wordt nog altijd duur betaald Bejaardencentrum „Scheldeoord te Terneuzen jubileert Bierflessenwerper kreeg twintig gulden boete Sportvereniging moet excuus aanbieden Zeeuwsch Dagblad Televisie No, zems Grote vernieuwingen in vijfentwintig jaar Z.L.M.-bestuur sprak over suikerbietenbeleid Dragline maakte zware slagzij Bij volle maan slecht vissen Kantonrechter Middelburg Hondenzaak" werd aangehouden Korfbalprogramma voor zaterdag Begin van bouw 42 woningen de Amerikaan zoais men die in Amerika rookt Raad Serooskerke (W) besliste: „Toon van brief was verre van fraai" amPen van padvinders Onbegrijpelijk Adri en Tineke Kniertjes Ds. W. Bousema viert zilveren jubileum Donderdag 20 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Proleslanis-Christelijk IJ ET aantal televisietoestellen in Ne- derland neemt dagelijks toe. Er lijn mensen, die menen, dat als ge volg daarvan het ook dringend nood zakelijk is, dat het aantal zenduren wordt uitgebreid. Het wil ons voorkomen, dat het een geen verband hoeft te houden met het ander. Belangrijker dan het aan tal zenduren is de kwaliteit van de programma's. Zijn de omroepvereni- gingen in staat meer tijd te vullen met programma's, die werkelijk iets te betekenen hebben, zowel op het gebied van de ontspanning als op dat van de ontwikkeling? Wij twijfelen er wel eens aan. Niet alleen op straat komt men af en toe mensen tegen, die de indruk maken een hekel te hebben aan le vensnormen, niet alleen in de trein kan men snoeshanen ontmoeten, die er blijk van geven aanhangers te zijn van een nieuwe en zeer vreemde .moraal, zelfs via de radio en de te levisie worden wij geconfronteerd met deze lieden: zij zingen rare lied jes voor de microfoon, stoten onzin-1 nige klanken uit, die lijken op de TERNEUZEN. Vrijdag 16 oktober a.s. zal het 25 jaar geleden keelgeluiden van ezels en laten de zijn, dat het Rusthuis „Schelde-oord" aan de Emmalaan 'te Terneuzen ogen in hun hoofd rollen. door ds. L. J. Casimier werd geopend en in gebruik kon worden ge- Onlangs werd opgemerkt dat deze steld. De bejaardenzorg van de Diaconie der Ned. Herv. kerk te lieden ook tot de nozems behoren. Terneuzen dateert uit 1885, toen in een pand aan de Arsenaalstraat, waar thans een woninginrichting is gevestigd, een tehuis voor ouden van dagen werd ingericht. Zoals toen gebruikelijk, had men in dat tehuis het z.g.n. zaalsysteem, dat wil zeggen, dat de bewoners hun levensavond in zalen doorbrachten, slaapzalen, eetzalen of andere gemeenschappelijke lokalen. Bovendien had een ieder zich te onder werpen aan de strenge leefregels- die in den lande als noodzakelijk voor bejaardentehuizen golden. In de loop der jaren bleek het pand door Ds. Casimier van het huidige rust- aan de Arsenaalstraat te klein te zijn om huis „Schelde-oord" op die gedenkwaar- aan de steeds stijgende aanvragen tot dige 16e oktober 1934. Er was in „Schelde- plaatsing te kunnen voldoen. Ook werd oord" gerekend op plaatsing van zestig aangevoeld, dat men andere eisen was mensen. Ook dat aantal bleek na verloop gaan stellen dan die normaal waren ten van tijd veel te gering te zijn. Een tien- tijde van het Diakenhuismannetje, waar-1 tal jaren geleden besloot men het rust- over in de Camera Obscura wordt ver haald. Plannen werden gemaakt, bespre kingen gevoerd en druk vergaderd door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk. Dit alles culmineerde in de officiële opening GOES. