CJverienliiM Een ontevreden jarige Zomerwoningen in Kamperland vinden gretig aftrek Expositie in Zierikzeese Gravesteen Burg. De Jonge 40 jaar in gemeentedienst Nationaal kunstbezit Zierikzee is er vol van De regen kwam Zaterdag 1 augustus 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Het gezin RECREATIE CENTRUM IN OPKOMST Er is zelfs een wachtlijst met gegadigden voor een huisje BRANDWEER MATERIAAL Opnieuw geschenken VOOR ARNEMUIDEN voor Zonneveld BEPLANTING KAMPEREN Meeste werken van tentoonstelling missen nog vereiste rijpheid 1 RUSTIG MAN OVERWON VELE MOEILIJKHEDEN Vandaag feest in St. Philipsland DRONKEN SCHIPPER DOOR MONTEUR UIT KANAAL GERED DE HEER P. VAN BEVEREN WORDT VIJF EN ZESTIG Geen zaterdagveiling meer in Kapelle Geen scheiding Verdronken zwemmer aangespoeld Protestants-Christelijk VADER EN MOEDEI? Verhulst uit Goes komen er rond voor uit we weten beslist niet, waar onze kinderen elke avond uithangen. We kunnen ze niet aan een touwtje heb ben en dus Die ouders weten in de verste verte niet, waar hun kinderen zitten na het Van een onzer verslaggevers le,rkv^lf Jad" e," m°e" KAMPERLAND - Burgemeester J. van Halst van de ge geven. en e moe opge- meen.te Wissenkerke heeft zijn ideaal kunnen verwezenlijken. Het Maar thuis staat de radio van de zomerwoningenterrein, dat in de Onrustpolder te Kamperland vroege morgen tot de late avond het onder langs de zeedijk tegenover de duinen is geprojecteerd, is laatste restje stilte te verknetteren, op geheel „uitverkocht". Alle vijftig woningen, die op dit terrein ge- het platje worden met de buurvrou-bouwd zullen worden, zijn reeds verkocht. Het gemeentebestuur wen jan Rap en zijn maat beroddeldj beeft zelfs een wachtlijst van gegadigden, die voor een zomer en op zaterdagavond wordt het laatste wonjng jn aanmerking wensen te komen. Kamperland blijkt dus restje intimiteit van het gezinsleven k kQmen Mj dg vakanüe-gangers. geweld aangedaan door de tot de bu- ren gerichte invitatie om onder het ge- ,m succes is de burgemeester erg maar toch ben ik dankbaar, dat het not van een glaasje een kaartje te leg- in zijn nopjes. De grootste optimist had zo goed is gelopen", aldus de heer van gen. dit niet verwacht. Het is een bijzonder Halst. moeizame lijdensweg geweest voor dit En de kinderen? project gerealiseerd kon worden. En -—We kunnen ze niet aan een touwtje vooral burgemeester van Halst heeft zich opgeworpen als de grote promotor van dit plan. Talloze gesprekken heeft hij moeten voeren met allerlei instan ties, die in dit object gekend moesten hebben ARNEMUIDEN. De brandweer van Arnemuiden is er op de vrijdag gehou den raadsvergadering van de gemeente Arnemuiden niet slecht afgekomen. Niet alleen zal de brandspuit, die schade op liep bij een ongeluk, na de brandweer wedstrijden in Brabant, zo spoedig mo gelijk worden hersteld, maar ook mach- tigde de raad B. en W. prijsopgave te van het bestuur de heer D. S. L. de vragen voor een nieuwe trekker en manschappenwagen. De raad gaf B. en W. ook toestem ming de Nederlandse Heidemaatschap pij opdracht te geven een plan inzake de recreatiemogelijkheden in de ge meente op te maken. Hiervoor werd 25.000 uitgetrokken. Tegen stemden de heren J. Joosse en G. van Belzen, bei den S.G.P. Op de „Dokweide" zullen enige doel palen worden geplaatst, zo werd beslo ten naar aanleiding van een vraag van de heer Allaard (P.v.d.A.) over speel ruimte voor de jeugd. Vilt gij gezond worden? Joh. 5 6c. U