GRIEKSE REDER TREKT KLACHT IN Werf: de mogelijke schade valt mee Koop van zes schepen gaat niet door OWE DAME BEKEERDE INBREKER niet te intimideren WEERGALOOS WERKSTUK Utrechtse na doopdienst in zwembad overleden Redenen te over voor onderzoek De Bilt: Droog Karwei geklaard in ffli dag WAARDELOOS! PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Brug in Haringvliet: aan de lopende band gebouwd Marinevoorlichting ontkent - maar: PREMIER WAARSCHUWT Bezoekers braken recreatieoord af LAATSTE NIEUWS Russisch oorlogsschip ramde veerboot bijna TANTE HAALT LERAAR AL Kat ui t nauw Motorrijder gedood Bloembollen voor Floriade Evangelist wilde geen arts roepen weg: bijrijder overleden Feiten Amerikaanse student vrijwillig naar huis Koninklijke Olie op Duitse beurzen BIJNA DROOG -J Copieën Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdred.: R. HAGOORT Zeeuwse!) Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4332 Zaterdag 15 augustus 1959 VOORBURG „Als je je leven betert, is dit aan jou goed besteed". Met die woorden gaf een 79-jarige wed'uwe in de Prinses Mariannelaan in Voorburg aan een inbreker in haar huis 45 gul den, verscheidene kledingstukken, een pijp en tabak. De insluiper was gemaskerd in haar woning gedrongen en had haar dreigend met een mes beetgegrepen en geld geëist. De oud'e dame was hevig ontzet gaan gillen, waarop de man haar losliet op voorwaarde dat zij geen alarm zou slaan. Eenmaal los verlangde de bejaarde we duwe dat de man zijn maskev zou afzetten. Zij raakte met hem in ge sprek en wees hem op het verkeerde van zijn handelwijze. De inbreker scheen onder de indruk te raken deed althans alsof en de oude dame gaf hem een psalmboek en bad voor hem. Met de geschenken verdween de man toen. De dominee, aan wie de oude ö'ame het verhaal vertelde, was minder over tuigd van de bekering van de boef en lichtte de politie in. Die verdacht al spoedig de 25-jarige bankwerker B. H., de man van de werkster van de weduwe. Bij confrontatie legde hij een volledige bekentenis af. Zijn vrouw had hem stiekum in het huis van de oude dame gelaten. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. Een bekend recrea- I tieoord dat door tienduizenden Ensche- 9 jdeërs wordt bezocht, dreigt verloren te I /-v4- 4-^aan nu tyet waterschap De Schipbeek I ,1-J J Tl IPT I P j overweegt de kaden van de Buurser- Jitlv/M lllv t L/V_y beek, zoals de Schipbeek hier wordt ge- noemd, radicaal voor het publiek te sluiten. j De bezoekers, die in de afgelopen maanden verkoeling hebben gezocht aan j de schilerachlige oevers vai de Buur- jserbeek, hebben zoveel schade aange- VIENTIANE (Reuter AP) Ikricht- dat de kosten voor herstel niet zweer alles te zullen 'doen om het ™eher„„k"?nf" w°rd*? bestreden uit de j t T70„ opbrengst van de kaarten die toegang land te ledden van intimidatie riep.geven tot bep^ide gedeelten van de de premier van Laos, Phoey Sana- oevers. nikone, vrijdag uit tot een menigte Kinderen hebben gaten gegraven in van 7000 mensen die in Vientiane pro-de kaden en de taluds en er is schade testeerden tegen de aanvallen van de communistische opstandelingen in het Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Na vijf maanden onderhandelen is thans over eenstemming bereikt tussen de Griekse reder J. C. Carras en e'en aantal Nederlandse scheepsbouwondernemingen, die voor deze miljonair schepen in aanbouw hadden. Reeds in maart berichtten wij dat er over de betaling van deze schepen moeilijkheden waren gerezen. Daarna