Hulp voor Oostenrijlï ABBAS: BEREID TOT GESPR "nautilus was bijna vergaan Straks Omvang van de ramp breidt zich uit Sultan van Djokjakarta beëdigd Praalwagens pronkten in druk Rotterdam Boeing 707 verongelukt tijdens een proefvlucht Euratom krijgt een krediet FEE IN DE BLOEMEN Verdronken Kans op vrede in Algerije Fokkerfabriek blijft dicht Nog steeds stijgt de Donau Redders zochten tevergeefs Maandag 17 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Teruggekeerd in hoge regeringsfunctie Bekende figuren Niet tevreden Geen koek en ei Opnieuw aardbeving op Formosa Lancering van de ballonkunstmaan opnieuw mislukt Eisenhower gast van Elizabeth II Weer diplomatieke betrekkingen tussen V.A.R. en Jordanië DE PRIJZEN Bommen bij museum Wereldbank leent Iran vermoed in Londen MAN OVERBOORD MOTOR VALT UIT BRAZILIAANSE RECHTER RESLIST Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Nederlandse Roode Kruis heeft zijn bekende rampenrekening gironummer 777 opengesteld voor hen die de slaehtoffers van de watersnood in Oostenrijk willen helpen. Het Oostenrijkse Rode Kruis heeft het aanbod van de Nederlandse zustervereniging om te helpen intussen dankbaar aanvaard. Een party beddegoed ter waarde van 25000 gulden is gistermiddag al verzonden. Ook de Vereniging Nederland- Oostenrijk neemt geld in ontvangst van hen die Oostenrijk willen helpen. Bijdragen kunnen worden gestort op de rekeningen der vereniging by Landry en Van Tiell in Den Haag (postrekening 1042) en bij Heldring en Pierson In Amsterdam (postrekening 1142). Het Duitse Rode Kruis en het Internationale Rode Kruis hebben eveneens hulp toegezegd. TTOEWEL hier en daar het water is IA gaan zakken, stijgt het op de meeste plaatsen nog als gevolg van nieuwe regenval. De Donau bijvoorbeeld bleef gisteren de gehele dag stijgen, steeds nieuwe overstromingen veroorzakend. DJAKARTA (U.P.I.). De sul tan van Djokjakarta, die zich in 1953 uit de politiek terugtrok, is teruggekeerd in een hoge rege ringsfunctie. Hij werd zaterdag door president Soekarno beëdigd als voorzitter van de commissie van toezicht op de staatsinstel lingen. Sultan Hamengku Buwono IX trad ir 1953 af als minister van defensie, niet lang na de 17 oktober-affaire in 1952. toen een militaire staatsgreep tegen Soekarno mislukte. De sultan zou niet onsympathiek tegenover die beweging hebben gestaan. Sindsdien wijdde hij zich aan de belangen van het bijzon dere gebied Djokja, waarvan hij het hoofd was. In de commissie van toezicht hebben voorts zitting bekende figuren als Se- maoen (communist), Samadikoen (oud gouverneur van Oost-Java, nationalist), Arnold Mononutu, (oud-minister van voorlichting, nationalist). Geen van al len ziin officieel meer lid van een politieke partij. Behalve de commissie van toezicht beëindigde Soekarno zaterdag ook de nationale adviesraad (waar hij zelf voor zitter van is) en de nationale planraad. Van de nationale adviesraad van 45 le den zijn onder meer de voorzitter en de vice-voorzitter van de communisti sche partij. Aidit en Njoto lid. Voorzit ter van de nationale planraad is Moh. Yamin. Premier Djuanda schijnt met de sa menstelling van de planraad niet erg tevreden te zijn, omdat er geen eco nomen zitting in hebben. De militairen schijnen ook niet tevreden te zijn, om dat er volgens hen te veel communisten zitting hebben in de planraad, zowel als in de adviesraad. Het schijnt trouwens tussen de com munisten en het leger toch niet erg te boteren. Nadat de woordvoerder van het hoofdkwartier van het leger vrij dag had meegedeeld dat de communis ten hun voorgenomen congres moesten uitstellen, waagde de communistische; partij te verklaren: wij gaan gewoon; door met onze