Recreatie-oord „De Inkel" volgend jaar in gebruik Protfestan tenvervolging in Columbië mislukt Drie eeuwen Hervormd kerkelijk leven in Zuidzande <l& Goes leent een miljoen 14 it Ijet l even Ier herken WIJSHEID EN HUMOR Offerzin en voortvarendheid Woensdag 12 augustus 1959 Zeeuwsch Dagblad Emigratie ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd Oude luidklok van Hoek in Axel Voorlopig nog geen eenrichtingverkeer huiten kom Waarde KRUININGEN KRIJGT „WEGENLEGGER" Wat 'n vondst! Strijd tegen evangelie nu met geestelijke wapens Presbyteriaanse wereldbond bijeen theebuiltjes 98 ct Het dogma Weer een eigen predikant Solidair N.V. breidt wagenpark uit De eerste predikant De heer S. A. v. d. Linde 35 jaar ringoppasser in Ritthem iHiHiiimninniiiiniinlniiiiiiiiiminniiiiiiiniimininiiiimiimii' h/eZn&Q' Protestants-Christelijk yAN TIJD TOT TIJD hoort men de opmerking, dat er in Nederland te veel mensen wonen; de miljoenen klonteren op een hoop samen, maken elkaar zenuwachtig en scheppen sa men een natie, die voor steeds groter wordende economische moeilijkheden komt te staan. En dan spreekt men nog niet eens over de recreatiemogelijkhe den, want daarmee moet het helemaal droevig zijn gesteld. Nu valt het met dat laatste heus nog wel mee. Dat velen hun vakantie slij ten en tegelijkertijd hun geest verslij ten komt ook, omdat men de vrije tijd als een feest van de massa wil vieren. In Vlissingen bijv. kruipen honderden bij elkaar op een paar meter strand, terwijl een eind verderop er volop ruimte is. Niettemin, het wordt misschien lang zamerhand wel wat vol in Nederland. Wij moeten ons niet bij voorbaat bang maken voor economische moei lijkheden, die eventueel zouden kun nen dreigen. Er zijn op dit gebied in de loop der eeuwen talrijke profetieën geweest, die niet zijn uitgekomen. Dit wil echter niet zeggen, dat er helemaal geen schijn van een pro bleem is. Het is er ongetwijfeld. Er zijn mensen, die maar één oplossing weten, namelijk geboortebeperking. Een lezer schreef ons enkele dagen geleden, naar aanleiding van een ge sprek, dat hij hierover had gevoerd, dat hij deze oplossing buitengewoon laf vond. Misschien raakt Nederland op de duur wel overbevolkt, schreef deze man, maar de wereld is groter dan dit land. God wil dat wij de aarde bewonen en in cultuur brengen. Er is een periode geweest van sterke emigratie. Er zijn mensen geweest, die vertrokken naar Canada of Australië, omdat zij het avontuur zochten; er zijn er echter ook geweest, die met het bij beltje in de binnenzak van hun colbert de grote plas overstaken. Zij meenden dat emigratie voor hen, in die situatie, plicht was. De lieden, die klagen over het ge brek aan recreatie en bevreesd zijn voor economische moeilijkheden, wil len wij bij dezen aan de mogelijkheid om te emigreren herinneren. Als iemand het hier in Nederland gaat benauwen, kan dat dan misschien een aansporing zijn om passage te boe ken op een boot, die naar een ander werelddeel vaart? Ofschoon dit aan de buitenzijde niet zozeer te zien valt, zal naar alle i waarschijnlijkheid binnenkort in het i Vlissingse postkantoor hard worden gewerkt om het interieur te verande ren. De loketten komen voor een be langrijk gedeelte rechts enverder zal men enkele voorzieningen treffen, waardoor de expeditie vlotter wordt geregeld. Er zal geen uitbreiding komen van het postkantoor, maar wel wordt er zoals de waarnemend direc teur het noemde „intern" gewijzigd. Een uitbreiding zou ook beslist nog j niet nodig zijn, want het- postkantoor l groeit nog niet uit zijn jasje. Wel heeft 1 men in de naaste toekomst plannen met de telefooncentrale, maar hierover kon men ons nog geen juiste inlich- i tingen geven. Advertentie Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.