OP DE GROTE, STILLE KRIS 36 Claudia, pittig kijkspel dat sloot als een bus ...maar vlees en wol zijn belangrijker dan romantiek door Zeeland E.M.M. te Kortgene viert tachtigjarig bestaan 1 Uitvoering verbreding kanaal Gent-Terneuzen vergt vijf jaar Vrijdag 7 augustus 195V ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 raé Muziekfestival op 29 augustus BEVRIJDT U Uit de kerken mM Souburgse brug levensgevaarlijk hlèiïitfoi- Uitbreidingsplan Souburg iverd vastgesteld Melkfabrieken zeggen: Stunt staat op stapel Terneuzense slijters gaan met vakantie 7000 bezoekers op zendingsdag Tv-reclame duurt nog wel even radio j televisie"] Demonstratie met stoppelbewerkings- werktuigen te Krabbendijke Paratyfus-epidemie neemt af >1AKKTRER ICHTEN c,apps ravour' HOUTHANDEL ALBERTS FLINKE KRACHT Bezoekt de JEUGDAVOND r Van onze correspondent BIERVLIET. Ijverig draaft Duck de hond op een kort hevel van zijn baas naar een wat afgedwaald schaap. Zoals het een schaap betaamt, voegt het zich weer netjes bij de kudde, die graast op de Schorren van de Wester schelde bij Biervliet. Niet lang echter, want even later blijft het schaap weer achter, en draaft Duck er eigener beweging, overlopend van ijver, heen, om de achterblijver tot spoed aan te manen. Duck, een donkere kruising van onbekend ras, is een goede sche pershond. Hij weet wat zijn taak is, en vervult zijn plicht soms met bar grote ijver. Vooral als er vreemden in de omtrek zijn, laat hij zich graag gelden, 't Is of de trouwe hond denkt: bij elkaar blijven nu, niet afdwalen. Eerst moeten de vreemde mensen weg zijn. Wat achter dochtig laat Duck van een eindje zijn tanden zien. Niet zo achterdochtig van vreemden is de baas van Duck, die blij genoeg is met een praatje. Regeul van Rattingen uit de Beukels- polder te Biervliet doet dit schaTjenwerk nog niet zo erg lang. Een vijftal jaren geleden nam hij het sehapenbedrijf van de heer Caion te Biervliet over. Ja wat wil je, lijkt hij te vragen, mijn boerderij is niet zo erg groot, de zoon is groot, en schapen vormen een goede bron van inkomen. Peinzend hebben we ons afgevraagd hoe de schapenhoeder zijn dag door brengt. Nee breien doet hij niet, steeds maar is het opletten, want maar al te gauw dwalen de grazende schapen af, en komen dan terecht in een der kil len. Dan is de Westerschelde voor de beesten angstig dichtbij. Het Schorre moet je kennen. Je moet weten waar je de kudde kunt brengen, zonder gevaar te lopen. De kudde van 240 schapen eist steeds de aandacht van de scheper en zijn trouwe hond De buurtvereniging Oud-Sabbinge hield een kinderfeest voor kinderen van 4 tot 14 jaar, waaraan de muziekvereni ging ADVENDO medewerking verleende. Begonnen werd met een muzikale rond gang, waarna de kinderspelen, waarvoor grote belangstelling bestond, begonnen. Tot slot gaf ADVENDO nog een concert. Vrijdagavond wordt in de N. H. kerk te Zoutelande de vierde 'zomeravondstilte gehouden. Ds Goedendorp uit Nieuwdorp heeft de meditatie, terwijl muzikale me dewerking wordt verleend door de heer Thon de Vries uit Middelburg (orgel) en de heer A. Kleinepier uit Breda (trom pet). Mej. M. Ligtendag uit St. Annaland slaagde te Breda voor het examen cos- tumière. De heer P. Engelsman, eveneens uit St. Annaland behaalde het diploma verkoop herenconfectie. Duck, die er bij is gaan liggen, doch steeds waakzaam blijft. 's Avonds blijven de schapen in een afgerasterd.- "";mte aan de zeedijk lig gen. 's Morg - om half acht trekken de baas, hond en de schapen er weer op uit. De oude schaapstal in de Elisabethpolder wordt vervangen door een moderne, wat minder schilderach tige, maar veel doelmatiger schaapstal op het bedrijf van Van Rattingen in de Beukelsz. polder. In het voorjaar, als de schapen lammeren, heeft hij ze liever dicht bij huis. Trouwens stelt de schaper nuchter vast, ,,de oude schaap stal is volkomen versleten." Zo bloeit er rond de Westerschelde Schorre nog het oude schaapherders- beroep. 