Wissenkerke krijgt strand van zestien km lang De heer R. Repko kassier af van Veerse boerenleenbank Ongekende kansen liggen in het verschiet Aardewerkwandkleden en automobielen PZEM bouwt in Westdorpe Bus met jongelui uit Yerseke botst in Brabant Uit de kerken Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Zeeland hoopt Steel van hooivork in de maagstreek GROTE TOEKOMST STAAT TE WACHTEN Amsterdammer verloor zijn hart in Veere Ballonprijzen Hengelwedstrijd te Ellewoutsdijk Indeling Zeeuwse zaterdagcompetitie Nieuw hotel te Kamperland O.L.B. gaat verhuizen en krijgt de ruimte BORDJE HOUDT IN FEITE JUICH KREET IN Nieuwe liedjes Veers klokkenspel „De Zwarte Dame" Export van mosselen Finale CC-damcup De Bruse Trekker Auto sloeg over de kop Hoofdschedel gevonden Examens m.o. Frans Kiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiu Vrijdag 31 juli 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren in Den Haag met de minister van verkeer en waterstaat een aantal Zeeuwse problemen be sproken, o.a. de tarieven voor de Wes- terscheldeveren en de verhoging van de dijken langs de Westerschelde. Na de mededelingen, die in de ver gadering van de Zeeuwse staten zijn gedaan over eventueel voorlopig uit stel van de dijkverhoging is in Zee land grote ongerustheid ontstaan. Is die ongerustheid na het bezoek, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland gisteren aan de minister hebben ge bracht weggenomen? Dit is stellig niet het geval. De schaarse mededelingen, die na afloop van de besprekingen over de aard van het besprokene zijn gedaan, vermogen niet de vrees weg te nemen. Dit betekent echter niet, dat de vrees niet minder is geworden. De Zeeuwen hebben een groot ver trouwen in het college van Gedepu teerde Staten en zij zijn er stellig van overtuigd, dat Gedeputeerden gisteren met grote klem de belangen van dit gewest voor een groot deel ook na tionale belangen hebben verdedigd. Het is niet denkbaar dat de argu menten van Zeeland geen diepe indruk op de minister hebben gemaakt. Concrete mededelingen konden gis teravond naar aanleiding van de be sprekingen in Den Haag niet worden gedaan. Wel is gebleken, dat er nog een kans is, dat de gevreesde temporise- Ting van het werk aan de Wester- scheldedijken geen doorgang vindt. Gedeputeerde Staten hebben gedaan wat zij konden. Zeeland hoopt dat in september, bij de aanbieding van de begroting, zal blijken dat de tocht naar Den Haag geen vergeefse is ge weest. KAMPERLAND. De landarbeider L. Gouloze heeft bij het laden van een voer stro de steel van een vork in zijn maagstreek gekregen. Hij klaagde over inwendige pijnen, waarna hij met de ambulanceauto naar het ziekenhuis te Goes werd vervoerd. Op het veld van de landbouwer M. Israël was hij bezig met het laden van een wagen stro, waarbij een vork wordt gebruikt voor het optillen van het stro. Op een gegeven moment schoot de vork terug en kreeg hij de steel in de maag streek. Van een onzer verslaggevers [WISSENKERKE. In het raam van de uitvoering van het Drie- Eilandenplan zal de gemeente Wissenkerke de beschikking krijgen over een strand, dat een lengte beslaat van niet minder dan zestien kilometer en enkele honderden hectaren groot is. Acht kilometer hier van zal zeestrand zijn en het andere deel (van de dijk, die het Veerse- gat afsluit, tot de haven van Kamperland) zal in de toekomst een binnenstrand worden. Bovendien heeft de gemeente dan nog de beschikking over de strook van de Kamperlandse haven tot achter de Spieringpolder, dat ook eventueel voor de recreatie bestemd kan worden. Met dit project zal de gemeente Wis-1 strand is dan ook wel zeer aantrekke- senkerke zonder blikken of blozen zich lijk: uitgebreide strandvlakten, geen kunnen scharen