Weerstand tegen rassenbeleid neemt steeds groter vormen aan MADE IN SOUTH-AFRICA" WORDT EEN ZEER SLECHTE RECLAME Krijgsraad: Hoe het buitenland (iets) gunstiger te stemmen PRINSES IRENE JARIG Westen wil conferentie verdagen TIEN HUMMELS KRIJGEN ECHT HUIS IN ARNHEM Ruzie om het „fierljeppen werd een Fries Genève Dinsdag v 4 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Bezorgd Geweldloos verzet •Brood voor chips Ideaal wapen Grote boycot Afzetgebied Begrip gezocht Van Looy was gulzig te Baarle-Nassan Minister Klompé naar Finland Indonesië moet 800.000 ton rij st invoeren De Gaulle weep naar Algerije „Verraad" in Z.-Afrika Monsterproces al 2 jaar vertraagd en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak Hulp van bedrijfsleven 25.000 Sluiting Spijkse overlaat weldra een feit Laatste fase Vakopleiding voor radar op rijnvaart muggen, motten, vliegen Prijsbeheersing in La Courtine Dr. B. DLNCKER WORDT INSPECTEUR BIJ M.O. Advertentie Van een bijzondere correspondent JOHANNESBURG Volgende maand zal er in Den Haag een vergadering worden gehouden van voorlichtingsambtenaren der verscheidene Zuidafrikaanse ambassades in Europa met het doel een nieuwe propagandacampagne voor Zuid-Afrika op touw te zetten. De heer Piet Meiring, hoofd van de Zuidafrikaanse Voorlichtingsdienst in Pretoria, heeft er de leiding van. Deze vergadering zou men beter een „krijgsraad" kunnen noemen want Zuid-Afrika wordt in deze dagen meer en meer gedwongen notitie van het buitenland te nemen en de tegenstanders van zijn rassen politiek overtuigend van repliek te dienen. Aanvallen op Zuid-Afrika's „apart heid" een geloofsartikel van de sedert 1948 aan de macht zijnde Afrikaners, dat thans door de in Nederland ge boren dr. Verwoerd krachtdadig wordt toegepast zijn bezig zich van het politieke debat (het parlement in Kaap stad en de Verenigde Naties) naar het economische gebied te verplaatsen. En er is alle reden om aan te nemen dat dit hard zal aankomen. De negerbevolking van de Unie, die zich steeds meer politieke en maat schappelijke rechten ziet ontnemen in ruil voor een door regeringsambtenaren straf aan de leiband gehouden „auto nomie" in de reservaten, protesteert nu tegen deze gang van zaken met een boycot van koopwaren die door rege ringsgezinde Afrikaners worden ver vaardigd. Al leeft zeventig procent van de ge kleurde bevolking onder of juist op het minimum bestaansniveau, de om vang van deze bevolkingsgroep (elf miljoen) betekent een niet te onder schatten koopkracht en deze „staking van het loonzakje", door het „African National Congress" op 26 juni uitge roepen. moet, als zij wordt .volgehouden, een pijnlijke uitwerking hebben. De regering heeft al blijk gegeven zich bezorgd te maken door onmiddel lijk na afkondiging van de boycot de president van het „African National Congress", Lutuli, naar zijn geboorte plaats in Zoeloëiand te verbannen en hem te verbieden vergaderingen toe te spréken voor een period'e.van vijfjaar. Albert Lutuli, voormalig Zoeloe- hoofd en predikant, geldt als de ver persoonlijking van het passieve, ge weldloze verzet, dat gedurende twee generaties de basis is geweest van de Congress-beweging. Zijn verbanning veroorzaakte een schok, ook bij dat deel van de blanke bevolking wier respect en sympathie hij had gewonnen. Hetzelfde lot heeft tot dusver vijf an dere bestuurders van het „African Na tional Congress" getroffen en de re gering is er duidelijk op uit de enige niet-blanke politieke organisatie ir Zuid-Afrika van alle leiding te be roven, ondanks herhaalde waarschu wingen van de oppositie dat zo een repressieve politiek alleen maar agi tators kweekt. Of deze binnenlandse economische boycot een succes zal zijn. valt in _dit stadium nog niet te zeggen. Uw cor respondent heeft onlangs een autotocht gemaakt door de enorme negerwijken, die rondom Johannesburg liggen, en hij vond. dat sommige artikelen op de boy cot-lijst (vier merken sigaretten en