Negerinnen met messen tegen het blanke gezag De zachtste van alle VERLOOFDE EN VROUW VERLOREN 1 Menslievendheid beloond I AFSCHUWELIJK FAMILIEDRAMA VICTORIA WATER Boeing 707vliegtuig met gevaarlijke nukken Pag. 6 Zuidafrikaanse regering gelast onderzoek in Natal Protestbetogingen Eigen golflengten voor ruimtevaart Zr. Engelberts kreeg hoge onderscheiding Jonge Tibetanen vluchten voor overweldiger ZWEDEN OP TE GROTE VOET AUSTRALIË LAAT NEDERLANDER VRIJ Water uit Amsterdam voor dorstig Gibraltar en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak ..BEWAAKTE" WAS ONBEWAAKT OPNIEUW DRIE STORINGSGEVALLEN radio televisie"] W ijziging in Parijse akkoorden op komst DUITSLAND MAG BINNENKORT GROTERE RAKETTEN BOUWEN Duitsers bouwden van gestolen legergoed Bestand Boudewijn en fotopers verbroken Vertraging Commissie Haagse ziekenhuizen worden duurder Caryl Chessman sloeg celgenoot Finale Gelijk oversteken SROI vijftig jaar Eigen nieuwsdienst Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD. Pantserwa gens van de Zuidafrikaanse po- 'lltllinitllllllllllllllllilllliiilMlllllllflIlllllliftlHIIIilllllllllinilllMIIIHIIIIIIIfillilllllllllllllillllllHIlHIIIIilHIIMItlllMllllliUHIIItlMHIlHUIIHIHHIHIIIIMHHIIINIlillllllllllMII^ Ook in Cato Manor, de negerwijk van Durban, waar onlangs al bloedige onlusten woedden, heerst nog een zeer onheilspellende sfeer. Maandag pro- ■r... j, v j I beerde de stedelijke overheid de ge- lltie Spoedden Zich maandag in zondheidsdienst in Cato Manor weer te alle vroegte naar verscheidene j iaten functioneren. Het werk van alle haardpn van onrust in dp nrn- afdelingen van deze dienst was sinds naaraen van onrust in ae pro de onlusten van juni stilgelegd. De vincie Natal, waar tijdens het 1 ambtenaren ontmoetten gisteren even- weekeinde tijdens relletjes al we' zulIc een broeiende haat, dat zij twee negers gedood werden. De toestand is zo gevaarlijk gewor den, dat de regering in Kaap stad een officieel onderzoek heeft gelast naar de gebeurtenissen in Natal. Op telkens nieuwe plaat sen komen er uitbarstingen voor van opgekropte haat van de ne gerbevolking tegen het blanke gezag. Ruim 120 inheemse vrouwen wer den gearresteerd in Ifafa, een han delsplaats aan de kust. Steeds liepen er maandag vrouwen te hoop, die allerlei grieven hebben tegen d» overheid. Telefoondraden zijn e— doorgesneden en elk ogenblik kun nen er gevechten uitbreken. Ernstiger was de situatie gisteren tn Umtwalumi in het zuiden van Natal. Honderden negervrouwen hielden er autobussen aan en eisten op luide toon vervoerd te worden naar Durban en Pietermaritzburg, om gevangen genomen vriendinnen te bevrijden. Wegen in het dorp werden gebarricadeerd. Gillend renden de vrouwen het land op en rukten arbeiders messen uit de hand. Daarmee keerden ze zich onver vaard tegen de politie. Meer dan hon derd negerinnen werden gearresteerd. Ook in deze plaats sneed de bevolking de telefoondraden door. Naar de missiepost St. Faith moesten maandag eveneens pantserwagens ge zonden worden. Daar weigert de neger bevolking belasting te betalen. Meer dan duizend vrouwen groepten er rond het missiegebouw en bij het politie bureau te zamen. De assegaaien en de stokken die ze bij zich hadden spraken duidelijke taal. De algemene grief van de vrouwen in deze buurt is. dat hun mannen als gevolg van overheidsmaatregelen werk loos zijn; ze mogen o.a. niet naar Dur ban reizen om daar te werken. Bij Harding, waar tijdens het week einde bloedig is gevochten tussen in heemsen en de politie, broeit het nog altijd. Duizenden negers stromen uit de gehele omtrek naar deze plaats om grote protestbetogingen te houden. Voortdurend rijden politiejeeps door de