A-BOM LAATSTE TROEF Hulp van omstanders was vergeefs ACHTTIEN MENSEN GERED NA 7 UREN IN REDDINGSSLOEP Eisenhower gaat de Gaulle de les (van Algerije) lezen VORSTELIJK HUWELIJK ONDERBRAK DE STRIJD De Bilt: Koeler Boudewijn in geheim naar de Riviera PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onwaarschijnlijk Onbetrouwbaar De les MOEDER EN DOCHTER IN GRACHT VERDRONKEN Schipper Rog: „Onze grootste zorg gold de kinderen'* CARYL CHESSMAN NAAR GASKAMER Koningin en prinses Irene llmis Scherpe daling in Wall Street Exporteieren moeten leeftijdsloos blijven Machinist gooide collega overboord Grenskantoor Kotten ook 's nachts open Vallende tractor drukt man dood Drie doden bij motorrace Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4 Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij seen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24' tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189- Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdred.: R. HAGOORT Zeeuwse! Dagblad Abonnementsprijs S 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 15e Jaargang no 4328 Dinsdag 11 augustus 1959 FRANKRIJK: VAN TWEEDE RANG Van onze correspondent I PARIJS Premier Debré is van zijn korte bezoek aan Algerije te Parijs teruggekeerd en vandaag zal, èr naar aanleiding van dat bezoek ministerraad worden gehouden. Op 27 augustus vertrekt de Gaulle zelf naar Algerije voor een bezoek van drie dagen en daarna zal hij presi- dent Eisenhower te Parijs ontmoe ten. Men kan gerust zeggen, dat er- donkere wolken hangen boven Frankrijks politieke horizon, ter wijl het bovendien zeer waarschijn lijk is, dat er onweer zal voortko men uit de behandeling van de kwestie-Algerije door de Verenigde Naties op 15 september en de vol gende dagen of zelfs weken. De indruk is dan ook dat Frankrijk roeit dat het zwak staat en nu pro beert door alles op alles te zetten op het laatste ogenblik nog met enig machtsvertoon voor de dag te treden. Zo komt het dat er voortdurend sprake is van de beproeving van de eerste Franse atoombom. Nadat het Congres van de vrije Afri kaanse volkeren zich tamelijk ongerust had' betoond over de gevolgen van het eventuele beproeven te Reggane (in de Sahara) van de eerste Franse atoom bom, heeft de Franse ambassadeur in Liberia ogenblikkelijk een communiqué aan de pers van het land uitgegeven. Het heeft daarbij verwondering gewekt dat hij geen analoge mededeling aan o'e regering heeft gedaan. In dat commu niqué wordt gezegd dat de meest uit gebreide veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen om te zorgen d'at de ontploffing, die vrijwel op gelijke afstand van Parijs als Monrovia zal plaatsvinden, geen na delige gevolgen met zich zal brengen. Het gevolg van éen en ander is ge. weest ti'at de publieke opinie veronder stelt dat tijdens de Gaulle's bezoek aan Algerije een A-bom tot ontploffing zal warden gebracht en dat het Franse staatshoofd, te Parijs teruggekeerd en Eisenhower ontvangend, zich op de borst zou kunnen slaan en de presia'ent van de Verenigde Staten vertellen dat Frank rijk nu verder zou kunnen meezingen in het koor van de atoomclub. Voor Frankrijk zou het plezierig zijn wanneer een en ander zich inderdaad aldus zou afspelen, doch het is onwaar schijnlijk. Frankrijk heeft nl. zeker voor eind 1959 niet genoeg plutonium ge produceerd om zich aan de eerste expe rimenten te kunnen wagen. Te minder omdat het ongetwijfeld niet in de be doeling kan liggen met die eerste ont ploffingen alle plutonium meteen op te gebruiken en geen reserve meer over te houd'en. Natuurlijk zijn verrassingen mogelijk en naar het schijnt beschikte men te Monrovia over informaties, die deden vermoeden dat de ontploffingen zeer nabij waren. Het element van verras sing is er echter thans voorgoed aan ontnomen en daarom is het waarschijn lijk dat men de zaak niet overhaast. Niemand weet nog wat Eisenhower! aan de Gaulle zal komen zeggen, doch| in de kringen van het Europese opper bevel te Parijs is men de laatste dagen nogal pessimistisch gestemd. Men ver- bloemt daar niet dat de Verenigde Sta- ten