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft in een extra-vergade- ring met name gesproken over het toe komstig suikerbietenbeleid, zoals dit door de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap aan de landbouw organisaties werd voorgelegd. Daarin werd voorgesteld voor oogst 1959 geen maatregelen meer te treffen, doch een contingenteringsregeling voor oogst 1960 ,in te voeren, gebaseerd op de gemiddel de verbouw van de jaren 1956 t. m. 1958 (met een correctie voor de watersnood- gebieden) In beginsel stond het bestuur huiverig tegenover enig ingrijpen. Indien de om standigheden dit echter toch onvermij delijk zouden maken dient dit zo be perkt mogelijk te geschieden. In dat geval zou een proef genomen kunnen worden met een (globale) con- ting'entering per provincie. Indien de provincie zijn contingent niet zou over treffen, zouden geen maatregelen nood- j van de fa. Cornet rit Werkendam heeft zakelijk zijn. 1 UnU,"iro «««m. Bij een te grote verbouw van suiker bieten zouden per provincie of gebied,, waar dit voorkomt, prijskortingen in werking kunnen treden. Men hoopt hier mede contingentering per bedrijf te kun nen voorkomen. Tevens werd opgemerkt dat de cor recties voor de watersnoodgebieden ook .rekening zouden moeten houden met de •gevolgen van de verkaveling, als sane ring, omzetting van weiland in bouw- ilan'd-fenz. De vergadering besprak nogmaals de gevolgen voor land- en tuinbouw in de kanaalstreek van deze ingrijpende wer ken en de noodzakelijkheid van plaats verwijzing naar elders voor de getrof fen bedrijven. Voorts werd de verwachting uitge sproken dat van betrokken overheids- zijde overleg zal worden gepleegd met de georganiseerde landbouw over de plaatsen van bestemming van de uit komende grond. De vraag werd opgeworpen of een be perkte administratieve ruilverkaveling in het getroffen gebied niet de beste voorwaarden zou bieden tot een rede lijke landbouwkundig verantwoorde kon- strüktic. geworden. Steeds maar bijbouwen gaat niet. Maar men heeft er wat op gevonden. Een heel krachtig antwoord zelfs. Zo heeft men besloten in Terneuzen 'n Interkerkelijk Bejaardencentrum voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te stichten, bestaande uit bungalows met de nodige dienstgebouwen. De voorbereidingen hier voor zijn reeds in een ver gevorderd sta dium. Met het gemeentebestuur van Ter neuzen werd reeds contact opgenomen, zodat men de voorbereidende werkzaam heden kan verrichten. Een en ander zit op het ogenblik vast op de financiering. Immers, met het beoogde project zijn miljoenen gemoeid, die men nu eenmaal niet voor het oprapen heeft. Wij stelden de vraag, wat gaat er met „Schelde-oord" gebeuren als het Bejaar dencentrum een feit zal zijn. De admini strateur, de heer J. E. Joele, kon ons hierop nog niet antwoorden, er zijn zo vele mogelijkheden. Wel staat vast, dat Schelde-oord" als zelfstandig rusthuis niet meer zal kunnen voortbestaan, om dat de Ned. Herv. Diaconie van Ter neuzen toch deel neemt in de Stichting, die het Interkerkelijk Bejaardencentrum gaat oprichten en beheren. Dit alles is nog toekomstmuziek, die, wie zal het zeg gen in de komende jaren ten gehore ge- bracht zal worden. J ubileumgeschenk De gedachte is gerezen ter gelegenheid van het a.s. 25-jarig jubileum aan de ruim 80 bejaarden, die in „Schelde-oord" hun tehuis hebben een televisietoestel als jubileumgeschenk aan te bieden. Dit kost uiteraard heel wat geld. Ieder, die een bijdrage voor dit geschenk wil afzonde ren wordt hiertoe in de gelegenheid ge steld zijn gift af te dragen aan de predi kanten, vicaris en kerkeraadsleden, dan wel in een enveloppe in de collectebussen in de kerk of de Jeugdgebouwen in de Kerkhoflaan en te Driewegen of door storting op giro 136.883 ten name van het Rusthuis „Schelde-oord" te Terneuzen. De verantwoording van de binnengeko men gelden zal in het kerkblad geschie den. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen mee willen helpen dit jubileum geschenk mogelijk te maken. Hachelijke situatie in Rilland RILLAND BATH. Een dragline gistermorgen in een hachelijke positie verkeerd. Met behulp van deze dragline was men op de schorren aan het werk, toen de machine plotseling naar een kant wegzakte en vrij sterke slagzij maakte. De machinist verklaarde dat hij het zonder schotten had gewaagd in de ver onderstelling dat het wel zou gaan. Toen het gevaarte evenwel om tien uur scheefzakte, ontstond er een gevaar lijke situatie omdat het-opkomende ge tij de beschikbare tijd aanzienlijk be perkte. Met behulp van een rupstrekker uit de Bath-polders heeft men het gevaarte nog juist voor de vloed op het droge weten te krijgen. Maar het heeft zweet druppeltjes gekost. Uiteraard was er van de zijde van het publiek grote belangstelling. huis dus uit te breiden. Zo werd er een vleugel bijgebouwd, waardoor het aantal bedden met 25 werd verhoogd. Ook nu komt men weer ruimte tekort om alle gegadigden te kunnen plaatsen Bij de ingebruikname van „Schelde- oord" was er een geweldig winstpunt te noteren. Men had namelijk gebroken met het zaalsysteem en hiervoor in de plaats waren kamertjes gekomen waarin echt paren, maar ook alleenstaanden een plaats konden krijgen. Dit naar gelang van de wensen of financiële mogelijkhe den van betrokkenen. Het werd dus meer een pension, waar ieder zijn eigen leven naar eigen inzicht kon indelen. Maar re gels moeten er natuurlijk zijn. .Daarop maakte ook „Schelde-oord" geen' uitzon dering. 's Avonds rrioet men om tien uur binnen zijn, maar als men meedeelt later naar huis te komen is het ook goed. „Schelde-oord" is ondanks de aanbouw van de vleugel toch weer veel te klein MIDDELBURG. ,,Bij volle maan is het slecht vissen", zegt men vaak. Dat ondervonden gisteravond de zeventig leden van de Middelburgse Hengelsport vereniging toen ze, in het kader van de onderlinge competitie, hun vislijnen in het rimpelloze water van de Seisvest uitwierpen. Twjee uur lang zaten ze roerloos en geduldig op een rij. Maar er staan veel fuiken in de vest. Dat er zo goed als niets gevangen werd komt waarschijnlijk omdat ze achter de fui ken visten. In totaal kwamen er acht palingen tevoorschijn, waarvan er slechts enkele op of boven de maat waren. Bij de junioren kwam Rob de Vries als winnaar uit de bus met een vangst van twee ondermaatse palingen. Hij kreeg een prachtig vistuig. De tweede prijs ging naar Rob Leynse. Bij de senioren was het de heer J. Rijke die met een paling die zowaar boven de maat was eerste werd en een werphengel cadeau kreeg. De tweede prijs ging naar de heer Schaap, de derde en vierde naar C. van der Horts en C. J. van dei- Linde. Voor dit seizoen staat nog een zeehengelwedstrijd op het programma. GOES. Het korfbalprogramma voor a.s. zaterdag 22 aug. luidt als volgt: le klas: Vios 1Animo 1; Swift 2 Olympia 1; Zuidw. 1Scampolo 1. 2e klas: a. Blauw witTop; Elto 2 Vedo 1; Tjoba 2—Atlas. 2e kl. b: Luctor 1De Poel;; Zeelandia 1—Togo 2. 3e kl. a: Vedo 3Akc; Swift 4Zuid- zande. 3e kl. b: Vopo—VZOD 1; Kats—Dos 55. 3e kl. c: Tjoba 3Luctor 2. Adspiranten: A: Zuidw. aAnimo b. C: Togo bLuctor b. D: KVL—Vopo. E: Vedo bNoad b; Top bAnimo e. F: Luctro cTogo c; Blauw witVolhar ding; De PoelSSS; Elto bVios. MIDDELBURG. „De bromfiets had zoveel dol", bracht de 71-jarige Goesenaar J. D„ die met zijn bromfiets te Baarland op het voetpad had gereden, als excuus naar voren. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, was van mening dat die „dolhied" er met de haren werd bijge sleept. Verdachte wond zich flink op. De bekeuring was volgens hem onrechtvaar dig. Hij viel de kantonrechter voortdu rend in de rede. „Bent u hier onlangs niet eens voor een ander geval voorge- weest?" vroeg mr. Moolenburgh de ver dachte. „Ja, maar dat is al vijftien jaar geleden". „Dat meen ik me toch te her inneren", deelde de kantonrechter tussen de interrupties van verdachte mee. Zelfs een boete van 5 subsidiair een dag was te veel voor verdachte. Verontwaardigd verliet hij de zaal. Toen de veehouder C. M. K. uit Krui- ningen werd aangehouden omdat hij op de autoweg reed inplaats van op het parallel lopende fietspad, zei hij dat er geen bord stond om de wielrijders te waarschuwen dat „het genot van het ge bruik van de straatweg plotseling op hield". Toen hij terug ging om zich daar van te verzekeren stond het bord er „plotseling" wel. „Moeten we dan overal THOLEN. Met de voorbereiding tot de bouw van de 42 woningen is men thans zover gevorderd dat met de bouw kan worden begonnen. 26 woningen wor den gebouwd aan de Jan van Bloisstraat; 4 aan de Ten Ankerweg en 122 aan de Dalemseweg. Het werk is opgedragen aan de fa. Gelijns te Zevenbergen. Advertentie rondneuzen of er misschien aan de linker kant van de weg bordjes staan?" Dat bleek zo te zijn. Een boete van 10 subs, twee dagen werd geëist. De kantonrechter deed er 4 af. De grondwerker J. J. uit Nieuw- en- Sint-Joostland gooide in 's Heerenhoek uit baldadigheid een bierfles op de straat kapot. Tegen de agent die hem daar over aan de tand voelde zei hij: „Jullie dachten link te wezen zeker. Jullie wouen zeker om een hoekje kijken. Maar jullie zijn niet link. Zoek maar liever een moord uit als die bij ons gebeurt. Maar dat krijgen jullie niet eens voor elkaar. Van mij hebben jullie niets ge zien! Er valt van mij niets te bewijzen. De rijkspolitie is bij mij niet in tel. En ik vertik het om ook maar iets te zeg gen." Hij hield zijn woord. Op de zitting kwam hij namelijk niet. Twee minderjarige getuigen verklaar den hem gezien te hebben, zwaaiend met een bierfles naar een meisje achter een raam. Daarna had hij de fles over zijn schouder gegooid. De kantonrechter merkte op dat de fles ieder willekeurige voorbijganger had kunnen treffen. Bo vendien vormen de glasscherven een gevaar voor het verkeer. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen. Bij verstek werd verdachte, conform de eis, tot een boete van 20 subs, vier dagen hech tenis veroordeeld. De fruitkweker J. K. te Wemeldinge werd verweten dat hij zijn hond zonder toezicht los over het bouwland van an deren liet loipen. Hij ontkende dit feit. „Mijn vrouw houdt de honden altijd binnen", verklaarde hij. Waar hij de be wuste avond was geweest kon verdach te niet meer zeggen. Getuige P. was er echter stellig van overtuigd dat hij de honden van J. K. over tarwe- en aard appelvelden had zien lopen. Hij beweer de de honden van verdachte goed te ken nen. De tweede getuige in deze zaak, de mosselkweker W. H. uit Yerseke be weerde dat ook. Hij zou het weer van getuige P. gehoord hebben. „Dus u kende ze zelf niet?" vroeg de kantonrechter. Toen begonnen de twee getuigenverkla ringen zo verward te worden dat mr. Moolenburgh W. H. er aan moest her inneren dat hij onder ede stond. Bo vendien was de verklaring die hij in dertijd aan een opperwachtmeester had gedaan ook niet gelijkluidend. Die ver klaring bleek getuige W. H. vergeten te hebben. Van de gelegenheid de getui gen vragen te stellen maakte verdachte gebruik hen te verzoeken zijn fruit met rust te laten en geen klemmen meer op zijn terrein te plaatsen. De kantonrech ter meende dat dit niet tot de zaak be hoorde. Aan de getuigenverklaringen werd ten slotte een punt gedraaid. De officier vond het echter noodzakelijk eerst de op perwachtmeester in deze te horen en schorste de zaak tot 23 september. „Ik had al eens