in de rij van de grote centje last van klei. Het is daar alle- Voor het examen lichamelijke opvoe ding (M.O.) slaagde te Tilburg de heer H. Roozemeyer te IJzendjjke. badplaatsen, die kunnen bogen op uitgestrekt strand. Het gemeentebestuur verzet zich ech ter met alle kracht tegen de neigingen, die zouden bestaan om Wissenkerke (en dan met name Kamperland) de allure van een Scheveningen of Zandvoort te geven. Hoewel men ervan overtuigd is de ontwikkeling niet geheel tegen te kunnen houden zal men sterk het pleit blijven voeren voor een recreatiecen trum, waarvan rust uitgaat. Immers, wat zijn nu de trekpleisters van de va kantiegangers, die hun schreden naar Kamperland richten: de ongerepte, enorm uitgestrekte en vooral rustige stranden. En dat wil het gemeentebe stuur graag handhaven. Op dit strand, met dergelijke afmetingen behoeven de toeristen zich heus niet te verdringen. Er is ruimte genoeg. BINNENSTRAND Dit object dateert niet van gisteren. Reeds enkele jaren geleden heeft het gemeentebestuur onder de ijverige lei ding van burgemeester J. van Halst een tekening laten maken van de moge lijkheden, die er zullen zijn bij de af sluiting van de zeegaten. Het is bekend, dat na de afsluiting van het Veersegat en de Zandkreek een groot meer, het Veèrse meer, zal ontstaan, dat velerlei mogelijkheden biedt voor recreatie. Het gemeentebestuur van Wissenkerke wil deze mogelijkheden uitbuiten. Thans is de Ned. Heide Mij. opdracht gegeven tot het maken van een plan voor de strook tussen de nieuwe dijk en de haven van Kamperland. In dit gebied ligt een machtig mooi stuk on gerept natuurschoon. Het is dan ook de bedoeling om in deze strook een natuurreservaat aan te brengen. Naar wij vernemen zijn er voor dit terrein, waar dus een uitgestrekt strand zal komen, reeds gegadigden voor hotei- bouw, het bouwen van bungalows en voor het opbergen van jachten. Dit gedeelte van het zestien km lange maal puur zand. Bovendien behoeft voor dit plan geen landbouwgrond gebruikt Van een onzer verslaggevers VEERE. Er was eens een Amsterdammer die zijn hart ver loor aan Veere. Hij diende er als soldaat, leerde er zijn vrouw ken nen en bleef in Zeeland hangen. Dat was veertig jaar geleden en de Amsterdammer die dit over kwam, was de heer R. Repko, kas sier van de plaatselijke coöpera tieve boerenleenbank, van de op richting af. Vandaag is het de dag, dat de heer Repko het kassierschap zal neerleggen om het vanavond in Het Lammetje over te dragen aan zijn opvolger, de heer A. de Buck, voorheen waarnemend kassier in Kapelle-Biezelinge. De gehele geschiedenis van de Veerse boerenleenbank heeft de heer Repko dus aan den lijve meegemaakt. Over een in stelling als de zijne vallen uiteraard niet tal van smeuïge verhalen te vertellen. Geld is geld en kassiers hebben slechts de taak dat geld te beheren als het eigen inkomen. Maar toch heeft de heer Repko, ondanks de weinige variatie in het werk, altijd met plezier de boeken geouend en gesloten. Toen hij als kassier werd aangesteld nadat hij 's Konings wapenrok had uit getrokken, telde de boerenleenbank 39 leden. Dit aantal groeide geleidelijk in de loop der jaren en thans zijn 275 Veerenaren aangesloten bij het in een flinke behoefte voorzienend bedrijf. Een blik in de boeken leert ons, dat de jaarlijkse omzet van de Veerse bank acht miljoen gulden bedraagt VEERE. Op Koninginnedag hebben de kinderen van de scholen in Veere hun ballonnen laten zweven. Thans is nagegaan welke kinderen voor een prijs in aanmerking komen. De ballonnen, die de verste afstand afgelegd hebben wa ren opgelaten door: Jan Wouters, 127 km te Herck Lam bert, Marianne de Meester, 125 km, te Schulen, David Louwer, 115 km, te Diest. Tineke Smit, 110 km, te Lavenjoul, Rens