Frankrijk eigenlijk ais een eigen wijze en onbetrouwbare partner in de Navo beschouwen en dat men de zucht tot het spelen van een rol op het eerste plan begrijpelijk maai- tegelijkertijd on bezonnen en zelfs een beetje belachelijk vindt. Ondanks wederzijdse plichtplegingen zal Eisenhower generaal de Gaulle zeercfui- delijk laten weten dat het eerste wat men thans van Frankrijk verlangt is dat het een einde maakt aan de oorlog te gen Algerijnse nationalisten. Men ver langt zeker geen capitulatie maar men zal de Gaulle wijzen op zijn „vrede der dapperen" en hem vragen dammaar snel en doortastend te streven. Eisenhower zal hem ook zeker Ame rika' s hulp en steun aanbieden en even tueel de garantie van de Verenigde Sta ten. Bij de vorige stemmingen van de Verenigde Naties heeft Amerika zich yan het innemen van een standpunt ont houden. Dat zou het thans zeker weer doen, maar het is zonneklaar dat de meerderheid van 82 leden van de Ver enigde Naties Frankrijk zou veroorde-' len, ondanks de wanhopige pogingen die André Malraux thans tijdens zijn reis door Zuicf-Amerika doet om de landen van dat werelddeel voor het Franse standpunt te winnen. Algerije is niet het enige punt dat' Eisenhower zal behandelen. Hij zal 'zo wordt verwacht zeker ook de Gaulle duidelijk maken dat er in wezen slechts twee grote machten in de wereld spelen en dat oorlog en vrede in hun handen liggen: Rusland en de Verenigde Staten. Ongetwijfeld zijn de Verenigde Staten bereid hun bondgenoten niet m de steek te laten en voor hen op te ko men (hetgeen, terzijde opgemerkt een nuance verschilt van: voor hen te vech ten), maar zij menen dan ook trouw en 'toegewijdheid van die bondgenoten te mogen verwachten. „Mr. president", zo zal Eisenhower tegen de Gaulle (die slecht Engels verstaat en weigert het te spreken) zeggen, „Uw land heeft de laat ste tijd niet getoond dat het tenvolle •me ons en onze bondgenoten is. Nog is het tijd, het tegendeel te bewijzen. Doet! ge dat niet, dan zou op Frankrijk de' ;schuld van het niet doorzetten van de •ontspanning m de wereld rusten en wij zouden dan zonder Frankrijk handelen,) ook al hoopt ge on een herleven van dei •klassieke Frans-Russische alliantie." Eigen nieuwsdienst UTRECHT Samen met haat- moeder is de 54-jarige mevrouw J. E. Furnée-Honig uit Den Haag gistermiddag met haar auto in de Utrechtse Singelgracht te rechtgekomen en verdronken. Haar 21-iarige dochter Carla, die ook in de auto zat, werd eruit geslingerd en dankte daaraan haar leven. Mevrouw Furnée had met haat- moeder en haar dochter haar man bezocht, die wordt verpleegd in het Utrechtse Academisch zie kenhuis. Na het bezoek wilden de dames nog even de stad in. Zij wilden de auto op de Rijn kade parkeren. Langs de kant heeft die een 25 centimeter hoge betonnen stootrand. Het water van de Singelgracht staat on geveer twee meter onder de rand. OVER DE KOP Mevrouw Furnée reed, haar dochter zat naast haar, oma zat achterin. Voor de parkeerplaats ging de auto opeens met een schok snellér rijden. Hij wipte over de stootrand en dook over de kop het grachtwater in. Carla Furnée werd daarbij uit de wa gen geslingerd. De auto bleef even drijven en zonk. Het meisje werd door passagiers van een langsvarende rondvaartboot aan boord getrokken. VERGEEFS Verscheidene mensen hebben gedurende het ogenblik, dat de wagen omgekeerd in de gracht dreef, geprobeerd mevrouw Furnée en haar 76-jarige moeder, mevrouw M. Honig-PJes uit Den Haag, uit de auto te halen, maar alle pogingen waren vergeefs. Met de beide inzittenden dook de auto naar de bodem van de gracht. De Utrechtse brandweer was heel snel met een grote takel wagen op de plaats van het ongeluk. Het lukte de mannen al gauw een kabel aan de auto te slaan en die op te hijsen. Terwijl hij nog half in het water hing, werden de vrouwen er al uitgehaald. Zij waren echter al overleden. Terwijl de uit de Utrechtse Sin gelgracht getakelde auto nog in het water hing probeerden mannen de twee er in zittende vrouwen er uit te halen. Alle spoed was echter te vergeefs. YVan een onzer verslaggevers LISSINGEN. Moeder! juichten