ROTTERDAM GROOTSCHEEPS Caballero J JACQUES 1 BL0NDEAU DE GROENTEPRIJZEN NA HALF SEPTEMBER LAGER DE NATUUR 53 ARTIESTEN EN 9 ARCHITECTEN ZORGDE VOOR IN VOL la UITBUNDIGHEID KAPPIE en de SUPERSKOOP Als er geen hittegolf komt... Verolme gaat schepen van onbeperkte grootte bouwen HELAAS. MOOI WEER Zoekt U iets beters? Overleg begint over ambtenarensalarissen VANDAAG NOORSE CONCESSIES Belgische militair viel meisjes lastig Rotterdam-Zuid krijgt zijn zwembad FLITS GORDON in het heelal Dan Barry 00M BAZURKA en JAMPIE ff door W. Lobman iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiii 1 ARSÈNE LUPIN 1 DE TINTELS Jack Dunkley i in en om uw huis Vestigingswet botst met Grondwet Y 1N m "N /5TRUD WETJE 3M0KKELARRg IK WIST DIT BOOTAB VffiLEVEHy lUSHEN.^r-< 'IK HOOP^f- DAT DOMlWICO I 1TI£T£ GEMERKTj LHEEPT. Z opera tnundl KFS PSSTjHOU OP TINTEL, IK KAN NIET TeaeN DAT lawaai Vervolg van pag. 1 DE ROTTERDAM heeft haar technische beproevingen on dergaan op de Noordzee, in Het Kanaal en op de Atlanti sche Oceaan, waarop zij tot halverwege de Azoren heeft gevaren. Alles is volledig bevredigend verlopen en er was geen enkele moeilijkheid, afgezien misschien van een deurknop, die nog even moet worden nagezien, maar dergelijke kleinigheden behoren tot de gebruikelijke ervaringen. Omtrent de snelheid is ruimschoots voldaan aan de verwachtingen. Het is de bedoeling, dat normaal een dienstsnelheid van 20Va mijl gevaren zal worden. De officiële gemeten mijl is niet gevaren. Deze is uitgezet bij Schotland, maar het was bezwaarlijk daar nu heen te gaan. Met de moderne nautische apparatuur is het thans mogelijk op elke willekeurige plaats snelheidsproeven te nemen, omdat de plaatsbepaling uiterst nauwkeurig kan geschieden. Men heeft op slecht weer gehoopt om te zien, hoe het schip zich dan zou ge dragen. Helaas hebben wij het niet gekregen, zei de heer De Monchy. De be- aturingsinstallatie van de evenwiohtsvinnen is daarom ook niet beproefd. Wel is gedurende korte tijd het tegengestelde ondernomen, namelijk door met behulp van de evenwich-tsvinmen het schip te laten rollen. Niemand twijfelt er evenwel aan, dat deze apparatuur goed zal functioneren, want de H.A.L., die er als eerste Nederlandse rederij mee begon, heeft er ervaring mee op drie schepen. En altijd met perfect resultaat. Grote voldoening, niet in het minst ook bij de werf, bestaat er over de weinige bcliilingen. die in het schip optreden. Daarover zei werf directeur ir. K. van der Polls: Een theoretisch volkomen trillingvrij schip bestaat niet. Hier is in de machinekamer 35000 apk geïnstalleerd, maar ook het water, dat door de schroeven tegen de huid op gegooid wordt, veroorzaakt trillingen. Wij zijn er in geslaagd de trillingen te beperken tot het allerachterste deel van het schip, maar waar mensen fceven en vertoeven is het bijzonder rustig. GEZONDE GEDACHTE Zeer gunstige ervaringen zijn op deze proeftocht ook opgedaan met de twee hoge rookkanalen, die de conventionele schoorsteen vervangen. De roetneerslag op de dekken is praktisch te verwaarlozen, zo vernamen wij. Fantastisch gunstig, noemde men het zelfs. Zo blijkt het naai' achter verplaatsen van de ketel een zeer gezonde gedachte te zijn geweest, aldus da heer De Monchy. Hij voegde eraan toe: Wij hebben niet iets bijzonders willen maken ter wille van het bizarre, maar in het belang van het schip moesten bepaalde consequenties aanvaard worden. Overigens bevat de Rotterdam geen revolutionaire technische toepassingen. Nieuw is, dat voor het eerst een gas turbine als