DE STILLE PRINSESrES» Caballero België gist naar kans van Marie- Thérèse Butagas in restaurant op Afsluitdijk ontploft NIEUW-GUINEA NIET VOOR INDONESIË Vijfde Verkenner raast over de polen Twee ernstig gewonden Evatt scherper dan Menzies Reisbureauhouder wilde ene gat met andere stoppen Nederlandse gymnasiast was verdwenen - niet ontvoerd Hebt li een „doka"? Vliegen Little Rock liet negerkinderen met rust NEHROE KEERT ZICH TEGEN CHINA MACMAHON-LIJN Ruïne Zoekt U iets beters? Veelzijdig Zes kinderen Historie Sinds vele jaren Tekenen Secretaris-generaal van marine op wachtgeld gesteld Jeugdige bewaarders N.S. verkochten van Prinses Irene bezocht gevonden voorwerpen minder valide kinderen was gekomen in Parijs aangekomen Amsterdam straks zonder blinde straatmuzikanten Vrijdag 14 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Het is niet vreemd dat er steeds u'eer geruchten opdui ken dat Marie-Thêrèse, prin ses van Bourbon-Parma, de gemalin icordt van koning Boudeuijn der Belgen. Zij zou namelijk goed passen bij de ernstige, bedeesde en intelli gente vorst. Ook zij is ernstig, bedeesd en intelligent. Wordt zij niet de stille prinses ge noemd? Marie-Thérèse (26 jaar) heeft bruine ogen die een warme glans uitstralen. Zij heeft een gevoelige mond. En er ligt een zachte uitdruk king op haar gelaat. Die kenmerken verraden dat zij zich minder om zich zelf bekommert dan om de mensen om haar heen. Welbewust was dan ook haar studie in de filosofie geko zen. Zij behaalde haar baccalaureaat na een schitterend examen. Op het ogenblik gaat haar voorliefde meer uit naar de verschillende aspecten van de psychologie. Die wetenschappelijke belangstelling wil niet zeggen dat zij een blauwkous is. die zich maar het liefst over de boeken buigt. Dikwijls stapt zij in haar Piper Cub om een vlucht te maken over het goed van de Bourbon-Parma's in het hart van Frankrijk. TTOOG in c'e lucht ziet zij dan de Ti zomerresidentie van haar familie te Lignières, in het departement Cher. Het kasteel wera' gebouwd in 1654. De grachten werden aangelegd door Lari- vière, d'ie ook zorg had voor de fonteinen van de Franse koning in Ver sailles. Verderop ligt de winterresidentie van a'e Bourbons, het kasteel Bostz. Het wordt wel als „beau" uitgesproken maar mooi is het niet. In de negen tiende eeuw werd het verbouwd in feite verminkt toen de mensen wel veel geld, maar bitter weinig goede smaak hadden. De prinses ziet vanuit haar vlieg tuigje ook de andere oude kastelen Fourchaux en Roclrefort, die nu als boerderij zyn ingericht. In de ridder zalen waar vroeger het feestgedruis weerklonk, ligt nu de maïs te drogen en op het slotplein hangt de boerin de was te drogen. Marie-Thérèse droomt er in haar Piper Cub van die oude kastelen weer bewoonbaar te maken. NICE (U.P.I.) Koning Boudewijn van België heeft gisteren tijdens zijn korte vakantie aan de Franse Rivièra vrede en rust gekocht door gedurende een half uur voor persfotografen te poseren. De koning logeert in de villa van zijn zuster, prinses Josephine-Charlotte en haar man, prins Jan van Luxemburg. Toen bekend werd dat prinses Marie Thérèse van Bourbon-Parma op slechts enkele kilometers afstand ver bleef. werd algemeen aangenomen dat hier sprake was van een „geheime ont- ontmoeting". Tientallen verslaggevers en fotografen betrokken de wacht bij de villa, zodat er voor de koning en zijn gastheer geen sprake meer was van een werke lijke vakantie. Gisterochtend deed de koning