twee soorten thee en koffie) niet of nauwelijks te krijgen waren. Dit gold intussen ook voor aard appelen, waartegen de Congress-be weging een campagne is begonnen nu er een aantal ten hemel schreiende schandalen aan het licht is gekomen over de behandeling van boerenarbei ders door hun patroons op het platte land. Zelfs de „fish-and-chips" ■winkel tjes in het centrum, van Johannes burg zo populair bij de zwarte arbeiders kunnen vrijwel geen „chips" meer verkopen en doen in plaats daarvan hompen brood bij de ,.fish". Een vooraanstaand lid van het ..Afri can National Congress" zei onlangs: „De boycot is ons ideale wapen. De boycot en de staking. Wat kunnen wij ooit uitrichten tegen een regering, die als het moet met tanks kan optreden en met vliegtuigen?" Maar miljoenen zwarten in Zuid- Afrika hebben nog geen of weinig poli tiek bewustzijn en aan een algemene werkstaking of een werkelijk effectieve boycot zal nog heel veel organisatie vooraf moeten gaan. Daarom kan de regeringsgezinde pers zich met een verachtelijk glim lachje afmaken van de economische campagne die het A.N.C. in juni heeft ingezet. Dat geldt echter niet voor de inter nationale boycot, die zich nu begint af te tekenen, nadat in het begin van deze maand Jamaica het eerste sein gaf. Nu ook de andere delen van de Westindische Federatie hebben beslo ten Jamaica's voorbeeld te volgen en de jonge Afrikaanse staat Ghana zjjn grenzen waarschijnlijk gaat sluiten voor Zuidafrikaanse goederen, begin nen zakenlieden in dit land zich ern stig bezorgd te maken. Zuid-Afrika's handel met West- Indië heeft niet veel te betekenen niet meer dan zes miljoen gulden per jaar maar wanneer de economi sche sancties overslaan op landen in Afrika zelf, wordt het een andere zaak. Het Afrikaanse continent maakt eenzelfde stormachtige ontwikkeling door als het „ontwakende" Azië kort na de oorlog. Meer en meer koloniale gebieden worden politiek zelfstandig en de vroegere „voogden", met aan zienlijke hulp van Amerika, steken er belangrijke geldsommen in om indus- striële ontwikkeling te bevorderen en zodoende armoede en communisme buiten de deur te houden. Dr. H. VERWOERD onbuigzaam Het ligt dus voor de hand, dat Afri ka een steed's belangrijker afzetgebied zal worden, in plaats van slechts een bron van grondstoffen. De ideale le verancier is Zuid-Afrika, dat de hoogst ontwikkelde industrie van het gehele vasteland heeft. De handel tussen Zuid-Afrika en andere Afrikaanse gebieden beloopt nu nog slechts ongeveer honderd mil joen gulden per jaar maar dit totaal is nog maar een voorproefje van het geen het zou kunnen worden, indien de Unie in werkelijke vriendschap met zijn buren leefde. Zakenlieden in Jo hannesburg, Durban en Kaapstad zien reeds een gordijn schuiven tussen zich zelf en deze glorieuze toekomstvisie. Exporteurs hebben al grote tegenstand ontmoet" in Nigerië en Sierra Leone en de perspectieven voor handel met de vroegere Frans-Afrikaanse kolo niën zijn verre van rooskleurig. Daar komt nog bij, dat in vele Afri kaanse gebieden, vooral langs de Oost kust, de handel in handen is van In diërs, die evenmin als andere kleur lingen reden hebben om de regering van Verwoerd sympathiek gezind te zijn. De gemeenschap van 400.000 In diërs in Zuid-Afrika is verstoken van alle politieke rechten en heeft thans met grote werkloosheid te kampen. Het is al zover gekomen, dat de Zuidafrikaanse Handelskcêner de regering heeft verzocht de hand te lichten met de bepaling dat Zuid afrikaanse producten als zodanig gemerkt moeten zijn. „Made in South Africa" wordt een hindernis bij het veroveren van nieuwe markten. Tot dusver heeft de Zuidafrikaanse regering zich hoegenaamd niets aan getrokken van buitenlandse kritiek op haar rassenbeleid. In geen enkele niet- blanke staat is de Unie diplomatiek vertegenwoordigd, eenvoudig omdat een dergelijke vertegenwoordiging we derkerigheid zou vereisen. En hoe zou een niet-blanke ambassadeur in