heeft men gewerkt aan een regeling, die thans als volgt is: De houw en de betaling van de bij de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouw Maatschappij in aanbouw zijnde vjjf tankers van elk 24.000 ton zullen normaal doorgaan. i De vier door de Koninlyke Maat- schappij De Schelde geleverde tramp schepen van elk 10.000 ton zullen ge- j woon worden afbetaald. De bij deze werf bestelde, nog in aan- bouw zijnde zes trampschepen, even eens van 10.000 ton elk, zal de heer Car ras niet afnemen. WASHINGTON. De Amerikaan se luchtmacht heeft de kapsule, die de satelliet Ontdekker V vrijdagavond terugzond naar de aarde, niet kunnen opvangen. Om 22.42 uur (Ned. tijd) werd de kapsule door de satelliet los gelaten boven de Stille oceaan. vertrapt. De ingelanden zien met zorg de win tertijd tegemoet als de vloeden komen. Het water zal namelijk de thans gegra- j txSSSl'VS ven gaten uithollen en vooral het zand van de taluds meenemen, dat niet door het gras wordt beschermd. noorden van het land. De premier keerde zich heftig tegen de propagandacampagne van commu- nistisch-China tegen zijn land. Hij noem de de actie van de rebellen een regel rechte inval. ,.Ik zal de rood-Chinezen vertellen dat zij het mis hebben wanneer ze denken dat Laos geïntimideerd kan worden", aldus premier Sananikone. Hij deelde nog mee dat zijn regering overtuigen de bewijzen heeft van de samenwer king tussen de rebellen en het naburi ge Noord-Vietnam. Een oud-minister van Laos zal als boodschapper naar de Verenigde Naties gezonden worden om een uiteenzetting te geven omtrent de toestand in het is gebleken dat de Russische land. Verkoopkansen Op deze zes schepen, waarvan er nu een klaar is, heeft de Griekse reder vooruitbetalingen verricht. Deze bedra gen worden teruggestort. Dit heeft mr. A. Rinnooij Kan, plaats vervangend thesaurier-generaal van het ministerie van financiën meegedeeld. De vooruitbetalingen worden geschat op twee miljoen gulden. De Schelde moet nu trachten deze zes schepen te verkopen. Heirvoor zijn de mogelijkheden al onderzocht. Gezien de huidige toestand op de vrachtenmarkt en de daaraan verbonden mogelijkheid tot verkoop van vooral nieuwe schepen meent de heer Rinnooij Kan, dat de mogelijk hieruit voortvloeiende schade zal meevallen. Ook de directie van De Schelde acht toegebracht aan verscheidene kunst werken. Bovendien is over grofp af stand, voornamelijk tussen het Hanebul-ide verkoopkansen voor deze schepen,! tenvonder en de Hoge brug het gras ,c «n* m>t tol zeer redelijk. Het is evenwel nog niet te zeggen of hieruit nog stroppen voorko men en hoe deze worden verdeeld. Van onze correspondent KOPENHAGEN Eerst gisteren oor- In het kader van de exportkredietver zekering en de door de Staat verleende garanties, is de Staat hierbij in grote mate betrokken. Een mogelijke schade zou kunnen worden opgevangen door een aanwezige reserve. De moeilijkheden tussen scheepsbou wers en reder, waarover wij reeds in maart berichtten, zijn door de nieuwe regeling volledig opgelost. Kortgeleden nog stond de zaak er zeer slecht voor. De sfeer was volkomen bedorven. Geleide lijk aan is er een beter klimaat ge- logsschepen in de Oostzee behalvesciiaPen en °P 30 juli is met Carras in j de Duitse kustvaarder Christel biina pnncipe al overeenstemming bereikt.; Vrijdag is aan het licht gekomen dat c,?Sn7fp^ Gisteren is de reëeling definitief ge- vorige week zaterdag opnieuw 106 on- no| een slachtoffer hebben gemaakt. jworden. 