Rood Jeugdfestival loopt leeg als een voze ballon ALIZE VLIEGT WEER I Alles moet kunnen in de keuken en ii het toneel bij COMMUNISTEN HEBBEN HET DRUK MET »°"k VECHTPARTIJEN EN STRUBBELINGEN CSr£ri!!!f Balsturige arrestant eindje om zwom een Maand na ernstig ongeluk Pierre A lizé begon weer zijn ,.spel met de J J Hongerstaking had succes Napels drinkt weer water reis om de wereld met de keukenpan hakkende beul Hildo Krop maakt twee monumenten WASHINGTON MAAKT ZICH ZEER BEZORGD OVER LAOS Australië sluit vriendschap met Indonesië Kamerlid vraagt over ongeluk in La Courtine NEDERLANDERS BESCHULDIGD VAN SIGARETTENSMOKKEL Verstekeling in Australië welkom Afscheid ds. Happee van Groede Koningin Elizabeth vermoeid terug Jongen gedood onder instortende muur Lucebert was uit wandelen. Auto reed fiets aan: één dode, één gewonde POLITIE WACHTTE GEDULDIG Koning Mohammed vertrok haastig Rebellen bedreigen hoofdstad IS ER ^OMS POLITIE IN DE ZAAL? Vrouw overleden na val van fiets Italië onthult gigantische affaire iGaanda^ e> augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 KAIRO (A.F.P.) De regering van Saoedi-Arabië zal de traditionele straf voor dieven „humaner" maken. Tot nu toe werd de rechterhand van de dief in het openbaar afgehakt door de beul, die twee knechten had om het slachtoffer vast te houden. Voortaan zal de straf worden uitge voerd door een öhirug, die de veroor deelde eerst onder narcose zal brengen. I WENEN (Reuter, U.P.I.) De onder communistische leiding' staande wereldfederatie van de democratische jeugd zal voorlopig wel geen jeugdfestivals meer in niet-communistische landen hou den. De voortdurende strubbelingen, de vechtpartijen en de onenig heid in diverse delegaties hebben het festival in Wenen beslist geen goed gedaan. Een keur van vooraanstaande kunstenaars uit de communistische landen heeft dat niet kunnen verhelpen. Dagelijks vliegen er boven het terrein van het festival vliegtuigen die grote spandoeken trekken met opschriften als: „Denk aan Tibet", „Denk aan Hongarije" en Het festival zonder ons". Anti-communistische organisaties zijn daarvoor verantwoordelijk. De niet-communistische Weense pers boycot het festival. De kerk en een groot deel van het Oostenrijkse publiek staan volkomen afwijzend tegenover het festijn. Doordat de kranten geen melding ma ken van de voorstellingen die in het kader van het jeugdfestival worden ge geven worden deze over het algemeen slecht bezocht. Alleen deelnemers aan het rode festijn en Oostenrijkse com munisten gaan er naar toe. In normale gevallen zouden voorstel lingen van een Chinees circus, het operagezelschap uit Peking, het Lenin- gradse ballet en het symfonieorkest van Moskou zeker volle zalen hebben getrokken! Voetbal trok niet Maar een paar duizend mensen gin gen vorige week kijken naar de voet balwedstrijd tussen het Britse West Ham United en Spartak uit Moskou. Men was bang dat de wedstrijd een onderdeel vormde van het jeugdfesti val. Ook uit opmerkingen van de leiding van het festival blijkt overduidelijk dat zij het allesbehalve als geslaagd beschouwt. Het komt zelfs vaak voor dat de deelnemers en de Oostenrijkse communisten verstek laten gaan bij tal van programmapunten. Vooral de sterke anti-communistische groep in de Amerikaanse delegatie baart de bazen van het rode festival veel zorgen.. Deze Amerikanen besto ken de sprekers met lastige vragen en delen kwistig anti-communistische lec tuur uit. Slag voor landbouw Zaterdagavond hielden een kleine 40.000 mensen deelnemers aan het festival en Oostenrijkse communisten een demonstratie op de Helden-Platz in Wenen. Hier en daar werd gevochten met mensen, die door middel van span doeken kenbaar maakten wat zij van het