Antwerpse haven groeit in richting Nederlandse grens wapen - feiten Nieuwe kwaliteitsaanduiding voor appels en peren KRIS 36™ De wangen bolt „Con Amore" bestaat zestig jaar Waarom maken het elkaar zo de ouders moeilijk? Uitbreidingsplan is op het noorden georiënteerd Beelden in de Lijnbaan AR-partij zal aandringen op spoedige beslissing door Zeeland sinaasappel A Was geen zondag voor me' Omschrijvingen ondergaan vrijwel geen verandering Ds. A. Verhagen overleden Zaterdag 1 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Vrees voor Rotterdam TAFELKL0KKEN APARTE WANDKLOKKEN met eisen E.C.E. PRUIMENTIJD Flitsen alt de tuinbouw Water voor iedereen in Hoek VEEL BRAMEN Burgerlijke stand vruchtenlimonade Opstand Waarom toch? lle!r*k$ Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN De „grootste zeesluis ter wereld" zal begin I960 in aanbesteding worden gegeven. Het betreft hier de vierde Antwerpse zeesluis, die ter hoogte van Fort Frederik de nieuwe, noordelijke havendokken moet verbinden met de Schelde. De sluis wordt 500 meter lang en 57 meter breed. Ze zal geschikt zijn voor schepen met een diepgang van 18.50 meter bij hoog water en 13.50 meter bij laag water. Ze moet gereed zijn voor het eindt van 1965. Vier schepen van 35.000 ton kunnen gelijktijdig worden geschut, maar de plannen om in het midden van de sluis een derde roldeur te plaatsen zijn door het ministerie van Openbare Werken te Brussel afgewezen. De Antwerpse havenautoriteiten hadden deze derde deur (van 200 miljoen francs) voorgesteld teneinde te be reiken, dat men al kon schutten, terwijl andere boten nog binnen liepen.' Maar het ministerie vond, dat ook zonder deze derde deur het plan van een dikke miljard francs al kostbaar genoeg is. Ondanks dit nieuws heerst er in Ant werpse havenkringen een zekere ma laise-stemming. Men verwijt de rege ring, dat ze de Antwerpse plannen niet actief genoeg steunt, waardoor de sin jorenstad steeds verder op Rotterdam achter geraakt. In 1947 had Antwerpen een dubbele goederenomzet van Rot terdam. Momenteel is de situatie juist omgekeerd. Staatsminister Frans van Cauwelaert, toen tevens burgemeester van Antwerpen, had al in 1921 een mo- derniseringsplan, dat echter op verschei dene punten bleef steken. Tijdens zijn Antwerps bewind van 1921 tot 1932 verdubbelde de nuttige havenopper vlakte, maar niettemin ontstond er een gebrek aan kaderuimte van ongeveer vijftien kilometer. In juni 1956 dronk men in Antwerpen samen met eerste- minister Van den Acker de erewijn op een tienjarenplan voor de haven, maar de financiering ervan werd voorzich tigheidshalve overgelaten aan de rege ring, die na de verkiezingen in 1958 aan het bewind zou komen. Niettemin is nu het vijfde 'havendok bijna gereed. Het kan in maart 1960 in gebruik wor den genomen, mits er dan ook kranen op de drie km lange kaden staan. Al in 1957 werd de bouw van deze kranen aanbesteed en hoewel de gemeenteraad er zijn goedkeuring aan hechtte, hield het ministerie een slag om de arm. Momenteel is het werk nog steeds niet toegewezen, zodat er waarschijnlijk op nieuw vertraging zal ontstaan. Inmid dels zijn de plannen afgerond voor 'het zesde havendok, waarvan de aanbeste ding nog in de loop van dit jaar zal geschieden. Men hoopt het in 1965 ge reed te kunnen hebben, maar in Ant werpse havenkringen beweert men, dat het allemaal veel te lang duurt, dat Advertentie ben, dat het rustige dorpje Lillo, op zes kilometer van de Nederlandse grens gelegen, aan de Schelde en op 12 km van het stadscentrum