SATELLIET MET ..VLEUGELS Vliegend laboratorium wonder van techniek Ruim emplooi voor nieuwe stroom van jonge werknemers Grootste Amerikaanse prestatie tot nu toe Koningin Elizabeth verwacht derde baby REIS NAAR GHANA GAAT NIET DOOR VROUW VAN OPLICHTER SMEEKT: KOM TERUG Eisenhower wel naar De Gaulle Werkloosheid in Zeeland gedaald De Bilt: droog ZOMERS DE BELG B. BEKENT MOORD OP PASTOOR Explosie beukte stadje Amerika tot ruine ui PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 8 augustus 1959 ELLIPS RONDOM DE AARDE Te mager bestaan voor twaalf Zaanse slagers ZÓ VAN SCHOOL - ZO AAN HET WERK Het oog van de naald gekiekt Belastingdienst kreeg huur opgezegd Auto met dynamiet in brand Nog gauw geleend van Weense vrouw Weg doorkruist passiespelen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Renibrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdred.: R. HAGOORT Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. I Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 1 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4326 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Sinds vrijdagmiddag cirkelt een nieuwe Amerikaanse kunstmaan rond de aarde, de Explorer VI, een aardsatelliet met vier uitsteek sels in de vorm van schepraderen. Met recht mag de nieuwe aardsatelliet een vliegend laboratorium genoemd worden; hij is een wonder van technisch ver nuft. De kunstmaan is namelijk volgestouwd met een groot aantal uiterst fijne instrumenten die in staat zijn een schat aan gegevens te registreren over de om standigheden in de onmetelijke wereldruimte. Het lanceren van de Explorer VI is de grootste prestatie die de Amerikaanse raketdeskundigen tot nu toe hebben ge leverd. Van onze correspondent LONDEN Verheugd glim lachende Londenaren stonden gisteren in de rij om een krant te kopen, terwijl de kranten jongens zich schor schreeuw den op het blijde nieuws: „De koningin verwacht een baby!" Even tevoren hadden radio en tele visie het bericht wereldkundig ge maakt door een zeer kies gesteld com muniqué voor te lezen: „De koningin zal voorlopig geen openbare functies kunnen verrichten. Het spijt haar zeer, dat zij haar voorgenomen reis naar WesL-Afrika d'eze herfst niet zal kun nen ondernemen. De artsen die haar na haar terugkeer uit Canada heb ben onderzocht hebben haar in uit stekende gezondheid bevonden". Men neemt algemeen aan dat de baby in januari of februari wordt verwacht. MEDELEVEN Koningin Elizabeth II heeft reeds twee kinderen, de tienjarige prins Charles en prinses Anne, die volgende week haar negende verjaardag viert. Deze beide kinderen werden geboren voor koningin Elizabeth de troon be steeg; sinds meer dan honderd jaar is het in Engeland niet voorcoVomen dat een regerende vorstin een baby ter wereld bracht. Een golf van medeleven gaat door Engeland nu men beseft hoe 7.waar de lange, vermoeiende reis door Canada voor de tengere, 33-jarige vorstin geweest moet zijn. CONCESSIE Eind juni werd de premier van Ghana, dr. Nkroema, op zeer discrete wijze ingelicht dat de koningin zijn land in de komende herfst niet zou kunnen bezoeken. Kort voor zij haar reis naar Canada begon, werd premier Macmillan op de hoogte gebracht, maar ook hij zweeg natuurlijk. Toen de koningin in Canada zeer sterk vermoeid bleek te raken, werd ook de Canadese premier Diefenbaker ingelicht. Hij stel de ogenblikkelijk voor de reis te wijzi gen of af te breken, maar de koningin Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. In de Zaanstreek wordt naar verhouding maar weinig vlees gegeten. De Nederlander consu meerde vorig jaar gemiddeld 40,2 kilo; de Zaankanter slechts 26,4 kilo. Het gevolg is geweest, dal in het af gelopen jaar twaalf slagerijen hun deu ren hebben moeten sluiten. Deze toe- 6tand is er de oorzaak van. dat de ge meente ondanks het iaarliiks terug kerend tekort op de exploitatiereke ning niet durft te besluiten tot ver hoging van de slachtrechten