6 gewapende soldaten van het leger van j. ®n j0n£e Jfer?°i)o die e Bit houdt o.a. in, dat een door de heer Laos naar de opstandelingen zijn over-1 CaLras bij de arrondissementsrechtbank gelopen. Ze zijn in de richting van de Noordvietnamese grens ontkomen. Waar schijnlijk hadden zij voor hun desertie een deel van 'hun wapens verborgen. Men neemt aan dat er nog ongeveer 1250 opstandelingen in het oerwoud ver borgen zitten. Het leger van Laos maakt onafgebroken jacht op hen. in Rotterdam ingediende klacht zal wor den ingetrokken. De heer Carras grond de zijn klacht op veronderstelde gebre ken aan de geleverde schepen. Zijn eis tot schadevergoeding beliep bijna twaalf miljoen gulden. eilanden Seeland en Langeland zag juist op tijd de drie Russische schepen naderen, loodrecht op haar eigen koers. De kapitein van de veerboot liet met een achteruitslaan en daaraan was het te danken dat de grijze oorlogsschepen op slechts enkele tientallen meters voorbijstoven in plaats van de veerboot.-, in de grond te boren, zoals anders ze- LrUTlStlg I ker het geval was geweest. Wel hadden de oorlogsschepen die De heer Rinnooij Kan achtte de ge- j een vaart van twintig knopen liepentroffen regeling van bijzonder groot be- I seinen gegeven om uit de weg te gaan,lang voor de Nederlandse scheepsbouw,1 maar veerboten worden overal in de wereld door de scheepvaart ontzien en hebben in vele landen zelfs voorrang. mede op grond van de mogelijkheid tot aantrekking van nieuwe opdrachten op lange termijn. Vergeleken met de erva ringen, die sommige buitenlandse i scheepsbouwmaatschappijen met reders hebben gehad, kan de nieuwe regeling niet anders dan gunstig worden geacht. Van een zware slag voor de Neder landse scheepsbouw is derhalve geen sprake. Het contract met de N.D.S.M. is gered en voor De Schelde is een rege ling getroffen. Berichten als zou de heer Carras failliet zijn, waren onjuist. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Tot grote verbazing van enige voorbijgangers op het Rokin in Amsterdam klonk gistermiddag in plaats van het gebruikelijke geronk een hartverscheurend gemiauw uit de motor kap van een personenauto, die juist werd gestart. Zij waarschuwden de automobilist, die de motorkap opende en daar, geklemd tussen radiator en motorblok, een poes ontwaarde, die bij de startpoging deer lijk was gewond. Toen een. inspecteur van de dierenbe scherming arriveerde om zich over de verstekeling te ontfermen was het dier al overleden. Niemand weet overigens hoe het tussen radiator en motorblok verzeild is geraakt. Vermoedelijk is de poes onder de wagen gekropen omdat zij niet durfde oversteken en toen langs i de radiator naar boven geklommen. Prinses Margaret is gisteren naar het station van Aberdeen gereden om daar luitenant Jean Lajeunesse te begroeten en hem naar het buiten van de Britse koninklijke familie te Eigen nieuwsdienst Anderhalf miljoen Eigen nieuwsdienst Balmoral te brengen. Deze jonge Gijsberts uit Groesbeek is gisteren in Frans-Canadese officier zal tijdens de buurt van Gorinchem met zijn mo de zomervakantie het Frans van de itor onder een oplegger geraakt en ge- ROTTERDAM Een ploeg van tien ervaren bollenkwekers zal op 21 sep tember op het terrein van de Floriade beginnen met het inpoten van anderhalf miljoen bloembollen. Met d'at omvang- GORINCHEM. De 22-jarige H. P."ike karwei gaat een week of tien ge- :;_tit- moeid want dat inpoten is een secuur kleine prins Charles wat bij moeten schaven; op diens rapport stond voor deze taal: „redelijk, maar niet ge weldig." dood. Hij reeds rechts naast de opleg ger. Toen de chauffeur van de com binatie een zijweg rechts wilde inslaan kwam Gijsberts onder de wielen. werkje. Bij dat anderhalf miljoen zijn bollen die een handelswaarde van honderd gul den hebben. Maar misschien zal het niet eens de duurste bloembol zijn die straks in aanmerking komt voor de gouden medaille. -Jf Pas uit de lucht krijgt men een goede indruk van het gigantische karwei dat ruim tweehonderd pontonniers in het Haringvliet verrichtten. Een 440 meter lange bailybrug tussen twee bouwputten geslagen in slechts drieënhalve dag Van een onzer verslaggevers HELLEVOETSLUIS. I" slechts drieëneenhalve dagheeft hpt 462 pontonniersbataljon uit Keizersveer een 440 meter lange bailleybrug geslagen tussen de bouwput spuisluis en de b°uwput schutsluis in het Haringvliet. Dat is kranig werk geweest van rond tweehonderd man, die zich hiermee met groot enthousiasme hebben be- "professor6 Jansen, die als hoofd van de Deltadienst werkelijk wel weet wat tempo is bij 1werken in bet water, stond er verbaasd over. En de in het Nestum samenwer kende aannemers spreken ronduit over kunstenaars in het bruggen bouwen ais dit onderdeel van de genie ter sprake komt. De bataljonscommandant, tune- nant-kolonel M. van Dorp, gaf ons een voorbeeld van de snelheid waarmee gewerkt werd: „Toen wy eenmaal ingespeeld waren steldeii de jongens in tweeenhalf tot drie uur zestien „velden" samen. Dan was een overspanning van 48 me ter lengte klaar. Met zestig man hadden zij dan 45 ton staal ver werkt. Dat is lopende-bandwerk, want ieder doet steeds hetzelfde. Op pontons werden telkens de negen overspanningen tussen de bouwputten gebracht. Daar pikte de bok Krachtpatser dit mecano- speelgoed voor reusachtige reuzen op in zijn takels en plaatste het op de pijlers, die Rijkswaterstaat er had laten slaan. Eén dag giijS ver_ loren, doordat de motor uitviel van de stalen gek, met behulp waar van de overspanningen werden ge- Gisterochtend, hij het plaatsen van de laatste overspanning, was er wat tijdverlies omdat de bok zijn last van de gewone takels m de toptakels moest overnemen. Om twintig minuten over twaalf was het karwei geklaard en de gillen, die de stoomfluit van de Kracht patser uitstiet, klonken als echte overwinningskreten. Toch was toen pas een gedeelte van de opdracht volbracht. Een uit twee delen bestaande bailey brug ter gezamenlijke lengte van tweehonderd meter zal komende week geslagen worden va" "e bouwput schutsluis naar de Goe- reese oever. Tussen beide delen komt een klapbrug met een door vaart breedte van twaalf meten Eerst moet van deze bouwput in de richting van de wal een dam van achthonderd meter worden ge spoten. Dit geschiedt met behulp van een persbuis, die het zand weghaalt bij de bouwput spuisluis. Die persbuis ligt nu al in de ge- reedgekomen brug. Dat is een nek- sentoertje geweest van het aanne mingsbedrijf Zanen Verstoep, want ais een overspanning klaar was, waren er slechts drie uren beschik baar om de persbuis te monteren. Ir. E. W. Eievcnsc, hoofdingeni eur van de Deltadienst, heeft uit eengezet, waarom de aannemer, die nieuwe baileybrug (kosten rond een miljoen gulden) licbhen aangeschaft. Dat is gedaan om de circa 700 arbeiders van Goeree vei lig en te allen tijde naar hun werk te laten gaan. Naast veiligheid speelt tijdwinst dus een rol. Boven dien beschikt men zó over een vaste verbinding naar het zieken huis te Dirksland. VOORZORG Dit is een