PARIJS - Als de tijd voor collega's de loef af te steken. Wie een nieuwe mode is aange- voo£ sensftie Kunstzinnige opschik, die generaties overleefde AAN DE DAS KENT MEN DE MAN I Gebrekkige kinderen genieten 1 met volle teugen van borden wassen, picknicken en vissen J Rotterdam. vakantie! Deur dicht Ook naar huis Genieten Speurtocht Toch grapjes met hoedjes en kapsels Petit fours Overheid moet met weer rekenen Tralies Nieuw radar met oog voor sex-appeal Zaterdag 1 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 vakantie Illlllll n gebrek aan IliililllilllllllllllllimimililiHililiiilililllllllllil Hun vakantie is niet minder gelukkig dan die van uw kinderen. Zijn de sieraden waarmee de vrouw zich ongeveer een halve eeuw geleden tooide, museumstukken, zal men zich misschien verwonderd afvragen naar aanleiding van de expositie die gedurende de zomermaanden in Museum Boyman.s-van Beuningen in Rotterdam wordt gehouden. Wat thuis ergens weggestopt in een bijouteriedoosje, als aandenken of lou ter uit curiositeit aan „opschik" uit de jaren rond de eeuwwisseling wordt bewaard, is dat in bijna alle gevallen zeker niet. Waar een snelle opkomst van de in dustrie massapro- duktie mogelijk maakte, werd de markt juist in die tijd overstroomd door goedkope „mo- deschmuck", die met kunst of kunstnij verheid niets uit staande had. Het dikwijls klakkeloos en smakeloos imite ren van wat toen geheel met de hand aan fraaie bijous vervaardigd werd, bracht integendeel de officiële stijl van die periode juist voor jaren in dis krediet. Even snel echter als de Art Nou veau, de Jugendstil of Modern Style, zoals de nieuwe stroming in de kunstnijverheid ruim vijftig jaar geleden werd genoemd, zich ontwikkelde, even snel is in de laat ste jaren de belang stelling en waarde ring van wat in die periode vooral op het gebied van de dekoratieve kunsten werd vervaardigd, toegenomen. Voor de eerste maal wordt nu in ons land een tentoonstelling gehouden van kunst en kunstnijverheid produkten, die ken merkend zijn voor deze stijlperiode uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Ook gebruiksvoorwerpen Naast, boeken, boekbanden en affi ches van bekende Nederlandse en en kele buitenlandse kunstenaars, neemt de collectie sieraden van de Amster damse juwelier-verzamelaar K. A. Ci troen een belangrijke plaats in op de ze expositie, die tot twaalf september in Museum Boymans is te zien. Het grafische gedeelte in het prentenkabi net. de vitrines met sieraden en de met de hand uit zilver, glas en aar dewerk vervaardigde sier- en gebruiks voorwerpen uit dezelfde periode, in de zaal, waarin in dit Rotterdamse museum gewoonlijk ragfijne, oude kant eveneens getuigt van de vrou welijke. maar even dikwijls ook van mannelijke ijdelheid en pronkzucht uit het verleden. Niet de kleur, maar de lijn was voor de vertegenwoordigers van de Art Nouveau het belangrijkste middel om zich in hun werk uit te drukken. Dat gebeurde zowel via een barokke struk- tuur, als via heel dekoratieve vormen, waardoor menig sieraad een halve eeuw geleden in Jugendstil vervaar digd, nu nog modern aandoet. Sierlijke krullen en afhangende pa rels bij broches en hangers uit de ja ren rond 1900, wijzen veelal op invloe den van veel oudere stijlen, zoals bij voorbeeld Barok en Rococo. Afbeeldin gen uit de wereld van flora en fauna zijn ontleend aan Renaissance motie ven, terwijl meer moderne vormen dikwijls op de Ja panse kunst zijn ge ïnspireerd, Bekwa me Japanse edel smeden hadden trouwens in ver schillende Parijse ateliers een belang rijk aandeel in de vervaardiging van de bijous voor de westerse vrouw, vijftig jaar geleden. Naast broches of hangers in gesty- leerde ronde of ovale vormen, met slechts een enkele steen bezet, zijn de afbeeldingen van vrouwenfiguurtjes, bloemen en vlinders, maar vooral ook een of twee afhan gende barokparels, kenmerkencj voor de sieraden die op de robes van de vrouw anno 1900 prijkten. Met recht prijkten, want door een eigen aardige houding van het figuur viel op de blouse waarop zo'n sieraad meestal was aangebracht, alle aandacht. Door een met veel me taal aan de