Zeeuwse hengelaars zijn niet ontmoedigd Zierikzeese vader gaat weldra met pensioen UIENOOGST OP VALT NIET THOLEN MEE FOLKLORE VIERT HOOGTIJ HEEL VLISSINGEN OP 220 VOLT GEBRACHT krissg™ NA VONNIS VAN KANTONRECHTER Nieuw wijk- gebo uw Verandering van stofzuigers vormde het moeilijkste punt door Zeeland Sportvissers in Goes gaan zeeivormen prepareren Vrijdag 14 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Reizen Een ouderlijk huis wordt opgeheven SCHAARS Coloradokevers op strand Zoutelande LEEGLOPERS PREPAREREN SMOKKELAAR ZONDER BOTER AANGEHOUDEN Op strand overleden Oude school verkocht Donderdag a.s. in Middelburg Ringrij dersfestival op Molenwater PZEM kwam gereed met omvangrijk werk STRAALJAGER INTERLANDWEDSTRIJD OP KLOETINGS VELD Botsing te Kapelle Protestants-Christelijk TAE MINISTER van Verkeer en Wa- terstaat, de heer Korthals, heeft het personeel van zijn departement verzocht het aantal dienstreizen te be perken. Alleen als het beslist noodza kelijk is, mogen de ambtenaren voort aan op reis gaan. Het wil ons voor komen, dat deze minister gewezen heeft op een toenemend kwaad. Er is de laatste tijd door ambtenaren veel gereisd. Op kosten van de belasting betaler. Van andermans leer is het gemakkelijk riemen snijden. Er worden tegenwoordig enorm veel Van een onzer verslaggevers besprekingen en conferenties gehou den. Het komt voor, in de ambtelijke GOES Het vonnis van de Middelburgse kantonrechter in de zaken sector, maar ook in het particuliere tegen een aantal mensen, die er hun beroep van maakten zagers en bedrijf, dat zaken, die best per brief anc[ere wormen te spitten, is in de kringen van de Zeeuwse henge- of per telefoon behandeld kunnen wor- jaars met grote belangstelling tegemoet gezien. Het steken van zagers tien'ub!k0kSt0.°td moeten wo' e" in percelen, die voor de schelpdierencultuur waren verpacht, hield der het genot van een glaasje likeur r r en een etentje in een duur hotel, al- reeds geruime tijd de gemoederen van de hengelsportliefhebbers m leen omdat de mensen, die de aange- meer of mindere mate bezig. Uit de reacties, die wij gisteren op ons legenheid moeten behandelen er zin verzoek van diverse hengelaars hebben ontvangen, is ons gebleken, in hebben eens een dagje uit te zijn. dat deze tak van sport door de uitspraak van de kantonrechter te Het lijkt ons echter beter, dat men Middelburg echter niet in zeer ernstige mate wordt getroffen. De die particuliere genoegens uit eigen meeste hengelaars in Zeeland nemen het nogal logisch op en de al- zak betaalt. Dat is wellflfht een wa gemene gedachtengang is, dat de kantonrechter een vonnis heeft ge- deztrtTdtehoort,maa"het 'is "aar ons wezen, waarbij in de eerste plaats rekening is gehouden met de gevoelen onaanvaardbaar, dat men op beroepsvissers. Dat daardoor de belangen van de sportvissers moesten kosten van anderen onnodig een tocht wijken, acht men vrij logisch, per auto, trein of vliegtuig maakt en dat men zich dan, weer niet op eigen een Za^d'S tllCCr kosten, in een luxe hotel laat verlei- den door de aantrekkelijkheid van de £en jaar 0f vjjf geleden is bet spitten spijskaart. van zagers en andere wormen meer dan Het is misschien prettig zich een daarvoor een beroep geworden. Meer Aga Khan in-het-kiein te voelen, juist mens» gingen er^icto^ggen door is het niet om van andermans centen en verhandelen van dit aas een boter- mooi weer te spelen. ham te verdienen. Daarvoor waren de BEROEP VERDWIJNT VOORGOED UT ZEELAND ZIERIKZEE. Het zijn er niet veel, maar