bijzondere voorzorg, die voortkomt uit de wetenschap, dat er een statistisch verband bestaat tussen de omvang van grote wer ken en het aantal ongelukken, dat er bij gebeurt. Daar over enkele weken een begin gemaakt wordt met het storten van het beton voor de f 200 miljoen kostende spuislui- 7en soms gaat dat een weeklang dag en nacht zonder onderbrekin gen door! heeft men er prijs op gesteld, dat tevoren de brugver- binding gereed zal komen. utrecht Pas nu is be- haar dood heeft vastgesteld moet ze aan een hersenbloeding zijn overleden. De justitie heeft geen maatregelen ge nomen, omdat er geen direct aanwijs bare reden is te veronderstellen, dat de dood van mevrouw v. E. een gevolg is van het te laat inroepen van medi sche hulp. kend geworden dat de 56-jarigel mevrouw f. v. e.-v. d. v. op|lrailer raakte van de 2 augustus 's middags na een doopdienst van een religieuze groep, die bekend staat onder de naam „Stromen van kracht", op vreemde wijze is overleden. Men kan niet zeggen dat de doop- onderdompeling in de Utrechtse zwem inrichting Ozebi tot het onverwachte sterven heeft geleid. Er zijn mensen, die beweren te hebben gezien dat me vrouw v. E wel degelijk is onderge dompeld; anderen, die zich naar de zweminrichting hadden begeven om als vrienden getuige te zijn van de doop, ontkennen dat. GEEN ARTS De moeilijkheid is de omstandigheid dat de dienstdoende evangelist had geweigerd een arts te laten roepen toen mevrouw v. E. onwel was geworden. Men heeft getracht de bewusteloze vrouw met eau de cologne bij te bren gen, maar dat mocht niet baten. Van drie tot vijf heeft ze zonder medische hulp gelegen. Om vijf uur moesten de leden van „Stromen van kracht" de badinrichting verlaten. Zij brachten mevrouw v. E, DENEKAMP. Vermoedelijk ten ge volge van oververmoeidheid raakte de chauffeur van een onbeladen trailer met aanhanger gisternacht op de rijks weg Oldenzaal-Denekamp de macht over zijn stuur kwijt. De wagen kwam in de Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. Naar aanlei ding van onze publikatie van gis teren over het copiëren van teke ningen door ambtenaren van het departement van marine ver spreidde gisteren de Marinevoor lichtingsdienst de volgende me dedeling: Volgens de bestaande rechtstoe stand hebben ambtenaren liet recht cm in hun vrije tijd particulier werk te verrichten. Dit geschiedt ook door burger-ambtenaren, werk zaam op het departement van marine. Op dit werk wordt controle ge oefend, waarbij nauwlettend wordi toegezien dat geen gebruik wordt gemaakt van van dienstwege ver strekt materiaal. Het werk dat buiten de kantoor uren door deze mensen wordt ver richt, is uitsluitend gebaseerd op de eigen capaciteiten van de desbe treffende ambtenaren. Een tekenaar kan in zijn vrije tijd tekenen. Een en ander geschiedt op eigen risico. Dat er door ambtenaren op het departement van marine tegen de bestaande voorschriften is gehan deld, is onjuist. Van een gebleken onregehnatig- heid is geen sprake. Er zijn geen tekeningen, die aan de Marine toe behoren, gecopieerd. Op grond daarvan is er dan ook geen onderzoek op het departement gaande. Deze mededeling van de Marinevoor lichtingsdienst is wel buitengewoon won derlijk. Er wordt daarin ruimte gelaten voor de veronderstelling dat er inderdaad tekenwerk als bijverdienste is verricht, gelijk dus door ons gemeld. Er wordt echter opgemerkt: a Er zijn geen stukken gebruikt die eigendom waren van de Marine en Er zou geen onderzoek naar deze zaak zijn geweest, noch