kent de geschiedenis toch wel van die man, die 38 jaar ziek was, en die temidden Het is een gevarieerd gezelschap, dat momenteel van' een rustige vakantie ge- "y ADER EN MOEDER Abrahamse uit een dorp op Walcheren leven te vreden en gelukkig. Ze hebben een worden. talrijk kroost, dat zich elke middag TwrrklTTririHf TiMr gedwee rond de aardappelschaal en de VltUtn LIvMMt papfles schikt en des avonds de ko- De burgemeester vertrouwde ons in nijnen en duiven verzorgt en daarna een onderhoud toe. dat hij van de men- sen uit zijn eigen gemeente zeer veel in de huiskamer gaat zitten lezen,1 medewerking heeft ondervonden, mens-erger-je-niet-spelen of breien, ..De grond, die voor dit terrein no- Men leeft geïsoleerd van de dingen diS was, kon geheel uit vrije wil van niet in de Kamperlandse duinen. Wij buitenshuis »elfs in de vHi» tiirf Vak de eigenaren worden verkregen." En!ontdekten er (natuurlijk) Zeeuwen, tenshuis, zelfs in de vrije tijd. »ak- nu bgn jk tocll wgj een j-,eetje bang om maar ook Brabanders en toeristen uit en jeugdverenigingen worden be- nog meer terrein voor zomerwoningen het westen des lands, schouwd als vijanden van het gezins-:te gebruiken. Hoe graag ik dat zou wil- Een Brabantse huisvrouw vertolkte on- leven en het traditionalisme viert er'len. Maar dan wordt er weer beslaggetwijfeld d» gevoelens van alle vakan- gelegd op kostbare landbouwgrond. De tie-gange- Kamperland, toen ze zei: Ik hier van een weldadige rust. zijn in Domburg en Haam stede ook geweest maar nergens vind je de rust, die een mens in de vakan tie zo nodig heeft als hier. Wat genie ten wij hier van de uitgestrekte stran den. Wij komen dan ook vast terug". Een' beter compliment kan voor Kam perland niet gegeven worden. Het terrein beslaat een oppervlakte van zes hectare. Staatsbosbeheer zal zorgdragen voor een passende beplan ting. Voorts zal een strook met be planting worden aangebracht langs de zeedijk. In deze strook zal tevens een speelterrein voor de kinderen worden gemaakt. Het geheel krijgt dan ook een zeer aantrekkelijk gezicht en voor de va-1 In het aanstaande zomerseizoen zul- kantieganger zal het op dit terrein on-,ien, in «verleg met de V.V.V. dagver- getwijfeld goed toeven zijn. blijven op het strand worden geplaatst. Burgemeester J. van Halst enthousiast meer bij. Wie dat toch wil moet maar verdwijnen zegt de heer van Halst kort, maar krachtig. hoogtij. grond van het huidige terrein is niet zo Het lijkt zo mooi, dit gezin Abraham- best, dus dat ging heel wat gemakke- se, maarlijk. Eén avond in de week gaat de oud- DU beschouw ik eigenlijk als ste zoon naar Middelburg" om een ken- mijn grote trots, maar zo voegde bur- nis te bezoeken en een dochter is af gemeester van Halst er onmiddellijk aan en toe een paar uur weg om bij een toe? ,.ik heb niet anders gedaan dan mijn plicht in het belang van de ge meente". Pas op 24 maart van dit jaar heeft de gemeenteraad het plan in zijn ge heel goedgekeurd. Maar al enkele ja ren eerder is begonnen met de realise ring van dit project. Dat wil echter niet zeggen, dat de burgemeester heeft ge handeld zonder goedkeuring van de ge meenteraad. Integendeel, de raadsleden hebben zich vanaf bet begin achter de plannen gesteld. En het feit, dat dit plan met algemene stemmen is goed gekeurd spreekt boekdelen. Natuurlijk ontbreekt in dit groeiende recreatie-oord het kampeerterrein niet. Dit terrein wordt echter niet door de gemeente geëxploiteerd, maar door