- Vraag uw leverancier om inlich tingen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: A. Koot, Rotterdam; C. Renaen, Doorn; W. Roef, Tilburg; T. van Oostenbrugge, Ede; G. W. van de Made, Zevenbergschenhoek; van f 1000.-: F. Stroosnijder, Rotterdam. vruchtanllmorudt HOEK. De Ned. hervormde kerk te Hoek heeft de beschik king over een luidklok. Eigenlijk een vanzelfsprekende zaak. De meeste klokken dateren uit hel orille begin van de kcrkheruor- ihing. In Hoek echter heeft men een klok uit 1945. Voor de oorlog noodde het gebeier de klokken ook tot de kerkgang 'De Duitsers hebben in de be zettingstijd de klok uit de toren gehaald. De huidige klok ver kreeg de Ned. herv. kerk met medewerking van de toenmalige burgemeester, mr. J. A. van Tienhoven door ruiling van een flinke hoeveelheid geallieerde granaathulzen, die de inge zetenen alom in de gemeente verzamelden. De oude klok was van het Vremdijke meegenomen en op 29 juli 1608 met- veel lawaai in gebruik gesteld. Tijdens de Franse overheersing heeft een aantal Vlaamse heethoofden deze klok geluid om tot verzet tegen de Fransen aan te sporen. Als straf werd in 1798 de klak door de Fransen in beslag genomen. Per kar werd het „instrument" naar Axel vervoerd. Nadat de Fransen waren weggetrokken was de klok nog steeds in Axel en de Axelaars prakkizeerden er niet over het voorwerp met hei bronzen stemgeluid met een be leefd briefje naar Hoek terug te sturen. De inwoners hesen hem zonder meer in de toren van het stadhuis. En, naar het schijnt, hangt de klok er nog WAARDE. Op verzoek van het pro vinciaal bestuur heeft de gemeenteraad van Waarde gisteravond het eerder ge nomen raadsbesluit om buiten de kom der gemeente eenrichtingsverkeer van kracht te doen zijn, ingetrokken. De gemeenteraad is n.l. alleen gemachtigd een dergelijk besluit binnen de kom te nemen. Besloten werd dat het gemeen tebestuur zich nu tot ged. staten zal wenden om deze maatregel toch door gang te doen vinden via de betreffen de instanties. Besloten werd aan hei Leger des Heils voor het reclasserings- werk een subsidie te verlenen van 5 per jaar. Het verzoek van het Wit Ge le Kruis om een subsidie van tien cent per inwoner werd afgewezen. De op 31 aug. a.s. aflopende kasgeldlening van 150.000 werd voor twee maanden ver lengd tegen 2Vs procent rente. In verband met ziekte en te verwach ten moeilijkheden werd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand be noemd de heer P. Cysouw, tweede amb tenaar ter secretarie. B. en W. werden gemachtigd om, in verband met da te verwachten langdurige ziekte van de eer ste ambtenaar ter secretarie een oplos- sing te zoeken. Hiervoor werd een kre diet beschikbaar gesteld. Aan de heer A. C. Sonke werd een strook grond aan de Julianastraat ver huurd, waar deze zijn autobedrijf in een 'houten gebouw wil vestigen. De huurprijs werd vastgesteld op 100 per jaar. KRUININGEN. De gemeen teraad van Kruiningen besloot in zijn vergadering van gisteravond tot vaststelling van een kampeer- verordening. De voorzitter bur gemeester A. Schipper, deelde mede, dat het recreatie-oord ,,De Inkel" volgend jaar officieel in gebruik zal worden genomen als kampeerterrein. Vooral in ver band daarmede is het wenselijk, dat een dergelijke verordening tot stand kwam. Thans zal het