gaande zijn. De Marinevoorlichtingsdienst is blijk baar slecht ingelicht. Immers, de volgende feiten staan voor ons vast: IOver deze zaak zijn enige anonieme brieven binnengekomen bij het mi nisterie van marine. Een ambtenaar van dat ministerie, werkzaam bij de dienst beveiliging, heeft toen een onder zoek ingesteld en terzake rapport uitge bracht aan de secretaris-generaal. De -e f* De Marine-inlichtingendienst is berm, reed door de droge bermsloot. enige tijd geleden benaderd door een schampte enkele bomen op een boeren- ex-tekenaar van een particulier be- erf en kwam met een geweldige klap (j;e j,et hoogst merkwaardig had tot stilstand. De cabine werd ingedrukt. gevonden (iat hij tekeningen moest copiëren die naar zijn gevoelen eigen dom waren van de Marine. Deze mede delingen zijn gerapporteerd aan de chef VO t, daca T„l!oU4ïj: De chauffeur en de bijrijder werden er uit geslingerd. De chauffeur, de 21-jari- ge W. N. Koopman uit Emmeloord kwam op straat terecht en werd slechts licht gewond. De bijrijder, de 24-jarige Albert Dijkstra uit Oudega (Fr.), over leed bij zijn val. CULEMBORG. Het Departement van defensie heeft te kennen gegeven dat de Hollandse' Waterlinie voor de de fensie geen waarde meer heeft. De waterschappen in en om de Hollandse naar het huis van een der zusters in j Waterlinie hebben nu van het departe- de Kapelstraat. ZOON ROEPT ARTS Toen werd de heer v. E., die in de Van Ostadelaan woont, gewaarschuwd. Hem werd verteld dat zuster v, E. niet goed was geworden. Men informeerde wat ze die dag had gegeten. De heer v. E. ging direct naar de Kapelstraat. Zijn zoon liet intussen een arts komen. In de Kapelstraat vond de heer v. E. zijn vrouw bewusteloos. Een arts ver scheen. Hij gelastte het hoofd van de patiënte met vochtige doeken nat te houden. Om half negen overleed me vrouw v. E. zonder bij kennis te zijn geweest. GEBEDSGENEZING Het blijkt dat zij al anderhalf jaar geleden met „Stromen van kracht" in aanraking was gekomen. Naar haar' mening zou men haar door gebedsge nezing van haar ziekte een te hoge bloeddruk hebben bevrijd. Zij wei gerde steeds de haar voorgeschreven medicijnen te gebruiken. Volgens verklaringen van de arts die ment de mededeling ontvangen dat alle genomen. van deze Inlichtingendienst. 3 Aan de Koninklijke marechaussee zijn enige tijd geleden inlichtingen verschaft over het copiëren van teke ningen die aan de Marine zouden be horen door tekenaars die aanvankelijk zelf aan dit werk hadden deelgenomen maar die, op grond van hnn vrees dat het met deze activiteiten spaak moest lopen, met dit werk waren opgehouden. 4 Naar aanleiding van deze mede delingen is de Koninklijke Mare chaussee een onderzoek begonnen; waterwerken van dit defensiewerk door na een kort vooronderzoek zijn de daarbij de waterschappen kunnen worden over- verkregen gegevens volgens voorschrift öortninon medegedeeld aan de onmiddellijke chef van de betrokkenen. 3 Er is over deze zaak gesproken tussen drie zeer hoge functionarissen van het departement van Marine. Na dit gesprek is een diepergaand onderzoek niet nodig geoordeeld door deze functionarissen. Hoe kan, wanneer dit alles ons hekend is, de Marinevoorlichtingsdienst thans mededelen dat er geen sprake is van een onderzoek? Daarbij bleef het niet. Een nader onderzoek volgde van de zijde van de belastingdienst. Hieruit bleek dat tot en met 1958 aan een ambte naar voor privé-tekenwerk enige tien- I f! n i 7oii A on «"iJ—1- AMSTERDAM (A.N.P.) De Ameri kaanse