par ticulieren. Zo ook het caravan-terrein, ,,Ik geef het particulier initiatief graag voorrang", aldus burgemeester van Halst, die overigens met betrekking tot het kamperen nog wel wat op zijn hart had. vriendin breipatronen te halen. Tenminste, dat menen vader en moe der en zij zijn gerust, want zoon en dochter vertellen thuis alleen datgene dat de ouders wensen te horen. Het sterk geïsoleerde gezin is een harnas goworden. Er is geen onderlinge open heid. JAIT ZIJN TWEE voorbeelden van Zeeuwse gezinnen, voorbeelden, waaruit blijkt dat er geen aanpassing si aan de moderne samenleving. Bij de ontwikkeling van Zeeland in de ko mende jaren zal grote aandacht moe ten worden besteed aan het gezin. Op de ouders rust een enorm grote ver- .n totaai piaajs voor vijftig zoiner-wo-1 ogenblik is er niemand, van de vakan antwoordeiijkheid. Enerzijds zal men ningen. Ook ideze woningen wachtentiegangers, die zonder vergunning hier niet afzijdig kunnen blijven tegenover niet meer op een eigenaar. De burge-jdes nachts vertoeft. Alle toeristen, die de maatschappelijke instellingen, an- meester vertelde ons, dat hij reeds een vakantie houden op het kampeer- of lijst heeft met veertien personen, die caravanterrein zijn ingeschreven, zoals derzijds zullen de invloeden van bui- voor een zomerwoning in aanmerking dit in de kampeerverordening is om- tenuit ook niet klakkeloos geaccep-1 willen komen, teerd moeten worden. I ..Ik kan ze op het ogenblik helaas Met de straffe hantering van deze ver ordening en met zijn ijver heeft de bur gemeester toch bereikt, dat in zijn ge meente een best,.maar rustig recreatie oord wordt geschapen. ,.Het kost me soms veel moeite om dit alles tot stand te brengen, maar ik doe het met ple zier. En ik ben er toch wel trots op ook. Ik weet wel, dat de weldadige rust gaat verdwijnen. De rust, waar ik zo veel van houd, maar daar is echt niets aan te doen. Hoewel ik geloof, dat het met de onrust wel mee zal vallen. Ik heb de eerste steen gelegd en ik hoop, dat hij goedgelegd is. En als de middenstander dit nu ook maar begrijpt. Naar mijn mening besef fen zij toch te weinig welke voorde len de recreatie voor hen biedt. En als zij niet ap hun tellen passen, schuiven anderen met de buit." Als oud-zaken man wilde burgemeester dit tot slot nog even zeggen. En wie zal hem dit kwa lijk nemen? Wordt van een burgemees ter in dit tijdsbestek naast een grote dosis stuurmanskracht ook niet een flin ke portie zakelijk inzicht verwacht? yiERIKZEE. De propaganda- commissie „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" heeft gemeend de touristen ook een beeld te moeten geven van wat er op Schouwen en Duivelend in de beeldende kunst wordit gepresteerd. Zo kwam in het Gravesteen een bescheiden expositie van schilder- en beeldhouwwerk tot stand van mensen die allen, naast hun beroep, beeldend werk zaam zijn. De exposanten hadden zich bijna geen betere ruimte kun nen denken om er hun oeuvre in on der te brengen. De lichtbal is bui tengewoon goed en de ruimtewer king van de zaal doet elk werk op de juiste wijze tot zijn recht komen. Een oppervlakkige beschouwing van de tentoonstelling maakt echter reeds duidelijk dat het geheel aan het oeuvre van twee qua niveau, „eruitspringende" deelnemers hangt. De ceramiker Ad Braat en de schil der Jan Jongschaap zijn dan ook geen onbekenden. De eerste zet de bezoeker buitengewoon gave en vaak originele wandborden en vazen voor, die van zijn liefde