negerwijken, waar de bevolking deze vertegenwoordigers van de overheid met een grimmig zwijgen gadeslaat. Het is duidelijk dat de toestand zeer ge vaarlijk is en dat elk ogenblik nieuwe uitbarstingen 'van geweld kunnen wor den verwacht. De regering is er zich heel wel van bewust dat de toestand in Natal snel verslechtert. DELFT. Sommige bromfietsers schij nen nogal achteloos met hun (vrouwe- lijke) duo-passagiers om te springen; snel het hazenpad kozen. d][e overtuiging leeft althans bij de po- Als oorzaken voor de onrust in Natal1 xitie van Delft en Apeldoorn. In beide worden in Durban o.a. genoemd het| steden had gisteren een bromfietser feit dat de negerbevolking bepaalde, zijn duo-engel „verloren" arbeid moet verrichten zonder vergoe-1 yader en zoon S. uit Sittard merkten ding', de belastingverhogingen van de i een dergelijke vergissing in Delft op. laatste tijd, en de dwang die er op de zij waren op weg naar hun Haagse negers wordt uitgeoefend om slecht be-vakantieadres; achterop bij vader zat taalde banen te aanvaarden, terwijl zei de verloofde van junior: mejuffrouw in gebieden waar ze niet heen mogen Fanny P. uit Sittard. Advertentie reizen meer kunnen verdienen. 1 i GENÈVE (Reuter)Een van de voor naamste onderwerpen van de komende technische conferentie van de Internatio nale telecommunicatie-unie is het vraag stuk van de toewijzing van radiogolf- lengten voor kunstmanen en andere ruimtevaartuigen. De conferentie begint deze week. Tot nu toe is in het radioverkeer tussen kunstmanen en de aarde de hand gelicht met de geldende golflengtever delingen. Nu echter het aantal kunst manen snel toeneemt acht de Internatio nale telecommunicatie-unie, een orgaan van de Verenigde Naties, de tijd gekomen om naast de scheepvaart en de lucht vaart ook de ruimtevaart eigen golf lengten te geven. Het vorige jaar nog weigerde de I.T.U. een daartoe strekkend voorstel in over weging te nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Koningin Juliana heeft gisteren in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof de Florence Nigh tingale medaille uitgereikt aan zuster A. E. W. C. Engelberts, de oud-di rectrice van het Rotterdamse Haven ziekenhuis. Zuster Engelberts is nu een van de weinigen ter wereld die deze hoogste onderscheiding van het Rode Kruis draagt. Zij begon 'haar loopbaan in het Wil- helminagasthuis in Amsterdam. In 1924 vertrok ze naar Nederlands-Indië. Toen zij door de Japanners in 1943 gevan gen werd gezet kreeg zij de leiding over het noodziekenhuis in het kamp. In die functie verwierf zij zich diepe dankbaarheid van ontelbaar velen. In 1951 werd zij directrice van het Havenziekenhuis in Rotterdam. Na haar pensionering in 1957 werkte zij een jaar lang bij Albert Schweitzer. Binnenkort hoopt zij naar Nieuw-Guinea te vertrek ken. Na de uitreiking, die werd omlijst door de voordracht van Elisabeth An dersen en harp- en fluitspel van Phia Berghout en Hubert Barwahser, wen sten velen, onder wie ook koningin Ju liana, zuster Engelberts geluk met haar onderscheiding. Koningin Juliana speldt zuster Engelberts de onderscheiding op. In Delft zat zij er niet meer. De vader merkte het, toen hij gealarmeerd door haar zwijgzaamheid eens om keek. Het tweetal reed onmiddellijk terug, maar Fanny was zoek: ook de politie kon haar niet vinden. Later werd het raadsel opgelost: Bij de Zwethbrug had het gezelschap even moeten stoppen. Het meisje had van die gelegenheid gebruik gemaakt om zich te vertreden. De mannen vertrok ken nogal abrupt, zonder haar de kans te geven op te stappen. Een inwoner van het Groningse plaatsje Haren kwam geheel ontdaan gisteren in Apeldoorn zijn vrouw als vermist opgeven. Hij