voorbereidingen, want de plaatselijke commandant had ons al toestemming gegeven. Op het hoofdkwartier was de reactie: de communisten spelen blijkbaar met vuur. De volgende dag deelde ook de plaatselijke commandant van Djakarta de communistische leiders mee. dat zij hun congres moesten uitstéllen. Intussen is al een aantal vooraanstaande buiten landse communistische leiders in Dja karta aangekomen. De bevolking van steden en dorpen langs Donau en Salzach zijn door de regering gewaarschuwd dat er nieuwe overstromingen en dus ook nieuwe evacuaties moeten worden verwacht. De omvang van de ramp, nog altijd niet nauwkeurig geschat, blijft zich uitbrei den. Vele bruggen, wegen, dijken en spoorwegen zijn al ondermijnd en het is heel goed mogelijk dat nog meer re gen tot gevolg zal hebben, dat het ver keer totaal ontwricht wordt. Daaronder zou natuurlijk ook de hulpverlening te lijden krijgen. In Stiermarken en Salzkammergut zijn enige honderden mensen al hun bezit kwjjt geraakt. De regering heeft een beroep gedaan op de bevolking om deze j mensen alles te zenden wat men kan missen. Voor hen is ook in de eerste plaats de buitenlandse hulp bestemd. Gisteravond bereikte het water in de Donau te Wenen zijn vermoedelijk groot ste hoogte en de verwachting was dat het daarna zou gaan zakken omdat het weerbericht gunstig was en er geen regen meer werd verwacht. TAIPEH Reuter). Formosa is za terdag opnieuw door een hevige aard beving getroffen. In de zestig seconden die de beving duurde kwamen zestien mensen om het leven, werden er tach tig gewond en geraakten er zesduizend zonder dak boven hun hoofd. Bijna duizend huizen werden geheel verwoest; meer dan 1200 werden zwaar beschadigd. Voor bouiv van atoom- centrales Eigen nieuwsdienst BRUSSEL De Commissie van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie en de Export-Import- bank in Washington hebben overeen komsten ondertekend, waarbij de bank een krediet van 135 miljoen verleent als aandeel in de financie ring van de bouw van kernenergie centrales. Deze worden in het kader van het gemeenschappelijk program ma Euratom/Verenigde Staten ge bouwd in de landen van de Gemeen schap. Het krediet van de Export-Import- bank mag worden aangewend om finan ciële medewerking te verlenen bij de aankoop van reactoren van in de Vere nigde Staten bestudeerde en ontwikkel de typen, alsmede voor de fabricage van de eerste brandstofladingen en voor technische diensten. Het verleende kre diet mag niet meer dan 40 pet. van de totale kosten van een centrale vormen. De lening is tegen gunstige voorwaar den uitgegeven ten einde de toepassing van kernenergie voor vreedzame doel einden te bevorderen. De centrales zul len in de jaren 1964 en 1965 kunnen gaan draaien. De totale kosten worden op 350 miljoen geraamd. Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL. Amerika is er weer niet in geslaagd een ballon kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Een drietraps raket van het type Juno II bracht de ballonkunstmaan vrijdagavond in de wereldruimte. De lancering leek, nadat de kunstmaan uit de neuskegel was gestoten en zichzelf had opgeblazen, een succes. Enige uren later maakte het nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart echter be kend dat de met stikstof gevulde bal lon, die een doorsnede van ongeveer 3,5 meter had, toch niet in een baan om de aarde was gekomen. De ballonkunstmaan zou van de aar de af met het blote oog duidelijk zicht baar zijn geweest en zou de ruimte vaartdeskundigen in staat hebben kun nen stellen de weerstand van de lucht op zeer grote hoogte te meten. De bal lonkunstmaan woog ongeveer 4,5 kilo. Advertentie Van onze correspondent