een aan bod: hij beloofde een half uur te po seren, op voorwaarde dat daarna het beleg opgeheven zou worden. Beide partijen hebben zich aan de af spraak gehouden, maar er is slechts een klein gerucht nodig om nieuwe zwermen persvertegenwoordigers naar de Rivièra te laten komen; sinds zijn jongere broer in het huwelijk is ge treden. is het doen en laten van de Belgische vrijgezellen-koning wereld nieuws. LITTLE ROCK (Reuter) „Alles is in orde", zeiden drie negerleerlingen bij het uitgaan van een der middelbare scho len in Little Rock donderdag. Niemand had de kinderen lastig gevallen. Dit vormde wel een scherp contrast met de dag tevoren, toen grote menig ten tegen de opheffing van de rassen scheiding hadden geprotesteerd en de politie met knuppels en brandslangen had moeten ingrijpen om de verbolgen mensen in bedwang te houden. Bij de twee middelbare scholen die eergisteren hun deuren voor negerkinderen hadden geopend, stond de politie donderdag op wacht. Drie blanke jongens werden gearres teerd in de buurt van Central High School. Ze protesteerden tegen toelating van de negerkinderen. De jongens had den rubber slangen bij zich die met metaal waren volgestopt en andere pri mitieve wapens. „Rassenintegratie is communisme", stond er op een spandoek dat twee blanke meisjes in een open auto met zich mee voerden. Gouverneur Faubus van Arkansas dreigde gisteren voor de televisie de voorstanders van rassenmenging met de woorden: „De moeilijkheden beginnen pas". NEW DELHI (Reuter) Indië heeft bij de regering in Peking geprotes-j teerd tegen de propaganda die door officiële Chinese organen wordt ge-1 voerd tegen wat genoemd wordt het imperialisme van Indië en de Indiërs.! Premier Nehroe deelde dit donderdag1 in het parlement in New Delhi mee. Van rechtse zijde was gesproken over ,.de ernstige bedreiging voor a'e Indi sche veiligheid' en de territoriale inle-1 griteit" als gevolg van de propaganda campagne van de Chinese communisten. I Grote aantallen Chinese strijdkrachten zijn in Tibet samengetrokken langs de grenzen Van de Indische provincies Sik kim en Bhoetan. De Chinezen hebben i dreigende geluiden laten horen over de noodzakelijke „bevrijding" van deze ge-1 bieden, aldus werd betoogd. O.a. een Chinese generaal zou hierover gespro ken hebben op een massabijeenkomst in Lhasa. Er zijn inderdaad grote aantallen Chi nese troepen in Tibet, gaf premier Nehroe toe. Dat veel hiervan geconcen treerd zijn langs d'e grenzen van Indië, wilde hij niet voetstoots aannemen. „We zijn echter op onze hoede", aldus Nehroe. De premier maakte duidelijk dat zijn land in elk geval blijft vasthouden aan de z.g. Macmahon-lijn, die d'e grens vormt tussen Indië, Tibet en China. Hij had enkele jaren geleden van de toen malige Chinese premier Tsrjoe En-lai de indruk gekregen dat China deze grens ook erkent. Nehroe deelde verder nog mee dat Indië en China het oneens zijn óver de status van een aantal Boeddhisten en Mohammedanen uit Kasjmir die in Tibet wonen. China weigert deze mensen als Indiërs te beschouwen en geeft hun geen verlof naar Indië terug te keren. Eigen nieuwsdienst DEN OEVER Het restau rant Het monument onder de gedenknaald op de Afsluitdijk is gisteren door een butagas- ontploffing zwaar beschadigd. De 34-jarige kelner M. van Hekken en de 23-jarige buffet juffrouw Greetje Bakker, bei den uit Den Oever, werden zo ernstig gewond dat zij met een ambulance naar een ziekenhuis} in Den Helder moesten worden overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. Het restaurant beschikt voor de gas- voorziening over een bulagasinstallatie. De flessen staan in het magazijn. De zaak en de keuken worden door lei dingen van gas voorzien. Eén van de leidingen, die door het plafond loopt, is lek geraakt en zo kon een grote hoeveelheid gas zich op de vloer van het lokaal verzamelen. Butagas Is zwaarder dan lucht en zakt daardoor naar de grond. De kelner en de buffetjuffrouw merk ten gistermorgen niets bijzonders toen zij de zaak openden. Pas toen de heer Hekken met een lucifer een gaslampje wilde aansteken volgde een ontploffing met een grote steekvlam. De zaak was in één slag een ruïne. Het meubilair werd beschadigd. Er was geen ruit meer heel. Tussen de brokstukken lagen de slachtoffers, overdekt met snij- en brandwonden. Zo vond de eigenaar van de souve nirswinkel in de toren van het monu ment hen. Hij waarschuwde meteen de G.G.D. en de brandweer uit Den Oever. De brandweer hoefde geen dienst te doen, omdat het vuur uit zichzelf was gedoofd. Advertentie HOE zeer de prinses de stilte mint, ook in gezelschap voelt zij zich thuis. Door haar heldere geest is een gesprek met haar een vuurwerk van weldoordachte, oorspronkelijke opvat tingen, of het onderwerp nu de moder ne Spaanse dichtkunst is, de jeugdzorg of de opleiding van kaders voor jeugd bewegingen. Zij weet van veel landen iets te ver tellen, want de familie heeft in Por tugal gewoond bij tante Zita van Habsburg, de laatste keizerin van Oos- tenrijk-Hongarije in Italië, Canad'a en de Verenigde Staten van Amerika. MARIE-THÉRÈSE is de dochter van Xavier van Bourbon-Parma (70 jaar) en prinses Madeleine van Bour bon. Zij heeft twee broers en drie zus ters. De oudste is prinses Frangoise (29 jaar) die meestal in Wenen verblijft waar zij zich bezighoudt met het werk voor de vluchtelingen van achter het IJzeren gordijn. De oudste zoon is prins Hugues (28 jaar) die zich heeft gespecialiseerd in de economische wetenschappen. Hij is de kroonprins want zijn vader laat als leider van de Carlisten aanspraken gelden op de Spaanse troon. Prinses Cécile (23 jaar) heeft net als Marie-Thérèse haar vliegbrevet waarvan zij eveneens dikwijls gebruik maakt. Samen met haar jongste zuster, prinses Marie-des-Neiges (20), studeert zij aan de beroemde school voor tol ken in München. De benjamin van het gezin ten slotte is prins Sixte (18) die een voorliefde voor autorijden heeft en ook pas met vlieglessen is begonnen. MARIE-THÉRÈSE stamt af van Henri van Navarre, de ex-Hugenoot die Parijs wel een mis waard' vond om De stille prinses Marie Thérese van Bourbon-Parma zou een waardig echtgenoot van koning Boudewijn der Belgen zijn. koning Hendrik IV van Frankrijk te worden. Met de mooie Henri kwamen de Bourbons, derde tak van de Cape- tingers op de Franse troon. Onder hen waren Lodewijk de Veertiende en de Grand Dauphin die in 1711 stierf. En dan vertakt de afstamming zich. Uit de hertog van Bourgondië ontspruit de lijn va-n de Franse koningen die uit sterft in 1883 met de dood van de graaf van Chambord. Uit de hertog van Anjou ontspruit het koningshuis van Spanje, het koningshuis van Napels en het hertogelijk huis van Parma, waarvan Xavier van Bourbon een loot is. Een familiestamboom en heel de geschiedenis van Zuid-West-iEuropa ligt er in vervat. De koningen van Frank rijk, van Spanje en van Napels, de her togen van Parma, het geslacht der Or- léans (dat uitloopt op