was haar op een brom- fietstocht uit Zuid-Limburg kwijt ge raakt. Het bleek later dat de man vlakbij Apel doorn bij een wegwijzer had gestopt om zijn richting te bepalen. De vrouw was afgestapt zonder dat haar man het merkte. Toen hij weg reed was zij roe pend achtergebleven. BONN (Reuter, AP) Ruim 20.000 Tibetanen zijn nu al uit hun land ge vlucht naar het aangrenzende Indië. Voor het overgrote deel betreft het mensen tussen de twintig en 30 jaar. Dit vertelde Thubten Jigme Norboe, broer van de Dalai Lama van Tibet, in Bonn. Hij brengt een bezoek van vijf dagen aan West-Duitsland. In de voornaamste steden van Tibet lopen bijna geen Tibetanen meer op straat, aldus Norboe, alleen wat oude mensen en kinderen. Een groot deel is naar de bergen gevlucht. De steden zijn bezet door de Chinese overweldi gers. Chinese soldaten zijn ingekwar tierd in de huizen der Tibetanen. De Pantsjen Lama wordt volgens de broer van de Dalai Lama algemeen als marionet van de Chinezen beschouwd. De Dalai Lama hoopt dat jonge vluch telingen uit zijn land in Europa kunnen komen studeren en hier een vak kun nen leren. .,Wij doen een beroep op al le landen van de vrije wereld om Ti betaanse vluchtelingen de kans te ge ven te werken en te studeren", zei Thub ten Jigme Norboe nog. Van onze correspondent STOCKHOLM. Zweden, dat - be schouwd wordt als het welvarendste land van de wereld, heeft boven zijn stand geleefd. Er moet volgens een verleden jaar ingestelde commissie, die met toestemming van alle vier demo cratische partijen tot stand kwam, soberder wo-rden geleefd; de buikriem zal moeten worden aangehaald. Op de begroting voor het komende jaar zal een tekort blijken vantussen de twee en drie miljard kronen. De commissie heeft een voorstel ontwor pen om tenminste 330 miljoen kronen, dat is circa 250 miljoen gulden, te be sparen. De overheidssubsidies voor de woningbouw zullen moeten worden ver vangen door een kredietgarantie tegen hogere rente. De voorziene verhogingen van de sociale pensioenen behoren te worden afgeremd. De uitbreiding van het wegennet moet v-oorlopig worden uitgesteld, de subsidies voor de spoor wegen moeten aanmerkelijk worden in gekrompen en onrendabele lijnen dienen onmiddellijk te worden opgeheven. De grote uitkering uit de staatsbe lastingen aan de gemeenten dient te worden verminderd, zegt de commissie. Aanbevolen wordt bovendien een aan tal persattaehés, alsmede militaire- en landbouwattachés bij Zweedse diploma tieke vertegenwoordigingen in het bui tenland terug te roepen. Naar ernstig zieke vader MELBOURNE (Reuter) De Austra lische Nederlander L. F. A. K., die in de" staat Victoria wegens diefstal een GIBRALTAR (AP). Op de rots van gevangenisstraf uitzat, is gisteren uit Gibraltar heerst gebrek aan water; dus ^e gevangenis ontslagen orn zijn ze®r I wordt het ingevoerd De gemeenteraad ernstig zieke vader m Nederland te heeft de tanker Asprella, die voor dekunnen bezoeken. Shell vaart, gecharterd om achttien De Nederlandse immigrant moest nog 1 miljoen liter vers water uit Amsterdam tot februari in de gevangenis blijven, mee te nemen. Dat water wordt gebruikt Hij was gestraft met twaalf maanden, om de snel verminderende voorraden in Hij is vrijgelaten op verzoek van de de reservoirs van Gibraltar aan te vul- Nederlandse consul en op voorwaarde len. I dat hij naar Nederland teruggaat. Eigen nieuwsdienst BERN Diepe verslagenheid heerst in het horlogemakersdorp Le Pont in de Jura waar zich gisteren een afschuwelijk familiedrama heeft afgespeeld dat drie jonge kinderen het leven heeft gekost. Drie van de vier kinderen werden gisteren door hun moeder geblinddoekt en op een rij gezet. De vrouw, die de