LONDEN. Koningin Elizabeth heeft president Eisenhower uitgenodigd om, wanneer hij in Engeland is voor zijn besprekingen met premier Macmil- lan, haar een bezoek te komen bren gen op het kasteel Balmoral in Schot land. De president heeft de uitnodiging aanvaard. Voorts zal Eisenhower de persoonlij ke gast zijn van premier Macmillan op het buitengoed Chequers, waar ook be sprekingen zullen worden gehouden. De Londenaren zullen echter gelegen heid krijgen, de Amerikaanse president toe te juichen. Eisenhower zal op 27 augustus uit Bonn te Londen aankomen en vijf da gen op Britse bodem vertoeven. Daar na gaat hij naar Parijs voor bespre kingen met president de Gaulle, met minister Luns en Paul-Henri Spaak, die de Navo vertegenwoordigen en met de Italiaanse premier Segni, die door de Gaulle is uitgenodigd om in Parijs met Eisenhower te komen praten. Hr. Ms. fregat Van Speyk. van de Nederlandse Antillen op thuisreis naar Nederland, zal in de vroege ochtenduren van woensdag in IJmuiden afmeren, waar de bevelhebber van de zeestrijd krachten vice-admiraal L. Brouwer zich aan boord zal begeven om de comman dant en opvarenden gedurende de over tocht naar Den Helder, te begroeten. Het schip wordt om 12.30 uur in de haven van Den Helder verwacht. Alletnimp. tn Strike Afd.: William KtHandtlsenderntmnt N.V. Betert, Damrak, Amsterdam Van een onzer verslaggevers Overigens lijkt het in het leger zelf ook al geen koek en ei te zijn. Zater dag werd bekend gemaakt dat 44 offi cieren van hun functies zijn ontheven, omdat zij de militaire discipline in ge vaar zouden brengen. Volgens het pers- pureau Antara zijn 541 militairen van hetzelfde beschuldigd. ROTTERDAM Pronkend met een kleed van gladiolen, dalia's, rozen en anjelieren trokken een vijftien praalwagens en een lange rij van andere met bloemen en groen getooide voertuigen zaterdagmiddag door het van zonj overgoten Rotterdam. Samen vormden zij het Rotterdamse Bloemencorso I 1959. KAIRO (Reuler> De Verenigde Ara bische Republiek heeft weer diplomatie ke betrekkingen met Jordanië aange knoopt. De betrekkingen werden ver broken na de militaire staatsgreep van het vorige jaar in Irak die generaal Kassem in dat land aan de macht bracht. Irak en Jordanië vormden toen een federatie. Het herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen de Verenigde Arabi sche Republiek en Jordanië is het re sultaat van de bemiddeling van de se cretaris-generaal van de Arabische Li ga, Hassouna. In de Maas is gistermiddag onder Stok- kum het achttienjarige meisje M. Snij ders uit Sittard verdronken. Met een vriend was zij naar de Belgische oever gezwommen. Op de terugweg naar de Nederlandse kant verdween zij in de diepte en verdronk. Het zevenjarige zoontje van het gezin Roelofsen uit Opheusden is zaterdagmid dag al spelende in de Rijn geraakt en verdronken. Op Schiermonnikoog is zaterdag de vijftigste niet-geïdentificeerde drenke ling begraven op het drenkelingenkerk hof Vredenhof. Het zwaar verminkte lijk van de volwassen man was vrijdag aan gespoeld. In de stoet marcheerden verscheidene muziekkorpsen mee. Opwekkend klonk hun tromgeroffel en trompetgeschal de zomerlucht in. Sommige korpsen wer den voorafgegaan door een enkele krijgshaftige tambouer-maïtre één van hen droeg zelfs een martiale knevel anderen beschikten ook nog over een he le groep van sierlijke majorettes. Zelfs de begeleidende politiemotoren deelden in het feestelijke geheel van het corso. Zij droegen een grote toei vvit- te gladiolen op het donkere voor- en achterspatbord. Vanaf haar hoge zetels op de praal- wagens wuifden lieve dames een en- i kele die het te druk had om hoed en rok tijdens een enkel briesje in be- dwang te