ormspitten schadelijk voor oester- en mosselkuituur en Achter de dijk een tweede waterkering Sneltrein naderde, maar bomen waren niet dicht Verhoging van de waterleiding- tarieven kan niet uitblijven Serooskerkse sportvereniging op de vingers getikt door B. en W. Vexkcdk OFFICIER VAN JUSTITIE OORDEELDE: Flinke boetes uitgedeeld door kantonrechter te Middelburg Hill Ib fH I I «MI !1W OPKOMENDE KWESTIE Bezwaar tegen raadsbesluit Benoeming in waterschap Ir. J. M. Stoel Feuerstein concludeert In droogteperiode geen enkele moeilijkheid ondervonden de Amerikaan zoals men die in Amerika rookt Bestuur gedraagt zich niet behoorlijk Financiën zijn in de war gebracht Brommer contra auto VERKOPING Ds. P. de Groot overleden Auto sloeg over de kop bij Krabbendijke In Scharendijke wordt hard gewerkt Drie arbeiders gewond door val Gebeurtenis bij Kapelle liep goed af Honderd gulden boete voor overwegwachter Donderdag 13 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG Het vocabulaire van de Middelburgse kanton rechter, mr. J. Moolenburgh, en de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, bestond gistermiddag voornamelijk uit aan de visserijwereld ontleende termen en wel in het bijzonder die uit de zagers-, zeegieren- en wormensektor. Voor het hekje moest zich namelijk verantwoorden de beleende grossier in visaas uit de Mattheus Smallegangestraat in Goes, Frans Th. de Kubber, die per jaar 400.000 wormen exporteert. Hij stond er met een aantal vrienden en vriendinnen, verwoede en deskundige wormspitsters en wormspitters, die allen voor hetzelfde feit waren opgeroepen als hij. In de dagvaarding stond namelijk, dat zij zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning zagers had den gespit in oester- en mosselpercelen in het oostelijk deel van de Oosterschelde. De verdachten groeven op verschillende data in juni en juli, altijd bij laag water en bij voorkeur in de omgeving van Yerseke. Vijf verschillende processen-verbaal kreeg de kantonrechter te behandelen, waarbij het een komen en gaan was van pierengravers en zagersspitters. De eerste zaak, waarin vijf verdach ten voor het hekje verschenen, duurde het langst. Het ging- hierin over het spitten in de vroege morgen van de zeventiende juli. Erkent u dit feit?" vroeg mr. Moolenburgh. „We had den wel een vergunning," verklaarde Abr. de K., een broer van Frans, „eentje van Rijkswaterstaat' niet de goede," hernam de rechter, „u moet er een hebben van het bestuur der Visserijen op de Zeeuw se Stromen". „Het visserijbestuur geeft die vergunning niet", was het we derwoord. De kantonrechter redetwist te daarna enige tijd met het kwintet wormenspitters over bepaalde uitlatin gen in het proces-verbaal, waarop mr. Moolenburgh getuige-deskundige S. v. Hekke, hoofdopziener bij de visserijpo- litie te Wemeldinge, liet binnenroepen. Het bleek alras, dat deze getuige niet op goede voet stond met de pierenste- kers. Meermalen hadden zij elkaar ont moet en allerlei onvriendelijkheden naar het hoofd geslingerd. „Volgens het reglement mag in de visserij percelen niet worden gestoken", verklaarde hij, „de grond wordt kapot gestoken en kan dan voor enkele jaren, misschien zelfs voor blijvend worden verknoeid! Men kan geen vergelijking trekken tussen het graven van kinderen op het strand en dat in de percelen." De officier richtte een spervuur van vragen op de getuige, die van oordeel was, dat het wormsteken voor de mossel- en oesterkuituur een ramp betekende. Dit was voor mr. Andreae het kardinale punt van de hele kwestie. Verdachte Th. de K, vroeg aan de getuige of het deze ook