Kunst in vele vormen groeit in Deurne d ë)r°tenmakerz. Ongestoor maar ook ongeprezen werkt daar Martinali KAPPIE en de SUPERSKOOP DE NATUUR P. W. RUSSELS Ut de kerken I DE TINTELS J Jack Dunkley Prins Charles moet in vakantie Frans leren in en om uw huis Duitse kanovaarders dood gevonden Duik bleek dodelijk Dinsdag 11 augustus 1959 ZEEIT SO! DAUJ5!,U) Pag. 2 DEURNE Waarschijn lijk zal ik er nooit ach ter komen, waarom ze in het Noordbrabantse Deurne een Suezlaan hebben. Maar ik heb wel ontdekt, dat er daar een man woont, van wiens bestaan veel te weinig mensen nog weten. Een man met de volkomen on-Nederland- se naam Willy Martinali, maar in zijn praten Brabantser dan professor De Quay. Een man die daar, tussen de bossen, een brok levende kunst het licht doet zien, dat in het buitenland reeds lang de erkenning zou hebben gekregen, die het naar mijn smaak verdient. Misschien mag ik een keer zeggen, wat mij al lang op het hart ligt. Misschien mag ik tonder ook maar de gedachte te willen oproepen kunstkennerte zijn eens probe ren te formuleren wat er naar mijn persoonlijke mening dikwijls gebeurt, hier in dit goede land. En daar hoeft u het. bij voorbaat, niet mee eens te zijn. Als u niet wilt. Rest Ik woestijn Ik geloof dan, dal je als kunstenaar in Nederland in steden als Amsterdam, Den Haag of Rotterdam moet wonen, wil je je werk regelmatig onder de aandacht krijgen van de critici-van- naam en de directeuren van grote musea. Je mag ook uit de ..provincie" komen, maar dan moet je op z'n minst in Amsterdam gaan wonen, zodat men van je zeggen kan dat je een Lim burgse Amsterdammer" of een Bra bantse Mokummer" bent. Dat staat en dat geeft nog een pikante persoonlijke noot aan je persoon. Maar als je ergens in Drente of Zeeland, Brabant of Overijssel woont en nog wel een stuk van de grote weg", dan moet er heel wat gebeuren, wil je doordringen tot die mensen, over wie ik hierboven sprak. Lukt je dat toch, dan heb je op een goede manier de aandacht op jezelf weten te vestigen. Public relations maken" heet dat. En ..public relations maken" is nu juist iets, dat Willy Martinali bepaald niet ligt. Er is over hem geschreven, o ja, zeker. In tijdschriften, die een verhaal in hem zagen. Die meldden, hoe hij als jongen met zigeuners rond trok. Die vertelden, dat hij met aapjes langs de deur ging. Die de aandacht vestigden op zijn korte circusloopbaan. En dan terloops werd er ergens opge merkt: hij schildert nu. Willy Martinali laat dat allemaal koud. Hij heeft een bordje op zijn voor deur gehangen waarop staat dat, wan neer men na drie keer bellen geen deur ziet open gaan, hij wil werken. Alsjeblieft rust Hij heeft zichzelf de vorige week op het toilet opgesloten toen een bus met dertig mensen voor zijn deur stopte en men de kunstenaar" kwam bekijken. Een drie kwartier heeft hij in die kleine ruimte ge zeten, terwijl de busgangers rond zijn huis liepen, door de keuken naar binnen keken en zeiden: „Hij is er wel. er staat xuater op het gas." Maar MaHinali heeft zich niet laten zien. Dat is allemaal geen verwaandheid of zo van hem, voor geval u dal mocht denken. „Ik wil zo graag mezelf zijn", vertelde hij me. „Niet bekeken worden, maar kunnen werken". Werken, werken en nog eens werken. Van de ochtend' tot de avond, in een geweldig tempo met een. ontzagwek kende productie. Dat bezoek van mij in Deurne legde Jack Harden vast op papier. In negen minuten deed hij dat en toen kreeg ik deze tekening