houden uitgezonderd het I zich langs de wegkant scharende publiek minzaam toe. Dat beantwoordde de i groet zo nu en dan met een spontaan applaus, waarmee de bewondering ge- uit werd voor al de moeizame arbeid, die aan de feestrit vooraf moest zijn ge- gaan. Een route van twintig kilometer voer de het corso in de loop van de middag door de hele stad. Het voorbijtrekken van de ongeveer anderhalve kilometer i lange stoet duurde ruim twintig minu- j ten. Het verkeer, dat door de grote be langstelling van buiten de stad toch al drukker dan normaal was, werd dan ook flink ontwricht. Politiemotoren zon der bloemen moesten het weer in goede banen leiden. Enkele personenwagens: twee eerste prijzen, J. H. Goud en S. de Recht. Bestelwagens: eerste prijs J.- H. Goud. Enkele vrachtwagens: twee eerste prij zen, Moulijn en So. en J. H. Goud. Praalwagens met speciale car rosserie eerste prijs Hero. Praal wagens van bedrijven: eerste prijs met lof Ed. Laurentz. Praalwagens van veilingen: twee eerste prijzen, Bont Westland en Rotterdam en omstreken. Praalwagens van verenigingen: eerste prijs Rotterdamse bond van volkstuin- defs. Praalwagens van het comité: ere prijs. de wagen India. Groepen personen wagens: eerste prijs J. H. Willemse. Eigen nieuwsdienst PARIJS (Reuter) De Wereldbank' i zal een lening van 5.2 miljoen ver-, strekken aan de Iraanse bank voor de ontwikkeling van industrie en mijnbouw, i Vanaf haar hoge zetel op de praalwagen wuift een jonge bloe- menfee vriendelijk naar het pu bliek. Haar wagen heeft één van de vele eerste prijzen toegekend gekregen. WASHINGTON (UPI) Op de Amerikaanse reactor-onderzeeër Nau tilus heeft zich, naar eerst nu bekend is gemaakt, enige tijd geleden een ge vaarlijk ongeluk voorgedaan. Toen de onderzeeboot op een diepte van 130 meter diende als doelwit voor torpe- dobootjagers scheurde in de machine kamer een buis. Het was een van de buizen waardoor de duiktanks met zeewater kunnen worden gevuld. Onder de druk van het water scheurde de buis geheel open en in enkele minuten stroomden tonnen zee water de boot binnen. De Nautilus keerde onmiddellijk naar de opper vlakte terug en daarbij deed zich bij na een tweede ongeluk voor. Het schip brak met een slag door de wa terspiegel been en kwam op slechts enkele bonderden meters van de torpe- dobootjagers aan de oppervlakte. Was de Nautilus tegen de kiel van een van de jagers gestoten, dan zou den beide schepen waarschijnlijk on herstelbaar beschadigd zijn geworden en zijn gezonken. De schade aan boord van de onder zeeboot viel erg mee en kon, varend aan de oppervlakte, worden gerepa reerd. De reactor zelf heeft geen ge vaar gelopen. Twee uur na het onge luk was de Nautilus weer geheel zee waardig. Van onze correspondent PARIJS. Ferhat Abbas, leider van het Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.) en premier van de „Alge rijnse regering ih ballingschap", zou bereid zijn in positieve zin te ant woorden op een persoonlijke en direct tot hem gerichte uitnodiging van ge neraal De Gaulle om te Parijs bespre kingen te komen houden. Deze mededeling proefballon was wellicht een beter woord is af komstig van de Depêche quotidienne d'Algérie, een gematigd conservatief blad, waarvan de reder Schiaffino eige naar is. Hij is tevens lid van de Franse senaat. Het Algerijnse blad deelt mede dat het zijn bericht uit betrouwbare bron heeft en het voegt eraan toe dat het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken dezelfde indruk heeft gekregen en verwacht dat zowel militair als poli tiek de situatie in Algerije binnen af zienbare tijd veranderingen te zien zal geven. Het State Department zou tevens van oordeel zijn dat de