eerder de raad gekre gen om het er af te zagen, maar net is er nog steeds niet van gekomen", zei verdachte T. L. uit Arnemuiden die met zijn auto was aangehouden omdat er een uitstekend deel op de motorkap zat. De kantonrechter vond dat het er in derdaad al lang af had kunnen zijn want' deze maatregel was reeds lang genoeg bekend. De officier eiste een boete van 15 subs, drie dagen. Er gingen 5 of een dag af. In Oud-Vossemeer is begonnen met de bouw van een R.K. kleuterschool, die tot heden in Huize Roozeveld was ge vestigd. Uitvoerder is de aannemer Gebr. G. A. van Driel. SEROOSKERKE (W.) Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Serooskerke (W.) gisteren haar instemming betuigd met het voorstel van B. en IW. het verzoek om een subsidie van de sportvereniging „Serooskerke" voorlopig buiten behandeling te laten.. „Wij zijn bereid te praten", aldus de waarnemend burgemees ter, de heer A. de Kam, „maar eerst zal het bestuur van de sport vereniging zijn excuus moeten aanbieden voor de verre van fraaie toon, in de brief aan de raadsleden aangeslagen. Wanneer de heer L. Jongepier (AR) vond het voorstel nogal ver gaan. Hij gaf toe, dat de toon in de brief wat scherp was. ge steld, maar dat zou voor B. en W. toch geen aanleiding moeten zijn het verzoek in zijn geheel op te schorten. Het aan-| bieden van excuus vond de heer Jon gepier eigenlijk een te boute vraag. De heer De Kam kende echter geen pardon. ,,Dit laatste zal moeten ge beuren," zei hij, „anders wordt het gezag van de overheid naar beneden gehaald!" De voorzitter verklaarde verder het niet eens te zijn met de argumenten' van de sportvereniging, dat de tekorten zouden voortvloeien uit te hoge huren voor het gym nastieklokaal. Hij zei voorts, dat er ook vóór de totstandkoming van het verenigingsgebouw al tekorten wa ren. En wat het sportveld betreft, men had eerder moeten bedenken dat de huur te hoog was. Er is destijds vol ledig overeenstemming bereikt, aldus de voorzitter. „Maar er waren van het begin af wel degelijk bezwaren," wierp de heer Jon dat is gebeurd, kan er zand over gepier tegen, doch de heer De Kam de hele kwestie en kunnen antwoordde, dat het bestuur van de sportvereniging met de destijds geslo- r,^ui j i sportvereniging met ue ueawjua gcaxu- met een schone lei de besprekin- ten regeling akkoord was gegaan. Deze gen hervatten". Hoewel de raadsleden zich eenparig achter hel college van B. en W. schaar den, waren zij het toch niet in alle op zichten met elkaar eens. Dat bleek wel uit de uitgebreide discussie die volgde op een toelichting van de voorzitter. De heer De Kam had hierin gezegd, dat B. en W. overtuigd waren van het grote belang van een sportvereniging voor de 1 regeling kan overigens best over enige i tijd worden herzien, maar het gaat hier om de principiële zijde van de zaak, zei de voorzitter. „De oplossing moet niet op deze manier worden dat de „toon in de brief te laag" was. verkregen!" De heer De Visser kwam nog in twee de termijn aan het woord. Hij betreurde het, dat over werd gepraat, Tineke verlaat via een steile touw ladder het Duitse schip. „emeênte en dat zij wilden helpen waar houding van de heer De Visser te mnpeliik was Oorsnronkeiiik had het dat de vereniging bovendien te weinig mogelijk was uorspronKeiuK had net donateurs teld Hij wjld er verder college de indruk dat er met het be- niet over pratep. stuur best te praten viel. De brief aan I K de raadsleden heeft die indruk echter i Be heer P. J. Abrahamse. (AR) vond veranderd. Zoals in het pre-advies ook de houding van de hheer De Visser te tot uiting kwam, vonden B. en W. de radicaal. Hij zou indien B. en W. met inhoud van deze brief ..onbehoorlijk" tot