aar°ter>makei% Zwitsers moeten kleur bekennen j FLITS I BAZURKA en i TINTELS Het begon met een hark KAPPIE en de SUPERSKOOP 55 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Voorpret Een hark... O.-Berlijn straft „spionnen" voor Nederland Lagere S.S.-ers krijgen geen vergoeding Ongerustheid over (zeer) kleine auto 55 Kwestie van cènten Verbod op politieke aetiviteit verzacht GORDON in het heelal Dan Barry OOM 1 JAMPIE W. Lohmanl liiiiiiiiiiiimffliifflidiimHiiHMii I ARSÈNE I LUPIN 1 JACQUES BLONDEAU I DE Jack Dunkley HOEK KREEG NIEUWE GEREF. PREDIKANT Uit de kerken Maandag 3 augustus 1959 EEK VOETREIS ZONDERZEULEN ii •en onzer redacteuren K heb gelukkig een paar ge zonde voeten: een rechter om het gaspedaal in te drukken en een linker om te kunnen debrayeren. Autorijden is mijn lust en mijn leven. Ik doe het elke dag, ook in mijn vakan tie, maar dan bij voorkeur lange rukken. Dan zie je nog eens wat van de wereld. Mijn vrouw houdt van kam peren en daarom heb ik nu zo'n aanhangwagen gekocht. Komt- me met de uitrusting mee op dik vier mille te staan, maar waar om zou ik mijn vrouw dat pleizier niet gunnen?" Toe* wij dat gemobiliseerde Hilton- hótel van alle kanten hadden beke ken. nodigden wij het echtpaar uit naar onze kampuitrusting te komen kijken. Dat deden zij en daarbij kon den wij ons niet aun de indruk ont trekken dat zij toch wel een beetje jaloers op ons waren. Wij niet op hen. dat weten wij zeker, want een voet reis biedt kampeerders méér ureugde dan het verslinden van zoveel dni- zenden kilometers autobaan. HUN voorpret was het kopen van een camping-cai de onze: het uitdenken en in elkaar knutselen van een kamp wagentje. Dat verschafte ons méér voor pret, want het duurde langer dan de korte spanne tijd die nodig is om een chèque van een paar mille uit te schrij ven. Wanneer wij terugdenken aan al die vakanties die wij kamperend hebben doorgebracht dan schieten ons telkens weer andere prettige herinneringen te binnen. Lange rukken waren er zelden bij! Nu eens voerden wij onze kamp uitrusting in een rugzak mee. dan weer achter op de fiets. Wij stuwden onze bagage in de pieken van onze kano. in het vooronder van onze Staverse jol of onder het dekkleed van de Zwartsluise vlet waarmee wij de Biesbos exploireer- den. WIJ zouden ook wel eens in een woeste bosachtige omgeving willen kamperen, midden in de natuur, zonder toeristen, televisie, radio of juke-boxes. BERLIJN (Reuter). Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft zaterdag uitspraak gedaan in het proces tegen de arts dr. Förster en de chemicus Georgi. Zij zouden gegevens hebben verstrekt aan ,,een agent van de Nederlandse ge heime dienst in West-Berlijn". Hun straf fen luidden respectievelijk zeven en twee jaar dwangarbeid; aldus meldt het Oost- berlijns dagblad Berliner Zeitung. (Zoals reeds gemeld bestaat er vol- gens het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken geen Nederlandse ge heime dienst in West-Berlijn). vrij- niet BONN. Zij vdie zich destijds willig bij de S.S! hebben gemeld, hoger zijn gekomen dan de rang van I SS Unterscharführer en vóór 1 januari I 1919 zijn geboren, kunnen volgens een Westduitse juridische instantie niet in aanmerking komen voor een oorlogsver goeding (Kriegsopferrente). Volgens de gelcfende bepalingen wa- I ren de faciliteiten voor vrijwilligers van de Waffen SS reeds beperkt. Sinds het recente vonnis blijven deze van kracht. Het betreft hier een spoedproces, aan hangig gemaakt door een voormalige SS-Sturmbannführer, die zwaar gewond werd tija'ens de oorlog en nu nog slechts voor 20 procent valide is. DEN HAAG Is het juist, dat met een kleine auto, voorzien van een auto matisch werkend remapparaat en niet sneller lopend dan tjvintig kilometer per uur, zonder rijbewijs mag worden gereden? Het christeiijk-historische Tweede-Kamerlid J. de Ruiter heeft dat minister Korthals gevraagd De heer De Ruiter verwacht, dat der gelijke auto's met zeer geringe snel heid aanleiding kunnen worden tot al lerlei verkeersopstoppingen en gevaren bij het passeren door het snelle verkeer. Hij vraagt of de minister zijn mening deelt en wi] verder weten, of de minister het juist vindt, dat oudere mensen en zij, die aan het verkeer willen wennen, zonder rijbewijs achter het stuur van een kleine auto op de wegen worden loegelaten. 