voor het openbaar slachthuis te Zaandam Toen koningin Elizabeth don derdagavond per trein naar Schot land vertrok voor een korte vakan tie, was het blijde nieuws nog niet bekend. Gisteren werd zij echter door de bevolking van Balmoral met nóg meer warmte begroet dan an ders. Zo werd zij gefotografeerd toen zij met haar hondjes op het station van Balmoral aankwam. (Telefoto) weigerde dit vastberaden. Zij wenste haar onderdanen niet teleur te stellen. Zij deed slechts één concessie; de terug reis werd per vliegtuig gemaakt, en niet, zoals oorspronkelijk het plan was, in het betrekkelijk kleine koninklijk jacht Britannia. In de jonge Afrikaanse republiek Ghana heerst begrijpelijke teleurstelling over het niet doorgaan van het konink lijk bezoek; voorbereidingen om het vorstelijk paar een uitbundig welkom te bereiden waren al in volle gang. Premier Nkroema komt volgende week in Engeland aan; hij zal de koningin bezoeken op haar buitenverblijf in Schotland, waarheen zij donderdag ver trokken is. Hij hoopt na zijn terugkeer het volk van Ghana te kunnen vertellen dat het bezoek op een latere datum doorgang zal vinden. De persattaché van koningin Eliza beth heeft gisteravond gezegd dat het vorstelijk paar sinds lang verlangde naar een derde kind en dat zij zich zeer gelukkig voelen nu hun wens in vervulling lijkt te zullen gaan. Al zeer kort na de lancering (om 15.23 uur Nederlandse tijd) van de nieuwe kunstmaan op Cape Canaveral in de staat Florida, begon men op ver schillende plaatsen seinen op te vangen van de drie zenders die de satelliet aan boord heeft. Na ca. een half uur om 15.50 uur ontving ook 's we relds grootste radiotelescoop- Jodrell Bank in Engeland, zijn signalen. Bere keningen toonden weldra aan, dat de Explorer in een ellipsvormige baan rond de aarde was gekomen, nagenoeg geheel volgens de te voren gemaakte berekeningen. Voor het beschrijven van een baan heeft de kunstmaan twaalf en een half uur nodig. In Jodrell Bank was men gistermiddag voor het eerst in staat door het uitzen den van een radiosignaal een der drie radiozenders in de kunstmaan in wer king te stellen. Tevoren had men dat in Amerika ook al gedaan met een andere zender. ZES MANEN Er cirkelen thans zes kunstmanen rond de aarde. Slechts een hiervan is een Rus sische: de Spoetnik III. De deskundigen hebben berekend dat de Explorer die gisteren is gelanceerd ongeveer een jaar rond de aarde zal blijven draaien. Zijn gewicht is een kleine 70 kilo. De lancering geschiedde met behulp van een 27 meter lange raket van het type Thor-Able, die een veel grotere startsnelheid moest bereiken dan tot dus ver met kunstmanen het geval was. Dit was nodig omdat de Explorer VI in een baan moest komen die langer was dan die welke enige Amerikaanse kunstmaan tot nu toe heeft beschreven. Het verst verwijderd van de aarde is de nieuwe kunstmaan op ongeveer 40.000 kilometer; het punt waar de Explorer de aarde het dichtst nadert ligt op .nauwe lijks 240 kilometer. Een bijzondér vernuftig technisch snufje is dat de kunstmaan een extra aandrijfraket aan boord heeft die van de aarde af gestart kan worden, mocht de Explorer zo dicht bij de aardbol komen dat het gevaar bestaat voor op branding in de dampkring. De Explorer VI betekent een nieuw stadium in de ruimtevaart, aldus des kundigen van het Amerikaanse nationale bureau voor de ruimtevaart. De gegevens die de satelliet verzamelt en naar de aarde doorseint, zullen van groot belang blijken voor het in de ruimte brengen van de mens. In deze toestand (onderste foto) raast Ainerika's nieuwste kunst maan. de Explo rer VI, door de wereldruimte. Duidelijk zijn de vier uitsteeksels te zien VIJFTIEN SOORTEN De bolvormige satelliet, met een door snee van 73 cm, die de vlucht naar de ruimte maakte in de neuskegel van de Thor-Able, bevat instrumenten voor vijf tien verschillende soorten waarnemingen. De voornaamste hiervan meten de in tensiteit van de gordel van