West-Duitsland ten strijde tegen nieuwe omkoperijen Genève eindigde bijna opgewekt Spel om verbinding Sohelde-Rijn kan weer beginnen VITE LI -A Chefarine 4 E STEEKPENNINGEN IN VET,F VORMEN Vastere vorm van Verolmes plannen in Noorwegen Laos richt noodkreet tot Verenigde Naties Een ponskaart Nota aan Bonn goeder -envervoer op de Rijn Jongens verloren stuur en schoen Pastoor vermoord met pistool van Belgische rover Nieuw proces om Wilma Montesi NA TIEN WEKEN CONFEREREN NIEUW STORTINGSFORMIJLIER IN ÉÉN ADEM ALLE TWINTIG Eén gemeente in Noordoostpolder Advies van 1954 geen basis meer <>A23a~ «SsTA instant pudi ding Donderdag 6 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 C.a.o, houtbedrijf wordt bijgeschaafd Wie z'n hoofd zou dat wel zijn? SUBTIEL SCHERP OMLIJND ARRESTATIES ALS VORIG JAAR Vandekasteele niet Vandekasteele, wèl heel onbetrouwbaar In 't groot Te klein Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. EENMAAL EENS 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! ALS VRIENDEN Nederlands-Britse samenwerking staatssecretaris Bedankt jongens" Fout in materiaal doodde 2 mensen RUSSISCHE HULP - VOOR CYPRUS Eigen nieuwsdienst BONN De laatste tijd zijn in West-Duitsland nogal wat regeringsinstanties en höge ambtenaren in opspraak ge bracht door beschuldigingen van omkoperij. Het ging hier enerzijds om het aannemen van steekpenningen, anderzijds om de „tegenprestatie" van de be trokken ambtenaren. Wanneer niet te bewijzen was dat er in derdaad een tegenprestatie is geweest bijv. omdat de be trokken ambtenaar niet vol- Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. De nieuwe c.a.o. hout- bedrijf Zaandam, die nog naar het College van rijksbemiddelaars moet worden gestuurd, zal binnenkort wor den bijgeschaafd. Dat is althans de be doeling van de werknemersbonden, die de organisatie van de werkgevers heb ben gevraagd op korte termijn nieuwe besprekingen te beginnen. De werknemers willen de rentabili teit en de produktiviteit van de bedril- ven ter sprake brengen en rekening houdend met de richtlijnen van de rege ring voor een vrijere loonpolitiek pro beren verdere verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden te krijgen. De recente arbeidsovereenkomst houdt al een verhoging van twee *ot twee en een half procent in. Er is een zogenaamde ,,openbreekclausule m opgenomen, die het mogelijk maakt, dat de c.a.o. tussentijds wordt aangepast aan gewijzigde omstandigheden. Ook zullen de werknemersbonden voor stellen om een commissie te benoemen, die de mogelijkheden voor een verkor ting van de werktijd op korte termijn moet onderzoeken. Ik heb het 't eerst gevonden, riep David gisteren op het strand van Channel Islands in Engeland. En hij pakte met beide ham den om het hoofd vanzijn vader. Die vader is de zanger Frankie Vaughan, die een dag vrijaf had genomen om met zijn zoontje naar het strand te gaan. De j beide Vaughans hebben zich zeer geamu seerd. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft in een nota aan het Duit se ministerie van buitenlandse zaken, die gisteren in Bonn is overhandigd, haar bezwaren uitgesproken tegen een Duitse maatregel die het bestaan de geschil over de vrijheid van scheepvaart op de Rijn zou kunnen verscherpen". Het betreft hier de verordening van de ..Wasser, und Schiffahrtdirektion Duisburg" van 8 juli over de verde ling van scheepsvrachten op de Rijn in Duitsland. Krachtens die verordening moet iede re vervoerder die het transport van bouwstoffen waaronder zand. grind, bazaltblokken en kalksteen op zich neemt, 25 procent van dit vervoer ter verscheping aanbieden aan de Duitse organisatie van particuliere rijnschip pers. De verordening is afgekondigd ter uitvoering van de Duitse wet op het doende invloed kon uitoefenen om een gewenste order van een regeringsambtenaar te krijgen blijven er nog altijd de bij