HIJ ZOEKT ZEKER WEER WAT...F Burgemeester Grijpskerke speurt ïValcherse oudheden naar Coopbaett Spaanse delegatie bezoekt „Zeeland presenteert" Accelerando in uniform Flitsen uit de kerken In november expositie van vondsten in het Dorpshuis Geniet dubbel Uitbouw van zendingswerk der Geref. Kerken gaat voort Zeeuwsch Dagblad Toerisme Goese middenstand rijdt mee in fruitcorso van elk vrij ogenblik Medewerking herstel zoutschade Douwe Egberts Mosselero Oesterano naar Yerseke Lijvig rapport van generale synode Voetganger door motor gegrepen Avondvierdaagse te Zoutelande Zeeuwse manifestatie in Amsterdam De Rode Doffer Internationaal Achteruitgang Dinsdag 18 augustus 19o9 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk (Advertentie) Zeeland mag dit jaar een groot aan tal vakantiegangers ontvangen. De badplaatsen aan de kust hebben over belangstelling niet te klagen en er zijn middenstanders in deze dorpen, die een goed belegde boterham ver dienen. Niemand mag hun dat mis gunnen, want om de toerist accommo datie van betekenis en service te ver schaffen moeten dikwijls belangrijke investeringen worden gedaan. Er zitten aan het toerisme vele fa cetten. Op één daarvan vestigen wij GRIJPSKERKE. Op een ta/el j Maar ook Zoetendale bleek een dank- vandaag de aandacht, namelijk op het in het Dorpshuis van Grijpskerke hff'hier'Tan. ^DoodskTpV^ kwamen feit, dat de vakantieganger uit Neder-jjeen Duitse helm. Een helm van j ook voor den dag ill de kom van Snfkomfd^t h?erede wert^t d* ^hrmacht, sinister overblijfsel p^diVv^erTij met krantepapier is dichtgeplakt. Ult de tijd toen Walcheren nog be- keckhof hoorde maar waarover later In het westen van Nederland hoort l*et werd door Duitsers in uniform., een straat .s aangelegd... men nogal eens de opmerking maken, Burgemeester HU. Bouwman dat Zeeland op onmetelijke afstand vond het ding ergens in de omge- wat scherven Pingsdorf-aardewerk, da terend uit de 12de eeuw en vermoede lijk afkomstig van een bakkerij uit Keu len. van de rest van Nederland verwijderd ligt. Bovendien is het volgens velen een eilandengebied, dat niet dan met grote moeite per boot te bereiken is. De toerist constateert, dat deze fabel tjes van elke grond ontbloot zijn. Met de sneltrein is men van Rotter dam binnen twee uur in de Zeeuwse hoofdstad. ving van zijn dorp. Nu ligt de helm op een uitstaltafel tussen andere oudheidkundige voorwerpen. Ten aanschouwen van wie het oorlogs tuig maar wil bekijken. „Die helm hoort erbij!", vindt burgemeester Bouwman, die een verwoed ama- teur-archeoloog is. Bij de pogingen, die gemeentebestu- ren in ons gewest ondernemen, ter °e Grijpskerkenaren weten dit zo zoetjes aan wel. Ze kijken dan ook he- verkrijgmg van meer industrie stoten iemaal niet vreemd meer als ze hun In de fraai gelegen bungalow van burgemeester Bouwman vinden we in de huiskamer boven de haard" 82 fraaie tegels, afkomstig uit een huis, dat destijds door het gemeentebestuur werd aangekocht. De woning van de heer Bouwman bevat bovendien nog talrijke fraaie wapens van Grijpskerke. (uitgevoerd in houtsnijwerk, op linnen of op prachtig kunstdrukpapier. Op de schrijftafel van de burgemeester liggen de colleges van B. en W. dikwijls op veel wanbegrip omtrent Zeeland. Dat deze provincie meer en meer gezocht wordt als recreatiegebied kan er toe bijdragen, dat onjuiste opvat tingen omtrent Zeeland verdwijnen. De recreatie kan dienstbaar zijn aan de ontwikkeling van Zeeland. Met na druk moeten wij er echter op wijzen, dat Zeeland meer nodig heeft dan de overigens belangrijke inkomsten uit het toerisme. GOES. In verband met het eerste lustrum van het Zeeuws fruitcorso stel len de gezamenlijke middenstandsvereni- ginggen („Handelsbelangen". „De Hanze" en de Chr. middenstandsvereniging) het op prijs om namens deze verenigingen met een praalwagen aan het corso deel te nemen. De Goese zakenmensen zullen hiervoor echter een financiële bijdrage moeten verlenen, aangezien de vereni gingskassen niet dikk gevuld zijn. Tijdens de fruit week schrijven de drie middenstandsverenigingen een etalage wedstrijd uit, zoals wij reeds eerder schreven. Het zal in deze wedstrijd met name aankomen op de originaliteit, even als op een toepasselijke versiering in het kader van het fruit. MEDEWERKER De Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek heeft in de heer Bouwman een betrouwbaar en waarde vol medewerker gevonden, getuige wel zijn regelmatige bijdragen in het tijd schrift van de ROB, „Westerheem". In Grijpskerke zijn enkele dagen te rug badgasten neergestreken. De plaat selijke VVV heeft hiervoor gezorgd. Op een groot bord in het dorp kan men thans lezen, dat pensions logeergelegen- heid aanbieden. Het zou ons niet verba zen als er over enige tijd nog een bord je bij kwam met als opschrift: „Be zoekt de burgemeester Bouwmanexposi- tie, unieke verzameling oudheidkundige vondsten en voorwerpen, te bezichtigen in het Dorpshuis". Wat al te chauvinis tisch bekeken? Misschien, maar de col lectie is het waard bekeken te worden. Burgemeester Bouwman van Grijps kerke bekykt aandachtig een Zweedse munt uit de tijd van koningin Christine (17e eeuw). Rustig, onbezorgd in gezelschap van een fijne pijp tabak. Raad Meliskerke MELISKERKE. Met algemene stemmen besloot de raad van Melisker ke ten behoeve van het uitbreidingsplan op basis van de uitkomsten van het ta xatierapport van de centrale commissie van de onteigeningsvergoedingen de grond en opstallen aan te kopen van de heer Zack-Jobse, voor een bedrag van 22.816. Ook besloot de raad op ver zoek van de Ver. voor gereformeerd schoolonderwijs en met de medewer king van de Stichting Bouw- en Woning-, toezicht te Souburg, de verbetering van opening van de christelijke kleuter- het schoolgebouw, inclusief herstel zout- j school in datzelfde Dorpshuis een ten- schade. na onderhandse aanbesteding te j toonstelling te .organiseren. Dan zou ik gunnen aan de plaatselijke aannemer P. lor echter nog een paar Grijpskerkse Harpe voor 29.735. Verder werden op kunstenaars met hun scheppingen bij willen hebben. Dat kan een prachtige burgervader op een regenachtige dag, bijvoorbeeld in het najaar, in gebogen houding over de begraafplaats rond de kerk zien lopen. „Hij zoekt zeker weer wat," zeggen ze d!an. Er zijn dorpelin gen, die glimlachend de schouders op halen over de hobby van de heer Bouw man en smalend zeggen: „Onzin, dat gesnuffel... Maar daar zijn ook ge meentenaren die terecht een hogere dunk hebben van 'het opsporingswerk in en op de bodem van Grijpskerke. Ze hel pen ijverig mee om, als ze iets van waarde menen te hebben gevonden, de oudheidkundige verzameling van hun burgemeester uit te breiden. In het Dorpshuis lopen we toeval- j lig de gemeentewerkman J. Louws te gen het lijf. „Ook belangstelling in vondsten?" vragen we. De man kniktj heftig van ja: „Nou en of!" Hij blijkt j een leergierig leerling te zijn van dei heer Bouwman, die ons toevoegt: „Wij voeden elkaar op in de 'gehei-i men van de bodem". KIND AAN HVIS De burgemeester van Grijpskerke heeft zijn gehele leven al een voorlief de gehad voor alles wat oudheid is. In Kampen, waar hij werd geboren, was hij speciaal bevriend met een hoofdop zichter van Gemeentewerken, die hem als er wat gevonden was, steeds be dacht. „De werklieden kenden me al precies," vertelt de heer Bouwman, „ik was kind aan huis bij Gemeentewer ken". De