EEN NIEUWE RIJKSWEG 13 GROEIT UIT WOESTENIJ VAN ZAND EN GROTE KLOMPEN STEEN CENSUUR BUEEK BR1EFSCHENNIS Berlijnse (rode) ijskast Nixon als vriend uit Warschau crisis m „Amerikaanse" persconferentie van Kroesjtsjef PREMIER ACHTER DE WAGEN DR. PLATTEEL VERTROKKEN VIS WIL DOOD ONTVLUCHTEN De Bilt; Regen en opklaringen Dr. Platteel: gevallen van eensuur I EN HIER IS DE ONTHULLING VAN DE VREEMDE I I RB WIJZE WAAROP IN NIEUW-GUINEA 1 I MET DE POST WERD OMGESPRONGEN I Misbruik Actiecomité expeditie Sterrengebergte Geen geheim Onwettig Zaanse „terroristen" moeten betalen Russen schoten lanes Noorse arbeiders Zeeuwsen Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; H I Am^ Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,-per kwartaal bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. F B V V V B T aflik K^B H H flXM IB H 4KH® vfSoB Losse nummers 13 cent. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. sa W 9B M «Ml M t», H Hf N M AKtfk BS KA ÜS BH J0GM KE BH Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouteü 7 cent per woord met een minimum van 1, Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, Directeur: JACQ DE SMITHoofdredacteur: R. HAGOORT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i5e Jaargang no 4324 Donderdag 6 augustus 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gouverneur van Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, heeft toegegeven dat er zich in Nieuw-Guinea gevallen van onwettige cen suur hebben voorgedaan. Het voorlopige onderzoek dat hy voor zijn ver trek naar Nederland instelde heeft dat aan het licht gebracht. De minister van zaken overzee a.i., drs. A. H. Korthals, wil nu een verdergaand onder zoek laten verrichten door mensen, die buiten de samenleving in Nieuw-Guinea staan. Hij zal daartoe een commissie instellen, die zich voor dit onderzoek naar Nieuw-Guinea zal begeven. Deze commissie zal zich waarschijnlijk ook bezig houden met het ongevraagd verlof dat is verleend aan de advocaat-generaal bij het hof te Hollandia, mr. W. C. van Beek. De minister heeft onlangs in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering weliswaar meegedeeld dat dit verlof niet het gevolf was van bezwaren van mr. Van Beek tegen de onwettige postcensuur, maar van „andere gedragingen", maar wij hebben reden om aan te nemen dat ook deze „andere gedragingen" samen hangen met de censuurkwestie. Mr. Van Beek zou namelijk ook buiten de ambtelijke kring bepaalde uitlatingen hebben gedaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De onwettige postcensuur op Nieuw-Guinea blijkt een aaneenschakeling te zijn van activiteiten van bij zonder bedenkelijk allooi. Vrij wel iedereen in Hollandia is op de hoogte van de gang van zaken en de ontstemming is er groot. De bron van alle kwaad blijkt de Dienstenordonnantie 1953 te zijn, die gouverneur Van Baal in 1956 gebruik te om bij geheim besluit een bijzon-1 der toezicht in te stellen op het ge bruik van de postdienst. Volgens dat besluit kregen twee ambtenaren van het parket een van hen was mr. Van Beek op dracht om poststukken voor of van een bepaald aantal personen aan te hou den. Men had hierbij vooral het oog op personen van Indonesische land aard. hetgeen men zich, gezien de ge spannen toestand, nog wel zou kunnen voorstellen. Deze brieven zouden slechts geopend kunnen worden na machtiging van de landrechter. Inderdard is dat een paar maal ge beurd, maar de weg was toen vrij j voor mi 1 ruik en die weg werd ïnge-j slagen. Het schijnt begonnen te zijn na een geding waarbij de Hollandiase advocaat mr. J O. de Rijke copieën van geheime stukken zou hebben ge produceerd. Het gouvernement wenste te weten hoe a'e advocaat aan die stukken was gekomen en controleerde zijn briefwisseling met Nederland. De middelen aren aanwezig en men zag er geen been in deze dan ook maar