subsidieverhoging voor on voelden het schrijven m het woord. Hij betreurde rj belediging aan het adres van het ge meentebestuur. „Het bestuur van de sportvereniging moet zich realiseren wat het gemeente bestuur is en niet op de stoel van het college gaan zitten," aldus de voorzitter, die verder mededeelde, dat de raad in een volgende vergadering een voorstel1 zou bereiken, waarin nader op de fi nanciële moeilijkheden van de vereni ging is ingegaan. Het college wil alle cyfers nog eens rustig bekijken. De heer J. de Visser (SGP) was het roerend met de voorzitter eens, maar aan als een waren gekomen, zijn stem niet aan het voorstel hebben onthouden on der voorwaarde, dat de vereniging mede haar gelden niet betrekt via de voet- I haltoto. Na een korte samenvatting van de voorzitter verklaarden alle raadsleden zich met het voorstel akkoord. Het bijna twee jaar oude dochtertje I van de familie P. Hoek te St. Philipsland t heeft in de speeltuin te Steenbergen een slag van een schommel gekregen. Met 'n hoofdwond is het kind in het ziekenhuis aldaar opgenomen. HEINKENSZAND. Welpen en Ver kenners van de Padvindersvereniging „Schout bij Nacht Doormangroep" hielden hun zomerkampen. De Verkenners sloegen dit jaar hun tenten op op het kampeerterrein „De Lange Gracht" in het Landgoed „De Utrecht" te Esbeek; de Welpen bivak keerden in de Gemeente Burgh op Wes- terschouwen. De kampen, die beide zeer succesvol zijn verlopen, stonden respectievelijk on der leiding van Akela P. Meulbïok en Hopman J. P. de Regt. De P.V. De Reisduif" te St. Philips land hield een wedvlucht van Troisdorf. De uitslag was: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 9 1 G. van Nieuwenhuizen; 8 C. Verwijs. SCHEVENINGEN, Ik ben deze week naar Scheveningen geweest. Om eens te kijken, hoe de schipbreukelingen van de vergane „Geertruida Jaco- ba" die zoals u zich zult herinneren de vorige week te Vlissingen aan land werden ge zet het thans maken. Nu, ze maken het best. „Doe ze de groeten, daar in Zeeland", zei stuurman Zoutebier mij. Schipper Leendert Rog, die ik in zijn Scheveningse flatje aantrof, keek nog frel een beetje sip. Voor hem is de schipbreuk ook nog niet volle dig achter de rug, want deze zaak moet nog voor de Raad van de Scheep vaart komen: Overigens kreeg ik zo de indruk, dat het met die redding niet hele maal heeft geklopt. Er zijn tegenstrij dige berichten over in de dagbladen verschenen, er zijn verwijten gericht tot Radio Scheveningen en van PTT- zijde zijn deze weer tegengesproken. Maar ook onder de bemanningsleden is men het er niet over eens. Stuurman Adriaan Zoutebier is al lesbehalve tevreden over de gang van zaken. „Er moet een grote stommi teit uitgehaald zijn," is zijn mening, „want als het eerste noodsignaal om één uur 's nachts direct was doorgege ven, dan hadden we beslist niet tot negen uur 's morgens in dat sloepje over de Noordzee behoeven te zwal ken. met alle risico's van dien. Het is onbegrijpelijk dat er niet direct een reddingboot is uitgevaren. We za ten maar dertig mijl uit de kust bij Den Helder." Wie de stuurman kent. weet dat hij weet wat hij zegt. Er gaat iets van hem uit. Een echte stoere, sterke vis serman, die tijdens de schipbreuk als een rots in de branding heeft gestaan. Een man, waarop zijn matrozen kon den bouwen. Hoe de stemming aan boord van het sloepje is geweest? „Nogal rus tig," aldus de stuurman, die niet van overdrijving houdt, „maar er was er een bij die zich gedroeg als een kind. Ilij had alles kunnen bederven. Toen hij het wat te bont maakte, dacht ik bij mezelf: als je nou nog even door gaat, sla ik je de hersens in. Ja, in zo'n situatie moet je keihard zijn. Eén idioot kan de hele zaak in