zondere faciliteiten die hij ge noten heeft. Het omkopen geschiedt niet grofweg met baar geld, maar op subtieler wijze door het „lenen" van een splinter nieuw model personenauto, of een bui tenlands reisje, waarbij de goede man tot de ontdekking komt, dat zijn ho tels alle reeds gereserveerd zijn en zijn barrekening en andere geneugten door een mysterieuze „derde man" reeds zijn betaald. Wanneer de gefê teerde voor of na zijn genietingen geen bijzondere bevoordelingen bij het ver lenen van orders en regeringscontrac ten pleegt, is hij moeilijk van om koperij te beschuldigen. Dat wordt nu anders bij alle func- tionarissen van het ministerie van oorlog en militairen, nu dit ministe rie een order heeft uitgevaardigd waarin staat, dat het hun voortaan niet meer is toegestaan geschenken en uitnodigingen aan te nemen, deel te nemen aan „verlotingen" en invi taties, welke een duidelijk persoonlijk karakter dragen. Dienstbesprekingen met derden die nen zoveel mogelijk in de kazerne o< in dienstgebouwen te worden gevoerd In geen geval mogen ze ten kantore van potentiële leveranciers of in res taurants ontmoetingen en besprekin gen met hen voeren. Dat men in Bonn ook wel verder gaat dan interne diensiotdeis te laten circuleren, blijkt uit het feii (lat zo- Juist het afdelingshoofd voor wegen aanleg van het ministerie van ver keer. dr. Hermann Kunde, gearres teerd is. Hij wordt beschuldigd van het aanvaarden van persoonlijke voor delen bij de uitoefening van zijn func tie. De aanleg van een privé zwembad, enkele buitenlandse reisjes en kost bare foto-apparaten zouden een on derdeel uitmaken van deze voordeel tjes. Kort voor de arrestatie van deze hoofdambtenaar ziin twee kolonels van het ministerie van verdediging ver oordeeld, eveneens omdat zij zich had. den laten omkoDen. Zoals bekend, is er vorig jaar en ook nog de eerste maanden van dit jaar in de bondsrepubliek een hele reeks processen gevoerd tegen ambte naren van het inkoopbureau van het Westduitse leger, het z.g. Beschaf- fungsamt in Koblenz. Wij hebben daar indertijd veel aandacht aan besteed. Verscheidene beklaagden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen die varieerden van enkele maanden tot anderhalf jaar. Zij allen had'den steek penningen aangenomen.- Ook enige industriëlen en vertegen woordigers die deze steekpenningen hadden gegeven hebben terecht ge- ataan: eveneens in deze gevallen zijn er vonnissen geveld die niet mis wa ren. Het euvel van de omkoperij strekt een in West-Duitsland' niet alleen uit tot te', inkoopbureau van het leger «1 het ministerie van defensie. Ook by de Bundesgrenzschutz is omkoperij voorgekomen. Enkele maanden geleden heeft de Westduitse Bondsdag een uitgebreid debat gehouden over* de omkoperij schandalen. Daarbij is van regerings wege nogmaals gewezen op het ver bod dat voor alle ambtenaren geldt om zonder toestemming van hoger hand geschenken of geld aan te ne men, aangeboden in verband met hun werk. Feestrijders gepakt Eigen nieuwsdienst ZANDVOORT. De Zandvoortse re chercheur J. W. Petersen heeft binnen 24 uur het raadsel van de met bloed bevlekte, over de kop geslagen en ver laten auto op de Zeeweg- onder Bloemen- daal opgelost. Twee jonge Duitse mijnwerkers heb ben de wagen op de boulevard' in Zand- voort, bij het paviljoen Garni, wegge nomen en zijn er mee verongelukt. Eén van hen heeft een diepe hoofdwond op gelopen bij dat ongeluk. In de auto had de rechercheur een schoen gevonden. In die schoen zat een reparatiebriefje, afkomstig uit een schoenwinkel in IJmuid'en. De winke lierster kon de heer Petersen een vaag signalement geven, echter niet zo vaag of de rechercheur vond weldra een spoor. Het spoor leidde naar het caravan kamp in de duinen bij het IJmuidense strand. De schoen was van de negen tienjarige leerling-mijnwerker P. K. uit Essen. Hij had' de auto, naar hij toegaf, ontvreemd. Hij was vergezeld geweest van zijn twintigjarige collega H. P. F. uit Keulen; dat was de gewonde. Het bleek dat de jongens met zeer grote snelheid hadden gereden. De gril lige vorm van d'e weg had hen verrast; in de eerste bocht al was de chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt, Na het ongeluk waren zij onmiddellijk de duinen in gevlucht. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De gerechtelijke po litie te Gent meent een nieuwe en sterke aanwijzing te hebben tegen de van moord verdachte Belg die zondagmid dag In een hotel te Rotterdam werd ge arresteerd voor de te Wuustwezel ge pleegde roofoverval. Een laboratoriumonderzoek en schiet proeven hebben uitgewezen dat de op 10 juli te Ledeberg bij Gent vermoorde pastoor-deken Arn. Notebaert getroffen werd door vier kogels die gelost werden uit het pistool, dat in de hotelkamer te Rotterdam werd teruggevonden. Deze ontdekking levert echter nog geen afdoend bewijs op, dat de 29-jarige steile-wandrijder B. de moord heeft ge pleegd. Bij zijn verhoor heeft hij tal van roofovervallen bekend, maar steeds ont kend iets af te weten van de te Ledeberg gepleegde moord. Het in zijn hotelka mer te Rotterdam gevonden pistool zei hij pas twee dagen vóór het plegen van de roofoverval te Wuustwezel te Ant werpen „van een onbekende" te hebben gekocht. De gerechtelijke politie probeert nu aanwijzingen te vinden, waaruit zou kunnen blijken, dat B. al sedert begin juli in het bezit van dit moordwapen moet zijn geweest. Daar de moord gepleegd is in het ambtsgebied van de gerechtelijke offi cier F. Peeters te Gent, zal deze mor gen weer naar Rotterdam komen om de daar in het huis van bewaring op gesloten verdachte opnieuw te onder vragen. ROME (U.P.I.) Nog steeds heeft Italië ntet afgerekend met het schan- daal-Montesi: een rechter van instruc tie te Rome heeft opdracht gegeven een proces te openen tegen twee ge tuigen in de rechtzaak die vier jaar lang Italië in beroering heeft gebracht In 1953 werd het grotendeels ontklede lichaam van Wilma Montesi gevonden op een strand in de buurt van Rome. In het proces werden de namen genoemd van ministers en andere vooraanstaan de personen. De minister van buitenlandse zaken en de hoofdcommissaris van politie van Ro me moesten tijdens het proces hun ont slag indienen, maar alle beklaagden werden vrijgesproken. Thans worden Wilma's knappe 34-jari- ge oom, Giuseppe Mongesi, en diens 24- jarige vriendin Rossana Spissu, beschul digd van meineed en laster. Zij hadden tijdens het proces verklaard op de dag van Wilma's dood samen geweest te zijn; volgens de politie moeten zij dat gelogen hebben. OSLO (AFP/NTB) „Ik ben niet naar Noorwegen gekomen om de Noorse scheepswerven concurrentie aan te doen, maar om te helpen meer schepen in Noorwegen te bouwen." Die op merking maakte de Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme kort na de besprekingen die hij met NEW YORK (Reuter) De re-; gering var, het Indochinese ko- ninkrijk Laos heeft de Verenigde' Naties op de hoogte gebracht van de opstand in het land door gewa pende eenheden communisten, die gesteund worden door het aangren-' zende Noord-Vietnam. De rebellen krijgen wapens en voedsei uit Noord-Vietnam. aldus een telegram van de minister van buiten landse zaken var. Laos aan de secre taris-generaal der Verenigde Naties Hammarskjoeld. Het Noord Vietnamese radiostation Hanoi en de radio var. commumistisch- China voeren een felle campagne te gen Laos, waarin het land valselijk wordt beschuldigd, meldt het tele gram. NOODTOESTAND Naar verluidt is de stad Sam Neoea in handen gevallen van de opstande lingen die in het noorden van het iand opereren. In geheel Laos is de nood toestand afgekondigd. Hier en daar zijn de rebellen van uit het heuvel-gebied op de grens tus sen Noord-Vietnam en Laos al 50 ki lometer diep in