voor zijde versterkt ,,sens ventre" korset, werd het lichaam namelijk s-vormig gebogen, heel ongezond, maar precies afgestemd op de gebogen lijn van de Art Nouveau, die zó ook van invloed was op de kleding uit die tijd. Op dergelijke robes prijkten de bro ches waarop bijvoorbeeld een vrou wenfiguur in een lijstje was afgebeeld, de bloementuiltjes waarbij het hart van elk bloemetje een diamant was, de vlinders met bril jantjes en diamant jes aan de uiteinden van de voelsprie ten, de medaillons met een en reliëf aangebracht meisjeskopje op de bui ten- en een spiegeltje aan de binnen zijde of de chatelainehorloges met een versiering van bloemen in kleurig email. Sarah Bernhardt Voor de vrouwenfiguurtjes koos men soms afbeeldingen van bekende actri ces. De collectie Citroen bevat bijvoor beeld een grote gouden broche met een portret van Sarah Bernhardt in de rol van Mélissande in La Prinees- se Lointaine van Edmond Rostand De gouden lokken van de toneelspeel ster zijn op die broche getooid met lelies van wit email. Behalve verschil lende kleuren email, waarmee men aan de sieraden een dekoratieve noot gaf, paste men anderzijds juist weer nu.' door Hermien van Doorn Vissen, zei de jongen aan de Bergse Plas, die juist voor de zoveelste keer had in gelegd om te trachten een baars of een voorntje te ver schalken. De vissen snoepen wel van het deeg, maar bijten! In het net dat tussen het riet verscholen hing, spartelde een bliekje, de hele vangst van een vakantiedag, die 's mor gens om zeven uur al was begonnen. Wanneer we geen school hebben zit ik hier van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, vertelde deze jongen, die elke dag in een wagentje naar de plas wordt gereden. Zijn natje en zijn droogje krijgt hij ook aan het water, daar hebben de zusters van de Adriaanstichting voor licha melijk gebrekkige kinderen in Rotterdam, graag wat extra werk voor over tijdens de vakantie. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiliiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiitiiii Schoolvakantie voor gebrekkige kinderen; we zijn in enkele grote Nederlandse internaten eens een kijkje gaan nemen welke moge lijkheden er zijn, om de leerlingen van deze bijzondere scholen van hun vrije dagen te laten genieten. In het Instituut tot Onderwijs voor Blinden in Bussum vonden wij de schooldeuren gesloten, bijna al le leerlingen waren naar huis. Het instituut is in de eerste plaats een school, met daaraan omdat de kipderen uit het hele land afkom stig zijn noodzakelijkerwijze een internaat verbonden. Tijdens de schoolvakanties gaan de leerlin gen gewoon naar hun ouders om met het gezin met vakantie te gaan, bijvoorbeeld naar de ber gen, naar een huisje aan zee of naar een kamp. Direkteuren, artsen en léraren van het Instituut tot Onderwijs voor Blin den zijn er tegen, voor de kinderen van hun school aparte vakantiemo gelijkheden te scheppen. De hele op leiding is er op gericht de blinde klaar te maken voor de ziende maat schappij, de vakantie vormt daarop geen uitzondering. Wanneer bijvoorbeeld een vader vrij is vóór de school officieel ge sloten wordt, stuurt men zijn zoon of dochter zelfs eerder naar huis. Een groepje leerlingen blijftieder jaar echter enkele dagen langer in Bussum, van school uit nemen zij gezamenlijk deel aan de vierdaagse in Nijmegen, maar daarna gaan ze naar buis. De leerlingen van de Amman- stichting voor dove en slechthorende kinderen in Rotterdam gaan ook met vader en met moeder, met broertjes en met zusjes met vakantie. Hun handi cap vormt voor hen geen beletsel tijdens de vakantie overal aan mee te doen. Zo niet echter polio-, reuma, en spastische patiëntjes. De leerlin gen van internaten voor deze pa tiëntjes, gaan in de schoolvakanties wanneer het even kan voor kortere of langere tijd naar huis, maar kun nen gewoonlijk aan geen enkel uit stapje of reisje van het gezin deel nemen. Verscheidene kinderen, vertelde de direktrice van de Adriaanstichting voor lichamelijk gebrekkige kinderen in Rotterdam, nemen echter wel deel aan speciale vakantiekampen. Derge lijke kampen worden gehouden door de