pa niek brengen en dan ben je verloren. Stel je dat eens voor, en dan met zestien man in zo'n sloepje." Stuur man Zoutebier had de roeiriem al in De jonge Adrie orp de valreep van d< Rabenfels. Schipper Rog houdt de jongen stevig vast tot hy op de touw ladder stapt, terwyl hij vriendelijk wuift naar enkele bekenden. zijn knuisten. Gelukkig heeft hij niet tot actie behoeven over te gaan. Zijn zoontje, Adri, is de held var de dag bij zijn kornuiten. Hij voet balde al weer vrolijk in de (verbo den) plantsoenen, toen ik bij zijn fa milie op bezoek was. Watervrees heeft hij van het bange avontuur bepaald niet overgehouden. Zijn plannen zijn niets veranderd. „Ik wil stuurman worden, net als vader," zegt hij, „maar dan op de grote vaart." Hïi zit in de derde klas van de Ulo. Tineke Rog, het dochtertje van d schipper, dat ook de schipbreuk mee maakte, was een paar dagen uit lo geren bij een tante, in het eigen dorp overigens. Zij lacht weer opgewekt, nu alles voorbij is. Bang voor de zee is ze ook niet geworden. Maar moe der Rog heeft voor haar besloten: Ti neke nooit meer de zee op. We hebben het nog even over d visserij gehad. Is zo'n reddingssloep je wel voldoende voor achttien men sen op de Noordzee? „Ach wat," zegt stuurman Zoutebier, „als het een beet je had gestormd, waren we met z'n allen naar de kelder gegaan. En als er die morgen weer mist was geko men, had ik ons ook niet veel kans gegeven. We mogen ons in de handen knijpen, dat het zo is afgelopen." En de „Geertruida Jacoba" zelf dan? Een oude schuit'van 1916. Be slist niet meer voldoende. Als het stormt slaat zo'n logger dit oude type is van boven niet gesloten vol water, „'k Had het vorig jaar nog bij Ierland," vertelt de stuur, „levensgevaarlijk, meneer. Maar ja, de reders varen zelf niet mee De vissersvrouwen weten het maar al te goed. Er zijn goede, moderne schepen bij, maar verscheidene zijn ook te oud en niet meer te vertrou wen. Daarom is er nog altijd dezelf de angst van vroeger, als het stormt of mist. Dan kruipen de Schevening se vrouwen om de radio om de vis serijband te beluisteren of lopen ze naar de haven om te horen of er al bericht is. Moedige vrouwen- De Knier tjes van Herman Heijermans, die uit ervaring weten, dat ook nu nog de vis vaak tè duur moet worden betaald. Op hoop van zegen. De tienjarige Tineke Rog, dochter van de schipper en Adrie Zoutebier, 14 jaar, zoon van de stuurman zijn al wat bekomen van de schrik en thans genieten zij van de bedrijvigheid op de Scheveningse haven. WAGENINGEN. Ds. W. Bousema, Ned. Herv. predikant, heeft gisteren zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. De jubilaris, die in 1907 te Hoogkerk (Gr.) werd geboren, studeerde aan de Riiks-universiteit te Utrecht. In 1934 werd kandidaat Bousema door het Prov. Kerk bestuur van Groningen toegelaten tot de Evangeliebedieninge in de Ned. Herv. kerk. Op 19 augustus van dat jaar werd hij door ds. J. R. Cuperus uit Waddinx- veen, toen nog predikant te 's-Grevel- duin-Capelle, te Sprang in de Classis Heusden in zijn ambt bevestigd. Voordat ds. Bousema in 1954 naar Wa- geningen vertrok, had hij de gemeenten Zuid-Beijerland en Maarssen in de Clas sis Breukelen gediend. In Wageningen is ds. Bousema nog voorzitter van de plaat selijke afdeling van het Nederlands Bij belgenootschap. De ouden van dagen te Oud-Vossc- meer hebben een dagtocht gemaakt naar Schouwen en Duiveland. Bij terugkeer van de geslaagde trip werden zij door het muziekgezelschap verwelkomd. Mevrouw S. uit Borsselc is, toen zij met haar bromfiets uit Lewedorp kwam. bij een oprit uit het spoor geraakt eri gevallen. Met een gebroken enkel moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3