Verguisde politie kon met grote moeite orde herstellen Gillende massa blanken bestormt school in Little Rock Bediende redde tweemaal zijn eigen leven GASBUIS LIEP DWARS DOOR NOOD TWEE JONGENS VERDRONKEN Hele straat leefde jaren op vulkaan KROKODILLEN KIEZEN KANDIDAAT Verhuurder van luchtkastelen gear resteerd BEIEREN WIL CASINO'S OPRUIMEN Een Rembrandt ontdekt ONDERWERP VAN GERUCHTEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Barricades Wacht OVERVALLER SLOEG MET BETONIJZER Taxichauffeur viel flauw van aetherlucht DYSENTERIE IN KINDERKAMPEN Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdred.; R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4330 Donderdag 13 augustus 1959 RASSENHAAT LAAIT WEER OP Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Met hel begin van het nieuwe school jaar zijn ook de rassenrelletjeï rondom de scholen in Little Rock weer hoog opgelaaid, met als centrum (net als twee jaar geleden) Central High School Politie en brandweer hebben gisteren met gummistokken en brandslangen de orde moeten herstellen toen een menigte van meer dan duizend joelende en gillende mensen bij de school een demonstratie hield omdat er negerleerlingen zou den worden toegelaten. Er zijn zes gewonden en de politie heeft vier arrestaties verricht. De strijd van de tegenstanders van rassen-integratie op de scholen wordt iets voorzichtiger gevoerd dan in 1957 toen president Eisenhower federale troepen moest zenden om de negerleerlingen in staat te stel len de scholen te bezoeken, maar de spanning is opnieuw zeer groot en algemeen heerst de overtuiging dal de berucht geworden gouverneur van de staat Arkansas, Orval Fau- bus, nog maatregelen in petto heeft om het toelaten van negerleerlingen in de toekomst te kunnen saboteren. Bij een van de vier openbare middel bare scholen die Little Rock rijk is had i de politie een paar uur voor de leer lingen (onder wie drie negermeisjes) kwamen opdagen, barricades op gericht om bestorming van de school door het publiek te voorkomen. Gouverneur Faubus heeft de bevol king gewaarschuwd ditmaal van ge weld af te zien, maar er hing gister ochtend toch al vroeg een zeer opge wonden stemming in de stad. Verschei dene organisaties hadden laten weten dat zij op grote schaal demonstraties zouden houden als de „negers het zou den wagen, onze scholen te betreden". Inderdaad verzamelden zich later op de dag, toen de drie negermeisjes al lang rustig de school hadden betreden, ongeveer duizend blanken met span doeken en borden bij het huis van gou verneur Faubus, die zich echter weiger, de met de optocht in te laten. Daarop trokken de demonstranten, luidkeels schreeuwend, naar de school, waar poli tie en brandweer op hen wachtte. Eerst werd de spuit op hen gericht en wie door de harde waterstralen heen brak kon kennismaken met de gummi- ..Stokken van de politie. Daarbij wer-J den "verscheidene demonstranten aan het hoofd gewond. De politie arresteer de de ergste heethoofden. ROTTERDAM. Twee jongens uit 's-Gravendeel, die met hun familie voor een uitstapje naar Rotterdam waren gekomen, zijn gistermiddag verdronken in de Bergse aehterplas. Het waren Herman Middelhoek (17 jaar) en Gijsbert in 't Veld (15 jaar), beiden melkslijter van beroep. Zij hadden samen met de twintig-ja rige Leendert Middelhoek, een neef van Herman, een bootje gehuurd bij Plas- wijek. In uitgelaten stemming roeiden zij de plas op. Herman en Gijsbert, die geen van beiden konden zwemmen, hadden er plezier in de boot aan het schommelen te brengen en zij bleven er mee doorgaan ondanks waarschu wingen van de oudere Leendert dat het wel eens verkeerd kon aflopen. Plots sloeg het bootje om. De twee jongsten verdwenen prompt onder water. Leendert probeerde hen