Stichting Het Vierde Prinsenkind en door padvindersorganisaties. Hoe de kinderen in de Adriaan stichting de rest van hun vakantie doorbrengen, hebben wij zelf kunnen meemaken. Wanneer het even kan gebeurt dat in de tuin van dit internaat, die aan de achterzijde aan de Bergse Plas grenst. Die tuin is hun eigen vakan tieoord. waarin ze eten dikwijls aan de plas waarin ze bivakkeren in een tent, of waarin ze spelen in heel barokke edelstenen als versiering toe. De broche met het portret van Sarah Bernhardt is bijvoorbeeld be halve met een robijn, met zes dia manten en een stersaffier bezet, ter wijl aan de onderzijde een briljant en een peerparel hangen. Met verschillende andere sieraden uit de collectie Citroen is deze broche een halve eeuw geleden uit de samen werking tussen beeldende en uitvoeren de kunstenaars in Parijs ontstaan. Die zogenaamde Bijoux des peintres", zoals deze sieraden worden genoemd, behoren tot de fraaiste voorbeelden van wat in Art Nouveaustijl op het gebied van de kunstnijverheid rond 1900 werd vervaardigd. het water van een turquoise bassin. Wanneer men die polio-, reuma- en spastische patiëntjes over de bodem van hun eigen zwembadje ziet glij den, hoeft men er niet aan te twij felen of zij van de vakantie genieten. ,,De vakanties voor mindervalide kinderen, die wij organiseren, vin den nooit in koloniehuizen, maar al tijd in kampen plaats", is het uit gangspunt van de Stichting het Vier de Prinsenkind in Dordrecht. Echte kampen organiseert deze stichting, waar voor mindervalide kinderen na toestemming van een arts al thans zelfs niet de dagelijkse oefe ningen en andere vormen van thera pie op het programma staan. De leiders en leidsters één voor twee n deren lopen niet in uni form, .naar in blue-jeans en slobber truien rond. Een arts woont wel in de nabijheid, maar niet in het kamp zelf. De tehuizen waar deze stichting enkele weken per jaar kampen houdt liggen in een prachtige omgeving, bij Hattem op de Veluwe, bij Oos- terhoüt in Brabant en dit jaar voor het eerst ook bij Nijmegen. De be huizing is eenvoudig, soms zelfs een beetje primitief en de plichten zijn dezelfde als in elk ander kamp. Afwassen, afdrogen, terreinen schoonhouden en aardappelen pitten behoren tot het korvee van de kampbewoners. Soms trekt men er 's morgens op uit voor een speur tocht, waarbij het er niet zozeer op aankomt op je tenen heel stil door het bos te sluipen, de wagentjes ma ken nu eenmaal altijd meer lawaai dan een paar kousevoeten. Bij zo'n speurtocht moet je vooral je hersens gebruiken. Na afloop is de picknick op een open plek of ergens onder de bomen een feest. De sportwedstrijden (zittend op grond of in het wagentje kan men aan allerlei spelen meedoen) de kampvuren en de toneelstukjes, die de deelnemers zelf met veel animo opvoeren, verschillen in wezen al evenmin van wat in andere kampen wordt gedaan. De grootste voldoening voor de mindervalide kinderen schuilt echter in het feit, dat ze en dat kost dikwijls heel veel inspanning die karweitjes mogen doen waaraan ze thuis of in het internaat nooit toe komen. Afdrogen is zo'n werkje. Kinderen die hun handen slechts met moeite kunnen bewegen, breken dikwijls een bord en voordat men de theedoek achter het oortje van een theekopje heeft gepeuterd, gaan er wel enkele minuten voorbij. Scherven in het kamp brengen ge luk plastic breekt trouwens hele maal niet en wanneer men met vakantie is heeft men voor alles tijd, ook voor afdrogen. Korvee is voor deze kinderen hele maal geen korvee, maar een dage lijks weerkerend pretje. Vooral wan neer je de totem wint, zoals onlangs een groepje jongens in Hattem, die toen er helemaal niets meer schoon te maken, te redderen of te versie ren viel, ten slotte zelfs de toiletten met een bloemetje versierden, om aan hun kamp zó nog een extra fees telijk vakantietintje te geven. RECHTS: Hoedjes als gebakjes. Deze fluwelen toque van Pierre Cardin Is fraai opgemaakt mei een hoge spiraal van satin. LINKS: Kleine hoedjes in de vorm van een gebakje brengt ook Jean Barthet. Dit model is met een roos van zwarte satin gegarneerd. „Zeg ons welke das uw man draagt en wij vertellen u welk karakter hij heeft", beweren Lesley en Lungley Powe, twee experts op gebied van mode in Londen. Aan de kleur en aan het dessin vooral hechten zij bijzondere waarde bij de ont leding van het karakter van de drager. Stelt u er belang in te weten welk karakter bij welke das past, de heren stelden deze lijst voor u op: 1. Een witte of heel licht getinte das: De man, die op verove ringen uit is. 2. Das in kleur van het costuum: De bedeesde (jonge)man. 3. Bedrukte zijden das: Duim op de portemonnaie. 