kosmische straling rond de aarde. Een ander instrument, dat er uijtziet als een televisiecamera en een gewicht heeft van iets meer dan een kilo, geeft een grof beeld door van de wolkenlaag die de aardbol omgeeft. In de vier uitsteeksels die op de satelliet zijn aangebracht zitten 8000 cellen, die gevoed worden door de stralen van de zon en daardoor energie opwek ken voor de chemische batterijen in de Explorer. Dank zij deze batterijen kun nen de instrumenten de gehele levens duur van de kunstmaan in werking blijven. Twee radio-ontvangers, een detector Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De lichte stijging, die zich in juli in de werkloos heid heeft voorgedaan, is volledig toe te schrijven aan de toevloed tot de arbeidsmarkt van jongelieden, die zojuist hun schooloplei ding hadden beëindigd. Het lijkt evenwel zeker dat deze jeugdigen dit jaar vlot werk zullen krijgen. In Bagdad, Irak. heeft premier Kassem de eerste steen gelegd voor een radiozender die verreweg de sterk ste in het Nabije Oosten moet worden. De stijging van het aantal open staande aanvragen van werkgevers was vorige maand aanzienlijk sterker dan in juli 1958. Dat wijst duidelijk op een verdere verbetering van de werkgelegenheid en op de behoefte, die de werkgevers aan jonge arbei ders hebben. DALENDE TENDENS Zonder de toevloed van jonge arbei ders zou de werkloosheid vorige maand zijn blijven dalen. Het aantal werkloze mannen steeg die maand van 41.836 tot 44.737. Onder de laat- sten waren echter 5.305 jeugdigen, te gen aan het begin van de maand nog maar 1164. Het aantal oudere inge schreven werkzoekenden daalde dus met ruim' 2500. WERK IN LANDBOUW Die daling is behalve aan de rui mere werkgelegenheid in het bijzon der aan de gunstige seizoenomstan digheden te danken. Vooral de land bouw had meer arbeiders nodig, wat duidelijk maakt dat terwijl in al le andere provincies de werkloosheid iets steeg deze juist in Groningen en Zeeland daalde. Het seizoen in de conservenindustrie vroeg juist wat minder krachten dan in andere jaren. Daar deed de invloed van de periode van droogte zich gel den: er was minder werk omdat de oogsten van verscheidene produkten kleiner waren. IN METAAL: VRAAG De grootste stijging van het aantal ingeschrevenen trad op onder de me taalarbeiders. Het aantal oudere werk loze metaalarbeiders daalde in juli wel met honderd, maar dat getal werd volkomen uitgewist door de 2300 jeugdigen, die zich voor het eerst aan meldden, Ook zij zullen wel snel aan werk komen, want bij de toegenomen werkgelegenheid in de metaalindustrie, bedraagt de vraag naar jeugdige me taalarbeiders bijna 9.000! MEISJES OVER Het grotere aantal werkloze vrou wen5.011 vergeleken met 3.996 aan het begin van de maand bestaat vrijwel geheel uit jonge meisjes, die zich voor het eerst hebben aangemeld, voornamelijk voor de beroepsgroep handels- en kantoorpersoneel. om de omvang van meteorieten vast te stellen die de Explorer raken en twee soorten magnetometers completeren het instrumentarium. Deze laatste instru menten doen waarnemingen betreffende het magnetische veld van de aarde. ALS VLEUGELS Tijdens de lancering van de aandrijf raket waren de vier uitsteeksels van de kunstmaan naar beneden geklapt als vleugels van een vogel. De deskundigen hadden een mechanisme aangebracht dat de „vleugels'' naar boven deed klap pen zodra de derde trap van de raket ontbrandde. Dit was ruim vier minuten na de lancering. Dank zij deze nieuwe Amerikaanse kunstmaan is de mensheid voor het eerst in staat de intensiteit vast te stel len van de straling op miljoenen kilo meters afstand van de aarde. Dit is van Eigen nieuwsdienst ALKMAAR. Direct nadat hij aan de dood was ontsnapt toen zijn auto op één van Nederlands ge vaarlijkste onbewaakte overwegen door een trein was gegrepen, heeft de 41-jarige (Duitse) bestuurder gistermiddag foto's staan maken van de wrakstukken waaruit hij enkele seconden eerder was