kleintjes had beloofd dat zij een verras sing zouden krijgen wanneer zij zich lieten blinddoeken, loste als een dol zinnige pistoolschoten op haar kinderen. Het oudste kind onderging toen het thuis kwam hetzelfde lot. De meisjes Rosemarie (6 jaar) en Elaine (8 jaar) waren op slag dood. Hun broertje Michel (10 jaar) overleed later en hun zusje Monique (12 jaar) ver keert in levensgevaar. Hun moeder, de 28-jarige mevrouw Marie Masson, loste ook verscheidene pistoolschoten op haar man toen deze thuis was gekomen om te lunchen. Daarna ging zij zelf naar de politie om zich aan te geven. De politie trof in de woning van het gezin Masson Michel en Monique nog in leven aan. Monique bezweek later in een ziekenhuis. De twee jongste kinderen waren dood. Bij de buren vond de politie de zwaar gewonde vader. Mevrouw Masson werd onmiddellijk gearresteerd. Zij heeft vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. Eigen nieuwsdienst NIJKERK De chauffeur van een zware, met betonpalen beladen truck met oplegger heeft door snel te reageren gis termorgen vroeg op het nippertje een aanrijding met een trein voorkomen op een bewaakte overweg. Dat gebeurde in de buurtschap Nijkerkerveen. Op korte afstand van de trein had de chauffeur, N. uit Zundert, zijn auto tot stilstand gebracht. De bomen van de overweg stonden open. Na het incident reed de chauffeur doodgemoedereerd weer door. De twee bestuurders van personen auto s, die snel hadden moeten remmen om niet op de truck te rijden, namen de overwegwachter echter onder handen. Deze, een 28-jarige Amersfoorter, werkte als plaatsvervanger voor de eigenlijke overwegwachter, die met vakantie was. programma's (in Het kort J WOENSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d jeugd; 9.05 Gym v d vrouw: 9.15 Gram; (9.35 —9.40 *Waterst). VPRO: 10.00 Mijn kind is ziek. caus; 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V d vrouw; 10.35 Gram; 11.00 Gram. middag 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12. Gram; 13.00 Nws; 13.15 Dansork en sol; 13.50 In de wolken, rep: 14.00 Gram; 14.30 Jazzmuz met comm; 15.00 V d jeugd; 16.15 Gram; 16.40 Instr trio en so liste: 17.00 Vakantietips; 17.50 Rég.uitz. De brievenbus. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Roemeen* ork; 18.40 Act; 18.50 V d kind; 19.00 Gi taarduo; 19.10 VARA-Varia: 19.15 Eén we reld en één mensheid, toespr. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Me- tropole ork en soliste; 20.45 De twee deug den, hoorsp; 22.15 Viool en piano; 22.45 De weg naar volwassenheid, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.40 Idem; 23.50—24.00 Soc nws in Esperanto. HILVERSUM II 298 m ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gewijde muz: 7.50 Een woord v d dag; 8,00 Nws; 8.16 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram; 11.30 Orgelrecital. middag 12.00 Instr conc; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Jeugdkoor; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; Instr conc; 16.00 V d jeugd; 17.20 Inter- scholair jeugdtornooi Haarlem 1959; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 1.00 Viool, klavecimbel en cello; 18,15 Spectrum v d Chr organisatie- en ver leven, caus; 18.30 Gram; 18.45 Boekbe- spr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Koor zang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram; 20.00 Handel ork en sol; 20.45 Viool en piano: 21.15 De kerk in de vakantie, rep; 22.00 Het binnenland ontsloten, caus; 22.15 Muz luisterwedstr; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en S.O.S.; 23.1524.00 Platen- nws. DRAADOMROEP 4e LIJV 18.0020.00 Gram pl, lichte mi k, o.a. McGuire Sisters. Kurt