T EN MUISi hei geheime drama van Alamein Rommel misleid door eigen (geheime) code mpiï00 SLOT- fantastische eindstrijd tussen spion en tegenspion BOSCH Noordwijk verheugt zich op Soraja's komst Bezwaar geldt niet Amsterdam wèl de voorkeurspositie ^OMYl Eppler zoals hij vandaag is Queen Elizabeth gerepareerd NRV nam Olivier van Noort over Vrijdag 31 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Een bericht Gelukwensen Late worsteling En, door Leonard Mosley Gedetailleerd maar vals „Schoft!" Nog steeds geheim een „felle" vonk Weinig littekens Rommel had berouw COMITÉ VAN GRAANHANDELAREN „Laat hem met rust", zei de officier, „we zijn niet van de Gestapo Rotterdams architect houwt in Amsterdam Schouwen-Duiveland uit veer-ellende muggen, motten, vliegen ook zo goed bevallen? Nog meer expedities op Nieuw-Guinea Friendships naar Indië? Rommel wist niet dat zijn twee spionnen in Kairo gevan gen waren genomen. Hun ge heime zender werkte nog steeds maar het was een Engelse officier die misleiden de inlichtingen gaf tijdens de beslissende dagen die aan de strijd om Alamein vooraf gingen. DIE morgen werd weer de gewone conferentie in Rommel's hoofdkwartier gehouden. De beslissing die men zou nemen zou fataal blijken te zijn. In de droge rivierbeddingen buiten de tent van de maar schalk wachtten de soldaten van het Afrikakorps onder hun camou- flagenetten op het bevel om op te rukken. Ditmaal zou het de laatste aanval worden de aanval die het Achtste Leger uit Egypte zou werpen waarna de vlag van de Nazi's over de Nijl zou wapperen. „Er moet een beslissing genomen worden omtrent de plaats waar we ze zullen aanvallen en ook omtrent het ogenblik," zei Rommel tot zijn verzamelde generaals. „Hoeveel tijd hebben we nog eer de Britten klaar zijn?" '"Terwijl -*■ nnk e XJij werd onderbroken door de binnenkomst van een jonge ma joor, die de nazigroet bracht en naar de Duitse verbindingsofficier stap te. Hij overhandigde hem een bloc note; zijn hand trilde van opwin ding. Met een grimmig gezicht vroeg Rommgl: „Wat betekent dat? Waarom kom je ons storen?" Zijn toon klonk zeer geïrriteerd. De generaal gaf hem zwijgend de blocnote. Ook zijn gezicht stond nu strak en opgewonden. „U zult moe ten toegeven dat hij er goed aan deed binnen te komen, Excellen tie," zei hij „Het is een boodschap van Eppler." Rommel nam de blocnote aan en begon te lezen. Opeens verscheen er een glimlach op zijn gezicht. Een volledige opsomming van de laatste troepenbewegingen. Daarna volgde er een lijst van pas- aangekomen Engelse en Zuidafrikaan- se onderdelen. Rommel gaf een klap op zijn dij. „Daar hebben we John Eppler weer! Meine Herren onze spion in Kairo is de grootste held van allemaal!" Hij wendde -ich tot zijn stafofficier. ..Over achtenveertig uur vallen we aan", zei hij. „En dat gebeurt bij Alam Haifa. U kunt gaan. Ik ga mijn dagorder uitschrijven." de officieren, nu allemaal ook erg opgewonden, de tent ver lieten, riep Rommel de verbindings officier bij zich. ..Stuur Eppler mijn oprechte gelukwensen," beval hij, ,,en zeg hem dat ik hem bij de Führer zal voordragen voor de hoogste onder scheiding voor zijn behendigheid, moed en vasthoudendheid." Die onderscheiding zou John Eppler echter nooit in ontvangst nemen. Want dat L iricht van Condor een list die Rommel ertoe bracht ons aan te vallen in Alam Haifa, terwijl onze werkelijke verdedigingslinie bij Ala mein lag kwam niet van Eppler maar van de Engelsen! Eppler zelf zat op dat moment In een cel van het verhoorcentrum in Maadi bij Kairo. Zijn assistent, Monkaster, had een poging tot zelf moord gedaan en was bezig uiterst langzaam te herstellen. En een Engelse verbindingsofficier, die inplaats van Eppler op de afge sproken tijd verbinding kreeg met de luisterpost van de Abwehr in Athene en daarvoor Eppler's radio en Epp- lers code gebruikte, was begonnen met het spel van kat en muis, dat het hele Afrikakorps zou bedotten en ver warren, en dat zo'n belangrijke rol zou spelen bij de Engelse overwinning in de zo gewichtige slag van Alamein. Maar die code ontdekten we pas op het nippertje. 