Triomfantelijke uittocht van de trotse Rotterdam „Fantastisch van kennis samenspel en arbeid goedkoop RAZENDE OLIFANT RENT De BiltWarm NEDERLAND SIDEWINDER ZWAAIEN EN ROEPEN Grens - steen des aanstoots ZWITSERLAND WIL INVOERRECHT OP TULPEN VERHOGEN zegt Ft'. J. Bonda Onbeschrijfelijke paniek op Cevlon GEEN ZEKERHEID VOOR EINDEXAMEN I IN OP GILLENDE MASSA Twintig mensen gedood en duizenden gewond Zwitserse grenspolitie arresteert zigeuners Familiedrama Vrouw belaagt haar man met zakmes PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND koningin hijst rederijvlag Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Nederland en vijf andere bij de Navo aangeslo ten landen hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het gezamenlijk produceren in Europa van de Amerikaanse vliegtuigraket Sidewinder. De vijf andere landen zijn West- Duitsland, Noorwegen, Denemar ken, Griekenland en Turkije. Als hoofdaannemer van dit grote de Navo een Westduitse onderneming. Bpdenseewerk Perkin-El- mer Co. te Überlingen, aangewezen. Het laat zich aanzien dat ook voor dit tweede grote produktieproject van de Navo een speciale produktieorgani- satie in het leven zal worden geroe pen. zoals ook enige tijd geleden is ge beurd voor de Hawk, de Amerikaanse luchtdoelraket die Nederland samen met Frankrijk, West-Duitsland. België en Italië gaat maken onder leiding van lui tenant-generaal Reijnierse. In afwachting daarvan heeft een groep technici, waarin ook de Nederlandse industrie is vertegenwoordigd, een stu diereis door de Verenigde Staten ge maakt. In goed ingelichte kringen in Den j Haag neemt men aan dat Philips, ook al ingeschakeld bij de produktie van de Hawk, een belangrijk aandeel zal krij gen in de fabricage van de electroni- sche besturingsapparatuur van de Si dewinder. De Sidewinder, die uiterst gevoelig is voor infrarode stralen, zoekt zelf zijn hitte-uitstralend doel bijvoorbeeld de hete uitlaatgassen van vliegtuigen op. Deze raket heeft met verbluffend goed gevolg de vuurdoop doorstaan tij dens luchtgevechten tussen de lucht- machten van Nationalistisch China en Communistisch China in de buurt van Formosa. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zwitserland wil het in- j voerrecht op Nederlandse snij tulpen ver- hogen van 25 franc per 100 kg. tot 150 Van onxe seheepvaartredaeteui Aan boord s.s. Rotterdam OIETS heb ik nog nooit gezien, zei koningin Juliana. Zij riep dit uit toen zij in het volle zonlicht op de brug van het nieuwe passagiersschip Rotterdam hoog over de oevers van de Nieuwe Maas keek. Boven haar wapperde de koninklijke standaard. Hoofddirecteuren De Moncby en Van der Vorm van de Holland- Amerika Lijn hadden haar en prins Bernhard hierheen geleid kort nadat zij 0111 half vijf waren geëmbarkeerd. Daarna maakte hel zee kasteel zich direct los van de kade. Het was inderdaad een ongewoon feestelijk gezicht, die duizenden mensen, aan weerszijden van de rivier op deze zoveelste ongekend zomerse dag. nniENTALLEN boten, kleine en grote, propvol enthousiaste 1 mensen, probeerden de Koninklijke gasten te ontdekken, en maar zwaaien, roepen en kijken naar de scheepsreus, die naar zee ging om een vlag te ontvangen, waarvan men hoopt, dat zij jarenlang trots zal blijven wapperen. Op weg naar zee bliezen ook vele boten een groet of streken hoffelijk de vlag. Er staan 737 namen op de passa-1 gierslijst voor deze tweedaagse offi ciële proeftocht, Er kwamen er even wel nog een paar bij. Tot aller ver rassing arriveerde, een kwartier eerder dan haar ouders, prinses Mar- j griet, het petekind van de Neder-, landse koopvaardij. Een veelvoud van de duizenden te j Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en i Maassluis en ook aan de linkeroever, stonden over enkele kilometers in I Hoek van Holland. Honderden auto's begonnen hun claxonconcert en talloze badgasten zwaaiden met handdoeken, zover mogelijk naar voren geschoven op de kribben onder water. Het was een triomfantelijke uittocht die enkele mijlen uit de kust zijn hoogtepunt be reikte. Daar op het