operatie-Ju- melles niet de verwachte resultaten oplevert wij hebben dat reeds be richt en dat De Gaulle tijdens zijn voor de deur staande reis naar Algerije zich persoonlijk van de militaire situatie op de hoogte wil stellen. NETWERK Naar het schijnt zou generaal Challe, die de operatie-Jumelles leidt, hem heb ben gezegd dat alleen wanneer de Mohammedaanse bevolking meewerkt en blijft meewerken, een duurzame pacificatie mogelijk zal zijn. Dat is overigens een waarheid die al lang bekend is. doch die door vele Franse politici en militaire leiders tot nu toe helaas niet steeds voor ogen is gehou den. Challe wil nl. een soort netwerk van militaire posten over het opstandige gebied leggen; hij mist daarvoor echter de effectieven. Nog steeds volgens het Algerijnse'dag blad zou de Gaulle er ook van over tuigd zijn dat die effectieven verhoogd moeten worden. Hij wil echter eerst tijdens zijn reis naar Algerije nogmaals zijn „vrede der dapperen" afkondigen en een beroep doen op de Mohamme daanse notabelen (waarvan velen de linkse oriëntatie van het F.L.N. in hun hart vrezen) en op het F.L.N. zelf. TEGENSTAND De grote moeilijkheid wordt natuur lijk nog steeds gevormd door de tegen stand van twee groepen, de Algerijnse kolonialisten en het leger. Wat het leger betreft de leiding daarvan schijnt langzamerhand wel te gaan inzien dat de strijd tegen de nationalisten niet een oorlog is die binnen een jaar is te win nen. Ook al niet omdat langzamerhand duidelijk is geworden dat de militaire krachtsinspanning welke Frankrijk thans levert, Wel het maximum is dat het land zich kan veroorloven zonder zijn economie en zijn internationale positie te ondermijnen. Tenslotte de weerstand van de kolo niale „diehards". Nadrukkelijke ver zekering dat de staat opkomt voor hun financiële belangen zal vermoedelijk veel kracht aan hun tegenstand ont nemen. GEEN MELDING Voor generaal de Gaulle zou, wanneer hij inderdaad een staken van het vuren bereikt, zijn positie tegenover Eisen hower bij diens bezoek met één slag zijn gewijzigd en versterkt. Frankrijk zou op de erkentelijkheid van de Ver enigde Staten kunnen rekenen. Hij zal die trouwens nodig hebben al was het maar bij de financiering van de ex ploitatie van de bodemrijkdom van Noord-Afrika. Curieus is overigens dat noch de Franse staatsradio in zijn uitzendingen van gisteren noch minister-president Debré in een rede welke hij heeft ge houden, van dit nieuwe bericht gewag hebben gemaakt. Debré heeft met be trekking tot Algerije de schuld van de oorlog op de schouders van de vroegere Franse regeringen geladen en verder op de gehele wereld „die in de kusten van de Middellandse Zee een strategi sche positie bij uitstek ziet en in de Sahara een bron van rijkdom, dus van macht voor de komende jaren". Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Omstreeks half drie zaterdagnacht zijn de motorred- dingboot van Den Helder de Prins Hen drik en de motorreddingvlet Christiaan Huygens uitgevaren op een noodsein van het Zweedse schip Suecia. Het schip vermiste een bemanningslid, dat vermoedelijk in de buurt van het licht schip Texel tussen de boeien ST 1 en ST II overboord was gevallen. Nog waren de redders op weg naar de opgegeven positie, toen de Zweed meldde na anderhalf uur zoeken te zijn doorgevaren. Hij liet geen behoorlijke gegevens achter. De commissaris reddingwezen Den Helder gaf echter de reddingboten, die zeven uur moesten varen voor dat zij de plaats hadden bereikt, opdracht om door te varen, aangezien hij, rekening hou dend met het zomerweer, moest aanne men dat een zwemmer het lang kon uithouden. Eerst tegen tien uur in de morgen werd het zoeken gestaakt en keerden de reddingboten