burgemeester is dat nu nog, al is zijn werkterrein verplaatst, en hoeft hij nu niet meer naar Gemeente werken te gaan om vondsten in ont vangst te nemen. Hij zoekt ze nu zelf. in hoofdzaak. Het is een indrukwekkende verzame ling munten, scherven, potten, schedels, kannetjes, gebruiksvoorwerpen, pennin gen en gebitten, die de Grijpskerkse burgemeester erop nahoudt. Zijn collec tie breidde met de jaren zo uit, dat de vondsten geen plaatsje meer konden vin den in het huis van de burgemeester, maar overgebracht moesten worden naar het Dorpshuis. Alleen de munten- en penningenverzameling kan men thuis aantreffen. In het Dorps-huis de oude openbare lagere school was nog een vertrekje over en de heer Bouwman maakte hier dankbaar gebruik van. BESLAGEN TEN IJS ,.Ik ben van plan in november bij de in handige plastic tabakszak verzoek van deze schoolvereniging gel den beschikbaar gesteld voor het aan schaffen van nieuwe schoolmeubelen, et cetera.* Het verzoek van de Boaz-school werd ingewilligd om medewerking te verlenen aan het herstel van de zoutschade aan het schoolgebouw in de Valkenburg straat. Drie verordeningen werden verder vastgesteld op de heffing en invordering van de straatbelasting, van de begrafe nisrechten en van leges. Van deze laat ste werden sommige tarieven verhoogd. De begroting 1960 van het burgerlijk armbestuur werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op 2650.36. BORSSELE. De heer J. Ars Sr. is bij het oversteken van de weg, vlak bij zijn woning, gegrepen door een motor, be stuurd door De W. uit 's-Heerenhoek. Hij werd tegen de grond gesmakt. De dokter constateerde een schedelbasisfractuur. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Goes overgebracht. O ZOUTELANDE. Woensdag en don-1 derdag wordt te Zoutelande een Avond- tweedaagse gehouden voor personen bo ven de veertien jaar. I De tocht leidt de deelnemers langs het duin. strand en door het Walcherse land iA en staat onder leiding van de heer P L voor ae muziekvereniging „Accele- den Hollander. De deelnemers zullen eenrand.?" een belangrijke dag. Traden de erelint ontvangen. muzikanten tot nog toe met hun eigen costuum voor het voetlicht, thans hebben f-j ze allen, van klein tot groot, een donker- Jr clcircicnsport in blauw uniform met pet. Des avonds had A in een lokaal van de openbare lagere /niltplnnrlp school de uitreiking plaats van de nieuwe II LCiailU€ uniformen, hetgeen geschiedde dooor de ZOUTELANDE. - Zaterdaggmiddagde tleer M- -P- Lan0°y en werd een demonstratie gehouden met ,r BAARN. De generale zendin.gsde- putaten van de Gereformeerde Kerken expositie worden. Maar dan* moetenhebben aan de generale synode van toch eerst die mannen van de Rijks- Utrecht hun gebruikelijke rapport uit- dienst voor het Oudheidkundig Bodem- j gebracht. Het eerste gedeelte van dit onderzoek zijn geweest voor de date- rapport, dat vervat is in een lijvig do ring van de verschillende vondsten" Burgemeester Bouwman weet van veel dingen uit zijn verzameling wel hoe oud ze zijn, maar om een tentoon stelling te 'houden moet je goed besla gen ten ijs kamen. Hij maakt zich ech ter niet benauwd en als in november de expositie wordt geopend, zal de zaak er tip-top bij staan. Het is een interessante bezigheid met behulp van een loep de vondsten te bekijken. Vooral de munten en penningen leveren dan voor de bezoe ker vaak verrassingen op. „Hier hebt u een öre uit de tijd van koningin Christine van Zweden (17de eeuw) en hier een penning, waarop de verove ring van een fort aan de Zuidafrikaan- se kust is afgebeeld, allebei hier in de omgeving gevonden!" Veel van wat hij n-u bijeen heeft gebracht, beeft hij opgedaan tijdens de inundatie van