Nederland en België: Ministersconferentie overbodig Vooroverleg met Eisenhower kan via Navoraad HUT No. 198 IS VOOR DE PRINSES ,NEEM DE BUS" MOCHT NIET De Bilt: Droog V) Zes doden bij brand in de Parijse Hallen Zoon van Nagy meldt zich RAPPORT NA DE REIS 35 KOEIEN KWAMEN OM IN LAAIENDE VUURZEE 'J PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR.ZEELAND Vrijdag 7 augustus 1959 WEER VIS IN BESMETTE WATEREN In hervormd Oldeboorn kerkelijk conflict Vergoeding gevraagd voor regenschade Gehaaste joyriders na rit in arrest Generaal M. Calmeyer onderbreekt vakantie Ouders van „Wimpie" tot vijf jaar veroordeeld Twee slachtoffers in sterk trekkende zee Praal(wagen) - koninklijk bezoek - was te duur Jongens in kano op IJsselmeer verdwenen Geen belemmeringen voor vrachtvaart van Nederlanders op Rijn Minder mijnwerkers dolven meer kolen Jeep reed te hard, soldaat gedood Twee doden, vier gewonden Ontheemde man maakte amok Klemmende deur was hun noodlottig Benzine duurder NIXON: WEES HARTELIJK Duitsland betaalt Denen compensatie „ZiekenhuisstrijcT Bergen op Zoom Twee doden bij botsing V.N.S. bestelt 36.000 ton sell eensruimte Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuïen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no 4325 GEEN VREES VOOR ONDERONSJE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is overbodig een ministerscon ferentie van landen van de NAVO bijeen te roepen vóór de ontmoeting tussen president Eisenhower en premier Kroesjtsjef. Het overleg tussen deze landen over alle vraagstuk ken kan op de gewone wijze door hun permanente ver tegenwoordigers te Parijs worden gevoerd. Dat is de mening van de Nederlandse regering, die voor haar standpunt steun heeft gevonden bij België. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny, heeft dit in een memorandum aan de andere partners in de Navo nog eens uiteengezet. In de Parijse Hallen, de cen trale overdekte markt van Parijs, van waaruit de gehele hoofdstad wordt voorzien van levensmiddelen, heeft gister nacht een zware brand gewoed, die aan zes mensen het leven heeft gebost: een nachtwaker en vijf clochards, die er een onderdak voor de nacht hadden gezocht en in het stro sliepen. Een van deze dakloze zwervers heeft vermoedelijk de brand veroorzaakt door met een bran dende sigaret in zijn hand in slaap te vallen. De brandweer van alle omlig gende districten werd gealar meerd om te voorkomen dat het gehele complex in vlammen op ging. Dertig gezinnen moesten tijdelijk worden geëvacueerd toen hun huizen gevaar begon nen te lopen. Eigen nieuwsdienst ALPHEN AAN DE RIJN In de Oude Rijn, de Hollandse IJssel en de Gouwe zit weer aardig wat vis. Henge laars, die na de besmetting zonder de 1 minste verwachtingen een aasje uit werpen, "kunnen aangenaam worden ver rast. Er zwemmen namelijk bijna alleen maar grote vissen, binnengekomen uit de niet-besmette polders. Toch is de visstand bij lange na nog niet hersteld. Volgens het Leidse henge- laarsverbond is de stand voor de sport- visserij zelfs zeer onvoldoende te noe men. In het najaar zal er dan ook voor duizenden guldens jonge vis worden uitgezet. De Wijde Aa. de Kaag en de Brasem hebben veel minder te lijden gehad van de vergiftiging. Daar komt Wel vol doende jonge vis voor. LEEUWARDEN Door een uitspraak van de Provinciale commissie voor het opzicht in de Nederlands Hervormde Kerk is een conflict ontstaan m de Her vormde gemeente te Oldeboorn. Enige tijd geleden hadden de kerke lijke colleges bezwaren ingebracht tegen de levenswandel van van ds. J H. B. Austi, hervormd predikant te Oldeboorn. De provinciale commissie heeft die klachten nu ongegrond verklaard, waar na de kerkelijke colleges in Oldeboorn ouderlingen, diakenen, kerkvoogden en notabelen en bloc zijn afgetreden en geen verdere verantwoordelijkheid meer willen nemen voor de gang van zaken in de hervormde gemeente te Ol deboorn. Weerbericht klopte niet WENEN (A.P.A.) Meteorologen over de gehele wereld wachten in span ning op een uitspraak van een Weens gerechtshof. De zware regens van de laatste tijd hebben niet alleen voor miljoenen schade aangericht aan de oog^t. maar ook aan bedorven vakan ties. Drie Weners, die er in goed vertrou wen op uit getrokken waren nadat het weerbericht ..droog en zonnig" had ver meld. werden onderweg verrast door een wolkbreuk die hun kleren grondig bedierf. Zij hebben nu de weerprofeten aangesproken voor de schade, maar veel kans maken zij niet. want het weerbericht was uitdrukkelijk een ..ver wachting", geen gegarandeerde voor spelling. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. In Bergen op Zoom zijn in de nacht van woens dag op gisteren twee jongelui aange houden. die het afgelopen weekeinde van een parkeerplaats in Rotterdam een volkswagenbusje hadden ontvreemd Het viel voorbijgangers op het Beursplein in Bergen op Zoom op. dat de jonge lui er het busje parkeerden en zich on middellijk uit de voeten maakten. Zij waarschuwden de politie die kort da- - na J. V d W uit Nieuw Vosmeer en H. de R. uit Steenbergen de laatste is geen onbekende van de politie ar resteerde. DEN HAAG. De staatssecretaris van defensie mr. M. R, H. Calmeyer heeft zijn vakantie in Zwitserland, waar van hij op 11 augustus zou terugkeren, onderbroken en is in Den Haag aange komen. Zijn vervroegde terugkeer houdt verband met het ontslag van minister Van den Bergh. De ontslagaanvragen van de heer Calmeyer en zijn ambtge noot P. J. S. de Jong zijn nog niet aan vaard. TRIËST (A.P.) Gekleed in een blauwe, afgedragen korte broek en I een vuile witte trui heeft zich giste- I ren bij de Italiaanse politie in Triëst een jongeman gemeld met de opzien- j barende mededeling: ,,Ik ben Miklós Nagy, de zoon van Imre Nagy. Ik ben uit Hongarije gevlucht en vraag om politiek asiel." De jongen is voorlopig in een vluch telingenkamp ondergebracht, terwijl de politie zijn verhaal controleert. Hij zegt dat hij in 1956 aan de Hon gaarse opstand heeft deelgenomen, cn dat hij na veel wederwaardigheden naar Zuidslavië wist te ontsnappen. Daar werd hij acht maanden lang onder vraagd en toen vrijgelaten. Hij nam dienst als tolk bij een groep buitenland se toeristen, en wist op die manier naar Italië te ontkomen. De jongeman zegt dat de vrouw van de opstandelingenleider Pal Maleter hem direct herkennen zal, want dat bij vroe ger vaak met haar kinderen heeft ge speeld. Maleter en premier Nagy zijn beiden door het regiem van Kadar ter dood gebracht. Miklós heeft tegenover de Italiaanse politie verklaard: ..Ik wil op geen en kele wijze profiteren van de betekenis die de naam van mijn vader in de vrije wereld heeft; ik wil slechts werken voor mijn brood, en een eerlijk en vrij leven leiden." Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft de 29-jarige fabrieksar beider W. J. F. uit Rotterdam en zijn 24-jarige vrouw veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Zij hadden hun op 18 juli 1955 gebo ren zoontje ..Wimpie" mishandeld en J de officier had tegen de man vijf jaar, 1 tegen de vrouw vier jaar, voor beiden met aftrek geëist. Volgens de dagvaar- j ding was het kind geslagen met een jPook. een broekriem en een deel van een stoelleuning. Zijn linkerarm en -been vertoonden breuken, zo wees een foto uit. De huid van de rug was van onderen va de onderlaag losgerukt en er had zich een vochtblaas met gestold bloed gevormd, aldus de telastlegging. SCHOORL In de sterk trekkende Noordzee zijn gisteren voor de Neder landse kust twee zwemmers verdron ken. Bij Schoor! zakte de 32-jarige heer J. W. de Haan. gemeenteambtenaar uit Hoofddorp, bij het baden in zee opeens weg. Hij kon niet goed zwemmen en verdronk. Een half uur later spoelde zijn lijk aan. Omstreeks het middaguur spoelde bij Bergen aan Zee het lijk aan van de heer F. C. O. Schappaeher uit Dillen burg. Hij was in pension in Bergen en was 's morgens door de zee meege trokken. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. Een indruk wekkend SGhip. Zonder enige be perking mag dit gezegd worden van het s.s. Rotterdam, het nieu we passagiersschip van de Hol- land-Amerika Lijn, dat gisteren van zijn zes dagen durende, in al le opzichten geslaagde technische proeftocht terugkeerde bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschap pij. waar op 14 december 1956 de kiel werd gelegd. Ook een kostbaar schip, want de rond 130 miljoen, die ermee gemoeid zijn, betekenen dat de bouwkosten circa dertig procent hoger uitgevallen zijn sinds het moment, waarop de contracten werden getekend. Op dit vorstelijke juweel van scheepsbouwkunst maakt prinses Beatrix de eerste reis mee naar Amerika. Op 3 september 's nachts om vijf minuten over twaalf zal het de Wilhelminakade verlaten. MET IJSKAST De Prinses zal een van de twaalf luxe hutten als slaapka mer betrekken. Het is de aan bakboord gelegen hut met num mer 198. Een ernaast gelegen hut zal als eet- en zitkamer worden ingericht. Voor deze gelegenheid worden daar enkele voorzieningen getrof fen. zoals het plaatsen van een kleine ijskast. De luxe hut is al zo fraai, dat hierin niets veranderd behoeft te worden. Het is echter ook een schip voor velen: 1456 passagiers en 776 bemanningsleden. Tevens een schip door velen. Men wees er ons met nadruk op. dat eigenlijk nie mand aangewezen kan worden als de ontwerper van het schip. Daar voor is het object te groot en te gecompliceerd. Het was de heer W. H. de Monchy, een van de twee hoofddirecteuren van de H.A.L., die dit zei. Maar toch zijn wij van mening, dat juist hij met enkele ideeën zijn stempel op deze oceaanreus heeft gedrukt. HORIZONTAAL De Rotterdam is namelijk het eerste grote passagiersschip ter wereld, dat een horizontale inde ling heeft van de openbare ruim ten voor de twee klassen. Tot dusverre werden dergelijke sche pen in vertikale moten gehakt, zo dat elke klasse een gedeelte van het schip toebedeeld kreeg. Nu vinden de passagiers, zowel van eerste- als van toeristenklasse, hun salons, bars en andere vertrek ken over de gehele lengte van het schip. Deze situatie kon bereikt wor den door de machinekamer verder naar achter te plaatsen. Tijdens de jongste oorlog kwam ik op de ze gedachte, vertelde de heer De Monchy. waarschilnliik omdat ik uit de tankvaart kom. TRAPPEN INEEN Hij is ook bijzonder gelukkie met het centrale trappenhuis. Dit bestaat uit twee van elkaar afscheidbare. ineengestrengelde trappen. Tk heb dit 35 iaar gele- dep voor het eerst gezien «n het kasteel Chambnrd aan Loire, herinnerde de heer De Monchy zich. De bedoeling is. dat. elke klas se over een van de t.raopen be schikt. maar wanneer er nlezier- reizen worden cemaakt. kunnen de *rat>r»en door alle passagiers wor den gebruikt. De beide partners in Benelux zijn voorlopig niet bevreesd dat in het ge sprek EisenhowerKroesjtsjef de be langen van de kleinere landen in Europa in het gedrang zullen komen. Zij gronden dit op twee overwegingen: "I President Eisenhower heeft na- drukkelijk verklaard dat hij alleen kan spreken als Amerikaan en voor Amerika. Hij ziet zichzelf niet als vertegenwoordiger voor andere lan den; j O Zij rekenen er op dat de Navo-raad in augustus, tijdens het bezoek van president Eisenhower aan Frankrijk, bijeen zal komen om de consequen ties van het bezoek van de Russische premier aan Amerika te bespreken. ZEER GESCHIKT Noch de Nederlandse noch de Belgi sche regering is bijzonder geporteerd voor het Italiaanse denkbeeld om een conferentie van regeringsleiders der landen van de Navo te houd'en. Zij ach ten enerzijds het overleg in de Navo raad zeer geschikt om uitdrukking te geven aan hun opvattingen in beslissen de kwesties, die ook hun aangaan en anderzijds is de raad' een zeer goed in strument, waardoor president Eisenho wer tijdens zijn bezoek aan Frankrijk alle geallieerde bondgenoten kan berei ken. N KANS GENOEG Het moet niet zo zijn, aldus de opvat tingen van beide regeringen, dat presi dent Eisenhower bij zijn bezoek aan Europa alleen met de leiders van Enge land, Frankrijk en West-Duitsland zou overleggen. Hij moet gelegenheid heb ben alle landen van de Navo in het over leg te betrekken en de raad biedt daar toe cfe beste gelegenheid. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT In de Lim burgse gemeente Urmond zijn moeilijkheden door het bezoek van koningin Juliana, koning Boude- wijn en prins Bernhard aan Maas tricht. Eén van de raadsleden vindt dat de gemeente er te veel kosten voor heeft gemaakt. Urmond kreeg van de commis saris van de Koningin het verzoek te zorgen voor twee praalwagens, om daarmee deel te nemen aan het% massaspel op het Vrijthof ter ere' van het vorstelijk bezoek. B. en W. hebben 1520 gulden onkosten voor de wagens gemaakt, zonder daar eerst de raad in te kennen. Het raadslid P. Janssens is het zowel met het een als met het ander niet eens. Hij vindt dat het geld nutteloos is besteed. Hij zal de kwestie in de volgende raadsvergadering ter sprake bren gen. Eigen nieuwsdienst BLARICUM. Twee Duitse jon gens de zestienjarige scholier Man fred Nowak en zijn even oude vriend Klaus Nikhoff zijn waarschijnlijk in het IJsselmeer verdronken. De jongens kwamen uit Herne bij Duisburg. Een dag of twaalf geleden waren de jongens in Blaricum aangekomen. Zij logeerden in een jeugdherberg. Dinsdag zijn zij naar het watersportcentrum Raboes gegaan, bij de monding van de Eem. Zij wilden op het IJsselmeer gaan kanoën, hadden zij de jeugdherberg- vader verteld. Die heeft hun nog ge waarschuwd; kanoën op het meer kan bij slecht weer gevaarlijk zijn. De jongens sloegen de waarschuwing in de wind en zijn in een tweepersoons kano het IJsselmeer opgegaan, 's Avonds keerden zij niet weer. De jeugdherbergvader deed bij de po litie aangifte. De luchtvaartdienst van de Rijkspolitie heeft woensdag met een patrouillevliegtuig boven het IJsselmeer gevlogen. Er was geen spoor van de jongens te ontdekken. In de buurt van Ermelo zag men echter uit de lucht een kano. Hij lag vlak bij de kant en was vol water. De vondst heeft de hoop- op het levend weerzien van de jongens de bodem in geslagen. BONN. De Nederlandse regering heeft zich onnodig ongerust laten ma ken door een Duitse maatregel betreffen de de verdeling van scheepsvrachten op de Rijn in Duitsland. Eergisteren had de regering in Bonn een nota laten over handigen, waarin zij haar ongerustheid uitsprak over een verordening van de Wasser- und Schiffahrtdirektion Duis burg"; die ongerustheid is zo blijkt uit een antwoord van Bonn geba seerd op een verkeerde interpreta tie van de verordening. Krachtens de verordening moet iede re vervoerder, die het transport van met name genoemde bouwstoffen op zich neemt, 25 procent van dit vervoer aanbieden aan de Duitse organisatie van particuliere Rijnschippers. De verorde ning is afgekondigd ter uitvoering van de wet op het beroepsgoederenvervoer voor de binnenscheepvaart van 1 okto ber 1953. De verordening, zo verduidelijken de Duitsers nu, zal niet worden toegepast op buitenlanders. Misrekening in Rukrgebied Eigen nieuwsdienst ESSEN. Wegens de bijkans onslink- bare kolenvoorraad heeft de mijnindus trie in het. Ruhrgebied vorige maand 5100 mijnwerkers ontslagen en het aantal van hen teruggebracht tot ruim 448.000. Maar daarbij heeft zich het verschijnsel voorgedaan, dat desondanks de kolen- produktie is gestegen, van 10,22 miljoen ton in juni tot 10,25 miljoen ton in juli. De dagproduktie per arbeider steeg van 1885 kilo tot 1891 kilo, hoewel d'e sane ringsmaatregel bewust een negatief in plaats van een positief effect beoogde. In het gehele gebied van de Kolen- en staalgemeenschap daalde echter de produktie. van 19.37 miljoen ton tot 18,75 miljoen ton, door de lagere produktie in België en Frankrijk. Wat West-Duitsland aangaat, hoeft men overigens niet bang te zijn voor d'e tragiek van een werklozenprobleem. Van alle EjE.G.