ge kropen. Het ongeluk gebeurde op de onbewaakte overweg Ruigeweg Oudesluis bij Schagen, die door boompartijen aan weerskanten, wei nig uitzicht biedt. Om ongeveer half één kwam daar het Duitse echtpaar Limpe (hij 41 en zij 20 jaar) uit Dortmund in een Volks wagen aanrijden. Een passerende trein reed de auto aan en sleurde hem een eindweegs mee. Tegen een hek kwam de auto tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Limpe kroop er ongedeerd uit en begon onmiddellijk foto's te maken van de situatie. Zijn twintig jarige echtgenote kreeg een kaak- fractuur en een gebroken sleutel been. het grootste belang in verband met even tuele vluchten van de mens naar an dere planeten. De baan die de Explorer beschrijft loopt over Zuid-Europa, West-Afrika via Kaap de Goede Hoop en gaat dan ten zuiden van Indië over Siam, de Chinese Zee, over het midden van de Grote Oceaan naar het noordelijk deel van Zuid-Amerika. ZAANDAM. De gemeente Zaan dam zal binnenkort de Inspectie der in voerrechten en accijnzen de huur op zeggen. De dienst van de belasting zetelt in een voormalig schoolgebouw, dat de ge meente nu nodig heeft als noodonder- dak voor een nieuwe openbare school voor u.l.o. De plannen voor de bouw van een nieuw belastingkantoor bevinden zich nog steeds in een papieren stadium. Wat er nu met de dienst van de be lasting moet gebeuren is voor ieder een nog een vraag. Te Roosendaal slaagden voor het examen coupeuse de dames M. L. van Campen te Hansweert, en M. M Polfliet en F. M. Westveer te Krui- ningen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De Belg P. L. B., die vorige week dank zij de oplettendheid van een hotelhouder in Rotter dam werd gearresteerd op de beschuldiging in Wuustwezel (België) een gewapende over val op een grenswisselkan toor te hebben uitgevoerd, heeft gistermiddag bekend pastoor Armand Notebaert te Ledeberg te hebben ver moord. Zijn bekentenis kwam onver wachts. Dagenlang was B. op het hoofdbureau, van politie te Rot terdam verhoord over de moord op de Belgische geestelijke, nadat zijn medeplichtige bij de overval in Wuustwezel hem als de moor denaar had aangewezen. Ondanks de zich opstapelende bewijzen zo werd aangetoond dat de moord was gepleegd met de revolver die op B. bij zijn arrestatie werd ge vonden bleef B. ontkennen. Welgestelde pastoor Gisteren werd de overval te Wuust wezel in het portiershuis van het seminarie St. Vincentius te Wernhout, op Nederlands grondgebied, gerecon strueerd. Daar werd B. geconfronteerd met de dienstbode van de vermoorde pastoor, de enige die de moordenaar heeft gezien. Toen bekende B. de moord. B. zei te hebben gehoord, dat de pastoor bijzonder welgesteld was. Hij had zich daarop naar Ledeberg bege ven, waar hij de geestelijke in een postkantoor ontmoette. Hij was pas toor Notebaert naar diens huis ge volgd, had aangebeld en werd toe gelaten. Toen de pastoor de deur open liet zei B.: „Doe de deur maar dicht. Ik heb iets vertrouwelijks met u te be spreken." Direct nadat de deur was gesloten zei B., terwijl hij zijn revol ver trok: „Je geld of je leven." Vermoord mij De pastoor moet volgens B.'s bekentenis hebben getracht de indringer te ontwapenen. Hij was op B. toegestormd en daarbij ge struikeld. De dienstbode van de vermoorde pastoor had echter verklaard, dat zij pastoor Note baert had horen roepen: „Ver moord mij dan maar Direct daarop had de dienstbode schoten gehoord. B. was het huis uit gegaan en de dienstbode vond pastoor Notebaert, die toen al dood was. Dc overval in Wuustwezel had B. en zijn medeplichtige, K. de B„ onge veer vierhonderdduizend Belgische francs opgeleverd. De B. werd kort na de overval in Antwerpen gearres teerd en vertelde toen dat B de moord op pastoor Notebaert had ge pleegd. Hfi vertelde dat B. op 10 juli had gezegd: „Ik heb vandaag een moord gepleegd." De verklaring van De B. werd door diens vrouw bevestigd. B. zou zijn met bloed besmeurde broek hebben