De vis gaat per lift naar paaiplaatsen GEBREK AAN ZUURSTOF LAAT „HINKEN MET TUSSENPOZEN" Slachtoffers van het water L' Maandag 10 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Pijnlijk, maar ongevaarlijk W' zc DE Geen sprake van „Gaat niet door" Eén vraag, drie antwoorden Toeristische gebruiken Spaart hun krachten Bedankje kan er niet af „ZIEKENHUISSTRIJD" Regenten konden nog niet niet besluiten Bezoek van vredescomité \peldoorns brandweer bluste voorbeeldig Noodlottig Elk half uur Acrobaten Tsjechoslowakije heeft zich erover beklaagd dat Neder land het enige westerse land is dat vrijwel geen toeristische belangstelling toont. „Dit is een ongezonde toestand, en het zal aan de Nederlanders liggen of hierin verandering komt", lezen wij in een rapport van het Tsjechische ministerie van handel. Waaraan zou het dan wel kunnen liggen dat Nederlan ders, die iedere zomer in zo grote getale over de grenzen trekken, juist het land mijden waarmee zij vanouds zulke goede betrekkingen hebben gehad? Toen Zuidslavië, ook een communistisch land, enige jaren geleden zijn grenzen voor buitenlandse toeristen openstelde, behoorden de heeft het recht «chl vrijelijk te verpleeteen en te vertoeven binnen .de frenzen ven elke Steet. <J) Een ieder heeft het recht, welk land ook, met inbegrip van het zijne, te verlaten en daar- i naar terug te keren. lArtikal 14. (i) Een ieder heeft het recht t ~-ttdere landen een aayl te zoeken t -^vervolging. De verklaring van de Rechten van de Mens, die ook door Tsjecho slowakije werd ondertekend. Nederlanders tot de pioniers, tot de eersten die dit nieuwe toeristenland gingen verkennen. De Tsjechische regering doet veel moeite om reizigers te lokken. Op de Expo heeft het Tsjechische paviljoen een uit stekende indruk gemaakt, en sinds de invoering van de „reis-kroon" is het land niet bijzonder duur voor buiten landers. In Praag zijn de hotels vol westerse toeristen, de orkestjes spelen er westerse muziek, men ziet er goed- geklede vrouwen, de winkeletalages zijn er welvoorzien. t Maar Nederlandse toeristen ziet men er vrijwel niet. Prikkeldraadtoerisme Van een onzer redacteuren VOOR de oorlog kwamen vele Nederlanders uit Tsjechoslowakije terug mei prachtige en dierbare herinneringen. Nederlanders zijn er altijd bijzonder hartelijk ontvangen, en wat hen dikwijls opviel was dat Tsjechen van alle rangen en standen zo goed op de hoogte waren van alles wat Nederland betrof. Arbeiders en boeren, bijvoorbeeld, wisten veel meer over ons land dan de gemiddelde Nederlander over Tsjechoslowakije. Schijn en werkelijkheid van Tsjechoslowakije DE TSJECHEN, die eeuwenlang onder vreemde overheersing hebben geleefd, hebben grote be wondering voor onze tachtigjarige strijd tegen de Spanjaarden. Zij hebben nooit een zeehaven bezeten, en alles wat de zee betreft boeit hen bijzonder; zij ver beelden zich graag dat iedere Nederlander een geboren zeeman is. Toen er kort na de oorlog veel vrachtver keer over de weg was, waren de Nederlandse vracht wagenchauffeurs er bijzonder populair, zij werden „de zeelui van de weg" genoemd, en iedere Tsjech wist vol trots te vertellen dat die lange, kalme, blonde jongens altijd direct om „pivo", het prachtige Tsjechische bier, begonnen te roepen zodra zij de grens over waren. ZIJN er veel voorbeelden van de warme sympathie die de Tsjechen voor ons hebben, en die tot voor kort duidelijk wederzijds was. Die hechte banden werden al eeuwen geleden gesmeed. Nooit zijn de Tsjechen vergeten dat Nederland na de slag op de Wittenberg, in 1620, de ongelukkige Boheemse vluchtelingen liefderijk op nam, en dat de grootste van hen. Jan Amos Comenius, zich in Amsterdam vestigde nadat de godsdiensttwisten j hem gedwongen hadden zijn land te verlaten. Deze grote Tsjech, die reeds toen