voor eenvoud in vorm getuigen. Naast het beheersen van de drie dimensies blijkt hij ook OOSTKAPELLE. Gisteravond heeft het comité Sport Steunt Zonneveld de patiëntjes van het zeehospitium Zonne veld te Oostkapelle opnieuw verblijd met geschenken, die van door sportmensen ..bijeengespeelde" gelden konden wor den aangeschaft. Ditmaal kon voorzit ter C. L. Westerweel aan de voorzitter van het bestuur de heer D. S. L. de Groof een bandrecorder va„"\le" vele "zieken in dal Betl.esda bij de aanbied^m Voorts wercT uit de opbrengst Schaapkooi-. van je,■„zalen, lag? Hij wacht- van vorig jaar een gift van 3000 ge- te en wachtte maar op genezing. Genezing, schonken alsmede een bedrag van die zo vlak bij was. Want de geneesmethode 5000, dat wordt vastgezet om er l.z.t. was ,]aar afkomstig van de hemel. God zelf het zozeer begeerde stukje bos vao te vacht door Zijn wondermacht van tijd tol kunnen kopen waarover onlangs in j j in beroering en wie het eerst t d a a rin a f d aaide weM gen zen. Moar hjj hg richten. Een der patiëntjes sprak een ligt al 38 jaar ziek en komt steeds te laat dankwoord, dat 's middags op de nieu- en niemand helpt hem. we bandrecorder wac vasgetlesd. Op een dag komt er bezoek. Bezoek voor Mevr. De Casembroot woonde als be- |ieul? jat Er staat een Vreemdeling bij hem. stuurslid de overdracht bij. mj kent Hem niet. Wat zou die Man komen doen? Maar nog vreemder wordt het, als Hij een vraag stelt. Een dwaze vraag: „Wilt gij i gezond worden?" Vanzelf, wie wil dat nu niet? Als men een week ziek is, is men het al zat; laat staan ais men enige maanden moet liggen. Denk eens aan hen, die in de sanatoria verpleegd worden en jaren wach ten. U moet zo'n vraag eens stellen. Mij dunkt: u krijgt het antwoord van de zieke, die wat korzelig is in deze vorm: wat on- zinnig is dat, om zo iets te vragen. Wie wil er nu niet gezond worden? Maar let eens op het antwoord van deze man, die 38 jaar krank ligt! Hij zegt niét: „Vanzelf, mijnheer!", maar: „Ik heb nie mand! En als ik afdaal in het water ben ik le laat!" Die man was aan het einde van zijn verwachting op redding. En tóén ge schiedde het wonder. Hy hoort die Vreem deling zeggen: „Neem uw beddeke op en wandel." Hij stond op en wandelde. Want die Vreemdeling was de Heiland, die redt en zaligt! In deze geschiedenis staat de lijn van hel zalig worden getekend. Want wij zijn allen reizigers naar de nimmer eindigende eeuwig heid. Wij liggen van nature reddeloos ver loren. Niemand kan ons helpen en verlossen van het eeuwig verderf; en wij kunnen zelf het rantsoen voor tijd en eeuwigheid niet voldoen. Maar midden in die ellende vraagt de Heere door Zijn Woord: Wilt gij ge zaligd worden? Natuurlijk, wie wil dit nu niet? Eerst op aarde genieten en daarna in de hemel. Wie heeft er ooit een mens ont moet, die niet zalig wil worden? Maar het antwoord moet worden als van die man. Heere, ik heb niemand. Want wie aan het eind is van de mogelijkheid tot zalig worden ziet de mogelijkheid by God. Waar wij aan het eind zyn, daar kan de Heiland met Zijn genade beginnen. ZIERIKZEE M. v. d. KLIS de techniek van het verfijnde lijnen spel grondig te verstaan. Dat laatste vindt men ook in de subtiele teke ningen van Jan Jongschaap, die vaak de indruk wekken geschreven conter- feitsels te zijn. Jongschaap zoekt het in zijn olieverfwerken voornamelijk in de techniek, en toont hiermede een nauwe verwantschap met de heden ten dage vrij populaire Duitse School