er zijn toch een aan tal mensen in Zierikzee, die kun nen zeggen, dat per 1 september hun vader met pensioen gaat, als vader. Het zijn er in de loop van de jaren steeds minder gewor den, die „vader" gingen zeggen tegen de heer P. J. van der Doe in Zierikzee De laatste van Schouwen-Duive land, de laatste van Zeeland. En in heel Nederland zijn er nog maar een paar. Niet veel, hoe veel precies weet de Zierikzeese vader niet. Er is geen bond van Weeshuisvaders in Nederland. Er zouden niet meer dan drie of vier leden zijn. hengelaars alleen aangewezen op het aas, dat zij in hun vrije tijd zelf wisten te bemachtigen. Zij moesten er dan met de spade op uit trekken om te trachten het benodigde aas te vinden. Dat was vooral voor hengelaars, die overdag een kan toorbetrekking heben of in ieder geval niet aan zware lichamelijke arbeid ge woon zijn, geen gemakkelijke bezigheid. Toch deed men het, omdat men het zoe ken van aas als een onderdeel van de sport beschouwde. Toen echter het spitten van zagers en zeepieren voor een groep mensen een be roep ging worden, benutten hengelaars, die geen tijd hadden om zelf aas te zoe ken ol dit werk te zwaar vonden, de ge legenheid om wormen te kopen. Echter niet alleen de Zeeuwse hengelaars pro fiteerden van handel in zagers en zee- pieren. Het waren, vooral ook de henge laars buiten Zeeland en o.a. ook uit Bel gië, die bij de beoefening van hun sport op de Zeeuwse stromen, zich bedienden van gekocht aas. De Belgen hebben vooral grote belang stelling voor zagers, omdat de Belgische hengelaars bij voorkeur vissen op rog, die niet bjjt in andere wormen. Zeebaars kan men ook het best verschalken met zagers. Evenals elders wordt ook in Zierikzee geen nieuwe vader van het Weeshuis be noemd. De reden daarvan is afdoende: er zijn niet veel wezen maar. Natuurlijk zijn er jongens en meisjes die door on gelukken of ziekten met dodelijke afloop hun vader en moeder beiden verliezen. .-114. Maar het zijn er op geen stukken na De heer Van de Doe IS de laat- meer zoveel als toen het Burger Wees- ste weeshuisvader van Zierikzee. huis te Zierikzee werd gesticht. FLINK GEZIN In het Weeshuis is plaats voor niet minder dan veertig kinderen. Maar zo veel zijn er sinds het vaderschap van de heer Van der Doe niet geweest. Sinds 1929 zijn er nooit veel meer dan een stuk of acht negen kinderen geweest. Dat maakte het werk voor de ouders van het huis minder moeilijk. Zij kre gen veel meer dan wanneer een grote kinderschaar hun deel was geweest, de gelegenheid echt vader en moeder voor de kinderen te zijn. Het kleine aantal kwam overeen met de omvang van een flink gezin. Op een inrichting leek het niet veel meer. Voor een aantal mensen valt hun thuis weg. binnenkort. Want als thuis zijn de kinderen die in het weeshuis ge woond hebben, de kring rond de tafel bij vader en moeder Van der Doe gaan be schouwen. Vaak wippen ze nog eens even aan bij de ouders. Vader Van der Doe heeft een gelukki ge tijd achter de rug in het Weeshuis Hij kwam er. en na een paar jaar werd de speciale kleding voor de wezen afge- schaft. De kinderen vielen daardoor niet in een aparte klasse, die buiten de ge- NIEUW- EN SINT JOOSLAND De vereniging ..Het Groene Kruis" te Nieuw en Sint Joosland zal in buitengewone le denvergadering bijeenkomen op dinsdag 18 augustus 1959, des avonds 8 uur in de zaal van café „De Roode Leeuw" van de heer D. de Vos. Op deze vergadering zal het bestuur mededelingen doen betreffende de bouw van het nieuwe wijkgebouw. terwijl er