festival dachten. Geslaagd voor scheeps- werktuigkundige Middelburg. Te Den Haag slaagden voor het voorlopig diploma- scheepswerktuigkundige, de heren: P. Goedhart, Vlissingen; P. J. Quist, Zie- rikzee; P. v. d. Broeke (lof), Oost- kapelle; R. A. van Egmond, Oss; A. Kleinepier (lof), Biggekerke; J. A. Leijnse, Middelburg: J. de Nooyer (lof), Arnemuiden; M. Schroevers (lof), Ar- nemuiden; C. M. Sol (lof), Terneuzen; C. Adriaanse, Meliskerke; R. Beukert, Middelburg; J. A. de Kruyter, Bres- kens; S. Harmenzon, Amsterdam; C. A Meulenberg, Wissenkerke; C. J. Bou- wens. Middelburg; R. Koppejan, Zoute- lande; J. L. Marteijn (lof), Arnemui den. Alle geslaagden waren leerlingen van de school voor Scheepswerktuigkun- digen te Middelburg. Een Britse toerist moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hij had landgenoten proberen over te halen het festival te verlaten. Een twintig jarig Amerikaans meisje kreeg een slag in het gezicht van terreinwachters, toen zij brochures uitdeelde over de landbouw in de Verenigde Staten. SINGAPORE (AP) De 21-jarige Nederlander Eddy Samson, wiens ouders in Brussel wonen, vertrekt van daag per vliegtuig uit Singapore naar Melbourne. Veertien dagen geleden was Samson samen met het 25-jarige Bel gische meisje Yvonne Dupuis uit Brus sel in Singapore aangekomen en onmid dellijk gearresteerd wegens illegale immigratie. Bij de arrestatie vertelden de twee dat zij als verstekelingen aan boord van het Nederlandse vrachtschip Missis' sippi Lloyd van Calcutta naar Penang waren gekomen. Vandaar waren zij Singapore gelift. Zij wilden allebei naar Australië. De Australische regering heeft zich thans bereid verklaard Samson toe te laten. Zij is echter nog bezig met een onderzoek naar de antecedenten van Yvonne Dupuis, die nog steeds in Singa pore gevangen zit. GROEDE. In het geheel gevulde kerkgebouw van de Evangelisch Luther se Gemeente te Groede nam ds. J. Happee zondagmiddag afscheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Stads kanaal. Ds. Happee had als onderwerp voor zijn predikatie de woorden uit het evangelie van Johannes »>Ik ben het brood des levens" gekozen. Hij wees o; de opdracht, die ook de Evangelise, Lutherse Gemeente van Groede heeft, in Gods wonder te blijven geloven. De predikant gaat weg, maar God, de kerk en de gemeente blijven, zo zeide ds. Happee. Burgemeester J. C. Everaars sprak namens de burgerlijke gemeente zijn" dank uit, speciaal voor de intensieve bemoeienissen van ds. Happee met het jeugdwerk. Ds. W. F. ten Rouwelaar van Middelburg, die consulent voor Groede wordt, dankte namens de Evan gelisch Lutherse Gemeenten van Zee land en zegde de gemeente van Groede alle steun toe. Ds. M. de Jong, hervormd predikant te Groede, dankte zijn collega voor de prettige samenwerking, speciaal op het gebied van het jeugdwerk. Hij bood ds. Happee een ets van de hervormde kerk aan. Ds. De Jong zeide „dankbaar te zijn voor de samenwerking, zoals Christus die heeft bedoeld". De heer L. H. van Swieten sprak namens de Evangelisch Lutherse Ge meenschap van Breda en de heer W. Karreman namens de plaatselijke ker- keraaid. LONDEN (AP) Koningin Eliza beth en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, zijn gisteren na een reis door Canada van 45 dagen te Londen teruggekeerd. De koningin-moeder, prinses Margaret en de beide kinde ren stonden op het vliegveld te wach ten. De reis heeft koningin Elizabeth zeer vermoeid en er zijn zondagsbladen die aandringen op betere en minder overla den programma's voor dergelijke offi ciële bezoeken. Ook wordt gezegd dat de koningin in de eerstkomende dagen medisch onder zocht zal worden omdat haar omgeving zich bezorgd maakt over bepaalde ver schijnselen die zich gedurende de Cana dese reis zouden hebben geopenbaard. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Het elfjarig jonge tje F. L. M. Gunther te Maastricht is zaterdagmiddag onder een instortende muur bedolven en gedood. De jongen zat in een lege kolenbox van de firma S. Ummels-De Waal tegen de muur, die de afscheiding vormde met een anndere box, waarin een grote Sioe- veelheid kolen was opgeslagen. Vermoedelijk door de druk van de kolen is een deel van de muur in de lege box gevallen en op het jongetje terecht gekomen. De muur was pas enkele jaren oud. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De dichter-schil der Lucebert heeft zaterdag een groot aantal kunstliefhebbers op zich laten wachten. Hij moest de tentoonstelling van beeldhouwwerken van de Japans- Amerikaanse kunstenaar Tajiri openen in de steendrukkerij De Jong en Co te Hilversum. Maar op het tijdstip van de opening was hij er niet. Hij was wandelen. Toen hij er wel uias schreef hij als kwaliteit aan de plastieken van Tajiri artistieke wreedheid toe, die niets te maken heeft met mense lijke verhoudingen, maar meer be doeld is voor „plantmensen" Zulke mensen zijn volgens de ex perimentele Lucebert personen die „gedachteloos praten met kinderen en grijsaards". Het talrijke publiek heeft stil naar de inleider geluisterd. Eigen nieuwsdienst EMMEN. Op de weg langs het ka naal A te Emmer Compascuum is za terdagavond om 10 uur de 21-jarige gla zenwasser J. de Jonge uit die plaats dodelijk verongelukt. Hij zat achter op de fiets van zijn vriend F. van Dijk uit Emmen. Een achteropkomende personenauto reed de fiets aan. De J. kwam om het leven, Van D. werd ernstig gewond. ROTTERDAM. Onder steeds groeiende belangstelling van nachte lijk Crooswijk heeft de 25-jarige Rot terdamse constructieschilder G. M. in 't H. zaterdagnacht zwemmend in de Rotte de politie beziggehouden. Het was allemaal begonnen in een patatkraampje aan de Jonker Frans straat. Zonder enige aanleiding sloeg de knaap daar een andere liefhebber van gebakken reepjes aardappel met een boksbeugel neer. Het slachtoffer was er niet zo erg aan toe, maar toch werd de politie er maar even bij gehaald. Eigen nieuwsdienst ARNHEM Voor Pierre Alizé, trapezewerker bij het circus Krone, is het spel met de dood weer begonnen. Zaterdagavond, op zijn 49ste verjaar dag, suisde in Arnhem zijn slanke lichaam weer door het licht van de schijnwerpers, boven de hoofden van een publiek, dat ademloos toekeek. Bijna een maand geleden, in Haarlem, had Pierre Alizé een zware klap te in casseren gekregen toen hij bij het maken van een dubbele salto mortale misgreep en uit de nok van het circus neerstortte. Met een deuk in d'e schedel werd hij uit het zaagsel getild. Hij moest worden geopereerd. De groep van Pierre Alizé trad zater- Voor het eerst sinds zijn val, on geveer een maand geleden, zweefde Pierre Alizé (zie pijl) zaterdagavond in Arnhem weer door de nok van het circus Krone. Fiat zal een interimdividend uitkeren van 40 lire per aandeel. Het bestuur heeft meegedeeld dat de gang van za ken in alle sectoren van het bedrijf in de eerste helft van 1959 gunstig was. Voor de tweede helft heeft men goede verwachtingen. B(j de Nutsspaarbank te Groningen werd in juli 435.110 gespaard. Inleg en terugbetaling bedroegen resp. 3,26 en f 2,82 miljoen. Het tegoed van spaarders bedroeg eind juli 106,75 miljoen, verdeeld over 128.119 boekjes. INDERDAAD heel ware woorden moarrlo pharmantp FrflnRP fjjhflff Lucienne Boyer, de eens ver maarde charmante Franse cabaretzangeres (wie onder ons heeft niet met lichte ontroering eens geluisterd naar haar „Parlez moi d'amour") wist het waarschijnlijk wel. Had zij niet als Franse vrouw