noodaggregaat werd geïnstal leerd. Op nautisch gebied zijn de nieuw ste instrumenten, die te krijgen waren, toegepast. De keukens en de wasserij kunnen snel enorme hoeveelheden ver werken. Als klein voorbeeld: in drie minuten wordt een kip gebraden in een elektronische ovenMaar bij het ont werpen van het schip is er geen reke ning mee gehouden, dat de huidige voortstuwingsipstallatie later door een icernreactor vërvangen zal moeten worden! RUIMTEWERKING In bepaalde opzichten kan dit nieu we vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn vergeleken worden met ó'e Nieuw Amsterdam. Met zijn lengte over alles van 225,12 meter is het ruim tien meter langer. Met een breedte van 28,65 meter is de Rotterdam ook breder, nl. 1,75 m. De bruto inhoud van het nieuwe schip bedraagt 38.645 registerton. waarmee de Nieuw Amsterdam met 2000 ton gesla gen wordt. Het ö'raagvermogen van dit laatste schip is met 8735 ton evenwel krap duizend ton groter. De machine vermogens van beide schepen lopen wei. nig uiteen. Tijdens een rondgang over de Rotter dam kan men nooit menen te zijn op de Nieuw Amsterdam. Niet omdat alles nog nieuw is, maar ook d'e inrichting en aan kleding van de openbare ruimten ver schillen aanzienlijk. In het algemeen krijgt men een indruk van grotere uit bundigheid. Op sommige plaatsen is het „grootscheepser", is er een opvallende ruimtewerking. Over inrichting en toegepaste kunst kan men uiteraard verschillende menin gen hebben. Naar ons gevoelen gaat de meeste rust en voornaamheid uit van het theater, dat 444 zitplaatsen telt op begane grond (als hierover op een schip gesproken kan worden! en balkon. Het is ondenkbaar, dat deze stijl overal te handhaven zou zijn. Daar tegenover staat echter het speelse karakter van de Tropic-bar. „LIJNBAAN" Maar elke keer als men de eetzalen binnenkomt, of de grote lounge in de toeristenklasse, staat men versteld van de oppervlakte. En lioe Rotterdams de Rotterdam wel is, blijk uit o'e „Lijn baan", we.%e naam de winkelgalerij in de vestibule op het promenadedek heeft gekregen. Romantische namen zijn er volop, zo als Ocean-bar en Ambassador, en niet te vergeten Ritz Carlton en Café de la Paix, waar de glazen geserveerd worden op viltjes met reclame voor het beroem de Parijse café van d'ie naam. Omge keerd wordt daar nu op dezelfde ma nier de H.A.L. naar voren geschoven In dat Café de la Paix op de Rotter dam hangen tekeningen van een Franse kunstenaar, d'e enige buitenlander in het leger van 53 artiesten en negen architec ten, die voor inrichting en versiering van dit schip zijn ingeschakeld. Zij heb ben een grote verscheidenheid van tech nieken toegepast, evenals de meest uit eenlopende materialen gebruikt. Onze persoonlijke voorkeur gaat daarbij voor al uit naar de keramiek plastieken, die Nico Nagler ontworpen heeft voor de twee eetzalen. Over d'e kosten van de kunstwerken zei de heer De Monchy: Het aan kunst bestede geld speelt geen rol op de totale bouwsom, wel de zorg. Maar onze wensen zijn wel ongeveer vervuld. Over allerlei aspecten zou nog veel en ver uitgeweid kunnen worden. Zoals over de achttien liften, waarvan sommi gen door tien dekken lopen. Over d'e schemerige plot- en radarkamer op de brug, waar het navigeren een geheim zinnige kunst schijnt geworden. Over de machtige installaties in de zes machine kamers, die tezamen negentig meter lang zijn. Over de veertien waterdichte compartimenten, waarin het schip ver deeld' is. Over het compleet ingerichte ziekenhuisje. Over de schoonheids- en kapperssalons en