Henri, graaf van Parijs, de huidige aanspraakmaker op de Franse troon), zij stammen allen af van Henri van Navarre. MOOHT Marie-Thérèse met koning Boudewijn huwen dan zou een Bourbon voor het eerst sinds vele jaren weer een troon bezetten. het zover zal komen? Op het ogenblik is dat nog in neve len van geheimzinnigheid verborgen. Maar er zijn onmiskenbare tekenen die er op wijzen dat Marie-Thérèse en de Belgische vorst meer dan ge wone belangstelling voor elkaar aan de dag leggen. Zij ontmoetten elkaar op de bruiloft van Boudewijns zuster Josephine-Charlotte en kroonpins Jan van Luxemburg, nu alweer en kele jaren geleden, en nadien nog vele malen. Herhaaldelijk werd prinses Marie-Thérèse in Brussel gezien, ondanks haar strikte incog nito. De aanvankelijk geheime reis van de koning naar de Franse Riviera was een nieuw teken. Geruchten ontston den dat hij zich daarheen had bege ven met het doel Marie-Thérèse te ontmoeten. De vader van de prinses noemde alle speculaties ongegrond. Maar waarom leert zijn dochter de laatste maanden dan ijverig Neder lands? Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH/LIMONA (Italië). De enigszins domme techniek van lif ten van twee jonge Nederlanders en een begrijpelijkerwijs daaruit voort gevloeid misverstand heeft de afgelo pen dagen veel consternatie en onge rustheid veroorzaakt, in Den Bosch zowel als in het Italiaanse stadje Limona aan het Gardameer. De acht tienjarige A. van Iersel uit Den Bosch zou, liftend op weg naar Italië, zijn vermist wellicht zelfs zijn ontvoerd. Van Iersel. een gymnasiast, was met de eveneens achttienjarige Kees van Stiphout uit Den Bosch gaan liften naar Italië. Maandag wilden zij trachten van Zürich Limona te bereiken, waar zij een zuster van Van Stiphout zouden aan treffen. Bij Bullach, in de buurt van Zürich, wachtten de jongens bij een overweg op een automobilist, die hen van dienst zou kunnen zijn. Van Iersel bleef bij een overweg staan, Van Stiphout was een eindje doorgelopen. Toen Van Stiphout later terugkeerde was zijn vriend ver dwenen. Aanvankelijk meende Van Stiphout, dat zijn vriend een lift had gekregen. Daarom maakte ook hij gebruik van het aanbod van een automobilist, die hem tot de Italiaanse grens wilde brengen. Daar vond hij Van Iersel echter niet. Bij de grens gebeurde het tweemaal in Bellinzona en aan de grenspost Piazzo dat Van Stiphout door een onbekende in een auto werd aangehou- CANBERRA (Reuter). De Australische oppositieleider, Her- bert Evatt, heeft zich gisteren scherp tegen de Indonesische aan-j spraken op Nederlands Nieuw-Gui-| nea gekeerd. De toekomst van der inheemse bevolking mag niet be paald worden door toegeven van Nederland aan de wensen van Indo nesië, zei hij. De Australische premier had eer der in het huis van afgevaardigden een verklaring afgelegd over de Aus tralische buitenlandse politiek. Hij had onder meer gezegd dat Austra lië en Nederland beide van plan wa ren Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen ,,tot het punt van zelfrege ring". Evatt deed er gisteren in het par lement na premier Menzies nog een schepje boven op. De Australische op positie wijst de Indonesische wensen ten aanzien var westelijk Nieuw-Gui nea af, zei hij. Ik zeg dat, vervolgde hij, zonder kwade gevoelens jegens de Indonesiërs. De Australische labourpartij heeft de Indonesiërs gesteund toen de Indo nesische kwestie voor de Verenigde Naties werd gebracht, aldus Evatt (zijn partij was in die tijd