tevens aan de orde zal komen een voor stel van het bestuur omtrent de verkoop van het pand Veerstraat 9, welk lokaal thans voor Groene Kruis-gebouw wordt gebruikt, hetgeen eigendom van de ver eniging is. ZOUTELANDE Een drietal scholie- w°ne samenleving stond ren uit Goes, W. v. d. Broek, J. v. d. Dm Broek en T. v. d. Broek, die als badgas- j HAJtxl ten in Zoutelande vertoeven, hebben aan het strand een zestigtal Coloradokevers gevonden en bij de politie ingeleverd. Deze dieren kan men echter niet te kust en te keur aantreffen. Deze dieren houden van een steenachtige bodem en worden daarom het meest aangetroffen in de oester- en mosselpercelen. Het is te begrijpen, dat de mensen die in deze schelpdierencultuur hun boterham moeten verdienen, er bezwaar tegen hebben, dat de bodem door de zagerspitters stuk ge maakt wordt. Nu is er echter door de kringen van de oestertelers verschil van mening over de grootte van de schade, die door de wormenstekers wordt aange richt. Er zijn kwekers, die deze schade vrij ernstig vinden, anderen daarentegen zijn van mening, dat het nogal meevalt, mits men met verstand te werk gaat. Rijkswaterstaat heeft een aantal perso nen, waaronder veel hengelaars, toestem ming gegeven in de Oosterschelde naar aas te zoeken. Het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stroftien gaat echter niet in alle gevallen akkoord met het uitoefe nen van de werkzaamheden, die uit het verlenen van deze vergunning kunnen voortvloeien. Met name heeft het Be stuur der Vissex'ijen op de Zeeuwse Stro men er bezwaar tegen dat in percelen ge spit wordt, ook al hebben de pachters van deze percelen daar geen bezwaar tegen. Het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen stelt zich op het stand punt, dat de pachters niet bevoegd zijn toestemming te geven tot het spitten van zagers e.d. in hun percelen. Worden de Zeeuwse sportvissers door de uitspraak van de Middelburgse kan tonrechter ernstig getroffen? Uit tal van reacaties, die wij gisteren hebben ontvan gen uit de kringen van deze sportvissers is gebleken, dat men de uitspraak van de rechter niet wil weerspreken. Men is ge neigd er zich bij neer te leggen. Er zijn in Zeeland nu praktisch geen gronden meer, waar zagers gespit mogen worden. In de Westerschelde worden deze'dieren niet aangetroffen. Welnu, zo was de reac tie van een groep sportvissers gisteren, dan zal dat betekenen, dat wij niet meer op zeebaars en rog kunnen vissen. Men is bereid zich bij het feit neer te leggen. Overigens viste men op rog toch slechts vanwege de grote behendigheid en de ken nis van zaken, die daarvoor nodig is. Het is niet eenvoudig een rog op het droge te krijgen. Voor de consumptie acht men de ze vis echter in het algemeen niet erg aantrekkelijk. Zeebaars kan nog worden gevangen met witvissen, doch van deze mogelijkheid wordt door de sportvissers niet in ruime mate gebruik gemaakt. Het merendeel van de Zeeuwse henge laars is van mening, dat men het nu, wat betreft het aas, moet hebben van de leeg loper, dat is een worm, die minder taai en minder lang houdbaar is dan de zager, doch waarmede voortreffelijk op paling, bot en schar kan worden gevist. Helaas worden lang niet alle wormen, waarmee de hengelaars er op uit trekken, gebruikt voor het beoogde doel. Een groot aantal wormen wordt, omdat zij niet houdbaar zijn en omdat de hengelaars er bijna altijd meer meenemen, dan men no dig heeft, in zee geworpen. Dit is jam mer, want op de duur zou er ook een te kort aan leeglopers kunnen