zal worden op geofferd aan de havenuitbreidingen: boerderijen, raadhuis en kerk zullen worden afgebroken en straks zal er water stromen, waar nu het koren staat opgeschoofd. Hiermee is de noor delijkste grens nog niet 'bereikt, want enkele jaren later Hoopt men Zandvliet te bereiken. Ook de gemeente Antwerpen begint in feite reeds aan de Neder landse grens, want om de haveninstal laties te kunnen voltooien heeft men de betreffende dorpen al geannexeerd. Een Antwerps dagblad, dat wat die per ln de toekomst wilde kijken vroeg zich zelfs af of Antwerpen en Bergen op Zoom binnen vijftig jaar niet aan elkaar zullen groeien. Ook deze verplaatsing naar het noor den is niet in staat de handeldrijvende sinjoren gerust te stellen. de achterstand op Rotterdam steeds gro ter wordt en dat de Belgische regering geen begrip heeft voor de steeds zwak ker wordende positie van de Antwerp se haven. Tot Nederlandse grens Niettemin verplaatst de Antwerpse haven zich langzaam maar zeker in noordelijke richting, wat van invloed zal zijn op de bedrijvigheid in het op de oostelijke oever gelegen stadscen trum. Vele café's staan daar al leeg. Het uitbreidingsplan van de haven is zuiver op het noorden georiënteerd, hetgeen onder meer tot gevolg zal heb- I Voor de oranje band judo slaagden te Bergen op Zoom L. Wintgens, F. Mion en J. Boeye uit Axel. Voor de gele band slaagden A. Bolle- man, J. Wieland uit Axel en P. W. Huy uit Terneuzen. St. Annaland gaf voor het sana- orium „Zonnegloren" 223,65. Advertentie door L. van Wallenburg ^ALCHEREN heeft drie plaatsen met „burg": Middelburg in het midden van het eiland, Sou burg dat misschien wel Zuidburg betekent, en DOMBURG. Het is niet zeker wat die naam bete kent. De kroniekschrijvers Boxhorn en Smaïlegange zeggenDuinburg. Anderen beweren: Dominïburg de burcht van de heer van het land). Of men zoekt het verschil maar in één lettertje: Doemburg, de burcht waar gedoemd werd, d.i. rechtgesproken. Het is ook goed mogelijk dat deze badplaats ge noemd is naar de persoonsnaam Dommis de naam Dommisse komt nog vooren dus een verkorting van Dommisburg. Wilt u het nog eenvoudiger? Hoor dan deze legende. Men was bezig j de kerk te bouwen. Door een deuropening probeerde men een balk naar binnen te brengen. Vergeefs gezwoeg.... men hield de balk dwars. Daar zag men een vogel, die met een strohalm naar zijn nest vloog. Het diertje stak echter de halm overlangs door het gat. Toen ging men het ook zo met de balk proberen en het gelukte natuurlijk. Wat een „dom(me) burg(ers)" om daar niet eerder aan te denken! Het wapen is een witte burcht op een blauw veld. JUWELIERS 51HPS 165* 5 's-GRA VENPOLDER Het grote orgel van de hervormde kerk van 's-Gravenpolder ligt al een jaar of twee, zolang als de Van onze tuinbouwmedewerker Op welke datum het zal ingaan is nog niet bekend, maar we krij gen dit fruitseizoen met een andere benaming te maken, wat betreft het aanduiden van de kwaliteit van appels en peren. Tot nu toe werd de kwaliteit aangeduid met de klassen extra-stan daard, standaard-, huishoud- en keuken-kwaliteit. Deze benamingen waren echter niet in overeenstemming met de eisen welke door de ECE te Genève in het protocol van d estandaar- disering van groenten en fruit waren opgenomen. Reeds enige tijd was er bij het Uitvoer-Coritrole-Bureau een stre ven om de kwaliteitsaanduiding bij export van appels en peren met deze ECE-eisen in overeenstemming te brengen. lii nuAVAPncthmmin O* uog tot f 1.30 per kg betaaldIn het begin .11.1 U CI Cello LC11I111 *11 van de week lag de prijs hiervan op de Zeeuwse veilingen zelfs rond f 150 per kg. Er is een grote kans dat de pruimen- oogst dit jaar belangrijk korter zal duren dan in andere jaren. Voorlopig is er ech ter nog geen reden om bevreesd te zijn dat er geen pruimen meer zijn want zeker nog drie weken zullen deze in Zeeland in flinke kwantums te koop zijn. Overi- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM In de bloemperken van de Lijnbaan zijn 22 beeldhouwwer ken geplaatst die een maandlang de aandacht van het winkelend publiek zullen opeisen. Evenals in 1955 en in 1957 is deze oplucht-tentoonstelling officieel geopend, ditmaal door mejuffrouw mr. J. Zeelen- berg, wethouder van kunstzaken. Beelden in de Lijnbaan" begint zo langzamerhand een traditie te worden, zei mejufrouw Zeelenberg. Zij verwacht te dat de winkeliersvereniging „die er nu niet meer af kan" minstens om de twee jaar jonge kunstenaars de gele genheid zal bieden in de Lijnbaan hun werk ten toon te stelen. Het winkelende publiek weet dit ongetwijfeld te waar deren. Interprovincial Pipe Line boekte in het eerste halfjaar een nettowinst van $8,05 (v. j. 5,61) miljoen of 1,59 (v. j. 1,11) per aandeel. De benaming van de kwaliteitseisen bij export wordt vastgesteld door de minister van Landbouw en Visserij. Hij heeft aan het Produktschap voor Groenten en Fruit advies gevraagd. De nieuwe kwaliteitsomschrijvingen zul len ook gelden voor de binnenlandse markt. De klass extra-standaard zal dan worden aangeduid als kwaliteit Extra, De standaard-kwaliteit krijgt de benaming Klasse 1, terwijl de huishoudkwaliteit de benaming klasse 2 krijgt en de keuken kwaliteit klasse 3. De kwaliteitsomschüvingen zuletn wel nig of geen veranderingen ondergaan. Van de zijde van het Uitvoer-Controle bu reau voor Tuinbouwprodukten is medege deeld dat b|j een goede sortering van ap pels en peren bjj exportfrult zeker 80 tot 90 procent kan worden aangemerkt als klasse 1, wat betreft de zomer- en herfst rassen. Het is op het ogenblik weer pruimentijd in Zeeland. Vroeger dan andere jaren zijn de pruimen rijp en de aanvoeren, die an ders omstreeks de tweede week van au gustus goed op gang kwamen, zijn nu reeds zeer groot. Per veiling waren er 'op Zuid-Beveland in de afgelopen week reeds aanvoeren van 25 tot 30 ton pruimen per dag. Daarbij was de Czarpruim het belangrijkste ras, direct gevolgd door de Ontario. Beide rassen geven een redelijke oogst. Door het aanhoudende zonnige en war me weer is ook de kwaliteit van de prui men dit jaar over het algemeen zeer goed. In de rijpingstijd kunen de meeste prui merassen niet tegen regen. Hoewel de vruchten iets kleiner van stuk zijn dan normaal, is er geen sprake van een groot percentage uitval door gescheurde vruch ten. De zon heeft ook de smaak van de prui men gunstig be-invloed. De vraag is op het ogenblik bijzonder groot. "Weliswaar is er deze week, toen de aanvoeren snel toe namen een lichte daling van de prijs op getreden maar toch wordt voor de goede partijen van de rassen Czar en Ontario HOEDEKENSKERKE. Ter ere van het zestigjarig jubileum feest van „Con Amore" dat van daag wordt gevierd, blaast de heer L. Lous. het oudste lid van de feestvierende vereniging, zijn wangen extra bol en ontlokt daar- door aan zijn tuba een geluid dat door zijn huis schalt. Zestig jaar is ook geen kleinig heidje. Wie zal dat beter w®Jen dan de heer Lous, die zelf al 82 is en al zo'n veertig jaar zijn tuba partij meeblaast? Van het begin af aan was het lid Lous er een die zijn