pleitte voor een internationaal be stuursorgaan en voor een internationaal gerechtshof, noemde ons land ..de lust hof van Europa, een paradijs van de vrijheid." Hij werd begraven in Naar- I den, dat sindsdien voor duizenden Tsje chen een bedevaartplaats is geworden, j In 1929 droeg Nederland de Waalse f kerk. met het graf van Comenius, over aan de Tsjechoslowaakse «taal. IN TIJDEN van duisternis hebben de I Tsjechen altijd troost gevonden in zijn woorden: ..Ik stel mijn vast vertrouwen in God, die ons na iedere storm weer het bestuur over onze eigen aangele genheden zal geven", woorden die nu voor dit vurig nationalistische volk nog dezelfde betekenis hebben als drie eeu wen geleden. Zeer. zeer vele Tsjechen zouden op het ogenblik niets liever doen dan een reis maken naar Nederland, maar zij krijgen van hun regering geen toestem- ten, ming. Want hoewel er op cultureel ge-1 bied. en zeer zeker op zakelijk gebied, uitwisseling bestaat, kan er geen spra ke zijn van een normale toeristische uitwisseling tussen Nederland en Tsje choslowakije, RUIM twee jaar geleden organiseerde het staatsreisbureau Cedok een pers conferentie in Amsterdam, waarop Tsje- j choslowakije zich voorstelde als toeris tenland. Toch heeft het tot dit voorjaar geduurd vóór een der grootste Neder landse reisbureau's reizen aankondigde naar dit mooie, boeiende land, naar Praag, dat vanouds „de gouden stad in het hart van Europa" wordt ge noemd. Vele Nederlanders gaven zich op voor deze reizen, omdat zij goede herinneringen hadden aan dit meest westerse der Slavische landen, of om dat zij na Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk nu eens ongebaande paden wilden betreden. Of uit nieuwsgierig heid, om met eigen ogen te zien wat er waar is van de veletegenstrijdige berichten over het leven in landen ach ter het IJzeren Gordijn. Of misschien zelfs omdat zij in een. toeristische ge- zelschapsreis de enige mogelijkheid zagen om vrienden of familie in Tsje choslowakije weer te zien. Maar allen die zich opgegeven heb ben voor deze reizen, ontvingen de zer dagen een brief van het reisbu reau: „Wij hebben onze reizen naar Tsjechoslowakije uit ons programma moeten schrappen, omdat de Tsje choslowaakse autoriteiten het ver krijgen van een visum te moeilijk maken. Mogen wij u overschrijven ,,U bent van harte welkom." zegt het staatsreisbureau Cedok. op een onzer reizen naar een ander land?" Dus vroegen wij de Nederlandse autoriteiten hoe dat zat. „Ja, zeker. Onze ervaring heeft geleerd dat er iets bijzonders is met Tsjechen die hun land uitmogen, terwijl de rest van de bevolking angstvallig binnen de gren- zen wordt gehouden." EN DAT is nu het grote verschil. Nederland maakt geen toeristische propaganda in Tsjechoslowakije, waar het de mensen niet vrij staat hun land te verlaten ais zij dat wensen. Tsjechoslowakije maakt wél propa ganda in Nederland, en zou zich dan ook aan dienen te passen bij de inter nationale toeristische gebruiken. De Tsjechen zijn een in vele opzich ten begaafd volk, dat is komen te wo nen op het kruispunt waar Europese beschavingen altijd om de voorrang hebben gestreden. De geschiedenis en de aard van het volk zijn dan ook vol tegenstellingen. Deze Tsjechische gene ratie spreekt over de geboorte van de staat in 1918, maar is er ook trots op dat die staat al duizend jaar bestaat. Er was in de 14e eeuw al een inter nationaal befaamde universiteit in .Praag, lang voordat er een Nederland se hogeschool bestond, maar er zijn sindsdien eeuwen voorbijgegaan waarin de Tsjechische taal slechts gesproken werd door ongeletterde boeren. Daarbij zijn nu andere tegenstellingen geko men sinds het land in 1948 een com munistisch regiem kreeg, tegenstellingen dje ook op toeristisch gebied tot uiting komen. l In een informatiebulletin