Edelhagen. Enzo Gallo, Billy Holiday, Dixielanders. NEW YORK (Reuter). De piloten van de Pan American World Airways die straalvliegtuigen van het type Boeing-707 besturen zijn als gevolg van de nukken die dit reusachtige passa giersvliegtuig vertoont uiterst waak zaam. Dank zij die waakzaamheid zijn gis teren in drie van die vliegtuigen klei ne technische haperingen ontdekt, na melijk in twee op het vliegveld Idle- wild bij New York die op het punt ITVELYN ANDERSON is het eerste meisje ter wereld, dal kan zeg gen dat ze stewardess op een vliegtuig is. net als destijds haar moeder. Er is namelijk in de luchtvaart nu al een generatievan stewar dessen. Onlangs kwam Evelyn Anderson in dienst van de Ameri kaanse United Air Lines. Haar moeder deed het zelfde in 1933... Die leerde na enkele maan den een jonge tweede piloot kennen en trouw de met hem. Dat Eigen nieuwsdienst I Wat de vervaardiging van raketten m 'betreft heeft West-Duitsland zich in ok- vader en moeder LONDEN Er zijn enkele wijzi-.tober 1954 in Londen aan maximum- I gingen op komst in de Parijse ac- maten gebonden. Die beperking houdt coorden van 1954 waarbij West-Duits-ln dat., V. est-Duitsland alleen kleine jarige meisje: „De »te-Lnd zich verplichtte g^n kernwa-1 ^^^'I^e^Lansl ^ieSr^keride: gers zijn tegenwoordigpens, bacteriologische wapens. gif-win^rdie^WesLDuitsfand8 en andere veel ouder en bovendiengassen, militaire raketten en oorlog-Europese landen, waaronder vermoede- zijn de meeste al ge- schepen van meer dan 3000 ton en; lijk ook Nederland, in gezamenlijke trouwd." i strategische bommenwerpers te pro-produktie zullen gaan nemen, is drie Het blauwe uniform I duceren. 1 meter lang en daardoor juist iets boven met het leuke petje van Die wijzigingen ziin noodzakelijk ge- de maximaal toegestane maat. De Li nes in dienst heeft de KLM heeft er nog geen 250). Ze komt spoedig op de Douglus DC-8 met straalmotoren, die 150 passagiers vervoert met een sflelheid van bijna 1000 km per uur. De kistjes waarin haar moe der destijds als stewar- met net tenue vun i_.iv wijwsui.cu uiiu „w. dess vloog namen maar Evelyn is heel wat ulot-j worden nu West-Duitsland krachtens ter dan het groene frte-i verdragen, „die zijn gesloten met 10 passagiers mee en haalden nauwelijks 300 km per uur. „Het is al tijd Evelyn's grootste wens geweest om ste wardess te worden, zegt haar moeder en ik noch mijn man hebben er op Evelyns vader, die nu als aangedrongen. Ze neem' gezagvoerder vliegt op 'de viermotorige lucht reuzen, waarin Evelyn de passagiers verzorgt Evelyn is 20 jaar en één van de 1100 stewardes sen die de United Air de laatste tijd haar eigen beslissingen en ze is daar stewardessenvak voe'ev oud en wijs genoeg voor." Of Evelyn net als haar moeder spoedig met een stewardess óók nog in ulieger zal gaan trou wen? Zegt het twintig- deidie maat. J Verenigde Staten en "verscheidene Eu-| wardesspakje van lnnr ,.0pese landen waaronder ook Neder- moeder, die dat nog a<-;]and. zal deelnemen aan de produktie tijd zuinig bewaart. Ze! in Europees verband van de luchtdoel- droeg het bij de plech- raket Hawk en de vliegtuigraket Side- tighe'd nen Evelyn haar' winder. wings" kreeg Het ziet er naar uit dat wat betreft Mnrht ik ooit een'üc produktie van militaire raketten „Moeit ik ooit ee"!over de voorgenomen wijzigingen in de accoorden van Parijs spoedig overeen stemming zal worden bereikt. Zonder die wijzigingen kan West- Duitsland niet deelnemen aan de pro duktie van de Hawk, waarvoor de Navo al een produktieorganisatie in het leven heeft geroepen en een produktieeoör- dinator. de Nederlander Reijnierse, heeft benoemd. MILJOENEN SCHADE KAISERSLAUTERN (UPI). Het Amerikaanse