over de ljsbar La Ve- nezia, waar in het bijzonder aan de jon gere passagiers versnaperingen en ver versingen verkocht worden. Zo speelt zich heel wat af tussen kiel en topje van de radarmast, d'ie goed ge meten 61 meter en drie-en-vijftig cen timeter van elkaar verwijderd zijn. -#■ Hut no. 198, een van de twaalf aan bakboord gelegen hutten op het nieu we passagiersschip Rotterdam, zal be trokken worden door prinses Beatrix als zij op 3 september de eerste reis van het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn naar Amerika meemaakt. De zeventienjarige bakkersleerling C. J. Lasker uit Emi.ien is daar gisteren met zijn bakfiets onder een vrachtwa gen geraakt en gedood. 12 OP DAT moment raakte de voor steven de wal en in de algemene drukte ging het gesprek niet ver der. Gedurende de eerstvolgende uren was iedereen druk bezig. De karveel moest gemeerd en gelost worden, de passagiers gingen aan wal. Daar hij voelde dat hij grote verplichtingen had tegenover de reder, die hem het leven had ge red, hielp Andrea waar hij maar kon. Hij droeg zelfs de bagage van Dom Bartholomeu en Dona Leonor naar een gondel, die hen allen snel vervoerde naar het pa- lazzo van Signor Martello, de han delsvertegenwoordiger van Prins Henry in Venetië, waar ze gedu rende hun verblijf zouden logeren. Het was al donker toen Andrea door de bekende straten van Ve netië op weg ging naar zijn oude huis. In zijn beurs rinkelden wat geldstukken die Fra Mauro hem had geleend. Niettegenstaande het er wemelde van de dieven, was hij ongewapend; hij vertrouwde op zijn lichaamskracht, als hij zou worden aangevallen. Misschien was het nu nog te vroeg voor dieven, of misschien ook hadden zij respect voor zijn kennelijk zelfvertrouwen in elk geval werd hij niet lastig gevallen terwijl hij langzaam naar het oude huis op de Via delle Galeaz- ze liep. Toen hij langs de met beeldhouwwerk versierde gevel omhoog keek, meende hij dat het fortuin van de Bianco's wel aan zienlijk moest zijn toegenomen, want het palazzo was kennelijk on langs opgeknapt. De schimmel die zich in het vochtige klimaat van de Adriatische Zee over de muren had verspreid, was weggekrabd en alles was pas geverfd. Andrea had de hand al opgehe ven om te kloppen. Hij verander de echter van gedachten, liet de hand zakken en liep rond het huis naar het kleine besloten terras van een piazza dat aan het water lag. De tuin was leeg, ofschoon er in het huis lichten brandden. An drea's wenkbrauwen gingen even omhoog bij het zien van een weel derig uitgeruste gondel aan de ste nen kade die de ene oever van het kanaal vormde. Iemand van de familie scheen er een kostbare smaak op na te houdenZelfs voordat hij naar Trebizond was vertrokken en het de Bianco's re delijk wel ging, hadden ze toch nog nooit zo iets kostbaars beze ten. Aan de waterkant stond een zo merhuisje. Het zien van de beken de omgeving had weer herinnerin- gen bij hem opgeroepen en daar- j om liep hij erheen. Hij deed del deur open. Er stond alleen een bank en een tafel precies zoals hij het voor het laatst had gezien. Als jongen had hij daar vaak geslapen. Als hij uit zijn dromen over verre landen ontwaakte, luis-: terde hij naar het gekabbel van het water tegen de stenen en het i gekrijs van de meeuwen in de vroege ochtend, terwijl ze langs de kaden naar afval zochten. Hij ging naar binnen en sloot de deur achter zich. En als door de han- den van een der genii, waarin de moren onder wie hij zo lang had verkeerd zo rotsvast geloofden, werd Andrea teruggevoerd naar die avond, acht