'T'wintig minuten voor middernacht, J- tegen de tijd dat de luisterpost van de nazi's het afgesproken contact met de spion tot stand zou brengen, wisten we nog het geheim daarvan niet. In zijn woning in de tuinstad van Kairo zat de burger-te2enspion. Rob- by, nog steeds te worstelen met zijn exemplaar van de roman Rebecca van Daphne du Maurier, die Eppler als co de-handboek had gebruikt. In de Europese gevangenis in Kairo onderwierpen de officieren de danse res Hekmath Fathmy aan een kruis verhoor, hopende de zo belangrijke schakel te ontdekken. Xn de militaire gevangenis van het Egyptische lesei namen andere offi cieren luitenant Sadaat onder handen, de jonge officier van het Egyptische leger (nu lid' van Nassers regering> die met de spionnen had samenge Werkt. Bij Eppler zelf werden de duim schroeven nog vaster aangedrukt om hem aan. het praten te brengen en gauw. En nog juist op tijd kregen we dan die code, en konden we ons eerste be richt overseinen. De Duitsers vlogen erin Nu was het onze beurt om hen om de tuin te leiden. YY7"ie van de gevangenen Eppler. Monkaster Ftethmy of Sadaat had er gepraat? Niemand zal zo naïef zijn om aan te nemen dat een spion in de watten wordt gelegd als hij eenmaal gevan gen is genomen Tn zijn eigen land map hij als een held worden beschouwd maar voor de vijand staat hij buiter de wet. Ik heb nooit meegemaakt dat ei lichamelijke dwang werd toegepast op Duitse spionnen Maar de activiteiten van Eppler hadden het Engelse legei in Egypte in levensgevaar gebracbi op het kritiekste moment van de hek oorlog Voor zulk een spion bestond er maa één einde: de dood voor het vuurp' loton, Maar voordat we hem dood schoten, wilden we toch zelf ook we wat profijt 'rekken vp- het ondc grondse werk waarmee hij zich had bt ziggehoudeq Eppler zei dat er slechts eenmaa geweld tegen hem werd gebruikt, na melijk toen een potige sergeant hem een aframmeling gaf en zijn neusbeen brak (Dat is trouwens nog heel goed te zien.) Maar verder waren de me thodes die we gebruikten minder ruw. We pasten de nodige variaties toe. Soms werd hij uren achtereen op bar se toon ondervraagd, en kreeg hij geen eten of drinken; dan ging de of ficier met de grote mond weg en kwam er een ander binnen, die vrien delijk glimlachte. Stoor je vooral niet aan die vent", placht hij te zeggen. ,,Die is een beet je getikt Zijn moeder werd gedood door een bom van jullie. Hier, oude jongen, neem een sigaret en wat denk je van een kop thee?" En nadat hij gevangen was geno men, had hij nog iets beleefd wat voor hem wel de meest angstaanjagende diensten. Wat kon het hun schelen, of ze dit geld van die jonge Nazi's kre gen of van de Britse inlichtingen dienst?" (In werkelijkheid was het aan de Engelse tegenspionage en een Joods meisje, Yvette, te danken, dat men de' spionnen in handen kreeg. En Yvette was een Joods agente. Voor de tweehonderd pond die de Engelsen haar als beloning gaven kreeg ze een officiële kwitantie van het Hulp fonds voor Joodse Immigranten in Pa lestina.) Maar de militaire inlichtingendienst bewandelt wonderlijke en geheimzin nige wegen, en de ware manier hoe we de code van Eppler onschadelijk maakten en contact kregen met de Duitsers is iets' wat ik beloofd heb nooit wereldkundig te zullen maken. U moet daar zelf maar naar raden. Ik kan alleen maar zeggen dat we die dank zij een grote hoeveelheid vast houdendheid, vindingrijkheid en han digheid dan toch eindelijk in handen kregen. „HIER CONDOR, HIER CON DOR!" SEINDE EEN ENGELSE VERBINDINGSOFFICIER. „IK HEB MEDEDELINGEN VOOR U!" „HALLO CONDOR, HALLO CON DOR ANTWOORDDE ATHE NE. „WIJ LUISTEREN!" En hoewel dit het eind van het ver se spionnen die gedurende de oorlog haal is, is het niet het eind van het le ven van John Eppler. Van alle Duit- gevangen werden genomen, zijn hij en Monkaster de enigen die niet werden gefusilleerd. Monkaster