1"JIE rode baard en dat massieve lichaam konden slechts toe behoren aan iemand die in het noorden was geboren. Ook het Portugees dat hij sprak had een zwaar accent, en het korte zwaard dat hij gedurende het korte ge vecht had gebruikt hing nog aan zijn gordel. „Eindelijk is hij bijgekomen", zei de Franciscaan, „maar hij wil over zichzelf niet veel loslaten." „Spreekt hij de taal van Portu gal?" „Voldoende om hem te kunnen verstaan en om zich verstaan baar te maken." „Nu, wie ge dan ook zijt", zei de Noor tot El Ha- kim, „wij zijn u ons leven ver schuldigd. Die galei zou ons haast overmand hebben tot gij ons te hulp schoot." „Die schuld werd vereffend", zei El Hakim in het Portugees, „toen gij me uit het water haalde." „Ge waart inderdaad een zware vracht, mijn vriend!", lachte de Noor. „Uw gewicht en dat van uw ketting rukte mij de lijn uit mijn handen, maar we wisten het om de ra te slingeren en we hesen u op alsof ge een anker waart!" Hij klopte de priester gemoedelijk op de rug. „Zorg goed voor hem, brave frater Mauro! De schone Leonor is bezig haar vader te be praten om hem als slaaf in dienst te houden. We mogen haar niet teleurstellen!" Fra Mauro bromde wat en schonk weer een beker wijn in die hij hem overhandigde. „Drink dit", raadde hij hem. „Misschien zal het uw tong losmaken." Zijn ogen tin telden even. „Of wilt ge u als moor blijven voordoen?" El Hakrim dronk de beker ge heel leeg; hij voelde hoe de wijn zijn hele binnenste verwarmde tot aan zijn lendedoek die nog steeds zijn enige kleding vormde. Zijn hoofd werd elk ogenblik hel derder, en hij overlegde in hoe verre hij de priester zou inlichten omtrent zijn ware identiteit. „Waarom denkt ge dat ik geen moor ben?" vroeg hij. „Uw huid is bruin maar dat komt door de zon en niet door moors bloed. Ge spreekt Portu gees, maar niet zoals een moor dat doet; ge spreekt als een man FRANK.G-. SLAU&UW, die opvoeding heeft genoten, en uw ogen bewijzen dat ge niet dom zijt. Als ik moest raden zou ik zeggen dat ge een Italiaan zijt, die een en ander heeft geleerd. De galeien van de Moslems worden bemand door vele christenslaven, die door zeerovers gevangen werden geno men. Als ge een van hen zijt, is het te begrijpen dat ge poogde te ontsnappen niet als ge een Moslem zijt." El Hakim zag dat het geen zin had de Franciscaan wat wijs te maken, en hij erkende: „Broeder, ik ben een christen evenals gij zelf." Hij sprak nu Italiaans. „Bij na acht jaar geleden werd het schip, waarmee ik naar Trebizond reisde, aangevallen door een moor se brigantijn, en ik werd als slaaf verkocht." „En uw naam?" Él Hakim aarzelde even. „An drea Bianco." De priester sperde even de ogen open. „Wat was uw beroep voor dat men u gevangen nam?" vroeg hij gespannen. „En waar hebt ge gewoond?" „Ik ben kaartenmaker en een burger van Venetië." De dikke priester staarde de ge bronsde man aan. Zijn ogen schit terden van opwinding. „Een won der een waar wonder!", riep hij uit. „Er zijn anderen teruggekomen van de galeien..." „Ja, maar niet Andrea Bianco, de kaartenmaker van Venetië! Het is ongelooflijk!" „Hebt ge dan wel eens van mij gehoord?" „Of ik van u heb gehoord? Hebt ge geen kaart van de wereld gete kend in 1436?" „Zeker," „Toen was ik nog een lekebroe- der, en ik werkte in het klooster van rï?.. Camaldolese vaders buiten Venetië als kaartenmaker! Toen ik bij Prins Henry in dienst trad ontdekte ik dat hij kopieën van uw kaarten had in Lagos!' „Ja, ik herinner me dat ik hem acht jaar geleden een map met kaarten heb gezonden!" zei An drea. „Sindsdien hebben ze ons als gids gediend, en overal rondom de Middellandse zee heeft men ze ge kopieerd," verzekerde de frater hem. „Beter kaarten dan die van Andrea Bianco zijn er nog niet vaak gemaakt!" „Spreekt ge op die manier over Andrea