bruggedek voldeedj onze Landsvrouwe aan het verzoek i van de heer W. H. de Monchy: j Majesteit, mag ik u vèrzóêkén dé vlag va.n""o,nze maatschappij te hijsenHet zonlicht scheen schuin over liet water toen zijaan stuur boord staande, in zomertoilet met blauwe bloemen, het touw aanpakte en kordaat de tientallen meters regelmatig doorhaalde, waarbij aan weerszijden van Hare Majesteit bootsman Kluver en kwartiermees ter Van Lieburg haar assisteerden. Terwijl aan bakboord de werf vlag j daaldevolgde ieder de soepel stij gende rederijvlag. Halverwege begon al het handgeklap van de honderden Mlllililllllllllllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiii gasten en een donderend applaus steeg op toen de vlag in top was. Nog meer verrassingen volgden en voor de onthulling zorgde minister president prof. dr. J. E. de Quay. Hij begon met een korte toespraak: De bouw is beëindigd en de vaart begint. Eigenlijk is het nu geen moment om een. woord te spreken, want ieder zou zich nu het liefst met zijn eigen ge dachten bezighouden. Toch wil ik een eresaluut brengen aan alle mensen, die aan het tot stand komen van dit vlaggesehip der Nederlandse koop vaardij hebben meegewerkt. Als wij door het schip lopen en elk onderdeel bezien, dan beseffen wij, dat in feite duizenden en duizenden erbij betrok ken moeten zijn geweest. Het is een fantastisch samenspel van kennis en arbeid. franc. De verhoging zal gelden voor de periode van 1 november tot 30 april juist de belangrijkste periode voor de Nederlandse export. Een desbetref fend wetsontwerp is al bij de Zwitsers Bondsdag ingediend. Tussen Nederland en Zwitserland zijn enige tijd geleden al onderhandelingen geweest over verhoging van het invoer recht. Men kon niet tot overeenstem ming komen. De Nederlandse regering heeft nu stappen ondernomen om de Zwitserse regering ertoe te bewegen alsnog een lager invoerrecht vast te stellen. Dit delen de ministers Marijnen en Luns mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Dijk. ROTTERDAM. De man die enkele weken geleden het sensa tionele bod van 350 procent op de aandelen P. F. van Vlissingen Co's Katoenfabrieken heeft ge daan, de heer drs. H. J. Bonda. is van mening, dat er in Neder land tal van andere voorbeelden van grote onderwaardering van goede ondernemingen te vinden zijn. De groep. waartoe de heer Bonda behoort, mag geacht wor den met Van Vlissingen nog niet te zijn uitgepraat. Wij mogen onze Nederlandse werkkracht niet te goedkoop aan het buitenland aan bieden. Wil het buitenland de vruchten van onze arbeid kopen, dan zal het ook een goede prijs moeten betalen. Op de komende aandeelhouders vergadering van Vlisco zal de heer Bonda. die via zijn bod een aantal aandelen in handen heeft gekregen, nog van zich doen ho ren. Hij heeft, een aantal voorstel len ingediend. De directie heeft hierop de heer Bonda verzocht deze in te trekken. Geen leerkrachten: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het gevaar be- staat dat op sommige middelbare scholen in de examen-klassen geen I les gegeven kan worden in bepaalde vakken, omdat geen leerkrachten be schikbaar zijn. Dat blijkt uit schrifte- lijke vragen die de Tweede-Kamerle den Roosjen en Versteeg aan staats- 1 secretaris Stubenrauch hebben ge steld. De staatssecretaris heeft op deze vraag geantwoord dat hij in september in samenwerking met het C.B.S. een i enquête zal laten houc.en om na te gaan I of deze situatie zich inderdaad zal voor doen. De staatssec etaris zegt deze en- j quête niet eerder te kunnen houden, om- dat voor het begin van hét nieuwe voor- jaar nog voorzien kan worden in be- 1 'paalde vacatures en omdat het aantal klassen aan een school nog gewijzigd kan worden. Wordt het risico werkelijkheid dan zullen de betrokken leerlingen buiten de schuld slachtoffer kunnen worden, om- j dat zij dan in 1960 niet aan de examen I eisen zullen kunnen voldoen. Delft heeft de jaarlijkse taptoekoorts.' Een vreemde ziekte, waarbij elke Delftenaar zich feestelijker gaat voe len naarmate de verschijnselen als denderende muziek