herstelde geheel van zijn verwondingen en werd, evenals Epp ler teruggestuurd naar Duitsland. Nu woont hij in Dar-es-Salaam in Oost- Afrika. Sadaat wist uit het gevangenenkamp te ontsnappen en heeft het tot minis ter in Nassers kabinet gebracht, en hij mocht de voldoening smaken zich op majoor Alfred Sansom, de tegen- spion die hem en Eppler had gearres teerd, te wreken door hem op zijn beurt gevangen te nemen toen Nasser aan de macht kwam. De mooie Hekmath Fathmy werd vrijgelaten nadat ze een jaar in de ge vangenis had gezeten. Ze woont nu in Kairo, maar ik vrees a'at ze te dik ge worden is om de zinnen der mannen te bedwelmen met de zinnelijke bewegin gen van haar vroeger zo tengere en lenige lichaam. En de man die de dood vond toen hij hun deze kaart in handen speelde? U zult zich herinneren dat een zekere majoor Smith een paar weken te vo ren een nacht bij Hekmath Fathmy had doorgebracht terwijl iedereen meende dat hij met geheime documen ten op weg was naar de westelijke woestijn. Hekmath Fathmy had die gehei me documenten aan Eppler gege ven en alleen het feit dat hij werd gearresteerd door majoor Sansom belette hem ze door te ge ven aan Rommel. De Duitsers onderzochten de papie ren van de dode officier in de verniel de auto en daarbij vonden ze een naamplaatje. Dat was van dezelfde majoor Smith. Hij had geprobeerd de balans in evenwicht te brengen. SLOT In een hotel in Brussel, vertelde JOHN EPPLER een van de weinige, nog levende spionnen uit de laatste oorlog, zijn dramatische verhaal aan LEONARD MOSLEY (links) ervaring moet zijn geweest. Hij werd naar het gevangenishospitaal ge bracht. Hij moest zijn mouw opstro pen en de dokter nam een injectiespuit op. „Ik heb al zo lang op een gele genheid gewacht om met dit mid del te experimenteren op mense lijke wezens," zei hij. „Tot nu toe heb ik alleen maar dieren tot mijn beschikking gehad." En terwijl Eppler door zijn bewa kers werd vastgehouden kwam hij naar hem toe om hem een injectie toe te dienen,.. En de luisterpost van de Nazi's in Athene luisterde naar onze uit gebreide, gedetailleerde maar door en door valse inlichtingen over de plan nen van het Achtste Leger in de slag om Afrika. Ze bleven in de veronder stelling verkeren dat het hun meester spion, John Eppler was, die ze lever de. En veldmaarschalk Rommel heeft nooit ontdekt dat een Duitser, de dap perste van hen allemaal, ons hielp zij het ook tegen zijn wil. Hij is gestorven in de overtuiging dat John Eppler niet alleen de groot ste wat hij ook was maar ook de succesvolste van alle spionnen was wat niet het geval was. Tfolgens Eppler zelf Werd hij bij die gelegenheid werkelijk in een staat van verdoving gebracht en werden hem vragen gesteld over zichzelf, zijn werk, zijn code en zijn contactpunten. Maar ik weet dat die injectie nooit werd toegediend. Want op dat moment vloog de deur van de operatiekamer open en er snel den een paar Engelse officieren naar binnen. „Laat die kerel met rust, schoft!" riep een van hen de dokter toe. „Denk je soms dat je bij de Ges tapo bent?" Zich uitputtend in verontschuldigin gen over het gedrag van die dokter, brachten ze Eppler weer naar zijn cel. Eppler die niet goed wist wat hij nu eigenlijk moest geloven, was hele maai in de war en bovendien had hij een indrukwekkende honger. „Hoe konden die lui zo geschikt zijn, terwij] die ander zo'n ellendeling was? Hij leek wei een vent van de Gestapo!" Heeft dit macabere maar noodzake lijke spelletje hem desondanks geïn timideerd? Sadaat houdt vol dat het Eppler is geweest die tenslotte bezweek. „De Engelsen ondervroegen de Duitsers vierentwintig uur achter el kaar," beweert hij, „maar ze wilden niets zeggen. Toevallig kwam Winston Churchill juist door Athene, en hij zei dat hij zelf die spionnen wel eens zou willen ondervragen. Toen ze voor hem werden geleid bleven ze eerst halsstar rig zwijgen, maar toen de Premier be loofde dat ze niet zouden worden neer geschoten, begonnen ze te praten." T^n smadelijk