Vermeulen, 103 km, te Averbode, Willy de Visser, 102 km, te Westerlo, Mientje van Maldegem, 102 km, te Wes terlo, Huibje Bout, 102 km, te Westerlo. ELLEWOUTSDIJK. De hengelsport vereniging ,,De Zak van Zuid-Beveland" zal op zaterdag 15 augustus een hengel wedstrijd organiseren in de buurt van Ellewoutsdijkse Molen. De deelname is opengesteld voor jeugdleden van twee tot vier uur en van vier tot zes uur voor de ouderen Voor deze hengelwed strijd. die voor de eerste maal wordt georganiseerd, zijn diverse mooie prij zen u.tgeloofd. met een balanscijfer van 2.200.000. Pas anderhalf jaar geniet de heer Rep ko van het interieur van het huidige ge bouw aan de Kade. Vóór die tijd hield hij kantoor aan huis en was het in zijn woning een komen en gaan van boeren en middenstanders. Een eigen kantoor gescheiden van het huis is echter te verkiezen boven de bank-aan-huis en de heer Repko was dan ook zeer tevreden toen hij achttien maanden terug het „huis met de drie stoepjes" kon betre den. Nu de Veerse kassier van zijn welver diend pensioen gaat genieten keert hij het administratieve lerven toch niet ge heel de rug toe. Hij blijft namelijk nog administratief kerkvoogd van de her vormde gemeente van Veere, een taak die hij volgens de Veerse gelovilgen oip voortreffelijke wijze vervult. te worden. Dit binnenstrand beslaat een oppervlakte van totaal 300 ha. ZEESTRAND Het zeestrand strekt zich uit vanaf dé nieuwe dijk langs de duinen tot de Thoornpolder onder het dorp Wissenker ke. Ook voor dit gedeelte zal voor de nodige akkommodatie worden gezorgd. Deze strook zal ook altijd zeestrand blij ven, want de dijk, die eerlang gelegd zal worden om de Oosterschelde af te sluiten komt juist ten oosten van de Thoornpolder. Het ligt wel in de bedoe ling om onder de Oosterscheldedijk een tunnel te graven, die toegang geeft tot het badstrand van Kamperland. Van dit gedeelte kan niet gesproken worden als van een geheel gaaf strand. Op enkele punten heeft de watersnood van 1953 ernstige schade aangericht. Daar zijn nu zware steenglooiingen aangebracht. Dan rest nog het stuk van de haven te Kamperland tot achter de Spiering polder. In deze strook bevinden zich nog gronden, die ongetwijfeld gebruikt kun nen worden ten dienste van de land bouw. Ook beschikt de gemeente nog niet over alle grond in deze omgeving. De voorlopige indeling vau de zaterdag- competitie van de KNVB afdeling Zeeland ziet er als volgt uit: le klas: -Hoek 1; Kapelle 1; Krabbend!j- ke i; Mevo i (ZieriKzee); Serooskerke i; Spui 1; Tem. Boys 1; Veere 1; Wemel- i; Woilaartsdijk 1. 2e klas A: Axnemuiden 2; Bevelanders 1 (Kamperland); ivioetmge i; Meeuwen 1 (Zoutelande); Middelburg 5; Nieuwland 1; Oosucapelle 1; tiCS t (Souburg); VCK 1 (Koudekerke); Zeeland Sport 6 (Vlissingen). 2e kias B: AZVV 2 (Axel); Beren 1 (Baarland); Driewegen 1; Kats 1; Kloetin- ge 2; s-H. HendTüKS'kinderen 1; Riiiandia 2; SVD 1 (Driewegen); Z-aamslag 1. 2e klas O: Bruse Boys i (jDruinisse); Burgih 3; Duiveland 1 (Oosterland); Mevo 2; SiïKHiO 1 (Nieuwerkerk); Zeemeeuwen 1 (Haamstede); WIK 1 (Kerkwerve). 3e klas A: Bevelanders 2; Borssele 1; Heinkenszand 1; Nieuw dorp 2; Oostikapelle 2; SeroosKerke 2; Veere 2; VCK 2; VCK 3; Wolfaartsdijk 2; Zeeland Sport 7. 3e klas B: x>eren 2; Borsseie z; Colijns- pl. Boys 2; Kapelle 2; Krabbendijike 2; Nieuwdorp 3; Kiiiandia 3; SVD 2; Waarde Wissenkerke 1; Weineldinge 2. 