van het Tsjechoslowaakse gezantschap in Den Haag stond dezer dagen, dat westerse reizigers na een bezoek aan Praag tot I hun verbazing merken „d'at het IJzeren Gordijn eigenlijk bij hun eigen lands- i grens begint". Waarom mogen Tsjechen dan hun land niet veriaten? Kan een zinnig mens ge loven dat het prikkeldraad en de pa trouilles met speurhonden aan ó'e Tsje chische grens dienen om een invasie te- gen te gaan? o In een Tsjechische brochure over de barok-arehitectuur van Praag wordt gesproken over het Ursulinen- klooster. Maar hoeveel westerse toeristen we ten iets van het leed dat achter die ge vel wordt geleden, omdat het klooster wordt gebruikt als centrale gevangenis van de S.T.B., de staatspolitie? t» Tsjechoslowakije heeft bekend ge- maakt dat het een postzegel gaat uit geven ter viering van de Dag van de Rechten van de Mens. Maar in artikel 13 van de Verklaring van de Rechten van de Mens staat uit drukkelijk dat het een ieö'er vrij moet staan zijn land te verlaten. En sinds een jaar ligt bij de Verenig de Naties een klacht van een Neder lander, die sinds tien jaar vergeefs tracht zijn Tsjechische verloofde naar Nederland te laten komen. Tsjechische belangstelling en eerbied voor de mensenrechten is prachtig, maar zou een bezoek van een Nederlands vredescomité wel heel ver ver wijderd van wérkelijk toerisme! Overal in Tsjechoslowakije wordt men herinnerd aan een romantisch verleden. TANNEER het experiment uw belangstelling heeft en u snoert met een daarvoor geschikte band een arm af, zodat de bloedstroom wordt gestremd, terwijl u met die arm vervolgens enige krachtige bewegingen maakt, dan zult u bemerken, dat dit na korte tijd onmogelijk wordt door een bijna ondragelijke pijn in de spieren. Deze pijn ontstaat doordat niet vol doende zuurstof meer wordt toege voerd en de spieren hun afvalproduc ten niet kwijt kunnen (o.a. melkzuur» Overigens is het geen geschikte proef voor ouderen, terwijl men er ook wel aan moet denken een band te gebrui ken, die minstens drie a vier em breed is, dus geen touw of iets der gelijks. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij sommige ziekten. Het meest ty pisch wel bij de zg. claudicatio inter mittens, letterlijk vertaald: „hinken met tussenpozen". Vrij veel oudere mensen, meestal mannen, kennen dit verschijnsel. Rustig zittend hebben zij nergens last van, maar niet zodra gaan zij lopen of na enkele minuten ontstaat een stekende pijn in een of beide kuiten, die hen dwingt een ogen blik stil te staan. Spoedig zakt de pijn dan om echter terug te keren als ze opnieuw een stukje hebben afgelegd. Dikwijls weten zij zelf precies hoever ze kunnen komen; de pijn overvalt hen altijd bij dezelfde straathoek of juist bij die of die winkel. Wat is er bij deze mensen aan de hand? Door een of andere oorzaak is een vernauwing opgetreden van de bloedvaten van het been en wel van de slagaderen. Dat kan eeh trombose zijn of een aderverkalking, of een an dere ziekte, die de bloedvaten nau wer maakt. Het gevolg is, dat er nog wel voldoende bloed passeert zolang het been in rust is, maar wanneer de spieren in werking komen, is meer zuurstof nodig en dan schieten de ver nauwde bloedvaten te kort zodat pijn optreedt. Geen genezing Is er iets te doen aan het „inter mitterend" hinken? Er bestaan ver scheidene vaatverwijdende middelen, die verlichting kunnen brengen. Iemand, die bijvoorbeeld maar 50 m kan lopen zonder pijn, haalt mis schien na gebruik van een geschikt medicament 150 of 200 m: rust hij dan even, dan kan hij weer evenzo veel meters verder. Volledige genezing is behoudens uitzonderingen niet te verwachten. Een tijdlang heeft men getracht ver betering te verkrijgen door het weg nemen van zenuwknopen, die de wijd te van de bloedvaten regelen. Resul taten