te bezitten. De cultivering van de .toevallige vlek" is hem niet vreemd. Zijn werk getuigt van een onrustig zoeken naar grotere expressie door middel van een steeds diepgaander technisch kunnen. Mevrouw Braat Voorhuis blijkt de kunst van het pot tenbakken evenmin mis te verstaan. Haar ceramiek imponeert door zui verheid en kleur. De meeste der verder tentoonge stelde werken bezitten nog niet de vereiste rijpheid om de toegekende functie in het Gravesteen te vervul len. Dit komt de expositie niet ten goede. In ieder geval is er op Schou wen een begin gemaakt met het in de belangstelling plaatsen van dit fa cet van het culturele leven. Een be gin dat hopelijk stimulerend zal wer ken. De tentoonstelling blijft geopend tot eind augustus, en is iedere za terdag. dinsdag en donderdag van 10 tot 5 en van 7 tot 9 te bezoeken. In vroeger tijden kampeerden de toe- Het project wordt in twee fasen uit-'risten overal. Maar door de toenemen- gevoerd. In het eerste stadium worden j de drukte wilde de gemeente toch wel 26 zomerwoningen gebouwd, die zeer een vinger in de pap hebben. ,.Wij wil grif van de hand gingen. Tien huisjes len graag weten welke mensen onder zijn nu geheel klaar. Op liet terrein is dak hebben in onze gemeente. Op het De levenssferen kunnen niet gene geerd worden, doch in de gezinnen kan wel een schifting plaats vinden. Ver-) werpen de ouders niet zonder meer en bij voorbaat alles, wat zich als nieuw aandient nieuw in hun ogen, om- dat het er vroeger niet was dan kan een gesprek ontstaan, dan kan het ge zin helpen aan de meningsvorming en kan begonnen worden aan een zware opgaaf, waarvoor elk gezin toch wordt gesteld, namelijk de harmonie te zoe ken tussen de oude waarden en het nieuwe van de huidige en toekomstige samenleving. Niemand bewere, dat deze taak on mogelijk te vervullen is. Het tweede gebod luidt: „Gij zult uw naaste liefhebhen als u zelf". God, die geboden geeft, wil ook krachten schenken. A. I.! (Advertentie) j DE KIP EN HAAR HOK. De redactie van het maandblad DOE j HET ZELF heeft in het augustus-num- i mer gevolg gegeven aan vele verzoeken 1 van lezers om een bouwbeschrijving te publiceren voor het zelf-maken van een kippenhok. In dit zeer lezenswaardige nummer j komen voorts artikelen voor over het vervaardigen van een radiotoestel, een moderne baby-box, een werkkast, het leggen van tegeltapyten (het nieuwste op tapijtgebied!). de werking en het on-' derhoud van elktrische fornuizen, het ma ken van scherpe foto's, het ontwikkelen j en drogen van films, het maken van af drukken en vergrotingen. In het maandblad DOE HET ZELF staat voor elk wat wils. Koop het nieuwe nummer bij een kiosk-, boek- of tijdschriftenhandelaar. niet helpen". Dat vind ik er jammer. schreven", zeide de burgemeester. Na tuurlijk geldt dit niet voor de dagjes mensen. Hun wordt niets in de weg ge legd. Vrij kamperen is er echter niet Van een onzer verslaggevers i J' .PHILIPSLAND. Vandaag zal het in het overigens zo rustige St. Philips- land drukker zyn dan normaal. Men zal er muziek kunnen horen en verschil lende inwoners zullen laten zien wat ze al geruime tyd hebben voorbereid. Er zal een feestelijke stemming heersen want de burgemeester, de heer L J. de Jonge, die deze gemeente reeds dertien jaar bestuurt, viert op 1 augustus zijn veertigjarig jubileum m het gemeenteambt. Gezien de moeilyke tijden die de heer De Jonge in zijn loopbaan heeft gekend is dit jubileum geen gebeurtenis die