4. Wilde en buitenissige kleuren: Een Don Juan. 5. Brokaat met een patroontje: De lafaard. 6. Smalle handgeweven wollen dassen: Sport- en andere ma niakken. 7. Een kleine nette knoop: Een goed organisator. 8 Grote losse knopen: Het on betrouwbare type. 9. Het strikje of kikkertje: Een onconventioneel man. Voor de vrouw die zelf haar pruikje wast ontdekten wij deze week een handig haardroogapparaat, dat het zorgvuldig opgemaakte kapsel niet in de war blaast. Aan de mond van die föhn is een plastic*hoes bevestigd, met aan het uiteinde een kapje dat vrij glad om het haar sluit. Wanneer men het apparaat instelt wordt het kapsel door de warme lucht gelijk matig gedroogd en niet, zoals ge woonlijk bij een föhn het geval is, slechts bij gedeelten tegelijk, terwijl ook het haar niet uit elkaar kan waaien. Een houder waar men het apparaat in kan klemmen, zorgt er bovendien voor dat men de handen vrij heeft om bijvoorbeeld ondertus sen te lezen of te handwerken. Een aanhoudende periode van droog maar vooral zonnig weer heeft de fabrikanten van kinderwagens aan het ontwerpen gezet van steeds weer nieuwe zonwerende middelen, om baby in zijn „rijtuigje" tegen al te felle stralen te beschutten. Van de nieuwe ideeën die zij ontwikkelden heeft men op straat reeds verschillende voor beelden kunnen zien. Draaibare para solletjes en overhuifde wandelwagen tjes behoren er onder andere toe. Deze week ontdekten wij een nieuw zonnedak, dat werd geïnspireerd op de wagen waarin prinses Wilhelmina als baby werd rondgereden. Een afneembare huif, die wordt aangebracht op de knoppen van de wagen waaraan bij slechtere weers omstandigheden het regenscherm wordt bevestigd, is de nieuwste aan winst om baby tegen te veel zonlicht te beschermen. De huif werd ver vaardigd van een zwart-wit katoenen ruitje en afgewerkt met een rand witte franje. Ringvormige metalen hakjes zijn de nieuwste aanwinst op het gebied Door een vizier met diamanten kijkt deze mannequin van Madeleine de Rauch de wereld in. Sombere winter mode uit Parijs-zonder-glimlach door Rita Beukman beslist heel dwaze verzinsels zijn broken probeert elke coutu- trekt ln de ™eek vatn dePre™le" rier ook door allerlei grapjes of «s immers de meeste publiciteit, L J en die kunnen de Parijse mode ontwerpers op het ogenblik best gebruiken, want over het alge meen is de stemming hier in de modewereld allerminst optimis tisch. Men loopt hier in de modehuizen al met even ernstige gezichten rond als in de Parijse straten, in de restau rants, de bistro's en de winkels. Een glimlach schijnt er nauwelijks meer af te kunnen bij de Parijzenaars, en die somberheid valt des te meer op, wan neer men hier na een verblijf in het vrolijke Italië aankomt. .Visages sans joie" ziet men overal, zodat men er zelf op den duur triest van gaat worden, hetgeen voor de vreemde lingen op vakantie geen prettige ervaring moet zijn. „Participer a notre operation sourire", roept het bekende maandblad Marie-Claire op de omslag van het zo juist verschenen augustusnummer de Fransen toe. Het brengt een uitgebreide reportage met foto's, die aangeven hoe veel zonniger Parijs er uit zou kunnen zien als men er weer een beetje vrolijker zou gaan kijken. "WAN een „victoire de sourire" ls in de modehuizen echter nog maar weinig te merken. Alleen Cardin, Madeleine dg Rauch, Jacques Esterel en Heim gaven ook de humor een kans bij hetgeen zij voor de winter ontwierpen. Cardin brengt bijvoorbeeld geestige hoedjes, die lijken op fraai opgemaakte petit fours of gebakjes met hoog opgewerkte ver sieringen van slagroom. Die hoedjes be dekken