te gebruiken. Eventuele politieke onbe trouwbaarheid was hierbij allang niet meer in het spel en ook de landrech ter werd er niet meer in gekend. Maar niet alleen de brieven van mr. De Rijke werden ..onzichtbaar'' geopend er weer gesloten. Ook met die var verschillende andere onver dachte Nederlanders leden van HOLLANDIA (ANP>. In Nederlands Nieuw-Guinea is een comité opgericht Comité Nieuw-Guinea expeditie Sterren gebergte dat steun wil verlenen aan de expeditie. Het comité meent dat het mogelijk moet zijn 0111 :n Nieuw-Guinea 25.000 gulden bijeen te biengen. Daarmee zou de doorsteek var. het basiskamp der expeditie Ok Sibil naar Hollandia mogelijk kunnen worden gemaakt, aldus het comité Het heeft zijn oproep zowel tot de in heemse bevolking als tot de Nederlan ders gericht Bewoners van kustdorpen hebben de opbrengst van enkele nach ten vissen al toegezegd aan de expedi tie. missie en zending, bepaalde ambtena ren en mensen uit het bedrijfsleven gebeurde dit. De wetenschap, die men uit de ze correspondentie lichtte werd verwerkt in geheime stencils, die wekelijks aan de gouverneur en aan de minister van Zaken over zee in Den Haag werden verzon den. Beide autoriteiten schijnt het overigens niet bekend te zijn ge weest waar de inlichtingen vandaan kwamen. Evenwel de gemeenschap in Hol landia is klein; een geheim, ook een geheim stencil, blijft er niet zo lang geheim. Het werd een publiek geheim dat de brieven werden geopend met een vloeistof, die de lijm van de en veloppe oplost en dat zij daarna ge- copieerd werden op het parket. Het .ver werd verricht door een parketambtenaar, die in Nederland een speciale opleiding bij de Binnen landse Veiligheidsdienst had gevolgd om deze techniek onder de knie te krijgen. De postzakken werden na de post- sluiting in een autootje geladen en op eenzame weggetjes overgegeven aan de ambtenaar, die de brieven opende. De ontmoetingspunten veranderden van tijd tot tijd. Maar ondanks deze geheimzinnigdoenerij lekte er iets uit. uit. De benadeelden staken de koppen bij elkaar en beraamden een plan om de briefschenners aan de kaak te stellen. Men speelde het klaar copie- en van de geheime stencils te krijgen en maakte de afspraak verzonnen feiten, gebeurtenissen en mededelin gen in de brieven naar Nederland te verwerken. De truc slaagde, de ver zinsels verschonen in de geheime sten cils. Het bewijs was geleverd. Een twee de bewijs werd geleverd doordat de ontvanger? van de brieven chemisch konden aantonen dat de brieven on derweg waren geopend. De leden van de parlementaire mis sie kregen klachten te horen, het mi nisterie in Den Haag werd door par ticulieren met klachten benaderd. Eenmaal heeft minister Helders ge vraagd of de klachten juist waren. Het antwoord uit Nieuw-Guinea was ontkennend. Zelfs de betrokken ambtenaar werd eenmaal op het ministerie in Den Haag ontboden. Hij zou daar hebben ontkend dat er onwettig brieven wer den geopend. Bij verschillende andere gelegenheden werd de illegale activi teit steeds weer ontkend. De officiële; erkenning door gouverneur Platteel j van gisteren is het gevolg geweest vanl een lange, twee jaar durende reeks van klachten. De aanduiding „onwettige postcen suur" die de Kamerleden De Graal en Van de Wetering bij hun schrif telijke vragen *n nu ook minister Korthals gebruiken, is in feite onjuist en geeft een vertekend beeld. Censuur is altijd openbaar en offi cieel en heeft slechts tot doel de ver spreiding van bepaalde inlichtingen te gen te gaan bij voorbeeld in tijd van oorlog. Wanneer de censor een brief heeft geopend geeft hij dat aan met een stempel of een strook. De in lichtingen. die hij niet verspreid wil zien maakt hij onleesbaar. Iedereen kan dus duidelijk zien wanneer een brief in handen van de censor is ge weest. Wat in Nieuw-Guinea is gebeurd is strijdig met de Grondwet, die voor schrijft: Het geheim der aan de post of andere openbare instelling van vér- voer toevertrouwde brieven is on- I schendbaar. behalve op last des rech ters in de gevallen in de wet om schreven. (artikel 1731. Zolang de landrechter machtiging verleende tot het openen van de brie ven was er geen sprake van een mis drijf. In alle andere gevallen echter wel. Het Wetboek van Strafrecht on der de titel Ambtsmisdrijven windt er geen doekjes om: Artikel 372 stelt de postambtenaar, die de brief opent en kennis van de inhoud neemt of deze aan een ander bekendmaakt, een gevangenisstraf van maximaal anderhalf jaar in het voor uitzicht. De ambtenaar die een brief aan een ander dan de rechthebbende afgeeft wordt volgens artikel 373 gestraft, met maximaal vier jaar gevangenis straf. Rijksweg 13 open, al maanden lang, dag en nacht. Met stukken van enige kilometers tegelijk ver anderen zij de beruchte weg tus sen Den Haag en Rotterdam, die de naam kreeg van de beste roetsj- baan van het Rijk te zijn, in een grauwe woestijn van zand en klompen steen. Haar vernielend werk, uitgevoerd met de vraat zucht van voorwereldlijke reuze hagedissen, is nodig om van een door beton en asfalt geplaveide heuvelrug een model snelverkeers- weg te maken. DE AUTOMOBILIST met zijn wagen een nietig insect, dat voor zichtig over een smalle hulpweg langs de wroetende bulldozers en draglines kruipt ervaart de ac tiviteit naast hem met gemengde gevoelens. Van de noodzaak is hjj overtuigd en hij weet maar al te goed. dat hijzelf het meest zal zijn gebaat bij het uiteindelijke resul taat. Nu echter zijn opstoppingen, om leidingen en vertraging nog in hoge mate zijn deel en menig man achter het stuur laat daar tussen Den Haag en Rotterdam een zwaar woord vallen, HIJ IS het echter weer vergeten, als hij wat verderop kan wegstui ven over de stukken van Rijksweg 13, die de schoonheidskuur al ach ter de rug hebben. Dan beseft hij nog duidelijker, dat de ellende van nu een bittere noodzaak is, wil hij binnenkort rijden over een van de beste wegen, die Europa zal ken nen. Nog even, dan is het zover. Tegen het einde van het jaar. Van onze correspondent LONDEN De toekomst van West-Berlijn is voorlopig ver- ZAANDAM. Twee Zaandamse straatterroristen zoals de officier van justitie de negentienjarige P. K. en de achttienjarige J. B. noemde zijn door de kantonrechter te Zaandam veroor deeld tot tachtig gulden boete. Zij had den een aanhangwagen losgekoppeld en de weg op geduwd. De jongens hebben zich ook schuldig gemaakt aan andere baldadigheden. Binnenkort zullen zij nog eens voor de rechter moeten verschijnen, omdat zij knipperbollen hebben vernield, met tuin banken de weg hebben en versperd en voorbijgangers hebben bedrogen. AMERSFOORT. Het bestuur van Bronswerk deelt mee, dat besprekingen over de uitgifte van een converteerba re obligatielening in een vergevorderd stadium zijn. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. Op deze medede ling zijn de aandelen op de beurs 9 punten hoger geadviseerd op 158. Van onze parlementaire redacteur SCHIPHOL. Bij het vertrek van gouverneur dr. P. J. Platteel gister avond op Schiphol had minister drs. Korthals weinig meer toe te voegen aan het in de loop van de dag ver strekte officiële bericht. Tijdens het gesprek van de minister met de pers in een hoek van de ICA- hal rond een klein tafeltje, riehttten de blikken zich telkens op één voorwerp dat op dat tafeltje lag. Het was een zilveren briefopener. Zowel de minister als het gehele kabinet beschouwen het voorkomen van onwettige postcensuur op Nieuw- Guinea als een ernstige zaak en daar om is in overeenstemming met de gouverneur besloten dat niet. kon wor den volstaan met het voorlopig onder zoek, dat dr. Platteel reeds had in gesteld. Hij hoopte dat de onderzoek commissie met de grootst mogelijke spoed aan het werk zou gaan en op