't Is een vrij vak, hele dagen in de buitenlucht. Je moet er tegen kunnen, maar 't is niet zo romantisch als het schoolversje ons leerde. Ook de schaapherder rekent met harde zilveren guldens. Want ook zijn gezin moet le venen dat kan niet alleen van de romantiek van de prachtige bloeiende Sohorrebloemen. Gerekend wordt er in vlees en in wol-prijzen, want die zijn het, die bepalen of de schepèr zijn „stiel" in de toekomst zal voortzetten, ja dan nee. Wij voor ons hopen, dat deze prijzen goed zijn, want wij zouden die grote kudde schapen, die een aparte attrac tie vormen, daar bij de stille Braak man-dijk, niet graag uit het polderbeeld zien verdwijnenZe horen er bij, om dat er in Biervliet sinds mensenheuge nis een kudde schapen op de Schorren rond Biervliet was. Omdat er sinds mensenheugenis Duck's zijn geweest die trouw hun schaapjes bijeenhielden. KORTGENE. Het Koninklijk Harmoniegezelschap „Eendracht Maakt Macht" viert 29 augustus het 80-jarig bestaan van de ver eniging met een festival. Zes mu ziekgezelschappen, uit Zuid- en Noord-Beveland, verlenen hieraan j roep moeten doen op het publiek, dat op hnn mpdewprkinc zi>n beurt n00it vergeefs bii E.M.M. aan- nun medewerKing. klopt. De andere moeilijkheid is minder ledental van het gemeentebestuur en ingezete nen kreeg het korps in dit jaar unifor men. Een en ander bracht een sterke kostenstijging met zich mee, maar men is er toch altijd in geslaagd de finan ciële zorgen te boven te komen. Het bestuur, met de heer A. Welleman als voorzitter, zal ook nu weer een be- Advertentie van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor TOGAL, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. TOGAL zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40. f 8.88. NED HERV. KERK Bedankt voor Breukelen: J. N. de Ruiter te Leiden, beroepen te Rouveen: R. C. Cuperus t° Wouterswoude. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Zuidla ren: G. Gommer, kand. te Schoonebeek, die dezd benoeming heeft aangenomen. Beroepbaar verklaard: kand. J. Bakker te Den Haag. Examens: de classis Utrecht van de Gereformeerde kerken heeft prépara toir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard: de heren J. H. van Boggelen te De Bilt, W. Hoogsteen te Driebergen en B. Mintjes te Utrecht-Noord, allen kan didaat aan de V.U. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Joure: K. Borren, propo nent te Haarlem. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll s] vVV^r- Na de officiële ontvangst ten stadhuize om half drie, volgt een mars door het dorp. Het gezamenlijk optreden van de korpsen wordt besloten bij de muziektent waar o.l.v. de dirigent van E.M.M., de heer F. Smit, een mars gespeeld wordt. Tegelijkertijd is er gelegenheid de jubi lerende vereniging te feliciteren in „De Staddswijnkelder". *s Avonds concerteren de gezelschappen in de Hoofdstraat. E.M.M. besluit met een taptoe, die wordt gevolgd door een fakkeloptocht. Ups en downs De geschiedenis van E.M.M. kenmerkt zich door vele ups en downs. Op 28 aug. 1879 is de vereniging, een der oudste van Zeeland, opgericht en het bestuur, onder voorzitterschap van de heer Blindenbach, stelde de contributie vast op 30 cent per week. Dit voor die tijd ongekend grote bedrag had tot gevolg dat twee leden be dankten. Deze contributie betekende toen voor een arbeider bijna een dagloon. In 1912 werd voor het eerst aan een concdVirs deelgenomen. Onder leiding van dirigent C. Flipse behaalde E. M. M. de tweede prijs. Na de eerste wereldoorlog nam de harmonie meer aan concoursen deel. Tegenover promoties stonden echter evenveel degradaties door ledenverlies of andere tegenslag en zo startte E.M.M. te 1933 opnieuw in de vierde afdeling. Na echter in 1934 te Kruiningen op het con cours de eerste prijs te hebben behaald, ging het crescendo totdat de afdeling „uitmuntendheid" was bereikt. De oor logsjaren