dus niet meer mogelijk zijn zon der vergunning van burgemees ter en wethouders in deze ge meente te kamperen. Uit een voorgestelde begrotingswijzi- ging bleek, dat B. en W. van plan. zijn de Kerklaan te Hansweert te bestraten. Hiervoor werd een bedrag van ruim 15.000.uitgetrokken. De oorspronke lijke bedoeling om van de weg een ge asfalteerde weg te maken heeft men la ten varen met het oog op het grote rioleringsplan te Hansweert. Dit plan zal waarschijnlijk volgend jaar in D.A.C.W. verband in uitvoering komen. Met de bestrating van de Kerklaan zal evenwel niet kunnen worden begonnen, voordat de eigendom van deze straat door het r.k, kerkbestuur aan de gemeente zal zijn overgedragen. een verordening op de vakantie-winkel sluiting had vastgesteld, werd voor kennisgeving aangenomen, overeenkom stig het advies van de Kamer van Koop handel te Middelburg. Aan mej. A. de Korte werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als vak- ondexwijzeres aan de openbare ulo school. Er worden thans besprekingen gevoerd om het vak nuttige handwer ken te doen geven aan de landbouw- huishoudschool. Voorstel van B. en W. GOES. Vanavond om zeven uur komt de gemeenteraad in spoedeisende openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt een voorstel tot het aangaan van een geldlening van 1.375.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ten behoeve van de financiering van de bouw van het consulentenhuis. De le ning wordt verstrekt per 1 september 1959 tegen een koers van 99 pot. en een rente van 4,5 pet. 's jaars. De looptijd is ongeveer 30 jaar. In middels is de rijks goedkeuring voor de bouw van het consulentenhuis ontvan gen, de aanbesteding heeft plaats ge had en het werk is gegund. Omstreeks 1 september a.s. zal met de bouw wor den begonnen. Nu ook de financiering is verzekerd zijn alle moeilijkheden tot rea lisatie van de bouw opgelost. Ook komt een voorstel ter tafel om een onderwijzer aan de Burg. van Dus- seldorpschool te benoemen. Wegens een aanzienlijke stijging van het aantal leer- lingen per 1 september a.s. wordt de 19«>5 werden de kosten geraamd voor benoeming van een dertiende leerkracht het opmaken van een nieuwe wegen- noodzakelijk. Voor deze funotie heeft Prof. v. d. Leeuw, in leven hoogleraar aan de Rijks-universiteit te Groningen, later minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen was een geleerd, ook een wijs man. Hij trachtte zijn leerlingen, naast het aankweken van wetenschappelijke kennis, ook de nodige levens-wijsheid bij te brengen. Hij gebruikte eens dit aardige beeld. Als student maakte ik nog aleens gebruik van de trein. En dan was de sneltrein mij het liefst. In volle vaart vloog ik dan langs kleine steden en dorpen heen, om zo spoedig mogelijk mijn doel te bereiken. Maar als hoogleraar heb ik geleerd, een andere methode te moeten volgen en vaak in een boemeltrein te stappen. Dan vlieg je niet zo langs de dingen heen, maar kan je alles beter en rustiger in ogenschouw nemen. Je moet geregeld stoppen, zodat je alles meer in je kan opnemen. Veel, wat vroeger aan mijn aandacht ontsnapte, heeft nu mijn volle belangstelling gekregen. De meeste mensen vliegen langs allerlei dingen heen en denken, dat zij er weet van hebben, zonder echter voldoende op de hoogte te zijn. Wetenschap eist nauwgezetheid en oog voor het détail. Zo wordt men bewaard voor oppervlakkigheid. MÜsken daarom de boemeltrein niet. De reis mag wat langer duren en je geduld op de proef stellen, maar als je goed uitkijkt, draag je er veel meer van mee. In de begroting voor het dienstjaar legger. De nieuwe legger is echter nu pas gereed gekomen, zodat deze kosten thans kunnen worden afgere kend. Deze bedragen met bijbehoren de overzichtskaarten 6000.De oorspronkelijke raming van deze kos ten ad 2500.is hierdoor aanmer kelijk overschreden. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente Krui ningen een van de eerste gemeenten is, die een nieuwe wegenlegger heb ben. Een rekest van de firma Quaak, dat was ingediend, nadat de gemeenteraad zich slechts één geschikte kandidaat aangemeld, zodat het college van B. en W. niet in staat is met een voordracht te komen. Deze kandidaat is de heer J. J. Aarnoutse, hoofd van de o.l. school te Sas van Gent. De heer P. A. C. Lindhout te Sint Maartensdijk slaagde te Boxtel voor het diploma schilderspatroon. Mevr. M. LindhoutWitteveen te Sint Maartensdijk slaagde in Bergen op Zoom voor het middenstandsdiploma. De postduivenvereniging „De Zwaluw" te WESTKAPELLE hield een wedvlucht uit Sittard. De uitslag luidt als volgt: 1, 7, 9 J. J. Kleinepier, 2 W. Provoost, 3 en 8 P. van Rooijen, 4 en 6 W. K. van Bre da, 5 en 10 J. Balthazar. Advertentie Van een medewerker RIO DE JANEIRO. De hevige protestantenvervolgingen in de Zuidamerikaanse staat Columbië zijn mislukt. Dit heeft een afgevaardigde uit dit land meegedeeld in de algemene ver gadering van de presbyteriaanse wereldbond, die bijeen is geweest in de Braziliaanse stad Sao Paolo. Wel zijn er een enkele keer nog laat ste opflikkeringen van dc poging tot gewelddadige onderdrukking van het evangelisch christendom op te merken. Maar, zo deelde prof. dr. A. J. Bronk- horst voor de NCRV-microfoon mede, in het algemeen is de situatie radicaal veranderd in vergelijking met enkele ja ren geleden. Mede in verband met de politieke wij zigingen in Columbië heeft men de po gingen opgegeven om het protestantis me met geweld te keren. De R.K. Kerk beperkt zich thans duidelijk tot het be strijden met geestelijke wapens. De algemene vergadering te Sao Pao lo heeft een week geduurd. Het thema handelde over de dienstknechtgestalte van Christus in deze wereld, welke ge steldheid ook die van de gemeente dient te zijn. De volgende algemene vergadering zal over vier jaar vermoedelijk in Frank fort aan de Main gehouden worden. Maar dit betekent 'niet dat er een stil te valt in deze organisatie, die sinds 1877 nagenoeg alle kerken van presby teriaans-hervormde structuur verbindt. De bond is gesplitst in een westelijke en een oostelijke afdeling, die afzonder lijk bijeen zullen komen in de komen de jaren. De meeste afgevaardigden zijn na af loop van de samenkomst doorgereisd naar Rio de Janeiro, waai dezer dagen feestelijk en dankbaar herdacht wordt de komst uit de Verenigde Staten van het calvinistische protestantisme in Bra zilië. In die honderd jaar is de presby teriaanse kerk tot zelfstandigheid ge komen en er kwamen al gauw naast de Noordamerikaanse predikers eigen verkondigers van het evangelie. De kerk breidde zich sterk uit en vooral door haar arbeid in het onder wijs geniet zij grote waardering in dit land. De evangelieverbreiding heeft een gro te plaats in deze kerk, die daarbij in eigen beheer de modernste hulpmiddelen als geluidsbanden, filmstroken, radio programma's enz. vervaardigt. Ook heeft zij de zending ter hand genome.