gisteravond op de Vlissingse boulevard drie kinderen. Zij had den juist voet aan wal gezet na een scheepsramp, die menig zeeman in zijn hele carrière niet meemaakt. Zeven uur lang hadden zij met de bemanning van de logger Geertruida Jacoba (153 ton) in een sloep op zee gedobberd; midden in de nacht van zon- 44 Een vliegtuig boven de sloep met de zestien opvarenden van de gezonkei •Seheveningse logger: deze exclusieve foto maakte een der opvarenden van het Duitse schip Rabenfels, dat na vele uren zoeken de bemanning van de Geertruida Jacoba aan boord nam voor ons blad. dag op maandag was de logger, de Sch. 37, na een ex plosie in de machi nekamer vergaan. Omstreeks één uur gisternacht meldde schipper Leendert Rog (46), dat de Sch 37 één van de oud ste Seheveningse vissersvaartuigen op honderd kilometer ten noordnoord- westen van Schevernngen in nood ver keerde. Om kwart voor twee voegde hij er aan toe wij konden dat nog in een deel van onze editie vermelden dat het schip zinkende was en zijn bemanning in de sloep ging. Zelf bleet Rog tot on het laatste mo ment, een paar minuten voor drieen, aan loord Hij bleef aan de radio, waardoor de te hulp schietende schepen en vlieg tuigen ziin juiste positie konden bepalen. Het Zweedse schip Coolard was als -erste op de onheilsplek. Van de beman ning was toen niets meer te bekennen. DIKKE MIST Zeven uren dobberden achttien mensen in de sloep. De stemming, die steeds goed was geweest, daalde enigszins toen de mist kwam opzetten. Juist toen echtei de mist het dikst was. kwam er redding. Twee schepen kwamen naar de plaats van het ongeluk, een Noor en de Duitser Rabijfels. Daarna was spoedig alle leed geleden. Aan boord van de Rabenfels kre gen de Scheveningers een prima ont vangst. De Rabenfels gaf de schipbreukelingen over aan een loodsboot die precies een der heet als de schipper van de veron gelukte logger: Rog.... en die bracht hen gisteravond in Vlissingen. Daar wachtten de familieleden en duizenden belangstellenden. „SPANNEND" „Onze grootste zorg gold de kinderen", zei schipper Rog. „maar die redden zich wel". Een van die kinderen was de tien jarige dochter van de schipper, Tineke Rog. Zij was nog het minst van allen onder de indruk. Samen met de veertien jarige Adri Zoutebier. de zoon van de stuurman, bracht zii haar schoolvakantie op het schip door. Zii zei: „Volgend jaar ga ik weer met vakantie de zee op". Adri's commentaar: „Het was span nend Of ik volgend jaar' weer ga? Eerst even afwachten wat mijn moeder zegt". Het was ook de eerste reis van het veertienjarige afhouwertje Tom Spaan uit Loosduinen. Hij zal zich de reis lang heugen, 's Middags lag hij zeeziek te kooi. Toen het schip 's nachts ging zinken en j 'edereen werd gepord, wilde Adri zijn -ed niet uitkomen. Hii dacht, dat ze hem -oor de gek wilden houden SCHIP VOER DOOR ..Eén ding begrijp ik maar niet", zei i shipper Rog gisteravond, nadat hij op de -oulevard zijn vrouw had omhelsd. ..Er kwam een schip voorbij, een kustvaarder waarschijnlijk. Hii was niet verder dan drie mijl weg. Wij hebben acht vuurpij- VIENTIANE (Reuter). Terwijl het nieuws van het front in Laos maan dag aanmerkelijk gunstiger was dan. de dagen ervoor, vergat men in de koninklijke residentie Loeang Pra- bang de grimmige strijd tegen de op standelingen voor enkele uren. Dat kwam door een vorstelijk huwelijk, mei alle pracht en praal, die men er in een oosters land aan geeft. Prins Sisoephannoevong. directeur van Laos' burgerlijke luchtvaart, trad gis teren in het huwelijk met de 21-jarige prinses Dala Savang, tweede dochter van kroonprins Savangrattana. Duizen den mensen woonden het eeuwenoude ceremonieel van het huwelijk bij. RODE DRADEN Een lange processie olifanten bracht de prinses naar het paleis van Oega waai de plechtigheid werd gehouden. Het hoogtepunt kwam toen Boeddhistische priesters rode draden rond de polsen van het bruidspaar wonden. Tot diep in de nacht werd er gedanst in i de tempels van Loeang Prabang door dansers in schitterende gewaden. In de omgeving van Sam Neoea hebben i de regeringstroepen vier van de vijf bergforten