brachten talloze moeilijkheden, maar dank zij taai volhouden kón onmid dellijk na de bevrijding weer worden be gonnen. De afdeling uitmuntendheid bleek toch te hoog, zelfs o.l.v. de nieuwe diri gent, de heer F. Smit. Koninklijk In 1954 kreeg het gezelschap het pre- dicaat Koninklijk en sinds dit jaar pro moveerde E.M.M. spelenderwijs tot de ere-afdeling. In 1955 werd een tamboer korps opgericht en met medewerking De leerlingen der O.L. school te Re- tranchement verzamelden gedurende eni ge tijd voor een bedrag aan 9.34 aan „maandagcenten". Het geld is opgestuurd aan de stichting Wereld Schoolkindfonds voor de bestrijding der t.b.c. In de maand juli werd het gemeen telijk badhuis te Terneuzen door 2084 mensen bezocht. In juni waren het er 2055. De heren M. en J. de Meij te Borssele slaagden te Rotterdam voor het examen ter verkrijging van textielbrevet groep 1. is uit een artikel in deze krant duidelijk geworden, dat de ge ruchten over postcensuur op Nieuw-Guinea op waarheid berus ten en dat er in feite zelfs sprake is van een veel ernstiger feit, na melijk van briefschennis. 'Enkele ambtenaren werkten sa men om, zonder machtiging van de landrechters, brieven te ope nen. Kennelijk hebben deze amb tenaren ook nog gemeend belang rijk werk in het belang van de na tie te verrichten. De inhoud van een aantal geopende brieven were' namelijk aan de hoogste gezags dragers voorgelegd. Hier werden echter methoden toegepast, die de burger in zijn vrijheid meer aantasten dan wet telijk geoorloofd is. In een dicta- tuurstaat komt het voor dat klei tie grootheden de wet terzijde ste1 len en zelf beslissingen nemen. Het verheugt mij dat een com missie een diepgaand onderzoek zal instellen en ik hoop dat dc bevindingen van deze* commissie spoedig gepubliceerd zullen wor den, mitsgaders de visie van d« minister. Deze briefschennis heeft velen geschokt. Dat geef ik u in een briefje. iiiiilllllllllllllllllliliilllllllllllllllllliiliilliliillililllilllllillliflllllil SOUBURG. Een „officiële dooddoe ner", zo noemde burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg in de gis teren gehouden raadsvergadering het antwoord van de waterstaat op een brief van de gemeente. In deze brief was namelijk om financiële medewer- S king verzocht teneinde de brug over hef Kanaal door Walcheren te verbe teren. „Deze brug is thans levensge vaarlijk gewerden", oordeelde de heer Stemerding, „het vreselijk ongeluk van woensdag heeft dit bewezen". Water staat is nu van oordeel, dat verbeterin- ■jen aan de brug voor rekening van de „ara(vnhl gemeente Souburg moeten komen. paratypnus-epidem Burgemeester Stemerding trok hierte gen fel van leer. „Het is toch geen ge- meentebrug". zei hij, „maar het ligt in de bedoeling van b. en w. om het hogerop te zoeken." De brug werd in 1870 gebouwd, maar in de loop der jaren bleek, dat de ver binding 'het verkeer nauwelijks meer kon opvangen. „Op het ogenblik is een levensgevaarlijke toestand ontstaan." al dus de heer Stemerding, die de waar schuwing gaf aan wielrijders af te stap pen, wanneer er een auto over de brug ko-mt". De raadsleden betuigden hun volledi ge instemming met de woorden van de burgemeester. goed te boven te komen. Het loopt namelijk sterk achteruit door ver trek van de leden en vooral door gebrek aan belangstelling bij de jeugd. Mag dit festival ertoe bijdragen dat ook de jongeren animo krijgen voor E.E.M., zodat bij het eerstvolgende lustrum het ledental op dezelfde hoogte is als het muzikale peil. Tegelijk met dit feest vieren niet min der dan tien muzikanten het 25-jarig lid maatschap van de vereniging. Zelfs zijn er leden, die veertig jaar geleden tot de vereniging toetraden. Ere-voorzitter van de vereniging is burgemeester A. A. Schuit van Kortgene. SOUBURG. De gemeenteraad van Souburg heeft gisteren met algemene stemmen de uitbreidingsplannen „De Brug", „Middenliofsingel" en „Zeewijk singel" vastgesteld. Het