mannetje stond. Werd de muziekvereniging wel eens geteis terd door gebrek aan belangstel ling. hij behoorde tot de kern van getrouwen, die nimmer de af tocht bliezen. ,,Con Amore" maakt het nu weer goed met zijn 25 Leden, waar van er een aantal jonger zijn dan 15 jaar. Dat belooft iets voor de toekomst. Vanmiddag en vanavond komtn de muziekverenigingen ,,Con Affe- zione" uit Kwadendamme en „Prinses Juliana" uit Baarland naar Hoedekenskerke om samen met ,,Con Amore" te concerteren en te vieren. gens is de aanvoer van pruimen in Zee land lang niet meer zo groot als ze bijv tien jaar geleden. Toen werden elk jaar ruim drie miljoen kilo pruimen aange voerd. Op het ogenblik komt men nauwe lijks meer aan de helft van dit kwantum. Er is de laatste jaren sprake van een toe nemende belangstelling voor deze teela mede onder invloed van de gunstige teelt- uitkomsten. Het is echter bijzonder moei lijk om een goed perceel pruimen te krij- HOEK. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering hebben de vroede vaderen besloten medewerking te verlenen aan het zgn. honderd procerat- plan van de waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. Hierdoor zullen alle percelen te Hoek. voornamelijk die in de onrendabele gebieden, op de wa terleiding worden aangesloten,. De ge- meentefinanciën zullen hierdoor met ma ximaal 5000 gulden per jaar, gedurende een periode van, 30 jaar worden belast. N.a.v. discussies in de vorige raads vergadering betreffende de vaststelling van de huren der financieringswoningen deelde de voorzitter mede, dat de be trokken partijen er prijs op blijven stel len de betaling van de koopsom in tien jaar te doen. De 'huren zullen voorlopig worden bepaald op 10.10 en 8.50 De raad besloot in de toekomst geen huur verhoging meer toe te passen. Het verzoek van de tentoonstellings commissie Zeeuwsch-Vlaanderen om een gemeentelijke garantie van- vijf cent per inwoner, voor de te houden tentoonstel ling in Breskens van 1114 november a.s. werd ingewilligd na enige discussie. De heer Tollenaar stemde echter tegen, daar hij van mening was dat de precai re toestand van de gemeentekas dit niet toelaat. Tijdens de rondvraag deelde de voor zitter als antwoord op een vraag van de heer Van'*de Peijl mede, dat de lang verbeide brandweerauto op 17 augustus a.s. in de gemeente zal arriveren, zodat men niet langer ongerust behoeft te zijn dat de brandweer zonder doeltreffend materiaal zit. Tot onderwijzer aan de o.l. school in de vacature I. M. Risseeuw werd be noemd de heer J. A. van de Lijcke te burg. KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Eric Louw, zal op 28 augustus per vliegtuig naar Nederland komen. Op 31 augustus zal hij in het Palace- hotel te Scheveningen een conferentie openen van Zuidafrikaan-se voorliehtings- attachés, die zijn gedetacheerd in Euro pa, de Verenigde Staten en Canada. Daarna rei-st de minister door naar New York, waar hij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties, die op 15 september begint, zal bijwonen. gen. De bomen hebben namelijk veel last van de beruchte loodglansziekte en elk jaar sneuvelen hieraan honderden bomen nog voor ze tot produktie zijn gekomen. Deze ziekte belemmert de uitbreiding van de teelt in sterke mate. Ook de bramenpluk is op het ogenblik in volle gang en geeft in het bijzonder in Kapelle-Biezelinge en omgeving werk aan vele mensen. Op de veiling in deze plaats waren er in de afgelopen week dagaan- voeren van vijftien tot twintig ton. De afzet had een vrij vlot