verbrand. Nog een moord Sedert zijn arrestatie heeft B. 23 inbraken en diefstallen in de provin cie Antwerpen bekend. De politie heeft ook het onderzoek heropend in een andere moordzaak. In mei vorig jaar werd in een tank station te St. Senys Westrem bij de hoofdweg BrusselOostende een pompbediende neergeschoten met een revolver van hetzelfde kaliber als B. in zijn bezit had. B. is teruggevoerd naar Rotterdam, waar hij in afwachting van zijn uit levering in bewaring wordt gehouden. ROSEBURG, OREGON (AP) In het plaatsje Roseburg, in het noordwesten van Amerika, is gistermorgen een afschuwe lijke ravage aangericht, toen een met dynamiet geladen vrachtauto ontplofte. Ten min ste acht mensen zijn daarbij UITHOORN. De autorijschool houder J. van D. (39) uit Uit hoorn, die met zijn .,Chaletdienst Austria" tal van Nederlanders heeft opgelicht, wordt nu ook gezocht door de politie van Oostenrijk. Hij wordt er van verdacht een Weense dame opgelicht te hebben. De vrouw van Van D. heeft de op lichter een brief geschreven, waarin zij hem smeekte terug te keren naar Nederland omdat hij anders door de Oostenrijkse politie zou worden aange houden. Van D. heeft blijkbaar aan de roepstem van zijn vrouw gehoor ge geven; het is bekend dat hij woens dag Oostenrijk per auto heeft verlaten. Voor hij vertrok moet hij 2400 schil ling hebben gekregen van een Weense vrouw. Zij meent nu, dat zij is op gelicht en heeft aangifte gedaan bij de politie in Wenen, die direct alle pogingen in het werk stelde om de man te achterhalen. Hij is niet alleen naar Nederland gereisd. Hij zou een Weense vrouw en een kind meenemen, die familie in Slikkerveer wilden bezoeken. Toen Van D. gisteravond nog niet was aangekomen in Slikkerveer, maakte men zich daar ongerust. Bij de politie is een tip binnengekomen, dat Van D. in Wezel zou zijn gearriveerd. gedood, en er zijn meer dan vijftig zwaargewonden. De ontploffing sloeg een krater van zeventien meter middellijn en zeven meter diepte. De gehele omgeving stond ogenblikkelijk in lichterlaaie en talloze huizen werden verwoest. De noodtoestand is afgekondigd', art sen en bloedplasma worden per vlieg tuig aangevoerd, en militairen zijn naar Roseburg gecommandeerd om te voorkomen dat er geplunderd wordt. Hoewel zelfs uit honderd kilometer ver gelegen plaatsen brandweerkorpsen naar de plaats van de ramp kwamen, duurde het vele uren voor de vuur- zpp was beó'wongen De chaos duurde echter ook toen nog voort, want het plaatsje ziet er uit als na een bombardement. De in houd van winkels werd naar buiten gezogen en ligt over straat verspreid, en zelfs de deuren van banken werden opengeslagen. De juiste toedracht is nog niet be kend, maar de lading dynamiet is ontploft slechts enkele seconden, na dat brand was uitgebroken in het ge bouw, waarvoor de vrachtwagen ge parkeerd stond. De chauffeur, die even een kop koffie was gaan drin ken, was juist op weg naar zijn wa gen. Op enige honderden meters af stand werd hij door de kracht van de ontploffing tegen de grond geslagen en licht gewond. In dit bosrijke gebied, waar de mees te huizen van hout zijn, en waar gro te voorraden timmerhout zijn opge slagen, greep het vuur razendsnel om zich heen. Een tankwagen van de spoorwegen, geladen met propaan, werd door het vuur bedreigd en Rose- berg vreesde een tweede ontploffing. Met ware doodsverachting wisten de brandweer en vrijwilligers dit gevaar te bezweren. Onzekerheid in Navo WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower zal omstreeks 28 augustus naar Londen vliegen en op 2 septem ber een bezoek aan Parijs brengen waar hij met de leiders van de weste lijke wereld zal confereren. Dat bezoek aan Parijs geschiedt in antwoord op een uitnodiging voor een persoonlijk be zoek, indertijd door De Gaulle gedaan. Omtrent een onderhoud met de Duit se kanselier Adenauer is nog niets be kend. In Londen zal Eisenhower uitvoe rig van gedachten wisselen over de in ternationale