Zuid- Afrika kunnen leven? In een land, waar men een blanke huid moet heb ben om een hotel of een theater of zelfs een bioscoop of café in de zoge naamde „blanke" stadscentra te kun nen binnengaan? De conclusie is niet te vermijden, dat Zuid-Afrika, indien het wil vol harden in een rassenbeleid, dat de af schuw van de gehele niet-blanke we reld op zich heeft geladen, bereid moet zijn harde economische klappen te krijgen. Klaarblijkelijk wil de regering een nieuwe poging wagen om in het buitenland sympathie, of tenminste begrip, voor zichzelf te winnen. Van daar de komende „krijgsraad"' in Den Haag. De residentie is misschien een van de aantrekkelijkste conferentieoorden die men zich denken kan, maar het pleit kan daar niet beslecht worden, noch elders in Europa. Zuid-Afrika zal tot een vergelijk moeten komen met Afrika, als Afrikaanse staat, en niet als een aanhangsel van Europa. Maar als men van zijn blanke huid een religie heeft gemaakt, dan is dat niet eenvoudig. §PL - 'mmk BAARLE-NASSAU. De Belg Rik van Looy heeft waarschijnlijk de drie duizend gulden startgeld voor de weg wedstrijd in Baarle-Nassau te weinig gevonden, want toen de wedstrijd over 130 kolometer was afgelopen, kon hij nogmaals naar de organisatoren stap pen om de grote geldprijs van deze ronde in ontvangst te nemen. Dat Van Looy deze wedstrijd zou gaan winnen was na dertig kilometer eigenlijk al een bekeken zaak, toen een ontsnappingspoging van negen renners succes opleverd". De Belgen Borgmans, Vlayen en de Nederlander Schulte wa ren' de initiatiefnemers hiervan en met deze drie renners gingen mee onze land genoten Smits, Peters en Braat en de Belgen Van Looy. OelUbrandt en Za gers en de sterk rijdende Australiër Murray. Al spoedig had deze groep drie minuten voorsprong op het peloton, waaruit onverwachts Wagtmans ging wandelen. Met hem ontsnapten de Bel gen Joossen en Hermans, maar toen deze achtervolging na dertig kilometer geen enkele minuut winst opleverde, reed Wagtmans een café binnen om een glaasje donker bier te bestellen en zijn auto te bellen en lieten de twee zuider buren zich terugzakken in het peloton. In de eindsprint van de kopgroep bleek uiteraard Van Looy de snelste te zijn. Schulte was van hen de minst snelle en eindigde als achtste. De uitslag was: Rik van Looy (B) 130 km lil 3 uur 20 min; 2. J. Zagers (B): 3. P. Oellibrandt B)4. Murray (Austr);j K. Borgmans (B): 6. A. Vlayen (B); 7. P. Smits (N); 8. G. Schulte (Ni: 9. P. Peters (B) op 2 min 15 sec.; 10. B. Kool (N) z t. Eigen nieuwsdienst GENèVE Vandaag krijgen de vier ministers van buitenlandse zaken in Ge neve hun laatste kans om nog iets te red den van hun langdurige besprekingen. Gisteren hadden de ministers Lloyd en Gromyko een lange werklunch, maar na afloop werd van Westerse kant gezegd: „geen voortgang geboekt." Dat betekent dat Gromyko nog steeds niet wil erkennen dat de rechten van het Westen in Berlijn blijven bestaan wan neer de tijdslimiet van een eventuele in terim-overeenkomst is bereikt. Het zijn vooral de geschillen over dit punt die de conferentie op de rand van de afgrond hebben gebracht. Gehoopt wordt dat Gromyko vandaag in zal stemmen met een communiqué waarin de conferentie verdaagd wordt, in plaats van besloten. Zijn westelijke collega's zouden de besprekingen graag later, mogelijk in New York, willen voorzetten, wanneer de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties half september bijeenkomt. SCHIPHOL. Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappe lijk werk, is gisteravond van Schiphol naar Helsinki vertrokken. Zij zal mor gen in de Finse hoofd'stad het congres van de Internationale federatie van vrouwelijke academici openen. Mejuffrouw Klompé is in de eerste jaren na de oorlog voor Nederland lid van het bestuur van de federatie ge weest. Zij komt d'onderdag naar Neder land terug. Een Nederlandse delegatie zal het congres, dat enkele dagen duurt, bijwonen. Samen met haar ouders en haar oudste zusje zal prinses Irene morgen in het Italiaanse plaatsje Raveilo waar de Koningin, prins Bemhard en de oudste twee prinsessen een vakantie door brengen haar twintigste verjaardag vieren. Ook zal haar oom, prins Aschwin, in de familievreugde delen. Hij is gisteren in Rome aangekomen en reist vandaar naar Raveilo. Al is prin ses Irene dan niet in het land, ongetwij feld zullen talrijke felicitaties met het bereiken van het tweede kroonjaar haar deel zijn. BOGOR, West-Java (Reuter) Indo nesië heeft jaarlijks acht miljoen ton rijst nodig om tachtig miljoen Indone siërs te voeden. Kolonel dr. Azis Saleh, de onderminister van landbouw, vertel de gisteren a'at er op het gebied van de rijstbouw in Indonesië weliswaar vorde ringen werden gemaakt, maar dat die vorderingen te langzaam geschieden. De rijstproduktie in Indonesië stijgt maar met ongeveer tweehonderdduizend ton per jaar terwijl de bevolking elk jaar met 1.500.000 zielen toeneemt. In donesië moet dit jaar tien procent van de benodigde rijst 800.000 ton in voeren. Van onze correspondent PARIJS. In de laatste week van augustus zal president de Gaul le zich vóór de derde maal sinds hij president werd naar Algerije bege ven, ditmaal voor een inspectie van de troepen. Er is op het ogenblik een groot Frans offensief aan de gang tegen de troepen van de nationalisten en de president heeft zich daarover laten voorlichten door de Franse opperbevelhebber in Noord-Afrika, generaal CRalle. Of de Gaulle een bezoek aan het „front" zal brengen, dat slechts enkele uren rijdens, van de stad Algiers ligt, is niet bekend. PRETORIA, (Reuter) Opnieuw heeft de Zuidafrikaanse justitie gisteren ge tracht het zo langzamerhand berucht ge worden hoogverraad-proces op gang te brengen. Ruim twee jaar geleden wer den 250 kleurlingen gearresteerd op be schuldiging van „een poging om de re gering omver te werpen". Sindsdien zijn 220 van hen vrijgelaten, omdat de be schuldigingen van de openbare aankla ger op niets bleken te berusten. De verdedigers van de overgebleven dertig kleurlingen hebben gisteren ge- eist dat ook de aanklacht tegen deze beschuldigden nietig wordt verklaard, omdat niet voldaan zou zijn aan een recente uitspraak van de rechtbank. Hierbij werd beslist dat de beklaagden van te voren op de hoogte moeten wor den gesteld van alle feiten en docu menten waarop de justitie de vervol ging baseert. Eigen nienwsdtenit ARNHEM. Tien hummeltjes, die nu nog een armzalig bestaan leiden in de schromelijk verouderde inrichting Imelda te Arnhem, krijgen binnen af zienbare tijd een nieuw huis. Op ini tiatief van de heer Bergers te Rotter dam, organisator van verscheidene stuntloterijen, heeft het Nederlandse bedrijfsleven daarvoor 25 mille op ta fel gelegd. Vijfendertig kinderen van vier maan den tot dertien jaar hokken anders kan uien het niet noemen samen in het Imelda-tehuis aan de Sonsbeeksin- geL Zij hefbben om verscheidene redenen geen eigen tehuis bij een vader en een moeder. Het pand is echter al zeven jaar geleden als inrichting voor het ver zorgen van d«z» peuters afgekeurd. TRIEST Trieste verhalen weet de directrice te vertellen; verhalen vol kinderleed. Over baby's van enkele weken, die d'oor hun ongehuwd» moeder aan de deur zijn af gegeven, over kleine repatriantjes, die alleen de reis over het grote water van Indonesië naar Nederland moesten ma ken, over kleuters, die door hun ouders werden verstoten omdat zij als een blok aan het been werden beschouwd of om dat er moeilijkheden in het huwelijk wareu BEHELPEN De inrichting van het tehuis is ver ten achter gebleven bij de eisen van deze tijd. In een keuken, zo groot als die in een mid'denstandswoning, moet worden gekookt voor d# 35 interne kinderen en de 25 kinderen van werkende moeders, die alleen overdag in het tehuis zijn. Vijfendertig kinderen tussen de vier maanden en de dertien jaarf door het leven toch al niet bijsonder goedgunstig bedeeld omdat zij