voegde Sadaat eraan -*-J toe: „En per slot van rekeiiing waren het niet eens de Engelsen zelf die ze te pakken kregen. Ze waren verraden door twee zeer vriendelijke Joodse meisjes. Deze dames van iet wat twijfelachtige deugdzaamheid was tweehonderd pond beloofd voor hun Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 wat doet Eppler tegenwoordig? Hij rijdt in Frankrijk en Duitsland rond in snelle auto's, zijn geliefkoosde hobby. Soms bezoekt hij Parijs een Brits officier, die Cecil heet en die een van zijn voornaamste ondervragers was. Hij heeft een aardige vrouw, een bekroonde goudbruine spaniel die Klaus heet en een huis in het Saarge- bied. Hij schijnt maar weinig littekens op gedaan te hebben gedurende zijn ac tiviteiten. Hij is nog even roekeloos als vroeger. Hij heeft een boekhandel als tijdverdrijf en geld genoeg. En waar om zou hij niet opgewekt zijn? „Ik ben er levend af gekomen," zegt hij. En dat is zo. Hij heeft ons ook geholpen de oorlog te winnenal zal hij nooit weten hoe groot zijn aan deel daarin is geweest. Toch moeten we nog een feit ver melden uit dit drama, dat er zoveel toe bijdroeg om het tij tegen de nazi's in de oorlog in Afrika te doen keren. Even voordat Rommel besloot zijn aanval op te zetten bij Alam Haifa, bespeurden de voorposten van de na zi's in de woestijn een Engelse auto, die zijn weg zocht door Niemandsland. Ze grijnsden, want die auto reed recht op een van him mijnenvelden af. „Die stomme Engelsman vliegt de lucht nog in ais hij zo door gaat," zeiden ze vol leedvermaak. En dit is precies wat even later ge beurde. Toen het donker was gewor den stuurden de nazi's een patrouille uit om die auto te gaan onderzoeken. In het wrak vonden ze het zwaarver- minkte lijk van een Engels officier. Naast hem was een operatiekaart, verscheurd maar nog leesbaar. TA ie kaart werd direct naar het hoofd- -L' kwartier van Rommel gebracht en de Duitsers stelden er alle vertrou wen in, want de kaart was gemerkt „Strikt Geheim" en toonde de ge heime routes door de Britse linies. Rommel besloot die routes zelf te ge bruiken. Daar heeft hij later berouw van gehad, want langs die routes be landde hij in het gevaarlijkste losse zand van de hele woestijn. Die kaart was vals en speciaal vervaardigd om hen te misleiden. Eigen nieuwsdienst NOORDWIJK. Het sprookje van een der schoonste vrouwen ter wereld, Soraja Esfandjari, dat zo wreed werd verstoord door haar dinsdag of woensdag zal Soraja haar kamers met bad krijgen op een van de meest luisterrijke etages van het hotel. Burgemeester G. F. W. van Berckel van Noordwijk maakt zich geen direc te zorgen. Noordwijk is op het stuk van gasten heel wat gewend en zal ook Soraja graag en bijzonder hartelijk ontvangen. Extra politiebewaking? Welnee, we denken er niet aan. Zij zal volkomen particulier bij ons zijn, tenzij de Perzische ambassade te elf der ure andere verlangens kenbaar maakt, en wij zullen het haar zo goed mogelijk naar de zin pogen te maken. Zij komt incognito, maar tijdens haar verblijf zal daarvan waarschijnlijk niet veel meer overblijven. Liever geen afscherming van het strand, als de ex-keizerin wil gaan baden. We parke ren onze hoge gasten zo weinig moge lijk in een parc-fermé.- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. „Het gaat niet om een tegenstelling Amsterdam- Rotterdam. Uitsluitend uit algemeen Nederlands economisch belang ma ken wij bezwaar tegen de plannen om in Amsterdam een op- en over slagbedrijf voor graan te vestigen." Het Comité van graanhandelaren te Rotterdam heeft dat nog eens na drukkelijk gezegd als repliek op de laatste opmerkingen hierover van de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall. Twintig procent van de leden van het Comité van graanhandelaren is buiten Rotterdam gevestigd. Ook de Landelijke federatie van organisaties van handelaren in akkerbouwprodukten (L.F.O.), die bijna duizend onderne mingen telt (waarvan negentig procent buiten Rotterdam), staat achter de ac