verloop. De binnenlandse fabrieken toonden goede be langstelling en verder was er ook regel matig vraag voor export naar fabrieken in West-Duitsland. De prijs lag tussen f 0,90 en fl,per kg. voor de bramen, die los In kratten worden geleverd. De vraag naar bramen voor verse con sumptie is niet bijzonder groot meer. Op het geheel van de afzet speelt deze in elk geval geen rol. Voor de markt worden de bramen geleverd in doosjes van 250 gram. De prijs hiervan ligt tussen 25 en 35 cent per doosje. Ook de brahienoogst is dit jaar heel wat vroeger dan in andere jaren begon nen. Deze kan zeer lang duren, meestal tot er nachtvorsten gaan komen. De hoofdpluk is echter in de maand augus tus. Dan is ook de kwaliteit over het al gemeen het beste. kerkrestauratie duurt, in een schuur, maar dat verhindert de organist, de heer J. Lokerse niet, zijn vijftig jarig jubileum als or ganist te vieren. Al moet de heer Lokerse, die op zijn twee en ze ventigste jaar nog altijd elke zon dag de gemeentezang begeleidt, het nu met een huisorgeltje doen toch denkt hij er niet over, zijn werk neer te leggen. Hij sprak zelfs van op naar de zestig. In 1909 klom de jonge organist Lo kerse voor het eerst als officieel en zelfstandig orgelbespeler het instrument in de hervormde kerk op. Maar vreemd rondkijken deed hij daar niet. Daarvoor was meester Zwart, die voor 1909 orga nist was, te vaak ziek geweest. Vanaf 1903 bespeelde de jonge orga nist het kerkorgel al. De heer Lokerse is er niet weinig trots op. dat hij al die vijftig jaar vrij wel nooit verstek heeft laten gaan. Een zondag heeft hij eens de hulp van een plaatsvervanger ingeroepen, omdat hij zelf wel" eens rust wilde hebben. ,,Maar 't was geen zondag voor me". Vanmiddag zal de kerkvoogdij zorgen dat het jubileum niet ongemerkt voorbij gaat. SLUISKIL. Nog meer dan anders hebben de voorgenomen kanaalverbinding en de daarmee gepaard gaande grondaankopen de bewoners van Sluiskil gisteren beziggehouden. Drie AR-kamer- leden waren op uitnodiging van de kiesver. te Terneuzen op be zoek om de levende bezwaren aan te horen. Hotel Meert puilde daarbij bijna uit. In de talrijke gestelde vragen kwam duidelijk de onrust tot uiting, vooral onder de direct belanghebbenden, waarbij het probleem van de cijnsgronden een hoofdstuk apart vormde. Krijgen we nu vergoeding en hoe groot is die? Betreft zij de huidige of de herbouwwaarde? vroeg men. Voor de boeren is vooral de vraag klemmend of men voor de ingeleverde grond elders een bedrijf terugkrijgt. Als dit niet ge lijkwaardig is, moet men het dan toch aanvaarden? En waar blijft men met de 25 miljoen kub. meter grond, die uit en langs het kanaal zal vrijkomen? Moet voor de opslag hiervan ook eens een dikke 300 ha land (zijnde 6 grote landbouwbedrijven) in beslag worden genomen? Zeer positief was een der Kamerleden, de heer J. van Eibergen uit Utrecht in zijn verklaring betreffen de de pachtcontracten der domeinen. N.a.v. klachten zullen landbouwdeskun digen van de AR-partij onderzoeken of deze contracten voor de bewoners van Sluiskil voldoen aan de eisen die de pachtwet daaromtrent stelt. In elk geval zullen de AR-kamerleden aandringen op een spoedige beslissing in deze gehele materie. In de vergade ring werd verder gewezen op de nood zaak de motie Biewenga uit de ijskast te halen. I)e mogelijkheid moet n.I. wor den geopend in de nieuwe polders het gepachte land in eigendom te kopen. Burgemeester Teilegen van Terneuzen verklaarde dat de bevolking van Sluis kil in. welke plaats ongeveer 200 