nog te grijpen, maar het vergeefse van zijn pogingen inziende, zwom hij snel naai* de kant. Daar schreeuwde hij wat er was gebeurd. In allerijl voeren helpers naar de plaats van het ongeluk. De ene drenke ling kon na tien minuten en de ander na twintig minuten worden opgehaald. De stoet verspreidde zich na deze nederlaag. De politie, die een paar dagen geleden door Faubus voor „onbe trouwbaar" was uitgemaakt, bleef de wacht houden. Slechts enkele tientallen mensen toonden nog belangstelling. Gene Smith, de commissaris van poli tie, zal het zwaar te verduren krijgen. Reeds is er een poging gedaan tijdens de demonstratie van gisteren, om hem te pakken te krijgen en af te rossen, maar zijn agenten kwamen hem tijdig te hulp. Daar hij niet kan rekenen op de steun van gouverneur Faubus, is hij geheel afhankelijk van zijn onderge schikten en van goedwillende burgers. De negerleerlingen zelf zijn ditmaal ongemoeid gelaten. Toen zij de school uitkwamen verklaarden zij dat er geen zichtbare actie was gevoerd tegen hun aanwezigheid. Sommige blanke kinde ren hadden gedaan alsof zij er niet waren en andere hadden hen links laten liggen, maax onaangenaamheden waren er niet geweest. Al twee jaar lang heeft het school bestuur zich bereid getoond, integra tie in te voeren en het heeft neger leerlingen niets in de weg gelegd. Ook dit jaar is dat zo geweest en daarmee week het bewust af van de door Fau bus gegeven richtlijnen voor de mid delbare scholen: die ten doel hadden, een conflict met de federale autoritei ten in Washington te omzeilen en toch een vorm van rassenscheiding te hand haven. Die richtlijnen luidden: 1) Twee van de vier middelbare scho len in Little Rock worden aange wezen voor integratie. 2) Laten alle ouders die hun kinderen naar „geïntegreerde" scholen willen zenden, zulks op schrift verklaren. 3) Verdeel die kinderen vervolgens over twee scholen, en scheidt hen volgens geslacht: blanke jongens en negerjongens naar de ene en blan ke en zwarte meisjes naar de andere. 4) Op die manier behoudt Little Rock in elk geval nog twee geheel blanke scholen terwijl de scholen welker besturen gouverneur Faubus in het verleden hebben dwars gezeten, nu „de schande te verduren krijgen dat zij negers moeten toelaten". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een Belgische deserteur die in geldverlegenheid zat heeft gistermiddag in een winkel aan de Mauritsweg te Rotterdam ge tracht een roofoverval te plegen. Met een staaf betonijzer bracht hij de niets vermoedende winkelbediende een serie harde slagen toe, maar on danks bloedverlies behield het slacht offer zijn tegenwoordigheid van geest. Hij greep zijn belager vast en bij de worsteling die daarop volgde slaagde Eigen nieuwsdienst LEIDEN De bewoners van de Graaf van Bloisstraat in Benthuizen hebben anderhalf jaar lang op een vulkaan ge leefd die elk ogenblik kon ex ploderen. Tot die ontdekking kwamen dej mannen van gemeentewerken vanj Benthuizen, toen zij het noodriool, dat jaren geleden in de Bloisstraat was! aangelegd weghaalden om er een de-1 finitief riool voor in de plaats te leg-1 gen. De mannen bemerkten dat de gas leiding, die de Leidse Lichtfabrieken' begin vorig jaar hadden aangelegd, i dwars door het noodriool liep. De heer C. van der Eijk, wethou-' NICO STOLK ik dacht aan een ontploffing hij er in de aandacht van voorbijgan gers te trekken. Een potige glazenwas ser stormde de winkel binnen en wei nige tellen later had deze de drieste Belg in een ijzeren greep Op het hoofdbureau van politie bleek men te doen te hebben met de achttien jarige V. van den B. uit Antwerpen, een dienstplichtige militair die kort ge leden uit het Belgische leger was ge deserteerd en op slinkse wijze over de Belgisch-Nederlandse