leger in West-Duitsland heeft als gevolg van uitgebreide knoeie rijen een verlies geleden van zeker twee miljoen dollar. Er wprdt zelfs gefluisterd dat het verlies nog vele miljoenen groter zal blijken. Duitse emptoyé's die in dienst zijn van het Amerikaanse leger hebben onder werktijd en met materiaal van het leger 28 huizen gebouwd, bestemd voor Duit sers, die eveneens in dienst zijn van de Amerikanen. Een der huizen kreeg zelfs een zwembad. Al het bouwmateriaal is eenvoudig van he't leger gestolen. Het was gekocht van Duitse firma's. Bij dit schandaal zijn ruim honderd Duitsers en een onbekend aantal Ameri kanen betrokken, aldus verluidt in Kai- serslautern. De arbeiders die de huizen moesten bouwen werdén met ontslag be dreigd als ze niet meededen. Een van hen onthulde, dat hij a-1 ruim een half jaar van de kwalijke zaak afwist. Vracht wagens van het Amerikaanse leger ver voerden geregeld het bouwmateriaal naar de bouwplaatsen. stonden te vertrekken naar Europa en j in een dat al was vertrokken naar Bue- nos Aires. President Eisenhower vertrekt afen het einde van deze maand in zijn per soonlijke vliegtuig, een Boeing-707 met een gewijzigd interieur, naar Europa. SAINT TROPEZ (AP) Het be stand dat koning Boudewijn had ge sloten met de persfotografen, die hem in een villa aan de Franse Ri viera zo ongeveer belegerden, is ruw verbroken. De koning had met prins Bertil van Zweden een gezellige avond doorge bracht in een nachtclub in Saint Tropez. Toen de koning naar buiten kwam wil den fotografen de Belgische vorst ..knippen". Dit was volgens de koning in strijd met het akkoord tussen hem en de fo topers. Hij had de fotografen eenmaal alle gelegenheid gegeven hem te foto graferen, op voorwaarde dat ze hem verder met rust lieten. Boudewijn greep een der rustver stoorders dan ook bij de pols. Voordat er ernstige dingen gebeurden greep prins Bertil in. Hij maakte een grapje met de fotografen en wist op die ma nier de opgewonden gemoederen wat te kalmeren. Advertentie dochter krijgen en moch ook die iets voor het dan komt misschien de eerste drie-generaties- de familie" Evelyn nog op. merkte \j\CT anrA NATUURLIJK BRONWAIER BEVAT VELE GENEESKRACHTIGE MINERALE BESTANDDELEN BIJ GEREGELD GEBRUIK HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID. VICTORIA WATER IS EEN NATUUR-PRODUCT DE MEEST GEVRAAGDE TAFELDRANK. In de twee Boeings die op Idlewild werden vastgehouden tot .geruime tijd na de vertrektijd ontdekte men kleine storingen in de electrische installatie. Het ene vertrok twee uren en zestien minuten te laat, het andere twee uren en 40 minuten. Ook in de Boeing die al van Idle wild naar Buenos Aires was vertrokken deed zich een storing voor. Dat toestel had 112 passagiers en een bemanning; van 10 koppen aan boord. Toen de st-o- i ring, het dalen van de druk in hydrau- j lische leidingen, was ontdekt, liet de I piloot de brandstoftanks boven de At lantische Oceaan leeglopen en keerde daarna naar Idlewild terug. Een commissie vandeskundigen van de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart is begonnen aan een onder zoek naar de oorzaken van het veron gelukken van een Boeing-707 in het af gelopen weekeinde tijdens een proef vlucht nabij New York. Die ramp kost te vijf mensen het leven. Van onze1 Haagse redactie DEN HAAG. B. en W hebben de gemeenteraad voorgesteld de tarieven der gemeenteziekenhuizen te verhogen en wel: eerste klas tot 34 gulden per dag (twee gulden hoger), tweede klas tot 27 gulden per dag (1,95 gulden hoger) en derde klas tot 24.65 gulden per dag (3,50 gulden hoger). Het tarief voor bevalling wordt verhoogd tot 250 gulden (17 gul den hoger). Met het directoraat voor de