ontstaan. De secretaris van de hengesportvereni ging „E.G.H.V." te Goes, de heer G. J. J. Neels, heeft daarom gezocht naar een me thode om het gebruik van leeglopers meer doelmatig te doen plaats vinden. Proeven zijn genomen met het prepa reren van leeglopers. Deze experimenten zijn uitstekend geslaagd en de mogelijk heid bestaat deze zeewormen in geprepa reerde toestand geruime tijd te bewaren. Men gaat hierbij als volgt te werk: Eerst worden voldoende zeewormen gespit, die in een doos, bus of wormenkastje, zo mo gelijk in wat zaagsel, worden bewaard, teneinde ontbinding bij warm weer tij dens het spitten en het vervoer te voor komen. Thuisgekomen met de voorraad wormen legt men deze op een stok, die in horizontale stand op twee andere stok ken is geplaatst, zodat zon en wind bij de stok kunnen komen. Met een naald wordt daarna een gaatje geprikt in het Eigen nieuwsdienst ST. JANSTEEN. Een patrouille van de centrale veldpostdienst der dou ane te Axel heeft woensdagavond onder St. Jansteen een personenauto in beslag genomen, die kennelijk ingericht was voor smokkeldoeleinden. De douaniers ontdekten een geheime' bergplaats in de auto, waar het naar I boter rook. De bestuurder en eigenaar J. C. M B. uit Sint Jansteen gaf toe dat 'hij zijn wagen meerdere malen ge bruikt had voor het smokkelen van bo ter naar België. Tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. achterste gedeelte van de wormen voor het begin van het zanderige gedeelte), zo dat het vocht uit de dieren loopt. Na ver loop van een of twee dagen zijn de wor men taai en droog. Hierna kan men de gedroogde leeglopers in een kistje met zaagsel of turufmolm deponeren en op een luchtige plaats bewaren. Gaat men vissen, dan neemt men een aantal gedroogde wormen mee. Deze wor den besprenkeld met wat zeewater. On middellijk daarna zal de worm water op nemen en enigszins zacht wordx, zodat vestiging aan de haak mogelijk is. Enkele seconden, nadat de worm aan de hengel in het water is geworpen, is het aas vol komen zacht. De gedroogde worm is in het water zachter dan een zager, maar harder dan een normale zeeworm of leeg loper. De wormen, die na het vissen zijn over gehouden, kunnen weer worden gedroogd en bij de voorraad worden gevoegd. Niets gaat dus verloren. De secretaris van de Goese hengelsportvereniging heeft de le den geadviseerd onder de stok. waarop men de wormen laat drogen, wat zand te leggen, dat na de behandeling wordt om gespit. De buren ruiken dan ook niets. In de kring van de Goese hengelsport vereniging is men van mening dat, nu het praktisch uitgesloten wordt geacht om nog aan voldoende zagers te komen, de geprepareerde leegloper het aas van de toekomst zal zijn. Wellicht bestaat zelfs na verloop van tijd de mogelijkheid, dat er, evenals nu het geval is met zagers, een handel zal ontstaan in gedroogde zeewormen. THOLEN Met de oogst van zilveruien gaat het niet de goede kant op. De langdurige droogte- periode heeft de groei van de uitjes in ernstige mate belem merd en thans heeft men te kam pen met veel nattigheid. De voch tigheid van de grond houdt de oogst tegen. Bovendien kunnen de eilandbewoners dit jaar niet veel verdienen in de^uienoogst. Het laatste feit wordt in de hand ge werkt door de slechte oogst en het ma chinaal trekken, waardoor er niet zoveel mankracht nodig is. In voorgaande ja ren duurde de uienoogst minstens 6 we ken. Veie gezinnen haalden in deze pe> riode een inkomen van 150 tot 200. Voor dit jaar zitten deze extra verdien sten er