mee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiinir S «f y t - H- -• hebben we bezoek gehad van ken nissen, die ons onder het genot van een kopje koffie en een beste sigaar, hebben getracteerd op een verschrikkelijk verhaal, dat wel iswaar niet werkelijk is gebeurd, maar toch bijna. Het was het vervolg, dat zou hebben kunnen plaatsvinden, nadat twee Barne- veldse boeren met een schop aan het graven waren geslagen om granatcyi te zoeken in een wei land. U hebt er gisteren in de krant uitvoerig over kunnen le zen. Bijna waren hier zeer ernsti ge ongelukken gebeurd. 't Was onverantwoord om ook nog te gaan graven, merkte een onzer kennissen op. Je be grijpt zulke mensen niet. Het is spelen met het leven. Vréselijk roekeloos. Het gesprek ging verder over koetjes en kalfjes. Natuurlijk ook over de vakantie en over hel weer. Onze kennissen vertelden. dat zij met een auto een tochtje gaan maken. 5 Heb-ie een rijbewijs?, vroeg ik. Nee. nog niet. maar in deze drukke vakantielijd let de politie daar niet op. Je wordt bijna nooit s aangehouden. Zou je dat wel doen, een auto besturen zonder rijbewijs? Och, waarom niet man? Ik rij behoorlijk safe en dus... =s Behoorlijk safe. Dat dachten die s boeren in Barneveld ook.... NED. HERV. KERK Beroepen te Ommen: J. N. de Rui-1 ter te Leiden. Bedankt voor Houten <U): P. de Jong te Kootwijk; voor Hoogeveen (derde: pred. plaats): W. Bloemendaal te Ze- venhuizen (Z. Holland). GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten (vac. .J van Wijn- gaarden): J. Rinzema, evangelisatie-pre dikant te Baarn. Aangenomen naar Goor: F. H. Veen- huizen, kand. te Huizen (N. Holland), die bedankte voor Tholen-Poortvliet en voor Schildwolde; naar Krimpen aan de Lek, Krimpen aan de IJssel: H. Lije- sen. kand. te Beverwijk, die bedankte voor Munnekeburen, Westeremden en. voor West-Terschelling—Midsland; naar Buenos Aires: R. van Benthem. aan staand missionair predikant op Soemba; naar Zaamslag: M. den Boer te Voor schoten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sneek: M. Rebel, kand. ie Hilversum en W. van 't Spijker te Dro- geham. Aangenomen naar Kornhorn: T. Har der, kand. te Leeuwarden, die bedank te voor Den Helder, De Krim (0>, Oud-Beijerland en voor Wildervank. j Aangenomen naar Rozenburg: H. P. Brandsma, kand. te Sneek, die bedank te voor Aalsmeer. Naar Bennekom: P. van Zonneveld, j kand. te Bussum, die bedankte voor AarlanderveenNieuwkoop, Êendijkj Elburg, Doornspijk, Klundert, Leerdam, Maassluis. Mijdrecht, Nieuwpoort, Oude-, kerk a. d. Amstel, St. Jemaklooster, Woerden en Zwaagwesteinde. Schilderen, pottenbakken, kunstnaald- w erken. Nieuw en heel mout Ik heb wandkleden gezien, kleintjes en grote, van die Brabander met zijn Iia-liaanse voorouders. Wondermooi van kleur en soms aangrijpend van schoonheid. Ik heb bekers, potjes, kannen en va zen gezien. Met nieuwe motieven, zon der na-aperij, zacht van kleur, gracieus van morïel. Ik heb ook de schilderijen van Willy Martinali gezien. Technisch op vele verschillende manieren tot stand ge bracht. Met voorstellingen, waarvan u zegt; „O ja, dat is een vrouwenfi guur" en waarvan u óók kunt opmer ken: „Wat is dat nu?" Naar de natuur heeft hij veel ge schilderd. Zo, dat u helemaal kon zien: Daar loopt een koetje en dat is een jongetje. Helemaal vrij „Maar als je nu zelf je verhalen van tien jaar geleden nog eens zou be kijken, zou je dan niet zeggen: die zin nen kan ik nu zo niet meer maken? Wel, zo is dat met mijn schilderen ook. Ik wil los van