bekend was, dat er percelen lagen, die niet voor de kuituur werden ge bruikt, waarop de heer Van Hekke ontkennend antwoordde. De officier: „Waarom gaat u allen niet buiten de percelen spitten?". Frans de K.: „Omdat daar geen za gers zitten..!" Er ontspon zich daarna opnieuw een verwarde, steeds aanzwellgnder ge- dachtenwisSëïing over het "wel of niet mogen ,spitten op bepaalde plaatsen tussen de heer Van Hekke en de ver dachten, aan welke woordenstrijd de officier een einde maakte door te vra gen waarom men zo verzot is op dat wormen graven. „Omdat we er geld mee verdiene," repliceerde Frans, „de zagers vormen een bijzonder lekker aas en uit dien hoofde zijn ze bij de zich steeds meer „Dat is uitbreidende hengelaarsstand dan ook kanton-1 zeer geliefd. We krijgen voor de za- ¥m gers 8,50 per kg. En per tij graven we per persoon ongeveer anderhalve kilo. Er is dertien keer tij in de zeven etmalen. Een tweede getuige-deskundige kwam daarna op het toneel, de heer P. J. de Leeuw, sekretaris van de vissers vereniging in Yerseke en mosselhande laar van beroep, die sterk overtuigd bleek, dat wormsteken de doodsteek kan zijn voor de mosselkultuur. Er wordt in ieder geval grote schade aan gebracht aan de verwaterplaatsen. De pachters zullen zeker geen toestemming geven op hun percelen te komen, om dat het spitten deze nagenoeg on bruikbaar zou maken. De grond moet hard en egaal zijn om het zuiverings proces van de mossel goed te doen verlopen, aldus de heer De Leeuw. Bo vendien loopt de export ook gevaar, omdat vele Denen en Duitsers hier hun mosselen laten verwateren. De officier van justitie zei in zijn requisitoor, dat de moeilijkheden van een betrekkelijk recente datum zijn. Er is hier sprake van een nieuwe op komende kwestie. De vraag naar za gers wordt voortdurend groter. Op zich zelf had mr. Andreae niets tegen worm- spitten, maar andere mensen mogen hierdoor niet worden benadeeld. Hij kon niet meer toestaan, dat er op de oester- en mosselpercelen zou worden gegraven. Er ontwikkelt zich nu echter een strijd .ussen de hengelsport en de schaaldierenkuituur, aldus de offi cier, die de cultures toch zwaardei liet wegen dan de sportvisserij. Dat be tekent beslist niet de dood van de hengelsport, wellicht zijn er andere op lossingen voor het vinden van zagers. De Westerschelde is er ook nog! Mr. Andreae eiste ten slotte tegen de vijf verdachten een voorwaardelijke vrijheidsstraf van een week met een proeftijd van twee jaar en een geldboe te van 75. Het vonnis was conform, met uitzondering van dat voor mevr. W. de K.-W., die alleen een geld boete kreeg. De andere zaken hadden een soortgelijk karakter. F. de K. stapte de Balans weer op met vier we ken voorwaardelijke hechtenis en een totale boete van 300, mevr. W. de K.- W. met 135, J. B. N. uit Kruiningen en Th. de K. uit Goes elk met 75 plus een week voorwaardelijk, welke straffen ook golden voor C. P. uit Yerseke en P. J. D. uit Goes, mej. C. Th. M. uit Goes 25 en mevr. K. F. de K.-P. ƒ35. In overleg met hun advocaat, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, besloten de veroordeelden na afloop van de zit ting appèl aan te tekenen. Kraan in haven Goes GOES. De firma Jac. de Dreu en Zn. te Goes heeft bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland een bezwaarschrift in gediend tegen het onlangs genomen be sluit van de gemeenteraad van Goes tot het aanschaffen van een tweedehands kraan ten behoeve van het werk in de haven. De firma De Dreu meent, dat deze aanschaf door de gemeente- niet nodig is, omdat van particuliere zijde voldoende in de behoefte wordt voor zien. De firma De Dreu exploiteert zelf een kraan en is, naar wij vernemen, bereid nog een kraan aan te schaffen, indien de werkzaamheden in de haven dit noodzakelijk maken. In het bezwaar- I schrift wordt opgemerkt dat de fa. De Dreu de kraan ook aan derden verhuurt. Men ziet in het raadsbesluit een vorm van concurrentie, die men niet gewenst acht en voorts is men van mening, dat de gemeente niet voordeliger dan het particulier bedrijf de kraan kan exploi teren. -0 'S-GRAVENHAGE. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Zee land: Tot gezworene van het Waterschap St. Philipsland, N. L. de Oude, te St. Philipsland. GOES. De tarieven van de N.V- Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" liggen momenteel op een niveau, zoals zij vroeger, d.w.z. voor de oorlog, zijn vastgesteld. Deze toestand kan niet be stendigd worden. Daarom zal een verhoging van de tarieven binnen afzienbare tijd niet uit kunnen blijven. Wanneer dit zal zijn valt (nog) niet te vermelden. Wel moet verwacht worden, dat de tarieven ongeveer 20 pet. hoger zullen worden. Deze mening verkondigde ir. J. M- Stoel Feuerstein, directeur van de waterleiding-mij., toen wij gisteren een excursie maakten door -het gebied van de maatschappij. De Zuid-B evelandse tarieven gelden als één der laagste van Nederland. Het concessiegebied van de N.V., die in 1910 door 24 gemeenten op Zuid-Be veland werd gesticht en waarvan dt aandelen uitsluitend in handen zijn van deze gemeenten, beslaat geheel Zuid- Beveland (met uitzondering van de ge meente Borsisele) en Noord-Beveland. Voorts behoren de Brabantse gemeen ten Putte, Ossendrecht, Woensdrecht en Huijbergen tot het gebied van de Zuid- Bevelandse waterleidingmij. Het hart van de maatschappij klopt in Ossendrecht, waar de giantische pompinstallaties zijn gevestigd en waar dus het water aan de bodem onttrok ken wordt ter voorziening va*i de Be- velanden en....Walcheren. De maat schappij levert nl. ook een aanzienlijk aantal kubieke meters aan de water leidingmij Midden Zeeland in Middel burg. Het hoofdleidingstelsel is opgebouwd als een 40 km lange transportleiding met grote capaciteit van Ossendrecht naar de watertoren te Goes met in het westen een ringleiding door het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland. Op deze Advertentie Dit jaar nog hoopt men de Middelburgse stadhuistoren van de steigers te ontdoen. Zes jaar lang beheerst het houten omhul sel voor een belangrijk deel het markt- beeld. In 1954 verdween de toren zelfs voor een groot deel, zodat er slechts een voos steigerwerk boven de rijke gothische gevel uittorende. Op de begane grond hakte men honderden blokken zandsteen in velerlei vormen. Elk stuk kreeg een nummer en werd later in het bouwwerk op de juiste plaats gezet. Zo ontstond uit deze grootste blokkendoos van Middelburg een fraaie gothische toren die zich in niets onder scheidt van die van voor de verwoesting. De firma IJsbout uit Asten die ook het uurwerk van de Lange Jan plaatste zal eerstdaags het klokkespel met de ruitertjes in de toren aanbrengen. Tegen die tijd zul len ook de leidekkers en de loodgieters met de kap klaar zijn. De restauratie van de borstwering die zich onder de tijdelijke wijzerplaat bevindt zal het sluitstuk van de werkzaamheden zijn. Dan zal een ruim 54 meter hoge toren met een Neptiuius- uindvaan het stadsbeeld neer voor een niet gering deel beheersen. TERNEUZEN. Gistermorgen om kwart voor acht botste de bromfietser J. C. te Terneuzen bij de Westsluis te gen de auto van C. D. den H. uit Ter- neuzen, toen hij de weg overstak. C. werd