} onder de kwart miljoen in Brazilië woonachtige Arabieren. Een typisch Zuidamerikaans ver schijnsel is het bestaan van immigran- tenkerken, vooral Duitse en angelsaksi- sche. Zo bestaat er in Sao Paolo een Nederlandse kerk, waarin hervormden, gereformeerden, vrijgemaakten, doops gezinden, vrije evangelischen enz. jsich op de grondslag van de Heidelbergse cate chismus verenigden. Om de band met de andere kerken in dit land te doen uitkomen wil deze Hollandse kerk te vens de Engelse geloofsbelijdenis van Westminster^aannemen. Met één VanNelle's groot formaat theebuiltje zet a 'n héle pot krach tige .Afternoon* thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Z6 gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle. die overal in Nederland zo „in trek* is! VAN NELLE's „Afternoon" (groot formaat) doos van 20 stuks Evenwel is niet elke professor prac- tisch ingesteld en kan niet zo met sprekende beelden zijn bedoeling illus treren. Uiteraard mag men van deze hooggeleerde heren verwachten, dat zij niet eenzijdig te werk gaan en van ver schillende kanten hun onderwerp be lichten. Met een goedkope oplossing en een radicale uitspraak stellen vele bet weters zich tevreden. Maar daarmede is de waarheid niet gediend en wordt aan de zuivere wetenschap geweld ge daan. De twijfel ten aanzien van wat wel en niet wetenschappelijk verantwoord is, kenmerkt deze mannen van nauw gezet onderzoek. Zo was er te Utrecht een professor, die in zijn wetenschappelijke twijfel omtrent de juistheid van bepaalde con clusies in de regel de uitdrukking placht te bezigen: Aan de éne kant zou je zeggen, dat er dit of dat vóór pleit, maar van de andere kant bezien, zou je menen, dat enz. enz. De zegswijze, van de éne kant en van de andere kant, lag hem altijd vóór in de mond, om vooral geen éénzijdige voorstelling van - zaken te geven. Eens had een blijde gebeurtenis plaats gevonden in het gezin van deze professor, de geboorte van een kleine. Heel belangstellend vroegen de studen ten, of de jeugdige spruit een jongen of een meisje was. Zijn gewoonte getrouw, antwoordde de prof, alsof het een dis cutabel vraagstuk was: Aan de éne kant zou je zeggen, dat het een jongen is, maar aan de andere kant.... Gelukkig voor de kleine, kon hij door de vro lijkheid onder zijn gehoor, de volzin niet afmaken! In het dogma klinkt het lied der aan bidding. Deze verheven opvatting hul digde prof. Gunning, omtrent de leer der kerk. Hierin wordt de waarheid der Schrift op menselijke wijze door ker kelijke vergaderingen zo goed mogelijk geformuleerd. De grondtoon is echter niet het redelijk verstand, maar de toon der aanbidding. Helaas ontbreekt in menige preek de ze toon maar al te zeer en wordt zij vervangen door een dorre uiteenzetting, welke meer spreekt tot het verstand dan tot het hart der mensen, Blijkbaar is in menige kerkeraads-vergadering het dogma ook onderwerp van bespre king. Waarom ook niet? De belijdenis mag geen kerk onverschillig zijn. Niét altijd komt echter de inhoud van het dogma aan de orde, maar wordt er soms op minder ernstige wijze gespeeld met het woord dogma, waarmee men geen weg weet. Door bijzondere omstandigheden kwam ons een notulenboek ener ker kelijke vergadering onder de ogen. Uit Exterieur van de nieuwe Hervormde kerk. (Van een onzer verslaggevers) Dertig september a.s. zal in een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Zuidzande het feit worden herdacht, dat op 9 juli 1659 in deze Zeeuwsvlaamse plaats een Hervormde kerkelijke gemeente werd ge ïnstalleerd. Voordien kerkten de aanhangers van de reformatie uit Zuidzande in Cadzand. De afstand van ongeveer zeven kilometer was echter, vooral voor de ouderen, wel erg