ongemerkt voorbij kan worden gegaan. Ja. er is veel gebeurd in het land van Schouwen en St. Philipsland. Nadat de heer De Jonge van 1919 af in zijn geboorteplaats Bruinisse als gemeente ambtenaar en gemeentesecretaris werk zaam was geweest, kwamen de moei lijkheden bij het begin van de Tweede Wereldoorlog. De gehele gemeentesecre tarie moest naar 's Gravenpolder ver huizen. De afstand tot Bruinisse bracht extra moeiten mee die nog vergroot werden toen dit vissersplaatsje in de zo zwaar getroffen frontlinie kwam te liggen. In zijn ambtsperiode te St. Philips land die hij in 1946 als burgemeester aanving viel de grote kla.p uiteraard in de ramp van 1953. Het dorp van burge meester De Jonge ligt in een der zwaarst getroffen gebieden. Bijna geen huic- bleef onbeschadigd. Het herstel duurde lang terwijl de belangen van de ge meente van Steenbergen uit behartigd i moesten worden, waarheen de secreta- rie inmiddels was verhuisd. Het dorp heeft er na die bewogen da gen fraaie aanwinsten bij.gekregen. Zo j verrezen er enkele nieuwe scholen, een i brandweerkazerne en een wijkgebouw met badhuis. Zijn grote wens is nu de houten barak, die als gemeentehuis dient, zo snel mogelijk te kunnen ver iaten. Ook heeft de heer De Jonge de vestiging van industrie op het oog. Hij verwacht dat de totstandkoming van hel Deltaplan de verkeersweg wal zal ont lasten zodat er ruimte komt voor in dustrieterreinen die nu aan de te druk ke snelweg niet gunstig liggen. De burgemeester komt uit landbouwerskringen en voelt zich in zijn gemeente dan ook goed thuis. Hij is een rustig man, die geen haast kent. In zijn vrije ogenblikken gaat hij het liefst tuinieren en blijft zo trouw aan zijn eigen milieu. Van het Delta plan verwacht hij geen grote ver anderingen voor zijn gemeente die, naar zijn mening, buiten de indijking valt. Dit typeert de heer De Jonge. Vandaag ziet hij op dezelfde rustige wijze terug op een ambtsperiode van veertig jaar, die voorwaar niet altijd rustig is geweest. SLUISKIL. Ter hoogte van de aanlegsteiger Kooman te Sluiskil heeft zich in de nacht van donderdag op vrijdag een nat, koud en lang niet on gevaarlijk avontuur afgespeeld. Schipper J. van het m.s. „Confido", die in min of meer benevelde toestand zijn weg van een café naar zijn schip zocht, geraakte tegen half een 's nachts te water. De monteur H. G. uit Darmstadt (Duitsland/ die tijdelijk in Sluiskil woont, passeerde op dat moment met zijn echtgenote en twee logés. Hoewel de temperatuur en het donkere water niet erg aanlokten, sprong de monteur onmiddellijk de dronkeman na om hem te redden. Tevergeefs echter, waarna de Duitser in een roeiboot sprong en pogingen aanwendde de schipper daar in te hijsen. In plaats dat de drenke ling aan boord kon worden gehesen, sloeg het bootje eensklaps om, tenge volge waarvan ook de monteur weer in het water terecht kwam. Samen met tehulpgesnelde omstan ders slaagde de monteur er tenslotte toch in de schipper op het droge te krijgen, waarna de alcoholminnaar in zijn eigen kooi de roes kon uitslapen. MIDDELBURG De waar-j achtige Hollandse zomer is be-! gonnen. De stranden zijn vlak; gewaaid en onder een zware; grauwe lucht blaast de wind dikke schuimvlokken over het zand. Over de Walcherse wegen razen volgepakte auto's met. nummerborden uit verschillende landen voorbij; vele touristen werden door de regen verdreven.; Maar gehuld in dikke jassen of, plastic regenkleding zijn velen j och gebleven. De