Laos doorgedrongen. De regering van Siam, dat eveneens aan Laos grenst, heeft in het grensge bied veiligheidsmaatregelen getroffen. Opnieuw heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken dins- AMSTERDAM (ANP). De 31-jarige Nederlandse chauffeur J. H. R. vol gens de justitie een vrijwel onverbeter lijk oplichter, die als zodanig ook al in een psychopateninrighting is verpleegd opereert op het ogenblik langs de Nederlandse wegen. Verscheidene au- de Noorse minister van industrie Kjell Holler had gevoerd over zijn plan om de Noorse scheepswerf Sarpsborg mekaniske Verksted a/s over te nemen en uit te breiden. De besprekingen tussen de Neder landse scheepsbouwer en de minister zouden een gunstig verloop hebben ge had. Verwacht wordt, dat de Noorse regering morgen op haar wekelijkse bij eenkomst Verolmes plan goed zal keu ren.. Verolme wil tachtig procent van de aandelen van de werf verwerven door het kapitaal van tweehonderdduizend Noorse kronen uit te breiden tot een miljoen kronen. Voorts heeft hij beloofd minstens negentien miljoen kronen (tien miljoen gulden) te investeren in het eer ste stadium van een groot uitbreidings programma. De uitbreiding houdt in, dat op de werf waar tot dusverre schepen tot een grootte van 7500 ton konden worden gebouwd nu opdrachten voor schepen tot 70 a 80.000 ton kunnen worden aan genomen. (Het Noorse persbureau NTB tekent daarbij aan, dat in dat geval de eerste investeringen van Verolme te klein zouden zijn) Wat de leiding van de Noorse werf, die te Sarpsborg in het uiterste zuid oosten van Noorwegen bij de Zweedse grens ligt, betreft, wil Verolme geen re' volutionaire veranderingen invoeren. De Advertentie Eigen nieuwsdienst GENÈVE Om enige minuten voor zeven eindigde gisteravond in een haast opgewekte stemming de conferentie van Genève na tien weken te hebben geduurd. Na nog enige uren in de vrien delijkst denkbare termen te heb ben geharreward over een slot communiqué, kwamen de vier ministers van buitenlandse zaken overeen dat de conferentie tech nisch gesproken niet afgelopen zal zijn, maar slechts onderbro ken. Over plaats en datum van hervatting zal via de normale diplomatieke ka nalen een besluit warden genomen door de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, de Sowjetunie en Frank rijk. De tekst van het slotcommuniqué is zodanig geredigeerd dat alle vier er hun handtekening onder konden zetten. Het is een simpele tekst waarvan nauwe lijks te begrijpen valt dat de opstelling ervan zoveel voeten in de aarde heeft gehad en vier-en-een-half uur heeft ge kost: De conferentie is van 11 mei tot 20 juni en van 13 juli tot 5 augustus te Genève bijeengeweest. „De conferentie heeft de kwesties be treffende Duitsland (met inbegrip van een vredesverdrag met Duitsland) en de kwestie-Berlijn bestudeerd. „De deelnemers hebben hun standpunten uiteengezet. De kwestie-Berlijn heeft onderwerp uitgemaakt van een open hartige en diepgaande discussie. De posities van de twee partijen zijn op Advertentie Ook V vindt er baat bif. Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond Wapen U tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verleden zekere punten nader tot elkaar ge komen. De gesprekken zullen nuttig zijn voor latere onderhandelingen, welke noodzakelijk zijn om tot een akkoord te komen. „Bovendien heeft de conferentie de ge legenheid verschaft tot nuttige gedach- tenwisselingen over andere kwesties van wederzijds belang. „De ministers hebben besloten over de resultaten van de conferentie aan hun regeringen verslag uit te brengen. „De plaats en de datum voor de her vatting van de werkzaamheden der conferentie zullen langs diplomatieke weg worden vastgesteld." Het merkwaardige is -dat de vier ministers het wel degelijk over een zaak van belang eens zijn geworden, al lag die dan niet op het terrein van de conferentie. Zo