de traditie, helemaal vrij werken. Als ik nu nog huisje- 'boomipjeJbeestje zou schilderen, dan zou ik oneerlijk zijn tegenover me zelf. Je gaat verder, je1 ontwikkelt je zelf, je kunt dat werk van vroeger gewoon niet meer maken". Het is geen ^erdeaiging van zijn abstracte schilderwerk. Het is een uit leg omdat ik vroeg: Waarom heeft u dat zó geschilderd? Eigenlijk een domme vraag. Want als u mij vraagt waarom ik die be paalde zin zó en niet zó schreef, dan kan ,ik alleen maar zeggen: Omdat het toen zó moest. „Ik verander nooit. Kijk, hier een Madonna, die ik jaren geleden maak te". Door het open raampje kwam de boslucht binnen en een zwarte kouw wandelde een beetje herrie schoppend door het atelier. Kan niet „Een uitgever heeft me gevraagd om „van die lieve Madonna-kopjes" er meer te maken. Hij wilde ze als prentjes uitgeven en bood een mooi honorarium. Maar ik kan niet; vroeger ging dat, maar nu zou ik mezelf ge weld aan moeten doen om het zo op papier of linnen aan te brengen en dan mislukt het". .2000. In de hoek van de kamer zit een jongeman van 23 jaar. Hij is Jack Harden uit Hoensbroek. een neef van Martinali en ook schilder.. Men strooide een stapel tekeningen voor me uit op de grond' en Martinali zei: „Jackie heeft meer dan 2000 teke ningen. Hij kon ze in Frankrijk expo seren en ze verkopen. Maar hij wil graag in Deurne blijven". Ik keek die twee aan en zei hardop wat ik dacht: Jullie werk moest in Amsterdam en Rotterdam eens te zien zijn. Ze haalden de schouders op. „Och, als je in Deurne zitDan kan dat nooit veel betekenen. Dat zal dan wel Brabants parochiewerk zijn". Ik ben weggegaan, moeilijk. Om- dal ik me bijna niet kon losmaken uit dat huis in Deurne, waar de mooie dingen de schilderwerken en de wandkleden zomaar rond slingeren, zonder dat er mensen van dat moois genieten. Een paar honderd tekeningen, zo op een hoop. Een paar tentoonstel lingen, waar duizenden hun in tens genoegen aan zouden beleven, daar in een Deurnese kamerhoek. Wandkleden in een la van een com mode; wandkleden die (huishoren op strakke, gladde muren van scho len of in huizen, om'daar de warmte, de sfeer, de kleurenpracht te bren gen die ze in zich hebben. In Deurne, heren museumdirec teuren, daar wonen ze. Willy Martinali en Jack Harden. Twee mensen in Deurne, van wie u dacht ik veel meer ïoudt moeten weten. Links Willy Martinali en rechts Jack Harden. 15 DAN zal ik voor de wet weer le vend worden." Maar dat zou niet zo eenvoudig zijn, dat zag hij heel goed in. Hij hield nog van An- gelita. Was het mogelijk dat een man en een vrouw elkaar bemind hadden zoals zij en dat een van hen dit was vergeten? ,,Ja. er moet iets worden ge daan," gaf Mattei toe. ,,Ik zal er met mijn advocaten over praten. Intussen is het misschien beter dat het niet algemeen bekend wordt dal ge zijt teruggekomen." .Waarom niet", vroeg Andrea. „Moet ik soms verstopt worden als een krankzinnige, voor wie de bloedverwanten zich schamen?" Langzaam kréég Mattei zijn zelf beheersing terug. ..Onze bezittin gen zijn nu nauw verbonden met die van de Medici's in Florence," verklaarde hij. ,,Ik heb juist een prachtige overeenkomst met heri getroffen, en een plotselinge ver andering zou hun niet welgevallig zijn. Bovendien zal dit een hevige schok voor Angelita betekenen. We moeten haar erop voorbereiden." Dit alles kon Andrea nog wel aanvaarden. ,,Ik begrijp wat ge bedoèlt, wooral wat Angelita be treft," zei hij dus. „Er is nooit een schandaal in on ze familie