Bianco omdat ge me niet gelooft?" Fra Mauro schudde het hoofd. „In de heilige orden nemen wij aan dat iedereen de waarheid spreekt, mijn zoon, tot hij zelf het tegendeel bewijst. Omtrent uw identiteit durf ik niets te zeggen dat zullen we aan Dom Bartho- lomeu di Perestrello overlaten." „En als hij beslist dat ik niet ben wie ik beweer te zijn?" De Franciscaan haalde de schou ders op. „De slaven van Dom Bar- tholomeu worden goed behandeld Ge zult veel beter af zijn dan als galeislaaf op een schip van de Islam!" „Ik heb dit schip en de levens van u allen niet gered om weer slaaf te worden", merkte Andrea boos op. „Dom Bartholomeu is eerlijk en rechtvaardig. Ge kunt erop ver trouwen dat zijn beslissing juist zal zijn." „Wie was dat meisje?" Wordt vervolgd zo hadden de jongens hun wensen ken baar gemaakt. De „oubaas" dacht toen meteen aan de Hoge Vennen, aan het nog min of meer maagdelijke gedeelte van de Ardennen. Tot Maastricht met de trein, nog een rukje met de bus en dan maar trekkenMooie plekjes aan de rand van het bos. bij een murme lende beek en met een wijds uitzicht op een zacht glooiend dal zijn daar te over. Maar wie in zulk een on'geschoond woud zijn tenten wil opslaan en de Met de plunjezak als tentzeil en dat wagentje als aanrecht wordt in het kamp de veldkeuken opgebouwd. Een hark als trekstok, een stel kinderwagenwielen van twee piek en wat beukenlatjes van een dub beltje ingelaten op twee balkjes van een kwartje zo ontstond met wat zweet en inspanning het voor ons doel ideale kampeer wagentje. ingenaaide kuipzeilen wil sparen, doet goed een hark mee te nemen. Boer derijen om er een te lenen zijn er in verre omtrek niet te vinden. Wij besloten derhalve een hark toe te voegen aan onze kampuitrusting en die hark werd het uitgangspunt voor een handig en handzaam kampeerwagentje. I Een demontabel wagentje, gemakkelijk mee te nemen in trein en bus en met enkele handgrepen in elkaar te zetten. Het wagentje kreeg gestalte en wij kun nen er al onze bagage op meevoeren, inclusief een petroleumtankje, een fles azijn, een fles slaolie en een mandfles met water. Al die vloeistof staat achter op en vormt een tegenwicht voor de overige bagage. Daardoor loopt het wa gentje gesmeerd. ZESTIEN beukenlatjes van een dub beltje, een beuken balkje van een kwartje, een stél kinderwagenwielen van twee pop, wat schroefbouten en vleugel moeren, was al wat wij nodig hadden om dat wagentje in elkaar te zetten. Plus een druppel of wat lui zweet en een beetje geestelijke inspanning. Wie zijn gedachte op zo'n werkstuk concentreert krijgt al puzzelend allerlei vernuftige invallen. Een bagagezeil, uit gebreid met twee vleugels, kan tot een veldkeuken worden gevouwen. Het wa gentje, met een schraag eronder, past daarin. Links en rechts een primus, een geïmproviseerd kruidenkastje er tussen, het keukengereedschap ordelijk aan een lijntje en klaar is Kees! Let op: dit wordt een kampje om te zoenen! De veldkeuken in het mid den en de beide dwarsslapertjes links en rechts er voor en dan maar eens zien wat die kampkok te schaften geeft! Nogmaals: let op! Waar bij twee tentjes zo'n veldkeukentje staat daar is het voor hongerige kampeerders goed toeven! SION (A.P.) Wat anderhalve eeuw van onrust en oorlog niet gedaan hebben kunnen krijgen, lijkt nu uit economische noodzaak te gaan gebeuren: in Zwitser land gaan stemmen op, om het, beginsel van volstrekte neutrali teit te laten varen. Op een bijeenkomst ter herdenking van de Zwitserse onafhankelijkheid heeft de minister van buitenlandse za ken. Max Petitpierre. dit weekeinde ver klaard dat de traditionele begrippen var neutraliteit en onafhankelijkheid sne! ouderwets worden. Zorgen Zwitserland dat geen lid is van de Ver enigde Naties of van de Atlantische Ver dragsgemeenschap. zal zijn neutraliteit minder strikt moeten handhaven om een grotere rol te kunnen spelen in de i Europese integratie. Petitpierre maakt zich zorgen over de j mogelijke gevolgen van de Europese markt op de Zwitserse economie. Hij is een voorstander van volledige samen