Walcheren in 1944 en 1945. Hij trok er toen met een kano op uit. Met name de buurtschap Buttin-ghe bleef voor de burgemeester een waardevol gebied. Hier vond hij op een later afgegraven vliedberg o.m. middeleeuwse meshelf ten. cument van maar liefst 68 pagina's, bevat een grote reeks van verslagen, die handelen over alle onderdelen van het zendingswerk. Uiteraard zullen .we moeten volstaan met het aanstippen van slechts enkele passages. Zo blijkt in de eerste plaats dat de studie aan de Theologische academie van Jogja karta op een hoger plan is gebracht waardoor de mogelijkheid werd geopend om volledig opgeleide predikanten af te leveren. Om bij de Theologische opleidings scholen te blijven: Het instituut op Soemba onderging een uitbreiding en kreeg enkele nieuwe gebouwen. De the ologische hogeschool in Djakarta, waar mee de zendingS'deputaten geen recht streekse verbindingen onderhouden, blijkt enkele docenten te hebben gekre gen, die door de Javaanse kerken wer den afgestaan. Voorts handelt het rapport over de Christelijke School voor vrouwen in Ma- gelang, welk instituut Indonesische meisjes klaar wil maken voor het zen dingswerk onder inheemse vrouwen. Een groot deel van het rapport wordt ingenomen door wat verteld wordt over het werk op Sumatra en in Makassar. Imponerend zijn de zakelijke medede- lx kon vnm* lingen over de organisatie van het werk i >ww* aldaar, een arbeid die door ambtsdra- gers en leken met grote blijdschap en met veel zegen wordt verricht. zich aansluit bij de commissie met een beperkte verantwoordelijkheid. Nu al staat vast dat de Nederland se Zendingsraad zich in een dergelijke oplossing zou kunnen vinden, hoewel natuurlijk sommige leden van de N.Z.R. verder zouden willen gaan. Er zal een belangrijke beslissing door de generale synode van Utrecht moe ten worden genomen, die grote invloed zal hebben op de voortgang van het zendingswerk van de Gereformeerde Kerken, hetzij in Indonesië, hetzij in andere werelddelen. Karakteristiek is wat deputaten aan het slot van het rapport schrijven: „Zelden zullen zendingsdeputaten voor zo grote problemen gestaan hebben en ook vaak onder zoveel spanningen heb ben geleefd. In de moeilijke jaren, waarover dit rapport handelt, is getracht om de zen dingsarbeiders voortdurend weer te be moedigen om te midden van alle zor gen en verdrietelijkheden voort te gaan. Maar van hun kant hebben de zen dingsarbeiders niet nagelaten in hun brieven het thuisfront te bemoedigen. YERSEKE De opening van het oester- en mosselseizoen een manifestatie van de bedrij ven aan de Zeeuwse stromen is vastgesteld op donderdag 3 september a.s. zoals wij reeds schreven. De feestelijkheden worden gehouden te Yerseke. Een aantrekkelijk programma is vastgesteld. Hoofdpunten daarvan zijn de Spaanse delegatie onder aanvoe ring van de Spaanse oestervisser Mosselero Oesterano, afkomstig uit de buurt van Vigo. Aan de vlootschouw van meer dan 100 schepen zal worden deelgenomen door vaartuigen uit Yerseke, Tholen, Bergen op Zoom, Bruinisse en Zierikzee. Om 14.45 uur vaart de vloot met vele gas ten aan boord uit. Omstreeks een uur later loopt zij weer binnen. Daarna heeft het spel „om de parels van de Oosterschelde" aan de haven plaats, men zou ook kunnen zeggen „in" de ha ven, want de uitvoering heeft ditmaal plaats op een drijvend toneel. Het spel zal ditmaal draaien om de vraag: „Wie brengen de eerste oesters en mosselen aan?". Daarvoor komt op het toneel een ontvanger zender te staan door middel waarvan men regel matig contact zal hebben met een kot ter op de Oosterschelde, die telkens wordt opgeroepen en waarvan de schip per vertelt hoe de vlag er bij staat. Oof hij vist, wat hij