aan de re gering). Eenvoudig uit dankbaarheid zouden zij thans ons standpunt moe ten begrijpen. Wij kunnen de gedach te niet aanvaarden, dat zij een gebied zouden gaan beheersen, dat zulke bij zondere banden heeft met Australië en waar wij de ontwikkeling van en zelfregering voor de inheemsen wil len bevorderen. DEN HAAG. De secretaris-generaal van het departement van marine in liqui datie, de heer J. J. van Houten, is op wachtgeld gesteld. Dat is een uitvloeisel van de vorming van één departement van defensie, waar door de afzonderlijke departementen van oorlog en marine worden opgeheven. Als secretaris-generaal van het nieuwe depar tement van defensie werd enige tijd ge leden aangesteld de heer L. C. Rietveld, tot dan secretaris-generaal van oorlog. Daar de heer Van Houten heeft gewei gerd op te treden als waarnemend secre taris-generaal onder de heer L. C. Riet veld, heeft hij tot voor kort gefungeerd als secretaris-generaal van het departe ment van marine in liquidatie. Als zoda nig is nu in zijn plaats aangesteld de schout-bij-nacht van administratie J. Dekker, voordien hoofdintendant der zee macht. De heer Van Houten is ruim vijftien jaar secretaris-generaal van het departement van marine geweest. den. Hem werd werk aangeboden en een briefje in de handen gedrukt met een adres, waar hij zich kon vervoegen. Van Stiphout kreeg toen argwaan. Hij vreesde dat zijn vriend in handen van een ronselaar van het Vreemdelingen legioen was gevallen en toen hij ook in Limona zijn vriend niet vond heeft hij terstond de Nederlandse consul en de Italiaanse politie gewaarschuwd. In het uitgebreide onderzoek dat volgde, werd zelfs Interpol gemengd. Van Stiphout had echter niet Van Iersels ouders in Den Bosch gewaar schuwd, wellicht om hen niet ongerust te maken. Anders had hij kunnen horen, dat de hele „vermissing" op een misver stand berustte. Geen pas Van Iersel kon namelijk de Zwitsers- Italiaanse grens niet over omdat.Van Stiphout zijn paspoort op zak had. De „verdwenen" Bosschenaar was terugge gaan naar Bern om op de ambassad'e een nieuw paspoort te vragen. Omdat hij minderjarig was moesten de ouders in Nederland worden opgebeld, die een machtiging moesten geven. Die machtiging is intussen in Bern aange komen en gisteren is Van Iersel van Bern naar Limona vertrokken. (Advertentie) Iedere amateurfotograaf weet, dat hier mede de donkere kamer wordt bedoeld. Over verlichting van de ,?doka", het ont wikkelen en drogen van films, het maken van afdrukken en vergrotingen staan voor beginners vele nuttige wenken in het augustus-nummer van het maand blad DOE HET ZELF. Doe Het Zelf maakt U wegwijs niet al leen in het zelf-doen, maar ook op het gebied van fotografie, elektronika, tui nieren en de verzorging van bloemen en planten. Koop het nieuwe nummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Misschien had de deputatie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene het verjaarscadeau aan de Prinses, die haar naam aan het regiment gaf, lie ver in haar vakantieoord in Italië overhandigd. De afgevaardigden heb ben echter moeten wachten tot de Prinses terug was. Gisteren brachten de reserve luitenant-kolonel der fu seliers Th. A. A. van Eekelen, de ka pitein der fuseliers J. F. Spiering (na mens het vredesreglment)reserve kapitein E. Geelhuysen (namens de Vereniging van officieren der garde Prinses Irene), sergeant A. Houten kamer, de fuselier H. van der Heiden en de heer H. K. M. Nükerk (namens