gewond naar zijn woning ver voerd. Later is hij naar het Julianazie- kenhuis overgebracht. Auto en brom fiets werden licht beschadigd. Woensdagmiddag heeft in café ..De Tol" alhier de openbare verkoping plaats gehad van een woonhuis met grond, elegen aan e Kei-kring te 's Heer Arendskerke Koper werd de heer An'.. Lamper te 's Heer Arends kerke voor de som van 3580. SEROOSKERKE (W.) Toen de sportvereniging „Seroosker- ke" in financiële moeilijkheden dreigde te geraken opperde men de mogelijkheid, dat het gemeen tebestuur wellicht met een sub sidiebedrag over de brug kon komen om te voorkomen, dat de vereniging zou moeten worden opgeheven. Het bestuur van de Serooskerkse sportvereniging heeft echter, menen B. en W. van deze gemeente, niet bijzon der elegant gehandeld, want, toen men na het verzenden van het subsidieverzoek niet direct antwoord ontving, heeft men zich in een persoonlijk schrijven tot elk der raadsleden gewend. Bo vendien mankeerde er aan de toon, waarin dat schrijven was gesteld, nogal het een en ander, aldus B. en W. Daarom stelt het dagelijks bestuur aan de raad voor om voorlopig het verzoek buiten behandeling te laten, „tot dat het bestuur van de suortver- eniging getoond heeft! zich be hoorlijk te kunnen gedragen ten opzichte van het gemeentebe stuur." B. en W. schrijven aan de raad zeer goed het grote belang van snort en vriie Ridsbesteding in te z^n er> dat zii zelfs tegenover pen verzoek om s"bsidi~ van I een p^atselijk*4 vere™fn'n/f dir» nipt ^n- i ders d?" m°t grote offers "Rn d° 1oden in stand kan worden gronden "'el- wil1 er? d slaan R en W waren dan ook van nlan in overleg met het bestuur van j de sportvereniging ~en oolossmg te zoe- 'ken voor de moeilijkheden, waarin de vereniging verkeert. Korte tijd later bleek evenwel, dat de vereniging zich in een onaangenaam ge- I stelde toon in een afzonderlijk schrijven tot de leden van de raad had gewend. In dit schrijven werd de gemeente ver weten dat de vereniging onbillijk wordt behandeld, wat betreft de te betalen huur voor het gebruik van het verenigingsge bouw. Naar de mening van B. en W. is er echter geen sprake van een onrede lijke behandeling. Zelfs heeft het bestuur van de sportvereniging in een onderhoud met B. en W. toegegeven, dat geen on billijke vergoeding werd gevraagd, reke ning houden met de hoge kosten, die de gemeente zich moet getroosten voor de exploitatie en de instandhouding van het gebouw. BELETSEL De inhoud van de aan de raadsleden geTichte brief is echter volgens B. en W. een beletsel voor een goede verhouding tussen het gemeentebestuur en het be stuur van de sportvereniging, op basis waarvan gepoogd kan worden gezamen lijk uit de moeilijkheden te komen. B. en W. menen daarom de raad te moe ten voorstellen het verzoek om subsidie voorlopig buiten behandeling te laten, totdat de sportvereniging het aan de le den der raad gerichte schrijven heeft in getrokken. B. en W. gaan voorts nog even in op de exploitatierekeningen van de sport verenigingen en merken op, dat de con tributies van de afdeling gymnastiek drastisch zijn teruggelopen, terwijl de uitgaven voor de reiskosten van de voet bal enorm zijn verhoogd. Verder zijn in de rekeningen voor de gymnastiek her haaldelijk grote bedragen in uitgaven op- genomen voor aanschaf van materiaal. Het opnemen van deze uitgaven in de gewone rekeningen getuigt, aldus B. en W., van minder goed overleg ten aan zien van de financiën. Wanneer oefenmateriaal \vordt aange schaft, dat voor meerdere jaren dienst kan doen, is het ongewenst deze ineens af te schrijven, temeer daar de finan