huiswaarts. NEW YORK (Reuter) Het verongelukken van een Boeing 707 van de American Airlines tijdens een proefvlucht heeft het Republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Steven De- rounian aanleiding gegeven op nieuw bij de Amerikaanse over heid aan te dringen op een vlieg verbod voor alle toestellen van dit type. Het reusachtige viermotorige straal- vliegtuig stortte zaterdag neer in de om geving van Riverhead bij New York. De vijf inzittenden kwamen om het le ven. Er kwam rook uit twee van de vier straalmotoren toen de Boeing aanstalten maakte om te landen en op ongeveer dertig meter hoogte vloog. Een van die twee motoren vloog in brand. De Boeing kwam in een aardappelveld terecht. Daarop volgde een ontploffing. Aan de andere kant van de wereld, in Australië, kwam zondag een Boeing 707 van de Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas enige tijd na het vertrek uit Sydney in moeilijkheden doordat een van de vier motoren uitviel. Het toestel was met 73 mensen aan boord op weg naar de Verenigde Staten. De piloot voerde later een goed geslaagde landing uit op het vliegveld van Brisbane. In een toestel van dit type zal presi dent Eisenhower aan het einde van deze maand naar Europa gaan. Het interieur van de Boeing van president Eisenhower is speciaal voor hem en zijn naaste me dewerkers ingericht. Volgens de vliegtuigfabriek Boeing is de ramp van zaterdag bij New York het eerste ongeluk met dodelijke afloop dat met een Boeing 707 is gebeurd sedert de vliegtuigen van dat type in dienst zijn gekomen. Sedert dat ogenblik hebben zonder ongelukken ruim 600.000 mensen in die vliegtuigen gereisd over een to tale afstand van meer dan drie en een half miljard kilometer. Eigen nieuwsdienst dere Nederlanders, die tot nu toe het AMSTERDAM. Binnenkort is de 'a.nci niet mogen verlaten, een gun- terugkeer in ons land te verwachten an de directeur van Fokker de heer Van Emden, die enige tijd geleden naar Brazilië vertrok in verband met de moeilijkheden tussen de Brazi liaanse regering en de vestiging van Fokker daar. De Braziliaanse autoriteiten ston- en de heer Van Emden tot voor kort niet toe het land te verlaten. De verandering van houding zou kunnen betekenen dat ook voor an- LONDEN. De mijnopruimingsdienst van het Engelse leger heeft in de tui nen achter het Londense museum The Tate Gallery twee metalen voorwerpen opgespoord, waarvan men vermoedt dat het onontplofte bommen zijn. Dinsdag begint men met graven. Als men zeker weet, dat het bommen zijn, zullen de meest waardevolle schilderijen, voorna melijk werken van Renoir en Cézanne. in veiligheid worden gebracht. De ramen aan de achterkant en zij kanten van het museum zijn reeds be schermd met drieduizend zandzakken. Advertentie stige regeling te verwachten is. In een verklaring voor de bevoegde Braziliaanse rechterlijke instantie heeft Fokker intussen geweigerd de fabriek in Galeon te heropenen, omdat de Bra ziliaanse luchtvaart-autoriteiten een sys- tematisch-vijandige houding ten opzichte van het bedrijf aannemen. Rechter Henrique Pimentel is tevens verzocht de luchtvaartautoriteiten te verbieden de fabriek van Fokker te her openen en de produktie te hervatten, zonder dat een overeenkomst is bereikt met het bedrijf. Fokker heeft de rechter gewezen op het bestaan van een contract dat een zijdig is verbroken, zonder dat de ande re partij (Fokker) zelfs maar is geraad pleegd. Admiraal Halsey, in de oorlog com mandant van de Amerikaanse Derde vloot in de Stille Zuidzee, is te New York in de leeftijd van 76 jaar overleden. Op zijn slagschip, de Missouri, heeft Japan de capitulatie getekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5