de vereniging van oudstrijders der Koninklijke Nederlandse brigade Prin ses Irene) het geschenk op paleis Soestdijk. De Koningin keek toe hoe Prinses Irene het cadeau een pla tenspeler met bijbehorend koffertje voor de grammofoonplaten uitpakte. Gisen nieuwsdienst WASHINGTON Na het grote succes dat vorige week is be haald met Amerika's nieuwste kunstmaan ,,het schoepenrad" is donderdag in de Verenigde Staten opnieuw een aardsatelliet gelanceerd en in een baan om de aarde gebracht. Ditmaal was het UITHOORN. De reisbureauhou der J. van D. (39) uit Uithoorn, die donderdag werd gearresteerd omdat hij vele vakantiegangers had opgelicht DEN HAAG. Prinse Irene heeft gistermiddag een bezoekje gebracht aan het vakantiekamp voor minder va lide kinderen van de stichting' Het vier de Prinsenkind in de Marijkehoeve te jHattem. nnir7i mTG* tirivriAon In het kamP verblijven op het ogen- DKlhZlJ U1G AJvJyUUKJJ blik 24 meisjes en veertig jongens. De De plaatsvervangend leider van de Prinses maakte een praatje met enke oppositie. Arthur Calwell, verklaardelen van hen. Daarna fungeerde zij als dat de Australische labourpartij eenjurylid bij de sportwedstrijden die in drie-partijen-overeenkomst wenst tus-lhet kader van de Olympische dag juist sen Nederland. Indonesië en Anstra-j werden gehouden. lië, ten einde de vrede te handhaven Na de lunch met de leidsters en kin- en Nieuw-Guinea als één geheel op deugdelijke wijze tot ontwikkeling te brengen. Het volk van Nederlands Nieuw-Guinea, aldus Calwell, is nau wer verbonden met dat van Austra lisch Nieuw-Guinea dan met de Indo nesiërs of welk ander volk ook. NAPELS (UPI). Vijftien geraam ten van mensen uit het bronzen tijd perk zijn na een vierduizend jaar ont dekt in een grot, die schittert van de druipsteenkegels. deren vertrok prinses Irene om ongeveer half twee. SINGAPORE (AP.) Het 25-jarige Brusselse meisje Yvonne Dupuis dat sinds 19 juli in Singapore in arrest heeft gezeten als illegaal immigrante, heeft thans een visum gekregen van de Aus tralische immigratiedienst. Zij mag dus naar Australië, waarheen zij aldoor al 'met een vriend heeft willen gaan. AMSTERDAM. Drie jeugdige em ployés van de Nederlandse Spoorwegen hebben kans gezien maandenlang dief stallen te plegen in de afdeling waar zij werkten: het bureau voor gevonden voorwerpen. De diefstallen kwamen aan het licht toen de spoorwegrecherche op het Amsterdamse Centraal Station een routinecontrole hield. Het bleek dal de daders zeventien, negentien en 21 jaar oud van een bij zonder geraffineerde truc gebruik maak ten. Zo belde de jongste van hen, die volgens het oordeel van de recherche als de hoofddader van het complot moet worden beschouwd, het bureau op 'het Centraal Station van buiten de stad op met de boodschap dat hij een kostbaar fototoestel in de trein had achtergela ten. Uiteraard werd gebruik gemaakt van een gefingeerde naam. Nadat de camera tot in alle details nauwkeurig was beschreven, werd het bureau dan verzocht om het toestal naar het sta tion in Leiden op te sturen. De jonge exployé haalde daar het toestel bij zijn niets vermoedende collega's af. De drie jongelui hebben een deel van de buit verkocht. Zij zijn intussen in handen gesteld van de Amsterdamse kin derpolitie. Vandaag zullen zij voor de officier van justitie worden geleid. o.m. door hun al verhuurde of niet bestaande chalets in Oostenrijk te ver huren, heeft gisteren na een lang ver hoor tal van oplichtingen bekend. „Ik weet