een aangeboren talent voor het koken evenals zij het ook had voor het toneel? In ieder geval is het bekend dat zij een groot fijnproefster was. Toen ik dan ook onlangs deze uitspraak van haar las, kwamen bij mij ineens tal rijke heerlijke Franse gerechten voor de geest; wellicht iets moeilijker dan U als regel van mij gewend bent maar wie weet heeft U toch de moed om ze met mij te proberen. Zullen wij eens kijken wat het wordt? Ik kan U garanderen: het is de moeite waard. hakt bij uw slager bestellen als U maar zeker weet dat hij het speciaal voor u draait.) met het ei de gesnip perde uitjes (die ge even in wat goud bruine boter met wat peper zout en gemengde kruiden goudgeel fruit), en ongeveer 4 eetlepels paneermeel. Smeuïg Het moet een zeer smeuïg niet te droog maar ook niet te vochtig ge hakt worden, waarvan ge de helft tot ronde balletjes verwerkt ter grootte van een „stuiter". Kent u ze nog die nobele grote soort feestknikkers, waar wij vroeger als kinderen ook al zo trots op waren? Mooi, met de onbe werkte rest van uw vulling vult u het inderdaad malse kipje en naait het dan dicht. Zet deze kip op ln een pan met water (doe er zout bij) tegelijk met de schoongemaakte hele wortelen, de stokken prei; dwars door de helft ge sneden, goed gewassen, zowel het geel als het wit," en de gesneden snijbonen. Tot slot komt er nog bij het gele hartje van de andijvie of de binnen ste kleine blaren van een kleine kool De buitenste andijvieblaren (eventuee1 koolblaren) bewaart u zeer zuinig want die heeft u straks nodig. T)OULE au pot du Pays Basque; (kip in de pot op Baskische wijze) neem voor 6 personen 1 mooie malse soep kip, ltfe ons ham, 1 pond mooie vvor- telen, 1 pond prei, 1 kleine witte, groene of spitskool, eventueel 1 mooie stronk andijvie (ge begrijpt wel dat ge moet kiezen uit wat nu te koop is), 2(4 ons niet te vette varkenslapoen, verder 2 niet te grote uien en 'A' pond snijbonen me', gesnipperd, zoals de Hol'andse huisvrou'" gewerd is maar in stukjes van 2 cm '-ngte gesneden Lange platte stukjes 'orden het dus. Tot slot hebt ge nodig 1 flink ei. wat paneermeel en gemengde krui den Maak allereerst een vulling van het fijngesnipperde of nog liever door de vleesmolen gedraaide varkensvlees en ham (u kunt natuurlijk varkensge- Ook pittig Laat de kip met al deze groente en geheel bedekt met het water aan de kook komen en in ongeveer 11 *A uur gaartrekken. U werkt intussen oog even door. De balletjes gehakt (de stuiters dus) die op ons wachten, wik kelt u in de gewassen blaren van de kool of de andijvie. Natuurlijk niet één balletje in één zo'n groot blad. Weineen, heel handig verdeelt u de gehaktballetjes over de achtergehou den blaren. U maakt er rolletjes van en pakt die allemaal met elkaar in een neteldoekje. Dat doekje bindt u met een draad vast en laat het even eens in de kippebouillon gedurende 1 uur gaartrekken. Dien dit gerecht als volgt op: Vooraf serveert u een klein kopje „pure" kippebouillon slechts af gemaakt met wat peper en indien no- dit zout. De kip legt u op een gezelli ge schaal omringd door de gekookte groente en de andijvie- of koolrolletjes die „uit de doeken gedaan zijn". Mocht u het nodig vinden dan heeft u het laatste half uur in de bouillon een paar aardappelen mee gaarge- kookt. Die legt u er ook bij en strooit er daar wat gehakte peterselie over. Over alle andere groente giet u een beetje hete versgesmolten boter. Mocht ge van erg pittig houden, roer dan door deze gesmolten boter een beetje geurige mosterdof wat geraspte mierikswortel (uit een fles je). Zo, en dan nog een bijzonder lek ker Frans gerecht en wel; de FONDUE Alsacienne: ik kan het niet laten om telkens weer in dit land terug te keren. Er is