3e klas C: Bruse Boys 2; Burgh 4; Dui veland 2; Brouwershaven 3; Sinoto 2; WIK 3e klas D: AZW 3; Driewegen 2; Hoek 2; Spui 2; Tern. Boys 2; Zaamslag 2. JUNIOREN. Groep A I: Arnemuiden A 1, Meeuwen A 1, Middelburg A 1, Middelburg A 2, Middel burg A 3, Nieuwiand A 1, RCS A 1, Vlis- singen A 1, Vlissingen A 2, Walcheren A 1, Zeelandia A 1, Zeeland Sport A 1. Groep A II: Goes A 1, Kapelle A 1, Kloe- tinge A 1, Buctor A 1, Nleuwdorp A 1, Patrijzen A 1, Robur A 1, Wolfaartsdijk A 1 en Yerseke A 1. Groep A HI: AZVV A 1, Corn Boys A 1, Hontenisse A 1, Graauw A 1, Hulst A 1, Hulst A 2, Steen A 1, Terneuzen A 1, Vo gelwaarde A 1- Groep B 1: Arnemuiden B 1, Middelburg B 1, Nieuwland B 1, RCS B I, Vlissingen B 1, Vlissingen B 2, Walcheren B 1, Zeelan dia B 1, Zeeland. Sport B 1. Groep B II: Domburg B 1, Middelburg B 2, Middelburg B 3, Oostkapelle B 1, Veere B 1, Serooskerke B L, VCK B 1, Vlissingen B 3 en Vlissingen B 4. Groep B III: Arnemuiden B 2, Middelburg B 4, Middelburg B 5, RCS B 2, Vlissingen B 5, Vlissingen B 6, Zeelandia B 2 en Zee- land Sport B 2. Groep B IV: Middelburg B 6, Middelburg B 7, RCS B 3, Vlissingen B 7, Vlissingen B 8, Vlissingen B 9, Walcheren B 2 en Zee- land Sport B 3. Groep B V: Cortgene B 1, Colijn&pl. Boys B 1, Heinkenszand B 1, Luctor B 1, Goes B 2, Nieuwdorp B 2, Robur B 1, Wissen- kerfce B 1, Wolfaartsdijk B 1. Groep B VI: Borssele B 1, Beren B 1, Goes B 1, Lewed. Boys B 1, Nieuwdorp B 1, Kwadendamme B 1, Patrijzen B 1 en SVD B 1. Groep B VII: Hansw. Boys B 1, Hansw. Boys B 2, Kapelle B 1, Kloetinge B 1, Krabbend!jke B 1, Kriiiningen B 1, RiRandia B 1, Wemeldinge B 1 en Yerseke B 1, Groep B VIII: Brouwershaven B 1, Burgh B 1, Dreischor B 1, Mevo B 1, Renesse B 1, WIK B 1, Zeemeeuwen B 1 en Zierikzee B 1. Groep B IX: Brouwershaven B 2, Bnusse Boys B 1, Mevo B 2, Sinoto B 1, SVOWK B 1, Zierikzee B 2, Zierikzee B 3. Groep B X: Aardenburg B 1, Aardenburg 2, Breskens B 1, Bre^kens B 2, Hoofd plaat B 1, Oostburg B 1, Oostburg B 2, Schoondijke B 1, Sluus B 1 ,en Groede B 1. De indeling van. de juniorengroepen in O.Z. Vlaanderen volgen later. Onder auspiciën van de Plaat selijke Gemeenschap wordt in het Raadhuis te Oostburg momenteel een expositie gehouden van kunst- nijverheidsprodukten en oude automobielen. Twee dingen die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben maar die in de ogen van de organisatoren wel degelijk kunnen samenhangen. De oude automobielen zijn namelijk een trekpleister voor de jeugd en de De oude auto's hadden niet alleen de belangstelling van de jeugd en de man nelijke bezoekers, ook de telefoniste van het Oostburgse raadhuis toonde grote interesse. mannelijke bevolking, die anders wel eens zouden kunnen denken dat aardewerk en bedrukte lappen stof hun zaak niet zijn. Deze niet ongeraffineerde opzet is volkomen gelukt. Reeds lang voordat de burgemeester, Mr. K. Hoekzema; de tentoonstelling opende zagen wij drommen mannelijke bezoe. kers tussen twaalf en tachtig door de ruiten gluren naar een in de hall van het raadhuis opgestelde T-Ford uit den jare 1924. Men hoorde niet alleen Zeeuwsvlaams onder deze nieuwsgierigen, doch ook vreemde talen en toen tenslotte de deu ren officieel opengingen werden de Peu geot uit 1903 met onvolprezen ketting aandrijving en de Renault uit 1916 met carbid- en petroleumverlichting uitge rust, door vele mannenblikken gestreeld Men bevoelde en betastte de wagens sommigen gaven de horizontale lichaams stand op om ónder de wagens te kijken en menige hand zag met trillen in een nauwelijks bedwongen drang te gaan sleutelen. Nu, ze waren ook de moeite waard, deze goed geconserveerde carossen met hun degelijke carosserieën waarbij een peninzende houding met een elleboog op de radiatorkap niet onmiddellijk een deuk tengevolge heeft, zoals bij onze moderne automobielen en waar de passa giers breed-uit konden gaan zitten en zich werkelijk laten rijden. Niet alles blijkt dan vooruitgang. Van een meer eenzijdige vooruitgang kan men spreken bij de kunstnijver- heidsprodukten, die deze expositie te zien geeft in lappen stof van