Snelverkeer gaat kostelijk bezit opeisen IN HET GERENDAL BLOEIEN ORCHIDEEËN DE NATUUR door Zeeland KAPPIE en de SUPERSKOOP Uit de kerken Bezitters DAF mogen in eigen wagen rijexamen doen School voor Amerikaanse kinderen in Rotterdam FLITS GORDON in het 1 heelal Bankwerker doodgedrukt in en om uw huis GÓD ROEPT UI DE KERK ZOEKT Vrijdag 14 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Eigen nieuwsdienst VALKENBURG In het Ge- rendal, een drie kilometer lange en een paar honderd m<t- ter brede goot aan de rand van het plateau van Margraten, bloeien de orchideeën. Zij doen dat al jaren maar nimmer te voren was de bloei zo uitbun dig, het aantal vertegenwoor digde soorten zo groot. Deze le vensvreugde danken de vrijwel .overal in ons land uit weiden en bossen weggeplukte orchis sen aan het ingrijpen van staatsbosbeheer. Op een steen worp afstand van het geheime orchideeën-reservaat van het Limburgs Landschap heeft de rijksinstelling een regelrechte kweektuin aangelegd. Enkele honderden exemplaren van in totaal 22 verschillende soorten groeien en bloeien in de tuin alleen ten gerieve van lief hebbers en leken die van nu af zonder moeite kennis kunnen maken met de grillige, vorm en kleurrijke plantjes. Maar plukken is er ook hier niet bij. ONBEKENDE GROND Het Gerendal ligt in het nog vrijwel onaangetaste Zuidlimburgse binnen land. tussen Valkenburg en Gulpen. Uitmondend »p het Geuldal wordt het door de provincial* weg lussen beide plaatsen aan d« noordelijke zijde ont sloten terwijl voort» enkel* harde pa den er doorheen naar kleine dorpjes in de omtrek Voor het gro te publiek is hel dal nog vrijwel ter ra incognita, onbekend* «arde. in na tuurbeschermerskringen geniet het echter een grote, zeer grot* reputatie. MOORDGERENDAL De volksmond heeft trouwens ee*i minder vriendelijke naam voor het dal. Moordgerendal. zo n-oemen tallo ze Zuidlimburgers het. Die naam gaat terug naar de bloedige slag tussen de Ebuionen en Romeinen in 53 voor Christus. De laatsten werden toen ver nietigend verslagen, een wapenfeit dat niemand minder dan Julius Cae sar zelf heeft geboekstaafd. Of het ge vecht zich werkelijk tussen de wan den van het dal heeft afgespeeld is overigens nog een grote vraag. Het ^can. Verder weigert elke historicus in zijn oordeel te gaan. LIEFLIJK De moorddadige afkomst staat in schrille tegenspraak met de huidige lieflijkheid van het dal. Tussen de grillig geborstelde koppen van de loof- houtbossen op de oprijzende flanken groeien en bloeien de meest uiteenlo pende planten. Onder hen zijn planten die thuishoren in het Middellandsezee- klimaat. Maar ook zijn er planten uit de verre Russische steppen, als zaad je overgewaaid op felle oosterwinden. Geen wonder dat de natuurbescher mers met graagte dit dal hebben be schouwd. Ook met vrees, menigmaal. De wat achterlijk geleven land- en bosbouw in het gebied dreigden ge holpen" te worden door ontginningen. Eendrachtiglijk hebben Staatsbosbe- 18 VOOR hem zou het veel gemak kelijker zijn indien ge dood bleef". Er begon iets te dagen in An drea's brein. ..O dus dat bedoel de ge toen ge opperde dat die ro vers me met een speciaal doel had den achtervolgd?" ,,Ik heb daarvoor niet het min ste bewijs," zei Fra Mauro haas tig. „Het kwam zo maar bij me niet is opgekomen!" Hij begon nu de toeleg te doorzien. „Het is waar het duurde heel lang eer op." „Wat stom dat dat idee orj mij Mattei terug kwam met die beurs, maar ik raakte in een paar kaar ten verdiept