jaar geleden, voor dat hij naar Trebizond was ver trokken. Hij en Angelita waren toen enkele dagen te voren ver loofd, en ze kwamen per gondel terug van een feestmaal te hun ner ere. Ze hadden op de kade bij het zomerhuisje gestaan en luisterden naar het zich steeds verder verwijderende geplas van de riem van de gondolier. De deur van het zomerhuisje had opengestaan. Hij herinnerde zich dit, en weer begon zijn hart sneller te kloppen en hij rook de geur van de rozen die tegen de muur groeiden. Ze hadden elkaar slechts eenmaal gekust, namelijk toen hij de verlovingsring met de grote vierkante smaragd, die aan zijn moeder had toebehoord, aan haar vinger had geschoven. Wordt vervolgd Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op 3 september zal het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken bijeenkomen. Het belangrijke punt op de agenda vormen dc ambtenaren salarissen in deze nieuwe tijd van vrijere loonvorming. Minister Toxopeus zal de vergadering bijwonen. Ei(tn nieuwsdier.At ROTTERDAM, Als het huidige weertype met een redelijke afwisseling van regenval en droogte zich voorlo pig handhaaft dan zal er over een week of zes a zeven voor de groenten niet veel meer te merken zijn van de afgelopen periode van overmatige droogte. De prijzen van de meeste groenten, met name sla, andijvie en bloemkool, zullen dan na half septem ber lager zijn. Komkommers zullen vanwege de export naar Duitsland wel ongeveer hun prijs houden, wat ook met de bonen het geval zal zijn. Ook de appelen en peren zullen in prijs dalen, te beginnen in de tweede helft van augustus en het laagste punt in ok tober. Dit is het gevolg van de dan grotere aanvoer, overigens een normaal seizoenverschijnsel. Wel zullen de peren relatief iets duurder zijn dan de appelen, omdat de oogst ervan naar verhouding iets kleiner zal zijn. De export en de mate waarin bewaarappelen en peren worden teruggehoude». kunnen nog van invloed zijn op de prijs. Zo goedkoop als vorig 'jaar zat men voor appelen en peren thans echter in geen geval terecht kun nen omdat het toen een recordjaar was. Vooral in het buitenland zijn de oogsten lager Pruimen blijven duur De pruimen zullen aan de dure kant blijven evenals de meloenen. Al met al zijn de vooruitzichten op de groenten- en fruitmarkt zowel voor de consument als voor de teler redelijk te noemen, als tenminste het weer blijft zoals op het ogenblik. Ook wat de aardappels betreft is de situatie in geen enkel opzicht alar merend. De prijs zal komend najaar zeer waarschijnlijk niet hoge worden dan hij nu en in het afgelopen voorjaar is ge weest, al zal hij wel wat „stijver" zijn dan in dezelfde maanden van het vorig jaar De maat van de aardappelen zal in het algemeen wat kleiner zijn. De droogte heeft de oogst van aard appelen wel gereduceerd. Van midden- vroege rassen als eigenheimer en bintje is de oogst lager geweest dan in een reeks jaren, ook in het buitenland om ons heen. Voor de late rassen, die in augus tus en een deel van september nog moeten ^roeien, hangt natuurlijk veel van het weer af Mocht er toch een aanleiding komen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Nederlandse scheepsbouwer C Verolme gaat op de Noorse scheepswerf Sarpsborg me- kaniske Verksted schepen bouwen van onbeperkte grootte. Hij zal de lei ding van de werf overnemen. Van daag worden de concessies, die de Noorse regering hem verlenen, gete kend. De contracten met de werf zijn al eerder in orde gemaakt. De werf. waar nu schepen tot 7500 ton kunnen worden gebouwd, moet