woningen moeten worden afgebroken nog drie jaar respijt heeft voordat het vonnis wordt voltrokken. Het gemeentebestuur van Terneuzen is reeds nu bezig het uitbreidingsplan aan te passen aan het kanaalproject. T.z.t. zal er in Sluiskil nog een hearing hierover worden gehouden. De heer H. van Eij-sden uit Rotterdam, gaf een samenvatting van het bespro kene. GOES Geboren: Cathelientje A., d. v. D. A. Boogert en J. J. Sonnevijlle te 's-H. Aiends- kerke; Johanna C., d. v. J. M. v. d. Peijl en J. J. van de Klippe; Maria W., d. v. J. P. van Sluijs en S. P. Witte te Borssele; Cornelih G., z. v. A. Bekker en T. Molle- ma; Miranda, d. v. N. Roelee en J. C. Aarts; Leendert J., z. v. J. D. Groenenberg en M. J. Verbeem: Jacoba J., d. v. J. de Koeijer en J. T. van oosten te Wemeldinge Ondertrouwd: J. P. M. Rietkerk, 23 j. en G. van Manen, 23 j. Gehuwd: J. Schrijver, 26 j. en G. de Jager, 29 jr. Overleden: C. Wielemaker, 71 j., e.v. H. G. van Dijk; M. van Poelje, 70 j., e. v. J. M. de Rijken te Kruiningen; L. Quak- kelaar, 65 j„ ongeh.; K. Kroes, 50 j., e. v. J. Priem. De heer J. Swagerman, ónderwijzer aan de O.L. school te Bruinisse, slaagde met lof voor de onderwijzershoofdakte op het te Breda gehouden examen. De heer C. W. Joose te Middelburg slaagd'e voor het examen. Nederlandse Handelscorrespondentie van de Asso ciatie voor Praktijkexamens. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Kamperland heeft een serenade ge bracht bij het echtpaar J. C. Kramer Heijboer, dat het 50-jarig huwelijksfeest vierde. Van 1 augustus tot en met 15 septem ber wordt de ambtenaar der invoerrech ten en accijnzen F. J. Briaire van Nieuw- Namen gedetacheerd naar Retranche- ment. Advertentie MIJN WEEK BEGON met een rare brief. Zo oordeelde althans de briefschrijster er zelf over. Het mag misschien wat vreemd zijn, dat men, over eigen moeilijkheden schrijvend, al bij voorbaat zegt wel te beseffen, dat ik ook niet zo maar een-twee-drie oplossingen aan de hand kan doen, wat intus sen maar al te waar is. Ik heb respect voor de vrouw, die kans ziet het relaas van haar moeilijkheden te versieren met glimpjes humor, die het tot een pleiziertje maken, die z.g. rare brief te lezen. Ik mag de naam niet noemen, dus krijgt ze van mij de schuilnaam van mevrouw Zon. Mevrouw Zon is huisvrouw, moeder van een half dozijn jongens en meisjes en tevens, zoals ze zelf zegt de helft van de firma X. De andere en grootste helft is haar man. Als je dat leest, is het licht te verstaan, dat mevrouw Zon wel voor jaren een be zet dagprogramma zal hebben. Dat is al zo in „gewone dagen", maar de vakantie doet de maat overlopen. Zeker wel deze vakantie, want ik lees in haar brief: „Net, nu we al gingen spreken over het groot worden van de kinderen, kondigde zich een nakomertje aan, waar we toch ook weer echt blij mee zijn. Maar dat hum meltje stuurt blijdschap en moeite wel vooruit. De moeilijkheid is vooral deze, dat ik nu geen kans zie om er met ons grote kroost, waarvan de oudste vijftien is, op uit te trekken voor dagtochtjes, in onze mooie omgeving. En mijn man en ik hebben ales goed berekend en de slotsom is, dat we er geen geld voor een vakantiehuisje of zoiets voor af kunen nemen. De zaak vroeg een extra portie voor uitbreiding. En dat gaat voor. Mijn man zit elke dag „vast aan de zaak". Behalve een paar va kantiedagen dan. Maar wat zijn een paar vakantiedagen op minstens vijf weken, dat ons kroost de vrijheid heteft. Nu zie ik nog wel kans wat aardig heidjes te bedenken, zo dicht in de buurt, zonder