en lette er niet op. Ongetwijfeld heeft hij me laten achtervolgen!" „Besluit niet al te lichtvaardig," waarschuwde Fra Mauro. „Ver standige mannen weten dat dat ge vaarlijk is." „Verstandige mensen laten zich niet bedotten!" zei Andrea woe dend terwijl hij opstond. „Waar hebt ge die tuniek gelaten die ik gisteravond heb uitgetrokken?" „Die hebben de bedienden mee genomen om haar te wassen. Hoe zo?" „Ik moet direct naar Mattei. Als ik hem maar even in zijn schichti ge ogen kijk, weet ik onmiddellijk of hij iets met deze zaak te ma ken heeft gehad of niet. Gauw broedertje bezorg me een man tel of een hemd!" „Maar uw wond." „Zal ik me door een schramme tje laten weerhouden mijn rechten op te eisen? Als Mattei gisteravond inderdaad die schavuiten achter me aan heeft gestuurd, betekent dit dat hij iets te verbergen heeft, iets wat ik niet mag weten. Des te meer reden om er achter te ko men." „Ik zal zien wat ik kan doen," beloofde Fra Mauro. „Maar mis schien moet ik dan wel naar het schip Eric Vallarte is even groot als u; misschien passen zijn kleren u." „Maar maak dan voort," drong Starten ma ke/% Andrea aan. „Ik heb geen tijd te verliezen! „Na acht jaar verdwenen te zijn geweest kunt ge u rustig enkele uren gunnen om weer op te staan," zei Fra Mauro op scherpe toon. „Beheers u en denk goed na ter wijl ik weg ben." „Ik zal hem de kans geven om te spreken terwijl ik de waar heid uit hem wring. Maak nu voort, broedertje, en kom snel te rug met wat kleren!" Maar na een paar minuten kwam Fra Mauro alweer terug. Zijn ronde gezicht zag doodsbleek. „De polizia staat buiten," zei hij. „Ze zoeken een moorse slaaf, El Hakim genaamd!" „Hebben ze u gezien?" „Neen, maar ik hoorde hen pra ten met Sigrnor di Perestrello." „Dan kan ik misschien nog ont snappen..." „Waarom? Zijt ge dan schuldig aan een misdaad?" Andrea bleef met een ruk stil staan. „Ge hebt gelijk! Waarom zou ik vluchten als ik toch onschul dig ben? Ze willen me waarschijn lijk iets vragen omtrent die over val van gisteravond." „Hoe zouden ze uw naam kun nen weten?" „Ze hebben misschien het bloed spoor gevolgd. Een van de be dienden heeft waarschijnlijk mijn naam genoemd." Op dat moment verscheen Don Bartholomeu bij de ingang van de kamer. Zijn gezicht stond heei ernstig. „De polizia is hier," zei hij. „Zij hebben een hevel tot in hechtenisneming van El Hakim." Een stevige kerel duwde Di Pe restrello op zij om de kamer bin nen te komen. „Dit moet de moor zijn", zei hij, „de beschrijving klopt." „Wat wilt ge van hem?" vroeg Fra Mauro. „Ik heb een be'vel om hem in hechtenis te nemen." „Op grond waarvan?" „Roofmoord." De kerel rukte met een snelle greep de beurs naar zich toe die nog aan Andrea's gordel hing. Hij liet de gouden du katen in zijn hand rollen en be keek ze nauwkeurig." „Ha! De goudstukken zijn ge merkt, evenals de andere! Boei hem en breng hem naar de gevan genis!" beval hij de twee andere bewakers die achter hem stonden. „In Venetië maken we korte met ten met dieven en moordenaars vooral als het moren zijn!" Op de Riva degli Schiavoni bij de Ponte della Paglia aan het eind van de Moio stond de Carceri, zo als de openbare gevangenis van Venetië werd genoemd. De appar tementen van de Signori di Notte, de hoofden van de Venetiaanse po litie, zagen uit op straat, zodat het gebouw op het eerste gezicht niet aan een gevangenis deed denken, met zijn rustieke bogen, die dori- sche pilaren op voetstukken onder steunden en de fraaie