is in beginsel beslotei\ het inter nationale overleg over de ontwapening, dat enige jaren geheel stil heeft ge staan, voort te zetten op een nieuwe basis. Er zal een nieuwe commissie van de Verenigde Naties in het leven wor den geroepen die tien of acht leden zal hebben. Over dit neven-resultaat van de Geneefse conferentie werd een apart communiqué uitgegeven. De grote mogendheden zullen pro Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderent Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen I rf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt hpschermd door het bestanddeel (helaroi. beren tot besnoeiing van de troepen sterkte te komen en tot vermindering van de «bewapening. Vandaag vertrekt minister Hertea- uit Genève. Hij moet over enkele dagen aanwezig zijn op een conferentie van Amerikaanse landen in. Santiago, de hoofdstad van Chili en dat was de reden dat de conferentie niet langer dan gis teren kon duren. De vier ministers scheidden als goede vrienden, vooral onder de indruk van het komende bezoek van Kroesjtsjef aan de Verenigde Staten. Zij zullen elkaar in september terag zien bij het begin van de Algemene Vergadering van de» Verenigde Naties te New York. HARWICH- HOEK VAN HOLLAND HOEK VAN HOLLAND. De Stoom vaartmaatschappij Zeeland en de Brit- -se Spoorwegen hebben een nieuw con tract aangegaan voor de veerdiensten tussen Harwich en Hoek van Holland. Het contract moet het oude van 1927 ver vangen. Sinds de verplaatsing na de oorlog van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland naar Hoek van Holland is steeds meer gebleken dat de Nederlandse dag- en de Britse nachtdienst elkaar aanvullen en verstevigen. Met heit nieuwe contract wil men dat nog versterken. OP BUITENLANDSE ZAKEN Voor 3 september DEN HAAG. Minister Luns zal nu spoedig een staatssecretaris voor zijn departement benoemen. Associated Press meldt dat minister Luns heeft ge zegd dat hij dat voor 3 september zal doen. Op die datum vertrekt hij met de Rot terdam naar New York om daar de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties bij 'te wonen. Daarna zal hij een bezoek brengen aan Mexico en op 8 en 9 oktober is hij in de Nederland se Antillen en Suriname. Het ligt voor de hand dat de minis ter zijn staatssecretaris (vil aanwijzen alvorens hij voor langer dan een maand naar het buitenland vertrekt. De minis ter gaat zondag met zijn gezin een va kantie van twee weken in Oostenrijk doorbrengen. huidige leiders blijven in functie. De leiding wordt echter uitgebreid' met twee vertegenwoordigers van het concern van Verolme. dag zijn bezorgdheid uitgesproken over de gebeurtenissen in Laos. Het wees er op dat de aanvallen van de communistische opstandelingen in Laos begonnen, kort na een bezoek van Ho Tsjiminh. president van Noord- Vietnam, aan Moskou. Functionarissen van de Britse am bassade in Ventiane, de hoofdstad van Laos, hebben gemeld dat de rebellen wapens gebruiken van Tsjechische en Chinese herkomst. Irene's verjaardag RAVELLO (Reuter) Met een in tiem feestje heeft prinses Irene gis teravond in Ravello haar twintigste verjaardag gevierd. Behalve koningin Juliana. prins Bernhard en prinses Beatrix, die sa men met prinses Irene te Ravello op vakantie zijn. werd het partijtje slechts bijgewoond door enige Nederlandse vrienden, die met de leden van de ko ninklijke familie in Ravello zijn. Eerder op de dag had prinses Irene in één adem alle twintig kaarsjes uit geblazen op de chocoladetaart met room, die voor haar was gebakken. Een deel van de feestdag bracht de 'koninklijke familie door op het strand. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het plan van Eigen nieuwsdienst i ,dien,st toegezonden aan de rekening minister Toxopeus voor een indeling houder voor wie de bijschrijving be- van de Noordoostpolder in vier ge- DEN HAAG. - In de komende twee de verwerking dom. de gjro. rOSKREOtlt- ra 6t»0«MSfi« KENKVSLG/lfiG VAN 3* fdlVWf, vmi S'flWMf"'1 f&MS Sfc 1 De nieuwe vorm van het stortings formulier voor de postcheque- en girodienst. meenten met daarboven een over-jaar zal de postchèque- en girodienst koepelend orgaan, wordt door de geleidelijk overgaan op een nieuw tomobuisten zijn al het slachtoffer ge- meerderheid van de vaste Tweede-1 soort stortingsformulier. De slappe, worden van zijn praktijken. Kamercommissfe voor Mnnen^andse driedelige formulieren worden ver- 1«- U1WW.W5 J,, De man stelt zich als lifter langs1 zaken verworpen. Men ziet er geen vangen door tweedelige even groot beroepsgoederenvervoer voor de binnen- de weg op. Hij zegt dan dat hij de j voordelen, doch slechts nadelen in. eri even stevig als ponskaarten. Dat van de oude formulieren scheepvaart van 1 oktober 1933. Belg Loukie Vandekasteele uit Ostende De meerderheid is sterk voor één ge- wordt gedaan teneinde de biljetten AJs t z«ner tuq aiie stortineen is. met een koelwagen van een fami- meente in de polder met Emmeloord geschikt te maken voor mechanische na een k,vart miljoen per dag als centrum en desnoods vier wijk-1 administratie. - - raden. dienst worden van de kennisgevingen van bijschrijving met een snelheid van vijftienduizend stuks per uur fotogra fische micro-opnamen gemaakt, die de plaats innemen van de middengedeelten scheepv... In de Nederlandse nota wordt het vertrouwen uitgesproken dat de verorde ning niet oo buitenlandse vrachtver voerders zal worden toegepast. In de wet van 1 oktober 1953 wordt namelijk gezegd, dat bestaande volkenrechtelijke overeenkomsten door de wet niet zou den worden aangetast. Advertentie lietransportbedrijf in Nederland is ver ongelukt en nu liftend op weg naar huis is. omdat hij geen geld genoeg bij zich heeft. Vaak lenen automobilisten de aardige Belg meestal zelfs ongevraagd geld om naar huis te komen. Het ver haal van de Belg klonk zo betrouwbaar en het was zonder tegenstrijdigheden, zeggen ze later tegen de politie. APELDOORN (ANP). Het Velüw- se bosbrandweercomité heeft in een brief aan de minister van defensie al le militairen bedankt, die hebben mee geholpen bij de bestrijding van de 147 bos- en heidebranden, die de Veluwe de afgelopen periode hebben geteis terd. ..Alleen aan hun hulp", aldus het i comité, ..is het te danken dat de scha- de op de Veluwe tot ongeveer honderd 1 hectare beperkt is gebleven". Eigen nieuwsdienst De bedrijven die beschikken over pons- 1 kaartapparatuur kunnen voortaan de boekingsdatum, het gironummer van de crediteur en het bedrag in de kaart ponsen. Dat leent zich uiteraard het beste voor verrekeningen van contributies, abonnementsgelden en allerlei andere grote aantallen betalingen van gelijke DEN HAAG. Het onderzoek naarkec*ra£en- de ontijdige ontploffing van een zeven- j}e kaarten zijn berekend op tachtig tienpondsgranaat uit ®en. kanoP bUpon-sposities, hetgeen de mogelijkheid Kornwerderzand waarbij eind juni tweevoor de bedrijven opent ook interne ge- sergeants om het leven kwamen, heeftgevens voor de debiteurenadministratie, als vermoedelijke oorzaak aangewezende magazijnadministratie, de opstelling dat in de hulsbodem van de granaat eenvan verkoopsstatistieken per artikel en matenaalfout heeft gezeten. dergelijke aan te brengen. Aangezien bij het gebruik van gra naten van het zelfde type geen manke- Het kleinste, rechterdeel van de nieuwe menten aan het licht zijn getreden, ziet stortingsponskaart kan langs een per- de legerleiding geen aanleiding tot hetforatielijn worden afgescheurd en dient nemen van bijzondere maatregelen. Deals bewijs van storting voor de afzender, noodlottige ontploffing moet als een opHet linkerdeel van de kaart wordt na de zichzelf staand geval worden gezien. verwerking door de postchèque- en giro-een cent. - bij- door middel van de