werking met de zogenaamde „buiten groep der zeven". „Een klein land kan niet langer zijn De N. V. Scheepswerf Gebr. van der Werf te Deest heeft het m.s. Yacaré overgedragen aan haar eigenares, de Royal Mail Lines te Londen. Het schip is bestemd voor het vervoeren van be vroren vlees op de Rio de la Plata in Argentinië. weg alleen en geïsoleerd vervolgen. De dreigingen waaraan wij thans bloot staan zijn subtieler en ingewikkelder dan die waarmee onze voorouders te maken had den. Het gaat er thans niet meer om onze onafhankelijkheid te verdedigen tegenover onze buren. Het belangrijkste is nu om samen met hen bij te dragen tot de eenheid van Europa", aldus mi nister Petitpierre. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische regering heeft met ingang van zaterdag het verbod op politieke activi teit, dat op 2 juni was ingesteld, gedeel telijk opgeheven. Bijeenkomsten bin nenshuis zijn weer toegestaan, maar die in de openlucht en demonstraties blijven verboeten. Wèl blijft toestemming van de auto riteiten vereist voor bijeenkomsten bin nenshuis. zowel voor politieke vergade ringen als voor zaken als verjaardags partijen en padvindersbijeenkomsten. Ook kunnen de militaire commandanten in bepaalde gebieden het verbod weer integraal invoeren als de toestand' dat nodig mocht maken. In de nacht van zaterdag op zondag reed de 22-jarige Jekke de Voort, juri disch student en de zoon van de deken van de Tilburgse advocaten, met zijn scooter op a'e Bredase weg tegen een boom. Hij werd levr.isgevaarlijk gewond naar het Eliss.bc'r ziekenhuis overge bracht, waar hij gisteravond is overle den. door IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIt door IlllllllllHlllllllillHIIIIIIIHIIIIIIIII 1 door 2 Vrij ri»»r 1 M»uri<« Lebl»nc illlllimilllllllHIIIIINIHHWiNHIW gftwmfmiHfiNiHimmmwiitM 1 door illMIWHIINIttMIMWHIIIIII llllMIHIHIHIHIHHHHIHlIHHIlHIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIillllllllHIIIIIHIIIIHIIttHIHIIHIIIIIIIIHIIlIHmilllllllllllllllllimiHllllimiH.IIIIIHIIIHIIIIIIIIIIlllllllllllHIIIIIHIIlIHHIIIHIIIIIHIIIIIIIllllllll™ 12. .,Ook naar Batavierië?" ïnformeer- |de de heer, terwijl hij zich tegenover iKappie en de meester nederzette. -n l i i i „Hm. Jawel, U ook?" vroeg Kappie hen plunjezak, een kmjvezak, jstug. Hij had weinig zin in een gesprek. een mandfles en een op een rekje Onder landrotten voelde hij zich nu gebonden hark vormen de trein- bagage van vier kampeerders. ,ie moeite om de twee zeelieden op hun gemak te stellen. Hij deelde twee dik ke sigaren uit, stak er zelf ook een op en begon gezellig te puffen. Zeker, zeker," sprak hij met een mond vol rook. Ik heb daar enige za ken te doen. Maar U, U bent zeker al lebei op vacantie of, hoe noemen zeelieden dat, op verlof? Haha, en nu maar eens fijn vertier zoeken, niet?" „Sakkers nee. vacantie!" riep Kap pie nnnachtend. „Ua's een uitvinding van landrotten. Wij hebben ja in Bata vierië ook eh zaken te doen!" De vreemdeling keek Kappie peinzend aan. „Ach was zijn antwoord. „Heeft dat soms iets te makep met een wal vis?" HOEK. Ds. A. J. Verbeek, de nieuwe gereformeerde predikant van Hoek, deed zondagmiddag intrede in een vol kerk- gebouw, onder zeer grote belangstelling. Voor de preek had hij als tekst gekozen Efeze 416 Ds. Van Leeuwen, gerefor- meerd predikant te Axel, sprak namens de classis, ds. Van Meeuwen, hervormd predikant te Hoek. namens de Hervormde Kerk. Ouderling B. de Putter, die tevens zolang de predikantsplaats van Hoek vacant was, voorzitter van de kerkeraad is geweest, sprak woorden van welkom aan de nieuwe predikant en zegde ds. Verbeek volle steun toe. In de morgendienst werd kandidaat Verbeek bevestigd door ds. Van Leeu wen te Axel. De predikant had als tekst Ezechiël 33 vers 7 gekozen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Brammen: A v d Veen te Joure. Bedankt voor Hedel: P. de Jong te Kootwijkerbroek, voor Utrecht (toez.) J. Germans te Enschede. GEREF. KERKEN Bedankt voor Huizum: R, Strijker Emmeloord.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2