ciële toestand van de vereniging dit niet toelaat. Deze posten zijn naar de me ning van B. en W. meer de reden, dat de financiën van de vereniging in de war zijn, dan de huren van het sport veld en het verenigingsgebouw. Bovendien verwondert het B. en W., dat bij een reeds enkele jaren aan de gang zijnde verslechtering van de finan ciële toestand niet meerdere pogingen zijn gedaan om de inkomsten op te voe ren. bijv. door het werven van donateurs. In dit opzicht heeft de vereniging, ge zien de inkomsten, weinig of geen acti viteit aan de dag gelegd, terwijl daaren- 's-GRAVENHAGE. In de ouderdom van bijna 83 jaar is te Meerkerk over leden ds. P. de Groot, emeritus predi kant der Christelijke Gereformeerde Kerken. Ds. De Groot werd 10 septem ber 1876 te Dokkum geboren. Hij stu deerde aan de theologische school der Christelijk Gereformeerde Kerken te Rijswijk. In 1907 aanvaardde hij het predikambt te Noordeloos. De overlede ne diende de kerken van Amersfoort, Rotterdam, Amersfoort, Gorinchem en Meerkerk, waar hij in 1946 met emeri taat ging. Ds. De Groot was onder meer president curator van de theologische school te Apeldoorn en maakte bij her haling deel uit van de Generale Syno de. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a.s. zaterdagmiddag om half vier op de nieuwe begraafplaats te Meerkerk plaatsvinden, na afloop van een rouwdienst in de Christelijk Ge reformeerde kerk aldaar. KRABBENDIJKE. Op de rijksweg is gisteravond een personenauto, ko mend uit de richting Goes en bestuurd door J. C. S. uit Breda uit zijn spoor geraakt en over de kop geslagen. De bestuurder en zijn echtgenote, die uit de auto werd geslingerd, liepen lichte verwondingen op. De dochter van het echtpaar, die ook in de auto zat, kwam met de schrik vrij. Door nog onbekende oorzaak kwam de auto plotseling in de rechterberm te recht, reed geleidelijk naar de linker zijde van de weg en bewoog zich een honderdtal meters voort over het rij wielpad. Intussen werd de snelheid van de wagen opgevoerd, botste tegen een boom en sloeg daarna over de kop. De vrouw is vermoedelijk via het portier uit de wagen geslingerd. Een juist pas serende dokter heeft de ingezetenen meegenomen naar Breda. De politie heeft de zaak in onderzoek. tegen gemakkelijk een beroep op de ge meente wordt gedaan. Neemt de vereniging het schrijven aan de raadsleden terug, dan zijn B. en W. bereid op een verzoek van de sportvereniging een onderhoud toe te staan, opdat daarna de raad nader in gelicht kan worden. Uit het financieel overzicht van de ver eniging blijkt dat de afdeling gymnas tiek het laatste jaar een tekort van 20,67 had en de afdeling voetbal een tekort van 708.41. De reiskosten be droegen in 1953-1959 940.tegen 296.in het jaar daarvoor. Van dona teurs werd een bedrag van 201.ont vangen. transportleiding en ringleiding zijn de dorpen direct of door middel van af takkingen aangesloten. Het eiland Noord-Beveland wordt ge voed door een zinker, die door de Zand- kreek is gelegd. In het centrum van Noord-Beveland wordt de druk ver hoogd in een hydrophoor-installatie. Vanaf de watertoren te Goes, die een inhoud heeft van 1250 kubieke me ter, wordt door een opjaagstation, door een speciale transportleiding, water gevoerd naar Walcheren. Uitbreiding Het terrein rond Ossendrecht is dus in feite het waterwingebied. Uiterlijk vertoon is er weinig te vinden, maar intern is alles op het practische nut in gesteld. De doelmatigheid is zelfs zo ver doorgevoerd, dat bij eventuele ca lamiteiten er eigenlijk nog geen vuiltje aan de lucht is. Op elke tegenslag is men daar in