bezwaarlijk. Bovendien was de Mariaweg in Cadzand slecht onderhouden. op 28 september 1659 kon de eerste Zuid- zandse predikant worden bevestigd. Het was Daniël Hoorebeke, die op deze gedenkwaardige dag met de tekst Job 13 vers 17 intrede deed. Een kerkgemeen schap moet een eigen gebouw hebben meende de jonge gemeente terecht. Voor 1040 Vlaamse ponden, drie groten en twee schelling werd spoedig na de stichting door de heer Adr. Adriaanse uit Sluis een nieuwe kerk gebouwd. Omgerekend in Hollandse munt was dat f 6.240,75. In de gelijk handschrift staat het genoteerd in het omle notulenboek, dat thans beheerd wordt door de heer Iz. Risseeuw-Brak- man. Kort na de negende juli, die in de oude boeken staat opgetekend als het begin van de Hervormde Gemeente. Op die datum werd namelijk de oprichtingsacle opge steld en werden de eerste ambtsdragers lier komt 's zondags de gemeente bevestigd. Dat was op 27 juli 1659. Men bijeen ging zeer voortvarend te werk en reeds BRUINISSE In de jaarvergadering van de Mosselhandelsveroniging Solidair N.V. heeft de directeur de heer L. W. Parlcvliet te Bergen op Zoom een over zicht gegeven van de activiteit vah de N.V. gedurende het tweede boekjaar, het seizoen 1958-1959 Hieruit bleek dat het aandeel dat de Frankrijk in het verslagjaar niet onbe langrijk toe nam. Met het oog hierop werd besloten het wagenpark uit te breiden. Het aandeel in de export naar eBlgiê is nog van weinig betekenis. Zonder mee te doen aan een ongelimiteerde concur rentie in dit afzetgebied zal getracht wor>- I den dit aandeel geleidelijk te vergroten. In de bestursvacature ontstaan wegens aftreding van de heer B W. Schot Jacz. fniet herkiesbaar) wen? gekozen de heer Henk Schot BW? uit Zierikzee. Tn de va cature ontstaan door het bedanken van ie heer L. de Waal Johz. koos de ver gadering de heer A. H. Hoogerhijde, Brui- nisse. Tot voorzitter werd gekozen de heer Ichr. Schot BWz. Deze zelfde kerk, oerdegelijk gebouwd in 1660, werd in 1944 door het oorlogsge weld verwoest. De nieuwe kerk, klein, maar vooral sfeervol, heeft heel wat meer Men wordt er in Zuidzande, nu de her denking van het ontstaan der Hervormde Gemeente aanstaande is, weer aan her innerd dat de merendeels eenvoudige lie den, die driehonderd jaar geleden deze kerk stichten, zich grote offers moesten getroosten om hun voornemens in een daad om te zetten. De geschiedenis van deze gemeente getuigt van vastberaden heid en offerzin. De kerkeraad vertrouwt dat de sennis van het verleden zal stimu leren tot nieuwe daden in het he ien en men heeft hoop, dat bij de herdenking van het jubileum con crete mededelingen kunnen wor-, ien gedaan met betrekking tot het beroepen van een eigen predikant. RITTHEM Onder grote belangstel ling en een heerlijke temperatuur kwa men de Ritthemse ringrijders bijeen om met elkaar de jaarlijkse ring weer te steken. Tweeëntwintig rijders namen aan het folkloristische festijn deel. De beste prestaties werden dit keer gele verd door J. de Pagter Jzn. en P. J. Cevaal met respectievelijk 34 en 29 rin gen in 47 beurten. De wisselbeker van burgemeester P. Daniëlse werd gewon nen door J. de Pagter Jzn. met zeven ringen in 8 beurten. De rijder verkreeg daardoor de beker in eigendom. Win- itfvo2randehehUre geb0UW" In 1949 S^all2nndCp.Trcgevabaf™MeHamel werd voor de herbouw van ue Kern iun., - - - f 130.000,— neergeteld. Sinds Daniël Hoo rebeke te Zuidzande werd bevestigd zijn er 36 predikanten te Zuidzande geweest. Helaas is er nu geen predikant. Wel zijn de kerkeraad en kerkvoogdij hard aan het werk, om weer een eigen predikant voor Zuidzande te verkrijgen. De kerkelijke ge meente bestaat uit 720 zielen. Uit 220 ge zinnen moet het geld voor de eigen pre dikantsplaats, het onderhoud der gebou wen. kerk en pastorie etc komen. Dit vraagt veel voor de offerbereidheid der gemeente. Toch is het kerkeraadslid Iz. Risseeuw-Brakman persoonlijk van me ning, dat Zuidzande de financiële moei lijkheden op kan lossen. 