zoveel heerlijks te vinden. U vindt het niet erg, hè? Voor 6 personen neemt u een liter bechamel saus (witte gebonden saus), 350 g geraspte Gruyere kaas (eventueel neemt u gewone volvette Hollandse hiervoor), 4 eieren, weinig zout (voorzichtig vanwege de kaas), peper en ongeveer 30 g boter. Niet moeilijk Deponeer de gerasnte kaas in een kom en giet er de hete witte saus overheen. Zorg ervoor dat uw saus in derdaad behoorlijk gebonden is en toe, neem er bij het maken vooral een flink stuk roomboter voor. Roer kaas en saus door elkaar en laat deze mas sa dan rusten. Als ze koud en stijf is geworden, komen er achtereenvol gens de losgeklopte eierdooiers en de zeer stijfgeklopte eiwitten door. Met de 30 g boter smeert u de gehele bin nenkant van een vuurvaste schotel in en hierop komt dan ons kaassaus- eiermengsel. In de warme oven laten we deze fondue die dus heel anders is dan de- Zwitserse langzaam in ongeveer 30 minuten gaar en door en door heet worden. Wij eten ze zó warm op en drinken er een fles Elzasser wijn bij. Iets toe is bij deze „taart" haast wel overbo dig, een kopje koffie is wel voldoen de. Ziezo, u ziet het: alles is niet eens zo erg moeilijk maar wel echt bij zonder lekker. Ik wens u smakelijk eten en kom bij u terug. Micky Woodhouse, In 't H. moest mee naar het bureau en het leek er aanvankelijk op dat hij daar niets op tegen had. Gewillig liet hij zich meevoeren, maar plotseling bij de brouwerij van Heineken ont snapte hij aan de blijkbaar niet zo ijze ren greep van de evenmin bijster ster ke arm. Hij rende het terrein van de brouwe rij op, maar spoedig was de politie, hem op de hielen. In het nauw gebracht sprong de voortvluchtige toen in het water van de Rotte. Onbereikbaar voor iedereen die zijn kleren droog wilde houden ging hij onder de brug zitten. Eenzijdig gevecht De politie bleef geduldig op de kant wachten en dat ging In 't H. na enige tijd vervelen. Hij nam weer een duik en zwom naar een bloemenschuit. Van de schuit af bekogelde hij zijn achter volgers met bloempotten. Opnieuw dook de jongeman toen in het water, zonder daarin afkoeling voor zijn nogal verhitte gemoed te vinden. Hij zwom een meter of driehonderd naar de Zaagmolenbrug. Politie en be langstellenden wandelden rustig mee op de kant. Ondanks enkele aanmoedigingen, die de zwemmer van het publiek kreeg, gaf In 't H. er bij de Zaagmolenbrug plot seling de brui aan. Vrijwel ontkleed (hij had het zich bij het zwemmen makke lijk gemaakt) gaf hij zich over aan de politie. Hem zal een poging tot zware mis handeling te last worden gelegd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De beeldhouwer Hildo Krop zal het Berlagemonument voor Amsterdam-Zuid ontwerpen. Bin nen enkele maanden hoopt hij de schets-ontwerpen te voltooien. Het monument, dat zeven meter hoog wordt, verrijst op het Victorieplein. Hildo Krop zal ook het grote monu ment maken voor de nieuwe haven van Delfzijl. Dit werkstuk Wordt één tien meter hoge marmeren zuil met aan de voet een bronzen beeldengroep. De beeldhouwer heeft voorts nog bouw plannen: in zijn „zomerresidentie" te Schoorl gaat hij zelf een atelier bou wen. dagavond kort na de pauze op. Jacques, de vanger, en Marlies, die evenals Pier re de luchtsprongen maakt, werden aan vankelijk alleen naar boven gestuurd, samen met Gerard, een vroegere mede werker van Alizé, die de directie van het circus uit Parijs had laten komen om de gewonde Pierre te vervangen. Met de typische show, die het circus eigen is, werd het heroptreden van Alizé aangekondigd. Onder tromgeroffel schoof het gordijn omhoog en stapte de luchtacrobaat de piste in. Hij was nog steeds kaalgeknipt en droeg een ver band* om een van zijn benen. Wat stijf jes