waren er wel, maar bleken nog al vaak van tijdelijke aard. Tegen woordig wordt deze ingreep dan ook niet veel meer gedaan. Meer valt te verwachten van ope raties aan de bloedvaten zelf. Als na melijk de afsluiting maar een klein deel van het bloedvat betreft, kan men dit deel wegnemen en vervangen door een geprepareerd menselijk bloedvat, of zelfs een nylon buisje! Met risico's Men moet echter wel bedenken, dat maar enkele patiënten voor een der gelijke behandeling in aanmerking ko men, terwijl aan de operatie vanzelf sprekend ook risoco's verbonden zijn. In het algemeen zijn het vooral jon gere mensen, bij wie de klachten zich plotseling hebben ontwikkeld, die hier iets van mogen verwachten. De ouderen, veelal reeds gepensio neerden, zullen goed doen zich zoveel mogelijk aan te passen bij hun be perkte bewegingsmogelijkheden. Daar bij is het steeds weer verbazingwek kend hoeveel iemand met een ernsti ge handicap nog kan presteren, als hij zijn kwaal eenmaal heeft aanvaard en met optimisme weet te dragen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De zevenjarige Krijn Kuyt uit Den Haag is zaterdagmiddag omstreeks kwart voor een in zee ter hoogte van Seinpost in Scheveningen verdronken. Hij werd bewusteloos op de kant gehaald door de 33-jarige Hagenaar C. H. M. v. d. Berg en de 47-jarige me juffrouw Agnes Breu uit Liedinghausen (W.-Dld.). G.G. en G.D.. politie en leden van de vrijwillige reddingsbrigade pas ten zonder resultaat kunstmatige adem haling toe. De jongen werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht, waar men de dood constateerde. Omstreeks drie uur gistermiddag is de 21-jarige houtzager N. Braat uit Bas- sevelde (België) in het recreatiegebied van de Braakman onder de gemeente Hoek bij Terneuzen verdronken. Hij was er met zijn broer en zus gekomen om te baden. De broer raakte in moeilijk heden en N. B., die niet kon zwemmen, schoot te hulp. Het lukte alleen de broer om weer op de kant te komen. Een uur eerder was in de Wester- schelde bij Perkpolderhaven de zeven tienjarige J. Hillaert verdronken. De 38-jarige kweker J. J. Zaal uit Kwakel bij Uithoorn is in de nacht van zaterdag op zondag verdronken in een van de sloten om zijn bedrijf. Hij was het huis uitgegaan om in verband met het naderende onweer de kassen te slui ten. Met speurhonden is men op onder zoek gegaan toen de man 's ochtends niet was weergekeerd. De man was vader van zes kinderen. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Zonder een beslissing te hebben genomen zijn de re genten van het Algemeen burgergasthuis in Bergen op Zoom zaterdagavond na een spoedeisende vergadering weer uit een gegaan. De vergadering was belegd om het verzoek van de raad te bespre ken, dat inhield dat het burgergasthuis in Bergen op Zoom de weg vrij zou ma ken voor een katholiek ziekenhuis. Bin nen veertien dagen zullen de regenten weer bijeenkomen. iE DIRECTEUR van dit reisbureau ypI ons i ..De Tsjechoslowaakse autoriteiten vel-\duidelijker gedemonstreerd worden als langen dat onze cliënten minstens twee weken van tevoren een visum aan vragen. opdat die aanvragen in Praag behandeld kunnen worden. Zij moeten, evenals onze buschauffeurs, daarbij hun paspoort inleveren, en visa kunnen ge weigerd' worden zonder opgave van re denen. Hoe kunnen wij van toeristen verlangen dat zij het maken van reis plannen uitstellen tot het laatste ogen blik, tot zij op de laatstè dag horen „of zij meemogen"? Hoe kunnen wij het paspoort inleveren van een chauffeur die op dat ogenblik misschien ergens in Frankrijk is? Toerisme berust gro tendeels op wederzijdse goede wil. maar dit is te veel gevraagd Wij vragen de Tsjechoslowaakse le gatie in Den Haag om commentaar: ,.Ja. iedere visumaanvrage wordt in Praag behandeld en moet twee weken van te