zeer korte termijn rapport zou kun nen uitbrengen. nister Korthals noodzakelijk zijn dat de commissie zich naar Nieuw-Guinea begeeft. Over de positie van mr. W. C. van Beek, advocaat-generaal van het hof van justitie te Hollandia, die met ver lof is gezonden, wilde minister Kort hals zich niet uitlaten. Deze zaak hangt volgens hem echter wel nauw samen met die van de onwettige postcensuur en daarom zal de commissie haar ze ker op haar weg ontmoeten. Nog jaren lang zal de Engelse twee ling het moeten horen: toen jullie twee jaar oud waren heeft premier Mac- millan jullie kinderwagen geduwd. Wanneer gebeurde dat, mammie? zal de tweeling de nu tweejarige Jaqueline en Judy Stafford dan vragen. In augustus 1959 moet het ant woord luiden, in Basildon. Macmillan bracht daar toen een bezoek aan het winkelcentrum dat juist geopend was. Waarom duwde meneer Macmillan onze kinderwagen? zullen Jaqueline en Judy misschien vragen. Zo maar, voor de grap moet men hen dan antwoorden, want zo gebeurde het. Eigen nieuwsdienst DOETINCHEM. Ook bij „de Pol", een streek tussen Doetinchem en Ter- borg, doet zich vissterfte voor. Gecon stateerd is, dat grote scholen vis Doe tinchem waar zoals gemeld duizen den vissen sterven trachten te ont vluchten. Ongeveer vijfhonderd vissen hebben wel de plaats des onheils maar blijkbaar niet de dood kunnen ontzwem- men. Deskundigen van de Algemene henge- zekerd. Dat mag men ten min ste afleiden uit wat Kroesjtsjef gisteren te Moskou heeft ge zegd, op zijn persconferentie: „Zolang Eisenhower en ik in bespreking zijn, zal er geen verandering komen in de po sitie van Berlijn". En omdat het de bedoeling is dat het tegenbezoek van Eisenhower aan Mos kou wordt gevolgd door een topconfe rentie, zal het zeker tot het begin van volgend jaar duren eer de Berlijnse crisis opnieuw actueel wordt, gesteld dat er op een topconferentie nog geen voor het Westen aanvaardbare oplos sing wordt bereikt. Kroesjtsjef hield zijn persconferen tie kennelijk naar Amerikaans voor beeld. De geest, die uit zijn woorden sprak herinnerde ook sterk aan de termen die Eisenhower gebruikte, toen hij het bezoek van de Russische leider aankondigde. Het was kennelijk de be doeling dat het Westen er van door drongen zou geraken, dat de Sowjetunie in de nu komende periode van inter nationaal overleg op het hoogst denk bare niveau zich in alle opzichten zal onthouden van provocaties. GUNSTIG Zijn opmerkingen en de antwoorden op vragen van verslaggevers zijn in het Westen dan ook gunstig ontvangen, hoewei er wel degelijk rekening wordt gehouden met de bekende wispelturig heid van Kroesjtsjef. De Russische leider, die in een stralend humeur was, begon met een beroep te doen op de Verenigde Staten om nauw met Rusland samen te werken bij het handhaven van de vrede, en de onderlinge betrek kingen uit te breiden. Zodra de Verenigde Staten en Rus land elkaar gevonden zouden hebben, zouden de betrekkingen tussen andere landen vanzelf verbeteren. GEEN WIG Kroesjtsjef herhaalde de verzekering van Eisenhower dat de komende be zoeken in geen geval het karakter van een ,,topconferentie-van-twee" zullen hebben een uitlating die bedoeld is om het duidelijk te maken dat de Sowjetunie er op dit ogenblik niet op uit is, een wig te drijven tussen de Westelijke bondgenoten. Het eerste wat er volgens Kroesj tsjef moet worden gedaan is het uit de weg ruimen van de laatste over blijfselen van de oorlog. Er moet een Duits vredesverdrag komen en dan worden andere kwesties, zoals ont wapening en terugtrekking van buiten landse troepen, vanzelf opgelost. Er wei\1en tientallen vragen op Kroesjtsjet afgevuurd, waaronder een zeer pikante van een Franse corres pondent. De man vroeg of Kroesj tsjef zijn Amerikaanse reis zou af zeggen, zoals hij het heeft gedaan met zijn bezoek aan Scandinavië, wanneer in de Amerikaanse pers aan