tie van het comité. Wij blijven het gevoel houden, aldus het comité, dat aan het nieuwe Am sterdamse overslagbedrijf door bijzon dere faciliteiten van gemeentewege een voorkeurspositie wordt geboden. Tegen een dergelijke bevoorrechting zouden wij ook bezwaren hebben wanneer het een bedrijf elders in Nederland, ook te Rotterdam, gold. Er is niets tegen, dat Tradax zich te Amsterdam vestigt, mits dat ge schiedt op gelijke concurrentievoorwaar den met andere soortgelijke onderne mingen, waarvan bovendien een der grootste in Amsterdam is gevestigd. Men zou kunnen vragen, waarom Tra dax wel in staat zal zijn 1,4 miljoen ton aan te voeren over Amsterdam, ter wijl andere ondernemingen hun graan- aanvoeren er niet hebben kunnen con centreren. zo zegt het comité. Als Tradax mede door voorkeursta neven een voorsprong zou krijgen op de Nederlandse graanhandel zou dat de gehele structuur en de bestaansmoge lijkheid van de graanhandel zowel voor wat betreft de aanvoeren naar Neder land als ten aanzien van transito- en overladingszaken, bedreigen. NEW YORK (Reuter). De schade die de Queen Elizabeth woensdag op liep bij een lichte aanvaring voor de kust van Coney Island, is reeds gere pareerd. Het grootste passagiersschip van de wereld is gisteren opnieuw uit gevaren op weg naar Europa, maar kon wederom de reis niet voortzetten, ditmaal vanwege de dichte mist. De schok van de aanvaring was zo gering geweest, dat de meeste passagiers en bemanningsleden er niets van hadden gemerkt. De kleine scheur in de boeg is permanent gedicht, zodat na aan komst in Engeland geen verdere repa raties nodig zullen zijn. SORAJA incognito scheiding van de Sjah van Perzië is een bijna vergeten episode in deze roerige wereld geworden. De telefoniste van de Noordwijkse VVV, de receptionist van hotel Huis ter Duin en de hoofdinspecteur van de politie in het badplaatsje hebben echter toch even hun herinnering la ten spelen met de romantiek rond Soraja, toen bekend werd dat zij drie weken met haar moeder naar Noordwijk komt om er, hopen zij, zorgeloos te genieten van het Neder landse strandleven. Bij reisbureau Cook in Amsterdam heeft de heer Waterman er al een paar dagen langer heel andere zorgen over. Zijn bureau 'heeft als uitvloeisel van een oude traditie de reizen voor de leden der Perzische ambassade in Bonn voorbereid en geregeld, zodat de vader van Soraja, thans ambassadeur voor Perzië in de Bondsrepubliek, zich weer tot Cook in Keulen wendde om de vakantie van zijn dochter in Noord wijk in het vat te gieten. De heer Waterman kreeg de op dracht naar een goed en gerenom meerd, rustig hotel aan het strand van de Noordzee uit te zien en zijn oog viel op Huis ter Duin, waar direc teur Tappenbek even met de handen in hei; haar zat: een volle zomer, een uitverkocht huis en dan deze reserve ring op komst. Zijn loopbaan -heeft overigens meer malen de toppen en dalen van plotse linge hoge bezoeken gekend. Hij zocht en vond een oplossing: volgende week Eigen nieuwsdienst ROTTERDAMBinnenkort zullen op de beneden-Rijn drie duwboten met twintig bakken varen. Want behalve de gloednieuwe, gisteren in dienst ge stelde duwboot Olivier van Noort en de duwboot Wasserbüffel, waarmee nu -bij na twee jaar gevaren wordt, komt er ook nog de duwboot Nashorn (neus hoorn) bij. De Wasserbüffel is gemeenschappelijk bezit van de Nederlandse rederijen Ne derlandse Rijnvaart Vereniging (N.R.V.) en Vulcaan, en van de Duitse rederijen Raab Karcher en Fendel. Op een natte, maar feestelijke dag heeft de N.R.V. gis teren de Olivier van Noort overgenomen en voor Fendel wordt nu de derde duw boot gebouwd. De eerste duwboot opereerde tot dus verre met vier bakken, eveneens gemeen schappelijk bezit. Met de Olivier van Noort zijn tegelijk vier bakken opge- verd en voor de N.R.V. volgen spoedig nog vier bakken. Ook de Nashorn zal acht bakken krijgen. Tezamen dus twin tig bakken, die in gecombineerd gebruik door de duwboten zullen worden ver voerd. Uit deze ontwikkeling mag worden opgemaakt, dat de duwvaart haar plaats veroverd heeft in de Rijnvaart. Deze stemming kwam ook wel naar voren, toen de Olivier van Noort gistermiddag in stromende regen aan de Westerkade door mr. M. van den Bos, directeur van de N.R.V., overgenomen werd van de heer L. C. Smit, directeur van de werf L. Smit en Zonen te Kinderdijk. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Rotterdamse architect ir. H. A. Maaskant heeft opdracht gekregen om een groot kan toorgebouw van negen verdiepingen te ontwerpen, dat bij het Amsterdamse Amstelstation zal worden gebouwd. Het gebouw krijgt de naam Europahuis. Het Europahuis zal een vloeropper vlakte van veertienduizend vierkante meter krijgen. Het grootte deel daar van is al verkocht. Er komt een par keerterrein -bij voor ongeveer honderd vijftig auto's, alsmede een stalling voor vierhonderd fietsen. Promotor van het Europahuis is mr. D. Eggingk uit Hui zen (N.H.). Van een onzer verslaggevers SCHOUWEN-DUIVELAND. Dit is buiten kijf zeer goed nieuws voor Schouwen-Duiveland. Zo reageerde gistermiddag de bur gemeester van Renesse toen wij hem vertelden, dat binnenkort een tweede veerboot met koplading gaat varen tussen Anna Jacobapolder en Zijpe. De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij heeft namelijk de voormali ge Moerdijkpont Willemsdorp voor de dienst op het eiland verworven. Als in het vervolg op zeer drukke dagen bei de ponten varen, zal de maximale overzelcapaciteit op dit veer zijn be reikt. Burgemeester Lunsingh Tonckens vindt het dus een grote verbetering. Ik hoop alleen, zei hij, dat de R.T.M.-ers de vaart zo kunnen rege len, dat de boten niet op elkaar be hoeven te wachten. De vooruitgang zal echter niet zo vlug bekend wor den, dat wij daardoor direct meer toe risten kunnen verwachten. Daarvoor waren de lange wachttijden te be rucht! Gemeentesecretaris R. van Omme ren in Zierikzee was al even ver heugd met het goede nieuws. Dit iS van eminent belang voor onze zaken mensen en bedrijven, meenderiiij-.- De mensen zullen er nu tenminste niet meer voor terugschrikken om naar Schouwen-Duiveland te gaan, of zich daar te vestigeft. Ook uit toeristisch oogpunt bekeken is het voor ons van belang, want met het slechte weer van de laatste dagen gaan de vakantie gangers hun vertier in de stad zoeken. Advertentie Jferdelg* ORGANON-OSS Advertentie WOW Is 't U Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Er bestaan plannen, om van de oorspronkelijke expeditie- groep naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea enkele geleerden af te zonderen voor een tocht naar het weste lijker gelegen Julianagebergte. Een geo loog zal verder een buiten het program ma liggende doorsteek naar Hollandia ondernemen. De kosten van de extra expedities, waarvoor de gouverneur van Nieuw- Guinea di\ Platteel, bijzonder veel be langstelling toont, zijn niet begrepen in de aanvullende begroting van tweehon derdduizend gulden, die de Leidse hoog leraar Lam vandaag per nota aan de re gering zal aanbieden. De Nederlandse initiatiefnemers voor de Nieuw-Guinea expeditie hebben gis teren geen contact gehad met de scheepsbouwer Verolme, die heeft ge zegd dat hij zich zal inspannen voor het welslagen van de tocht naar het Ster rengebergte. NEW DELHI (Reutel-). Volgens nog niet bevestigde berichten uit New Delhi zou de directie van Indian Air lines Corporation hebben besloten vijf Fokker Friendships te kopen. Daarmee zou een deel van de vloot van de maatschappij, die voornamelijk uit DC-3's bestaat, worden vervangen. Ook zou Indian Airlines de koop van vier Vickers Viscounts overwegen. Binnen zes of zeven jaar moet de maatschappij haar vloot hebben ver vangen. De keuze van het nieuwe type vliegtuig is moeilijk, daar de Neder landse Friendships, de Engelse Dart Heralds en de Amerikaanse Lockheeds alle kunnen voorzien in de specifieke behoeften van de maatschappij. De concurrentie is scherp.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4