-landen staat dit land aan de top in werkgelegenheid. In de afgelopen maand is het aantal vacatures, door alle branches heen genomen, met 21.000 ge stegen. Voor 341.000 betrekkingen wordt nu personeel gezocht, terwijl de arbeids reserve bijna 215.500 bed'raagt. een laag terecord voor de Bondsrepubliek. Men verwacht dat dit aantal nog dit jaar be neden de 200.000 zal dalen. Ongeluk in La Courtlne Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In de buurt van La Courtine in Frankrijk is gisterochtend de soldaat eerste klasse A. M. M. Meeu- wissen uit Zevenbergen bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Soldaat Meeuwissen werd zeer waar schijnlijk doordat de chauffeur ondanks de nadrukkelijke instructies te hard reed, uit een jeep geslingerd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur waaraan hij korte tijd later overleed. De omgekomen soldaat behoorde tot een bataljon infanterie dat normaal is ge legerd te Grave. De marechaussee die is gedétacheerd bij de betrokken gevechtsgroep, stelt een nader onderzoek in. PH1LIDELPHIA (U.P.I.) Een geestelijk gestoorde Oekraïner heeft gisteren in een tehuis voor ouden van dagen in Philadelphia bij een schiet partij twee mensen gedood en vier anderen gewond. Toen hij eindelijk, zelf zwaar gewond, door de politie werd overmeesterd, bleek dat hij zich verbeeldde op com munisten geschoten te hebben, Kyrol Tsjoerpirtsjoek, een 42-jarige ontheemde, loste eerst vanuit een na burig huis enige geweerschoten in de eetzaal van het tehuis. Toen de oude mensen elkaar in paniek verdrongen om het gebouw te verlatep. ontmoetten zij de waanzinnige bij de voordeur, waar hij opnieuw slachtoffers maakte. Een half jaar geleden is hij enige tijd in een Amerikaanse kliniek onder observatie geweest, omdat hij door het schrijven van brieven aan president Eisenhower de aandacht op zich geves tigd had. Hij werd echter weer uit de inrichtng ontslagen, aangezien de psychiaters hem ongVvaa'rlijk achtten. Nixon heeft direct na zijn aankomst in Washington rapport uitgebracht aan president Eisenhower over zijn reis naar Rusland en Polen, Van de be vindingen van de vice-president zal voor een groot deel de houding afhankelijk zijn die Eisenhower zal aannemen tegenover Kroesjtsjef wan neer die op 15 september in Washing ton aankomt. Tussen Eisenhower en Nixon staat Eisenhowers broer Milton, die Nixon heeft vergezeld. LOS ANGELES cA.P.) Een bus maatschappij in Californië heeft overal aanplakbiljetten hangen met de aan sporing: ..Neem de bus". ,,Dat doe ik", daeh Rtobert. Patrick. Hij had naar zijn zin al te lang op een bus staan te wachten, en dus nam hij er een. Hij reed er mee naar een benzinestation om bij te tanken, en daar trol' de politie hem aan. De chauffeur van de bus. die in een kantine was gaan eten, had zijn voer tuig opgegeven als verloren voorwerp. Toen Patrick gearresteerd werd. zei hij alleen: ,,lk wou naar huis, ik had genoeg van het wachten." Hij wordt nu beschuldigd van diefstal. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN Een klemmende schuifdeur heeft gistermorgen in Den Ham (Gr.) 35 koeien het le ven gekost. De dieren kwamen jammerlijk om in de laaiende vuur zee, die de grote boerderij Noor derham in korte tijd tot een roken de puinhoop maakte. Het angstige geloei van de door het snel naderende vuur belaagde Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De benzineprijs wordt morgen verhoogd. Die van gewone ben zine en superbenzme gaan met dertig cent per honderd liter omhoog. De prijsverhoging houdt verband met de stijging van de prijs van benzine op de wereldmarkt. koeien overstemde het geraas waar mee de vlammen hun prooi ver slonden. De bedrijfsleider. P. Huizinga, en zijn knechtje probeerden met alle kracht die in hen was de schuifdeur van de stal te openen. De deur, die altijd al moeilijk open wilde, was blijkbaar door de hitte ontzet en gaf niet mee. Lijdelijk moesten de twee mannen toezien hoe alle koeien levend verbrandden. HOOIBROEI? Elke avond werden de koeien bin nengehaald om in de stal elektrisch te worden gemolken. De dieren wer den "s nachts binnengehouden voor het melken van de