meeste badhokjes zijn gesloten, -naar in de weinige die nog open zijn ran men ze vinden. Tenslotte kwa men ze voor het strand en ze blijven daar dan ook. Mqt koffie die ze op retroleumstelletjes warmen hoüden ze uch op temperatuur terwijl ze hun :ijd besteden met het oplossen van truiswoordraadsels. Kleine kindeven. stevig ingepakt, bouwen hier en daar rog een lortje. Een enkele wandelaar oopt eenzaam door het zand. In de café's en restaurants is hei [rukker. Veel badgasten zijn naar vtiddelburg of Vlissingen getogen en orengen hun dag door met voor de re gen te schuilen. Op de Vlissingse bou levard drukken de liefhebers van de zee zich tegen de huizen of zoeken aen schuilplaats onder het vuurtoren ten doet men het eigenlijk niet. Doel loos loopt en schuilt men in de natte straten of men staart, wellicht met een zomerherinnering. vanaf de over dekte caféterrassen in de grauwe dag. Toch vermaakt men zich hier en daar opperbest. Ondanks de vele mil limeters regen die de laatste dagen vielen en in de komende dagen be slist nog gaan vallen, en ondanks de iroosteloze aanblik die de verwater de tenten om hen heen bieden hebben die jongen uit Roermond en dal meis je uit Breda het erg druk. Op de sfeer in hun caravan heeft het slechte weer geen invloed. Ze maken muziek met mandolines, lezen, praten en schrijven gedichten terwijl men om hen heen tenten afbreekt en nat stro wegbrengt. Ze hebben het goede weer hier ook meegemaakt en schikken zich met goede moed in de omstandigheden die een echte Hollandse zomer met zich mee brengt, zonder de gehele tijd op de lucht te letten. KAPELLE, In verband met het feit dat het seizoen voor de snel be derfelijke zacht fruit producten op de ZIERIKZEE. - „Dat noem ik! ons nationaal kunstbezit", zegt de heer P. van Beveren scherp terwijl de lijnen in zijn gezicht zich even verharden. En dan spreekt hij ver der, kalm en een tikje onverschillig schijnbaar, uiaar in feite inel een gloeiende verontwaardiging. Miljoenen worden er uitgegeven om ons nationaal kunstbezit uit te breiden, door aankoop van werken van Rembrandt en Van Gogh, die in het buitenland hangen. Let wel, ik zeg niet dat dat verkeerd is. Maai' hij zegt het in de heilige overtuiging gelijk te hebben als iets nationaal kunstbezit is, dan is het wel dat, wat we bier hebben. Dan gaan zijn gedachten uit over het eiland Schouwen, uit in het bizonder over de stad Zierikzee, met welks his torie en architectonische waarden hij als geen op de hoogte is. De heer Van Beveren denkt aan Zierikzee, zijn stad. die van a tot z uit herinneringen aan hour", verklaarde hij uitdrukkelijk. vroeger tijd bestaat. Herinneringen, die T JJ echter in verval zijn geraakt en drei gen te verdwijnen, als niet een forse duit geld wordt uitgetrokken voor gron dige restauratie. De conservator van het Zierikzees museum heeft door de jaren heen ons nationaal kunstbezit aan oude gebouwen verder in verval zien raken. Hier en daar, zoals bij de Noord-Havenpoort, is gevaar voor instorten niet geheel denk beeldig. Maar verder zijn er hele stra ten, die jaar op jaar van hun oude glo rie verliezen, zonder dat er uitzicht op kerende kansen is. De heer P. van Beveren, „archief ambtenaar" van de gemeente Zierikzee en conservator van het museum in deze veilingen nu voorbij is, heejft de veil:,.