de liefde van een vader en een moeder moeten ontberenleiden in de Imeldastichting te Arnhem een kleurloos bestaan. De inrichting is in hoge mate ongeschikt voor het verzorgen van de kinderendie zoals op de foto in één en dezelfde kamer spelen en ook op de po gaan. Vochtig en beschimmeld -2!jn dé slaap kamers, waarin zes of acht heldere bed jes getuigen van een wanhopige strijd tëgénvervulling en vóór hygiëne. De overloop en de gangen in het pand han gen regelmatig vol wasgoed. In een speelkamer van vijf bij vijf meter spe len de kinderen; z« gaan er ook geza menlijk op de po De huisvesting van het personeel li ai even abominabel. VIER TON De plannen voor vernieuwing zijn mooi: zij voorzien in de bouw van zes of zeven middens tan<Jswoningen waarin tien kinderen met hun leidsters kunnen wonen als vormden zij een gezin met een groot gebouw voor de ad ministratie, de recreatie, enzovoort in het centrum van dit Tmeldadorp. Voor de verwezenlijking is vier ton nodig. De eerste 25.000 gulden daarvan genoeg voor één woning zijn nu be schikbaar. De heer Burgers heeft het geld in de Ahoy'-hal te Rotterdam aan het bestuur van de Imeldastichting over gedragen en het zal niet lang meer du ren of de eerste paal zal de grond in gaan. Althans voor tien kleine mensen schijnt er binnenkort wat meer zon, Nog vóór de winter NIJMEGEN. Voor het eerst zien de bewoners van Lobith, Tolkamer en van Herwen en Aerdt met ver trouwen de winter tegemoet. In no vember zal de sluiting van de Spijk se overlaat een feit zijn. Nadien zal dë Rijn niet meer, zoals vrijwel elke winter het geval was, het gebied om hun dorpen kunnen inunde ren en deze afsluiten van de buitenwe reld. Dank zij de werken, die in totaal acht jaren hebben geduurd, is een ge bied van vele duizenden hectaren wa- tervrij gemaakt. Vrijwel iedere winter stortten zich over de overlaat bij Spijk, pal aan de Duits-Nederlandse grens gelegen, mil joenen tonnen water. Door oude Rijn beddingen zocht het water zich een weg om pas nabij Westervoort weer in de rivier terug te keren. Onderweg wer den duizenden hectaren grond van de Lijmers onder water gezet. Rijkswaterstaat heeft er jaren aan ge werkt om een einde aan deze situatie te maken. Allereerst moest het Panner- dens kanaal worden verlegd, een werk dat veel tijd kostte en waarvoor enke le kilometers nieuwe band-ijk moesten worden gelegd. Daarop sloten aan wer ken aan de Oude Rijn en de verzwa ring van vele binnendijken en bestaan de bandijken. Ook in het Duitse gebied moesten werken aan de dijken worden uitgevoerd omdat men door het sluiten van de overlaat ook bovenstrooms re kening moet houden met een verhoging kening moet houden met een verhoging van de waterstanden. Aan de laatste fase van deze werken is thans begonnen. Voor goed anderhal ve ton bouwt de aannemersfirma H. de Jager en Co. uit Sliedrecht een water- kerende dijk in de overlaat. Dit werk moet binnen vier maanden gereed zijn. Daarna zal voor Tolkamer nog een weg- neembare waterkering worden gemaakt. Dit, opdat de inwoners van dit volledig op de rivier georiënteerde dorp niet aE* tijd tegen een hoge bandijk zullen sta ren maar het gezicht op de Rijn be houden. yENLO (ANP). In de dagnijver» 'heidsschool te Rotterdam van het Ko ninklijk onderwijsfonds voor de scheep vaart zal een opleidingsschool voor het gebruik van radar bij de binnenvaart worden gevestigd. Dat is gisteren op de 35ste vakantiecursus van het KOF mee gedeeld door de directeur, de heer A. A. Kleijn. De heer H. M. Koch, inspecteur van de technische dienst van de rederij Ph. van Ommeren n.v., had tevoren voor de instelling van een dergelijke opleiding gepleit. Hij zei, dat ongeveer 250 Euro pese rijn-: en binnenvaartschepen met radar waren uitgerust en dat een vak opleiding in het radargebruik niet lang meer op zich mag laten wachten. Advertentie omyi ^erdelg* ORGANON-OSS Eigen nieuwsdienst WINSUM. Het is net als in Ge nève: er is eindeloos gepraat en