dat ons budget er door in de war loopt, maarhet oudste tweetal van ons half dozijn is in staat van opstand gekomen. De alleroudste, een jongen van vijftien, heeft het sein gegeven. Toen va der en ik duidelijk maakten hoe het er met onze vakantiemogelijkheden voor stond, nam hij dat eerst niet zo zwaar op. Er is elke dag gelegenheid tot zwemmen, dat is al veel en wij dachten, dat het mee zou vallen. Opeens echter kwam zoonlief opgewonden thuis. Hij wist wat voor de vakantie. Of beter voor zijn vakantie. Met een paar jongens uit zijn klas, zou hij gaan trekken. Een fietstocht van je welste. Kostte niet veel. Hij zou de rest van de vakantie wel meewerken in onze winkel. Het woord België werd al ge noemd in de plannen. Mijn man en ik waren nog niet dadelijk gealarmeerd, want we dachten, dat van een der jongens wel een vader zou mee gaan en dan zouden we het best gevonden hebben. De kosten van kamperen zouden we nog wel kunnen missen. Maar nee, de jongemannen, waarvan zoonlief nog wel de oudste zou zijn met zijn vijftien jaren, hadden geen leider no dig. Ze konden het zelf wel vinden. En toen zei vader resoluut: „Nee", waarop we een bui over ons hoofd kregen zoals alle vaders en moeders tegenwoordig wel licht eens ondergaan. Wij waren ouderwets. Zij (ons kroost dus) mocht nooit eens wat. Nee dan bij Jan, Piet en Klaas, (deze namen krijgt u van mij verzonnen, want anders krijg ik ook nog boze jongelui op mijn dak) daar was het anders. Jan zijn vader had nota bene het plan verzonnen! Nou Ma ja, daar staat mijn verstand bij stil. Als er eens een vader van de vrien den opduikt, die wel genoeg vakantie heeft en die wil meegaan, dan krijgt onze jongen ons fiat, maar zo zonder een ou dere er bij, nee. We zijn dan wel ouder wets, maar weten niettemin de nieuwer wetse gevaren wel. En daarvoor willen we onze kinderen bewaken. Nou weet ik wel Maja, u kunt geen be vel uitvaardigen, dat zulke kinderen er nog niet alleen op uit mogen treken, naar onbekende verten, maar u mag dit geval best in de krant zetten en dan met mijn vraag er bij: „Waarom maken de ouders het elkaar zo moeilijk." We worden tegen elkaar uitgespeeld en het schijnt, dat dan, veel vaders en moeders door de knieën gaan. Als Christenouders hebben we heel eenvoudig grenzen te treken, die niet overschreden mogen worden, en nu kan het best zijn, dat die grenzen bij de een wat nauwer vallen dan bij de ander, maar met al hun genoegeïijke branie zijn jongens van net vijftien nog kinde ren, die niets van het leven weten. En die laat je niet op eigen houtje langs velden en wegen trekketn ver buiten 3e gezicht. Nu kopt zoonlief al dagenlang en mijn grote dochter van ruim dertien trekt zijn partij. Het zal allemaal wel bijdraaien, maar het hindert ons toch wel en vooral mij nu, omdat ik niet meer op volle kracht vooruit kan. Verder zoek ik maar naar lichtpunten en die zijn er ook veel. Ik heb nog geen enkel examen- of rapporten probleem, wat we kan neerdrukken. De rapporten waren goed, van die opstandige zoon zelfs best en wat nóg onze ongste is, die deed met goed gevolg eindexamen op de kleu terschool om in september „groot" te wor den op een heuselijke school. Dat is alle maal licht. Maar die bokkige zoon hoefdet er ook niet bij te zijn. Als hij niet gestijfd werd door kameraden, die „alles mogen", was de bui met een enkel uur over ge weest. Daarom, vraagt u eens Maja aan de vaders en moeders, of ze er re- kenning mee willen houden dat hun houding en besluiten ook an dere gezinnen raakt. Ieder moet wel