student E. E„ die in Amsterdam werd gearresteerd wegens verduistering, gaat vrijwillig terug naar de V.S. Hij zal daar terechtstaan. Hij had in zijn woonplaats negentien- duizend dollar voor zijn vader bij een j I bank opgenomen. Met een vriend was hij ervan naar Europa gereisd. Daar wilden de jongelui gaan studeren. Bij zijn arrestatie had E. nog tiendui zend dollar bij zich. Zijn vriend zal niet in staat van beshculdiging worden ge steld. DEN HAAG. Binnenkort zullen aan-i delen Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij op de Duitse effec-i tenbeurzen worden genoteerd. De Deut- sche Bank en de Dresdner Bank heb-1 ben daartoe een aanvraag ingediend bij, de beursbesturen van Frankfort, Ber lijn, Düsseld'orf, Hamburg en München. Verwacht wordt dat de introductie omstreeks 15 september zal geschieden. Het k.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met slechts hier en daar een bui. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige, zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. MIESJE: Verrukkelijk! 16 AUGUSTUS: zon op 5.24, zon onder 20.04; maan op 18.32, maan onder 2.59. 17 AUGUSTUS: zon op 5.25, zon onder 20.02; maan op 19.09, maan onder 4.10. Onze weerkundige medewerker: De zomer vordert. AI is er de laatste dagen dan eens een buitje gevallen, mopperen mogen wij zeker niet. De Bilt heeft tot nu toe 24 zomerse dagen ontvangen, juist het normale aantal van liet hele seizoen. In de laatste tien zomers is het niet meer gebeurd dat ons zoveel warmte cadeau werd gedaan. Alles heeft gisteren gedraaid om een ongewoon diepe depressie, die eerst in de richting van Schotland koerste, maar die de kust daarvan niet heeft bereikt. Zij is namelijk naar het noorden gezwenkt. Gis teravond was zij begonnen op te vullen. Daardoor zullen er vandaag maar heel weinig buien meer vallen en is er kans dat de buiigheid zondag nog verder vermindert. Het week einde ziet er dus redelijk uit, niet te warm en niet te koud. Veel buien zijn er niet meer te ver wachten. eiiige tl duizenden guldens honorarium was uit betaald. Het bedrag over 1959 staat nog niet vast; het werk gaat nog steëds voort. Dan de mededeling dat geen gebruik is gemaakt van stukken die aan d'e Marine behoren en dat ook geen teke ningen werden gecopieerd. Deze mede deling is merkwaardig wanneer men weet dat van tekeningen uit het archief van de afdeling materieel van het de partement ten behoeve van d'it bijwerk van enkele ambtenaren calques, licht drukken en andere copieën zijn ver vaardigd door een lichtdrukkerij in Den Haag. Zeven tekenaars van het departement zijn gedurende bijna twee jaren bezig geweest met het copiëren van scheeps- tekeningen uit het archief van de Ma rine. Het werk was echter zo omvang rijk dat ook anderen werden aangetrok ken, o.a. tekenaars die vroeger bij de Marine hadden gewerkt. In totaal zeven tien man. Naar d'it alles is thans een fiscaal onderzoek gaande. De vraag of bijverdienste van ambte naren geoorloofd is of niet, is niet door ons opgeworpen en die kant van de zaak interesseert ons ook niet. Het gaat hier om een groter belang: wat kan er gebeuren met tekeningen van d'e Koninklijke Ma rine? Wij achten dus, ondanks de merk waardige mededeling van de Marine voorlichtingsdienst, grond genoeg aan wezig voor het herhalen van onze vraag van gisteren: Waren d'e hoogst verantwoordelijk» functionarissen van het departement vaa Marine van dit alles op de hoogte?

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1