en fel licht hevi ger worden. Op de repetitie eergisteren was het al meteen raak. En gisteravond op de generale klonk het als een klok en zelfs meer dan dat. Met geluid door- ALMELO (ANP). Van de wal af druk pratend met de schipper van een boot in het Twentekanaal bij Almelo, liep de twintigjarige W. Kloek uit Olde- broek pardoes het water in. De schipper sprong meteen in zijn roeiboot, maar pas na zeven minuten lukte het hem de jon geman uit het water tc halen. Die was toen al dood. Kloek maakte deel uit van een ploeg mannen, die be/.ig as hoogspanningska bels over het kanaal te trekken. Zijn taak was het de schippers daar voor te waarschuwen. gloeiende oren ën wijd opengesperde j lichtvangende ogen zaten de Delftenaren op de tribunes, voor de ramen en ston den ze in de straten. I Ze kijken en luisteren naar de taptoe, hun taptoe. Want van vanavond af ko men de vreemdelingen zien wat de Delftenaren met alle toegewijde korp- sen hebben gebrouwen. De Taptoe in j Delft mag je net zo min Lpissen als de Oude kunst- en antiekbeurs, die' binnenkort weer in het Prinsenhof open oinnenkort weer in het Prinsenhof i opengaat, als de Contotirtentoonstelling van de Nederlandse beeldende kunst of de voorstellingen van Ëlekerlyc tij-1 Jens het Holland Festival. Het zijn alle elementen, die een goede traditie zijn geworden en bewijzen dat' Delft ondanks zijn hoge ouderdom nog! springlevend is. Daarom Prosit. Delft. op de taptoe en in gedachten pakken' we het glas aan, dat de marketent ster aan een van de drie forsbesnor- de deelnemers geeft. EINDCIJFER 1959 De staatssecretaris is in overleg ge treden met de zg. commissie v.h.m.o. om na te gaan wat hiertegen kan wor den gedaan. Het is niet onmogelijk dat men er noodgedwongen toe zal beslui ten om voor bepaalde vakken bij het eindexamen in 1960 het eindcijfer van de cursus 19581959 te laten gelden. Hoewel het gewenst is dat examen kandidaten reeds bij het begin van het schooljaar weten waar zij aan toe zijn. is hét mogelijk dat bepaalde voorzie ningen tegen die tijd nog niet zijn ge troffen omdat zij bij de wet geregeld zu'en moeten worden. OUDENDIJK. De elfjarige Cor Hiemstra uit Oudendijk is gistermiddag praktisch naast zijn huis op een onbe waakte overweg door een trein van de lijn Amsterdam—Hoorn gegrepen en gedood. De jongen kwam op zijn fiets van school naar huis. COLOMBO (Reuter, AP) Gil lend van angst renden duizenden mensen donderdag in de plaats Kandy'op Ceylon in het rond, na dat een olifant tijdens een reli gieuze plechtigheid wild was ge worden. Het dier had op gloeiende kolen uit een fakkel getrapt. In de onbeschrijfelijke paniek die volgde en uren duurde wer.den twintig mensen dood getrapt. Verscheide ne duizenden liepen verwondingen op; 125 van hen verkeren in le vensgevaar. Zeker honderdduizend Ceylonezen sloegen de religieuze optocht gade, die bij de Boeddhistische plechtigheid hoorde. Een woest gebrul steeg uit de enorme menigte op, toen een der honderd olifanten uit de processie op eens uit het gelid stormde, recht op het publiek ïnrende en luid trompet tend voortstormde. massa geworpen; hierdoor liepen vele brandwonden op. Uren lang renden de mensen nog door het centrum van Kandy,uit angst voor de. olifant. Eenmaal gelukte het een moedige olifantendrijver het woeste dier vast te grijpen, maar het rukte zich weer los en voort stampte het w-eer tot schrik van de bevolking. Opnieuw ver pletterde-het beest vele winkelpuien. Ten slotte schoten politieagenten de olifant neer v-jjf kogels waren er voor nodig het diér te yellen. In zijn stuiptrekkingen- verbrijzelde het nog een auto met een haal van zijn machtige poot. Ook een tweede olifant'uit de pro cessie werd door het gegil van de menigte onrustig en zette het op een lopen. Dit beest kon evenwel spoedig worden overmeesterd. Bij de doden bevinden zich élf-vr'ou- wen en een kind. Hel ogenblik dal de Roller- dam voor het eerst vaarl on der de vlag van de Holland- Amerika LijnDe Koningin hijst hel dundoek onder luid gejuich van de opvarenden. Foto radio-telegrafisch