesteren Ik bemerkte dat hij van plan was mij ook te vermoorden, en daarom liep ik weg." „Zoudt ge die moor nog herken- nen?" „Ik - ik geloof het wel...." „Keer u dan om en_ kijk de man die naast de tafel staat, aan. Zeg me dan of hij al dan niet dezelfde is met wie ge gisteravond hebt ge worsteld, de man die Girolamo Bellini heeft gedood." De man nam Andrea behoed zaam op. „Is hij het?" vroeg Santorini. ,,J - ja," zei de man. „Hij ;5 het die Girolamo heeft gedood." „Dank u. Ge kunt gaan." „El Hakim," zei Santorini plech tig. „Ge zijt op rechtmatige wijze verhoord. Ik moet toegeven dat ge een slimme schavuit zijt, maar on-| danks het web van leugens dat ge zo behendig hebt gesponnen, is het getuigenis van Dimas Andrede en dat van de gondolier die zo juist hier was, bezwarend. Kom voor de tafel staan en verneem uw vonnis." „Signor Santorini," zei Bartho- lomeu di Perestrello zeer hoffelijk. „Mag ik nog even iets zeggen?" „Natuurlijk." „Ge staat waarschijnlijk op het punt de man. die Hakim wordt ge noemd, tot de dood of tot de ga leien te veroordelen?" „Zijn misdaden rechtvaardigen de doodstraf." „Het zij verre van mij dat ik de loop van het recht iets in de weg zou willen leggen," zei de Portur gese gezant. „Maar deze man heeft mij en vele anderen het leven ge red; daarom stellen wij belang in hem, en in het bijzonder in het red den van zijn onsterfelijke ziel. Wordt vervolgd Advertentie Rook dau morgeu eens (CONSTANTE KWALITEIT) heeft opgebouwd en aan wiens komst en gezin nu een zware slag is toegebracht. Naar de mening van de raadsman is T. het slachtoffer ge worden van de interne administratieve moeilijkheden op zijn afdeling. Mr. Wentink vroeg een straf beneden een jaar opdat een voorwaarddelijk gedeel te mogelijk zou kunnen zijn. NEW YORK (UPI). Wielen et stukken metaal van auto's, opgegri ven uil de omgewoelde aardhopen i' het nationale park Yellowstone, het ben de vrees versterkt dat er al gevolg van de aardverschuivingen ir dit gebied nog veel meer dodelijk - slachtoffers zijn gevallen. Van ach' mensen is de dood officieel vastge steld. Er zijn waarschijnlijk 30 auto's mei caravans bedolven toen de miljoenen tonnen aarde en rotsen in da Madison Canyon neerdonderden. In dit gebied wordt zomers altijd druk gekampeerd. Ook op de avond deling van verdachte zou hebben be-van de aardschokken die de verwoestte door Advertentie Let op. M-Brigadiers! Hier volgt weer 'n com- plete opgave van alle thans geldige Paspoort- nummervakjes en de plaatsen, waar deze nummers elke M-Bri- gadier recht geven op Kr. I*. Ouwehandft Dierenpark (Rhenen. Utr.) Nr. 2: De Efteling (Kaatsheuvel, N.B.) Hr. 3: Bad Boekelo (Boekelo. Ov.) Nr. 4Madurodam (Den Haagt Nr. 5: Instituut r. d. Tropen Amsterdam Nr. 4: Luchthaven Schiphol (Amsterdam Nr. 7: Miniatuur-Walcheren Middelburg) Nr. t: Fries Scheepvaartmuseum (Sneek.) Nr. 9: St. Pietersberg-Grotten Maastricht) Nr. 14: Rondvaart Bergmann (Amsterdam Nr. II: Spoorwegmuseum (Utrecht) n.b. Op maandag gesloten. Nr. 12: Instit.v.Ny verheid en Techniek Amsterdam) Nr. 13: Zuiderzeemuseum Enkhuizen) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan I x in 1959 genotpn worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. D*ze M-Cadeaus werden gekozen door de Jhnkste 50 M-Brigadiers in de 141 ronde: 14 fototoestellen, 1 verrekijker, 1 paar ijshockeyscbaarsen. 2 autobussen, 3 paar basketbalschoenen met trainingspakken, 2 autopeds, 1 3-wielige fiets, 8 Lego bouwdozen, 16 radio's, 2 hoekenhonnen. Melk met eert glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal; 3/$ lean per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, roahurt, karnemelk of oudding Publikalie van het Nederlands Zmrtlburtatt, Rijswijk (Z-H.) Wie in de loop van dit jaar M-Brigadier is geworden, blijft dit vanzelf sprekend ook in I960 en hoeft dus geen Voorrangslogboek aan te vragen. gen aanrichtten zat het er vol kam peerders. Deze mensen hadden zekei 30 auto's bij zich. „Er liggen misschien honderd men sen onder die aardmassa's, of alleen i maar een paar", zei een politiefunc- j 5 tionaris donderdag. „Dat