Ossendrecht voorbereid. Niet zonder trots voerde ir. Stoel Feuerstein ons langs de kolossale en keurig onderhouden installaties. Verheugd vertelde hij ons ook, dat er tijdens de recente langdurige droogte- periode zich geen enkele moeilijkheid heeft voorgedaa: zoals dat In andere streken van ons land wel het geval is geweest. Er was beslist waterge brek. Het watër wordt in hoofdzaak ontirok- ken uit zand en schelplagen op een diepte tussen 46 en 75 meter onder het maaiveld. In het waterwingebied zijn zeven oude bronputten te vinden, die door een gemeenschappelijke zuigleiding op één pomp waren aangesloten. Deze putten hebben een capaciteit van 175 kubieke meter per uur. In de tijd van voor de oorlog was dit voldoende. Tij dens en na de oorlog is men begonnen met de bouw van bronschachten, waar van de bodem juist boven het grondwa ter is gelegen en die elk een afzonder lijke bemaling hebben. De volgende stap zal zijn dit aantal uit te breiden in de richting Huijber gen. De voorbereidingen hiervoor ver keren echter nog in een pril stadium. En deze uitbreiding hangt ook nauw samen met de vraag naar water. Het kan nog wel enkele jaren duren voor de eerste unit klaar zal zijn. Het ligt in de bedoeling om deze units te bou wen met een capaciteit van een mil joen kubieke meter. Ir. Stoel Feuer stein is er van overtuigd, dat uit de Brabantse bodem 40 miljoen kubieke meter water kan worden onttrokken zonder de landbouw ook maar enige schade te berokkenen. Pompen In juni, de bij uitstek droge maand, werd een gemiddelde per 'oedrijfsuur gepompt van 634 kubieke meter, vorig jaar juni was dit 492 kubieke meter. De dieselpomp werkt dan ook prak tisch continu. In juni van dit jaar werd een maximale etmaalafgifte bereikt van 17.190 kubieke meter tegen 14.740 ku bieke meter in juni 1958. Over het ge hele jaar 1958 werd bijna vier miljoen kubieke meter water opgepompt, in 1957 iets over de vier miljoen. Deze teruggang is met name te wijten aan de minder gunstige weersomstandighe den. Naar verwacht is de vier miljoen voor dit jaar thans reeds bereikt. Het buizennet in het waterleidingge bied beloopt een lengte van 674 km. Deze lengte is te vergelijken met de af stand OssendrechtSt. Gotthard in Zwitserland. Geheel Noord-Beveland, oostelijk Zuid- Beveland tot Goes, alsmede het Bra bantse gedeelte zijn voor honderd pet. aangesloten; m.a.w. alle percelen in deze gebieden zijn aangesloten op het water leidingnet. In westelijk Zuid-Beveland ligt de situatie wat ongunstiger. Men kent de rijkssubsidieregeling vol gens het tienjarenplan. Met dit plan zou gewerkt worden van oost naar west, maar door allerlei omstandigheden (o.m. de bestedingsbeperking) werd dit plan ernstig verstoord. De gemeenten in het westen werden de dupe. Toen heeft men voorgesteld, op advies van de burgemeesters, enkele groepen per celen, gelegen op de grehs van enkele gemeenten, van waterleiding te voorzien. Alleen de meest urgente gevallen wor den nu „onder handen genomen". Het zal echter nog wel even duren voor alle percelen zijn aangesloten. Advertentie Heerlijk na een bad KORSTJES 27 cent per pakje van 6 stuks SCHARENDIJKE Van de schrik die de dijkval bij Scharen dijke te weeg bracht, is men zo langzamerhand wel bekomen. Dat betekent echter niet, dat het ge vaar maar op zijn beloop wordt ge laten. Sinds juni van dit jaar wordt achter de dijk van Scharen dijke druk gewerkt. Er wordt een dijk achter de dijk ge- maakt. Wel hoopt men dat de tweede wa terkering nooit nodig zal zijn, maar als de dijk valt, zal de zee merken, dat al haar knagen en langzaam uitschuren van het