toestand met premier Mac millan. Het is duidelijk dat onder „leiders van de westelijke wereld" slechts de rege ringsleiders van de grote mogendheden worden verstaan. In het te Washington gepubliceerde communiqué komt geen woord voor waaruit zou kunnen wor den afgeleid dat ook de kleinere leden van de Navo zullen worden geraad pleegd. Daar de president echter ten minste vijf dagen in Engeland zal blijven en ook in Frankrijk enkele dagen zal ver toeven, bestaat de mogelijkheid, dat hij in die tijd overleg zal plegen met alle leden van de Noordatlantische verdrags organisatie. MIDDELBURG In de maand juli is het aantal werk zoekenden in de provincie Zee land met 162 gedaald. Eind juli stonden 2396 werklozen inge schreven tegen 2558 eind juni. De daling is in hoofdzaak te danken aan het feit, dat de be hoefte aan seizoenarbeiders weer enigermate is toegenomen. De werkloosheidscijfers zijn in ongunstige zin beïnvloed door de aanmelding van een aantal jeug digen, die in de afgelopen maan den de scholen hebben verlaten. Hoewel dus in Zeeland een verbetering is ingetreden als men de recente cij fers vergelijkt met die van juni, blijkt toch dat nu de werkloosheid in dit ge west groter is dan vorig jaar begin augustus. Thans staan 2396 personen in geschreven tegen 2252 eind juli 1958. In nagenoeg alle andere provincies is de werkloosheid op het ogenblik lager dan vorig jaar begin augustus. Landelijk is momenteel de werkloosheid ongeveer 2,1 procent van het aantal mannelijke loon- trekkenden. Zeeland bereikte met 4,1 bijna het dubbele. In drie van de tien Zeeuwse rayons is in juli de werkloosheid nog gestegen, namelijk in de' rayons Middelburg, Sas van Gent en Terneuzen. De vraag naar arbeidskrachten bleef vrijwel gelijk. Het aanbod van vrou welijke arbeidskrachten steeg van 123 tot 180 als gevolg van het feit, dat een aantal jeugdigen na het verlaten van de school zich heeft doen inschrijven. De plaatsing van deze jongelui verloopt echter vrij vlot. TEGELEN (ANP) Het is on zeker of volgend jaar de passiespe len in Tegelen doorgang kunnen vinden. De gemeenteraad van Tegelen heeft een uitbreidingsplan aan/genomen waarin een nieuwe verkeersweg naar de Duitse grens is opgenomen, die wlak langs het theater loopt waar de passiespelen worden opgevoerd. Het bestuur van de passiespelen had ■bezwaren tegen het plan ingebracht, maar de raad keurde desondanks met negen tegen zeven stemmen het voor stel van B. en W. goed. Het bestuur zal zich nu beraden of de spelen nog door zullen gaan. Voors hands worden opvoeringen naast een drukke internationale verkeersweg on mogelijk geacht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en vrij warm met zon nige perioden en weinig wind. MIESJE: Geniet ervan. 9 AUGUSTUS: zon - op 5.12, zon onder 20.18; maan op 11.02, maan onder 22.17. 10 AUGUSTUS: zon op 5.14, zon onder 20.16; maan op 12.17, maan onder 22.48. Van onze weerkundige medewerker De zon die de laatste dagen ge leidelijk meer is gaan scliynen, heeft er voor gezorgd dat de tem peratuur weer flink is opgelopen. Voor het eerst in deze maand wer den in Zuid-Limburg weer zomerse temperaturen bereikt. Het afnemen van de bewolking was grotendeels te danken aan het wegvallen van de noordwestelijke wind, terwijl dit weer een gevolg was van de verplaatsing van een hogedrukgebied van het Kanaal naar de Noordzee. Het hogedruk gebied is weliswaar zwak en wij hoeven er niet direct een hittegolf van te verwachten, maar nu we een landwind hebben gekregen is toch een verdere stijging van de temperatuur mogelijk. Met de warmte zal echter ook de kans op onweer toenemen. In Zuid-Frankrijk waar de tempera tuur plaatselijk tot 33 graden steeg, ontwikkelde zich al een onweers- storing die gedurende het week einde zal trachten naar het noor den te komen. Het wordt ge durende het weekeinde dus zomers- warm maar met een onweers dreiging.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1