voren worden ingediend. Maar dat is niets bijzonders, want een Tsjech die naar Nederland wil reizen moet soms een maand op zijn visum wach- deze fraaie postzegel geplakt werd op een briefwaarin deze vrouw toestem ming krijgt naar Nederland te reizen. ONLANGS hebben de internationale persbureau's een bericht overgenomen van het Tsjechoslowaakse staats-nieuws- bureau: ..Veertig Nederlandse toeristen zijn naar Tsjechoslowakije gekomen. Het zijn leden van het Nederlandse vredescomité. Zij hebben eeii fabriek in Strakonice bezocht, er de fabricatie van Jawa-motorrijwielen gezien, en er met de arbeiders .gesproken." Inderdaad, internationaal toerisme kan het onderling begrip der volkeren en de vrede slechts ten goede komen. Maar zolang Tsjechen zélf niet naar het buitenland mogen, is Eigen nieuwsdienst ITH Dit voorjaar voor de eerste maal hebben de witvis- jes, de snepen, bleien, alvers, forelletjes en wat maar zwem men wil in de Maas bij Lith de sensatie van de elektrische lift on dergaan. Tezeer bezeten vermoede lijk door hun drift de paaiplaatsen te bereiken hebben de vissen verge ten hun tevredenheid (of afkeuring) te betuigen over deze voor ons land unieke installatie. Ook van de doorzichtige glasaaltjes, die zich bij tien- en tienduizenden omhoogge- wurmd hebben door de klimgoot naar de bovenstroomse eethuizen, is geen commentaar bekend. Zeker is echter wel, dat volgens menselijke maatstaven het nieuwe systeem ge heel en al voldoet. Al was dat dan alleen maar omdat er geen mens meer naar om behoeft te kijken. Een viertal jaren geleden liet rijkswa terstaat bij de Lithse stuw het ouderwetse, vermoeiende systeem van de vistrappen los. In de plaats er van kwam een soort sluis, waarin de stroomop zwemmende vissen worden geschut en met een zekere regelmaat Eigen nieuwsdienst APELDOORN. Bedankt. Zonder uw optreden zou nog veel meer bos verloren zijn gegaan dan nu is gebeurd. Dat (ongeveer) heeft de directie van het staatsbosbeheer geschreven aan de com mandant van de Apeldoornse brandweer. Vooral de wijze waarop de Apeldoornse brandweer op 24 juli een felle brand bij Ughelen bluste oogstte de lof van staats bosbeheer. Overigens heeft de Apeldoornse brand weer zaterdagmiddag weer kunnen laten zien, dat zij goed blussen kan. Op de grens van de gemeenten Epe en Olde- broek woedde een heidebrand. Aanvanke lijk deden alleen militairen bluspogingen, maar later werden de brandweren van Hattem, Apeldoorn, Heerde en Epe te hulp geroepen. Er ging ongeveer zes hec tare hei verloren. naar het volgende Maaspand gebracht. Aan die regelmaat haperde echter zo het een en ander, 's Nachts bijvoor beeld werd er niet geschut, omdat geen sluisbeambte na zijn dagtaak nog eens het bed verlaten wilde om de handkracht te lenen voor de bediening van de apparatuur. Geen vis evenwel die zich stoort aan 's mensen dagelijkse besognes. Hij meldt zich wanneer het hem op z'n trektocht uitkomt. Als koning-klant verdient hij dan behandeld te worden. Vandaar dat het arrondissement Maas van de rijkswaterstaat op de idee kwam de installatie te automatiseren. Geen vis zou meer langer dan een half uur voor schut behoeven te staan. En geen sluisbeambte meer die ook maar een pink hoefde te bewegen voor het transport. Bij dag en bij avond, altijd valt er voor de liefhebber van stedeschoon veel te genieten in Praag. Voor goed vijf en twintigduizend gul den werd de lift ge-automatiseerd. Een flink bedrag, zo op het eerste oog. Maar in de zorg voor de recreatieve betekenis van ,,het vissen" achtte on ze regering dit geld niet. De sinds de kanalisatie van de Maas achteruit geholde visstand verdiende wel zo'n liftje. Want echt, de steile vistrappen zijn menig vissengeslacht en -ras te machtig gebleken. Enkele zelfs nood lottig. Ofschoon de Maas een „scho