kroonlijst met consoles. De bovenste verdie ping werd als gevangenis ge bruikt. Door de getraliede ven sters konden de gevangenen de kerk van San Giorgio Maggiore zien, en daarachter de wijde la gune. Wordt vervolgd De grond waar deze Kempense of Limburgse schapen hun voedsel vinden en waarop zij meehelpen bij de kweek van orchideeën wordt bedreigd door de i aan te leggen weg MaastrichtHeerlen. heer en Natuurmonumenten met be hulp van het Limburgs Landschap de ze verstoring van het zo mooie na tuurlijke evenwicht weten te voorko men. Staatsbosbeheer kocht daarvoor ruim tachtig hectaren bos. Natuurmo numenten, twee vliegen in één klap slaand, verwierf in 1955 het kasteel Gen Hoes in het Geuldal met daar bij 84 ha bossen en bouwlanden van het Gerendal. EÉN HECTARE Het Limburgs Landschap snelde zich tevreden met de aankoop van zegge en schrijve één hectare. Die ene bun der is echter een orchideeënwei zoals nergens anders in ons land te vinden is. Acht verschillende soorten orchis sen bloeien er hier in uitbundige aan tallen. De vrij algemene wespenor chis kan er gevonden worden en de kever-, d-e vliegen- en muggenorchis. De zeldzame soldatenorchis is er in heems en zelfs treft men er de vo gelnestorchis en het witte bos vogeltje aan. Al die wilde planten staan ge vat in het foeilelijke kader van een hechte prikkeldraadversperring. Al leen zo evenwel, en door een perma nente bewaking, voorkomt raeir dat de gehele orchideeënstand in één seizoen volkomen uitgeroeid zou worden. ZELDZAAM Om de nieuwsgierigen toch aan hun trekken, zij het niet aan hun pluk, te laten komen heeft Staatsbosbeheer twee hectaren van zijn kalkweiden omgetoverd in een orc'hideeëntuin. Na dat de grond zorgvuldig verwilderd Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Eigenaars van de nieu we Daf-personenauto mogen hun rij examen afleggen in hun eigen Dafje, als zij tenminste kunnen aantonen wer kelijk de eigenaar te zijn. Deze voor waarde heeft het Centraal Bureau voor j de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen gesteld om te voorkomen dat examens in Dafjes worden gedaan door hen, die daardoor hopen gemakkelijker het be- j geerde rijbewijs te kunnen halen. In de j Daf immers behoeft men niet te scha-1 j kelen wegens het vol automatische ver- snellingsmechanisme. In de rijproef verlangt het C.B.R. I vaardigheid in het „versnellend en ver-j tragend schakelen". Dit gaat bij de Daf i niet meer op. Orchideeën, zeldzame en dure bloe men in Nederland, tieren welig in het Gerendal. Opening in september was werden in deze tuin liefst 22 ver schillende soorten orchideeën uitgezet. De thans nog in het Zuidlimburgse land voorkomende orchideeën werden daarbij aangevuld met soorten die in de laatste decennia verdwenen. Zo kwamen verschillende nachtorchissen terug in het Gerendal, de harlekijn, het hondskruid en de bokkenorchis. SCHAPEN Aan het bewaren van de orchidee enstand werd een tweede proefneming gekoppeld. De weide van het Lim burgs Landschap is in tweeën ver deeld. Het ene deel wordt gemaaid, het andere met schapen beweid. Doel van deze verscheidenheid is na te gaan of de er bloeiende orchideeën genoeg hebben aan het voedsel van de kalkbodem dan wel dat zij voor hun groei en bloei de uitwerpselen der schapen behoeven. Tevens, extra slimmigheid, gelukte het op deze wij ze een kudde Kempense of Limburgse schapen te vormen en hiermee dit ras voor uitsterven te behoeden. VUURRAD De schatkamer van het Gerendal bergt