grens was ge vlucht. Zijn slachtoffer, de 41-jarige opticiën Nico Stolk uit Schiedam, had behalve de nodige zere plekken drie grote ga ten in zijn achterhoofd opgelopen. In het ziekenhuis aan de Coolsingel wer den deze wonden gehecht, waarna de heer Stolk vergezeld van zijn vrouw en zijn broer per taxi naar zijn woning in de Professor Kamerlingh Onneslaan te Schiedam reed. OP NIPPERTJE Vlak bij huis bewees hij voor de twee de maal zijn tegenwoordigheid van geest niet spoedig te verliezen. De taxi chauffeur die nog niet zo lang geleden onder narcose was geopereerd, kreeg het te kwaad met de aetherlucht die het verband van de heer Stolk in de taxi verspreidde. De chauffeur verloor het bewustzijn waarop de onbestuurde taxi met een boog het trottoir van de P.K.O.-laan opreed. Zich over de leu ning van de voorbank buigend had de geblesseerde heer Stolk nog geen twee tellen later het autostuur te pakken. Zodoende wist hij te voorkomen d'at de taxi tegen de huizen opreed. Inmiddels had zijn naast de bewusteloze chauffeur zittende broer diens voet van het gas pedaal geduwd, waarop de taxi vlak voor het huis van de familie Stolk tot stilstand kwam. der van Benthuizen, vertelde dat het riool meer dan eens verstopt was ge raakt. Het is nu duidelijk hoe die ver stoppingen ontstonden. ..Stelt u zich echter voor", aldus de heer Van der Eijk, ,,dat er een lek was gekomen in de gasleiding. Het gas zou dan via het riool ongehinderd de huizen zijn binnengestroomd met alle rampzalige gevolgen van dien." ONENIGHEID Het gemeentebestuur van Benthui zen heeft een en ander uiteraard niet genomen. Het heeft de Leidse Licht fabrieken schriftelijk ter verantwoor ding geroepen. Het antwoord van het bedrijf was zeer merkwaardig. De directie schreef dat de technische dienst van Benthuizen van de aanleg van de gas leiding door het riool op de hoogte was. ,.Dat is natuurlijk niet waar." zegt de heer Van der Eijk. „Onze dienst zou dit zeker niet hebben goedgekeurd. Het gemeentebestuur van Benthuizen neemt dan ook geen genoegen met het antwoord. Eigen nieuwsdienst SINGAPORE. De 39-jarige Hoes sein Nordin, die kandidaat is voor de algemene verkiezingen die volgende week in Singapore worden gehouden, zal dank zij een bijzondere, koelbloe digheid vrijwel zeker in het parlement komen: hij heeüt de krokodillen-proef doorstaan. Nordin heeft alle stemmen veroverd I in een dorp in Noord-Malakka door in een rivier te stappen die vol krokodil len zit, en daarin een half uur lang stokstijf te blijven staan. Sinds eeuwen is het in deze streek - de gewoonte op deze wijze een dispuut 'op te lossen: de twee tegenstanders, jgaan tussen de krokodillen staan, en hij die het eerst wordt gebeten is dei verliezer. Deze traditie wordt nu ook op de stembusstrijd toegepast. Hoessein Nordin's tegenstander ver loor, omdat hij op de vlucht sloeg toen i de hongerige krokodillen zich gereed maakten hem te verslinden. I AL EERDER „De knaap die mij zo toetakelde had ik 's middags omstreeks drie uur al voor de toonbank gehad", zo vertelde ons de heer Stolk, opticiën bij de firma Jos. Hartog aan de Mauritsweg 33. Hij kocht een rolfilm en op zijn verzoek keek ik de camera even na die hij bij zich had. Ook informeerde hij naar de prijs van Japanse belichtings meters en daarna beloofde hij later te zullen terugkomen. Dat deed hij omstreeks vijf uur. Hij vroeg mij hem de werking van zo'n belichtingsmeter te demonstreren en toen ik mij even omdraaide gaf hij mij plotseling met een hard voorwerp een reeks slagen op mijn hoofd en in mijn nek. Maar dat realiseerde ik mij j pas later; aanvankelijk dacht ik aan een ontploffing. HULP Toen ik mij omdraaide zag ik dat mijn aanrander gewapend was met een 1 staaf betonijzer van wel