klauterde hij de touwladder op. Muziek zweeg Een doodse stilte hing in de tent, toen eerst Marlies en daarna Alizé zich even aan de trapeze heen en weer lieten zwe ven. Daarna, de muziek zweeg als het graf en de toeschouwers beneó'en zaten roerloos, klonken enkele schrille com mando's. Met zijn benen aan de trapeze han gend liet Jaques, de vanger, zich vallen; de anmen gestrekt slingerde hij heen en weer. Marlies waagde het eerst de sprong. Zij werd goed gegrepen en bengelde sa men met Jacques aan d'e vangtraioeze. Zij moest op het moment, dat Alizé* zou worden opgevangen, weer terug vliegen naar haar eigen trapeze. Toen liet Alizé aan de schommeltrape- zp ^ich vallen. Even. zwaaide hij terqg;. een seconde later vlogen hij en Marlies vrij door de circuskoepel. Zij landden precies Öp tijd, Akeé aan de armen van Jacques en zij aan d'e schommeltrapeze. Alizé, die tevoren zo nerveus was ge weest dat hij niemand had willen spre ken, had een geslaagde come-hack ge maakt. Zijn spel met de dood kon ver der gaan. PARIJS (Reuter) Koning Mo hammed van Marokko heeft gisteren onverwacht zijn verblijf in Frankrijk onderbroken om in grote haast naar Marokko terug te keren. Een politieke crisis maakt zijn aanwe zigheid daar waarschijnlijk gewenst; de koning heeft de laatste tijd steeds meer meningsverschillen met zijn premier, Abdoella Ibrahim, waarbij vooral de houding ten aanzien van Algerië een twistpunt vormt. WASHINGTON (Reuter) Met toenemende bezorgdheid volgt men in Washington de alarmerende gebeurtenissen in het Indochinese koninkrijk Laos. Zoals bekend zijn daar commu nistische rebellen die onge twijfeld steun ontvangen uit het aangrenzende communistische Noord-Vietnam op enige plaat- MELBOURNE (A.P.) Premier Menzies van Australië heeft gisteren tijdens een interview voor de televisie verklaard, dat Australië en Indonesië waarschijnlijk nog dit jaar een vriend schapsverdrag zullen sluiten. Men neemt aan dat het zal gebeuren wan neer Menzies binnenkort zijn voorge nomen bezoek aan Indonesië brengt. Menzies ontkende, dat Australië zijn politiek ten aanzien van Indonesië had gewijzigd. Hij zei, dat de Australische regering nog steeds achter de Neder landse soevereiniteit in westelijk Nieuw-Guinea stond. Hij hoopte ech ter dat heel Nieuw-Guinea eens zelf bestuur zou krijgen. Pepsi-Cola Company behaalde in het eerste halfjaar een nettowinst van 5,977 (v.j. 5,05) miljoen of 0,97 (v.j. 9.85) per aandeel. De buiten, landse vestigingen hebben aanzienlijk tot het resultaat bijgedragen. sen een offensief begonnen tegen de regeringstroepen. Enkele colonnes van de opstandelingen zijn in het noorden van Laos snel op gerukt en bevinden zich ten noorden en ten zuiden van de stad Sam Neoea, Zij zijn afkomstig uit het grensgebied met Noord-Vietnam. De rebellen zijn uit gerust met moderne lichte wapens. „Communistische imperialisten in het Verre Oosten schijnen uit te zijn op het veroorzaken van een ernstige crisis in Laos", aldus een officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie van buiten, landse zaken over de opstandige be weging. Het State Department zegt ernstig be zorgd te zijn over deze poging van op standige elementen, die klaarblijkelijk gesteund worden door communisten bui ten Laos, om in de souvereine staat die lid is van de Verenigde Naties een crisis teweeg te brengen. Geen omwegen Zonder omwegen worden communis- tisch-China en Noord-Vietnam in de Amerikaanse verklaring genoemd in ver band met de moeilijkheden in Laos. „Het zou dwaas zijn te veronderstellen", aldus het ministerie van buitenlandse zaken, „dat Laos met zijn geringe en verspreide bevolking van ongeveer twee miljoen zielen, een bedreiging vormt voor de 650 miljoen