nieuwe formulieren ge schieden, zal deze methode dus een enor me besparing aan archiefruimte opleve ren. De ruimte voor de frankering, bij de oude formulieren op het middengedeelte, is verplaatst naar het bewijs van stor ting, dat door de afzender wordt be houden. Om te voorkomen dat de verwerk baarheid van de ponskaarten te lijden zou krijgen door de circulatie, is bij de mechanische afdeling van de girodienst een zogenaamde carditioner geplaatst, In de machine worden de kaarten zo danig geplet dat de geringste afwijking in de vlakheid of de stevigte wordt op geheven. Hoewel de particulier geen belang heeft bij een stortingsformulier in de vorm van een ponskaart, heeft de PTT besloten de oude vorm geheel te laten verdwijnen terwille van de uniformiteit. De kosten van de biljetten blijven gelijk: Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Ik huiver bij de gedachte dat dit parlement het voorstel zou afwijzen." Deze gevleugelde woorden sprak de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken jhr. Van Kar- nebeek op 4 november 1926 in de Tweede Kamer. Hij verde digde een herziening van het N ederlandsB elgisèhfe schei- dingsverdrag van 1839, met welke herziening België een ka naal zou krijgen van Schelde naar Rijn ten behoeve van de haven van Antwerpen. Na een verbitterde strijd nam de Tweede Kamer het voorstel aan met 50 stemmen tegen 47, maar oj 24 maart 1927 verwierp de Eerste Ka mer het met 33 tegen 17 stemmen. Hoe scherp het gevecht was gevoerd, blijkt uit de slotwoorden van minis ter Van Karnebeek in de senaat: „De strijd is hoog gelopen. Er is daarbij veel voorgevallen wat beter achterwege ware gebleven. Niettemin zal ik straks gaarne de hand drukken van de tegenstanders, behalve van hen die mij buiten de Kamer hebben beledigd" Toen het besluit van de Eerste Ka mer was gevallen, gingen overal in Nederland de vlaggen uit. De Haagse tramconducteurs namen een nieuwe grap op hun repertoire. Bij de halten zeiden zij tot de passagiers: „Stapt u maar gauw in, mijnheer, het is koud. Ik huiver als Van Kar nebeek. DIEPTEPUNT Het jaar 1927 betekende een nieuw dieptepunt in de Nederlands-Belgische verhoudingen. Minister Van Karne beek had inderdaad redenen bezorgd te zijn, al heeft de geschiedenis ge leerd dat hij niet had hoeven te 'hui veren. België had de herziening van het scheidingsverdrag in 1919 aan hangig gemaakt bij de raad van de geallieerde mogendheden ter vredes conferentie te Parijs en gehoor gevon den. De raad had beide landen uit genodigd het verdrag te herzien, me de met betrekking tot de bevaarbare waterwegen. De geallieerde mogend heden zijn hierin dus partij, zeide minister Van Karnebeek en zijn ex cellente huiveringen kwamen voort uit zijn angst deze mogendheden voor het hoofd te stoten. De strijdkreet: Oorlog aan Hol land!" had al eerder in het Belgische kamp geklonken en wel het luidst in de periode 18461867. In die jaren werden de kunstwerken bij de Zeeuw se eilanden gebouwd, waarbij de dam bij Woensdrecht de Kreekrak afsloot en daarmee de traditionele vaarweg van de schepen naar en van Antwer pen. Voortaan moesten die schepen de vaarweg door het kanaal van Zuid- Beveland gaan volgen, een route die dertig kilometer langer was dan de oude en twee sluizen bevat. Oorlog over de verbinding Schelde—Rijn is er overigens niet gekomen, omdat zo als een Belgisch parlementslid het uitdrukte: Zulk een oorlog lijkt mij toe te zijn een gevecht tussen twee schapen in aanwezigheid van de wolf ENGELSE POLITIEK Het scheidingsverdrag BelgiëNe derland, tot stand gekomen op de con ferentie te Londen in 1839, heeft de kiem gedragen van deze conflicten over waterwegen. De toenmalige Brit se minister van buitenlandse zaken, lord Palmerston, wordt verantwoorde lijk geacht voor een passage in dit verdrag, dat Nederland en België tot- na de Tweede Wereldoorlog uit elkaar