ne" rivier genoemd mag worden, komt er geen zalm meer in voor. En dat terwijl kort na de kanalisatie nog honderden zalmen het water met hun staarten in parels sloegen bij hun po gingen de stuwen over te springen. Geen zalmen dus meer maar nog wel ettelijke andere soorten zoetwater vis. Die vissen worden op het voor hoofd gekieteld door een klein lok stroompje wanneer zij de stuw bij Lith genaderd zijn. Het stroompje is af komstig uit de vislift waarvan de be-i Het stuwcomplex te Lith. Geheel rechts de toegang tot de vislift. nedenstroomse schuif een klein half uur achtereen telkenmale openstaat. Voelt zo'n witvisje, forelletje of wat ook die stroom, dan zwemt het monter de lift binnen. Van teleurgesteld wor den kan nauwelijks sprake zijn want al heel snel valt de klep achter hem dicht, de schuif aan de voor zijde zakt weg en het bassin wordt op het peil van het bovenpand ge bracht. Eigenlijk is de lift dus een sluisje, zij het van wat bijzondere ma kelij. Nog terwijl de vis er aan de voorkant uittrekt, het bovenpand op, gaat achterin de lift alweer de schuif open. Opnieuw ontstaat er zo een lokstroompje en opnieuw jagen de vis sen .er tegenin. Om andermaal heel listig de lift binnen gemanoeuvreerd te worden. Zo gaat het voort, elk half uur. In de sluis zijn lampen aangebracht en in de betonnen wanden van de lift kijkramen. Daardoorheen kan men de vissen op hun trek naar boven toe be- f'uderen. ~>at gebeurt ook vrij regel- n\_ üg. Dr. Beelder van het rijksinsti tuut visserij-onderzoek heeft er vele uren doorgebracht en heeft, dank zij de lift, menige wetenswaardigheid om trent de vissen kunnen achterhalen. En de vissen zelf overwonnen er in korte tijd hoogten van vier tot vier en een halve meter mee. Pal naast de lift ligt de aalgoot, een 48 meter lang geval waarin het rijshout gretig groeien wil. Ook door dat rijshout kriewelt een klein lok stroompje. De goot helt vrij steil maar dat verhindert de decimeter lange glas aaltjes niet omhoog te klauteren. Op hun lange reis van uit de Saragossa- zee hebben zij al voldoende moeilijk heden moeten doorstaan om voor zo'n gemakkelijk klimpartijtje hun lijf nog niet om te draaien. Tegen die jeugdige overmoedigheid waakt Waterstaat echter. Bovenaan de goot heeft men een rustbak aange bracht waarin de aaltjes even heerlijk kunnen stoeien. Doch ook daarin kriebelt de kopstroom en voort gaat het, naar een bak met stro in het uiterste einde van de rustgoot. Daar doorheen komt het water en daarin dus kruipen de aaltjes, bezeten door hun wens het hoger- en hogerop te zoeken. Als volleerde acrobaten slingeren zij zich tussen de strootjes omhoog. Hele maal bovenin zit een schuif met een gleuf. Die gleuf is nauwelijks een centimeter breed en 25 centimeters lang. Ervoor is het in deze dagen een gedrang van jewelste. Tientallen glas aaltjes tegelijk glijden en glippen door de gleuf heen. Zijn ze erdoor, dan worden zij nog enkele meters verder geleid langs de oever. De stalen vleu gels, die hun weg markeren, zijn op gericht opdat de diertjes niet direct door de volle stroom gegrepen kunnen worden. Zou dit wel geschieden, de aaltjes waren in minder dan geen tijd weer aan de onderzijde van de stuw. De dubbele installatie, die dit voor jaar overtuigend bij Lith haar waarde bewezen heeft, zal niet de enige in Nederland blijven. Rijkswaterstaat zal stuk voor stuk ook de andere zes Maasstuwen hiermee uitrusten. De ombouw van de vistrappen zal echter wel enkele jaren aanlopen want elke lift plus aalgoot kost ongeveer tachtig mille. Op de duur zal de 'zoetwatervis in de Maas evenwel overal worden ge,.lilt" tijdens zijn reis naar de berg- beekjes. Wanneer dat dan nog niet dl visstand ten goede komen wü, dan I er geen helpen meer aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5