maar een klein gedeelte van het kapsel en worden ver naar voren op het hoofd recht boven de ogen gedragen. Zij zijn gegarneerd met hoog opstekende spiralen van satin of fluweel, met hoge veren of wolkenkrabbers van glinsteren de stenen, met pieken die hoger zijn dan het gezicht lang is, met enorme pom poenen enz. Jacques Esterel. de zingende cou turier, die zijn collectie in het kleine Theatre de Plaisir in het park van de Tuilerieën toonde op de enige openluchtshow waarop wij tijdens deze modereis met hittegotaen toerden onthaald en die avond moest het natuurlijk voor het eerst in vele we ken regenen brengt wonderlijke éénoog-kapsels. Het haar wordt daar bij van voren geheel over het rech teroog gekamd, in een asymmetrische pottnte. van schoeisel in Italië, bleek na de modeshows in Florence vorige week. Een Nederlandse fabrikant vervaar digt avondsandaaltjes van soepel goudleer, met een bijna nog opvallen der hakje. Een reepje metaal wordt bij dat schoentje midden onder de zool bevestigd, buigt naar achteren en naar beneden en wordt terugge bogen naar de hiel van het sandaaltje waar het in een sierlijke krul eindigt. Een heel handig nieuwtje wanneer men geen ijskast bezit, is tenslotte een zogenaamd vacuümdeksel. Op deze plastic deksel, die past op alle normale inmaakgiazen met een doorsnede van 9,5 centimeter, is een hefboompje aangebracht dat op en neer wordt bewogen om de lucht uit het glas te verwijderen. Wanneer men lang genoeg heeft gepompt, wordt het hefboompje vastgezet en is het glas luchtledig, zodat men levensmid delen die aan bederf onderhevig zijn toch drie tot vier dagen vers kan be waren. Door midde! van een wek- ring wordt de deksel later weer ver wijderd. Voor kampeerders zijn er zelfs speciale onbreekbare voorraad- dozen in de handel die met zó'n va cuümdeksel worden gesloten, zodat men ook in het kamp voedselresten, vleeswaren, enzovoort enkele dagen goed kan houden. U kunt bij ons informeren waar de nieuwtjes verkrijgbaar zijn. Overijsselse boeren Eigen nieuwsdienst ZWOLLE. De Overijsselse christelijke boeren- en tuindersbond heeft in een brief aan de Neder landse christelijke boeren- en tuin dersbond zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen van de grote droogte voor de Overijssel se landbouw. Met klem dringen de Overijsselse boeren er op aan dat de ernstige toe stand van de landbouwbedrijven bij de overheid naar voren wordt gebracht. Zij willen hiermee aangetoond zien dat het weer grote bedrijfsrisico's voor de landbouw oplevert. Die risico's behoren volgens hem in het prijsbeleid van de overheid te wor den verwerkt, uitgedrukt in garantie prijzen. Zij vinden het onjuist dat het beleid slechts is gericht op de norma le omstandigheden in de landbouw. /DP het bedekken van de ogen heeft ook Svend het ditmaal gemunt, die voor Jacques Heim de hoeden ontwierp. Hoeden met lange, losse veren, die over de ogen tot op de neus vallen, zodat de mannequins ons door een soort tralie van veren aanstaarden, koos deze cou turier ter bekroning van zijn winter- modellen. Wel met twee ogen, maar dan door een soort vizier, laat Madeleine de Rauch haar mannequins de wereld in kijken. Zij brengt voor de avond vizier hoedjes van tule, die met een grote glinsterende clips op het kapsel worden gezet. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Het Ameri kaanse leger heeft nu radarappa- raten die ,,r g" voor sex appeal hebben. Zij zijn in staat op 600 me ter afsta.:d een man van een vrouw te onderscheiden. Dit onderscheidingsvermogen is niet te danken aan een speciaal „zintuig" van de apparaten maar aan de omstandigheid dat men er zelfs op zeer grote afstand nog het verschil in heupbewegingen tussen mannen en vrouwen op kan onder scheiden. Het ..gezichtsvermogen" van de apparaten is zo scherp dat men er een op ",5 kilometer afstand voortkruipende soldaai en op 16 ki lometer afstand rijdende tank mee kan ontdekken. Het aantal commissarissen van de Koninklijke De lftseh-Aardewerk fabr iek De Porceleyne Fles is uitgebreid met da heer C. M. Hage te Delft. V

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 8