drie centi meter middellijn. Hij probeerde mij nog een keer te raken, maar ik greep hem beet om hem dat te beletten. Nadat hij zich had losgerukt kreeg ik hem voor de tweede keer te pakken en toen kreeg ik gelukkig hulp. Die hulp werd geboden door de 22- jarige glazenwasser J. C. de Hees die op hel gerucht van de worsteling de winkel binnenstormde. Hij was de aan rander spoedig de baas. „Haal de poli tie", riep hij onderwijl het voor de winkel te hoop lopende publiek toe. waarop iemand een passerende auto aanhield en naar het naburige bureau- Westersingel reed om hulp te halen. De drieste Belg wiens toeleg om de kas te roven mislukte door het koene optreden van de heer Stolk. is voorlopig in het hoofdbureau van politie te Rot-i terdam in verzekerde bewaring gesteld. I Met vlaggen, spandoeken en muziek trokken gistermiddag meer dan duizend tegenstanders van integratie naar het rege ringsgebouw van Little Rock. Vandaar marcheerden zij, nadat gouverneur Faubus hen kort had toegesproken, naar de school die voor het eerst in het nieuwe schooljaar negerleerlingen zou toelaten. Zij werden daar door politie en brandweer opgewacht en uiteengejaagd, waarbij rake klappen vielen. Eigen telefoto, direct uit New York Eigen nieuwsdienst UITHOORN. De sinds enige tijd voortvluchtige rijschoolhouder J. van D. is gistermiddag in Haarlem ge arresteerd. Hij werd gezocht wegens verduisteringvan auto's die hij in huurkoop had en wegens oplichting van een groot aantal vakantiegan gers die bij hem een chalet hadden gehuurd. De politie, die wel vermoedde dat Van D in Nederland was omdat hij in de buurt van Wezel met zijn auto was gesigna leerd. kreeg daar pas zekerheid over toen zij gisteren in Haarlem zijn auto aantrof. Agenten bleven geruime lijd posten bij de wagen, maar Van D. kwam niet opdagen om zijn bezit op te halen. IN BOLLENSCHUUR Later bleek, dat de gezochte omstreeks die tijd bivakkeerde in een bollen schuur van enkele kennissen van hem in Hillegom waar hij zich al twee da gen en nachten had schuil gehouden. Toen hem daar gistermiddag de grond te heet onder de voeten werd, vertrok hij naar een ander stel kennissen in Haarlem-noord om daar onder te dui ken. De politie die wist dat zij zijn spoor had geroken, liet evenwel niet meer los en omstreeks half zes 's avonds deed zij een inval in de Haarlemse woning. ZICHTBAAR OPGELUCHT Van D. zat rustig bij de familie en hij keek wel vreemd op, dat de politie hem ten slotte toch had gevonden. Hij was echter zichtbaar opgelucht, dat er nu een einde was gekomen aan de dagen vol spanning die hij achter de rug had. Uit het verhoor bleek, dat Van D„ nadat hij zaterdagmiddag de grens bij Emme rich was gepasseerd, naar Slikkerveer was gereden en daar de mevrouw uit Oostenrijk en haar kind keurig afle verde. Van Slikkerveer reed hij naar Haarlem, parkeerde daar zijn auto en vertrok vervolgens naar de bollenschuur. De politie heeft nog geen volledig beeld van alle oplichtingen die Van D. heeft gepleegd. Nog dagelijks komen er aan giften binnen van vakantiegangers die reflecteerden op de advertenties waarin de rijschoolhouder chalets in Oosten rijk aanbood en die dan later tot de ontdekking kwamen, dat er geen plaats voor hen was gereserveerd, hoewel zij een voorschot hadden betaald. De politie verzoekt alle vakantiegangers, die iets met de zogenaamde Chalet- dienst Austria te maken hebben gehad, zich in verbinding te stellen met de rijkspolitie te Uithoorn onder nr. K 2975—420. Van onze correspondent MÜNCHEN. Het opzienbarende speelbankproces in Beieren, waarbij de vroegere minister-president Baum- gartner was betrokken, heeft de regering van deze staat gedwongen, een geheel nieuwe koers te volgen inzake de speelbanken. Nieuwe casino's