echt niet in. De Middelburgse beeldhouwer Peter de Jong heeft de opdracht twee gevelreliëfs ie vervaardigen voor de nieuwe hervormde lagere school aan de Zuidsingel te Middel burg. Links en rechts op de gevel tal hij grote blokken zandsteen bewerken waarin tenslotte de gang van het kind naar de school, het doorlopen ervanen het inne men van zijn plaats in de maatschappij symbolisch tot uitdrukking worden ge bracht. De twee gipsmodellen geven reeds duidelijk de bedoelingen van de kunstenaar aanen beloven een goede verfraaiing van het nieuwe gebouw te zullen worden. WESTKAPELLE Op het strand te Joosjesweg is aan een hartverlamming overleden mevrouw Sleper uit Breda, die vanaf zondag in Westkapelle vertoefde. Mevrouw Sleper was 54 jaar. ZOUTELANDE Ten overstaan van notaris R. Batten te Middelburg is in op dracht van het gemeentebestuur te Zou telande de oude school verkocht. Het ge bouw met erf aan de Smidsstraat groot 4.43 are werd verkocht aan de heer L. van de Herwei te Zoutelande voor de prijs van f 13.300. In de regentenkamer van het Zierikzeese Weeshuis kan men nog zien wat vroeger het kostuum run de wezen was. De heer pil mevrouw Van der Doe kijken er ook nog eens naar. Wie de laatste Zeeuwse weeshuisvader zo eens aankijkt, kan zien, dat hij voor kinderen die tegen de draad in waren, niet gemakkelijk is geweest. Maar ook, dat hij hart had voor zijn kroost, dat uit verschillende millieus en met geheel verschillende karaktertrekken, onder zijn leiding en die van zijn vrouw, tot een gezin in de ware betekenis van het woord, werd. En mevrouw Van der Doe? Zij gaat in feite natuurlijk net zo goed met pen sioen. Maar volgens de papieren is me- vrouw Van der Doe geen weeshuismoe- der. Als zodanig kreeg zij ontslag, toen- de heer Van der Doe volgens een be paalde regeling, ambtenaar werd. In de loop van' de maand september zal van het echtpaar Van der Doe offi cieel afscheid worden genomen. Voorlo pig blijven ze nog wonen in het wees huis, totdat een andere woning beschik baar zal worden gesteld. Wat met het gebouw zal gaan gebeuren, is nog niet bekend. Er verdwijnt een ouderlijk huis in Zierikzee. Vader Van der Doe vindt het niet jammer. Want hij beseft, dat hoe zeer hij een vader voor de kinderen is MIDDELBURG Donderdag 20 augustus, wanneer het in Mid delburg marktdag is en het weer krioelen zal van toeristen, Mid delburgers en andere Zeeuwen, zal er op het Molenwater weer een folkloristisch festival worden gehouden. Voor Middelburg wil dat zeggen een ringrijderijfestijn, met stekers in hoerendracht en paarden met versierde staart en manen. De folkloristische com missie, waarin vertegenwoordi gers van de Stichting Nieuw Wal cheren, de plaatselijke VVV, de gaat natuurlijk VAK MELLE'I «UCUtT»- IK TOFFEEFAMIEKCN log werden de eerste voorbereidingen ge troffen om in de gemeente Vlissingen de distributiespanning van 127 op 220 Volt te brengen om daardoor overbelas ting van het distributienet te voorko men. Zonder dat zwaardere kabels in de straten behoefden te worden gelegd zou vervoerscapaciteit van het kabelnet d°°r deze maatregel verdrievoudigd wor- den. Wel diende natuurlijk in de trans- VLISSINGEN De PZEM is gereedgekomen met de span ningswijziging van 127 op 220 Volt in Vlissingen. Op 28 juli werd het laatste perceel op 22" Volt overgezet. Een zeer omvang-jde rijk werk, waarbij dan 5250 percelen moesten Wor-Tormatorstations een aantal transforma- den overgeschakeld, werd hier- toren te worden vervangen. Ook de huis- r-, installaties