vangt, hoe hij al les binnenbrengt. Dit belooft een contact met verrassingen en onvoorziene situa ties te worden. Het programma wordt afgewisseld met za;ng, d'ans en declama tie. In dit programma wordt ook ont vangen Mosselero Oesterano. Spanje blijkt de meest natuurlijke oesterban- ken ter wereld te bezitten. Daar wor den de oesters gevist, maar niet ge kweekt. Men probeert de vissers wel tot deze stap te bewegen, daarbij wij zend op de in Zeeland bereikte resul taten. En nu komt Mosselero Oesterano, de Spaanse oestervisser, eens kijken en keuren. Hij heeft ook toegezegd zijn oordeel in het openbaar te zullen geven. Mosselero Oesterano komt niet al leen, hij is vergezeld van een paar zusters De rest van het programma bevat een optocht met praalwagens, uitbeeldende de oester- en mosselcultuur, die 's mid dags van 13 tot 14.30 uur door de plaats trekt. De rijkspolitiekapel komt voor de opluistering naar Yerseke. 's Avonds is er feest met een cabaret programma, taptoe en een vuurwerk. In aansluiting op de feestelijkheden te Yerseke zal op zaterdag 5 september a.s. 's avonds een manifestatie van „Zeeland presenteert" in Amsterdam worden gegeven. Om 19.45 uur vertrekt de muziekvereniging „Mozart", gevolgd door de zangvereniging „Exelsior", een volksdansgroep en een groep Zeeuwse dames in klederdracht van de Wester- markt naar de Dam. Daar zal, naast een grote muziektent een achttal kra men worden opgesteld waar „Zeeland presenteert" mosselen zal uitdelen. Uiteraard zullen muziek, volksdans en zang het programma opluisteren. Ralley te voet ZOUTELANDE. Zaterdagavond werd door ruim vijftig personen deelgenomen aan een Ralley te voet. Er werd in 23 groepen gelopen. Deze interessante ralley was uitgestip peld door de heren J. de Visser en K. Cijvat. Na afloop deelde de heer J. de Visser de prijzen uit. Uitslagen zomeravond- voetbal Rayon Terneuzen: PZEMScheepswerf 22. Rayon Goes: DAF Sportclub-Inter Scaldis 92; PTTDe Zon 132; Gem. wer ken—Typo's 24. Rayon Vlissingen: afd. I: rectificatie: WatervogelsPVS moet zijn 24 i.p.v. 42; Gebr. v. d. Berg I—GPC I 3—1; PVS I—Uiterton I 2—1; SBLVPZEM 2—0; afd. H: VAW II—Gebr. v. d. Berg II 5—2; Watervogels II—PVS II 1—4. Zaterdagmiddag werd op het sport terrein te Sint Annaland een vooetbal- wedstrijd gespeeld tussen W.H.S. en „De Krabben" uit Bergen op Zoom. De thuis club wist deze match met 31 te winnen. De bibliothecaris van de Provin ciale Bibliotheek in Middelburg, de Chocoladeletters SINT ANNALAND. Zaterdag was Uitbouw paarden, o.a. caroussel dressuur, hinder nis springen, schooonrijden, spelen, enz. Na een welkomstwoord van de voorzitter der evenementencommissie, de heer H. J. Schoenmaker, werd een gevarieerd pro gramma afgewerkt onder leiding van mevrouw M. v. d. Bosch, instructrice te Nieuw- en Sint Joosland. Per microfoon werd een toelichting ge geven dooor de heer L. B. H. v. d. Slikke, instructeur. Aan deze demonstratie werd deelgeno- de ere-voorzitter, de heer W. A. Boogaard. Beiden complimenteerden het bestuur en de leden met deze fraaie aan winst, waarmee „Accelerando" de pri meur op het eiland heeft. Ook de voor zitter van de muziekvereniging, de heer A. Boogaard, sprak woorden van geluk wens. Ook de secretaris, de heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse wenste namens zijn vereniging en die van het eiland „Accelerando" geluk met deze fraaie aanwinst. Nadat de muzikanten hun nieuuwe uni- j i „Iformen hadden aangetrokken, werd een' Tn Wa?cheren"Veremgmgen ran) muzikale *>n<U»ng door het dorp ge- neren maakt. Op verschillende punten in de ge-1 j meente werd geconcerteerd. Tevens werd i er een verloting gehouden voor de ver- steviging van de kas. Voor