de weverij en handdrukkerij Het Paapje te Voor schoten. Wat zijn de stoffen voor gor dijn en wandkleed veel fleuriger en vrolijker geworden en welk een gun stige invloed heeft de abstracte schil derkunst op deze tak van kunstnijver heid uitgeoefend! Zij heeft er voor alles ook een verantwoorde toepassing ge vonden. Het aardewerk van de eveneens uit Voorschoten afkomstige pottebakker Groeneveld werd smaakvol opgesteld te gen de achtergrond van langs wanden en zuilen gedrapeerde lappen stof, zodat het in zijn soberheid van glazuur en vorm goed tot zijn recht komt. Fraaie bloemen- vazen, schalen en kannen kan men hier zien, die het oog van de huisvrouw kun nen bekoren en, voorzover dat nodig mocht zijn, opvoeden. Maar ook hier komt de man aan zijn trek met stoer uitge voerde asbakken. Waarmee gezegd wil zijn dat deze tentoonstelling voor elck wat wils biedt. WILLEM ENZINCK. Van een onzer verslaggevers KAMPERLAND. Naar wij vernemen zal nog dit jaar op het zomerwoningenterrein aan de duinrand te Kamperland met de bouw worden begonnen van een groot hotel. Dit hotel, dat de naam zal krijgen van „Kamper duin", zal voorlopig opgezet worden met een capaciteit van twintig bedden. Voorlopig, want in het ontwerp is rekening ge houden met eventuele uitbrei ding. De heer J. P. de Regt, eige naar van „De Korenbeurs" te Kortgene zal het hotel in exploi tatie nemen. „Kamperduin" is geprojecteerd op een zeer strategisch punt. Naast het feit, dat de exploitant ongetwijfeld de klandizie zal genieten van de vakantie gangers, die op het zomerwoningenter- rein vertoeven is het complex ook ge legen langs de weg, die naar de dui nen leidt. Bovendien verrijst het hotel aan de toegangsweg tot de dijk, die Noord-Beveland met Walcheren zal ver binden. Alle factoren zijn dus aanwezig, die een gunstige exploitatie kunnen waarborgen. Het ontwerp is gemaakt door het ar chitectenbureau Pierre Cuijpers uit Am sterdam. In het hotel zijn o.m. gepro jecteerd een ruime eetkamer en een prachtige conversatiezaal en natuurlijk ontbreekt de nodige parkeerruimte niet. Het hotel, dat tevens als café-restau rant zal dienen, zal gebouwd worden volgens het laagbouw-type. Dit is spe ciaal gedaan met het oog op eventuele uitbreiding. Zonder veel te breken zal het mogelijk zijn een verdieping op de laagbouw te zetten. Met dit hotel krijgt het recreatiege bied in de omgeving van Kamperland a'e eerste accommodatie op dit terrein. Het ligt in de bedoeling om voor het volgende zomerseizoen het hotel in ge- bruik te nemen. Afscheidsmiddag van leerlingen BRUINISSE. Aan de Chr. School al- hier had weer de eindles plaats. De scheidende leerlingen benutten deze laat ste middag om aan de onderwijzers her- innerings- of afscheidscadeautjes uit reiken in grote pakken verstopt. De heer H. Broil, onderwijzer aan die school, heeft deze school geruild voor een betrekking aan de Chr. huishoudschool. Hij werd toegesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Krij ger. Van de leerlingen ontving hij een boekenbon. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak VEERE. Door de stadsbeiaardier van Veere, Piet Broerse, werden nieuwe lie deren gezet op het automatisch speel werk van het Veerse klokkenspel. Op het heel uur staat nu het koraal: Blijf bij ons Heer, van Monk; op het half uur het volkslied: In een groen groen knol lenland. A.s. zaterdagavond van 89 uur, geeft de stadsbeiaardier als gewoonlijk een carillonconcert. In de periode van 6 tot en met 20 augustus zal het beiaardspel te Veere echter worden verzorgd door de stadsbeiaardier van Middelburg, de heer Th. Ferwerda. GOES. „De o. 1. b. is gesloten van 4 augustus tot 7 september", vertelt een bordje aan de binnen kant van de deur die toegang geeft tot