^-1 stad, is een ontevreden jarige. Binnen vereniging ,,KapeUe-Biezelinge en Om- twee weken, op 14 augustus, breekt voor 1 1 1 hem de dag aan, waarop hij in de „pensioengerechtigde leeftijd" valt. Maar als het aan he»r ligt zal deze da geving" te Kapelle besloten dat het van- daag (zaterdag) voor de laatste keer tje. Nauwlettend volgen ze de bewe-1 veiling op zaterdag zal zijn. Met in- gelijke manoeuvres van de loodsboten, f gang van volgende week komt de zater- of de werkzaamheden onder aan de 1 dag veiling in Kapelle voor dit seizoen boulevardglooiing. Maar precies we-1 dus weer te .vervallen. tum geen scheiding "brengen tussen een werkend en eer end leven. „Als ze me nog willen hebben, ga ik ber 1947 was hij zelfstandig boomkwe ker. Van die tijd dateren zijn vele ban den met de tuinbouw, die hij nog heeft. In 1947 werd de heer Van Beveren in plaats van de overleden heer P. D. de Vos benoemd als „tijdelijk archief-amb tenaar". In januari 1950 volgde een vas te aanstelling en tevens de benoeming tot conservator van het museum. Van 1937 tot 1947 was hij belast met het toezicht op de ambachtsheerlijkheid Oosterland. Sedert 1939 is hij secretaris van de vereniging „Stad en Lande". Hij is secretaris van de V.V.V.van de eilandlijke contactcommissie voor het vreemdelingenverkeer, van het zeilcomi- té, van de stichting „Moermond" en secretaris-boekhouder van de Slavenkas. Op 15 mei 1950 kreeg de heer Van Be veren de ere-penning in zilver van de stad Zierikzee, wegens zijn verdien sten bij de organisatie van de eeuwfees ten in 1949. In 1949 publiceerde hij zijn werkje „Een wandeling door Zierikzee", dat hij vooraf liet gaan en deed volgen door een groot aantal artikelen voor kranten en tijdschriften. Hij zal op 14 augustus een on- tevreden jarige zijn. Ontevreden I met de toestand van de monu menten in Zierikzee, ontevreden met zijn pensioengerechtigde leeftijd. Een ontevreden mens, is iemand die zijn idealen (nog) niet heeft bereikt. Dat is de heer Van Beveren. En verder we kunnen u geen betere raad geven, Laten degenen, die hem kennen en i er De Genestet maai eens Op wie op Schouwen-Duiveland behoort daar na te slaan, niel toe zich eens trachten voor te stellen, dal men het museum binnenkomt en het daar zonder de con-1 r servator moet stellen. Zonder de man, nmji oreri JJUnnPStpefl die stil voor zich uit zit te kijken op OniIlgCll Hd.ll IJCSiecU een stoel. De man die zich niet gaat vermoeien met uitleggingen aan in leite i HOEK. Te Hoek zijn door het ge- ongeïnteresseerden, maar in actie komt, meentebestuur acht woningwetwoningen zodra de bezoeker te kennen geeft metaanbesteed. Er waren acht inschrijvers, de bijschriften die de tentoongestelde Laagste de fa. Leenhouts te Sluis voorwerpen begeleiden, niet te kun- 107.150, hoogste Gebrs. Simons te Ter- nen volstaan. neuzen 115.800. Dan blijkt de man die daar actieloos zat, een verteller te zijn, die elke vraag opvangt. En wie wat langer met hem praat, begint er van over tuigd te raken, dat er geen geestelijke situatie is. waarop niet een gedicht ofj een enkele regel van De Genestet van i toepassing is. BRUINISSE. Aan het strand te 0 Bruinisse is donderdag het lichaam van Tlimnlf innr een in zwembroek geklede jongeman x It/uuif jUXAi aangespoeld. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de zestienjarige Johan Rombouts uit Sittard, die zondag in het Volkerak is verdronken. De jon gen logeerde le Dinteloord. De heer Van Beveren is nog maar een jaar of twaalf in dienst van de ge meente Zierikzee. Vanaf 1917 tot decern-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3