plan „De Burg" biedt een oplossing voor het verkeer tussen Oranjeplein en Vlissingsestraat, wat de niet eenvoudig te verbreden Pas poortstraat ten goede komt. Voorts vindt fyier de winkelfunctie van de Kanaal straat een uitbreiding en climax in de vorm van een winkelplein. Het plan Middenhofsingel bevat behalve de be staande plannen voor die gronden, een verdere uitbreiding naar het noorden tot en met de ontworpen ringweg vanaf het Oranjeplein tot de Spoorstraat, die aan merkelijk verbreed is gedacht. In het plan Zeewijksingel zijn alle voorgaan de partiële plannen voor dit gebied op genomen. Het voorstel tot overdracht in eigen dom van diverse woningwetwoningen aan de Christelijke Woningstichting Wal cheren werd met zes tegen vijf stem men aangenomen. Tegen stemden socia listische raadsleden F. Leenhouts, A. W. Bouff, C. Potter, W. de Wolf en J. de Grave. De heer W. M. Janssen (KVP) had alle lof voor het rapport van de Stich ting Zeeland over het bejaardenvraag- stuk in de gemeente Souburg. Hij vroeg of er nu al iets voor de bejaarden werd gedaan en de heer Potter wilde graag, dat er zoveel mogelijk bejaardenwonin gen werden gebouwd. De voorzitter, de heer A. H. S. Stemerding, antwoordde, dat als het geen woningwetwoningen zijn, er niets van komt, omdat particu liere bouwers geen premiewoningen bou wen voor ouden van dagen. En van wo ningwetwoningen is met het oog op het zeer geringe bouwvolume voor Zeeland geen sprake. Toch zal worden getracht I volgend jaar tot de bouw van enige kleine bejaardenwoningen over te gaan. Verder ging de raad akkoord met o.m. de volgende voorstellen: voorstel tot het geven van enkele straatnamen, voor stel tot aankoop van diverse perceeltjes grond in plan Bermweg, besluit tot de bouw van een tweeklassige openbare kleuterschool. TERNEUZEN De voorzit ters en de directeuren van de melkfabrieken te IJzendijke en te Kloosterzande hebben donder dagmorgen samen met de kring voorzitter van de N.C.B. een bij eenkomst gehouden in hotel „Rotterdam" in Terneuzen, om de huidige situatie te bespreken. Zoals men weet hebben de Ter- neuzense melkslijters hun vakan tie uitgesteld, omdat zij vermoed den dat beide fabrieken een aan val op hun wijken wilden doen. Tüdens deze bijeenkomst werd opge merkt, dat de fabrieken er naar streven, vrije slijters te krijgen, die dus zowel produkten van de Rotterdamse, als van de Zeeuwsch Vlaamse fabrieken mogen verkopen. Ook werd gezegd dat „een eventuele stunt, zoals de Terneuzense melkslijters die gevreesd hebben, op stapel staat". „De Zeeuwsch Vlaamse coöperaties zijn vast besloten, eendrachtig samen te gaan en de toekomst van de Zeeuwsch Vlaamse veehouderij veilig te stellen", zo werd opgemerkt. Wij tekenen hierbij aan, dat al jaren lang plannen voor een fusie van de fabrieken te Kloosterzande en IJzendijke hebben bestaan, doch dat onderling krakeel de plannen steeds in duigen deed vallen. De heer Jos. van Wezemaal, voorzitter van de coöpera tieve zuivelfabriek „Roomboter" te Kloosterzande, gaf een overzicht van het ontstaan der fabrieken en van de hui dige toestand in de Zeeuwsch Vlaamse veehouderij. Hij zei hierin onder andere dat het zeer oneconr-'nisch is, dat van elders melk naar Zeeuwsch Vlaanderen wordt gebracht, terwijl Zeeuwsch Vlaamse melk in het eigen gebied niet kan worden afgezet. TERNEUZEN. De melkslijters van Terneuzen gaan met vakantie. Dat zullen zij vandaag meedelen in een circulaire, die aan alle huizen in Terneuzen wordt 'bezorgd. In het pam flet staat, dat duidelijk is gebleken dat de Terneuzense bevolking het stre ven van bepaalde melkfabrieken af wijst. Uit de reacties van 'het -publiek, zo gaat de circulaire verder, „blijkt dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat wij met vakantie gaan". Overigens geven de Terneuzense melkslijters hun concurrenten geen -kans, want zij gaan niet allemaal te gelijk naar strand, bos en bergen. De vakanties lopen