zullen niet meer kunnen worden ge sticht en de concessies van bestaande zullen niet worden verlengd. Er zijn er in Beieren nog vijf, die tot 1965 geopend mogen blijven. Zij brengen de Beierse staat jaarlijks acht miljoen mark in het laatje. Niet alleen zullen hun vergunningen niet worden verlengd, maar de staat over weegt ook of het te doen is, de lopende concessies in te trekken zon der schadevergoeding uit te keren. Juristen hebben opdracht gekregen, dat vraagstuk uit te werken. Aanzienlijk verlies Zou dat inderdaad mogelijk blijken, dan zal Beieren aan het einde van dit jaar geen enkel casino meer over hebben. Dat het gevolg daarvan in tre eerste plaats zal zijn dat er clan destien gegokt zal worden, schijnt geen overweging- te zijn, evenmin als het feit dat de inkomsten van de staat een aanzienlijk verlies zullen lij den. Eigen nieuwsdienst APELDOORN. In kinderkampen te Epe en Beekbergen is een vrij hoog aantal gevallen van dysenterie gecon stateerd. Reden tot ongerustheid is er echter niet. Wel zijn er uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Enkele patiënten zijn afgezonderd. De artsen, wier medische hulp was ingeroepen, verwachten dat de zieken binnen enkele dagen hersteld naar huis kunnen worden teruggezonden. Eigen nieuwsdienst BREMEN. De directeur van de Bremer Kunsthalle, dr. Busch, heeft voor zijn museum een schilderij ge kocht, dat vermoedelijk een werk van Rembrandt is. Het doek stelt voor een jongeman in burgerkledij, zoals die in de zeven tiende eeuw in Nederland werd ge dragen. Verscheidene experts, onder andere de bekende kunsthistoricus professor dr. Kurt Bauch, hebben de echtheid van dit Rembrandtschilderij beves tigd. Het grenskantoor te Kotten, bij Win terswijk, zal niet zoals eerder is ge meld met ingang van 15 augustus dag en nacht voor personen- en goede renvervoer geopend zijn, maar des nachts slechts voor personenvervoer. De heer A. Beije te OOSTERLAND slaagde te Amsterdam voor het diploma Smidspatroon. De busjes collecte, welke wekelijks door een drietal collectantjes uit OOS TERLAND wordt gehouden voor de Stich- Valkenheide te Maarsbergen, bracht in het tweede kwartaal dit jaar op de som van f 51,36. Advertentie houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 Leiden Koning Boudewijn van België logeert op het ogenblik aan de Franse Riviera bij zijn zuster, prinses Josephine-Charlotte, en haar man, prins Jan van Luxem burg. Van de Belgische ko ning is geen enkele bevestiging te krijgen over de geruchten be treffende een aanstaande verlo ving met prinses Marie-Thérèse de Bourbon Parma. Ilij ge draagt zich in ieder opzicht als een onbezorgde vakantieganger. Hier maakt hij zich gereed voor een tochtje per motorboot met prinses Marie-Adelaïda, een zus ter van prins Jan van Luxem burg. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en dezelfde temperaturen of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. MIESJE: 'k Ben slecht weer ontwend. 14 augustus: zon op 5.20 uur, zon onder 20.08 uur, maan op 16.54 uur, maan onder 0.55 u. max. neersl. temp. 719 111 uur weer wind gr. C. in mm Helsinki on bew. ZO 23 0 Stockh. onbew. ozo 25 0 Oslo regen ONO 23 19 Kopenh. 1. bew Z 22 0 Aberdeen geh. bew. N 18 0 Londen regen Z 24 0,1 A'dam zw. bew. ZW 20 7 Brussel 1. bew z 23 1 Luxemb. onbew. w 21 0 Parijs zw. bew. zzw 25 0 Bordeaux zw. bew, zw 24 0 Grenoble 1. bew NW 24 0 Nice onbew. stil 26 0 Berlijn h. bew. NO 26 0 Frankf. 1. bew WNW 26 0 München geh. bew. W 16 10 Zürich zw. bew. ozo 21 0 Genève h bew. NNO 23 0 Locarno onbew. z 28 0 Wenen regen ONO 23 27 Innsbr. regen w 16 7 Belgrado zw bew. stil 30 9 1 Athene i. bew O 32 Rome onbew. W 29 26 0 Ajaccio h. bew. wzw 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1