de uitleen- en leeszaal van de openbare leeszaal en bibliotheek te Goes. Elke zomer is de biblio theek enige tijd gesloten, omdat men niet zoveel personeel heeft, dat de zaak kan doordraaien als enigen met vakantie zijn. Maar dit jaar is aan die sluiting nog iets bijzonders verbonden: De ver huizing naar het oude gebouw van de vakschool voor meisjes. Dat bordje aap die deur, hoe ingeto gen het er ook uit moge zien. houdt in feite een juichkreet in: een einde komt er aan vele van de problemen, waar mee de Goese leeszaal en bibliotheek al lange tijd worstelt. Als na de vakantie en na de verhuizing de deur van de bibliotheek opengaat, kijkt men niet KRUININGEN. De einduitslag van de schaakcompetitie seizoen 19581959 van „De Zwarte Dame" luidt als volgt: 1. J. W. Hasman, 16 partijen 12% pnt., 2. P. Valk 12 part. 9 p., 3. H. Volbeda 12 part. 8 pnt., 4. P. A. Huisson 16 part. 10 pnt., 5. C. M. Goedgebuure 15 part. 9 pnt., 6. B. Cok, 16 part. 9% pnt., 7. J. Vogel 16 part. 9Y2 pnt., 8. A. J. Dek 15 part. 8V2 pnt., 9. H. v. d. Berg 14 part. 7% pnt., 10. Mej. B. van Nieuwenhuijzen 14 part. 7 pnt., 11. J. A. Gommers 12 part, 5% pnt., 12. M. Schrijver 16 part. 6% pnt., 13. J. v. Oosten 16 part. 6 pnt. 14. W. A. Verbeek 16 part. 5% pnt., 15. J. Quakke- laar 16 part. 4% pnt., 16. M. J. Kole 16 part. 4 pnt., 17. J. A. J. van Nieuwen huijzen 14 part. 2% pnt. YERSEKE. Mosselexporteurs, die be vreesd zijn dat de visserij op de Gronin ger Wadden vertragend zal werken op de aflevering, hebben 20.000 ton mosselen be steld. Het weer van de afgelopen maan den is de kwaliteit van de mosselen zeer ten goede gekomen. In Westdorpe onderneemt de P.Z.E.M. tal van bouwactiviteiten. Momen teel is in aanbouw een nieuw tien Kv-station. Dit gebouw zal de oude centrale vervangendie gesloopt zal worden. Het station voorziet geheel oost- en west- Zeeuwsch Vlaanderen van elektrisch licht. Vlak bij dit nieuwe complex ondergaat het schakelstation een nieuwe uitbreiding. Dit project is bijna klaar. Het buitenwerk is gereed en thans is men bezig om de binnencon' structie aan te brengen. In dit nieuwe gedeelte zullen o.m. de smoorspoel- apparaten, brandblusapparaten e.d. ondergebracht worden. Het nieuwe Kv-station zal medio september gereed zijn. Aan verwondingen overleden WESTKAPELLE. De heer J. Brasser, die enkele weken geleden tegen een Duitse volkswagen reed, is aan de ver wondingen overleden. Leek het aanvan kelijk dat de heer Brasser, die met een lichte hersenschudding thuis verpleegd werd, aan de beterende hand was, plot seling trad een verslechtering in. De heer J. Brasser is 76 jaar geworden. Van onze dammedewerker GOES. De eerste ronde in de fi nale om de CC-cup werd in Nationaal te Goes gespeeld. Zij had als resultaat: J. J. Engelvaarh—J. Blom 11, J. Sin- ke—A. Krijger 2—0. Voor de tweede ronde, die zaterdag 1 augustus even eens in Goes wordt gespeeld, zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: J. SinkeJ. J. Engelvaart, A. KrijgerJ. Blom. De derde ronde ten slotte zal op zaterdag 8 augustus ook in Goes worden gespeeld met de wedstrijden A. KrijgerJ. J. Engelvaart en J. Blom J. Sinke. meer in een ruimte die eigenlijk veel te klein is. In de leeszaal dan geen hin der meer van boeken-zoekers. Lee-szaal en bibliotheek worden in verschillende kamers ondergebracht. Ligt te wachten Ook de jeugdbibliotheek, die in het oude gebouw wel met; erg weinig tevre den moet zijn, komt in de „vakschool" aan zijn trekken. Nu komen de kinderen in een kleine kamer, die ook nog feest zaal zou moeten zijn. De boeken kunnen niet eens allemaal worden opgeborgen in de kasten langs de wand. Een hele stapel ligt ergens in een kast te wachten op de verhuizing. Dat kan straks mooi worden, als het nieuwe