geweest we moeten behoedzaam te wef-k gaan." Andrea was naar het venster ge gaan en staarde naar buiten. Daar was het donker even donker als het in zijn ziel was. Alles was heel anders verlopen dan hij had verwacht en het was alsof hij een warnge smaak in zijn mond kreeg, En toch als hij aan Angelita dacht, kon hij een gevoel van woede niet onderdrukken omdat Mattei met zijn spillebeentjes en zijn vooruitstekende wenkbrauwen zijn plaats had ingenomen. „Wat wilt ge dat ik doe?" vroeg hij. Mattei fronste het voorhoofd. „Heeft dat Portugese schip lig plaats gekozen aan de Fondaco?" „Ja. Ik ben hierheen gekomen van het palazzo van Signor Mar- tello, die Prins Henry van Portu gal hier in Venetië vertegenwoor digt." FRANK G-. SLAU&HT€, Mattei's gezicht klaarde op. „Zoudt ge daar vannacht nog bun nen logeren met het gevolg van die Signor di Perestrello?" „Ze denken dat ik een slaaf ben" bromde Andrea. „De per soonlijke bediende van zijn doch ter." „Niemand zal egonder lijden als ge dit nog een paar dagen vol houdt", argumenteerde Mattei. „Intussen zal ik gaan praten met Messer Donato, onze advocaat, en Angelita voorbereiden op de schok van uw terugkeer." „Ik had iets anders verwacht," zuchtte Andrea. „Maar ik zal het nog wel een paar dagen volhouden, denk ik." Mattei werd opeens heel vrien delijk, nu hij meende zijn eigen gang te kunnen gaan, al te vrien delijk, als Andrea goed had opge let. „Ge hebt waarschijnlijk geld nodig om kleren te kopen en naai de kapper te gaan", meende hij. „Ik zal een beurs voor u halen." „Ja, ik verlang er naar weer be hoorlijk gekleed te zijn, en mijn haar en mijn baard te laten ver zorgen", stemde Andrea ietwat stuurs in. „Laat het een goedge vulde beurs zijn. Mattei per slot hebt gij een best leven geleid met mijn geld. Vijf jaar lang heb ik niet anders gegeten dan oudbak ken brood en beschuit, en mijn drinken bestond uit azijn, met olie en water vermengd." „Ik ga naar boven om geld te halen", zei Mattei. „Neem intus- ten een glas wijn. We hebben heel wat aan u goed te maken, An drea!" Rusteloos bleef Andrea op en neer lopen terwijl Mattei bouen was. Toen zijn halfbroer niet di rect terugkwam, opende hij de kast waarin hij zijn kaarten placht ',f op te bergen. Er 'stond nog een map, stoffig en droog, die hij er r acht jaar geleden in had gezet. Eerst bekeek hij de kaarten wat vluchtig, maar al dra. raakte Andrea er geheel in verdient nét als vroeger. De bekoring van ver- -ó" re steden, vreemde -eilanden en i£ befaamde streken was nog steeds- soit even groot, al had hij veel gereisd. misschien veel meer dan iemand r.^ die op dat moment nog leefde. Het duurde geruime .tijd eer Mat- tei terugkwam, maar Andrea was f zo verdiept- geweest in de kaarten dat hij er geen acht op had ge- slagen. „Neem me niet kwalijk dat ik zo lang weg bleef", zei Mattei die een dikke geldbuidel in de hand had. „Hier ik denk wel dal ge daar voorlopig genoeg aan hebt." Andrea nam de beurs en hing die aan zijn gordel. „Waarschuw me vooral zo gauw ge alles hebt geregeld!" drong hij aan. „Dat beloof ik u:" verzekerde Mattei hem. - Terwijl Andrea door de duistere straten terugkeerde naar het P.a- lazzo Martello, werkte zijn brein koortsachtig. Hij had er geen mo- ment aan gedacht dat zijn plotse- linge terugkeer tot complicaties zou leiden, maarlnu zag hij toch wel in dat Mattei's reactie ftiet meer dan logisch was. 1 Wordt vervolgd 1 Maurice Leblanc illlllltllHIIIIHIHIItllillllllUIHiml jpiMIIIIIIHIIHHlllllllllHllttlHIM 