volgende morgen. De brand is waarschijnlijk te wijten aan hooibroei. Hij werd gistermor gen "boeg ontdekt door de knecht die tegen melktijd het erf kwam op rijden. Ijlings werden de overige bewoners gewaarschuwd. De echtgenote van de bedrijfsleider, vijf kinderen en een bejaard echtpaar wisten zich 'te red den. De brandweer van Aduard kon slechts een deel van het voorhuis be houden. WASHINGTON (Reuter) Offi cieel is te Washington bekend ge maakt dat Kroesjtsjef op 15 septem ber in de Amerikaanse hoofdstad zal aankomen. De Russische premier zal drie dagen in Washington blij ven en vervolgens een reis van tien dagen door de Verenigde Staten ma ken. Bijzonderheden over de reis zijn nog niet bekend gemaakt, maar het State Department heeft laten weten, dat het verheugd was over de grote hoeveelheid steden die be reid zijn de Russische premier harte lijk te ontvangen. De Amerikaanse regering hoopt, dat onaangename demonstraties, zo als zijn gehouden bij de bezoeken van Mikojan en Koslof, ditmaal achterwege zullen blijven. Vice- president Nixon heeft bij zijn terug keer uit Moskou gezegd dat de Ame rikanen Kroesjtsjef even hartelijk dienen te ontvangen als de Russen hem (Nixon) hebben ingehaald. KOPENHAGEN (A.P.) West-Duits land gaat Denemarken zestien miljoen mark betalen als compensatie voor Deense slachtoffers van het nazi-geweld. Donderdag is een overeenkomst hier over gesloten. Er hebben ruim 6000 Denen tijdens de tweede wereló'oorlog in Duitse concen tratiekampen gezeten. Vijfhonderdzestig van hen kwamen om. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. De regenten van het Algemeen burgergasthuis in Ber gen op Zoom zullen morgenmidd'ag bij eenkomen in een spoedeisende vergade ring. Zij zullen het verzoek van de ge meenteraad behandelen, dat op instigatie van de stichting Sint Elisabeth Zieken huis tot stand is gekomen. De regenten is verzocht aan het mi nisterie van sociale zaken te berichten dat het van d'e principiële goedkeuring om een nieuw ziekenhuis te bouwen geen gebruik zal maken. Ook moest het Burgergasthuis schriftelijk aan de ge meenteraad verklaren dat het geen zie kenhuis meer zal exploiteren. HOOGEZAND (ANP). Twee men sen hebben gisteravond het leven ver loren bij een ongeluk op een kruispunt in Sappemeer. Een autobus van de Gado en een scooter kwam op dat kruispunt met elkaar in botsing. De bestuurder van de scooter, de 54-jarige Finster- woldse onderwijzer H. J. Smid en zijn 52-jarige echtgenote die op de duo mee reed. werden over de weg geslingerd De heer Smid overleed vrijwel onmid dellijk, zijn vrouw kort nadat zij in het academisch ziekenhuis in Groningen was aangekomen. DEN HAAG. (A.N.P.) De Verenig de Nederlandse scheepvaartmaatschap pij in Den Haag heeft drie motor vrachtschepen van ongeveer 12.000 ton besteld. Twee ervan zullen worden ge bouwd bij de Machinefabriek en scheeps werf P. Smit jr. in Rotterdam. De der de zal worden gebouwd bij de Neder landse dok- en scheepsbouwmaatschap pij in Amsterdam. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gistermorgen om 23.15 uur: Droog weer met opklaringen, maar hier en daar nog bewolking. Weinig wind en dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Tóch nog een goede augustus? 8 AUGUSTUS: zon op 5.11, onder 30.20; maan op 9.48. onder 21.49 uur. max. neer- in gr. 7-19 u. wind c. in mm Aberdeen zw. bew. W 23 o Londen 1. bew. NW 24 o Brussel zw. bew. NNO 21 0 Luxemb. 1. bew. NNO 19 23 0 Parijs zw. bew. NO 0 Bordeaux onbew. NO 30 28 0 Grenoble onbew. NW 0 Nice half bew. stil 27 0 Berlijn zw. bew. NW 21 0 Frankf. zw. bew. O 21 0 München half bew. NW 19 6 Helsinki bew. NW 25 0 Stoekh. onbew. W 27 0 Oslo onbew. NW 27 o Kopenh. 1. bew. WNW 23 0 Zurich onbew. ONO 22 o Genève onbew. NO 26 o Locarno 1. bew. stil 26 0 Wenen zw. bew. W 19 0.4 Innsbr. 1. bew. O o Belgrado 1. bew. WNW 24 2 Athene on hew. z Rome 1. bew. ZW 30 0 Aiaccio onbew. ZZW 27 0 Madrid zw. bew. O 28 26

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1