zouden bij de nieuwe span- mee afgesloten- Een gevolg van.ning hoger kunnen worden belast, welk het beëindigen van de werk- 'eit de verbruikers ten nutte zou komen, zaamheden is, dat de Vlissingse winkelier nu voortaan geen lam pen en toestellen van 127 Volt meer in voorraad behoeven te houden. Dat de plannen van de PZEM vlot konden worden uitgevoerd, was voor een groot deel te danken aan de buitenge woon sympathieke wijze, waarop de Vlissingers aan de spanningswijziging Met het gemeentebestuur van Vlis- singen werd deze kwestie uitgebreid besproken. Er werd een regeling op gesteld, die erop gericht was de in woners van de Scheldestad zoveel mo gelijk tegemoet te komen en zo min mogelijk overlast te bezorgen. In 1952 werd dan 'definitief een aanvang ge maakt met de spanningswijziging op grote schaal. verhuizing van het ,,127 Volt-gehied" naar de nieuwe wijken (die reeds van de aanvang af o;i 20 Volt waren aan gesloten), die problemen van praktische aard veroorzaakten, terwijl ook verhui zingen in omgekeerde richting de nodi ge voetangels en klemmen opwierpen. Al deze gevallen konden echter met begrip voor de wederzijdse moeilijk heden worden opgelost. Ook de ver andering van elektrische apparaten vormde een moeilijk punt, waarbij vooral de stofzuigers het moesten ont gelden. Dit blijkt uit enkele berichten, die de PZEM over dit vraagstuk ont ving: ,,Na het omwikkelen staat hij in het huis te draaien als een straal- ager zuigen doet hij niet en het iele huis stinkt ervan" en „Na het omwikkelen maakt hij een herrie als of hij uit elkaar zal springen dan weer haast niets en het lijkt wel of de inhoud er los doorheen vliegt". Men moet hierbij in het oog houden, dat het vaak zeer versleten toestellen waren, die ter vervanging werden aan geboden. Van sommige waren de onder delen reeds lang niet meer in de han del verkrijgbaar! Deze enkele gevallen wTegen echter niet op tegen het overgrote aantal waar over geen klachten werden ontvangen. Het is duidelijk dat dit omvangrijke Dit spreekt des te meer wanneer men hun medewerking hebben gegeven. Veelwerk niet zonder moeilijkheden gepaard bedenkt, dat er ongeveer 15000 elektri- kon gaan. Bleef iedereen nu maar rus- sche apparaten werden gewijzigd of ver- tig in zijn woning dan zou alles veel vangen. Ook de uitwisseling van gloei- eenvoudiger zijn geweest. Maar van de j lampen enz. vormde een zeer belangrijk lijke aard, maar bovenal in hun belang Vlissingse bevolking verhuist gemiddeld onderdeel. De PZEM wisselde geduren waren. j 15 pet. per jaar. Zo waren het in het de dear-» periode circa 8000 gloeilampen Reeds direkt na de laatste wereldoor- bijzonder de gevallen van tussentijdse I en aanverwante artikelen uit. tijdelijke ongemakken hebben zij voor lief genomen in de wetenschap verke rend, dat de werkzaamheden van tijde- vereniging Handelsbelang en de Zeeuwse Ringrijdersvereniging zitting hebben, heeft weer een uitgebreid en aantrekkelijk pro gramma opgesteld, waarvan de aanvang al is bepaald op 's mor gens acht uur. Het wordt voor de organisatoren en de ringrij- ders dus vroeg uit de veren. In totaal zullen 114 rijders in hoeren dracht in de banen verschijnen, waar van er op het Molenwater vier worden aangelegd. Nagenoeg alle prominenten uit Zeeland komen aan de start. In de morgenuren zal in 22 beurten de voorronde worden verreden. Na de mid dagpauze komen dertig van de best ge klasseerde rijders uit in de grote fi nale, die in tien beurten wordt verre den. De overige ringstekers bekampen