1 De kerk in Zuidzande heeft naast het kerkgebouw en de pastorie geen bezittin gen. Alles moet opgebracht worden uit zgn. levend geld. En dat geld moet er ko men, wil een nieuwe predikant beroepen kunnen worden. Er is een oproep de gemeente ingegaan, waarin gevraagd wordt de bijdrage nog wat te verhogen. Graag zag de heer Risseeuw-Brakman die zijn sporen in het kerkewerk heeft verdiend, dat de gemeenteleden nu spon- jtaan antwoorden op de dringende oproep Ivan de kerkeraad. link. De medaille ging naar A. Breel. Een spannende strijd werd geleverd om de pollepel, die uiteindelijk werd veroverd door J. de Pagter Jzn. De prijs voor de meeste volgringen ging naar P. J. Cevaal (negen ringen) en de medailles voor jongste en oudste rijders naar resp. P. J. Cevaal en P. C. Dieleman. Loco-burgemeester J. Cevaal reikte de wisselbeker van de burge meester uit. Aan het slot van de dag bracht de voorzitter van de plaatselij ke ringrijdersvereniging, dc heer A Cevaal. alle medewerkers en publiek hartelijk dank. In het bijzonder dankte hij de heer S. A. v. d. Linde, die ge durende een periode van 35 jaar ringop passer is geweest. Daaarbij werd de heer v. d. Linde een herinnering aan geboden. De uitslag luidt: J. de Pagter Jzn. 34 ringen; P. J, Cevaal 29 r„* J. Cevaal Jzn. 24 r.; V7. J. Cevaal 22 r.; A. Cevaal 22 r.; A. Breel 21 r.; J. Hamelink 20 r.; M. Hamelink 20 r.; H. Jan- se 19 r.; P. C. Dieleman 17 r.; A. Goedhart 16 r.; A. de Visser 14 r,; B. de Meij 14 r.; J. de Pagter sr. 14 r.; J. de Lange 13 r.; A. de Bart 12 r.; L. Machielse 11 r.; C. Dieleman 11 r.: J. Dieleman 10 r.; A. Ba- rentsen 9 r.; L. Pouwer 2 r. een bepaalde passage, die we hieronder laten volgen, blijkt, dat ook in schijn baar zakelijke en dorre verslagen de humor nog wel eens te voorschijn springt, en dat er, naast de bekende ernst in onze kerkelijke vergaderingen, ook nog wel eens een plaatsje overblijft voor de „leut". Hier volgt de bedoelde passage. Aan de orde is de zeer belangrijke vraag, welke betekenis moet worden toegekend aan het begrip „dogma". Op deze vraag worden verschillende ant woorden gegeven o.a. „Een dogma is een axioma"; „een dogma is een leer stelling"; „een dogma is een onder for mule gebrachte waarheid, die door de kerk der eeuwen is beleden en waaruit zij leeft". Een der leden geeft een ^lijkbaar aan de praktijk ontleende uiteenzetting. Deze wijkt daarom wel enigermate af van hetgeen de vorige sprekers hebben gezegd. Hij vindt nl. dat een dogma een struikelblok is op de weg naar de éénwording der christen heid. Te oordelen naar het vrolijk ap plaus der vergadering zou deze spreker naar de mening der aanwezigen, wel in de roos hebben geschoten. Het meest verrassende antwoord geeft een volgen de spreker. Hij plant het begrip „dog ma" over naar het rijk der dieren en zegt, dat een dog-ma in we2en niets anders is dan een moeder-hond. Deze verklaring van dit omstreden begrip wordt door de aanwezigen niet zonder hilariteit aangehoord Snippers In het onlangs verschenen gedenkboek je van de Sint-Paulusparochie te Schie- broek vertelt pastoor