heeft gehouden. Dit fraaie staal van Britse verdeel-en-heers-pohtiek uit die jaren, laat zich als volgt lezen: ..Wanneer natuurlijke gebeur tenissen of kunstwerken de be trokken waterwegen (bedoeld worden de waterwegen Schelde- Rijn uit die tijd) onbruikbaar maken, zal de Nederlandse rege ring aan de Belgische scheep vaart andere wegen ter beschik king stellen even zeker en even goed en gemakkelijk, ter ver vanging van de onbruikbaar ge worden vaarwegen." De interpretatie van hetgeen deze passage wil zeggen is een voortduren de bron van wrijving geweest. Zoals koning Leopold II het in 1867 tegen over de Nederlandse gezant in Brus sel uitdrukte: ,,U heeft uwe opvat tingen en wij hebben, natuurlijk, de onze." Sinds 1846 worden dan ook allerlei waterstaatswerken tot stand gebracht in het gebied van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen, zonder dat België daarin is gekend. Al varen de schepen op Antwerpen nu al jaar en dag de route door het kanaal van Zuid-Beveland een route die Ne derland geheel eenzijdig heeft aange wezen België heeft zich formeel -daarbij nimmer neergelegd. GARANTIE Zelfs niet in het na de oorlog tot stand gekomen nauwe Beneluxver- band! In 1952 verwees de Belgische minister van buitenlandse zaken Van Zeeland nadrukkelijk naar het betref fende artikel in het scheidingsver drag. zeggend dat België daarin haar garantie ziet voor haar verbinding met de Rijn. Dit terwijl de bespre kingen tussen de Nederlandse en Bel gische onderhandelaars, de heren Steenberghe en Van Cauwelaert, in volle gang waren. Deze onderhandelingen hebben ge leid wanneer we ons bepalen tot de verbinding ScheldeRijn tot een advies aan de regeringen over de tot standkoming van een kanaal door westelijk Noordbrabant via Bergen op Zoom. België zou tachtig procent van de kosten dragen en Nederland twin tig procent. Bij totstandkoming van het kanaal zou België de rijnvaart premies afschaffen. STILTE NA STORM Het advies kwam gereed in 1954 en na deze stormen viel er van Belgi sche zijde een langdurige windstilte. Bijzonder welkom was die voor de Nederlandse regering niet, want wes telijk Noordbrabant schreeuwde om voorzieningen op verkeers- en water staatkundig gebied. Wij menen te weten dat minister Luns in de jaren na 1954 de Belgische regering een keer of vier heeft .ge prikt" om deze te bewegen haar standpunt over het advies Steenber gheVan Cauwelaert kenbaar te ma ken. Toen de stilte echter aanhield heeft de minister in 1957 in de Eer ste Kamer bekend gemaakt: Noord- brabant kan niet langer wachten. Wij gaan daar nu beginnen en kunnen geen rekening meer houden met een eventueel ScheldeRijnkanaal. ADVIES VEROUDERD Nu eindelijk, op 23 juli 1959. komt de Belgische minister Wigny met een nota, waarin hij de kwestie van de waterweg weer aan de orde stelt. Hoe die nota precies luidt en welke uitgangspunten zij heeft, is niet be kend gemaakt. Het Nederlandse ant woord erop is nog in de pen. Indien België echter zou willen voortbordu ren op hei advies Steenberghe—Van Cauwelaert, dan ziet het er naar uit dat zij daarmee te laat komt. In westelijk Noórdbrabant zijn de plannen in uitvoering en de grond slag van het advies van vijf jaar te rug is althans van Nederlandse kant verlaten. Dat betekent dat zou België op nieuw willen onderhandelen —daar een nieuwe basis voor zou moeten worden gevonden en nieuwe plannen gemaakt. Met de uitvoering van de Deltawerken en de ontwikkelingswer ken in Noordbrabant, is de situatie alleen maar ingewikkelder geworden. onvoorwaardelijke economische hulp aangeboden zodra het eiland- volgend blfek wordt" ee° onafhankel®« repu- Op Cyprus is dit nieuws met vreugd* begroet, vooral omdat over hetzelfde on. derwerp nog steeds ingewikkelde onder, handelingen met Engeland- .gaand# njn. 38 ct per pak t ie f

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5