elkaar in een kleine finale, eveneens van tien beurten. Voor de pollepel, wordt gestoken in de 31e en 32e beurt. Wie er met de beker van Koningin Juliana zal gaan strijken, valt moei lijk te voorspellen. Onder het aantal prominenten is een categorie zeer goe de rijders, van wie we noemen Lein Minderhoud uit Westkapelle, kampioen eerste klasse, W. Maljers uit Veere, kampioen tweede klasse, J. Koppejan uit Zoutelande, Jae. v. Wallenburg uit Middelburg, Ko de Klerk uit Nieuw- land, J. Maljers uit Veere en J. Koole uit St. Laurens. De beker van liare Majesteit een wissclbeker zal des middags op het Molenwater worden uit gereikt door de commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- hroot, die ook de gever zal zijn van de beker van Prinses Wilhelmina. De beker van de gemeente Middel burg zal worden geschonken door de burgemeester mr. Joh. de Widt. De prijzenkast is voorts voorzien van nog een groot aantal bekers en medailles. Om half negen 's avonds zullen de ove rige prijzen worden uitgereikt. Om één uur. direkt na de middag-15 pauze, is er een optocht door de stad. waaraan alle ringrijders, elk dorp met een eigen vlag zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat drie tamboers van EMM uit Serooskerke "de optocht vooraf zullen gaan. De route is als volgt: Molenwater, Herengracht. Seis- dam. Achter de Houttuinen, Langeviele, Markt, Nieuwe Burg, Onder de Toren, Koorkerkstraat, Lange Delft, Markt, Gravenstraat. Zusterstraat, Plein 1940. Markt, Lange Noordstraat, Korte Noord- straat. Molenwater. Een jury bestaande uit drie dames en drie heren zal weer pogen de best versierde paarden te kie- zen. Het is intussen veertig jaar geleden dat er voor het eerst om koninklijke bekers werd gereden. Het eerste vor- stelijkc kleinood verwierf de huidige voorzitter van de ZKV, de heer P. Brasser uit Kleverskerke. De ring werd toen nog gestoken op het Abdijplein en op het voormalige vliegveld in Vlissin- gen. De heer Brasser won daarna nog enkele keren bekers van ex-koningin I Wilhelmina, zodat hij eigenaar werd. Ook de heer P. Dingemanse uit Zou- telande verkreeg een koninklijke beker in eigendom. De heer Brasser is nog steeds de ziel van de ringrijdersvereniging. Op het aanstaande folkloristisch festival zal hij zoals vanouds weer tekst en uitleg ge ven. Een mwoner uit Vlissingen zal ter wille van de toeristen de toelichting van de heer Brasser vertalen in het Frans, Duits en Engels. Normaal werkt ieder mee in de uien- oogst. Vele jongens en meisjes hebben met deze arbeid hun vakantiegeld ver diend. En in vele gezinnen kon een ex traatje aangeschaft worden. Dit jaar aal dat er heus niet afkunnen. Omdat het trekken steeds machinaal geschiedt zijn er ook imiinder arbeiders nodig. In andere jaren waren soms meer dan honderd arbeiders aan het werk om de^oogst binnen te halen. Ook dat is dit jaar een schone illusie. Daarbij komt nog de factor, dat de oogst minder gun stig is. Op het eiland Tholen zijn ongeveer 80 ha. uitjes te vinden. Per ha is de nor male opbrengst van 25 tot 30 ton per jaar. Dit jaar is de opbrengst per ha maar half zo groot. Voor de sorteermachines is er voldoen de werk. Tientallen arbeiders speuren met nauwlettende ogen naar de lees- band' waarover de produkten rollen, (zie foto) Toch is de algemene conclu sie, dat er een kleine oogst is en prac- tisch geen bijverdienste voor de Tho- lenaren. KLOETINGEN. Onder leiding van haar nieuwe voorzitter de heer Jan Sin- ke heeft de v.v. „Kloetingen" de laatste maanden