heroverd, die de rebellen eerder in handen hadden gekregen. Dit deelde de militaire commandant van Sam Neoea maandag mee aan Bruce Russell, speciale correspondent van Reuter. Hij vertelde voorts dat hij honderd man in de strijd had verloren. Dertig sneu velden, de rest is gewond of wordt vermist. De strijdkrachten van Laos, die Sam Neoea verdedigen, kunnen het op het ogenblik goed bolwerken tegen de drie bataljons rebellen, die het stadje* be dreigen. Gisteren openden vliegtuigen van Laos' luchtmacht een luchtbrug naar Sam Neoea om de strijdkrachten daar zo snel mogelijk te versterken. Op de terugweg nemen zij familieleden van de verdedigers, en ambtenaren mee die niet in het bedreigde gebied nodig zijn. Het uitwerpen van voedsel voor mili tairen, die op verspreide plaatsen in het oerwoud tegen de communistische opstandelingen strijden, gaat intussen ook voort. Op 23 oktober LOS ANGELES (IJPI). Voor de terechtstelling van Caryl Chessman, die al meer dan tien jaar in de doden cel van de gevangenis van San Quen- tin doorbrengt, is opnieuw een datum vastgesteld voor zijn terechtstelling: 23 oktober. De president van het' hooggerechts hof van Californië heeft gisteren zijn doodvonnis bekrachtigd. 44 Tineke Rog (10) en Adri Zoute bier (14)weer veilig aan wal na het toch wel angstige avontuur met de Seheveningse logger Geertruida Ja coba len afgeschoten en enkele matrassen in brand gestoken. Erg mistig was hel niet. Tóch voer die schuit door Op de eerste reis dit jaar (de laatste was de derde) had de motor van de Sch 37 cok moeilijkheden gegeven. Het schip de voormalige VI 130 dateert al van 1916. Nu weigerde de motor omstreeks middernacht. De monteur. J. Zuurmond, ging even kijken. Alles leek normaal. Ook schipper Rog kwam poolshoogte ne men. Toen ontdekte de monteur een lek bij het kraantje van de regulateur. Even later weerklonk de ontploffing. VAN BOORD Een deel van de motor werd dwars door de wand van de logger geslagen. Het zeewater stroomde naar binnen. Rog meldde dat onmiddellijk aan Schevenin- gen Radio. Even later gaf hij door: „Het schip komt dieper te liggen" en weer even later: „Wij gaan in de sloepen". Anderhalf uur zou het duren voor Sche- veningen Radio opnieuw contact kreeg met het zinkende vaartuig. Schipper Rog. tot het laatst toe aan boord gebleven, seinde: „Het water slaat over dek. Ook ik ga van boord". Verloving op til Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Brussel gonst weer van de geruchten. Met gro te hardnekkigheid is weer het be richt opgedoken dat er een ver loving op komst is tussen koning Boudewijn en de 25-jarige Marie- Thérèse, prinses van Bourbon- Parma. Aanleiding tot de nieuwe ge ruchten is een plotselinge reis van de koning naar de Franse Riviera, Prinses Marïe- Thérèse waar hij zo meent pnen in Brus sel een geheime ontmoeting zal hebben met de jonge prinses, die al zo dikwijls is genoemd als toe komstige koningin van België. Tel kenmale heeft het paleis van Brus sel deze berichten echter met gro te stelligheid ontkend. UITGELEKT De feiten zijn aldus: 1. Koning Boudewijn vloog zon dag in het geheim met een mili tair vliegtuig naar Hyères bij ToUlon. 2. Het nieuws over deze myste rieuze vlucht lekte uit voordat het paleis er officieel iets over be kend had gemaakt. 3. Toen tenslotte de geruchten maandag weer in alle hevigheid begonnen rond te gaan, liet ket pa leis weten dat de koning' voor een paar dagen vakantie alleen naar de Franse Riviera was gereisd. Tevoren had de koning enige tijd samen met zijn familie vakantie gehouden in Duitsland. Het Ut nog maar pas een week geleden dat het hof ontkende, dat de koning van plan was om naar Frankrijk te gaan. Vast staat dat de voorbereidingen voor de plot selinge vakantietrip in het diepste geheim zijn gemaakt. Ook aan de Riviera verluidde maandag dat Boudewijn daar prin ses Marie-Thérèse zal ontmoeten. SOESTDIJK Koningin Juliana en prinses Irene zijn gisteravond om kwart voor negen per vliegtuig uit Napels in Nederland teruggekeerd. Het toestel heeft de vlucht NapelsSoesterberg zonder tussenlanding gemaakt. Prins Bernhard