gebouw wordt betrokken. Een heleboel nieuwe boekjes voor 'de kinderen. Zonder hoogtevrees Er zijn veel boeken uitgeleend, op het ogenblik. Van de zesduizend, die de bi bliotheek er bezit, zijn er tweeduizend bij de lezers. Maar nog zijn er geen ga pende leegten in de rekken. In het nieu we gebouw zal het systeem van de open bibliotheek, waar men «zelf tussen de boeken mag snuffelen, woerden gehand haafd. Men zou ook kunnen zeggen, dat het in praktijk brengen ervan eerst nu kan worden verwezenlijkt. Slepen met een trap en op de tenen balancerend een greep doen in de boeken, die o«p de plan ken vlak onder het plafond waren ge plaatst, zal er binnenkort niet meer bij zijn. Ook lezers met hoogtevrees zullen rustig het boek van hun gading kunnen uitzoeken. Ondanks de moeilijkheden is er in het ou-a'e gebouw toch altijd prettig gewerkt. Dit blijkt uit het klachftenboek, dat zo zonder terughoudendheid wordt getoond, dat het voor men er een blik in werpt al duidelijk moet zijn, dat daar niet vee\ compromitterends in valt te lezen. Het ligt in de bedoeling, dat op vrij dag 4 september het nieuwe gebouw van de openbare leeszaal en bibliotheek offi cieel zal worden geopend, door een ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur. Eigen nieuwsdienst UDENHOUT. Een autobus met le- den van Gereformeerde jeugdclubs uit Yerseke is gistermorgen omstreeks half tien in Udenhout, een dorp tussen Til burg en Den Bosch, tegen een boom gereden. Vier inzittenden werden licht gewond. De jongelui waren op weg naar Har derwijk. In Udenhout sneed een perso nenauto, bestuurd door een reiziger uit de omgeving van Tilburg, de bus van de firma Krijger uit Goes, waarmee de jongelui reisden. De personenauto schampte de bus aan de linkerzijde. De autobus werd van de weg gedrukt en belandde met een vaart van zestig kilometer tegen een boom. Hoewel de ravage aan de voorzijde van de bus aanzienlijk is, zijn geen ern stige ongelukken gebeurd. Wel meende een der inzittenden een beeir te heb ben gebroken, maar later bleek, dat hier van een vleeswond moest worden gesproken. Een der leiders, de heer Joh. Ste- ketee, moest met lichte verwondingen, naar Yerseke terugkeren. Een der «jon gens, A. Koeman, werd naar het zieken huis te Tilburg vervoerd; zijn toestand is niet zorgwekkend. De firma Krijger heeft een andere bus naar Udenhout gezonden. De reis werd na een vrij langdurig oponthoud voort gezet. BRUINISSE. In de wedvlucht voor jonge duiven uit Weert, georganiseerd door de Bond van Zaterdagvliegers heeft de vereniging „De Bruse Trekker" zich weer kranig geweerd. De eerst aankomende duif van de Bruse Trekker staat als vijfde van geheel Zee land genoteerd. De uitslag was als volgt: T. Dalebout, Nieuwerkerk 1, 6, 7 en 8; C. J. Maas, Zijpe 2 en 4; A. S. de Koning, Bruinisse 3. 5, 9 en 10. P.V. „De Telegraaf" MIDDELBURG Uitslag wedvlucht Aschaffenburg. 426 km: 1. J. Huyssoon, 2. A. v. Schaik, 3. P. Pijnen, 4-5 C. Daane, 6-7. W. Walraven, 8. S. Kodde 9. A. de Bue, 10. M. Walraven. Uitslag wedvlucht Tilburg (met jonge duiven) 104 km: 1-6 J. Huyssoon, 2. C. Daane, 3. M. Brasser, 4. P. Brand, 5-7. J. Jonkheer, 8. M. Walraven, 9. S. Kod de, 10. A. de Bue. Zelfde vlucht met oude duiven: 1-2-6. A. v. Schaik, 3. M Walraven, 4-5. R. Dirven. Ds. F. Joh. Veldman te 's H. Arendskerke beroepen 's-HEER ARENDSKERKE. De ker- keraad der Ned. Herv. gemeente heeft toezegging van beroep gedaan aan ds. F. Joh. Veldman te Colijnsplaat. Aan de predikant van de Hervormde gemeen te van 's-Heer Arendskerke Ds. D. Plan- tinga is onlangs emeritaat verleend we gens ziekte. Sedert april 1958 treedt ds. Th. F. Warffemius van 's-Heer Abtskerke op als consulent. „De Bruse Trekker" SIRJANSLAND. Uitslag vlucht van uit Weert: T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 1, 6, 7, 8; C. J, Maas, Bruinisse 2, 4; A. de Koning, Bruinisse 3, 5, 9, 10. Kampioenschappen Fond (over zes vluchten), n.l. Mainz, Fürth Aschaffen burg (2 x), Regensburg en Passau. Duif 1 T. M, Dalebout, Nieuwerkerk, 1463 punten; 2 C. de Jonge, Bruinisse, 1379 punten; 3 T. M. Dalebout, Nieuwer kerk 1276 punten. Hok: 1 T. M. Dalebout met 4328 punten; 2 J. Folmer met 2535 punten; 3 Ph. Ste- ketee met 2289 punten. KRUININGEN. Woensdagavond om ongeveer zeven uur slipte een personen auto van de rijksweg nabij Kruiningen, sloeg over de kop en kwam onderstebo ven in een sloot terecht. De auto, be stuurd door de heer M.v.U. aannemer te Middelburg, kwam uit de richting Bergen op Zoom en is tussen de Sta tionsweg en de Zanddijk, waarschijnlijk tengevolge van het natte wegdek, geslipt. De bestuurder en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd en is rnet een takelwagen naar Middelburg gesleept. GEREF. KERKEN Beroepen te Buitenpost: J. N. Nan- nensma te Roodeschool; te Lobith: L. Zwaan, kand. te Lobith; te Schiltwolde F. H. Veerehuizen, kand. te Huizen. Bedankt voor Oude en Nieuwe Bildt- dijk: F. J. van der Wal te Erica. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom en te Zwaag- westeinde: P. van Zonneveld, kand. te Bussum; te Gorkum: W. J. v. d. Lin den, kand. te Santpoort. Bedankt voor Ermelo: M. S. Roos te Alphen a.d. Rijn. EV. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Stadskanaal: J. Happee te Groede. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Fekela: H. Th. Plevier te Zandbulten. BRUINISSE. Een menselijke schedel behoort gelukkig niet tot de voorwerpen die men dagelijks vindt, doch de heer Hoogerwerf uit Bruinisse deed deze lu gubere vonds in de Molenweg, waar schijnlijk meegekomen met vrachten zand die gebruikt worden voor wegverbeteririg. De politie vermoedt dat de schedel reeds van oudere datum is. Uitzaai van mosselen BRUINISSE. Voor de Zeeuwse mos selkwekers bestaat gelegenheid tot het vissen van mosselzaad c.q. halfwas mos selen op het Groninger wad tussen de dam van Ameland en de Zoutkamper- laag. Deze mosselen moeten in Zeeland worden uitgezaaid. Op de aan de Zeeuw se vissers gezonden kennisgeving worden een aantal plaatsen genoemd waar ban ken halfwas mosselen in de vrije natuur voorkomen. Kreeften vangst viel mee YERSEKE. De kreeftenvangst is in de eerste maand van het seizoen meege vallen, Het resultaat van de eerste maand was 2268 kg, die 23.718,opbrachten tegen 686 kg 7.641,—) vorig jaar. UTRECHT. Geslaagd voor Fran» M.O. A: de heer A. Walbrecht te SL Maartensdijk. had ik werkelijk medelijden met 2 de leraren, die hun verblijfsonkos- ten over de jaren 1956 en 1957 nog steeds niet vergoed hebben gekre- gen. Minister Cals heeft medege- B deeld, dat de richtlijnen die bij de vergoeding gebruikt moeten B worden nog niet klaar zijn. U 2 hebt het kunnen lezen op pagina 1 van de krant van gisteren. Ik vind het een vreemde ge il schiedenis. De leraren hebben 2 recht op verblijfsonkosten. De 2 staat stelt de vergoeding in uit- 2 zicht en.. wacht drie jaar met betalen. Het antwoord dat de minister heeft gegeven op vragen die hem over het uitblijven van de centen 2 zijn gesteld, is even vreemd als deze hele geschiedenis. De richtlijnen zijn, aldus de be- windsman, uitgebleven „door een 2 samenloop van omstandigheden". Met zo'n antwoord kan men alle kanten uit. Het is geklets in de E ruimte. Waarom niet ronduit gezegd dat 2 wegens tijdgebrek men in drie jaar nog niet aan het vaststellen van de richtlijnen is toegekomen of dat heel gewoon het geval ten departemente is verslonsd? Illllllllllllllllllllllllllllllifiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3