worden uitgebreid. In het eerste stadium van het uitbreidingsprogramma zal Ver olme tien miljoen gulden steken. De financiering zal hij in eigen hand hou den. Alleen voor ISoren Op het vliegveld Zestienhoven vertel de hij gisteravond wat meer van de Noorse werf. Met een particulier vlieg- I tuig. tot zijn beschikking gesteld door I Philips, kwam hij daar lerug van een kort bezoek aan Noorwegen. Verolme gaat op de werf alleen voor de Noorse vlag bouwen. In verband daarmee zal hij in Oslo een verkoop kantoor openen. Het zullen vooral gro te tankers en bulk carriers zijn. Er zijn in Noorwegen maar enkele werven, die zulke schepen kunnen bouwen en in het buitenland mogen de Noren ze alleen maar met speciale vergunningen bestel len. voor hogere prijzen, dan zit er altijd een flinke buffer in de voorraden zand- aardappels die normaliter voor een groot deel naar de varkens gaan. Die kunnen dan de prijs van de consumptie-aard appels weer drukken. In de prijs van hel rundvlees zal niet veel beweging komen. Per kilo geslacht gewicht is de prijs op het ogenblik een dubbeltje hoger dan verleden jaar. In het eerste halfjaar is de aanvoer uit het binnenland wat groter geweest dan vorig jaar, maar de import wat geringer; de belangstelling voor de rundvleesproduktie neemt in ons land toe. In de tweede helft van het jaar worden er doorgaans maan delijks in ons land enige duizenden stuks rundvee meer geslacht dan in de eerste helft, vandaal' een tendens tot een iets lagere prijs. Algemeen is echter de consumptie van rundvlees over de gehele wereld toege nomen. terwijl de produktie in Argen tinië enige tijd sterk gereduceerd is ge weest. Daaruit is een neiging tot een hoger prijspeil voortgevloeid. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Twee meisjes, één van achttien uit Zeist en één van ne gentien uit Huis ter Heide, hebben gis termorgen in het artillerieschietkamp in Den Helder uit de aangetreden militai ren de twintigjarige Belg J. K, aange wezen als de man. di. hen de avond tevoren had getracht aan te randen. Omstreeks middernacht woensdag avond werden de twee r eisjes in de Sluisdijkstraat in Den Helder door de Belg aangevallen. De meisjes schreeuw den hard en takelden hun belager deer lijk toe. Hij koos ijlings het hazeoad. De volgende morgen gingen de meis jes in gezelschap van de politie naar het schietkamp De militairen moesten aantreden en K. werd direct herkend. Hij is opgesloten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het telkenmale uit gestelde plan om op de Linker Maas oever nabij het Zuidplem een groot zwembad te maken zal nu eindelijk wor den uitgevoerd. Op het daarvoor gere serveerde bouwterrein tussen de Van Swietenlaan en de Gooilandsingel heeft de cv Aannemingsmaatschappij de Nieuwe Rotterdamse een begin ge maakt met het grondwerk en over een dag of veertien zal de eerste paal kun nen worden geslagen. Dit zwembad in Zuid krijgt een over dekt bassin dat aan alle internationale eisen voldoet en, een buitenbad van 33 bij 18 m met zonnebad en speelweide. De aannemers hopen het in het najaar van 1960 te kunnen opleveren. Hjiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii door ^ni.'iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii IIIIIHttHlltllllHIIItlHllllHIIIIIIIH M door H Vrij n»ar 1 Mauric* Leblanc gjiiinraiiiiiDiiiHiiuuiiiiiiiiiiiMiii 21J KWAM DIT VEIZ TREKUlTwAHDt ^LEN.ZARKOV... MAAR HOE IS 2s aanboord gekomen? IKZIEGEEN d. RAKET... aeisMeisoe-l alleen op een esuweff oud ruim-/ TeFORT.../\ H ET WORDT DONK SR EN IN HET