stevige dijklichaam tevergeefs is ge weest. Een tweede waterkering tart haar kracht. De tweede dijk, die nog dit najaar klaar zal moeten komen, krijgt een hoogte van vier meter boven N.A.P., dat is twee me- KAMPERLAND. Gistermor gen zijn drie landarbeiders te Kamperland van een wagen ge vallen en daarbij vrij ernstig ge wond. De 67-jarige Jac. v. d. Moere moest met een schedel fractuur en inwendige kneuzin gen en zijn 42-jarige zoon Jan met een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis St. Joanna te Goes worden opgenomen. De 50-jarige Johs. de Ridder kneusde enkele ribben, doch behoefde zich niet onder medische behandeling te stellen. Gisterochtend om ongeveer zeven uur reed P. Geldof op een tractor met daarachter twee wagens van de land bouwer C. Schippers over de Molen weg. Toen de wagen waarop de land arbeiders gezeten waren, door een kuil reed en ernstig schokte, viel het drie tal van de wagen. ter lager dan de eerste dijk. Maar omdat hoog water zelden de tweede meter pl. N.A.P. te boven gaat, is vier meter voor een reservedijk nog wel genoeg. De brede dijk-bedding vult zich traag met een stroom zand, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat als de arbeiders naar huis gaan, als een zwarte massa be zit neemt van de ruimte tussen de wallen aan weerszijden van het lichaam. Er wordt hard gewerkt in Scharendij ke. Zo hard, dat de mensen die de zand- spuiter bedienen, niet eens met vakantie gaan. Hun collega's bouwvakarbeiders gaan met een zorgeloos vakantiegezicht door het land, terwijl de zandspuiters hun dagelijks gezwoeg voortzetten. En denken: straks komt onze beurt. Die beurt zal niet zo lang meer op zich laten wachten, want de zandspuiterü zal weldra een einde hebben genomen. Dan wordt het dijklichaam in vorm gebracht en bekleed met klei en is het weer veilig in Scharendijke. MIDDELBURG. Honderd gulden boete subsidair twintig dagen hechtenis luidde het von nis van de Middelburgse kanton- rechter# mr. J. Moolenburgh, gis teren tegen de spoorwegbeambte L. R- uit Wemeldingen. Het von nis was conforjm de eis van de of ficier van justitie, mr. J. L. An- dreare, die de verdachte grove onachtzaamheid en gebrek aan verantwoordelijkheid in de schoe nen schoof. R. had namelijk op 5 juli van dit jaar de bomen van de overweg bij de Noordstraat in Ka pelle niet gesloten, terwijl de snel trein- van 9.26 uit Goes in volle vaart voorbij denderde. Het op treden of liever het gezegd het niet-optreden van de stations- assistent heft niet geleid tot per soonlijk letsel of materiële schade, maar voor hetzelfde geld, aldus de officier, had er een verschrikkelijk ongeluk kunnen gebeuren, waar van de gevolgen niet te overzien waren geweest. De verdachte, die werd bijgestaan door mr. P. A. Hoogbergen uit Am sterdam, bekende het hem ten laste ge legde. Hij toonde zich zeer onder de in druk van het gebeurde, maar verklaar de toch nog pogingen in het werk te heb ben gesteld om althans één boom te i sluiten. Dit was de boom aan de kant van Biezelinge, van welke zijde juist een vrachtauto en daarachter een auto-! bus naderde. R. beweerde dat de vrachtautochauffeur de sneltrein nog had zien aankomen, waardoor hij nog kon remmen en op veilige afstand van de trein kon blijven. De kantonrechter: „Waarom had u niet tijdig de bomen gesloten?" Verdachte: „Ik had nog geen seintje uit Goes gekregen!" Kantonrechter: „Het heisignaal bleek niet te werken. Maar bovendien, u wist toch dat tegen half tien de sneltrein zou passeren. U deed toch al meer dan een jaar dienst op deze post?" Verdachte: „Ik wist dat niet precies, j