ongetwijfeld weer veel good will gekweekt in de gemeente. Diverse verbeteringen aan de accommodatie van het terrein werden door eigen leden ver zorgd. Er heerst een gezonde geest in de vereniging en de acties tot propage ring van de voetbalsport is daarvan ook een duidelijk bewijs. Het voetbaltornooi dat zaterdag 15 au gustus wordt georganiseerd zal zeker ve le belangstellenden langs de lijnen scha ren. Behalve de organiserende vereni ging neemt ook de v.v. „Kapelle" aan dit toernooi deel benevens twee Belgi sche teams n.l. „Beveren" en Jong Le de". Beide buitenlandse clubs betalen hun spelers. Om 1 uur wordt reeds be gonnen met de wedstrijd tussen ,,S.K. Beveren" en „Kapelle". Om twee uur treedt dan de „V.C. Jong Lede" tussen de lijnen voor de match tegen Kloetin- ge. Hoewel de Zeeuwsche clubs hun ui terste best zullen doen houden we het toch op een finale tussen genoemde Bel gische clubs met „Beveren'4 als grote favoriet. De verliezersronde begint om vier uur en de finale wordt een uur later ge speeld. Tussen de bedrijven door n.l. om drie uur is er een damesvoetbalwedstrijd tus sen .,,Biauw-Wit" uit Kloetinge en „Hel las" uit Goes. Ook wel een attractie voor het publiek. Na afloop van de wedstrijden vindt op het terrein de trekking plaats van de lo terij terwijl 's avonds de gasten een koffiemaaltijd wordt aangeboden in het verenigingsgebouw waar ook de prijzen worden uitgereikt. Deze prijzen zijn be schikbaar gesteld door burgers uit Kloe tinge en Goes terwijl de wisselbeker werd uitgeloofd door de N.V. Koninklijke Hoüandia fabrieken te Vla ar dingen. De heer W. v. d. Broeke te St. Lau rens slaagde te Breda voor het diploma banketbakker. In het gemeentelijk badlokaal te WAARDE werden in de maand juli 446 douchebaden genomen. Op het te Boxtel (N.-Br.) gehouden examen slaagde de heer J. P. Bentschap Knook te WEMELDINGE voor het pa troonsexamen vakbekwaamheid in het schildersbedrijf. Vrijdagmiddag zal op het Zuiderstrand (vierde strand) te ZOUTELANDE een wedstrijd gehouden worden in het maken van zandfiguren. KAPELLE Op de rijksweg bij het Dijkwel in Kapelle vond donderdagmor gen een botsing plaats tussen twee per sonenauto's. In de richting Goes reed eerst de heer H. H. E. uit Haarlem, die linksaf wilde slaan in de richting Vier- wegen. Achter hem kwam de heer J. J. D. uit Middelburg met zijn luxe wagen en deze reed boven op de linksafslaande wagen. Beide auto's liepen schade op maar de inzittenden bleven ongedeerd. heb ik, evenals op andere da gen, in de krant weer het eerst het weerbericht gelezen. Mensen, die hun werk voor een groot deel in de buitenlucht moeten verrich ten, zijn in belangrijke mate af hankelijk van het weer. In de gezinnen, waarvan de vader een buitenbaan heeït, zwijgen de kin deren als de radio aan staat om weerbericht en nieuws te horen. Vooral tijdens de voorlezing van het nieuws van De Bilt blijken dikwijls de resultaten van de dres- suurkunst. Het bericht van gisteren: „Öalf tot zwaar bewolkt". Er zullen wel vakantiegangers zijn, die mopperend deze regels hebben gelezen. Eigenlijk typeert het weerbe richt van gisteren heel de situa tie in de wereld. Dat hebt u ook wel gemerkt bij het lezen van de krant. Half tot zwaar bewolkt. Zal het ooit beter worden? Och, misschien af en toe enkele opkla ringen. Doch dank zij het feit, dat het boven de heuvel Golgotha drie ui-en zeer zwaar bewolkt en pik donker is .geweest, zal het eens on bewolkt en licht zijn

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3