van 10 augustus tot en met 5 september. Gedurende deze pe riode wordt de melk huis-aan-huis -be zorgd en, zo beloven de melkboeren, niet eens veel later dan anders. DRIEBERGEN. Ongeveer zeven duizend mensen hebben donderdag een bezoek gebracht aan de achtenveertig ste landelijke zendingsdag, die de Gere- foi-meerde Zendingsbond in de Neder lands Hervormde kerk in de Rijsen- burgse bossen hield. De baten van de ze dag komen ten goede aan het zen dingswerk, dat deze bond verricht onder de Toradja's op Celebes. Deze arbeid gaat nog steeds door ndanks sterke belemmering. Het merkwaardige is, dat de Toradja-kerk ondanks de druk die erop wordt uitgeoefend sneller groeit dan ooit. Ter zendingsdag kon men zien dat ons land nog heel wat klederdrach ten rijk is, die daar in grote verschei denheid te zien waren. De aanblik van de duizendkoppige menigte in het heu velachtige bosgebied deed enigszins den ken aan een hagepreek uit de tijd van de reformatie. Een van de zeven spre kers was de Utrechtse hoogleraar dr. H. Jonker, die stelde, dat het centrum van de wereldgeschiedenis niet ligt in Washington of Moskou, maar in de heilsmysteria Gods. In dit pêrspectief dient, aldus dr. Jonker, ook de zending gezien te worden. De eerste partij mossellen uit Dene marken zijn in Yerseke gearriveerd en a.s. vrijdag wordt een tweede zending verwacht. De mosselhandelaren uit Yer- seke hebben Deense mosselen besteld om dat zij niet voldoende mosselen hebben om aan de aanvragen uit het buitenland te voldoen. De badhokjes, die vorige week te Sta- venisse werden geplaatst zijn in gebruik genomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholte, is nog niet gereed met zijn besprekingen betreffende de invoering van reclame in de televisie. Wel heeft hij al een groot aantal gesprekken gevoerd, o.m. met de Nederlandse Televisie Stich ting, ó'e Onafhankelijke Televisie Ex ploitatie Maatschappij, de Bond van adverteerders en de Nederlandse Dag bladpers. Ook de jeugdige Algemene Nederlandse vereniging van televisie kijkers, het consumenten-element in de TV, heeft een gesprek met de staatssecretaris gehad. Beslissingen over de wijze van in voering van reclame in de televisie zijn nog steeds niet gevallen. De be sprekingen worden na de vakantie van de staatssecretaris nog voortgezet. Men verwacht dat mr. Scholte niet voor oktober of november van d'it jaar met zijn nota aan de Tweede Ka mer voor de dag zal komen Eer de Kamer, die dan in de drukke begro tingsbehandeling zit, die nota kan be spreken, zal het wel een flink stuk in I960 zijn geworden. programma's |ln het kort ZATERDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m ochtend VARA: 7.00 Nw-s; 7.10 Gym; 7.20 Gram; *.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d jeugd; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram; (9.35 9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.30 Gram; 10.50 Cabaret; 11.20 Buitenl weekoverz; 11.35 Strijkkwart. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Roemeens ork; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Muziekrevue; 14.20 Streekuitz; 14.45 Jazzmuz; 15.05 Boeken- wijsheid; 15.25 Radiophilharm ork; 16.05 Strijdbare jongeren, lezing; 16.20 Vers van de 'pers; 16.50 Versierde vakantietips; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus; 19.40 Het Bij bels Paradijsverhaal door de eeuwen, caus; 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.35 Dansmuz; 21.10 Soc comm; 21.25 Gevar progr; 21.55 Sportact; 22.25 Dansmuz; 22.50 Wereldkamp wielren nen 1959; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.50— 24.00 Wereldkamp wielrennen. HILVERSUM II 298 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok-Noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Gram; 12.50 Wereldkamp wielrennen; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram: 14.00 V d jeugd; 14.10 Harmonie-ork; 14.30 Kron v letteren en kunsten; 