dat ik vakantiegangers heb op gelicht, maar ik kon niet anders," zei hij. „Ik moest het ene gat met net andere stoppen." Van D. zat hopeloos in de knoei. Zijn autorijschool had in het begin wel ge floreerd. Na een grote aanrijding, waar door hij veel schade moest vergoeden, raakte hij echter in moeilijkheden. Hij zocht toen naar een andere mo gelijkheid om aan geld te komen. Hij richtte een reisbureau op en verhuur de chalets; het gebeurde dat hij zo'n chalet aan drie families op hetzelfde tijdstip verhuurde. Van D. heeft ook bekend' dat hij auto's, die hij in huurkoop had gekocht, had verkocht: hij moest daarop nog onge veer 23.000 gulden betalen. Steeds groter- werden Van D.'s moei lijkheden. Hij maakte ook schulden bij tal van leveranciers van levensmidde len; zelfs lichtte hij een aantal meubel zaken op. Van D. zal volgens d'e politie waar schijnlijk failliet worden verklaard. Zelf I |j 1 f r" 1 toonde hij zich bijzonder opgelucht, dat r eTSCIiei Vclll LlSeilhOVVCr aan zijn vreemde levenswandel een eind PARIJS (Reuter) James Hagerty, de officiële zegsman van het Witte Huis, is gisteren te Parijs aangekomen in gezelschap van een groep deskundi gen op het gebied van veiligheid en verbindingen, voor wat hij noemde een „repetitie voor Eisenhowers bezoek". Van Parijs reist hij naar Londen en Bonn om ook daar Eisenhowers bezoe ken voor te bereiden. een Discoverer (Verkenner) die van de basis Vandenberg in Ca- lifornië met behulp van een twee trapsraket van het type Thor de ruimte in werd geslingerd. Er werd gisteren een nieuw soort brandstof gebruikt, die de aan- drijfraket een grotere snelheid was. De seinen die de nieuwe satelliet uitzendt worden goed ontvangen. De baan d'ie de nieuwe aardsatelliet (de gehele tweede trap van raket) be schrijft loopt over de beide polen. Als naam kreeg de kunstmaan Discoverer V. De Verkenner heeft een capsule met instrumenten aan boord. Vanmorgen zal deze zo lag in de bedoeling automa tisch door de kunstmaan worden uitge stoten. Men zal proberen de capsule, die dus bestand moet zijn tegen de enorme hitte door de wrijving in de damp kring, te bergen. Een parachute moet de snelheid tij dens de terugkeer afremmen. De cap sule weegt 150 kilo. Acht vliegtuigen en later een groot aantal oorlogsschepen zullen de bergingsoperatie uitvoeren. De proef met de capsule wordt onder nomen in het kader van de voorberei dingen om later levende wezens veilig uit de ruimte te doen terugkeren op aarde. Er zijn geen dieren aan boord van de kunstmaan of in de capsule, die dus in fiete een ruimtecabine is. Vier pogingen om kunstmanen van het type Verkenner in een baan rond de aarde te brengen die eerder waren on dernomen, werden eigenlijk geen van alle een succes. Een maal waren er vier muizen aan boord. Twee Verkenners ge raakten in een baan, maar de door hen1 uitgeworpen capsules zijn nimmer ge vonden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De drie blinde straatmuzikanten die Amsterdam telt spelen deze maand voor het laatst. Het gemeentebestuur wil hun vergunningen niet verlengen. B. en W. menen dat de manier waar op de drie muzikanten hun geld verdie nen sociaal verouderd is. Zij vinden ook dat hun verschijning op straat veel doet denken aan bedelarij en dat het aan zien van de stad er door wordt ge schaad. Zowel Amsterdammers als bezoekers hebben het gemeentebestuur verscheide ne keren doen weten dat zij het schouw spel „dat de muzikanten bieden weinig verheffend eigenlijk jammerlijk vinden. Sociale zaken zal zorgen dat de drie blinde muzikanten na 31 augustus op de een of andere manier in hun levenson derhoud kunnen voorzien. Als dat niet lukt krijgen zij een uitkering. programma's |ln het kort ZATERDAG 15 AGUSTUS RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: *.