zullen we =5 waarschijnlijk nooit te weten komen", 12 In een meer, dat als gevolg van des aardverschuivingen is gevormd, hebben S duikers een aanhangwagen met geslo- S ten deuren zien liggen. Men kon niet ontdekken of er nog mensen in zaten 2 Nieuwe Westduitse wel: j| Vrij naar H Maurice Leblanc ÜlllllllllllllllllllllllllllllllltllllllH' BONN. Honden en katten mo gen voortaan in West-Duitsland niet jU|||||Mintl|l|||inil|llllllltlllltlllll meer geslacht of gedood worden, heeft de bondsregering bepaald. Het vlees of vet van honden en kat- ten mag niet meer voor menselijke con- sumptie worden bestemd, noch mogen I er geneesmiddelen uit worden gemaakt. I Geldboeten 01 een gevangenisstraf van I ten hoogste zes maanden, wachten j eventuele overtreders van het nieuwe verbod. S-FUM HE,DATJÊ NAAR SCHOOL GAAT.. ...JU SENT DE ENIGE JONGEN DlE IK KEN DIE NAAR SCHOOL GAAT,. ..IK GA TEGEN AL NJN VRIENOIN NEN VERTEL LEN DAT JU NAAR SCHOOL GAAT.'-' MAAR LIES HEEFT 'HELE MAALGEEN VRIENDINNEN, KEES... WEET IK,MAAR HET IS AARDIG VAN HAAR DAT lKLAME ZORGT I (291 jaren later) Van onze correspondent KOPENHAGEN. Een hoogst in teressante berging van een oorlogs schip is gisteren uitgevoerd in het vaarwater Slrömmen bij Stockholm. Het was de berging van het vlagge- schip van de Zweedse marine, de Wa- sa. dat op zijn eerste reis 291 jaar ge leden op de 20e augustus van het jaar 1668 zonk en sedertdien op dert;g me ter diepte in twee meter leem begra ven heeft gelegen. Dc berging gelukte geheel naar wens. Twee grote bergingsvaartuigen werkten met twee pontons, die samen een drijf- vermogen hadden van 700 ton. Zij kon den in de loop van een uur het vaar tuig. dat zich uiteraard in tamelijk be- j schadigde toestand bevond, aan de op pervlakte brengen. Met de wapenen en gebruiksvoorwerpen voor de vijfhonderd man die de equipage vormden, zal dit schip in de naaste toekomst een van de grootste bezienswaardigheden van Zwe den vormen. DJAKARTA (A.F.P.). Indonesische regeringstroepen hebben met steun van de marine tnobonto aan de noordkust vai Celebes bezet. Deze havenplaats werd gebruikt om landbouwprodukten j uit het door de tegenregering bezette ge- I bied te exporteren. g door llHtHHWItWIimilHlitllllllllliiH ijjmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi T Tit rl 1 1 I Beroepen door de Generale Synode als j predikant voor buitengewone werkzaam- heden ten dienste van de geestelijke ver- zorging van het leger. Ed. P. Kruin, pred. te Winkel (N.-H.); te Nederhemert (toez.), A. J. Wijnmalen te Maartensdijk (Utr.). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Aalten (vacature J. van Wijngaarden), J. Rinzema. evangeli- j satie-predikant te Baarn, die bedankte j voor 's-Gravendeel, Papendrecht, en voor j Wormer. LONDEN (AP). Een onderzeeboot van de Rode Vloot heeft volgens Radio Moskou voor de vierde maal een rei* van vele duizenden kilometers door het l noordelijke deel van de Atlantische Oce aan en de Barentszee volbracht. De onderzeeboot, de Severjanka, ia volgens Radio Moskou de eerste die is toegerust voor oceanografische onder zoekingen. De Severjanka wordt onder meer gebruikt om nieuwe visgronden t* zoeken en de zeebodem in kaart i» brengen. 28. Kappie, de meester en Joseph Bizniz stonden te overleggen, hoe zij aan een lokomotief voor het vervoer van Dikke Mobie konden komen, toen Kappie's blik op een reclamezuil in hun nabijheid viel. „Bezoekt het verkeersmuseum." tas hij boven de afbeelding van een antieke auto. De meester en Bizniz keken elkaar bekommerd aan. „Je bent niet op vakantie, Kappie bracht de meester hem in herinnering „Nee!" beaamde Bizniz. „Het is mis schien een kleinigheid, die je ontschoten is. kaptein, maar je bent hier om de grootste super-walvis aller tijden te ver voeren." Kappie knikte. „En daarom gaan we ja naar het verkeersmuseum antwoordde hij. „Kom jongs, niet teuten! Aan boord van je auto, Bizniz!" Aan de toon, waarop hij dat zei viel te merken, dat Kappie een idee had. En daarom bracht Bizniz, zij het iet wat bevreemd, zijn voertuig, op gang.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2