14.55 Zangvereniging; 15.15 Gram; 15.40 Boekbespr; 15.50 Grego- riaanse zang: 16.20 V d jeugd; 16.50 Gram; 17.20 Dansmhzy 17.40 Filmmuz. avond 18.00 Journalistiek" weèkovérz'; 18.10 Gram; 18.30 V d jeugd; 18.45 Vragen- beantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Licht baken, caus; 19.35 Holland Festival 1959:: Residentie-Ork en solist; 20.40 Gram; 21.00 Licht progr; 21.30 Gram; 22.05 Lichte muz; 22.35 Wij luider de zondag in. Daarna- Avondgebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.2224.00 Nouveau- té's. NEDERLAND NTS: Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Uit Avro's Telearchief; 21.00 Docum progr; 21.30 Gevar progr. BELGIë-VLAAMS 19.30 Nieuws; 19.45 Panorama: 20.15 Disneyland; 21.05 Highway Patrol: 21.30 Internationaal variété vanuit de Kurzaal Oostende; 22.30 Autorama; 23.00 Nieuws. BELGIë-FRANS 18.25—19.25 Gevar progr; 19.30 V d vrouw; 20.00 Journaal; 20.30 Feuilleton voor de jeugd: Sherlock Holmes; 20.55 Gevarieerd progr; 22.05 Sportuitzending; 22.45 Wereldnieuws. DUITSLAND 16.00 Duitse waterski-kampioenschappen; 17.00 An der Reeling, gevar progr; 18.00— 18.15 Zwitserse Ananascrème; 20.00 Nws; 20.20 Safari am Kilimandscharo, rep; 21.00 Der blaue Strohhut: TV-spel. Daarna: Woord voor de zondag. KRABBENDIJKE. De vereniging van bed"ifsvoorlichting Oost-Zuid-Beve land heeft, in samenwerking met de rijkslandbouwvocrlichtingsdienst, gister middag op het bedrijf van de heer I J. Smallegan-ge een demonstratie ge houden met diverse sboppelbewerkings- werktuigen. Voor deze demonstratie be stond een zeer goede belangstelling. Naar schatting hebben honderd Zeeuw se landbouwers met interesse gekeken naar hetgeen op dit gebied te koop is. Met een tiental van de meest gang bare en moderne werktuigen, uitgezon derd ploegen, is gedemonstreerd. Er is zowel in onbewerkt als in voorbewerkt land gereden. De boeren kregen een dui delijk beeld van hetgeen er met deze machines te bereiken is en welke resul- tgt^n geboekt kunn.n vr den Met cul tivators, fraisers en schijfeggen is eon zeer goede stoppelbewerk'.ng te bewerk stelligen. zo bleek tijdens de demonstra tie, die dan cök uitstekend geslaagd mag heten. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De tratyphus-epidemie in Nieuw- en St. Joosland neemt af. Wel kwamen er sinds gisteren nog lichte gevallen bij, maar in het ziekenhuis behoefden geen nieuwe patiënten te worden opgenomen. Op het ogenblik verblijven nog acht lijders aan paratyphus in het Middel burgse Gasthuis. bekeken „TN welke maand bent u geboren?" vroeg Madame Daruschka aan de jver Jerry. „In mei," icortaf. Dacht ik wel. jongt klonl- Stier Met uv.<.e rake grap ontketende Dora Paulsen gisteravond het zoveelste lach salvo in de huiskamer tijdens haar fenomenale spel als de zeer wereldse Russische zangeres in Claudia, de tele- visie-comedie naar Rose Franken's overbekende romans. Karakter Claudia zelf, het pittige gevatte jonge vrouwtje, dat zich met scherpe en min der scherpe kwinkslagen door haar huwelijk slaat, was de tweede open baring gisteravond. Zelden heeft een actrice het gepresteerd, zó feilloos de karaktertekening vol te houden, als Kitty Jansen in dit stuk. Vier figuren uit Claudia: Kitty Janssen, Guus Verstraete, Will van Seist, en de koe. Haar tegenspele2\ Will van Seist, wist overigens ook van wanten. Zijn creatie van David was scherp, natuur lijk, en tot in de finesses consequent doorleefd. „Ik geloof in mijn rol," had hij voor de uitzending nog gezegd, en het bewijs heeft hij voor het volle pond geleverd. Vaart Maxim Hamel was de vierde die perfect spel ten beste gaf. als Jerry, de amoureuze schrijver die het jonge huwelijksgeluk dreigt te verstoren. De adembenemende vaart, die Van Hemert in zijn regie bracht, zijn spel opvatting, en de uitstekende wijze waarop hij de camera's dirigeerde, be wezen opnieuw zijn.' vakmanschap. Miljoenen kijkers in Nederland en België zullen er met volle teugen van hebben genoten. BERGEN OP ZOOM. Stamboon dubbele princessen (export) l 2 1.01, afwijkend 0.75, aanvoer 10.000 kg. KRABBENDIJKE. §abo bonen II 53. P.R. zomerappel h 75-80 57, 70-75 59, 65-70 61, 60-65 57, II 37, K 35—43, F 32, Kr 15, val 8. Zigeunerin h 75-85 58, 65-75 59, II 32, K 33, F 26, Kr 9—11, val 9. Manks Codlin h 70-80 39, 60-70 38. K 23—29, F 16—23, Kr 7, val 9. Melba h 60-70 34. Pr. de Tr. st 65-70 63. 