Lansbergen aller lei wederwaardigheden. „Staat me daar op een dag een man aan de pastorie te bellen, die een wo ning wil hebben", aldus de pastoor. Ik vraag hem, hoe hij het in- zijn hoofd krijgt, daarvoor bij mij te ko men. „Ze hebben me gezegd", zei de man, „dat ik voor een huis bij pater Monium moet zijn en ik dacht, die pater zal wel in de pastorie van de Roomse Kerk wonen. Het misverstand vond zijn oorzaak in de toen voorgenomen Patrimonium-wo- ningbouw te Schiebroek. „Het Centraal Weekblad" schreef on*,, der bovenstaande titel over de slaver nij van het roken bij heel velen. Niet dat roken, aldus het blad, op zichzelf af te keuren zou zijn, maar wel als slavendrijver, zodat ik niet een siga ret neem. maar de sigaret mij neemt. En wij zijn er niet mee klaar, door de slagvaardigheid van die dominee over te nemen, die door een ouderling verweten werd, dat hij van zijn sigaret zijn afgod maakte en repliceerde: Daar om verbrand ik hem ook! Voor de zware rokers, zo vervolgt het blad. is een tijd van vasten, zeker als zij chris ten zijn, niet overbodig, om zich te trainen en zich niet onder de macht te laten brengen van iets anders dan de gehoorzaamheid van Christus. Dit is ook training in de godsvrucht. In den plezanten hoek bij nonkel Pieje, een rubriek in „Dender Tempel", mededelingen-blad van de Geref. kerk van Denderleeuw (hè, hè, zie, zo) le zen we van Tis, de viskoopman, die steeds onmiddellijk zijn woordje klaar had. Hij deed dat graag op rijm. Toen hij nog niet protestant was en eens tegen Pasen moest biechten, wa ren de visgeuren dermate prikkelend voor mijnheer pastoor, dat deze van uit de biechtstoel hem toevoegde: Tist, wat stinkt ge toch naar de vis! Waar op Tist slagvaardig antwoordde: Een ieder riekt naar 't zijn, ik naar de vis en gij naar de wijn. Een oude dominee gaf een jonge col lega eens deze raad: Als je de kerk gangers op hun horloge ziet kijken, dan behoef je niet te schrikken. Maar als ze het tegen hun oor houden en er aan gaan schudden, dan moet je uitschei den met je preek. g heb ik een schrijnende tegenstel- g 3 ling in de krant aangetroffen. g g Op pagina één het aangrijpende 3 bericht over een auto, die in 3 Utrecht te water raakte: twee g vrouwen streden in een metalen f cel op de bodem van de gracht 3 om het leven. Op de centrale post van die g brandweer rinkelde de alarmbel g g en even later gierde een takelwa- E 2 gen door de straten van de Dom- 3 stad. 3 Maar het water spoelde reeds langs de vrouwen heen en wellust- g te er op los. g Ik weet het niet, maar misschien 3 hebben die oude vrouw en haar g 3 schoondochter op de bodem van de E Utrechtse gracht een snik om g E hulp gezonden naar de hemel. Toen omstanders op de wal de brandweer alarmeerden, hebben IÊ zij de centrale-post-boven-de-ster- 3 ren gewaarschuwd.. Op pagina drie van dezelfde g g krant: foto van een kerkraam in g 3 Hoek. Voorstelling: Jezus redt op g g het meer in Palestina met Zijn machtige hand Petrus, die in het 5 water dreigt te zinken. g Pagina één en pagina drieg 3 Ik probeer er over na te denken §1 g en ik word er enorm moe van. Omdat ik weten wil, waarom de g kreet om hulp van Petrus werd g g verhoord en het lijkt of de alarm- g 3 schel boven defect was, toen er g een auto met twee vrouwen in de gracht lag. g g Op het meer in Palestina, op de 1 g bodem van de gracht in Utrecht g 3 twee gebeden: één keer zei g God JA en n keer zei Hii g NEE.... g Want Hij heeft wel héél scherp geluisterd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3