voor zijn eigen kinderen zich verantwoorden en willen mijn man en ik ook beslist wel doen, maar nodeloos bedor ven dagen door slapheid van an deren, van wie we mogen ver wachten, dat ze in belangrijke zaken eenxder denken op grond van gedeeld beginsel, zou ons en veel anderen helpen." Ik kan niet meer doen dit keer, dan dit lange epistel aan de lezers doorgeven, want mijn plaatsruimte is verbruikt. MAJA. Geheel onverwachts is in het Dia- canessenhuis „De Wijk" te Gouda op 71-jarige leeftijd overleden ds. A. Ver hagen. predikant bij de Gereformeer de gemeenten. Meer dan vijftig jaar heeft ds. Verhagen het ambt bediend, eerst als lerend ouderling later als predikant. Ds. Verhagen werd op 3 maart 1887 geboren, op vijfjarige leeftijd raakte hij verlamd. Tot zijn twaalfde jaar verbleef hij in ziekenhuizen. Van een schoolopleiding kwam niets te recht. Zijn toekomst, zo werd beslo ten, zou in het schoenmakersvak lig gen. Het ging echter anders. Op zestien jarige leeftijd ging hij over naar de toenmalige Vrije Gereformeerde Ge meente in Vlaardingen. Hij gaf zich aan zondagsschoolwerk in Nieuwer- kerk en Vlaardingen. Op 21-jarige leeftijd kwam ds. Verhagen in con tact met ds, D. C. Overduin, die een vrije gereformeerde gemeente in Am- diende. Hij werd op 17 april 1908 bevestigd tot lerend ouderling in de vrije gereformeerde gemeente in Westzaan, Vervolgens stelde de Zeeuwse particuliere synode van de Gereformeerde Gemeenten ouder ling Verhagen was inmiddels naar Meliskerke verhuisd hem beroep baar als predikant. In 1915 werd ds Verhagen als predikant bevestigd in Leiden door ds. Jac. Overduin uit Lis- ■se. Hij heeft vervolgens het Woord be- ?'™d in Dirksland (van 1917—1921) .n Middelburg (1921—1942), in Lissé (19421947), in Kampen (19471955), en van 1955 af diende hij de gemeen te m Gouda. Bij de ingebruikneming van hét nieuwe kerkgebouw in Kampen werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Noranda Mines schat de nettowinst over het eerste halfjaar op $5,81 (v i S 4,72) miljoen of 1,29 (v. j. 1,05) per aandeel. Sinclair Oil behaalde in het eerste halfjaar een nettowinst van $27.03 (v j. S 22,36) miljoen of 1,76 (v. j. 1,45) per aandeel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiüiiiiiiiiniinmiiiiiiniiiiiii bevatte de krant o.a. het bericht 5 van een Haagse vrouw, die voor de rechtbank in Rotterdam terecht stond, verdacht van diefstal in wa- ren,huizen. Bij het verhoor van de vrouw kwam een door haar bijge- houden dagboek op tafel. Daaruit bleek ondermeer dat deze dame erg gehecht was aan haar hondje. S De vrouw probeerde voor de recht- 1 bank het' dagboek in handen te krijgen en in stukken te scheuren. H Ik vind dit een nogal logische reactie. Het is mij namelijk als j§ kind al ingeprent, dat het aller- minst fijngevoelig is om onge- vraagd in iemands dagboek te gaan neuzen. Een dagboek lijkt mij een zeer privé bezit, waarin zeer persoonlijke mededelingen worden gedaan. Veel dagboeken worden door de bezitters verbrand. S Vooral meisjes plegen dat te doen S als ze 21 a 22 jaar zijn. H Dagboeken bevatten geheimen. =j Intieme gedachten, zorgen, rade- s loosheid en vaak ook reacties op menselijk gezien onverhoor- de gebeden worden op schrift ge- steld. Geen ander mens mag het 5 lezen. Dagboeken, tonen het innerlijk van een mens. het ongeverniste schepsel. 3 Er is niets vreemds aan, dacht 3 ik, dat mensen dagboeken bijhou- 3 den. God houdt in de hemel ook een boek over de mensen bij liilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5