wordt vandaag op Paleis Soestdijk verwacht. Prinses Bea trix zal nog een paar dagen in Florence blijven. NEW YORK (Reuter) De New Yorkse effectenbeurs heeft de scherp ste koersdaling van de laatste maanden te zien gegeven. Tegenover een groeiend aantal verkooporders stoncf slechts een kleine vraag, waardoor tal van fondsen vele punten koersverlies moesten in casseren. Vooral elektronische fondsen kregen de grootste klap. Verliezen van omstreeks 10 waren geen uitzondering. Ook de avondhandel in Amsterdam i heeft vrij scherp gereageerd. Hier moes ten bijvoorbeeld' Philips 144-2 punt en I Unilever 9 punten terug. Produktschap meent: I UTRECHT De bond van Duitse im-j porteurs van eieren heeft minister Ma-1 rijnen gevraagd of het niet mogelijk is t 1 om eieren die uit Nederland worden geïmporteerd, van een zg. weekstempel j te voorzien. De wens daartoe leeft inj West-Duitsland, aldus de bond, die erop1 wijst dat Denemarken al lang en met succes dit stempel heeft ingesteld. I De kwaliteit en daarmee de populari- i teit van het Deense produkt is erdoor I verbeterd, zo zegt de bond, en de oor spronkelijke vrees, dat overgebleven eieren in de volgende week onverkoop baar zouden zijn, is ongegrond gebleken. Wel brengen zij 20 tot 40 cent per 100 stuks minder op dan de eieren van de lopende week. Volgens de exportcommissi^ van het produktschap voor pluimvee en eieren j zijn er dusdanige bezwaren aan de Duit-j se voorstellen verbonden, dat zij heelt geadviseerd geen toestemming tot het aanbrengen van een weekstempel op de j eieren te verlenen. O.m. meent zij, dat er aan het einde! van elke week een druk op -de markt zal ontstaan, omdat de exporteurs zoveel i mogelijk willen afzetten. Anderzijds zul-1 len de Duitse importeurs trachten deze I situatie zoveel mogelijk uit te buiten. In Denemarken gelden volgens het' produktschap deze bezwaren niet, om dat de eierhandel daar anders georgani- seerd is. Wijziging naar Deens model j j acht het praktisch ondoenlijk. Tien maanden eel in DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft de 32-jarige A. K. uit Delfzijl veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. K. had op 11 oktober, toen hij eerste machinist van de kustvaarder Cornelia B I was, na een rijkelijk met drank be sproeid afscheidsfeestje in Bordeaux, de tweede machinist J. van R. buiten boord gehouden en laten vallen. De man ver dronk. Door de Rotterdamse rechtbank was K. tot een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk veroordeeld, maar de procureur-generaal bij het hof vond deze straf zowel ondoelmatig als te laag. Hij had anderhalf jaar met aftrek ge- eist. WINTERSWIJK (ANP). De grens overgang te Kotten bij Winterswijk wordt met ingang van zaterdag dag en nacht voor personen- en goederenver keer opengesteld. Thans is het nog zo dat de grens voor goederenverkeer 's avonds om zes uur wordt gesloten en voor personenverkeer te middernacht. Jarenlang hebben tal van gemeenten in de Achterhoek, gesteund door de kamer van koophandel te Zutphen en beroepsvervoersorganisaties, geijverd voor deze verbetering. ZALTBOMMEL. De 36-jarige land bouwer E. van Wijg'erden uit Bruchem is gisteren onder Hurwenen door zijn tractor doodgedrukt. De man reed daar op de Waalstoep. Hij raakte met de tractor in de berm en stortte er mee van de dijk. De tractor kwam boven op hem terecht. BERLIJN. Een ongeluk tijdens na tionale motorwedstrijden op de Hanse-| atenring bij Wismer (O.-Dld.) heeft aan drie mensen het leven gekost. De Oostduitse renner, Werner Kiihn raakte de macht over het stuur van zijn motor kwijt en reed het publiek in. De renner en twee toeschouwers werden hierbij gedood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur. Minder warm weer met veran derlijke bewol king en enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot ma tige wind. mees- tentijds uit wes- MIEbJL: telijke richtingen, Niemand klaagt maar tijdens bui- meer over en kans op zwa- droogte. re windstoten. 12 aug.: zon op 5.17, onder 20.12; maan op 14.45, onder 0.00. ^5= -J

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1