er zijn bemiddelingspogingen gedaan, maar de standpunten zijn niets dich ter bij elkaar gekomen. Als zaterdag, 15 augustus, in Winsum een dorp in de Friese Greidhoek de wedstrijden om het Friese kampioenschap pols- stokspringen worden gehouden door de Fryske Ljepperskommisje, dan zal de Bond van Friese polsstokspringers zich helemaal afzijdig houden. In lange tijd is er in Friesland tussen twee partijen niet zo'n scherpe tegen stelling geweest als nu tussen de beide organisaties, die het polsstok-verspringen fierljeppen, zeggen de Friezen in wedstrijdverband regelen. Op zichzelf is deze sport, althans als wedstrijd, al iets nieuws in Friesland. Vroeger gingen de Friezen in het voor laar met de polstok het land in om kievitseieren te zoeken. Zij doen dat nu nog, maar óók is de polsstok nu een ge liefd sportattribuut geworden, sinds iemand op het idee kwam om verspring- wedstrijden te organiseren. Wel vaker duikt zo'n idee in het gewest op: enkele jaren geleden was het de rage van het touwtrekken, die weken achter elkaar stad en dorp in opwinding bracht. OOK KIJKSPORT Het polsstokspringen is een schoon vermaak: niet alleen voor de springers zelf, maar ook voor het publiek. Het is een mooi gezicht als de springer zijn aan loop neemt, in volle vaart de stok grijpt, die in een brede sloot staat, en naar de overkant zwiept. Het polsstok-verspringen wordt echter niet georganiseerd als een grappig kijk spel; het moet een oude Friese sport in nieuwe vorm 'in ere houden. Hij, die in een bepaald dorp de wedstrijd wint, is ook inderdaad de held van de dag. Op de kampioenswedstrijden komen zij, die de grootste prestaties hebben geleverd, bij elkaar om uit te maken, wie de mees- terspringer van het Friese land is. De Fryske Ljepperskommisje, die de kampioenswedstrijd te Winsum organi seert en die voor de maand augustus ook nog wedstrijden in Bolsward, Birdaard en Hallum op het lijstje heeft staan, is ontstaan uit de Bond van Friese vogel wachten. Deze organisatie zorgt ervoor, dat goed toezicht op de broedende weide vogels wordt gehouden. De kampioenswedstrijden van 15 augus tus zijn bij de Ljepperskommisje van de Bond in deskundige handen, maar het blijft jammer, dat de merkwaardige split sing tussen de Friese polsspringers, die uit kleinigheden is ontstaan, nog altijd bestaat en dat, na een mislukte arbitrage poging, de hoop op een vergelijk nu defi nitief is opgegeven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het leven voor dé Nederlandse militairen in La Courtine wordt iets goedkoper: de prijs van het bier en de limonade in de kantine is verlaagd van 43 tot 35 cent. Ook zal de gemeentelijke overheid van La Courtine maatregelen nemen te gen ongeoorloofde prijsopdrijving. Het is voorgekomen, dat Nederlandse mili tairen vierhonderd francs moesten beta len voor een fles wijn, die gewoonlijk voor driehonderd'francs werd verkocht. De maatregelen zijn het gevolg van overleg tussen de Franse en Nederland se militaire autoriteiten, nadat was ge klaagd over te hoge prijzen in de kan tine van de legerplaats, die door de Fransen wordt beheerd en waar hoofd zakelijk Franse artikelen worden ver kocht. De legerleiding heeft niet kunnen be sluiten de verblijfstoelage van 1.25 gul den per dag per soldaat te verhogen. De nu aangekondigde verlagingen, ge combineerd met de accijnsvrije ver koop van de sigaretten in de kantine, de gratis toegang tot de filmvoorstel lingen en de gratis excursies zijn vol doende, zo meent zij. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Dr. B, J J Duncker nu nog directeur van het Sint MontforL college in Rotterdam, is benoemd tot in specteur van het gymnasiaal en middel baar onderwijs in vaste dienst. De heer Duncker is op 6 maart 1898 geboren in Amsterdam. Hij maakte zijn carrière echter geheel in Rotterdam waar hij in september 1919 als leraar biologie werd verbonden aan de r.k. HBS.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5