60-65 54, 55-60 53, 50-55 47, h 65-70 52—59, 60-65 50— 53. 55-60 48—49, 50-55 43—47. II 33, K 60-65 49, 55-60 48, 49, K 33— Voortaan zal in Stavenisse vijf maal per week worden geveild en wel van maandag tot en met Vrijdag. Voorafgegaan door het fanfarekorps O.K.K. liepen honderden kinderen mee in de lampionoptocht die georganiseerd was door de V.V.V. Westkapelle. Aan allle kinderen met een lampion werd een vlag getje uitgereikt. Donderdagavond zal de Boerenkapel spelen. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN De Belgische mi nisterpresident. de heer G. Eijskens heeft in een bespreking met de burge meester van Gent, de heer Emiel Claeys medegedeeld dat, hoewel het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken nog niet officieel heeft medegedeeld akkoord te gaan met de regelingen, die voor de uitvoering van het kanaal van Gent naar Terneuzen zijn getroffen, het toch wel vaststaat dat er thans geen beletselen meer zijn, die de verwezenlijking van de plannen, waarover aanvankelijk tussen beide landen veel verschil van mening be stond, in de weg staan. De heer Schuerman, chef van het kabinet van de minister van Buiten landse Zaken, die eveneens bij deze besprekingen tegenwoordig was, ver klaarde zelfs dat de redactie van het tractaat reeds gereed is. De inhoud komt, volgens de heer Schuerman, hierop neer dat de Belgische spoorwe gen belangrijke concessies hebben ge daan betreffende het vervoer op de lijn Terneuzen-Mechelen. waardoor per jaar voor de Belgische spoorwegen een inkomstenderving van zes tct negen miljoen francs ontstaat. Het kanaal van Terneuzen naar Gent zal volgens het tractaat zowel in Nederland als in België worden verbreed en uitgediept Ook over de sluizen bij Terneuzen s overeenstemming bereikt. België zal tachtig procent van de totale kosten dragen en Nederland twintig procent. In Belgische havenkringen bestaat, naar wij vernamen, ongerustheid naar aanleiding van de mededelingen van minister-president Eijskens. Men vreest namelijk dat Terneuzen in de toekomst Gent en Zeebrugge in betekenis zal overtreffen. De uitvoering van de kanaalwerk zaamheden zal naar schatting vijf jaar vergen. Schot in de tv-roos: Dora Paulsen's creatie van Madame Daruschka. vandaag h 70-75 63,65-70 5$. «>0-65 54, F 19—31, *"Kr 1423, val 16. James Grieve li 85-90 50, 80-85 55, 75-80 61, K 45—50, F 19—31. Kr 14—23, val 16. Verpakt fruit: M. Codlin h 80-85 47. 75-80 50, 70-75 45—46, 65-70 42—43. James Grieve h 85-90 80—81, 80-85 81—86, 75-80 88—89. Pr. de Ti', h 60-65 58—59. Ontario h I 56—59, II 2435. Czar pruim h II 34. Bramen II 16—26 per doos. THOLEN. Doré bonken 22, gewone 20.93— 21.57. Poters 8.75, Kriel 4.68, Eigenh. bonken 14, gewone 16.51-16.86, Poters 6.45, Bintjes bonken 18—15.31, Blok 2 12—13.50, Poters 5.75. Aanvoer 36 ton. GOES. Export- en Industrieveiling: Perzikrode zomerappel H 70-80 59, 60-70 60— 62, II 36—37. Zigeunerin H 75-85 62, 65-75 66, II 33. Mank's Codlin H 80-90 36, 70-80 42, 60-70 42. Earley Victoria H 70-80 37, 60-70 35, II 20. Pr. de Tr. H 70-80 57, 60-70 45,20—47, 55-60 40.50—42.10, 50-55 35.30—36.60H II 24—27. Cl. de Favourite H 75-85 54, 65-75 46.10—48.20, 55- 65 39.20—39.70. Diverse appels kroet 6.50. Ton- neboers 37. Bramen 90—92.20, afw. 66—68. D. Pr.bonen afw. 65. Gewone veiling: P. Zomerappel keuken 38 48. fabriek 25—32, Earley Vict. keuken 16— 28, fabriek II18. Zigeunerin keuken 30—37, f 14—32. James Grieve H 80-85 47—59, 75-80 57—67, k 38—43. Mank's Codlin lc 17—21. Pr. de Tr. keuken 28—33, fabriek 21—27. Cl. de Fav. k 32—37. Czarpruimen I 48—62, grof 39 —57, II 26—41, fabr. 20—31. Washington I 46— 60, grof 37—51, II 27—38, fabriek 14—46. Belle de Louvain I 4757, grof 42, II 2648, fabr. 22—43. Mons. Hative I 63—73, grof 36—79, II 36. Dubb. boerenwitte I 50. Per doos: Bra men I 27—30, II 25—27. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 6 AUGUS TUS. Eigenheimers 1 16.00—17.00. II 14.50— 16.00; drielingen 7.11; bintje 1 15.0015.69, II 14.91; drielingen 5.80; bonken 25.60; voer 4.66. Aanvoer 2200 kisten. Plantuien middel 22.15; bonken 22.93—20.50: hebride uien, mid del 22.14; drielingen 21.92; picklers 20.25. Aanvoer 10 ton. VEILING STAVENISSE, 6 AUGUSTUS. Eigenheimers 15.80—17.20; poters 6.40; bint je 14.2015.70; bonken 25.50; poters 5.70; voer 4.50. Aanvoer 30 ton. ST. ANNALAND. 5 AUGUSTUS. Doree ge wone 21.19, voer 4.64—4.72, eigenheimers bonken 17.00. gewone 1 17.01—17.10, II 13.60 —16.50, drielingen 7.027.09, bintje bonken 25.99, gewone 1 15.5815.70, II 13.3715.00. drielingen 5.97, aanvoer 125 ton. VEILING SCHERPENISSE. 5 AUGUSTUS. Doree bonken 20.00. gewone 1 20.41, II 18.50 —20.19, drielingen 8.59. voer 4.64. eigenhej- j mers gewone II 13.06—16.01, drielingen 6.14, De jonge, veelbelovende Neder-1 bintjes bonken 24.57. gewone 1 13.00—14 79. landse pianist Hans Dercksen treedt I drielingen 5.85, aanvoer 40 ton. om 20.05 voor de VPRO-miero/oonl op met de Vier Klavierstiicke van I Advertentie Brahms. Het eerste pianotrio in B. even-1 De provinciale afzetcommissie maakt rl nnv 1 3flli flP fTlll'ttplpvc /«-li VRIJDAG. Medemblik is dit keer het reisdoel van Henk van Stipriaan's populaire rubriek Vrijdagavondretour (21.00, Hilv. 1). Veel bijzonders valt er verder niet te beluisteren, maar we kunnen de avond toch wel gezellig passeren L- met De vrolijke mijnwerkers (18.15), Licht te verteren (19.30), en Familie-Door- snee-liedjes (20.30) op Hilversum 2; en op de andere zender de Radio Jazz-club (19.00). Mozarts strijk kwartet in C, K.V. 465 bevatte voor de tijd van ont staan reeds menige gedurfde samen klank. Het kreeg daardoor de bij naam van Dissonantenkwartet. Dit werk kunt u vanavond om 21.00 over Hilversum 2 beluisteren in een uitvoering door het Hollands Strijk kwartet. eens van Brahms, uitgeroerd door de vermaarde instrumentalisten Isttiic Stern, viool. Pablo Casals, cello, en Dame Myra Hess, p±ano, besluit om 23.15 het avondprogram ma over Hilversum 2. De Tjsechoslownakse televisie, die over een staf van 600 man beschikt, heeft een televisievakschool gekregen, waar in een vierjarige, cursus regis seurs, cameramannen en andere tv- specialisten worden opgeled. 9 De collecte voor de Stichting Federatie Nazorg B.L.O. heeft te Zoutelande 39,— opgebracht. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene maakte het muziek gezelschap „Accelerando" woensdagavond een rondgang door Sint Annaland. aan de fruittelers bekend dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en geveild, vanaf maandag' 10 augustus Tydeman's Early Worcester, mits vol doende rood gekleurd, Clapp's Favorite, alle maten. Donderdag 13 augustus James Grieve 70 mm en op. met blos en gele tint. Dit ras op 5 mm sorteren. Mank's Codlin. alle maten met gele tint. In de export kwaliteiten mogen geen vruchten met holle neuzen voorkomen. Juttepeer, alle maten. VISMIJN VEERE, 6 AUGUSTUS. Export- garnalen 1392 kg. 222—360; bot 29 kg. 35— 72; tong 190 kg 140—398, rog 41 kg.'20—24; paling 9 kg. 213—3.35; ongesorteerde vis 28 kg. 20—74. i 'raaj>t: voor opleiding aan zaagraam. Leeftijd 2535 jaar. Te melden: Industrieterrein, Kleverskerkseweg, Middelburg. in het Openluchttheater „Toorenvliedt", M'burg, j op zaterdag 8 augustus a.s. (Bij ongunstig weer in de Groentenveiling, Nieuwe Vlissingseweg) Aanvang: 19.45 uur Programma: ZANG MUZIEK -« DECLAMATIE

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4