van Rood-China of de veertien miljoen van Noord-Vietnam. Elk van deze regimes houdt sterke moderne strijd krachten op de been, die de 25.000 man van het leger van Laos ver in de scha duw stellen." In Genève hebben minister Gromyko en zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd tijdens het weekeinde de toestand in Laos besproken. Hun beider landen hebben destijds een belangrijke rol gespeeld bij de besprekingen die een einde maakten aan de oorlog in Indo-China. Als gevolg daarvan is Laos als zelfstandige staat ontstaan- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. - Wie dinsdag- -jf woensdagochtend in theater Lumière te Rotterdam hardop vraagt of er mis schien politie in de zaal aanwezig is maakt een goede kans dat hij alle aan wezigen ziet opstaan. De gehele Rotterdamse politiemacht is namelijk door de directie uitgenodigd te komen kijken naar voorvertoningen van Al Capone, de gangsterkoning, een film biografie van de beruchte misdadiger wiens naam ook buiten Amerika bekend heid verwierf. De filmacteur Rod Steiger vervult de titelrol in deze film die waarschijnlijk pas over twee weken in het programma van Lumière komt. Gevangenen eten weer PARIJS (Reuter) Na een honger staking van zestien dagen hebben de Algerijnse politieke gevangenen in Frankrijk dit weekeinde hun doel bereikt. De advocaten van de Algerijnen heb ben met d'e Franse autoriteiten overeen stemming bereikt over de behandeling van hun cliënten, die voortaan niet meer als gewone misdadigers zullen worden beschouwd. Zij zullen nu pakjes van het internationale Rode Kruis mogen ont vangen, en driemaal per week een krant mogen le>zen. De meeste Algerijnen zijn zeer zwak na de lange hongerstaking en enkelen van hen zijn in het ziekenhuis opgeno men. Eigen nieuwsdienst DELFT In Delft is zaterdagmorgen de 43-jarige mevrouw A. van Heyen- oord-van Houten gevallen van de baga gedrager van de fiets, die door haar dertienjarig dochtertje werd bestuurd. Het meisje was gaan slingeren, toen een auto passeerde. In een ziekenhuis is de vrouw 's nachts aan een schedel- basisfractuur overleden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De heer E. A. Ver meer, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. heeft aan de minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van berichten in de Nederlandse dag bladpers, waarin, in tegenstelling tot verklaringen van de Legervoorlichtings- dienst, de oorzaak van 'het dodelijk on geluk aan een dienstplichtige uit de ge meente Naarden te La Courtine overko men, wordt toegeschreven aan overver moeidheid van het slachtoffer? 2. Is het juist, dat de wachtdiensten van de chauffeurs in La Courtine naar het weekeinde worden verschoven? 3. Is het juist, dat militairen, die te La Courtine wachtdiensten verrichten, vrijwel onmiddellijk weer dienst moeten doen als chauffeur Spreken verboden 4. Als het antwoord op de vragen twee en drie bevestigend luidt, is het dan niet aannemelijk, dat de dienstplichtige uit Naarden inderdaad aan overver moeidheid heeft geleden? 5. Is het juist, dat de moeder van het slachtoffer bij een bezoek aan La Cour tine werd verboden om met de daar aanwezige militairen te spreken? NAPELS (Reuter). Voor het eerst sinds een week kwam er zondag weer water uit de kranen van de huizen in Napels. Een week lang hadden de Na- politanen het moeten doen met luttele liters drinkwater per dag, die hun ter beschikking werden gesteld bij grote tankwagens van het Italiaai>*. leger. Een week geleden kwam de stad zon der leidingwater te zitten als gevolg van een landverschuiving. Deze had het aquaduct doen instorten waar de stad haar drinkwater door krijgt. Achthon derdduizend mensen in de dichtbevolkte stad