Er komen zoveel treinen langs per j dag." Kantonrechter: ,;Men heeft mij ver teld. d.at men u niet behoefde te waar schuwen, „omdat u de trein wel zag ko men." Is dat juist?" Verdachte: „Dat is niet waar, edel achtbare". Kantonrechter: „Maar u hebt toch een dienstregeling in het wachthuisje. Daar op had u toch kunnen kijken?!" Verdachte: „Dat heb ik ook gedaan. Ik vond het vreemd, dat de sneltrein nog niet kwam. Het was omstreeks 9.24. Ik ging toen binnen kijken. Op dat mo ment was de trein nog niet te zien. Toen ik zag dat de trein 9.26 zou passeren, kwam zij er al aan. Ik heb toen nog één boom half kunnen sluiten." De kantonrechter zag uiteindelijk voor verdachte, die reeds door de Nederland se Spoorwegen disciplinair was gestraft, geen enkele verontschuldiging. Als ge tuige trad daarna op de fruitkweker P. K. uit Yerseke. Deze reed op de bewus te datum op hetzelfde tijdstip met zijn bromfiets op de Vroonlandseweg. Hij zag toen dat de bomen niet waren ge sloten en dat er voor het wachthuisje een man zat. Enkele seconden later zoefde de sneltrein voorbij, terwijl K. met de armen omhoog nog poogde de vrachtwagenchauffeur te waarschuwen. De officier van justitie, mr. J. L. An dreae, konstateerde in zijn requisitoir, dat de verdachte door het oog van een naald was gekropen. Met zijn verweer probeert hij thans echter nog zijn gewe ten schoon te praten. Een maandenlange gevangenisstraf zou hier wel op zijn plaats zijn geweest, maar de wet laat in deze gevallen slechts een geldboete toe. Het mag niet zo zijn, aldus de of ficier, dat het meest verantwoordelijke werk, dat men elke dag doet, in routi ne ontaardt. Dan komen er ongelukken. Hij eiste ten slotte een boete van 100 subs 20 dagen. Mr. Hoogbergen zei zijn cliënt te ge loven, waar het ging om zijn bewering om de aankondiging van elke trein te hebben gevraagd. Er komen zoveel trei nen per dag ongeveer zeventig die kan men niet allemaal in zijn hoofd hebben zitten. Hij meende, dat de su perieuren R. een voor hem te zware post hadden toevertrouwd en wees de kan tonrechter verder op de reeds voor ver dachte opgestelde ontevredenheidsver klaring, waardoor zijn promotiekansen worden verkleind. Mr. Hoogbergen vroeg uiteindelijk een veel lagere boete. Met het oog op het gewicht van de zaak vonniste mr. Moolenburgh conform de eis. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii bent u toch ook geschrokken van het bericht op pagina een: Speel bankproces krijgt ernstige gevol gen? In Beieren is veel deining ont staan rond gokgelegenheden, waarin op rijkdom beluste lieden marken, dollars en guldens lieten rollen in de hoop weldra in rijk dom te baden. Er zullen wellicht enkele gokkers met een rijkgevul- de geldbuidel van dergelijke gele genheden huiswaarts tijgen, doch groot is dikwijls het aantal van de lieden dat, geplukt als een kip, in de financiële kou komt te staan. De gezinnen waarvan de vader op deze wijze in de klau wen van de hebzucht is geweest, zijn te bejammeren. Hooggeplaatste lieden zijn bij het proces in Beieren betrokken. Er worden meineden gepleegd, dreigbrieven geschreven en schan dalen verwekt. Hoe groter geest, hoe groter beest, zei mijn grootmoeder vroe ger. De speelbanken zijn een godde loos bedrijf en een maatschappe lijk kwaad. Het geval in Beieren laat zien, dat de mensen die op deze wijze in de ban van de geld duivel zijn gekomen, steeds ver der gaan op de weg der degeiv- ratie en zich ontpoppen als etter puisten van de maatschappij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii;

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3