dit concert 1 bestond van de zijde van de bevolking zeer grote belangstelling, ook van andere eilandgemeenten. GOES. De P.V. „De Rode Doffer" hield een wedvlucht uit Koblenz. De uit slag luidt als volgt: G. de Hond 1, 5 en 8: A. Heijnsdijk 2 en 7; Chr. Wijs 3: D. Kloosterman 4: L. Luvekot 6; M. Goede- gebure 9; J. van Es 10. De uitslag met oude duiven uit Koblenz luidt: 1 K. Verhage; 2 M. Goedegebure. Tot leraar aan de Chr. Nijverheids school te Woerden voor A. V. O. is be noemd de heer P. van Veen te Kerkwer- ve. De uitbouw van het Zendingssemina rie kon in het verslagjaar w-orden vol tooid. Een groot aantal docenten leidt de a.s. zendingsarbeiders op. Ook zij, die hun zendingskennis willen verdie pen, kunnen «voor rekening van de zen ding een zendingsopleiding krijgen. Even stippen de deputaten de werk zaamheden aan. die betrekking hebben op eventuele nieuwe zendingstaken. Wellicht het belangrijkste gedeelte van het rapport heeft betrekking op de voorgenomen integratie van de Interna tionale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken. Aansluiting bij de „Commissie voor wereldzending en evangelisatie" zou evenwel betekenen dat volledige ver antwoordelijkheid wordt gedragen voor heel het werk van de Wereldraad van Kerken en de deputaten menen dat deze mogelijkheid voor de Ge-i reformeerde Kerken niet aanvaard-] baar is. De tweede mogelijkheid, die een aansluiting van de Nederlandse Zen dingsraad ..als mede overleggende raad" aan de toekomstige commissie voor Wereldzending en Evangelisatie omvat, wordt met het oog op veler lei bezwaren verworpen. Met overtuiging stellen deputaten De vrijgemaakte kerk van evenwel een derde mogeP ikheid voor,Rotterdam-Feijenoord heeft dat nl. de Nederlandse Zendingsraad de handen vol aan de va- Zaansc kerkbouw /EERTIG doopsgezin de vrouwelijke ge meenteleden in Zaan dam werken in vijf groe pen, elk op een andere avond in de week, vier weken achtereen bij Al- bert Heijn. Van kwart voor zeven tot kwart voor tien pakken de zus ters chocoladeletters in (wij leven namelijk nu in het sinterklaasseizoen van hendie zo tegen kerstfeest alweer aan paaseieren moeten gaan denken!). De verdien sten zijn met een aan- idling van Heijns di rectie voor het bouw fonds van de gemeente. Eerder heeft al eens een groep bij Verkade ge werkt. rende leden van de vrijge maakte kerken, die in de praktijk onder Feijenoords ambtelijke bearbeiding val len, al zijn zij in principe lid van kerken in liet hele land. De classis Rotterdam beveelt nu aan de Rotter damse kerken drie collecten 's jaars aan en adviseert Feijenoord zich ook tot de kerken in de classis Schie dam te wenden. Wel nodig, als men weet, dat ds. J. Blokland (die bovendien nog de kerk van Kralingseveer ten oosten van de Maasstad dient) per fiets nu eens van de linker Maasoever naar de Waalhaven moet, dan weer aan de andere kant „even" iemand in de Vlaardingse Vulkaanhaven moet opzoe ken. DOODGELOPEN Met verontrusting heeft de gereformeerde classis Coe- vorden er kennis van geno men, dat in de meeste ker ken van haar ressort de evangelisatie geheel is dood gelopen. sloot men met algemene stemmen een tweede predi kant te beroepen. Dat kan niet door deze noodgemeen- te zelf gebeuren, maar moet geschieden door de provin ciale kerkvergadering van Utrecht, met machtiging van het synodale moderamen. Vervallen De diensten op de tweede paas- en pinksterdagen zul len in de gereformeerde kerk van Charlois vervallen: de opkomst wat te gering. Gereformeerden uit Lisse hebben aan de Utrechtse sy- D'O gevraagd, een voorstel te uoen uitgaan aan de chris telijk gereformeerde en de vrijgemaakte synodes om een synode op internationaal ni veau te