vallen op hem zouden worden gedaan. Dat was een heel ander geval ge weest, antwoordde de Russische lei der; deze uitnodiging was immers van de president zelf afkomstig en boven dien zou het arrogant zijn wanneer men zou verwachten dat de hele Ame rikaanse pers eensgezind uitbundig zou doen over het ophanden zijnde bezoek. EERST VAKANTIE Van sabelgerinkel zal er geen sprake zijn tijdens de komende bezoeken. Eisenhower zal in Rusland geen lan- ceerplaats voor raketten te zien krij gen en Kroesjtsjef wenst geen Ame rikaans militair vertoon te zien bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Kroesjtsjef gaat nu eerst met vakan tie om geheel uitgerust naar Amerika te kunnen vertrekken. ,,Ik wens er uitgerust en met een open oog naar toe te gaan", zei hij. laarsbond gaan een onderzoek instel len. Dat zal eveneens gebeuren in de Berkel onder Eibergen, waar duizenden vissen dood boven komen drijven. De oorzaak is daar waarschijnlijk de ver ontreiniging van het water van de Ber kel door een Duitse papierfabriek. WARSCHAU. Ook het afscheid dat de inwoners van de Poolse hoofdstad Warschau de Amerikaan se vice-president Nixon woensdag bereidden kenmerkte zich door welgemeende hartelijkheid. Tiendui zenden zagen hem gistermorgen voor het laatst door de stad rijden op weg naar het vliegveld Babice. Velen hadden tranen in de ogen toen ze Nixon vaarwel wuifden. Zelfs Poolse militairen in uniform renden de straat op, toen de gro te open auto van het Russische merk Zis met de vice-president voorbij reed. Tot de Poolse premier Cyrahkiewicz en vice-president Oskar Lange die hem uitgeleide deden zei Nixon, dat zijn driedaags bezoek aan Warschau een „ontroerende ondervinding" was. Hij was in hoge mate tevreden over het verloop ervan. Ditzelfde schijnen de Poolse leiders te zijn, zo verluidt in Warschau. In weerwil van de vriendelijke sfeer tij dens het bezoek schijnen de bespre kingen met de Poolse partij- en rege ringsleiders evenwel niet geleid te hebben tot het nauwer maken van de kloof, die er tussen beide partijen be staat over het Duitse vraagstuk. Duits land was het hoofdthema van de be sprekingen die Nixon in Warschau voerde. MEER STEUN Polen wil graag meer financiële steun hebben van Amerika teneinde zijn po sitie te verbeteren. Dit verlangen is aan de Amerikaanse vice-president kenbaar gemaakt. „Wij kwamen als vrienden naar Polen. We gaan weg ais betere vrienden", zei Nixon nog in zijn afscheidsrede op het vliegveld. Hij was er zeker van dat zijn besprekingen met de Poolse leiders zouden bijdragen tot het aan knopen van nauwere betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Polen. Even voor zijn vertrek nodigde Nixon zijn Poolse gastheren uit het vliegtuig te bezichtigen, waarmee hij de terug- reis naa-r Washington zou maken, een Boeing 707, uitgerust met straalmoto ren. „Premier Kroesjtsjef is anderhalf uur in dit toestel geweest", aldus zei Nixon lachend, „daarom denk ik, dat het u ook wel zal interesseren". o KIRKENES (Reuterl Russische grensbewakers hebben dinsdag ge schoten op Noorse werklieden, die in een boot op de Pasvik voeren. Deze rivier vormt de grens tussen Noorwegen en Rusland. Geen der Noren werd gewond, en de Noorse autoriteiten nemen het geval nogal rustig op; zij zeggen dat de Russen waarschijnlijk nieuwelingen waren, die hun instructies niet goed be grepen hadden. De Noorse werklieden kwamen terug van de Russische oever, waar een Noorse firma voor de Russen een electrisehe centrale bouwt. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Vrij veel be wolking met hier en daar wat lichte regen of mot regen, maar ook enkele opklarin gen. Overwegend matige noordwes telijke wind en gematigde tem peraturen. MIESJE: Het blijft halen en brengen. 7 AUGUSTUS: zon op 5.09, zon onder 20.21; maan

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1