1 door fiwtmiMiiiiiiimiiitiHiiHHtimn 'HllflIIIHIIIIlllllllltlllllllllfllltlllllllllltlllllllllllllllllltlllltllllMlItllitllilltllllllllllllllillHtllllllllllllllllllllllltlllllftlllllllllltilljillllltllitltllflIIIIIMIIIflIllllllllllltlllUllllllllltlllllllllllllltllllllillllllllini Van onze correspondent LONDEN Prins Charles zal tijdens zijn zomervakantie op het kasteel Bal moral in Schotland Franse les krijgen. Tot zijn leraar is benoemd de 27-jarige Frans-Canadese luitenant Jean Lajeu- nesse van het Royal 22nd Regiment, waarvan de Koningin erecommandant is. De gezaaide en uitgebloeide judaspen ning zal nu inmiddels wel rijpe zaden hebben; de zilveren schijven kunnen dar, geoogst worden. Als men ze pelt kunnen ze voor de winterboeketten ge bruikt worden; ze doen het vooral goed indien ze in een grote pul met blauwe distels en oranje lampionnetjes geschikt worden. Ze kunnen voorlopig aan klei ne bosjes ondersteboven te drogen ge hangen worden; liefst op eén luchtige en droge plaats. 19. Kappie, die geen weet had van de moeilijkheden, die Bizniz in de weg werden gelegd, besloot niet langer op zijn opdrachtgever te wachten. stoom af te blazen? Ik verga van de dorst!" „Niks, daarvan, Siep Tuitkan," ant woordde Kappie streng. ..Bedenk wat weet, isMLwel^gens gestrand tl^lon^erst en "dan met zijn vliegtuigmoederschip op wiel tjes/' opperde hij. ,,Ga mee. Siep. Ik maak me ja sterk, dat wij onze walvis ook wel weten te vinden." Krakende krukassen! Je kunt toch niet de hele stad gaan afzoeken?" riep ö'e meester. „Een walvis is wel erg groot, maar die stad hier is ook niet bepaald een dorp. Zouden we niet eerst eten." Daarop wendde hij zich beleefd tot een voorbijganger. ,,Kunt u me mis schien ook naar de dierentuin loodsen?" vroeg hij. „We moeten ergens een wal vis ophalen, ziet u? En ik heb ja zo'n idee, dat we daarvoor niet bij de vis boer moeten zijn." De aangesprokene keek de beide ergens cais anker uitwerpen om wat mannen even niet-begrijpend aan. herhaalde hij moei- diergaarde", ver- Dierentuin lijk. ..Ja dierentuin, duidelijkte Kappie. .Ach ...de heer meent de zoölogische gaard!" viel de vreemdeling hem vlug in de rede. ,,Dan gaat u de eerste al lee rechts, tot u aan een grote plaats komt, dan de eerste allee links Niet lang daarna dwaalden Kappie en de meester een beetje terneergesla gen dooi* de afdeling Vissen van de dierentuin. Want het was duidelijk, dat er daar niet was gerekend op de huis vesting van een walvis O Eigen nieuwsdienst SPAKENBURG. De lijken van Claus Nikhoff en Manfred Nowak, de twee zestienjarige Duitse jongens uit Heme, die een week geleden bij een kanotocht op het IJsselmeer zijn ver dronken, zijn gevonden in de buurt van Spakenburg. Eigen nieuwsdienst TILBURG. De negentienjarige dpi. [soldaat A. F. M. van der Linden is gis-1'' teren in een ziekenhuis in Tilburg over" leden. Hij was daar in opgenomen na dat hij op 6 augustus door een ongeluk-- kige duik in de Dommel onder Eindho ven zijn nek had gebroken. PARIJS (Reuter) Op het ogenblik, worden te Parijs de rapporten onder zocht, die door de bemanning van twee onderzoekingsschepen zijn samengesteld bij het vinden van de juiste route voor, een onderzeese pijpleiding, welke aard gas van de Sahara naar Engeland en- andere Europese landen moet transpor-' teren. Een 300 mijl ten zuiden van Algiers bevindt zich een zeer grote hoeveellieict, van dit gas in de bodem van de Sahara,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2