nog een dierkundige parel. In de vijver bij de in Maastrichts krijt opgetrokken boerderij, die Staatsbos beheer als voorwerkers woning ge bruikt. werd een reservaat voor het geelbuikpadje ingericht. Het is de eni ge vuurpad die in ons land inheems is en wordt ook al met uitsterven be dreigd. De geelbuikpad heeft een ty pisch afweermiddel. Wanneer het de vijand niet meer ontsnappen kan gooit het zich op de rug. De schreeuwende gele kleur van de buik verschrikt de vijand en voor die weer bij zinnen is, hopt het padje al weer fris en mon ter naar de veiligheid van slik en wa ter. Met zijn grijsgrauwe rug valt het daarin nauwelijks op. BEDREIGD Met zijn schoonheid en reservaten vormt het Gerendal een kostelijk bezit. Ook dit wordt evenwel be dreigd. Rijkswaterstaat stippelde namelijk het tracee van de snel- verkeersweg MaastrichtHeerlen dwars door het dal uit. De weste lijke flank moet daarvoor een in snijding van achttien meter onder gaan. de uitmonding van het dal in dat van de Geul worden opgehoogd. Gebeurt dit, dan ts het Gerendal met al zijn schatten ten dode opge schreven. Voor het zover komt zullen de technici van rijkswater staat echter nog heel wat tegenstand van georganiseerde en ongeorgani seerde natuurbeschermers moeten overwinnen. De heer A. van Hal (43 jaar) te Am- ROTTERDAM. In september sterdam is gisterochtend omstreeks het wordt in het schoolgebouw aan de j middaguur op de Haarlemmerweg ter Bisschopsstraat in Rotterdam-Blij-i hoogte van de tweede molen met zijn werker^ L I van Peenen u?tBeverwijke/n dagschool voor Amerikaan-motor gesUpt en aan de bij zijn val is gisterochtend op het terrein van dese kinderen geopend. Hoofd wordt me- 0pgeioperi schedelbasisfractuur in het Hoogovens in IJmuiden verongelukt. vrouvv Anna Mane N^euwdorp Wilhelminagasthuis overleden Hij sprong op een rijdende kraan voor De uehoeite aan de school vooi de een routinecontrole, terwijl die nog reed.zoons en dochters van de Amerikanen Daardoor raakte hij bekneld tussen een die in de buurt van Rotterdam wonen, kabelgeleider en een weerstandskast en had geleid tot de oprichting van The hij overleed onmiddellijk. American schoolassociation of Rotter- De heer Van Peenen was gehuwd en dam had een kind. Het dagelijks bestuur van de stich- ting bestaat uit de heer E. C. Hosbach MEJl fij S van de Caltex. voorzitter; mevrouw G. TT T a Fenzi, secretaresse en baron E. R. L L LI 1 A' Mackay van The American express I 9 I W company inc.. penningmeester. Naast de dagschool zal op woensdag middagen een cursus in de Engelse taal worden gehouden voor kinderen van al- i le nationaliteiten die al een eenvoudige kennis van de taal hebben. Er zullen De marki in Terneuzcn was vvoens- 0Ok ]essen worden gegeven in de eerste dag erg druk bezocht. De kraamhou- beginselen van de Amerikaanse geschie- ders hadden daarvoor gezorgd door een i ^enis. muziek, folklore en dergelijke, reclamemarkt te houden, waarbij enve- loppen met waardebonnen een bezoek erg aantrekkelijk maakten. Het slechte gedeelte van de Sluispad te HAAMSTEDE is door de firma van Dongen en De Voogd opgeknapt en ge teerd. Aan de verlangens van de Sluispad- bewoners is thans voldaan. De postduivenvereniging „De Zwaluw" te WESTICAPELLE hield een wedvlucht uit Roermond De uitslag luidt als volgt: 1. 5, 6 en 9 J. Balthazar. 2 W. K. v. Breda, 3, 4 en 8 P. van Rooijen en 7 en 10 J. J. Kleinepiër. De ostduivenvereniging .,De trouwe duif' l? iHOLEN nam deel aan een vlucht vanuit Troisdorf. Jonge duiven: 1. G. Zo mer, 4 F. Koppenhol, 3 K. Zomer, 6 M. Tazelaar b, J. Kwist 9. M. Moeleker 10, oude dui en: 1. 