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d jeugd; 9.05 Gym; 9.15 Gram; (Om 9.359.40 wa- terst). VPRO; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor U en Uw gezin, caus; 10.30 Lichte muz; 11.00 Gram; 11.15 Buitenl weekoverz; 11.30 Instr conc. middag 1&.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Hammondorgelspel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Muz caus; 14.05 V d jeugd; 14.40 Vrouwen koor; 14.55 Gram; 15.05 Boekbespr; 15.25 Radiokamerork en sol; 16.05 Vragenbe- antw; 16.20 Politiekapel; 16.50 Vakantie- tips; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm': 18.20 Gram; 18.45 Lichte muz; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Het Bijbels Paradijs verhaal door de eeuwen, caus; 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Metropole ork; 20.45 Voordr; 21.15 Soc comm; 21.30 Gram; 22.00 Sport- nws; 22.30 Zigeunermuz; 23.00 Nws; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Ge wijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Klass gram; 9.55 Hoogmis; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok Noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram: 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.00 Dienst maagd en Meesteres, caus; 14.20 Gram; 15.20 Voordr; 15.50 Gregoriaanse zang: 16.20 Gram; 17.20 V d jeugd; 17.50 Rep Wereldkamp wielrennen 1959. avond 18.00 Gram; 18.35 V d jeugd; 19.00 Nws: 19.10 Gram; 19.20 Lichtbaken, caus; 19.35 Gram, gewijde muz; 20.00 Voordr; 20.25 Gram; 21.10 Boordje los; 21.45 De zilve ren thermometer, het hart van een Be weging, klankb; 22.05 Gram; 22.45 Avond gebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Nouveauté's. TELEVISIE ZUTFEN. De Amerikaanse foto graaf J. D. B. was op 15 juli wegens oververmoeidheid met zijn auto van de IJsselkade te Zutfen in de vijftien me ter lager gelegen jachthaven gereden, waarbij hij een fietser had meegesleurd die kort daarop omkwam. Gisteren eis te de officier van justitie bij de recht bank te Zutfen drie maanden gevange nisstraf tegen hem. NEDERLAND NTS: 20.00 Joum en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmprogr: 21.05 Kleinkunstprogr; 21.25 Lichte muz; 22.00 Dagsluiting. NTS: 22.30—22.45 Rep Wereldkaniu wielrennen. BELGIË VLAAMS 11.00 Pontifikale Hoogmis; 19.00 Godsd uitz; 19.30 Nws: 19.45 Panorama; 20.15 Filmprogr: 21.00 Eurovisie: Variété-progr vanuit de studio's te Rome; 22.00 FeuiU; 22.30 Eurovisie: San Remo: Europees boks kampioenschap vedergew ItalFrankrijk: 23.3023,45 Eurovisie: NTS Rep Wereld- kampioensch wielrennen te Zandvoort, BELGIË FRANS 19.30 Film; 20.00 Journ; 20.35 TV-tp*l. Daarna Onbekend en Wereldnws; DUITSLAND 10.00—13.00 Filmprogr; 14.00 Der aktu- elle Ausstellungsbericht; 14.30 V d kind; 15.00—15.55 Gevar progr; 16.00—17.30 Non- stop-Artistenparede; 18.00—18.45 TV-eaba- ret. (Regionaalprogr: WDR: 14.00 Die Wo- ehe Hier und Heute. NDR: 18.45 Dia Nordsehau WDR: 18.45 Hier und Heute. WDR: 19.25 Vader is de beste. NDR: 19.30 Liedjes van 1930); 20.00 Nws; 20.» Gevar progr; 21.45 TV-film; 22.10 Duits» Protest Kerkdag 1959.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4