van het schip overgebracht. BERN (Reuter). Na terugkeer uit Frankrijk zijn verscheidene zigeunerfa milies. die samen in grote kampeerau to's naar een internationale bijeenkomst van zigeuners in Zuid-Frankrijk waren geweest, gearresteerd onder verdenking van diefstal. De arrestaties werden verricht op verzoek van Interpol in Parijs. In de kampeerwagens van de zigeuners vond j de Zwitserse grenspolitie sieraden, vreemd geld, gereedschappen. kippen en konijnen ter waarde van in totaal 150.000 Zwitserse francs (ongeveer 135;000 gulden). BERGEN OP ZOOM. In Heerle, gemeente Wouw, heeft zich woensdag middag een familiedrama afgespeeld. De 48-jarige mevrouw Van H.-van B. trachtte met een zakmes haar echtge noot van het leven te beroven. De heer v. H., die nachtwaker is, lag te slapen. De vrouw kwam de slaap kamer binnen en diende haaf man een. steek in de hals toe. Na de worsteling, die ontstond, wist zij te ontsnappen. Zij gaf zich later aan bij de rijkspolitie. De vrouw had blijkbaar in een vlaag van waanzin gehandeld. In het gezin was nooit sprake van onenigheid ge weest. Sinds enkele maanden geleden de zestienjarige dochter van het echt paar overleed, leed de vrouw echter aan zwaarmoedigheid. Zij is nu naar een psychiatrische inrichting gebracht. De verwondingen van de man zijn niet levensgevaarlijk. Batista, de verjaagde president van Cuba, is te Lissabon aangekomen. Por tugal heeft hem politiek asiel verleend. Hij mag zich op Madeira vestigen. UREN LANG Reeksen winkelpuien. kraampjes en auto's werden door het dier in elkaar getrapt, terwijl de angstige omstanders wilde gevechten leverden om een goed heenkomen te zoeken. Tientallen brandende fakkels Wer den door hun dragers in de mensen- POSTERHOLT (A: N. P.) Een oude grens steen uit de tijd dat ramen, Pruisen nog een konink rijk was, tot voor kort keurig rechtop gepos- teerd aan de Nederlands- Duitse grens in Postet- holt, begint in deze ge meente een steen de aanstoots te worden. Eet Duitse autobus heeft d ECHT (ANP). - Bij een botsing in anderhalf meter hoge et Echt tussen een Duitse personenauto endriehonderd kilo wegen een Nederlandse bestelwagen is de 34- de paal onlangs ornve jarige mevrouw M. uit Echt gistèten ge- j gereden en niemand ■2" voelt zich geroepen oi Zij zat m de Duitse wagen. Bi.i de ..„„„-„j botsing werd zij er uit geslingerd enbevoegd het geiaale. gedood. De drie andere inzittenden van Weer rechtop ie zetten. de personenauto en de twee inzittenden Daarvoor zijn ver- yen ie bestelwagen werden gewond. scheiden.* oormke-n, Kin deren hebben het gepro beerd. maar zij konden de stenen grenspaal, die aan de ene zijde het op schrift „Nederland" en aan de andere ka nt ..Preussen" vermeldt. 'liet tillen. De Duitse douane haalt Ie schouders op, want ie steen ligt niet in hel Duitse grensgebied. De Nederlandse douane taalt ook de schouders op. want zij acht het geen grenspaal, Aan de plaatselijke politie is de omvergeval- lew. paal evenmin ont gaan: de steen is echter niet van de politie maar i van het -rijk en daarom I blijft de politie er af. De geruchten als zou den er Duitse en Neder landse commissies z Ingesteld om deze tie te bespreken en et rapport over uit te bren gen teneinde de steen via een „verdrag tot recht zetting van de omgeval len grenspaal in Posier- holt" weer overeind te krijgen, blijken loos te zijn. Die van Posterholt' hopen nu nog slechts dat een andere Duitse auto bus de stenen paal weer rechtop zal rijden. Het K.N.M.I. in lie Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: r7C- Droog, zonnig en warm weer. wjCT Zwakke tot ma- /[Zj\ tige zuidoostelijke ontwil wind. MIESJE: Straks zie ik de Rotter dam binnenlopen. 22 augustus; zon op 5.33, zon onder 19.52; maan op 21.23, maan onder 10.02. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24! tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f T.per kwartaal Losse nummers 13 eent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15* Jaargang no 4385 Vrijdag 21 augustus 1959

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1