PARK STAKEN OE NEEM ME NIET KWALUIC, MENEER, Dg ZAAK WAS LEEG door illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHillllllli.lllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljM Brief met 7.50 Over zijn garantstelling uoor twee ion ten bate van de expeditie naar het Sterrengebergte had de heer Verolme j geen nieuws. Hij venvacht wel dal het Nederlandse bedrijfsleven bedra- J gen ter beschikking sal stellen. Van een particulier had hij intussen al een brief met drie rijksdaalders gekregen. Strobloemen staan nu in volle bloei en het is nu de goede tijd hen te dro gen. In tegenstelling tot vele andere bloemsoorten worden zij pas gesneden als ze helemaal open zijn'en dat dien', men ook midden overdag te doen. De bloemen worden in kleine bosjes bij el kaar gebonden en dan hangt men ze on dersteboven op een lichte en luchtige plaats te drogen: echter niet in de voi- la zon; de kleur gaat anders verloren. 16. „Zo een vregheit!schreeuwde de conducteur paars aanlopend. ..Mij ontslaan, omdat ik om een vaarkaart vraag, zoals mijn plicht is? Dat zou je wel willen, hè? Uitlanders denken alles te kunnen! Wie denkl het heerschap wel. dat hij is? Komt u maal mee, dan zal ik u ontslaan, mens!" Onder dergelijke uitroepen greep hij zijn weerspannige passagier in de kraag en sleepie hem de coupé uit. Van telefoneren kwam nu natuurlijk niet veel meer. Wel klonk er uit het toestel van de reiziger allerlei vragend gekraak, doch deze was niet in de ge- legenheid uitleg te verschaffen over het fijne van de toestand. De Grote Baas aan de andere kant van de lijn bleef niets anders over dan te gis sen en af te wachten. Intussen had de woedende conducteur 'aan het andere einde van het treinstel het uniform van een collega ontdekt. ..Heindrik! Heindrik, kom maal hier!" j verzocht hij luidkeels. En toen de ge roepene zich nieuwsgierig naar hem toe- i repte, begon hij reeds met het verschaf fen van uitleg, tot groot genoegen van de reizigers. Het slachtoffer van deze. tamelijk pijnlijke situatie echter, had het intus sen te druk om zich tegenover de bei de beambten te verontschuldigen iets. wat ieder verstandig reiziger zou doen. Hij scheen het belangrijker te vinden zich tegenover zijn grote baas te veront schuldigen, die met knetterende stem uit het toestel sprak Toen deze de si tuatie eindelijk doorhad, adviseerde hij de passagier onverwijld te proberen de lastige conducteurs om te kopen.... RIDDERKERK. In zijn woning te Slikkerveer is woensdagavond ir. P. Boe- Ie overleden, een van de directeuren en grootste aandeelhouder van de n.v. Boe- Ie' s scheepswerven en machinefabriek te Bolnes. Pielev Boele. geboren te Ridderkerk, is ,63 jaar oud geworden. Hij was reeds geruime tijd ziek. ZUTB'EN iANP). Dc economische politierechter van Zutfen, rat. Reinders- ma, acht de Vestigingsbeschikking boek- verkopersbedrijf in strijd met de Grond wet. Daarom heeft hij een kruidenier, die terecht stond omdat hij zonder toestem ming van de SER pocketbooks had ver kocht, vrijgesproken Er was driehonderd gulden boete tegen de man geëist Het grondrecht van vrijheid van druk pers omvat ook de vrijheid tot ver spreiding van pvodukten van de druk pers. Die vrijheid wordt volgens het vonnis van mr Reindersma aangetast door de Vestigmgsbeschikking boekverkoper* bedrijf 1958 omdat die zulke zware'eisen stelt aan degenen die een vergunning pen van boeken willet hebben, dat die voor mensen als de kru» denier onbereikbaar wordt tijdag 7 augustus 1959ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2