prijzen en de Haagse Ziekenfondsraad is over de tariefsverhoging overeenstemming be reikt, aldus B. en W. De nieuwe tarieven voor verplicht verzekerden zouden kun nen ingaan met terugwerkende kracht op 1 juni, voor vrijwillig verzekerden op I januari I960- Het tekort voor 1959 op de gemeente ziekenhuizen was geraamd op bijna 2.6 miljoen gulden. De prijsverhoging zal daf dnen dalen met naar schatting vierhonderd duizend gulden. SAN FRANCISCO (ANP) Caryl Chessman, de ter dood veroordeelde die bekendheid heeft gekregen door de boe ken, die hij in de cel heeft geschreven, heeft in de gevangenis San Quentin ge vochten met een andere ter dood ver oordeelde. Lawrence Wade, zijn celge noot. Toen Chessman en Wade uit hun cel gehaald werden om gelucht te worden botsten zij in de gang per ongeluk te gen elkaar aan. De twee mannen, die elkaar vijandig gezind zijn. maakten van de gelegenheid gebruik om elkaar te lijf te gaan. Erg takelden zij elkaar niet toe. Het bleef bij een paar vuistslagen. Eer de bewakers tussenbeide konden komen was het gevecht al weer afgelopen. APELDOORN. De stichting Vakop- leiding bouwbedrijf helpt op een oor- spronkelijke manier mee aan de bouw van een jeugdherberg in het recreatie gebied Berg en Bos in Apeldoorn. Direct nadat burgemeester mr. A. L. des Tom be volgende week woensdag de eerste steen heeft gelegd, gaan aankomende bouwvakkers op het terrein aan de slag: de jeugdherberg is voor hen een exa menobject. NEDERLAND NTS; 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek; 20.40 Testplaat; 21.05 Piste, gevar progr; 21.40 Telerec ork Vic tor Silvester; 22.00 Epiloog. BELGIË VLAAMS 19.30 Nws, act en journ; 20.00 Repj 20.30 T V-spel; 22.30 Nws en journ. BELGIË FRANS 19.30 V d jongeren; 20.00 Journ; 20.35 Music-Hall Parade; 12.25 Lektuur voor iedereen; 22.15 Nws. DUITSLAND 10.0013.00 Filmprogr; 14.00 Rep; 14.30 Poppenspel: 15.1515.55 Gevar progr; 16.00 Quizprogr; 18.0018.45 Kinderkoor uit Ti- ril (Regionaalprogr: NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute; 19.25 Intermezzo. NDR: 19.30 Sehpferdchen zeigt); 20.00 Nws, act en weerber; 20.25 Quizprogr; 21.15 Filmprogr; 21.35 Pol caus. HET NCRV-programma Gelijk oversteken. waarin verslagge vers met draagbare zenders op straat weggebruikers aan de tand voelden over de verkeersregels, wordt don derdagavond besloten met een finale in Arnhem. Vijftien finalisten treden daar nog eenmaal in het krijt. Voor de beste verkeersbolleboos zit er een tien daagse reis naar Zwitserland in. De NCRV zendt deze (muzikaal omlijste) finale donderdagavond uit om kwart over acht. Eigen nieuwsdienst ERMELO. De School voor reserve officieren der infanterie nu al sedert jaren in de Jan van Schaffelaerkazerne te Ermelo gevestigd bestaat op 1 ok tober vijftig jaar. In de kazerne zal op de jubileumdag een reünie van reserve officieren en oud reserve-officieren van de infanterie worden gehouden. NAGEKOMEN FAMILIE BERICHTEN Heden nam God tot Zich onze lieve Vader. Be huwd-, Grootvader en huisgenoot JAN VAN HOUTE Weduwnaar van Ne eitje Martha de Looze, in de ouderdom van ruim 68 jaar. Yerseke- P. M. DUINKERKE— van Houte L. P. DUINKERKE TONNY. NEELTJE, JAN, MARTHA Waarde: J VAN EINDHOVEN Waarue, 17 augustus 1959. Parkzicht 24. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op au.-*?er- dag 20 augustus te 12 uur. Heden overleed na een smartelijk lijden, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder PIETFRNFXT MAAS geb. de Visser in de ouderdom van ruim 83 jaar. Uit aller naam: J. C. MAAS Nieuw- en St. Joosland Oudedijk 4. De begrafenis zal plaats vinden op woensdag 19 uigustus te 13 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6