werden daardoor gedupeerd. De grote hitte maakte het gebrek aan water des te erger. Vechtpartijen waren aan de orde van de dag. Herhaaldelijk moest de politie al te dorstigen in toom houden die meer water probeerden te krijgen dan hun dank zij het nood-distributiestelsel werd toegewezen. Veertien Napolitanen raak ten daarbij gewond. Politie escorteerde Via een tijdelijk aquaduct stroomde zondag 250 miljoen liter water Napels binnen. Men hoopt deze hoeveelheid dagelijks te kunnen aanvoeren tot het grote aquaduct is hersteld. Het leger had de stad zestig tankauto's ter beschikking gesteld voor de duur van de noodtoestand; veertienhonderd agenten escorteerden deze dagelijks de stad in. Waterverkopers hadden een goede week; per liter kregen ze acht cent Ondanks een stijging van de prijzen van aardappelen, groente en fruit, kwam in juni geen verandering in het prijs indexcijfer. Bij een bosbrand in Algerije zijn vijftig Franse soldaten om het leven gekomen. Zij waren op patrouille in door de natio nalisten bezet gebied. Bij ongeregeldheden te Brazzaville (Frans Kongo) zijn opnieuw zeven men sen om het leven gekomen en 43 gewond. Eigen nieuwsdienst GENUA. De Italiaanse douanere cherche heeft een groot smokkelcomplot achterhaald, waarin de Amsterdam mer E. D. en de Amsterdamse firma Eurocommerce een belangrijke rol zou den spelen. Zij worden samen met tien andere mensen en een Zwitsers be drijf ervan verdacht, sigaretten voor een waarde van veertien miljoen gulden Italië te hebben binnengesmokkeld. Een geheimzinnige Italiaanse dame wordt beschouwd als een van leidinggevende figuren van *iet complot. De Amsterdammer zou een oud-ambte naar van de Nederlandse douane zijn. Waarschijnlijk heeft hij ervoor gezorgd, dat de per vrachtauto van Nederland naar Italië vervoerde sigaretten werden gedekt door papieren, waarin de goe deren werden beschreven als geneesmid delen, bestemd voor Libanon. De douane in vrijwel alle Westeurope- se landen heeft zich de laatste jaren be zig gehouden met de uitgebreide smok kel in sigaretten, waarvan zij weet, dat zij bestaat maar waarvan zij nog maar heel weinig heeft kunnen achterhalen. Het gaat doorgaans om grote partij en. wagonladingen vol soms. Verwarde en ingewikkelde smokkelcombinaties van allerlei lieden zijn er debet aan. Zij verenigen zich in naamloze vennoot schappen of in firma's, die ogenschijn lijk een bona fide handel drijven. Meest al voldoen zij wel aan de invoerbepa- gespeeld lingen van een land, maar de invoer rechten weten zij te ontduiken, vaak met behulp van valse papieren of door kwa de zaken te maken met ambtenaren. Nauwe relaties Eurocommerce of Exintra te Amster dam de naam Exintra werd in 1959 omgedoopt in Eurocommerce is een dergelijk bedrijf. Het is de douane niet ontgaan, dat de Italiaanse dame zowel met de Amsterdamse als met de Zwit serse firma nauwe relaties onderhoudt. Zij is doorgaans in het buitenland op reis, waar zij zieti met de export van sigaretten bezig houdt. Al heeft de douane nog steeds geen vol ledig beeld kunnen krijgen van alle ver takkingen van het complot in Europa, wel weet zij, dat een Zwitserse firma een groot depot in Antwerpen bezit en dat van Antwerpen uit vaak grote par tijen sigaretten illegaal naar Nederland komen. Ook gebeurt het, dat verschei dene ladingen sigaretten, die de smok kelaars Italië proberen binnen te bren gen, eerst in het transitoverkeer naar allerlei landen worden verzonden om de douane op die manier op een dwaalspoor te brengen. De ontdekking in Genua wordt door de douane beschouwd als een enkc'c greep uit de vele gigantische smokkela.faires, die de laatste jaren met succes wordeü

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4