9 F. Koppenhol, 2 A de Jonge 3 V. Laban. 4, 5 M. v. d. Linde. 6 A. Wryc-'^ker. 7 J. Kegge, 8 J. Praas, 10 c. van Luyk. re V Voogt, Oranjestraat 15, 1 b-^a-dde de derde prijs in de .rijsvraat „Wie deed de meest ge slaagde behangkeuze". Vele planten vormen gemakkelijk zaad en dat put hen over het algemeen dermate uit dat ze de bloei binnen en kele weken staken. Het is dus veel be ter die dorre bloemen weg te nemen: i het is niet alleen niet goed voor uw planten, doch het ontsiert ook in hoge mate uw tuin. Uitgebloeide rozen dient men ook wel degelijk te verwijderen en neem ook de blaadjes weg die op 1 de grond tussen de struiken vallen. Ro zen vormen ook bottels en dit dient men ook weg te nemen: uitgezonderd bij de soorten die juist voor die bottels ge kweekt worden. NEDERL. HERV. KERK Beroepen te Arkel: C. van Herwaar den, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Valthermond: W. Hoog- steen, kand. te Driebergen. RENESSE. Hedenavond, vrijdag 14 augustus, zal om half acht op het dorps plein (bij de Ned. herv. kerk) te Re- nesse een evangelisaliemeeting in de openlucht worden gehouden. 22. ,.Je moet me niet kwalijk nemen, fabriek? Het komt mij voor, dat een j ter uitzicht kregen op een torenhoge Aan deze meeting wordt o.a. mede dat ik jullie niet heb afgehaald bij hetfabriek toch niet de plaats is om een stellage, waarin een monsterachtig gro-1 werking verleend door ds. Breederveld station, hoor," schaterde de heer Biz-walvis te bewaren!" te vis hing. Het dier bewoog zijn gewei- De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak niz. ,,Ik werd onderweg naar hier even tjes opgehouden, weet je. De concur rentie liet onder mijn ogen een brug weghalen, over een kloof! Vlak voor mijn neus! Dat was pas FUN! De suk kels weten nog steeds niet, dat ik de snelste auto van heel Follywood heb!" ..De concurrentie?" vroeg Kappie en hij keek de meester vreemd aan. „Wat j hebben die er voor belang bij om jou in je vaarwater te zitten? Wat kan het hen schelen, dat jij hier een walvis gaat 1 ophalen?" I „Hier?" vroeg de meester. „In deze Bizniz grinnikte. Hij ging hen voor. een aantal deuren door en hield toen stil voor een grote poort, die het onbe stemd geraas van een groot aantal werktuigen doorliet. „Mijn walvis is ook geen gewone walvis!" sprak hij, stilhoudende. „Het is een Supervis. een onkwetsbaar monster! Een walvis, die geen traan zal laten, wanneer een harpoen haar doorboort!" Tijdens deze loftuiting zwaaide hij de poort open, zodat Kappie en de mees- dige kaken zwak op en neer en woof de binnenkomenden met lusteloze vinslag toe. „Asjeblieft!" riep Bizniz uit. „Is hij! niet geweldig, onze Dikke Mobie?" „Dikke M-Mobie herhaalde Kap-: pie en hij snakte naar adem. „W-wou jij b-beweren dat d-die ingeteerde na- maak-w-walvis dezelfde is als D. Dik ke M-mobie ..de schrik der zeeën?!" In zijn gedachtep zag hij vijftig dui zend biljetjes van één doller langzaam in rook opgaan. Geref. predikant te Souburg. Bevestiging en intrede ds. Timmerman YERSEKE Ds. Timmerman, vrij ev. predikant hoopt 6 september a.s. intrede te doen bii de Evang. Luth. Kerk te Am sterdam-west. De bevestiging zal geschie den door ds. Van der Vliet uit Dldebroek om half drie 's middags. De intrede vim* 's avonds om half acht plaats. t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2