doen samenroepen, die de verschillende kegken advies zou kunnen geven, na kennisneming van alles wat hen gescheiden houdt, zo meldt de Nieuwe Leidsehc Courant. JVootlpredihant SIMON KEEL Even fietsen In de hervormde gemeente van Veenendaal, die de be ginselen van de geref. bond is toegedaan, bestaat dank zij de befaamde overgangsbepa ling 238 achter de kerkorde een midden-orthodoxe nood- gemeente. Hoewel men zich realiseert de zeer grote of fers die het zal vragen, be- Ons staat weer iets te wachten: opnieuw een semi- bijbelse film, ditmaal naar Lloyd Douglös' boek „De grote visser", waarin Simon Petrus' leven min of meer beschreven werd. Het schijnt een soort avonturenfilm te zijn (de regisseur heeft ook De graaf van Monte Christo op zijn naam staan), maar dan met een sterk religieus sausje overgoten. Hoewel op veel voorbereid, waren wij verrast te vernemen dat de apostel wordt voorgesteld door de heer Howard Keel, •die zich gewoonlijk luid en fraai zingend over het witte doek voortbeweegt. Hij heeft als grote visser een mooie baard; dat is al wat. Als een van de minder scherpe zins wendingen citeren wij uit de recensie in het Amerikaanse blad Time: „De film heeft alle ondeugden en geen der deugden van het boek over gehouden." De schrijver is deze ergernis bespaard: hij overléed niet lang na het voltooien van zijn boek. In 1937 was het percentage gereformeerde jongeren, die lid waren van j,v. of m.v. ruim 50. Het totale aantal overschreed de 50.000. Op 1 januari 1958 was het percen tage 34, het aantal nog geen 33.000. In 1958 daalde het aantal in j.v. of gemengde vereniging georganiseerde jongens met 3 pet.; dat van de meisjes met niet minder dan ca. 8 pet. Het totaal aan tal daalde verleden jaar van bijna 33.000 lot minder dan 31.000 op 1 januari 1959. Als dat zo doorgaat, schrijft GSI- nieuws, omvat de ene gere formeerde jeugdbond bin nenkort niet meer leden dan elk van de beide vroegere bonden. heer H. Pieters, bezig met het sor teren van het derde onderdeel van de expositie Walcheren in aan- zichttoarten". Bracht hij enige tijd geleden prentbriefkaarten van Mid delburg en van de Walcherse dorpen bijeen, gisteren was het de imurt aan Vlissingen en Veere. Vooral ae v*l- lectie Vlissingse aanzichtkaarten is bijzonder interessant, omdat tal van stadsgezichten beeldend laten zien wat tötaal, is verdwenen of wat in heel andere staat is omgebouwd, aangelegd of opgezet. De oude Vlis- singers zullen bij het zien van deze kaarten weer oude herinneringen naar boven voelen komen, in het bijzonder waar het om gaat om de binnenstad. Bij de uitgebreide verza meling zagen we tal van aanzicht- kaarten over het Bellamypark in vroegere staat. Het was toen geen park, maar een spuikom, een vaart, met kades aan weerskanten. Het geheel maakte op ons die déze periode niet meer hebben meege maakt een verrassende indruk. Ongetwijfeld is er met het verdwij nen van het Bellamywater een stuk je Vlissingen verloren gegaan. Er zijn ook prenten bij van de ijzeren biug bij de Spuistraat, die overigens cils Kaaskade ook nog in volle glorie te bewonderen is, en de Bel la my brug bij het Beursgebouw Verder kan men in de Bibliotheek nog de verbinding zien tussen het stadliuis en de overkant. En leeft net Eiland in vroegere tijden iveer op met de zo romantisch en stedelijk aandoende Kanaalstraat. En dan 'dp Boulevard? Wat is die niet veran derd. Neem de Gevangentoren. Men kan nog kaarten zien, waarop de bomvrije kazerne is afgebeeld En nurl vrt' het villFPark> kortom heel oud-Vlissingen glijdt weer aan her oog voorbij. Een bezoek uZ dez. collectie kaarten is dan de moeit» zeker waard.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3